Weinig hoop voor tennissers Golfers Europa op voorsprong Delta Diamond Tour Brabantse derby zonder treffers Prachtige clinic Anky van Grunsven De Bruijn uit WK, John Tijssens door Degradatie uit wereldgroep Davis Cup na vijftien jaar heel dichtbij k zaterdag 23 september 2006 Doelpunt levert Eto'o auto op BARCELONA - Voetballer Samuel Eto'o ondertekende gisteren met autofabrikant Ford een bijzondere overeen komst. De 25-jarige Kameroenese aanvaller van FC Barce lona krijgt tot het einde van dit jaar voor elk doelpunt dat hij scoort een auto. Wel gaat de regeling pas in vanaf het moment dat Eto'o op zeventien treffers staat. De afspraak i geldt voor alle competities: de Spaanse Primera Division, de Champions League en het Spaanse bekertoernooi. Eto'o maakte tot dusverre vier doelpunten. „Als ik meer dan zeventien treggers maak, houd ik de gewonnen auto's niet voor mezelf", heeft Eto'o al besloten. „Ik stel ze be schikbaar aan mensenrechtenorganisaties in Afrika." ANP/SID Wouda assistent Verhaeren EINDHOVEN - Marcel Wouda wordt de assistent van Jac- co Verhaeren bij het Nationaal Zweminstituut Eindho ven. Wouda is nu nog bondscoach jeugd bij de KNZB. Plij wordt in die functie opgevolgd door Mandy van Rooden. Daarmee is de nieuwe structuur van het topzwemmen in Nederland voltooid. Jacco Verhaeren is de technisch di recteur van de bond en verantwoordelijk vóór de zwem- centra in Amsterdam en Eindhoven. In Amsterdam gaan Fedor Hes en Martin Truijens de trainingen verzorgen, in Eindhoven doen Verhaeren en Wouda dat. GPD Zeldzaam verlies basketbalsters VS DEN HAAG/SAO PAULO - De Amerikaanse basketbal vrouwen hebben voor het eerst in twaalf jaar een neder laag geleden op een WK. Team USA ging in Sao Paulo in de halve finales met 68-75 onderuit tegen Rusland. Amerika verloor bij het WK in 1994 in de halve finales te gen Brazilië voor het laatst en uitgerekend dat land is nu de tegenstander in de strijd om het brons. Rusland maakt samen met Australië, dat Brazilië klopte met 88-76, uit wie de VS opvolgt als wereldkampioen. GPD Keen uitgeschakeld in Japan DEN HAAG - Trinko Keen is in de tweede ronde van de Open Japanse tafeltenniskampioenschappen uitgescha keld. De Nederlander versloeg in Yokohama in de eerste ronde de Koreaan Cho Bon Rae, de winnaar van de Open Braziliaanse kampioenschappen. Daarna stuitte de jarige Keen (35) op Ma Lin, de nummer twee van de wereld. De Chinees profiteerde optimaal van de matige serviceontvangst van Keen en won met 4-1. Het toernooi in Yokohama is sterk bezet. Bij de mannen ko men acht spelers uit de toptien van de wereld aan de ta fel. Grönholm leidt op Cyprus DEN HAAG/NICOSIA - Marcus Grönholm heeft de strijd om de wereldtitel rally nog niet opgegeven. De Fin se Ford-coureur staat na de eerste dag aan de leiding in de Rally van Cyprus. Sebastièn Loeb, de koploper in het WK-klassement, volgt na acht proeven op de tweede plaats met een achterstand van 6,4 seconden. Als Loeb op Cyprus wint en Grönholm niet in de topvijf eindigt, is de Franse Citroën-rijder met nog vier rally's te gaan al we reldkampioen. GPD jgfiwtjin van Geen iïIDEN - 'Wat niet kan, is nog ooit'ebeurd'i zei Raemon Slui- voorafgaand aan het «olie/degradatieduel van |fl Nederlands Daviscupteam p Tsjechië. De uitgangsposi- A er na de eerste dag alleen 0 nitzichtlozer op gewor- Jyi. De Tsjechen sneden Neder- pdinde Leidse Groenoordhal- jnde adem af. Na vijftien jaar rij in de Wereldgroep is de cade heel dicht bij. ,uuw vanwege de zeer plmatigeselectie al als een gsion impossible was omschre- at werd in werkelijkheid in laad een onmogelijke opga- ,£fn dag nadat het Leidse col- te van B&W besloot dat de Êuenoordhallen tegen de mid gaan, zette Tsjechië de slo- in het Nederlandse .Jcupteam. liter verkocht zijn huid nog Biduur tegen Jiri Novak, maar »r debutant Robin Haase was c geen houden aan tegen we- ilopper Tomas Berdych. Het Jübbelspel, waarin Nederland ©daag het niet op elkaar inge heide koppel Rogier jassen/Peter Wessels binnen Rusland op van finale SjlOSKOU-De Russische tennis te beeft een grote stap gezet ddiling de finale van de Davis- Ede enkelspelen in de halve pdstrijd tegen de Verenigde iaten leverden een overwin- jjagop: 2-0. Karat Safin versloeg zonder Ite! moeite Andy Roddick: 6-4 jj'7-G. Mikhail Joezni stond sen later tegen James Blake snsetaf:7-5 1-6 6-17-5, éde andere halve finale nam Irgentinié een 1-0-voorsprong [Australië. David Nalbandian jsloeg in Buenos Aires Mark lilippoussis in drie sets: 6-4 136-3 .ANP de lijnen brengt, is waarschijn lijk al beslissend. Daarmee zou Nederland een roemloze aftocht beleven, Want dat de degradatie zich voor een handjevol enthou siaste studenten gaat afspelen, is na gisteren wel duidelijk. De Groenoordhallen - capaciteit 5124 stoelen - waren bij lange na niet uitverkocht en dat zal vandaag niet anders zijn. Voor de achtste keer sinds 1992 speelt Nederland om lijfsbe houd. Tegen Uruguay, Nieuw-Zeeland, Ecuador en In dia ging het voor eigen pubhek goed. Ook op vijandig Ecuadoriaans, Oezbeeks en Fins gebied sloot Oranje met een positief resul taat af. In Leiden gaat het stok ken, daar is na gisteren iedereen van overtuigd. Vuurtje Sluiter, die al drie jaar zonder zege in de Davis Cup is, opende gistermiddag het bal en hoopte een knap resultaat neer te zet ten en in ieder geval het vuurtje flink aan te wakkeren. Zijn ope ning was bedroevend, binnen een halfuur was de Rotterdamse kopman de eerste set kwijt. Hoe wel hij zich herpakte, de tweede set meer dan ongelukkig verloor en in de vierde een break voor sprong niet tot setwinst kon voe ren, werd duidelijk dat hij sim pelweg kwaliteiten tekort komt om op topniveau te presteren. Sluiter werkte in de afsluitende tiebreak nog zeven matchpoints weg, maar miste zijn enige set- point: 2-6, 6-7 (5), 6-4, 6-7 (13).. „Ik had het idee dat ik de twee de, derde en vierde set de agres sievere en iets betere speler was. Van die drie sets won ik er maar eentje. Dan kan ik alleen maar concluderen dat ik op de belang rijke momenten gefaald heb." De manier waarop hij de tie break van de tweede set weggaf na een 4-1-voorsprong was type rend. Net als zijn servicegame op 5-4 in de vierde set. Dat hij de set aan het 'uitserveren' was, speelde daarbij mee. „Ik miste mijn favoriete bal, een inside out forehand, waardoor het geen 5-1 werd. Op bij 5-4 30-0 sla ik een bal fout die ik op 3-2 nooit zou missen. Zo eerlijk moet ik zijn." Haase viel niets te verwijten. In zijn eerste jaar als prof werd hem door Berdych uitgelegd dat hij nog een heleboel te leren heeft. De 19-jarige Hagenaar wisselde goede en slechte mo menten af en zag zijn twee jaar oudere opponent op snelheid, kracht en souplesse voorbijra zen: 2-6, 4-6,4-6. Voor Haase doorhad dat hij het publiek een beetje kon bespelen, stond hij al 2-0 in sets achter. Haase: „Die jongen sloeg zo hard, dat ik weinig kansen kreeg. Ik kon het publiek er niet eens bij betrekken, omdat ik zo weinig punten maakte." Voor captain Tjerk Bogtstra gloort er weinig hoop „Ik ga uit van mogelijkheden en niet van onmogelijkheden. Maar ik kan wel interessant gaan lopen doen, het wordt een lastig ver haal." GPD Tiger Woods neemt een stukje van het Ierse gras mee tijdens een slag in het fourball. foto Brian Snyder/Reuters van onze sportredactie STRAFFAN - Het Europese twaalftal golfers heeft in Straf- fan bij Dublin een voorsprong genomen in de tweejaarlijkse strijd tegen Amerika om de Ryder Cup. Na de eerste four- balls en foursomes leidt de titel verdediger met 5-3. Grote man van Europa was de Spanjaard Sergio Garcia. In de fourball triomfeerde hij samen met zijn landgenoot José Maria Olazabal met 3 en 2 over de Amerikanen David Toms en Brett Wetterich. In de middag versloeg hij in de foursomes sa men met de Engelsman Luke Do nald wereldranglijstaanvoerder Tiger Woods en dienst partner Jim Furyk met 2 holes. De derde zege van Europa kwam op naam van de Noord-Ier Darren Clarke met de Engelsman Lee West- wood in de fourball tegen Phil Mickelson en Chris DiMarco. Woods en Furyk brachten in de fourballs de enige overwinning van de VS op hun naam door de Schot Colin Montgomerie en de Ier Padraig Harrington te ver slaan met 1 hole. De Amerikaanse superster was de prestigieuze strijd begonnen met zijn eerste bal in het water te slaan vanaf de eerste afslag plaats van The K Club. De wedstrijd om de Ryder Cup gaat over drie dagen matchplay. De spelvormen zijn over de eer ste twee dagen fourball (de sco re van beste Amerikaan wordt elke hole vergeleken met de sco re van de beste Europeaan) en foursomes (twee spelers gebrui ken één bal tegen twee tegen standers met één bal). Op de derde en laatste dag wor den de singles (man tegen man per hole) afgewerkt. ANP inonze sportredactie 8EDA - De Brabantse derby isscn NAC Breda en Willem II ftfl geen winnaar opgeleverd. I(t duel in Breda eindigde in ét Brabantse treffen was meer annend dan fraai. Aanvallend aWillem II geen vuist maken, wijl NAC er niet in slaagde ïavan de schaarse mogelij khe- a te verzilveren. pbürgers konden nog als ex- as aanvoeren dat zij, zonder geblesseerde drietal Redan, adouir en El Hamdaoui, een «nplete aanvalslinie misten. Wineveld, vorige week tegen te nog matchwinnaar, Hk ook nu de gevaarlijkste an aan NAC-zijde met zijn af- andsschoten. In de slotfase aide eerste helft was ook voor opper Penders nog dichtbij de I, maar zijn kopbal uit een ekschop van Zonneveld ging ielings over. AC kreeg ook na rust de bete kansen. Leonardo was even- al te zelfzuchtig bij een kanslo- poging, waarbij hij de vrij ende Pinas over het hoofd 8-Even later deed hij dat niet el invaller Diba. Diens diago- fe schot ging evenwel voor- - Willem II 0-0. ^dsrechter; Braamhaar. Toe- mm: 15.150. Gele kaart; Els- (MAC Breda), Imschoot, »9to (Willem II). W Breda: Zoetebier; Elshot, urns, Zwaansiüijk en Mtiliga; 'braaf (73, Slot), Mathijssen en 'imeld; Rigters, Leonardo en (5 9. Diba). '"emSengier; Wau, Hermans, Van der Struijk en Valencia; As- sou-Ekotto, Imschoot en Kargbo; Messoudi (82. Den Ouden), Wilmet (73. Nieuwendaal) en Bobson (90. Kerekes). Eerste divisie In cle eerste divisie leed FC Den Bosch een opvallende neder laag. In Apeldoorn verloor de koploper met 3-0 van AGOVV, tot gisteren de nummer zestien van de eerste divisie. Door de zeperd van de mannen van Theo Bos pakte RBC gister avond de k-oppositie. De ploeg van Robert Maaskant pakte in blessuretijd op het nippertje de overwinning bij De Graafschap. Guyt was de man van de luidbe- jubelde 0-1. RBC heeft nu een punt meer dan Den Bosch. De andere topteams uit de eer ste'divisie, Veendam en Dord recht, kunnen morgen aanha ken. Dan komen zij in actie te gen respectievelijk FC Zwolle en TOP Oss. Dordrecht, dat de eerste periodetitel zo jammer lijk misliep, mag zich bij winst zelfs de nieuwe koploper noe men. Onderin gaat de treurmars van Cambuur Leeuwarden en Hel mond Sport onveranderd ver der. Vooral Helmond is bezig aan een wel heel triest voetb al- jaar. Onder de nieuwe trainer Gerald Vanenburg dachten de Brabanders dit jaar de sprong naar de top definitief te kunnen maken, maar niets is minder waar. Na de beschamende thuis nederlaag van vorige week te gen BV Veendam (1-7) volgde gisteravond alweer een zeperd. In Venlo won VW met 5-0. ANP Anky van Grunsven tijdens de clinic. Op de achtergrond Antoinette Wiskerke met Otello. door Lucien Roelandt HEIKANT - De Zeeuwen Re- mie Kulik, Antoinette Wisker ke en de Belgische Sophie van Lent beschikken ongetwijfeld over talent. Dat daar nog wel aan gesleuteld moet worden bleek gisteren tijdens de clinic van Anky van Grunsven in ma nege Heikant. De wereldlampioene dressuur uit Erp voorzag het trio tijdens - een training van enkele bruik- bare tips. Een goede communi catie tussen ruiter en paard is daarbij volgens de recordhoud ster van de kür op muziek on ontbeerlijk. Dat het bij Van Grunven op dat gebied wel goed zit bewees ze tijdens de kür op muziek. Met haar tweede paard ICrack C zorgde voor de vijfhonderd ademloos toekijkende toe schouwers voor een schitte rend slot. De ex-Zeeuw en pupil van Van foto Camile Schelstraete Grunsven Hans Peter Minder- houd droeg in het Hippisch Centrum Heikant een steentje bij aan de geslaagde dressuur- demonstratie. De in Westkapelle geboren Minderhoud gaf een les in het trainen van jonge paarden. Ook bewees hij zijn klasse in een prachtig gereden proef. De international Stefan van In- g'helgem zorgde met vier- en achtjarige Ferro-zonen voor de Belgische inbreng van de clinic in Heikant. pijdens de Delta Profronde peilt het Uourcomité de animo om de start n de Ronde van Spanje naar Zeeland «n. Klinkt leuk. Een grote ronde in'd grote renners over onze brug- J Mmdijken dendert. De Zeeuwse wie- hebber is er vast voor te porren. 'Mishet wel zo leuk als het klinkt? ten we eerlijk zi jn: de Vuelta spreekt «•lit tot de verbeelding. Achter de m de France en de Giro d'Italia is slechts' de derde grote wielerron- e vaak wint er een renner die in het ware eldorado, de Tour de France, geen potten heeft kunnen breken. Dat verklaart de magere interesse van het Nederlandse publiek en de daaraan ge relateerd de Nederlandse media. Maar behalve de status van de Vuelta ligt er nog een andere drempel voor een eventuele Zeeuws-Spaanse start. Sinds 1999 proberen tal van provinciale pro minenten de Tour de France al naar de Zeeuwse grond te halen. Het idee is in middels ontstaan dat zij aan een dood paard hebben lopen trekken. Tourbaas Leblanc was altijd reuze vriendelijk, maar Zeeland paste nooit in zijn reis plannen. Na de zoveelste teleurstelling heeft het comité zijn lobbywerk op een laag pitje gezet. Zeven jaar schooien leverde niks anders op dan hoop en leuke reisjes. Nu heeft Cees Priem het waakvlamme- tje opgepookt. Met de start van een Vue lta. Nogmaals: klinkt leuk. Maar tegen de achtergrond van de jarenlange Zeeuwse Tourlobby doet zo'n Vuel- ta-start aan als een troostprijs, of zelfs een poedelprijs. De leden van het Tourcomité (Vueltaco- mité?) kunnen vandaag beter over iets anders praten. Over de Delta Profron de. De rondebaas in spe, David Luteijn, heeft al aangegeven dat de ronde zijn statuur van weleer moet terugwinnen. De Profronde moet op termijn een plaats in de ProTour-cyclus veroveren en de tweede eendaagse koers van Ne derland worden. Mooie ambitie. Maar waarom wil de Profronde de 'tweede' koers van Nederland worden? Waarom niet gewoon de eerste? Laat de Tour en de Vuelta lekker in eigen landen rondrijden en zet met de euro's die daarmee bespaard worden de ach tervolging in op de Amslel Gold Race. Noem de koers om te beginnen Delta Diamond Tour. En roep nu niet meteen, dat het onmo gelijk is om de Amstel Gold Race in te halen. Luister naar de woorden van sprinter Jans Koerts, uitgesproken tijdens de Vuelta van 2000: „Als je tweede kunt worden, kan je ook winnen." Rudy Boogert door Frits Bakker SANKT WENDEL - Zoals John Tijssens uit Tilburg loopt er maar één biljarter rond op het WK driebanden in Sankt Wen- del. De Brabander toont als één van de weinigen zijn emoties aan het biljart, loopt na een mis ser nog wel eens lachend naar zijn stoel en praat honderduit met zijn tegenstander tijdens een partij. Jean Paul de Bruijn sneuvelde gisteravond als eerste van de vier Nederlanders, na een kans loze partij tegen de Amerikaan se debutant Mazin Shooni. De status die de 41-jarige Hulsten aar op de wereldranglijst heeft, komt door de afstraffing met 3-0 in gevaar. Na zijn finale plaats op het WK van vorig jaar behoorde de Hulstenaar tot de hoog geplaatsten in Sankt Wen- del. Die rol kan hij geen mo ment waarmaken. „Ik voelde me al een hele dag niet lekker en be gon slap aan de partij", zocht hij naar een excuus. „Toen ik van acquit moest, stond ik te tril len op mijn benen." Voor de po sitie op de ranglijst kan de snel le uitschakeling wel eens verve lende gevolgen ebben. Raimond Burgman ging na een slijtageslag met de Belg Roland Forthomme net voor de finish door de knieën (2-3). Ouderwets Met John Tijssens aan het bil jart was het wel weer eens ouderwets gezellig. Het was in zijn partij tegen Brian Knudsen of het één of het ander: de ca ramboles die uit zijn keu rolden waren spectaculair of een meter mis. „Ik heb dringend een im puls nodig, want zelfs voor een WK ben ik niet meer te motive ren", flapte de Brabander er na zijn winstpartij met 3-1 uit. „Het kan me niet eens schelen dat ik sta te spelen voor een ho ge prijs." De Brabander (38) wil er maar mee zeggen dat hij nog maar één partij moet winnen en hij krijgt de A-status van NOCNSF, Dat levert de pas weer naar Tilburg verhuisde biljarter een beloning op van 15.000 euro per jaar. Hij zou er, als man zonder werk, heel gelukkig mee moeten zijn, „Ik zou als een leeuw moeten spelen", beseft hij, „maar als ik mis, zit ik op mijn stoel als een zoutzak te lachen. En ik ben er nog trots op ook dat ik zo an ders ben als de rest." Vraag niet hoe dat komt, want Tijssens kan het niet verklaren. Het getob met zijn gezondheid heeft er niets mee te maken, zo verzekert hij. „Het is deze zo mer even niet zo goed met me ge gaan. Mijn bloeddruk en choles terol waren veel te hoog. Ik heb een paar onderzoeken gehad en daarna ben ik op 19 juli gedot terd. Ze hadden vier vernauwin gen ontdekt." Raymond Burgman zat dichtbij de tweede ronde tegen de Belg Roland Forthomme. In de beslis sende vijfde set nam hij een rui me voorsprong, maar Forthom me vocht terug met een grote se rie (negen) en bleek ook de beste eindsprint te hebben. Sluiskil haalt biljarters uit hele wereld SANKT WENDEL - De wereld beker biljarten in Sluisldl wordt volgend jaar vooraf gegaan door een toernooi met jeugdspelers uit alle werelddelen. Meerten Dallinga, de organisa tor die gisteren een dag te gast was op het WK in Sankt Wen- del, kreeg daar groen licht van de bonden. Het toernooi wordt gespeeld op zondag 21 januari, één dag voor het begin van de worldcup. Dal linga wil twaalf spelers uitnodi gen onder de twintig jaar. „We gaan op zoek naar jonge talen ten uit Amerika, Afrika, Azië en Europa. Het idee is ontstaan, omdat op de dag voor de world cup de zaal toch al klaarstaat met zes biljarts. Het zou zonde zijn om dat niet te benutten." De Sluiskilse organisatie blijft na drie worldcups ook kandi daat voor een WK driebanden. De optie voor 2008 is niet meer open. Dallinga: „De wereldbond heeft vergaderd in Sankt Wen- del en heeft van Japan akkoord gekregen yoor een WK in 2008. We zijn al een jaar aan het lijn tje gehouden, maar dan wach ten we maar tot 2010. Die garan tie moeten we nu wel krijgen, want na drie wereldbekers heb ben we onszelf toch wel bewe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21