Charlie werpt de boules trefzeker bij het but C 8 a «I w! Bij straatbasketbal is veel meer geoorloofd ■H D Kleine Stientje roept gevoelens wakker GEBOEKT Ongepolijst en energiek Ontdekt na webcam-tournee zaterdag 23 september 2006 Wil Jeu de boules, een balspel ouder dan de weg naar Rome. Letterlijk in dit ge val, want de Romeinen ke ken het gooien met de bal len af van de Oude Grieken en exporteerden het vervol gens naar Gallië. Daar werd het spel zo razend populair, dat keizer Karei V de ban vloek over het spel uit sprak. Het kostte te veel energie van z'n onderdanen, aldus Karei. Energie die ze volgens hem beter konden besteden aan het handboog- schieten. Jammer dat keizer Karei V nooit Charlie Schoonenberg (11) uit Oost-Souburg heeft ge kend, want die had hem best eens willen uitleggen hoe leuk pétanque eigenlijk wel is. Char lie: „Pétanque is echt een super leuk spel, waar heel veel in zit. Concentratie, werptechnieken en teamgeest. In Nederland zijn er tienduizenden spelers actief en de sport groeit nog steeds als kool. Inmiddels zijn er meer dan driehonderd clubs verspreid over het hele land. Nee, het is echt niet meer alleen een zomer sport, want er komen steeds meer boulodromes - overdekte banen - zodat je ook 's winters kunt trainen en wedstrijden spe len." De Souburgse kwam jaren gele den via haar ouders in contact met deze sport. „Ik ging mee om naar hun wedstrijden te kijken, maar had al gauw door dat zelf werpen veel leuker was. Kreeg toen m'n eerste boules, kinder- boules in dit geval, omdat m'n handen nog te klein waren om de echt grote 'jongens' vast te pakken." Talentvol Charlie bleek talentvol te zijn en via haar eerste club - Club Jeules de Boules Middelburg - verhuisde ze twee jaar geleden naar Petangske, een club in Ber gen op Zoom. „Er loopt daar veel meer jeugd rond dan in Mid delburg. Ik kan daar op een hoog niveau trainen en spelen. Belangrijk als je je spel wilt ver beteren." Pétanque heeft voor veel men sen nog steeds het imago van een zomerspelletje. Leuk voor op het strand met een setje ge kleurde ballen, voor een prikkie gekocht bij een Blokker of Mars kramer. Charlie: „Goedkoop? Vergeet dat maar. Om te begin nen kosten wedstrijdballen iets je meer. Tweehonderd euro is nog een koopje. Maar dan heb je wel handgemaakte ballen met je naam erin gegraveerd. Handig, want bij het oprapen na het wer pen wil je wel je eigen ballen te rug. Daar ben je aan gehecht. M'n moeder heeft na een toer nooi in Frankrijk een verkeerde m j»l bal meegenomen. Vette pech, ja. Zo'n vreemde bal, dat werpt echt niet lekker hoor." Ook het werpen of schieten - ti- reren genoemd - is een kunst apart. Charlie: „Een pointeur is een speler die de bal goed kan plaatsen, terwijl de tireur uitste kend kan schieten. Het mooiste is een carreauje knalt de boule van een ander weg en komt pre cies op zijn plaatsje te liggen. Hoofdzaak bij pétanque is de kunst om je boule zo dicht moge lijk bij het but- een klein houten balletje - te krijgen. Een bïberon is het slechtste wat je kan over komen: de boule ligt dan tegen het but. Als je die boule raakt, knal je meestal ook het but van z'n plaats en dat wil je juist niet." Afgelopen zomer bereikte Char lie haar tot nu toe absolute hoog tepunt. In Schijndel pakte ze met haar team de Nederlandse titel bij de pupillen. Voor haar echter niet echt een feit om lang bij stil te staan. „Leuk, maar al die. aandacht van de media hoeft van mij niet", stelt ze on omwonden vast. „Ik heb zelfs m'n medaille weggegeven. Al leen de beker heb ik bewaard. Ik ben niet zo'n type dat ineens grote verhalen heeft te vertel len. Ik 'praat' liever met m'n boules." Dat bewijst ze even later op de baan achter het ouderlijk huis. Achteloos werpt ze de boules precies op de plaats waar ze moeten liggen: dicht bij het but. Boules van de tegenspelers wor den resoluut getireerd. Trefze ker en werpvast plaatst ze haar boules in de baan. Het is duide lijk: wie Charlie aan het praten wil krijgen, moet haar eerst maar eens verslaan op de baan. En dat lukken er maar weini- Hans Segboer Charlie Schoonenberg: „Het mooiste is een carreau: je knalt de boule van een ander weg en komt precies op zijn plaatsje te liggen." foto Ruben Oreel Sporten op straat is de laat ste jaren hip in de game-in- dustrie: straatvoetbal, Ameri can football op donkere plein tjes en ook basketbal op veldjes in obscure delen van de stad. Van die laatste variant zijn NBA street en NBA bailers de bekendste games. Met And 1 streetball hoop ook Ubisoft te scoren met straatbasketbal. In de twee games die Ubisoft voorgingen, waren het NBA- sterren met wie je kon spelen, wereldtoppers dus. Maar NBA en straatbasketbal mag je in Amerika niet met elkaar verge lijken. Op straat is veel meer ge oorloofd en draait het vooral om mooie trucjes. Van driepun ters krijgt geen straatbasketbal ler het warm. Er is zelfs een ei gen competitie opgericht met zijn eigen sterren. Toppers als de Professor en Spinmaster spe len ook de hoofdrol in And 1 streetball. De besturing is vernieuwend. Het I-ballsysteeinlaat je de trucs maken met de analoge stick in plaats van met de knop pen. In de praktijk blijkt dat de schijnbewegingen iets te veel op toeval berusten. En verdedigen is te veel rammen op de steal- knop. Dan zijn er nog de bewe gingen, waarvan je geregeld de indruk krijgt dat ze niet hele maal soepel lopen. Johan Stobbe And I streetball: PS 2, ook ver krijgbaar op Xbox. M A R K u BEROEMD, ZE&T ^Tk her 3C ken u Toch Niet Japi - 'een kat van een hond' - is Stientjes vriendje. Volgens Sheherazade, die nogal wat kak op het lijf heeft, is ze een mormeltje, een ding van niks, vrij wel'zeker van lage komaf en nog een meisje ook. Over wie het hier gaat? Over Stientje met wie we kennismaken als ze nog maar twee maanden oud is en over wie Peter van Gest< ooit Slapen en schooieren schreef, maar dat sinds voortaan Rommelkatje heet. De belangrijkste prijs voor een Nederlandse auteur van kinder- en jeugdboeken werd vo rige week vrijdag in Den Haag uitgereikt aan Peter van Gestel. Hij kreeg de Theo Thijssen-prijs 2006 niet voor één bepaald boek (zoals het geval is met de Gou den Griffel), maar voor al zijn jeugdboeken samen. Voor 'Schuilen onder je schooltas' (zijn debuut in 1979) en achttien andere", waaronder 'Mariken' (Gouden Uil, Zilveren Griffel, verfilmd) en 'Winterijs' (Wouter tje Pieterse Prijs, Gouden Grif fel). Om zijn boeken te kunnen lezen zul je naar de bibliotheek moe ten of er in een antiquariaat naar zoeken, want afgezien van de laatste twee en nog enkele van niet zo heel lang geleden zijn ze niet meer in de boekhan del verkrijgbaar. 'Slapen en schooieren' gelukkig weer wel. Dat boek uit 1999 werd dit jaar met hier en daar wat verbeterin gen en met andere illustraties opnieuw uitgebracht onder de mooier klinkende titel Rommel katje. Het gaat over Stientje, een piep klein katje dat in een huis te rechtkomt waarin 'om haar heen helemaal niets was wat ze kende'. Nadat ze van de eerste schrik bekömen is, ziet ze op de vensterbank een groot zwart beest: 'Stientje rook dat hij geen familie van haar was. Zijn kille ogen leken helemaal niet op de ogen van haar moeder. Zijn oren wezen omhoog en waren zo dik behaard dat ze de zachtroze binnenkanten nauwelijks kon zien. 'Is dit wel een kat?', vroeg Stientje zich af. 'Meneer', zei ze, 'bent u...?" Beroerder dan met dat 'Meneer' had ze niet kunnen begin nen. De mollige kat die bij het raam nogal op geblazen naar buiten zit te kijken is namelijk Sheherazade, prinsés Sheherazade. Ieder an der zou zich bij de oude poes meteen onmoge lijk hebben gemaakt, maar niet Stientje. Ze Stientje stelt de vreemdste vra gen, doet werkelijk alles verkeerd wat ze maar verkeerd kan doen, maar roept juist door haar ontwapenende argeloos- heid gevoelens wakker die She herazade niet meer dacht te ken nen. Vriendjes worden met Japi, 'een kat van een hond'"en een echte bon vivant kost Stientje minder moeite. En dan zijn daar nog de vuilnisbakkenkat Simon en Grauw, een woeste hond die niet alleen van de ellende van anderen houdt maar ook van zijn eigen ellende. Rommelkatje is het verhaal van dieren die doen zoals dieren doen. Zonder dat het er duimen- dik bovenop ligt herken je in hun avonturen echter ook nogal wat van ons mensen, van 'de lui' zoals ze door Sheherazade mis prijzend genoemd worden. En telkens weer zul je je verbazen over hoe treffend en geestig Peter van Gestel verwoordt wat eigenlijk onzegbaar is. Het ver driet bijvoorbeeld van Japi als die in een vreemd park veel te lang verdwaald is: 'Niet alleen de wereld is te groot voor mij mijn honger is ook veel te groot voor mij. Ik word kleiner en kleiner, straks ben ik weg.' Jan Smeekens Peter van Gestel: Rommelkatje. Querido; vanaf 10 jaar; 158 pag.; 12,50. Eveneens bij Querido: 'Die dag aan zee' en 'Nikki'. 'Mariken' en 'Winterijs' worden uitgegeven door De Fontein. De oude poes Sheherazade; prinsés Sheherazade, om precies te zijn. illustraties Martijn van der Linden, uit Rommelkatje De nieuwe cd van Rowwen Hèze, Rodus en Lucius, is vernoemd naar de twee rottwei- Iers die de Limburgse band afge lopen voorjaar gezelschap hiel den in een tot studio omgebouw de boerderij in Mete- rik. De cd - de eerste in eigen beheer én de eerste nummer 1-hit voor Rowwen Hèze - is aanmerkelijk posi tiever van toon dan voorganger 'Dage raad' uit 2003. De .muziek is ruw, onge polijst en energiek als in de be gindagen. Tussen feestnummers als '50 Joar' (verrassend ontaar dend in dixieland) en 'Beer' (over bierdrinkende Ieren) wordt af en toe plaats inge ruimd voor de meer poëtische kant van Rowwen Hèze. Luister bijvoorbeeld naar het mooie, tweetalige duet 'Droemvlucht' met Nynke Laver- man. Bij de cd wordt een leeg dvd'tje gele verd. Kopers kunnen op de bandsite inlog gen en beelden down loaden van de cd-op- namen. Martin Groenewold Rowwen Hèze - Rodus Lucius (RHAM/Rough trade), speel- duur 53.12 min. Sandi Thom heet de nieuwste popsensatie die na Arctic Monkeys en Gnarls Barkley dank zij de zegeningen van het internet een groter publiek heeft weten te bereiken. Deze 24-jarige frisse verschijning uit Zuid-Londen was niet kapitaal krachtig genoeg om met haar re pertoire de boer op te gaan, dus installeerde ze een webcam in haar appartement en verzorgde ze drie weken lang een homema de tournee. Vervolgens werd ze ingelijfd door platenlabel RCA. Thoms debuutalbum Smile... It Confuses People staat bol van de tijdloze popliedjes, waarop ze geraffineerd soul en folk com bineert met invloeden die naar Bob Dylan, Carole King, Stevie Nicks en Stevie Wonder refere ren. Met teksten waarover is na gedacht, neem bijvoorbeeld haar single' I Wish I Was A Punk Rocker (With Flowers In My Hair)'. Peter Kuijt Sandi Thom - Smile... It Confu ses People (RCA), speelduur 32.05 min.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39