Eerst moet de wachtlijst weg Het leven Iaat zich niet beheersen Telefoongesprek vol verwarring wint eerste editie Shorts at Sea programma GedeputeerdeBeerput open sinds komst meldpunt kindermishandeling zaterdag 23 september 2006 I Gezien tijdens Film by the Sea far queen (Vincent Ward): Üm uit Nieuw-Zeeland over iffl Ierse vrouw die wordt ge mangeld in de strijd tussen Brit- ëkolonisten en Maori-stam- Kn, als haar zoon wordt ont roerd door zijn Maori-grootva- k Het verhaal komt maar zel- povertuig'end over. Manks de uitbundige inzet fan alle denkbare Holly wood- aiddelen - dramatische effee ën, breed uitgesponnen massa- te, pompeuze muziek - weet fefilmhelaas nauwelijks een gevoelige snaar te raken. Sjfer: 6. (bewind (El viento; Eduardo ügnogna): Mooi opgebouwde, anemende 'kleine' Argentijnse ilmover een jonge vrouw die let veel vragen over haar af wist zit. Na het overlijden van aar moeder - die ze niet echt •Mt gekend - én grootmoeder withaar opa haar onverwacht pzoeken en wordt stukje bij Ketje de waarheid duidelijk, lanvankelijk lijkt de film wat maar geleidelijk ont- Duwtzich het drama en wor- len ook steeds meer parallellen assen de vrouw en haar moeder MSi je t'aime (diverse regis- ™rs): Het idee is al aanlokke- jK. Een groot aantal regisseurs an naam kreeg het verzoek een tavan enkele minuten te ma- en met Parijs en de liefde als tóe draad; Telkens is een ande- 5wijk als vertrekpunt geno- 'en,zodat tegelijk in fragmen ten compleet beeld van de ladwordt geschetst. Het resul- aatis bijna overmijdelijk geva derd, zowel in-uitwerking als waliteit. ommige bijdragen zijn oninte- ssant, weinig geïnspireerd of P net lachwekkende af (zoals mal pseudo-horrorachtig ®ipierfilmpje), maar de weten- tap dat er na enkele minuten jtaiets compleet anders komt, ®akt dat de minpunten toch 'ij3' te storend overkomen. Er mook volop te genieten, zoals san bet slot - de bijdrage van taeric Auburtin en Gérard De- srdieu, die zelf nog even als plein ten tonele verschijnt, ju 1 is Mienes van Joel en nan Coen, over een toerist in n metrostation die te grazen °™t genomen door een Frans el, ijler: 8. De Film Literatuurjury van Film by the Sea heeft de afgelo pen dagen acht boekverfilmin- gen gezien. Vanmiddag wordt de winnaar van de jaarlijkse competitie bekendgemaakt. Een van de kandidaten is 'Jogo sub- terrdneo' van de Braziliaanse re gisseur Roberto Gervitz. Spe ciaal voor het festival is hij van Sao Paulo naar Vlissingen ge reisd. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Hoewel Rober to Gervitz (49) in Brazilië een filmmaker van naam is, heeft hij in zijn dertigjarige loopbaan nog maar drie bioscoopfilms ge maakt. Tussen zijn tweede, Fe- liz ano velho, en Jogo subterra- neo zit zelfs bijna twintig jaar. En dat is niet helemaal zonder reden. Zijn eerste film was een docu mentaire, uitgebracht in 1979. „Die ging over de stakingen tij dens de dictatuur in Brazilië, als voorbode van het herstel van de democratie. Ik was destijds 21 jaar oud", zegt Gervitz. „Daarna voelde ik sterk de be hoefte om met fictie te werken. Toen is uiteindelijk Feliz ano velho ontstaan, een film die echt een groot succes is geworden in Brazilië." Al in de jaren tachtig had hij het voornemen om Octaedro van schrijver Julio Cortazar te verfilmen, een verhaal over een man die routes uitstippelt in het De achtste editie van Film by the Sea wordt dit weekeinde afgesloten. Van daag zijn er vanaf 11.00 uur rond de veertig voorstellingen. Morgen worden vanaf 9.30 uur tot laat in de avond bijna vijftig films uit het programma nog een maal gedraaid. Voor alle titels en aan vangstijden: zie www.filmbythesea.nl. Bijzonderheden: Film Literatuurprijs (vandaag, 16.00 uur): Jury maakt winnaar van competitie bekend. Slotfilm (vandaag, 21.00 uur): In alle zeven zalen gaat de film 'Cashback' van de Britse regisseur Sean Ellis in premiè- Silent Disco (vandaag, 22.30 uur). Slotfeest (vandaag, 23.00 uur): Afslui ting festival met optredens van o.a. The Bogus Brothers. PZC-routes (morgen, hele dag): Het programma van morgen is zo samenge steld dat drie vergelijkbare films min of meer achter elkaar kunnen worden be keken. Er zijn routes uitgezet rond on der meer de thema's drama, avontuur actie, literatuur, grenzeloos kijken en ontdekkingen. Kreeftendieven in Oosterschelde GOES - Vier duikers zijn donderdag aangehouden op ver- i denking van kreeftendiefstal. Ook een restauranthouder is opgepakt. Hij nam de kreeften af en wordt dus ver dacht van heling. In totaal is twintig kilo kreeft in beslag genomen ter waarde van ongeveer 450 euro. Het ging om 58 kreeften, waarvan de helft ondermaats, te jong, was om te mogen worden aangevoerd. Ze worden na onder zoek teruggezet in de Oosterschelde. Kreeftenvisserij in f de Oosterschelde is alleen toegestaan voor beroepsvissers i in de periode april tot half juli. Het onderzoek naar de. kreeftendieven is uitgevoerd door de Algemene Inspectie dienst, de waterpolitie en het regionale milieuteam van J de politie Zeeland. Politiek ongerust over Tragelhuis HULST - De politieke fracties in Hulst zijn ongerust over l de vestiging van een woonboerderij voor verstandelijk ge handicapten met seksueel grensoverschrijdend gedrag in Absdale. Bewoners en omwonenden van de Plattendijk in Absdale zijn fel tegen de plannen van de stichtingen Tra gel en Het Gors. Een handtekeningenactie is in voorberei ding. Ook de politieke partijen zijn geschrokken. De vra gen die ze tijdens de raadsvergadering aan burgemeester i J.F. Mulder en wethouder P. Weemaes wilden stellen, wer- 1 den echter afgekapt. Mulder wil dat de fracties de voor- i lichtingsbijeenkomst van Tragel afwachten die maandag- i avond in het stadhuis wordt gehouden. „Ik wil niet dat i we voor onze beurt gaan praten en nu al conclusies trek ken." Weemaes stelt dat het college positief gestemd is over de vestiging van de woonboerderij. „Tragel zal ko men uitleggen hoe de leiding omgaat met de patiënten. Ook deze mensen horen bij onze gemeenschap." Groot Plontenisse vreest dat de voorlichtingsavond verwordt tot 1 een protestbijeenkomst van de Absclaalse inwoners. Alge- v meen Belang wenst het college veel sterkte voor de komen- i de weken. Onderhoud aan grote sluis VLISSINGEN - Aan de grote sluis in Vlissingen worden de komende week onderhoudswerkzaamheden verricht. Het is weer tijd om aangegroeide oesters en mossels van j' de drempels te verwijderen. Dat gebeurt elk jaar om te i' zorgen dat de stel deuren weer goed sluiten. Het scheep- J, vaartverkeer ondervindt hinder van de werkzaamheden, ti Op maandag, dinsdag en woensdag kunnen schepen van 8 |l tot 12 en 13 tot 17 uur niet door de grote sluis. Op donder- dag duurt de stremming tot 12 uur. Daarna zijn de werk- zaamheden klaar. De kleine sluis blijft open. Daar mogen 'i alleen schepen tot 65 meter door. Stenen waterschapskantoor terug MIDDELBURG - Bouwvakkers plakken bij het Water- schapskantoor in Middelburg losgelaten klinkertjes terug aan de gevel. Ongeveer een jaar geleden moest de passage aan de Kanaalweg worden afgezet omdat enkele steentjes naar beneden waren gekomen. Bij controle bleken meer klinkers niet goed vast te zitten. Die zijn door de bouwer if van het pand, de BAM, van de gevel gehaald. De lijmlaag bleek volgens een woordvoerder van het waterschap de 1 oorzaak. De BAM metselt de steentjes nu opnieuw in. Vol- j gen de week is het werk aan de gevel afgerond. Het Water- i schapskantoor werd in 2004 opgeleverd. metronet en vervolgens op zoek gaat naar een jonge vrouw die exact dat patroon volgt. Die moet dan wel zijn grote liefde zijn. „De eerste versie van het script is al in 1989 geschreven", zegt Gervitz. „Maar toen kwam Fer nando Collor de Mello in Brazi lië aan de macht, wat dramati sche gevolgen had voor de econo mie en de cultuur in het land. Er zijn in de jaren erna nauwelijks films gemaakt." Gervitz werkte in die periode wel-door en was onder meer ver antwoordelijk voor een populai re televisieserie. Eind jaren ne gentig, nadat het bewind van Collor voorbij was, hervatte hij samen met scenarist Jorge Duran zijn Cortazar-plannen. De derde versie van het script werd uiteindelijk de basis voor wat Jogo subterraneo is gewor den. Gervitz en Duran hebben nogal wat nieuwe elementen aan het oorspronkelijke verhaal toege voegd. „Dat was noodzakelijk, want het verhaal van Cortazar telt maar elf pagina's en is ge schreven in de eerste persoon. Als lezer kom je daardoor niets van de hoofdfiguur te weten: zijn naam, zijn karakter, waai" 1 «Ttf^ hij woont. In literatuur kan dat heel goed, maar voor een film is het niet voldoende." Essentie „Het is heel lastig om literatuur te verfilmen. Je moet je van het oorspronkelijke verhaal en con structie los weten te maken. Ik heb me laten inspireren door het universum dat Cortazar heeft geschapen en getracht de essentie van het verhaal en het gevoel dat ik kreeg toen ik het las in stand te houden." Die essentie is volgens Gervitz dat het metrospel van de hoofd persoon Martin (een rol van Fe lipe Camargo) méér dan een spel is. „Het lijkt een wat roman tisch, vrijblijvend spel, maar dat is het in feite niet. Het is een manier om zichzelf te bescher men tegen het leven, zijn gevoe lens, zijn verlangens en zijn ang sten. Als hij de verleidelijke Ana ont moet, negeert hij de strakke re gels die hij zelf heeft opgesteld en gaat het verhaal grotendeels bovengronds verder. „Hij ver raadt zijn eigen spel. Hij raakt de macht erover kwijt en be landt in een andere wereld. Wat ik ermee duidelijk wil maken is dat je niet alle elementen van je bestaan in eigen hand hebt. Het leven drijft je naar andere gebie den en bepaalt jouw gevoelens en verlangens." Jogo subterraneo lijkt een hap py end te hebben, al is dat vol gens Gervitz maar ten dele waar. „Ik wilde geen cynische film maken, maar vooral de transformatie van een mens la ten zien. Ik geloof echt dat een mens kan veranderen. Een beet je weliswaar, maar het is moge lijk." Roberto Gervitz maakte in dertig jaar slechts drie films. Niet zonder reden. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Martin Putto is met zijn inzending Asef (Sorry) winnaar geworden van de eerste editie van Shorts at Sea, het nieuwe festival vopr korte films in Zeeland. Dat werd gisteren gehouden als onderdeel van Film by the Sea in Vlissingen. Shorts at Sea is op touw gezet door Stichting Juister om een podium te bieden voor korte amateurfilms door en voor jon geren. Dat leverde maar liefst dertig inzendingen op. De beste daarvan werden gisteren ge toond, samen met enkele korte films die, begeleid door Juister, zijn gemaakt in het kader van het project 'Mossels in de dop'. De tien films die gisteren wer den vertoond - in lengte .varië rend van iets meer dan een mi nuut tot bijna twintig minuten - toonden aan dat er volop filmta lent is in de provincie. Vrijwel alle inzendingen verrasten door hun kwaliteit, originaliteit en het inspelen op actuele thema's. De jury werd gevormd door BNN-verslaggever Filemon Wes- selink en de actrices Victoria Ko- blenko - gisteren afwezig - en Caro Lenssen. Zij kenden Mar tin Putto de Gouden Short toe. Omdat de filmmaker niet pre sent kon zijn, werd de prijs in ontvangst genomen door Julia Holtes, die haar stem heeft ge leend aan de winnende film. Asef (Sorry)is een gevisuali seerd telefoongesprek van een man van buitenlandse afkomst die belt naar aanleiding van een advertentie voor Nederlandse les. Hij wordt echter niet begre pen en zelfs voor een terrorist ge houden. In de eindrangschik king van Shorts at Sea eindigde Joël Duinkerke met A dog's life BURGH-HAAMSTEDE - Expo sitieruimte De Bewaerschole kan voor meer presentatievor men worden benut dan uitslui tend beeldende kunst. Die ge dachte ligt ten grondslag aan de keus van de Stichting Wester- schouwen Kultureel voor het project 'Verstilling in de zin van bezwering'. Dit programma omvat een aan tal opvoeringen van drie ver schillende performance-kunste naars: Daniëlle van Vree, San dra Johnston en Anet van de El zen. Van Vree geeft een introductie, van haar werk 'Hindsight' op zondag 24 september om 15.00 uur. De opvoeringen ervan, ook als tweede en Vincent van Willi- j gen met Tijd doet hélen als der- 'j de. Voorafgaand aan Shorts at Sea i' onthulde de MovieSquad, de jon- i' geren jury, haar favoriet op Film by the Sea: The great match van regisseur Gerardo Olivares. De jury zag in totaal vijftien films. Vanwege de grote belangstelling is vandaag een extra voorstelling van Shorts at Sea om 15.00 uur. in De Bewaerschole, zijn in drie verschillende delen te zien van dinsdag 26 tot en met zaterdag .j 30 september elke avond om 20.00 uur en op donderdag om 16.00 uur. De voorstelling 'Occasion' van J Sandra Johnston staat voor zaterdag 21 oktober om 15.00 i uur op de agenda en de serie I performance wordt afgerond met het werk 'Members' van Anet van de Elzen op zaterdag j 4 november om 20.00 uur en -i zondag 5 november om 15.00 uur. In de weken na de presentaties worden in De Bewaerschole 's middags van 13.30 tot 16.30 uur videoregistraties van de op tredens vertoond. Opvoeringen Bewaerschole Julia Holtes (1) neemt de eerste prijs in ontvangst tijdens de eerste editie van Shorts at Sea. Holtes heeft haar stem geleend aan de winnende film Asef (Sorry) van Martin Putto. Midden BNN-verslaggever File mon Wesselink en rechts actrice Caro Lenssen. ^riaiiriia Sondervan MIDDELBURG - Twee ton ,ra en voor meer menskracht neen jaar langer versterking rJ„ uit het Leger des Heils pel het Advies- en Meldpunt Kindermishandeling in Zeeland L koers helpen. Eind dit jaar jjefl de meld- en onderzoeks- jpisatie bij Bureau Jeugd- „rg Zeeland geen wachtlijs- jtD meer. „Aan die belofte heb I mij verbonden. Jeugdzorg pa! dat halen," stelt gedepu- ÏKrde jeugdzorg, G. van Heuke- J®. )at ondanks de onverklaarbaar bestijging van het aantal mei- in bij AMK Zeeland dit ar,beaamt hij. Het AMK werd i dit jaar overgedragen aan Bureau Jeugdzorg in Zeeland Iporde jeugdzorgorganisatie in (otterdam, waar die taak aan bs uitbesteed. Sinds de vesti- BDg in Middelburg kreeg het bovenop de landelijke stij- Igstiend van tien procent Vermeldingen per jaar, nog ®s veertig tot vijftig procent ötrameldingen. Dat is het 'Zee- hnd-effect', vermoedt Van Heu- élom. „Mensen melden niet in (otterdam, want 'daar komt Wh niks van terecht'," schetst Raar dat verklaart het niet felemaal. Ik schrik van de ernst nn de zaken en de nood van de Ënderen die de politie tegen- iomt, Er gaat echt een beerput apen." Politiek lot bextra middelen komen uit de toegift van staatssecretaris Ross (Bil vijf miljoen euro voor jeugd- ijrg. Ross verbond eerder dit (jar haar politieke lot aan de be- pe aan de Tweede Kamer dat I wachtlijsten bij jeugdzorg and dit jaar een einde hadden Kregen. Van Heukelom nam ^handschoen op. Met aanmer- llijk meer wachtlijstbestrij- Ingsgeld en een aanzienlijke itmiiming van het jaarbudget b Zeeland eindelijk toegerust jan de jeugdzorg op orde te krij gen, zegt hij. Maar de situatie ïj het AMK is nog steeds 'zorg wekkend', vindt de gedeputeer de. Voor een groot deel komt dat doordat Bureau Jeugdzorg Rot terdam zich niet aan de afspra ken heeft gehouden bij de over dracht van het Zeeuwse AMK, zegt de gedeputeerde. „De afspraak was.dat het AMK zou komen met een wachtlijst van nul. Er waren echter met 73 zaken waarin nog met onder zoek begonnen moest worden." Bovendien bleek de bezetting ge halveerd doordat mensen niet naar Zeeland wilden „We heb ben heel lang zonder vertrou wensarts gezeten. Ik ben blij dat de Vlissingse kinderarts Sulkers het wilde doen." Het duurt nog even voor er geld van de herstellende jeugdzorg over kan naar de preventieve jeugdzorg, waarschuwt Van Heukelom het Rijk en de ge meenten. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten wil dat er budget van de provincie, als ver antwoordelijke voor de jeugd zorg, overgaat naar de gemeen ten als die het preventieve jeugd beleid moeten voeren. Dat preventieve jeugdbeleid, dat zich uitstrekt van opvoeding en gezondheid tot onderwijs en ontplooiingskansen, moet in de toekomst ervoor zorgen dat het meeste geld voor, jeugdzorg niet meer uitgaat naar de vijftien procent kinderen die in de pro blemen zitten, maar naar de 85 procent die het goed doen, zegt Van Heukelom. „Misschien kun nen we door goed samenwer kend beleid zorgen dat dat 86 procent wordt. Dan hoort er geld van de provinciale pot jeugdzorg naar de gemeenten te gaan. Maar niet nu de proble men nog zo zwaar zijn, Zeeland lijkt een hoger cijfer van kindermishandeling te hebben dan de rest van het land. Gedeputeerde Van Heukelom noemt het het 'Zeeland effect' „Mensen melden niet in Rotterdam, want 'daar komt toch niks van terecht'". foto Harmen de Jong GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17