PZC Bouw van supermarkt uitgesteld Hier word je begrepen Einde van Cool FM dreigt per 2008 'echter verbiedt werkzaamheden in Arnemuiden Lawaaiige herdenking Sloedam Heer ruimte creëren oor graffïtikunst Goes Modeshow Twee druppels jjfe 0113-315649 Sl-redactie@pzo.nl is 31,4460 AA Goes SBJdlftellond 0113-315520; "t Vlaanderen; 0114-372770; J,I; 020-4562500. q 23 september 2006 8PIUIDEN - Voor het ein- jjvan het jaar wordt er niet ge- loivdin de Clasinastraat in Ar- muideu. De rechter heeft de 0 verboden totdat de recht- link definitief uitspraak heeft jèan. awonenden stapten eind vori- ginaand naar de rechter omdat projectontwikkelaar aanstal- 3maakte om te beginnen met bouw van drie woningen op itorasveld in de Clasinastraat. De bouw van die woningen is noodzakelijk om de komst van de nieuwe supermarkt en het parkeerterrein mogelijk te ma ken. De huizen waar de toekom stige bewoners nu nog in wo nen, worden gesloopt. De rechtbank behandelt de be zwaren tegen de bouwplannen in oktober inhoudelijk. Tijdens een bezwaarprocedure mag nor maal gesproken wel worden be gonnen met bouwen. De rechter heeft dat nu in dit geval verbo den. De kans is groot dat er niets meer tegen de bouw te doen is als er eenmaal begonnen is, oordeelt de rechter. Om tot dat oordeel te komen, achtte de rechter het niet noodzakelijk om zitting te houden. Hij heeft zijn oordeel gebaseerd op schrif telijke informatie. Dat is niet gebruikelijk, zegt E. Schaap-Enterman, de jurist die één van de omwonenden bij staat. „Ik denk dat de rechter voor een praktische oplossing heeft gekozen. Het is vreemd dat een partij zo kort voor een zitting aanstalten maakt om te gaan bouwen. De gemeente wil de een kort geding uitlokken en de rechter heeft dat op deze ma nier opgelost." De gemeente heeft financieel be lang bij een definitieve uit spraak. De projectontwikkelaar wil de grond pas kopen, als dui delijk is dat er gebouwd mag worden. Wethouder A. de Vries zegt het geen ramp te vinden dat de bouw niet kan beginnen. „Het is natuurlijk teleurstel lend, maar de datum van de bo demprocedure is in zicht." De supermarkt komt op de hoek van de Clasinastraat met het Schuttershof. Aan de andere kant van de Clasinastraat, op de plaats waar nu nog twee huizen staan, wordt een parkeerplaats gemaakt. Verderop in de straat komen drie woningen voor om wonenden van wie de huizen worden gesloopt. Nog een stukje verderop komt een complex van zorgverlener SVRZ. Daar kun nen straks twaalf dementerende ouderen wonen. Bovenop de su permarkt worden appartemen ten gebouwd. Omwonenden zijn het vooral niet eens met de plaats die is ge kozen voor de supermarkt. Ze zijn bang dat er ongelukken gaan gebeuren. „Waar kom je dat in Nederland nou nog te gen", zegt P. van Belzen. „Dat ze een supermarkt bouwen naast een kinderdagverblijf en een school." Veilig Verkeer Ne derland en een verkeersadvies- bureau concludeerden dat de verkeerssituatie in de Clasi nastraat zeer onveilig zou wor den. De gemeente wil alleen toe zeggen dat de situatie goed in de gaten wordt gehouden als de su permarkt eenmaal af is. A ItlKorps Mariniers hield gisteren een herdenking bij het Sloemonument. wrMiriam van den Broek ENEMUIDEN - Zie je, hier op de Wam kunnen gesneuvelden niet «r waardig herdacht worden. Dat fflcludeert L. DeWitte van de Stich- sg Steun Bevrijders Walcheren vrij pa een herdenking door het Korps Miners, leen aantal maanden wordt er gede batteerd over de toekomst van het Sloe monument. De vraag is of het monu ment, dat bestaat uit drie gedenkte kens van Frankrijk, Schotland en Cana da, verplaatst moet worden nu er naast het monument een goederenspoorlijn wordt aangelegd. Vorige maand barstte de discussie echt goed los. De ene helft vindt dat het mo nument verplaatst moet worden omdat de oorlogsslachtoffers door het voorbij- razend (trein)verkeer niet meer waar dig herdacht kunnen worden. De ande re helft vindt het uit historisch oogpunt onverantwoord'het monument te ver plaatsen. Volgens DeWitte werd gisteren voor het eerst sinds .de discussie is losgebar sten, een georganiseerde herdenking ge hóuden. Het Korps Mariniers hield een zogenoemde battlefield-tour in Zee land. „De jeugdige mariniers weten weinig over de Slag om Walcheren", vertelt kapitein J. van den Berg. „Ter wijl hier toch de basis ligt van ons werk." Het korps heeft bij het monument een gedicht voorgelezen, een krans gelegd en twee minuten stilte in acht geno men. „Die twee minuten stilte werden foto Ruben Oreel wel geflankeerd door het geluid van vrachtwagens en een voorbijrijdende shovel", zei Van den Berg. „Dit is inder daad niet de meest ideale locatie voor een drieledig monument. Dat verdient een rustige omgeving. Wat er met het monument gaat gebeu ren, is overigens nog niet bekend. Pro rail en de verschillende overheden stu deren nog op een oplossing. jPfHarmen van der Werf - Graffiti is veel meer mgeklieder op muren, graffiti ook een kunstvorm die een (kverdient in Goes. roenLinks-raadslid Floor Köh- abreékt een lans voor graffiti skunst, want - zegt ze - alleen sl kef weghalen van graffiti je er niet als gemeente, e moet graffitimakers de kans eken ergens hun werk te ma- In Delft is dat met succes keurd. In Goes moet dat toch kunnen." 'kien is op het idee gekomen at aanleiding van de campag ne de gemeente Goes deze 'and heeft ingezet om graffiti te halen. Wethouder Joost inaanse (SGP/ChristenUnie), liefhebber en kenner van (Advertentie) monumentaal Goes, is de man achter deze actie. Hij vindt het ontzettend storend dat op veel plekken in Goes teksten zijn ge kalkt, zeker in straatjes in de binnenstad. Als Adriaanse van het voorstel van Groenlinks hoort, reageert hij toch niet afwijzend. Integen deel zelfs. Hij omarmt het. „Ik ben laatst op vakantie ge weest in Zwitserland en Oosten- rijk", deelt hij mee. „De prach tigste muurschilderingen heb ik daar gezien. Hele oude ook. Dat zijn sieraden." Graffitimakers in Goes zullen zulke muurschilderingen niet voor ogen hebben. Zie maar wat ze hebben gemaakt op de schut ting langs het parkeerterrein aan de Piet Heinstraat, vlakbij het NS-station. Moderne kunst is het, in opvallende kleuren en met teksten. Hoe het ook zij, wethouder Adri aanse wil uitvoering geven aan het idee van GroenLinks, onder meer door het jongerenplatform Goes in te schakelen. Zo kan het platform aangeven welke plek ken het meest geschikt zijn voor graffiti. Graffiti toestaan op bepaalde lo caties is één, graffitimakers op weg helpen is twee. In Delft wor den workshops gegeven, weet Köhlen. Adriaanse is bereid dit voorbeeld te volgen en welzijns organisatie SMWO te benade ren. SMWO heeft geholpen met de graffitischutting aan de Piet Pleinstraat. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Sterke verhalen bij de veteranenbivak? Ben je be latafeld! De strijdmakkers pra ten over gewone dingen en over dingen die gewone mensen toch nooit zullen begrijpen. Zoals die keer met die krijgsgevangenen. „Ha, ja, toen we vlak van tevo ren waren aangevallen door die Indonesische torpedoboten." Ted Tetteroo is de man die'vete- ranen van Zeeland samenbrengt in het Vlissingse buurthuis Alde- gonde. Een jaar bezig is hij nu. „Maar het loopt nog niet zo:. Zes tien tot achttien man komen hier elke vrijdagmiddag samen. Het zou zo mooi zijn als het er: meer waren. Maar ze komen niet achter hun bloembakken vandaan. Jammer, want verwer ken kun je nog beter hier. Want hier komen mannen met hetzelf de verhaal. Hier word je begre pen." Emblemen Eén wandje mochten de Vetera nen invullen. De rest bleef van het buurthuis. Met als gevolg dat dat luttele plakje van twee vierkante meter is vol gehangen met emblemen, bovenaan een fo to van de Hare Majesteit Evert- sen („daar heeft niemand slech te herinneringen aan") en na tuurlijk het blauwe borduur werkje van de vrouw van Thijs. „Eigen ontwerp", zegt de oudge diende in Nieuw-Guinea trots. „En dat embleem in het midden, daar heb ik nog een speldje van. Kijk!De kraag van zijn colbert steekt fier naar voren. De zinnen die Thijs Koops be gint, maakt Ted Tetteroo af en wat hij vertelt, vult Willem Har- pe op zijn beurt aan. De mannen begrijpen elkaar. Harpe, aange duid als 'de ware Indiëganger', weet nog precies hoe het ging, toen hij in 1950 terug kwam in Vlissingen. „Ben je er weer, vroe gen mijn collega's van de garage en ik kon gelijk weer beginnen. Die garage was niet veranderd, maar deze jongen was dat wel. Bij het minste of geringste balde ik mijn vuist. Toen ik met mijn meisje op de Nieuwendijk liep, en ik hoorde de harde knal van het dichtgooien van een portier, (Advertentie) ging ik plat op de grond liggen. In dekking. Soms, als ik veel ver tel over die tijd, krijg ik nacht merries. Daarom heb ik dat ja ren niet gedaan. Nu kan het wel. Hier kan het wel. Omdat ieder een hetzelfde heeft beleefd." Onbegrip We werden in een hóek getrapt, schampert Koops terwijl hij een vies gezicht trekt. „Als ik bij te rugkomst zei waar ik had geze ten, zeiden mensen: je bent dus beroepsmoordenaar. Dat is on begrip. Het is fijn om mensen te spreken die je wel begrijpen. Dat vindt mijn vriendin ook. Die komt hier sjoelen. Die heeft in een jappenkamp gezeten, die had het nog veel erger dan ik, maar die vindt het hier ook ont spannend. En dan hoeft het niet eens over Indië te gaan." De veteranenbivak is een wijze van verwerken, zegt Koops. Hij deed dat eerdér al door alles van zich af te schrijven. Harpe bun delde de foto's die hij destijds met zijn klapcamera maakte. „Dit meisje komt hier mensen in terviewen", luidt de introductie van Tetteroo aan de biljarters. „Nou, dan ga ik maar, want ik ben een onmens", klinkt het een tikje nors. En dan een knipoog. „Marinehumor", legt de oud-ma rineofficier uit. Van Rijswijk is zijn naam. Onbegrip zijn frustra tie. „Over vroeger kan ik met ieder een praten, maar voor de mari ne moet ik bij hem zijn", wijst hij naar zijn biljartmaat. „We hebben samen gevaren. Die har de marinehumor, die hebben wij allebei. Dat zullen die land machthazen aan de bar nooit be grijpen." Vandaar dat de kameraden wat achteraan in het buurthuis bil jarten. En ze praten heus niet al leen maar over oorlog in Korea. Het gaat ook over familie. „Laten we vooral privé en zake lijk gescheiden houden. Dat moest op de vaart ook. En als ik thuiskwam, en mijn vrouw vroeg of ik wilde afwassen, wees ik ook heus niet op mijn strepen. Nee, als ik thuis ben, ben ik thuis." (Advertentie) Bruid bruidegom Dinsdag 3 oktober a.s. Ontvangst: 19.30 uur Aanvang: 20.00 uur Locatie: Mercedes Benz Van Oeveren-Vervaet Albert Plesman 2, Goes Kaarten a 10,- verkrijgbaar bij: (Of aan de zaal, op=op) Jongen verdacht van mishandeling MIDDELBURG - Een veertienjarige jongen uit de ge meente Veere is donderdagochtend rond tien uur aange houden. Hij wordt ervan verdacht op dinsdag 19 septem ber, op de Laan der Verenigde Naties in Middelburg, een eveneens uit de gemeente Veere afkomstige twaalfjarige jongen te hebben mishandeld. Het twaalfjarige slachtoffer hield aan de mishandeling - hij werd geschopt en geslagen - blauwe plekken, schaaf wonden en een pijnlijk rug en knie over. Felle kritiek op bibliotheek Goes GOES - De openbare bibliotheek in Goes moet op het mat je geroepen worden, vindt de SGP/ChristenUnie in de Goese raad, omdat zij ruimte zou bieden aan commerciële spirituele activiteiten. Volgens een woordvoerster van de bibliotheek is geen sprake van commerciële activiteiten, maar van informatie verstrekking zoals bij een bibliotheek hoort. Gealarmeerd door aankondigingen van de bibliotheek dat er een spiri tuele septembermaand wordt gehouden, trok SGP- /ChristenUnie-raadslid P. Cólijri deze week aan de bel. In de bibliotheek wordt onder meer aandacht besteed aan toekomst voorspellen met tarotkaarten. Colijn is op zich al tegen dergelijke, wat hij noemde, para normale activiteiten. Volgens Colijn gaat het ook nog eens om commerciële activiteiten. Vijf ton bezuinigd op brede school GOES - De nieuwe brede school in de Goese Polder kan voor ruim 500.000 euro minder worden gebouwd. De ge meente Goes is onder anderen met de uitgekozen aanne mer Fraanje uit Lewedorp de bouwbegroting nog eens doorgelopen en heeft op allerlei posten besparingen kun nen toepassen. Het gaat om bijvoorbeeld het gebruik van een iets andere steensoort en het aanbrengen van dichte in plaats van openslaande ramen. De aangebrachte bezuinigingen zijn verantwoord, aldus het college van B en W van Goes. Ze zijn niet voldoende om het gat te dichten tussen de aanneemsom van Fraanje en wat de gemeente dacht kwijt te zijn aan de brede school. Plet verschil is nog 200.000 euro. B en W gaan de Goese raad vragen dit bedrag bij te spijkeren, waarmee de kale aanneemsom op ruim 5,5 miljoen euro uitkomt. De Holtkampschool en 't Noorderlicht worden de hoofd gebruikers van de brede school met ook een verenigingsge bouw en een jongerenhonk. Plet begin van de bouw heeft door de discussie over de kosten vertraging opgelopen. De scholen kunnen, verwacht wethouder S. van 't West einde (WD, onderwijs), niet na de zomervakantie van 2007 in hun nieuwe onderkomen, maar na de herfstvakan tie van 2007. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Cool FM, de stadsomroep van Middelburg en Vlissingen krijgt vanaf 2008 geen subsidie meer van de ge meente Middelburg. Vlissingen had eerder al aangegeven de bij drage te stoppen. Als de media wetgeving niet snel verandert, betekent dit het einde van de ra diozender, zegt voorzitter J.W. Jansen van Cool FM. „We zetten de subsidie stop, maar tegen wil en dank", bena drukt de Middelburgse wethou der F'. Streng. „Plet liefste wil len wij het station behouden. Maar Cool FM heeft ons in een brief laten weten genoodzaakt te zijn per 1 januari 2008 te stop pen omdat ze van alléén de bij drage van Middelburg, niet kan blijven bestaan. Dan zit er voor ons dus niks anders op dan de subsidie te laten doorlopen tot het einde van 2007. De zender heeft dan nog een jaar de tijd om in de lucht te blijven en te zoeken naar andere financiële oplossingen. Want wij gaan de bijdrage van Vlissingen, niet overnemen." Afbouwen Cool FM kreeg van beide ge meenten elk jaar 22.000 euro. Omdat Vlissingen erg moet be zuinigen, is besloten de bijdrage verspreid over drie jaar af te bouwen tot nul. Dit jaar geeft Vlissingen 14.000 euro aan de zender en volgend jaar krijgt de omroep ongeveer 7000 euro. Daarna is het afgelopen. „Met de Vlissingse bijdrage voor volgend jaar, krijgen we nog één keer de kans een jaar lang radio te maken", zegt Jan sen. „Maar daarna is er geen be staansminimum meer." De omroep zou niet in de proble men zijn gekomen als het kabi net niet gevallen was, zegt Jan sen. „Er was een verandering van de mediawetgeving op han den. Het was de bedoeling dat we onze bijdrage niet langer via de gemeente zouden krijgen, maar rechtstreeks van het Com missariaat van de Media. Voor ons zou dat betekenen dat we jaarlijks ongeveer 45.000 euro zouden krijgen. Er was een Ka mermeerderheid voor om dit zo te doen, maar nu wordt alles weer vertraagd. Het is maar de vraag of het voor ons nog op tijd geregeld kan worden." (Advertentie) \SfokkeTrippTrapp®deoleri Bruidsmode Tel: 0113-270025 Tel: 0113-21 5200 zeeuwse almanak De gelijkenissen tussen zoon lief en pa zijn meer dan tref fend. Als een voorbijganger jo viaal roept 'hé Bertus', groet de Terneuzense twintiger dan ook maar gewoon terug. Zijn vader heeft die gewoonte in middels ook overgenomen. Terwijl zijn zoon in Arnhem vertoefde en dus voor een keer een wedstrijd van zijn voetbalteam had laten schie ten, keek de stamoudste op het voetbalveld naar de ver richtingen van de plaatselijke hoofdklasser. Dat viel kennelijk niet bij ie dereen in goede aarde. „Zeg, moet jij niet voetballenZe hebben er bij het vijfde elftal van Terneuzense Boys te wei nig hoor!" Bertus keek opzij, wilde eerst het misverstand rechtzetten, maar bedacht zich: „Nee, ik ben gebles seerd. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11