Agressie dementerende blijft vaak verborgen PvdA heeft nog altijd band met bonden PZC-r::s Predikanten twijfelen aan God Identificatieplicht dupeert bankklanten Sfeer grimmig bij herdenking gedode Marokkaan \irtners bedekken geweld met mantel der liefde loorbraak in lexia-affaire Wijn verbiedt afsluiten gas en licht in winter BENT U ACTIEF IN UW BUURT? zaterdag 23 september 2006 [X HAAG - Ruim honderddui- ijouderen in Nederland wor- als gevolg van dementie ssief. Ze slaan, schoppen, [vloeken of bedreigen ook i eigen partner. Deze vorm ihuiselijk geweld komt zel- «aan het licht doordat de mis leide echtgenoot uit liefde schaamte geen aangifte wil «I, zegt Th. Royers van het .jelijk Platform Ouderenmis- pleling, „Ik sluit niet uit dat ook dodelijke slachtof- svalleu." tfand telt zo'n 250.000 de- nerenden. Bijna de helft iivan, zo'n 45 procent, wordt or de'chronische ziekte van iersenen agressief, zegt de diting Alzheimer Nederland, verbale of fysieke agressie tzich geregeld op de verzor- fepartner of andere familie- n. Die krijgen na een jaren- e, doorgaans vredige relatie uitbarstingen van geweld- diggediag te verduren. rborgen jwel alle slachtoffers houden e en verwondingen j verborgen voor de isiwereld, weet K. Litjens eigenervaring. Zij is coördi- orhuisbezoek van Alzheimer in de regio Delfland ;enDen Haag en Rotterdam, dgeweld wordt met de man ier liefde toegedekt", beves- uropese zorgpas JERSUM - Zorgverzeke- irsmoeten de Europese zorg- automatisch aan hun klan- toesluren, vindt de stichting Ombudsman. Nu moeten gratis pas, die in va- És recht geeft op hulp in buitenland, dikwijls zelf aan een. AiVP tigt Royers. De dader is immers ziek en kan er zelf niets aan doen. Partners van dementerenden worden tijdens de verzorging van hun geliefde thuis zwaar op de proef gesteld. Ze moeten af scheid nemen van hun partner zoals ze hem of haar voor de ziekte kenden. Extra moeilijk wordt het rouw en verwerkingsproces als hun ee ga de eigen onmacht en woede over de dementie ook nog eens op hen afreageert. Volgens de mentiekenner en psycholoog B. Miesen zijn agressie en boos heid onlosmakelijk met demen-' tie verbonden. Voor een groot deel valt de agressie te verkla ren, zegt hij. „Al mogen we het niet tolereren." Dat gedrag komt volgens de we tenschapper voort uit overle vingsdrang van de patiënt. „De dementerende vecht letterlijk te gen het controleverlies en ook het gevoel van onveiligheid die de ziekte oplevert." Tijdens de dementie beleeft de patiënt herinneringen, waaron der soms ook nare ervaringen, opnieuw. Verder zijn dementerenden vaak extra gevoelig voor prik kels. Ze worden snel overvoerd en raken dan in paniek. Soms is agressie nog een van de weinige manieren waarop iemand zijn onmacht kan uitdrukken, aldus psycholoog Miesen. Royers weet dat geweld van de dementerende ook weer nieuwe agressie kan uitlokken. „Niet iedereen kan goed met het verbale en fysieke geweld van het dementerende familielid om gaan. Door hoogoplopende stress thuis kan de partner op den duur ook zelf hard uitha len." GPD van onze redactie binnenland HILVERSUM - Een op de zes predikanten weet niet of er een God of hogere macht be staat of gelooft er zelfs hele maal niet in. Dat blijkt uit een gisteren gepresenteerd on derzoek van godsdienstsocio loog H. Stoffels van de Vrije Universiteit. Het onderzoek is in opdracht van de Ikon verricht onder de bij die omroep aangesloten kerken. De aanleiding is het zestigjari ge bestaan van de Ikon. Ruim achthonderd voorgangers werd gevraagd naar hun gods beeld. De verschillen tussen de ker ken zijn erg groot. Voorgan gers van het Leger des Heils en de Gereformeerde Bond twijfelen helemaal niet aan het bestaan van God, maar bij de Remonstrantse Broeder schap zegt 42 procent te twij felen. Uit het onderzoek blijkt ver der dat jonge predikanten, tot 35 jaar, orthodoxer denken en een klassieker godsbeeld hebben dan hun oudere colle ga's. Onderzoeker Hij me Stof fels concludeert dan ook dat jongere predikanten 'vromer' zijn. In zijn ogen is dat een direct gevolg van de duidelijke keu ze die ze hebben gemaakt in een maatschappij die steeds wereldser is geworden. GPD pagina 4 geloven is hip Nederlands schip naar Libanon DEN HAAG - Nederland stuurt een schip naar Libanon, als onderdeel van een VN-vredesmacht. Het kabinet heeft dat gisteren besloten. Het gaat afwisselend om een fregat en een bevoorradingsschip. Daarbij worden maximaal 150 mensen ingezet. De bedoeling is dat Nederland ergens tussen 1 oktober en 1 december zich aansluit bij het VN-smaldeel dat als voor naamste taak heeft het tegengaan van illegale wa pensmokkel naar Libanon. De missie loopt tot 31 augus tus volgend jaar, maar kan volgens minister Kamp van Defensie met een jaar uitlopen. ANP Slimme stok leidt blinden DELFT - De blindengeleidehond krijgt er mogelijk een ge duchte concurrent bij. Studente Monique de Wilt van de TU Delft heeft een stok ontwikkeld die blinden naar iede re gewenste plek leidt. Deze stok geeft exact aan welke winkel zij binnengaan of voor welk huis zij staan en laat bovendien weten welke kant de blinde op moet en welke obstakels er zijn. De blindenstok bevat een handvat met daarop een bewe gende pijl, op de plek van de duim. Door de draai- en kan- telbewegingen van de pijl weet de blinde precies welke kant hij op moet. ANP Artsen vrezen verlies titel UTRECHT - Artsen die met pensioen zijn of artsen die als manager werken dreigen hun titel te verliezen. De Eerste Kamer behandelt volgende week een voorstel dat eist dat alleen nog praktiserende artsen zich arts mogen noemen De regel geldt enkel voor basisartsen. Specialisten mogen zich wel arts blijven noemen. De regeling heeft onder artsen heel wat emoties losge maakt, zo bleek de afgelopen tijd uit de brieven in vak blad Medisch Contact. Hoofdredacteur B. Crul noemde het voornemen cynisch 'een afscheidscadeautje' van mi nister Hoogervorst van Volksgezondheid. ANP Koelvloeistof leidt naar doorrijder HEEMSKERK - Door een spoor van koelvloeistof te vol gen heeft de politie in Beverwijk een doorrijder kunnen aanhouden. De 31-jarige man ramde met zijn auto in Heemskerk een verkeerspaal en reed daarna door. De aanrijding had een lek in het koelvloeistof systeem van de auto veroorzaakt. Het spoor leidde naar de woning van de Beverwijken De auto stond in zijn garage. ANP Zes scholen voor hoogbegaafden EMMEN - Zes scholengemeenschappen in Emmen, Har- denberg, Enschede, Ede, Nijmegen en Tiel zijn vanaf don derdag officieel instellingen waar hoogbegaafden goed te rechtkunnen. Dan krijgen zij van het ministerie van On derwijs een certificaat dat aangeeft dat zij hun organisa tie en lessen afstemmen op de specifieke onderwijsbehoef ten voor hoogbegaafde leerlingen. Dat liet het Hondsrug College in Emmen gisteren weten. Deze school heeft sinds tien jaar speciale klassen voor be gaafde leerlingen. Het is de bedoeling dat er uiteindelijk een netwerk van 25 scholen komt waar extra aandacht is voor hoogbegaafden. ANP ULO - De Almelose recht- uk heeft een gedupeerde van oandelenaffaire van Dexia ledig in het gelijk gesteld, «kier Breitbarth verklaarde lijn vonnis het leaseproduct iroind Effect Maandbeta- 8'nietig. Dexia Bank moet de dupeerde zijn ingelegde geld, totaal zo'n 30.000 euro, terug- talen. 1 is voor de eerste keer dat irechter zo'n vergaand von- inde beruchte en sinds 2002 tdslepende aandelenlease-af- reuitsprak. „Dit is voor de ge werden een opsteker", aldus teat E.H. Hoeksma die na- de gedupeerde belegger op- fdt. Het gaat in dit geval om 'zogenaamde 'depotleasecon- wtie j volgens Hoeksma 'een a de gevaarlijkste Dexiapro- den'. Volgens het vonnis is ode gedupeerde nooit uitge- jdhoe de constructie werkte, ^onzorgvuldigheid is in strijd K de Wet Toezicht Effecten ter en geldt daarmee als ponrechtmatige daad. GPD AMSTERDAM - In een grimmige sfeer is gistermiddag in de Amsterdamse Indische buurt de 27-jarige Marok kaan herdacht die in de nacht van woensdag op donder dag na een steekpartij overleed. Honderden mensen had den zich voor de gebedsdienst in de Al Nasrmoskee ver zameld. De belangstelling voor de dienst was zo groot dat tientallen buiten het gebedsgebouw een plek zoch ten om te bidden. Na de dienst trokken familie, vrien den en buurtbewoners naar het kruispunt waar de man was neergestoken. Daar sprak M. Elkhattabi, voorzitter van de Marok kaanse Raad in Zeeburg, namens de Marokkaanse ge meenschap. „Dit is een individueel geval. We moeten dit niet laten escaleren", zei Elkhattabi. Hij riep de men sen op 'in deze buurt in harmonie te leven'. „Natuurlijk is Mustafa op een brute manier vermoord en wij betreu ren dat. Maar we hopen dat dit niet nog een keer ge beurt." foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland DEN BOSCH - „De PvdA koes tert ervaring, maar investeert ook in nieuw talent." Met die woorden presenteerde Pv- dA-voorzitter Michiel van Hui ten gisteren in Den Bosch de kandidatenlijst voor de Tweéde Kamerverkiezingen van 22 no vember. De sociaaldemocraten hebben bij de eerste 42 kandida ten (het huidig aantal Kamerze- w hjtrumpas vwtdm, Koaa .-je. n iet ootcev€W e£N drocjó SÉRRJEipE DRIMREA/?.WOU H£T VJ/\5 /W/VW- £FM tfCE tels) zeventien nieuwe gezich ten. De overigen zijn zittende Kamerleden. De hoogste nieuwkomer is Tön Heerts op plek vijf. Heerts is af komstig van het hoofdbestuur van de vakcentrale FNV. Hij kreeg gisteren als enige een spe ciaal woord van welkom van partijleider Wouter Bos. Heerts is pas sinds het afgelopen voor jaar partijlid, naar eigen zeggen omdat hij als FNV'er politiek on afhankelijk wilde kunnen optre den. Als politicus wil de vak bondsman zich onder meer be zig houden met 'het verdelings vraagstuk'. DEN HAAG - Minister Wijn van Economische Zaken is met een regeling gekomen die het de energiebedrijven verbiedt om mensen in de winter af te slui ten van gas en elektriciteit. De wet bepaalde al dat de bedrij ven er alles aan moeten doen om afsluiting van kleinverbruikers in de winter te voorkomen. Dat ging de Tweede Kamer niet ver genoeg. Komende winter kun nen alleen nog kleinverbruikers worden afgesloten die knoeien met de meter, illegaal stroom af tappen of zich schuldig maken aan fraude. Wanbetalers kun nen alleen worden afgesloten als ze halsstarrig weigeren mee te werken aan het voldoen van een betalingsachterstand of schuldsanering. Mensen die in de zomer zijn afgesloten, moe ten zodra de winter begint weer zijn aangesloten. ANP Er zijn meer nieuwkomers op de PvdA-lijst die uit de vakbonds wereld komen, een bewijs dat de traditionele band tussen de sociaaldemocraten en de vakbe weging nog altijd hecht is. Zo staat Mei Li Vos van de organi satie Alternatief voor Vakbond (vooral voor flexwerkers, free lancers en docenten) op een ver kiesbare 36ste plaats. Andries van den Berg van FNV Bondge noten, die reageerde op 'een ad vertentie in de krant', staat op plek 49. Ook zittend Kamerlid Ferd Crone komt van de FNV. Ingrijpen De komst van de nog jonge Mei Li Vos had enige voeten in de aarde. Voormalig FNV-voorzit- ter Lodewijk de Waal, die in de selectiecommissie zat, zou moei te hebben gehad met haar komst. Mei Li Vos heeft zich re gelmatig kritisch uitgelaten over de traditionele vakbewe ging. Toch kreeg ze een verkies bare plaats mede dankzij ingrij pen van partijleider Wouter Bos, die haar zelf had gevraagd om te solliciteren. „Zesendertig is mijn leeftijd, en precies de plek die ik wilde", zei ze giste ren. „Het is hoog genoeg om jë als nieuw Kamerlid rustig te kunnen inwerken." Vice-fractievoorzitter Sharon Dijksma viel aanvankelijk bui ten de toptien, maar werd dooi de partijleider op nummer zes gezet. Mede hierom speculeerden me dia dat Bos fikse ruzie zou heb ben met de voorzitter van de se lectiecommissie en oud-fractie voorzitter Jeltje van Nieuwenho- ven. „Alle verhalen over knette rende ruzies zijn zwaar overdre ven", zei Bos gisteren daarover. Ook drie Zeeuwen prijken op de kandidatenlijst van de PvdA voor de Tweede Kamer. Van hen staat alleen het huidige Kamer lid Luuk Blom uit Sint Anna- land op een verkiesbare plek. Hij staat op nummer 29. Op 72 staat Riet Teeuwsen uit Vlissin- gen. Zij is de gewestelijk voorzitter van de PvdA in Zeeland. Wilma Brouwer, gemeenteraadslid in Goes, sluit de rij. Zij staat op 80. Het PvdA-congres moet de conceptlijst nog wel goedkeu ren. GPD pagina 15 Kalsbeek is een beetje van de Zeeuwse PvdA door Chris van Alem NIJMEGEN - Niet meer pinnen, geen overschrijvingen meer kun nen doen, niet meer bij het spaargeld kunnen. Dat dreigt binnenkort voor honderdduizen den mensen. Het gaat om degenen die zich nog niet persoonlijk bij hun bank hebben geïdentificeerd. Dat moet volgens De Nederland- sche Bank uiterlijk op 31 decem ber zijn gebeurd op grond van de Wet Identificatie Dienstverle ning. Postbank en SNS zeggen hun dienstverlening te staken aan klanten die niet aan de iden tificatieplicht hebben voldaan. ABN Amro moet daarover nog besluiten, maar noemt het 'de ui terste consequentie' indien niet aan de plicht is voldaan. De Ra bobank zegt klanten, veelal ouderen, die al tientallen jaren louter betaalopdrachten laten verrichten, coulant te behande len. Veel banken hebben hun klan ten nog niet over deze conse quenties geïnformeerd. De iden tificatieplicht houdt in dat reke ninghouders zich bij elke bank waar ze klant zijn, met geldig paspoort, identiteitbewijs of rij bewijs moeten melden. Kopietje De meeste banken maken een kopie van het identiteitsbewijs en vragen een handtekening van de klant; andere banken registre ren alleen de gegevens. De identificatieplicht is bedoeld om witwassen en terrorisme te bestrijden. Alle banken die fi nanciële producten aanbieden, inclusief effectenbanken, moe ten aan de identificatieplicht voldoen. Ofschoon grote banken als Postbank, Rabobank en ABN Amro zeggen dat veel klan ten zich al gemeld hebben, zijn er honderdduizenden die dat nog niet hebben gedaan. Bij de Rabobank gaat het om negen honderdduizend van de 4,5 mil joen klanten, bij de ABN Amro om tweehonderdduizend van de 2,25 miljoen klanten wier identi teit onvoldoende is geregis treerd. De Postbank heeft zeven miljoen klanten opgeroepen maar doet geen mededelingen over de respons. De Consumentenbond wil niet dat klanten straks gedupeerd ra ken door de wet. „Als consumen ten straks gedupeerd raken als gevolg van de identificatieplicht dan zullen wij de overheid wij zen op haar verantwoordelijk heid", aldus de Consumenten bond. „Tenslotte is het de over heid die Wet identificatie Dienstverlening heeft uitgevaar digd." Postbank en Rabobank helpen ouderen bij nakoming van de identificatieplicht. Post bankmedewerkers bezoeken tweeduizend verzorginghuizen; ook lokale Rabobanken doen dat. GPD Spoorwegen plukken vandalen UTRECHT - De Spoorwegen gaan de schade verhalen op de drie verdachten uit Ede die een ongeval op het spoor bij Ede ver oorzaakten. Vorige week botste daar een in tercity op een kruiwagen die was gevuld met bakstenen. Woensdag hield de politie drie mannen aan. Twee van de ver dachten zijn 20 jaar oud, de der de is 32. Er vielen geen gewon den door het ongeval, maar het remsysteem van de trein raakte zwaar beschadigd. ANP (Advertentie) Wouter Bos (links) presenteerde gisterochtend in Den Bosch zijn kandidaten (achtergrond) voor de Tweede Kamer. foto Harmen de Jong/GPD Kom dan op i6 oktober om 14.00 uur naar het Provinciehuis Zeeland in Middelburg voor de speciale bijeenkomst voor actieve organisaties, georganiseerd door het Oranje Fonds. U ontmoet andere organisaties die zich inzetten voor hun buurt of dorp in Zeeland. Ook zijn er speciale workshops over fondsenwerving en publiciteit. De toegang is gratis. Voor meer informatie: www.oranjefonds.nl/debuurt of bel tijdens kantoor-uren naar 030 659 80 55. r j Aanmelden: communicatie@oranjefonds.nl UTclTlje rOTlClS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3