Donner bleef stereotiepe ARP'er Bewondering voor moord PZC Politiek lag Sybilla Dekker niet V erantwoordelijk Reconstructiefilm beïnvloedt oordeel Afgetreden minister was het stijve geweten van drie kabinetten-Balkenende 22 september 1956 Minister Sybilla Dekker nam de verantwoordelijkheid voor het falen van de Rijksgebou wendienst, eigenaar van het cellencomplex op Schip- hol-Oost. door Erwin Buter Bij haar aantreden in 2003 was Sybilla Dekker (VVD) de gedoodverfde kandidaat voor het departement Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu. Zij was direc teur geweest van werkgevers vereniging AWVN en commis saris bij Rabobank, Heineken en de NS. Het bedrijfsleven droeg haar op handen, in de politiek zou het niet anders gaan, werd verwacht. Maar na drie jaar hield Dek ker (64) de eer aan zichzelf. Zij moest aftreden na de kri tiek van Van Vollenhoven op de Rijksgebouwendienst. De ze verzuimde zich aan de re gels voor brandveiligheid te houden. De VVD polste haar al in 2002 voor een minister schap, maar zij sloeg het aan bod af, omdat ze niet wilde samenwerken met de LPF. Pas bij Balkenende-II hapte zij toe. Samen met zakenvrien- din Karla Peijs (CDA-minis- ter van Verkeer) kwam zij in het kabinet van CDA, WD en D66. De in Alkmaar geboren Dek ker komt uit een ondernemers gezin, haar vader stierf toen zij negentien jaar was. Het fa miliebedrijf ging daarna op de fles, waarna het gezin moest x-ondkomen van een uitkering. Op 35-jarige leeftijd overleed haar eex-ste partner. Haar tweede partner stierf vorig jaar na een kort ziekbed. Dekker ondervond dat de poli tiek anders werkt dan het be drijfsleven. Op twee van haar grote ondenvex-pen, de Nota Ruimte en de liberalisatie van de huurwoningen, ondervond zij veel weerstand. Op de No ta Ruimte, een van haar speer punten, diende de Tweede Ka mer 84 moties in om de plan nen te wijzigen en de bouwmo gelijkheden die zij schiep, in te perken. Bestuurders prezen haar juist omdat zij die moge lijkheden verruimde. Met de huui-plannen had Dek ker meer moeite. Zij wilde de huurmarkt openbreken. Er re zen grote twijfels of er vol doende betaalbare hum-wonin gen over zouden blijven voor mensen met een laag inko men. Dat kwam haar op kri tiek te staan van de hele Ka mer. Onder druk van protes ten uit het land gingen ook haar eigen coalitiepartners dwars liggen. Dat zag Dekker niet aankomen. Om steun van CDA en D66 te krijgen, moest zij haar plannen afzwakken. Ondanks alle problemen met de Kamer bleef Dekker steeds aan. Haar tegenstandex-s twij felden steeds luider of zij wel geschikt was voor de politiek. Gisteren trok zij haar eigen conclusie. GPD vrijdag 22 september 2006 Twee ministers in het inmiddels wel ergmt, dunde kabinet-Balkenende hebben hun c! clusies getrokken uit het vernietigenden port over de zogeheten Schipholbrand. Piet Hi Donner (Justitie) en Sybilla Dekker (Vrom) fc den er na de klare taal van de Onderzoeksr voor Veiligheid niet omheen: zij zijn verantwoon lijk voor de ramp die eind oktober vorig jaar2 elf mensen het leven kostte. Het is dan ook terecht dat zij hun politieke lot aan verbinden. Voor Dekker betekent het 'sled een vervroegd uittreden, zij had al aangekondi de politiek te verlaten. Voor Donner is hetmo® wat pikanter; hij had zojuist gemeld nog in tez voor een nieuwe periode van vier jaar. Hoe wrang ook, de enige minister die moreelw antwoordelijk is, minister Rita Verdonk Vreemdelingenzaken, blijft buiten schot. Dei derzoeksraad voor Veiligheid schrijft dathette'i treuren valt dat sommige overlevenden al werd uitgezet terwijl nog niet duidelijk was of ze tn magerelateerde klachten hadden. Maar de ra lijkt zijn boekje hiermee, te buiten te gaan; hetu zetbeleid van Verdonk was in dit onderzoek i mers niet aan de orde. Minister Dekker van Vrom maakt in de Tweede Kamer haar aftreden bekend. Naast haar minister Don ner (Justitie) die eveneens ontslag nam vanwege de Schipholbrand. foto Robin Utrecht/ANP Het is duidelijk dat deze affaire niet mag word afgesloten met het symbolische vertrek van fo verantwoordelijke bewindslieden. Het rapp van de raad biedt volop aanbevelingen om dras sche maatregelen te treffen die een soortgelijkec tastrofe moeten voorkomen. Zo moet justitie a penitentiaire inrichtingen binnen een jaar la! doorlichten naar de staat van brandveiligheid de bedrijfshulporganisatie en deze zo nodigopi de brengen. Afspraken met de brandweer moei opnieuw worden nagelopen en de calamiteit plannen van de opvangcentra en gevangeruss moeten worden herzien. De Kamer zal de opvolgers van Donner en Dell moeten verplichten hierover deugdelijk te rapp: teren. In de aanloop naar de presentatie van het rappi stond voorzitter Pieter van Vollenhoven 01 druk om zijn woordkeus niet al te hard te latent vallen. Maar het rapport blinkt uit in helderk over alle verantwoordelijken. Niet alleen min ters, ook de Dienst Justitiële Inrichtingen, de Rij! gebouwendienst en de gemeente Haarlemmemn krijgen een veeg uit de pan. Het valt in Van Volk hoven te prijzen dat hij in geen enkel opzicht e blad voor de mond heeft genomen. Minister Donner van Justitie heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de fouten bij de Schipholbrand, die elf mensen het leven kostte. door Hans van Soest Piet Hein Donner is nog maar een paar uur minister van Justitie als hij voor het eerst zijn gezag laat gelden. Enkele uren 11a zijn beëdiging in het eerste kabinet-Balkenende zit hij in het Torentje van de pre mier. samen met LPF-staatsse- cretaris Philomena Bijlhout die zwaar onder vuur ligt. Zij heeft gelogen over haar verleden als militielid in Suriname. Donner blijft maar hameren op het feit dat dit niet kan. Nog diezelfde avond treedt ze af. De CDA'er Donner (57) geldt als het staatsrechtelijk geweten van alle drie de kabinetten-Bal kenende. Met zijn soms rechtlij nige maar innemende optreden weerstaat hij jarenlang alle kri tiek uit de Tweede Kamer. Als er weer eens een tbs'er is ont snapt of iets anders mis is op zijn departement: telkens weer slaat hij de Kamerleden met fei ten om de oren. Juiidisch en staatsi-echtehjk steekt hij al zijn tegenstanders in zijn zak. Net als zijn vader en grootvader is Donner meester in de rech ten. Zijn grootvader Jan speel de voor de ooiiog een vooraan staande i-ol in de Anti-Revolu tionaire Partij (ARP) en was tot twee keer toe minister van Justi tie. Later wei'd hij president van de Hoge Raad. Dormers va der Andreas was jarenlang lid van het Europees Hof van Justi tie. In uiterlijk en gedrag is Don ner altijd een stereotiepe ARP' er gebleven. Diep gelovig, ie mand die nooit grapjes maakt ten koste van anderen, die ex- plezier in schept correct, soms wat archaïsch Nederlands te spreken en die zuinigheid uit- sti-aalt: zelfs de koningin be zoekt hij per herenrijwiel. Ideoloog Voordat hij in 2002 wordt aan gezocht als informateur voor het eerste kabinet-Balkenende, is hij alleen op de achtex-grond politiek actief geweest. Als ideo loog die in het begin van de ja ren negentig na de crisis in het CDA meehielp de nieuwe koers uit te stippelen, en als schrijver van het verkiezingsprogramma in 1998. Als staatsraad zat hij de commissie voor die de con touren schetste van het nieuwe WAO-stelsel. Donner geldt als de politieke mentor van de jonge Balkenen de. Geen moment werd dat meer duidelijk voor de buiten wereld dan tijdens het Kamerde bat over de affaire-Margarita. Als de premier in het nauw wordt gedx-even door de opposi tie over de rechtmatigheid van een BVD-onderzoek, souffleert Donner opzichtig zijn stamelen de partijgenoot. Dat hij nu de verantwoordelijk heid op zich neemt voor de fou ten van lagere overheidsdien sten die onder hem vallen, past bij zijn hang naar politiek zui ver handelen en zijn heilig ge loof in het principe van de mi nisteriële verantwoordelijk heid. Gezien zijn belang voor de partij en het kabinet had de CDA-top hem liever in het za del gehouden. GPD Het interieur van het door de brand verwoeste cellencomplex op Schiphol-Oost. foto Onderzoeksraad voor Veiligheid van onze redactie binnenland Een reconstructiefilm zoals de Onderzoeksraad voor Veiligheid gebruikte bij de pre sentatie van haar bevindingen, beïnvloedt het oordeel, zei mas sapsycholoog en mediadeskun dige Jaap van Ginneken giste ren. „Het geeft een veel indrin gerder beeld van wat zich daar heeft afgespeeld." Het gebruik van de nieuwe tech niek past bij de opnxkkende au- dio-visualisex-ing in onze maat schappij, stelt de massapsycho loog die jarenlang was verbon den aan de Universiteit van Am sterdam. „Daardoor hebben we rampen tegenwoordig heel in dringend op ons netvlies staan." Volgens Van Ginneken heeft cle ontwikkeling ook iets 'pei-vers'. „In Congo zijn de afge lopen jai-en vijf miljoen mensen gedood. Omdat de strijd buiten ons gezichtsveld blijft, kan zo iets vrij geruisloos gebeuren." Van Ginneken verwacht dat re constructiefilms op bx-edere schaal zullen worden ingezet. De werkwijze zal niet zonder ge volgen blijven, meent de massa psycholoog. „Als de methode wordt gebruikt zal deze invloed hebben op de conclusies." ANP Een paar weken terug werd door het NOS-journaal een Nederland se F-16 piloot in Afghanistan geïnter viewd. Hij had een missie uitgevoerd waarbij een 'compound' zoals hij dat noemde, zeg maar een huis waarin zich waarschijnlijk Taliban-krijgers ophiel den, door de bommen van zijn toestel in puin was gelegd. De interviewer vroeg hem hoe dat voelde, mensen op die manier gedood te hebben. De piloot antwoordde, zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken, dat hij er geen probleem mee had want 'die lui hadden het verdiend'. Ik ben van ongeloof even rechter op gaan zitten. Nota bene, een Nederland se militair, door ons allemaal betaald en met onze instemming uitgezonden, staat doodgemoedei'eerd te vertellen dat hij weet en mag bepalen wie het wel en niet verdient om te leven. Een soldaat die voor God speelt. En blijk baar vinden we dat met zijn allen nog geen enkel probleem ook. In ieder geval heb ik in de dagen volgend op de jour naaluitzending er nex-gens, maar dan ook werkelijk nergens, exxig kritisch commentaar op gelezen of gehoox'd. Erger nog, we juichen het toe dat onze jongens God uithangen. Een paar da gen na de bewuste jouxmaaluitzending bracht minister-president Balkenende een bliksembezoek aan. de Nederlandse troepen in Afghanistan. In de uitzen ding die, opnieuw, het NOS-journaal aan dat bezoek wijdde, hoorde ik Bal kenende zeggen dat hij 'diepe bewonde- x'ing' had voor wat onze militairen daar doen. Ik weet niet wat de Taliban-strxj- ders in het huis waarin ze hun Neder landse dood vonden op hun geweten hebben. Wat ik wel weet, is dat de pi loot die hen vermoordde dat ook niet weet of het hoogstens van horen zeggen heeft. Maar als het gaat om zoiets cru ciaals als leven en dood dan legt 'van horen zeggen' geen enkele gewicht in de schaal. Hetzelfde geldt voor het ar gument dat hij daartoe het bevel had gekx-egen. Als de processen van Neurenberg waai de Nazi-misdacligers na de Tweede We- reldoox-log terechtstonden, iets hebben willen bewijzen, dat was het wel dat 'Befehl ist Befehl' geen steekhoudend argument is. Iedere militair heeft bij het uitvoeren van bevelen ook een per soonlijke vei-antwoordelijkheid en kan daarop aangesproken worden. Simpel gezegd, je jaagt geen mensen zonder enige vorm van proces de dood in tenzij je jezelf grondig overtuigd hebt van het feit dat daar een wel heel zwaarwegen de reden voor bestaat, dat wil zeggen dat het moet gaan om een extreme noodsituatie. Heb je dat niet en haal je toch de trekker over, dan kan dat psy chologisch gezien alleen maar als je ten prooi bent gevallen aan een verschijn sel dat 'dehumanisatie' wordt ge noemd. Dehumanisatie betekent dat je jouw wrede of vex-woestende gedrag je gens een ander voor jezelf rechtvaar- digt door die ander niet langer als een mens maar als 'onmens', als ongediex-te, te zien. Zulke wezens verdienen het om afgemaakt te worden. Er is een hele i'eeks klassieke psychologische studies die hebben aangetoond dat dehumani- SLUIS - De gx-ote en kleine sluis van Wemeldinge werken nog, maar "de mïddéhsluis is dicht voor restauratie. Het uit 1870 stammende bouwwerk is daar hard aan toe - vooral ook omdat tijdens de oorlog de Duitse bezetter met springstof fen in de weer is geweest bij de sluis. De werkzaamheden zul len anderhalf jaar gaan duren en rond de twee miljoen gul den gaan kosten. VEER - De Christelijke Boe ren- en Tuindersbond en de Zeeuwse Landbouw Maat schappij hebben pex- telegram bij de commissaris van de ko ningin geprotesteerd tegec 1 uiterst trage wijze waarop] veer tussen Zijpeën Ató eobapolder wordt onderlip den. Hun producten ondenï den daar veel schade va schrijven de landbouwers. OLYMPISCH - Er is een red lijke kans dat berichten ra de Olympische Spelen nisi bioscopen en op televisies i Amerika en Europa te zien rJ len zijn. Joumaalproduceü overwegen deze stap nadat i Australische organisatie ra tante betaling eist voorhelS men van het sportieve eva ment. satie sneller optreedt als er geen con tact is tussen dader en slachtoffer, als de fysieke afstand groot is, als ze el kaar niet kunnen zien of horen en als ze geen persoonlijke informatie over el kaar hebben. Dehumanisatie treedt daarom gemakkelijk op bij militairen die zich van langeafstandswapens be dienen, zoals piloten of bedieners van raketinstallaties. Er is heel wat te doen geweest de laatste jaren, en nog, over stromingen in de islam die christenen en andere ongelovigen zien als wezens die als ongedierte bestreden, eventueel zelfs gedood mogen worden. Ik heb vo rige week op het NOS-joux-naal gezien dat wij, een zogenaamd christelijke na tie, de islamitische Taliban ook als on gedierte zien en bestrijden. Wie daar voor, zoals het opperhoofd van onze re gering, diepe bewondexing koestex-t, is inderdaad van God los. René F.W. Diekstra Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J, Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax.(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail". redhulst@pzc.nl Ziorikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierik2ee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur acceptgiro f '64,50 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving per maand: 21,50 per kwartaal: 6 61,50 per jaar" 236.00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandwerk einde van de betaalperiode PZC, t.a v lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% biw Bankrelaties: ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden in ?1-1' overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener KV en ws=- de Regelen voor hot Advertentie*0-® Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18.00uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties. Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax.(0113)315529 Zoeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 SiES,— Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v w. pzc.nl Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onder aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in (abonnementen)administratieen om u te (laten) informeren over voor u reieva"""?" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons jorgvu^Sfrr^ de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelil*me*»*1 -- pos,bus3i_ 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4