PZC Scholen kraken lesurennorm Dorpsraad klaagt over communicatie Hart(en) voor de kinderopvang Vraagtekens bij kap woede Terneuzen ID40 klokuren-eis volgens Zeeuwsvoortgezet onderwijs onhaalbaar Duifje (#(8:0113-315649 ^WW;,^edactie@pzc.nl ■bo 31 "460 AA Goes Muprlentie-exploitatie: d en Midden-Zeeland: 0113-315520; &Wnderen: 0114-372770; 020-4562500. 3 22 september 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen jnnrEmile Calon )ÖDDELBURG - De Zeeuwse scholen voor voortgezet onder- rijs zien niet in hoe ze per jaar klokuren onderwijs kun- aanbieden aan hun scholie- Volgens de leiding van die scholen is 1000 uur echt het maximaal haalbare. Rector L. kKraker (Nehalennia, Middel- lurg) vindt zelfs dat er sprake is san een puur populistisch be- if sluit. H Volgens hem eist de overheid nu ■hts wat met de beste wil van de "wereld niet uitvoerbaar is. „De senskracht, het geld en - in som mige gevallen zelfs - de ruimte 'een om al die uren aan te bieden." Onderdruk van de Tweede Ka- paalde minister Van der lüoeven (onderwijs) dat in de eer- in van het voortgezet on- derwijs de scholieren 1040 uur Is moeten krijgen. Uit onder- zoek blijkt namelijk dat er veel feuitval is. De Onderwij sinspec- it extra opletten of de aan die norm voldoen. Ruimte voor woningen in Eede EEDE - Bij multifunctioneel ge touw Het Hof van Eede mogen tO[g)\voningen worden ge touwd. itojectontwikkelaars of aanne- moeten wel het initiatief n om zorg- of andere wo- n te bouwen. Sluise raads- eden en de dorpsraad pleiten ok voor de bouw van gezinswo- om de leefbaarheid van lede op peil te houden Biervliet naar Breskens wordt omgeleid [BIERVLIET - In verband met werkzaamheden past Con- rexxion tot en met 13 oktober deroute van buslijn 15 van Bier- ïliet naar Breskens aan. Tot die datum is het niet mogelijk om i rechtstreeks van Hoofdplaat taar Breskens en omgekeerd te rijden, Er is een omleiding via iSchoondijke. De vertrektijden voor Hoofdplaat en Biervliet rijn ook tijdelijk gewijzigd. Mocht een die niet halen, dan kan de minister geld inhouden. In het uiterste geval wordt zelfs de licentie ingetrokken en volgt sluiting. De Kraker, B. Hamann (CSW, Middelburg) en C. Geertzen (Pontes Pieter Zeeman, Zierik- zee) weten geen van allen hoe ze de lessen zo moeten organiseren zodat voldaan kan worden aan de eisen van de minister. Ha mann: „Het is gewoon niet moge lijk." De Kraker stelt dat het geld een voudig ontbreekt om al die extra uren te betalen. Volgens hem moeten de leerkrachten mi nimaal twee weken langer les ge ven om de nieuwe norm te kun nen halen. Langere lesdagen zijn volgens hem in een platte landsregio echt niet acceptabel. „Dat zou betekenen dat leerlin gen 's winters in het donker thuis vertrekken en aankomen." Alleen al uit oogpunt van socia le veiligheid is het niet wense lijk, vervolgt Geertzen. De drie schoolleiders geven aan dat ze nu al van alles doen om lesuitval te voorkomen. Zo zijn vergaderingen veelal de dinsdag namiddag gepland en wordt ge probeerd zieken snel te vervan gen. Er zijn ook klassenassisten- ten en het aantal studiedagen is beperkt, aldus De Kraker. Het vervangen van langdurig zieken is volgens de schoolleiders ech ter zeer moeilijk. De rector van het Nehalennia wijst daarbij naar de geringe aanwas van nieuwe docenten. „Heel wat af gestudeerden kiezen voor een baan in het bedrijfsleven." De Kraker en Geertzen vinden dat de minister nu te veel kijkt naar kwantiteit. Het aantal lesu ren zegt volgens hen nog niets over de kwaliteit. Beiden zijn voorstander van controleren op kwaliteit. „Kijk naar de exa mens, naar de jaarlijkse resulta ten." Brief De directeuren van de Zeeuwse VO-scholen hebben onlangs een brief gestuurd naar de minister. Ze vinden nu dat de politiek op nieuw bewerkt moet worden om aan te tonen dat het echt niet mogelijk is die norm te halen. [Advertentie) Business Club CommrincaiienNet TERNEUZEN - Het is nog onbekend of er een vermelding in het Guinness Book of Records inzit. Maar het staat vast dat de kinderen van de Stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen een prestatie van formaat hebben geleverd. Want in het kader van de 'Dag van de leid(st)er en de gastouder' werden gisterochtend meer dan zes honderd tekeningen met harten aan het hek en de muur van het gebouw van de kin deropvang aan de Bellamystraat in Terneuzen opgehangen. De sliert bleek bijna 135 meter lang. De meting werd verricht door Esther Meijer, niet alleen ouder van een pupil, maar ook werkzaam bij het plaatselijke notariskantoor. „De leidsters en gastouders tonen altijd een groot hart voor de kinderen. Met hun tekeningen druk ken de kinderen dit gevoel nu ook andersom uit", vertelt Monique Dingenouts van de kinderopvang over de gedachte achter de tekeningenactie. De circa 135 leid(st)ers en 150 gastouders, die samen zo'n 1300 kinderen opvangen, kregen als blijk van waardering ook lekkernijen in hartvorm en eenvijfde staatslot. De teke ningen blijven tot en met maandag hangen. foto Camile Schelstraete Ijdens een Netwerk Dinner® «feren 10 deskundigen u aan tafel tës de integratie van ICT hardware en software, internet e-comrneree, communicatie, telefonie, fotografie, 'Videopresentaties etc. ONDERNEMEN MET DIGITALE MEDIA Met adviezen van: HH Sony muziekuitgeverij, Syntens, KPN-telecorni.::.::'j WflfCosmos, Promoshot, Elektro-Teleeom, Rernaco 'feroduciies promotie, j ï.4'West Automatisering, fep Around the Clock BV siforad Marketing Group. i Wordt snel lid via: l '»w businessclubzeeland.nl l_ QrWWW.COMMUNICATIENETZEEI.AND.NI door Gino van den Broecke KOEWACHT - Het leek lange tijd goed te lopen, maar nu neemt volgens de Koewaclitse dorpsraad de communicatie met de gemeente Terneuzen zorg wekkende vormen aan. De dorpsraad voelt zich niet echt se rieus genomen door de gemeen te. „Wijkwethouder Liefting is al maanden niet meer op een verga dering hier verschenen, omdat er ineens allerlei commissiever gaderingen worden ingepland. (Advertentie) En ook onze adviezen over aller lei uiteenlopende zaken worden steeds weer in de wind geslagen. Dat geeft ons een sterk gevoel dat ze ons niet echt serieus ne men en daarbij stellen we ons de vraag waarvoor we ons als vrij willigers nog inspannen", zegt voorzitter G. Baert. Zo hekelt hij de gemeente aan gaande het wegenbeheersplan, waar de dorpsraad tijdens een voorlichtingsavond scherpe kanttekeningen plaatste. Deze kanttekeningen en adviezen heeft de gemeente volgens de dorpsraad in de wind geslagen. „Ook over de openlucht bio scoop op het dorp hadden we on ze bedenkingen en hebben we aangegeven dat we op een woensdagavond half tien wel erg laat vonden om kinderen een film in de buitenlucht te la ten kijken. Als je ons vraagt ad vies te geven en er gebeurt dan niets mee, dan kan je beter niets wagen." Wijkwethouder C. Lief ting kon woensdagavond vanwe ge een commissievergadering niet bij de dorpsraadvergade ring aanwezig zijn. „Dat heb ik helaas niet beslist om op die avonden te vergaderen, maar die beslissing voor commissie vergaderingen ligt bij de raad. Ik heb mezelf daar gewoon aan te houden. Ik vind het wel jam mer, dat de dorpsraad Koe wacht het op deze manier op neemt. Er is geen enkele onwil bij, want ik kan zeggen dat ik de afgelopen jaren meer dan fre quent aanwezig ben geweest." De wethouder geeft aan, dat er soms wel zaken in de communi catie beter kunnen en ook moe ten met de wijk- en dorpsraden. In Koewacht is de laatste tijd volgens hem toch veel gereali seerd ook mede door de inbreng van de dorpsraad. Op tal van punten wordt zeker rekening met de standpunten van de dorpsraad gehouden, maar dat kan nou eenmaal niet altijd het geval zijn. Binnenkort zal er ech ter in het kader van de Evalua tie Wijkbeheer wel een bijeen komst plaatsvinden met alle wijk- en dorpsraden. Dit om over de goede en minder goede zaken te praten en te zien waar de mogelijkheden en moeilijkhe den liggen. Daarvoor krijgt ook Koewacht een uitnodiging en hoor ik wel wat de problemen exact zijn", aldus Liefting. aUuiUisniïiijyprijzEu Mede als gevolg van gestegen productie^ en distributiekosten is een aanpassing van s abonnementsprijzen helaas noodzakelijk. In verband hiermee zijn de abonnementstarieven per 1 oktober 2006 als volgt vastgesteld automatisch 21,50 61,50 119,60 236,00 acceptgiro 24,50 64,50 122,60 239,00 m Wij tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande van de PZC. Indien u de PZC per post ontvangt, worden de ïffiftfiiuwen erop dat abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving vérstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe OiiectiePZC het alfabet van Zeeland (Advertentie) (Advertentie) V&D PRIJZENCIRCUS START ZATERDAG 23 SEPTEMBER VANAF 08.00 UUR ZONDAG 24 SEPTEMBER KOOPZONDAG VAN 10.00 TOT 18.00 UUR DINSDAG 26 SEPTEMBER EXTRA KOOPAVOND VAN 17.00 TOT 21.00 UUR nfHTJ de Jonge Hoek van Dijke Ijj'p modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl De Kraker zou graag zien dat een politicus een tijd meeloopt op zijn school. Hij voorspelt dat zo'n stagiaire nimmer zo'n idi oot voorstel nog eens zal onder steunen. Hij vindt het jammer dat het oorspronkelijke plan van de minister door de Kamer is getorpedeerd. „Aanvankelijk zat ze veel meer op de kwaliteits norm." Onder druk van de Ka mer koos ze voor de urennorm. De Kraker vindt dat de scholen nu een massaal nee moeten la ten horen. „Nu, vlak voor de ver kiezingen, kan dat nog." Maker kruisweg Heikant bekend HEIKANT - De Stichting tot Behoud van de Parochiële Diensten in Heikant heeft ontdekt wie de maker is van de kruiswegstaties in de kerk. De naam wordt zondag ont huld tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van de kerk. De viering begint om 10.30 uur met een hoogmis waarbij de nog twee in leven zijnde Heikantse priesters W. Weemaes en E. van Acker mee voorgaan. In de kerk is een tentoonstelling ingericht waarin 75 jaar kerk- en parochiegeschiedenis in beeld wordt gebracht. De expositie is-vanaf 13.30 uur open en vervolgens nog de drie daarop volgende zondagen van 10.00 tot 12.00 uur. Tijdens de tentoonstelling worden flessen rode en witte wijn met etiket van de kerk verkocht en kaarsen met teke ning en foto. De opbrengst is voor het onderhoud van de kerk. Dat is nodig ook want gelopen jaar heeft de stich ting het lage schilderwerk aan de kerk voor zijn rekening genomen en nu is de kas leeg. Gewonde bij aanrijding Terneuzen TERNEUZEN - Bij een aanrijding op Axelsestraat in Ter neuzen is gistermiddag rond kwart, voor vier een 16-jari ge bromfietsster uit die plaats gewond geraakt Een 49-jarige bestuurder van een bedrijfsauto uit de ge meente Terneuzen reed over de Axelsestraat in de rich ting van de Axelsedam. Toen hij op de kruising met de Tramstraat linksaf sloeg, werd hij net ingehaald door de bromfietsster. Door de aanrijding kwam het meisje ten val. Ze is met een schouderbreuk overgebracht naar zie kenhuis de Honte in Terneuzen. Uitstapje kinderen De Tjasker AXEL - Vijftien kinderen van De Tjasker in Zaamslag verblijven vandaag en morgen in de Manege zonder drem pels in Bennekom. Deze trip is mogelijk gemaakt door tien medewerkers van Albert Heijn supermarkten in Ne derland. Een van hen is Marco Stoffels, assistent-be drijfsleider bij Albert Heijn in Axel. Plij volgt samen met negen collega's uit heel Nederland de management oplei ding Hoofd Kader Functie (HKF). „Voor onze opleiding voeren we een gezamenlijk project uit met een maatschap pelijk doel. We zijn vrij te kiezen welk project we doen, als liet maar uitdagend genoeg is. Pliervoor hebben wij De Tjasker in Zaamslag benaderd", legt Stoffels uit. De Tjasker is een orthopedisch kinderdagverblijf voor meervoudig gehandicapte kinderen in de leeftijd tussen 2 en 17 jaar. „De Tjasker heeft helaas niet de middelen om eens een uitstapje te maken met de kinderen. Daarom hou den wij voor vijftien kinderen het twee-daagse uitstapje. De kosten nemen wij geheel voor eigen rekening. Wij heb ben het geld bij elkaar gekregen door giften, acties in de winkels met leveranciers en met behulp van uiteraard on ze klanten." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het voornemen van de gemeente Terneuzen om de komende tijd meer dan drie honderd bomen om te zagen roept de nodige vraagtekens op. In de commissie Omgeving vroeg M. Vereecken (Groen- Links) zich af wat de versoepe ling van de kapverordening ei genlijk heeft opgeleverd. De be doeling was dat er een hoop ad ministratieve rompslomp achter wege kon blijven. In adverten ties vroeg de gemeente deze en vorige week gemeente aan zich zelf echter om kapvergunningen voor zo'n 330 bomen, verspreid over meer dan veertig locaties. Volgens Vereecken is dit geen uitzondering maar gebeurt dit regelmatig. Reden voor hem om zich af te vragen of er wellicht een beleid wordt gevoerd om moeilijk te onderhouden bomen langzamerhand om ruilen voor gemakkelijker te onderhouden soorten. In één keer Volgens wethouder J. Bos wor den zaken vaak zoveel mogelijk in één keer vermeld in adverten ties. „Dan kan ook in één keer de aanbesteding plaatsvinden, wat kostenbesparend werkt." De wethouder beloofde nog na te gaan hoe het precies zit met het door Vereecken bedoelde rooien van bomen. De kapwoede is is ook inwoners van de gemeente opgevallen. Op de 0115-discussiepagina op het internet wordt alvast een actie aangekondigd tegen het kappen van van twéé berken in de Tram straat. Volgens de initiatiefne mer, die een enquête in de buurt wil houden, kunnen de bomen gemakkelijk nog 30 tot 50 jaar mee. Op sommige locaties gaat het om één of enkele bomen die weg moeten, elders om grotere aan tallen tegelijk. Zo worden in Sas van Gent 32 platanen gekapt in de Stations straat, omdat de wortels de stoep en het wegdek omhoog drukken. Bovendien moeten ze jaarlijks gesnoeid worden ten be hoeve van de carnavalsoptocht. Ook in Sas van Gent, in de Bur gemeester Wauterstraat, gaan 17 sierkersen tegen de vlakte. De bomen worden te breed. De Lindelaan ziet 10 sierkersen ver dwijnen. In Sluiskil gaan in de Baljuw laan 12 eiken en 5 lijsterbessen tegen de vlakte. Aan de Churchillaan in Terneuzen wor den 43 iepen gekapt omdat ze aangetast zijn door de iepziekte. In de Bachlaan sneuvelen 32 val se acacia's en in de Sloelaan Berkélstraat 15 lindes, 2 eiken en een els. In Overslag tenslotte worden 11 platanen gekapt, omdat ze te dicht op elkaar staan om uit te kunnen groeien. zeeuwse almanak Ze bedoelt het allemaal niet zo kwaad. En gezien de recen te berichtgeving over de ver standelijke beperkingen van puberbreinen zoals de weten schap die aantoont, kunnen die Vlissingse ouders zich enigszins verzoenen met de onverhoedse uitlatingen van hun twaalfjarige dochterlief. Toegegeven, haar oefeningen in sociale vaardigheden gaan vaak een tikkeltje ver. Zeker als de schat haar beide ouders ten eigen bate tegen elkaar probeert uit te spelen. „Ik hoop dat jullie gaan scheiden- en dan ga ik bij papa wonen. Hoef ik met jou niks meer te maken te hebben", deelde het opgroeiende meisje haar moe der kortelings mee. Die werd gelukkig op staande voet en met veel vertoon getroost door papa. Ze zag het met grote verba zing aan. En leerde weer een lesje. Zo speel je voor havik, en zo word je onbedoeld vre desduif. V&D GOES Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41