Milieunormen bedreigen Corus Groeiend aantal tbs'ers valt terug Relletjes in Amsterdam na dodelijke steekpartij Nederlandse duikboot zou Frans Drugssmokkelaars vissersschip geramd hebben omzeilen Nederland 3 \taalbedrijf kan uitstoot kankerverwekkende stoffen onvoldoende inperken F-16 verongelukt op vliegbasis EXTRA VOLVO NIEUWS CAR VILLAGE0 vrijdag 22 september 2006 v,;[ Friso Bos - van Dongen rjMUlDEN - De toekomst van («ui in IJmuiden staat op het 3 Het staalbedrijf moet zijn - ui van de kankerverwek- polvcyclische aromati- koolwaterstoffen (PAK) «k inperken. De nieuwe norm nozwaar dat de fabriek in IJ- óiden daar onmogelijk aan voldoen. Bt staat in documenten die al ien directeur M. Oudeman sft gestuurd aan een commis- (van de Sociaal Economische iid (SER), een adviesorgaan de regering. Kwart blowers leeft aanleg foor wanen IIASTRICHT - Een kwart van inensen vertoont door erfelij- aanleg meer geheugenstoor- stona het gebruik van canna- t Ook hebben ze meer halluci- tdes tijdens blowen, tdeizoekers van de Universi- j Maastricht en de Universi- van Barcelona ontdekten ft leen variant van een bepaald gen grote invloed heeft op (manier waarop gebruikers op anabis reageren. ei bevindingen publiceerden jji het septembernummer van [tijdschrift Neuropsychophar- icologv. Het was al bekend it hasj en weed een psychose men veroorzaken. •onderzoekers lieten vrijwilli- ts stickies roken en keken of acuut vergeetachtig werden psychotische ervaringen had- g.Ook werd DNA afgenomen a te bepalen ol' deze effecten tnenhingen met. het gen waar- ual vermoed werd dat het een J speelde. Een bepaald type ia het gen, dat bij ongeveer kwart van de mensen voor uit, bleek inderdaad van gro- invloed te zijn, ANP techt op dertien fije zondagen zegt Kamer N HAAG - Een meerderheid ile Tweede Kamer wil dat uitnemers hun recht behou- nom tenminste dertien zonda- nper jaar vrij te zijn. ider druk van zowel de chris- ijke partijen SGP, Christen- sie en CDA als de linkse op- stiepartijen PvdA en Groen- cks zegde minister Aart Jan Geus van Sociale Zaken toe t m nieuwe Arbeidstijdenwet regelen. Op advies van de ikgevers en de vakbeweging de Sociaal-Economische ad (SER) worden egels voor ads- n rusttijden versoe- di. De Geus erkende dat hier- or sociale partners in cao's enen afspreken dat er in sec- ffl meer dan 39 per 52 zonda- gewerkt moet worden en er geen individueel weige- igsrecht meer zou zijn. „Der- ujke cao's heb ik nog niet ge in stelde hij. Maar hij had er H bezwaar tegen om de nieu- ewetaan te passen. ANP Bij de twee cokesfabrieken van Corus worden dagelijks onge veer driehonderd werknemers blootgesteld aan (onder meer) de kankerverwekkende slof ben- zo(a)pyreen, de meest agressieve PAK. Omdat de stof zo gevaar lijk is, heeft de Gezondheids raad in een rapport voorgesteld de normen fors aan te scherpen. Nu is 2000 ng/m3 toegestaan (bij een werkperiode van acht uur), straks moet dit volgens de raad 5,7 ng/m3 worden. Het terugschroeven van de uit stoot met ruim 99 procent kan Corus technisch niet waarma ken. De maatregel is zelfs zo draco nisch dat het voortbestaan van de fabriek in IJmuiden in ge vaar komt. Als het bedrijf op ei gen terrein geen cokes - een es sentieel onderdeel in de staalpro- ductie - meer kan maken, moe ten die elders ingekocht wor den. Cokes zijn ook niet te ver vangen. ,,Dit gaat ten koste van onze con currentiepositie en is een factor die van invloed is op de continuï teit van het staalbedrijf," schrijft Oudeman. 100 miljoen Als Corus de cokesfabrieken moet sluiten, kost dit mogelijk de driehonderd medewerkers hun baan. Corus heeft de afgelopen jaren al ruim 100 miljoen euro geïn vesteerd in milieumaatregelen rondom de twee cokesovens. Voor de komende jaren wordt nog eens 28 miljoen in aanpas sing van de installaties gesto ken. Desondanks blijft het onmoge lijk om te voldoen aan de streef waarde die nu wordt voorge steld. Bij cokesfabriek 1 ligt de gemiddelde waarde momenteel een factor 20 hoger dan de eis en bij de tweede fabriek is dat zelfs een factor 110. „De kans dat de voorgestelde waarde wordt overschreden is 100 procent", zo stelt Oudeman in het document. Volgens J. Brokamp, secretaris van de SER-commissie, wordt nog dit jaar een voorstel voorge legd aan de staatssecretaris Van Hoof (Sociale Zaken). Woord voerder M. van der Vlis van Corus bevestigt het bestaan van de brief. „Sluiting vari de cokesfabriek is nog niet aan de orde. Er wordt nog onderhandeld." GPD AMSTERDAM - Op de Amsterdamse Insulindeweg markeert een bos bloemen de plek waar in de nacht van woensdag op donderdag een 27-jarige Marokkaanse man werd doodgestoken. Na de steekpartij zijn er relletjes uitgebroken. Honderd tot honderdvijftig Marokkaanse jongeren renden door de wijk om verhaal te halen bij vermeende daders, ze zochten Surinaamse jongeren op en belaagden de politie. Stadsdeel Zeeburg en het stadsbestuur van Amsterdam hebben gisteren geschokt gereageerd op de relletjes. „Ik heb het in deze omvang nog niet eerder meege maakt", zei burgemeester Job Cohen van Amsterdam 'gisteren. Hij overlegde met het stadsdeel. Het was hem niet bekend dat er spanningen waren in de buurt. Poli tie en buurtregisseurs waren gisteren extra actief om de gemoederen in de wijk te sussen. De politie arresteerde twee verdachten en heeft een signalement van twee anderen. foto Marcel Antonisse/ANP door Liesbeth Buitink en Joeke Berg BREST - Nabestaanden van de vijfkoppige bemanning van een Franse vissersboot die in 2004 onder raadselachtige omstandig heden is gezonken, zeggen be wijs te hebben dat een Neder landse onderzeeër daaraan schuld heeft. Volgens de advocaat van de vis sersfamilies blijkt uit de vondst van titanium op de kabels van het vissersschip, dat de Neder landse duikboot De Dolfijn het schip heeft geraakt. Titanium is een bestanddeel van de lak op sommige soorten onderzeeërs. De Bretonse vissersboot Buga- led Breizh verging twee jaar ge leden met man en muis. De Dol fijn bevond zich in de buurt van het schip, omdat de onderzeeër deelnam aan een militaire oefe ning. Volgens de nabestaanden zou de duikboot de vissers van onderaf hebben geramd. Het is zeker dat het schip is ver gaan door een onderwaterbot sing. Vooralsnog is het echter on zeker of dat met een duikboot, een rots of een wrak is gebeurd. Een woordvoerder van de Neder landse marine ontkent elke be trokkenheid van de Nederland se onderzeeër bij het zinken van het Franse schip. „De Dolfijn ving het SOS-signaal op en was als eerste ter plekke, maar de duikboot was op het moment van het ongeval niet in de buurt van het vissersschip en voer bo ven water. Dat heeft de rechter destijds ook geconcludeerd." De woordvoerder benadrukt dat de Nederlandse onderzeeërs geen titanium bevatten. ANP/AFP van onze redactie binnenland LAUWERSOOG - Drugssmok kelaars wijken uit naar havens buiten Nederland. De controle in Nederland is zo scherp, dat smokkelaars andere havens op zoeken in bijvoorbeeld Italië of Frankrijk om de harddrugs aan wal te brengen, zegt Cees van Spierenburg van het Openbaar Ministerie. Hij sprak samen met vertegen woordigers van politie, justitie, douane uit andere Noord-Euro- pese landen twee dagen op "f &t=M facelift- -veem NEG IK >-/ M^cUlJfdLlJK H£L£M/yi£ NIET NE>PI<S VOLKEL - Op de vliegbasis Volkel is gistermid dag een F-16 gevechtsvliegtuig na een door start verongelukt. Zoals op de foto te zien is konden de twee vliegers tijdig gebruikmaken van hun schietstoel en bleven ongedeerd. De luchtmacht heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld naar de toedracht. Het toestel stortte op de vliegbasis zelf vlzk bij de verkeerstoren neer. Het is de derde keer in korte tijd dat een Neder landse F-16 is neergestort. Eind augustus ver loor de piloot van een F-16 in het zuiden van Af ghanistan het leven toen zijn toestel door nog onbekende oorzaak verongelukte in het hoogge bergte. In juli stortte een F-16 neer in de Wad denzee bij Vlieland. De piloot werd later door een helikopter uit zee opgepikt. foto René Wilthof/ANP PNVD doet aangifte van vernieling LEIDEN - De Partij voor Naastenliefde, Vrijheid en Di versiteit (PNVD) heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling. Dat heeft de politie gisteren bevestigd. Woens dagavond ging er tot twee keer toe een steen door de ruit bij de woning van partijvoorzitter M. Uittenbogaard in Leiden. De PNVD, die afwil van het predikaat pedopartij, be strijdt onder meer het verbod op seks met minderjarigen en vindt dat kinderporno niet langer strafbaar moet zijn. ANP Tijdelijk geen nieuwe rijbewijzen VEENDAM - Op 29 en 30 september is het niet mogelijk een nieuw rijbewijs aan te vragen. Dat heeft de Rijks dienst voor Wegverkeer in Veendam gisteren bekendge maakt. De gemeenten in Nederland hebben deze dagen no dig voor het aanpassen van hun systemen voor het nieuwe rijbewijs, dat vanaf 1 oktober wordt uitgegeven. Het nieuwe rijbewijs heeft het formaat van een creditcard en wordt, in tegenstelling tot het huidige roze papiertje, niet op het gemeentehuis zelf. maar bij de drukker ge maakt. Daarvoor staat een wachttijd van vijf werkdagen. ANP Jonge sterrenstelsels ontdekt LEIDEN - Een internationaal team van sterrenkundigen, onder wie de Leidse astronoom Marijn Franx, heeft hon derden sterrenstelsels ontdekt. Foto's, gemaakt met de Hubble Space Telescope, tonen meer dan vijfhonderd stel sels uit de periode minder dan een miljard jaar na het ont staan van het heelal. Volgens Franx zijn de ontdekte sterrenstelsels de uitge breidste collectie in het zeer vroege heelal. „Het opmerke lijke is dat wij vele kleine sterrenstelsels en maar zeer wei nig heldere hebben gevonden", licht onderzoeksleider Rychard Bouwens van de Universiteit van Californië toe. „Dit geeft aan dat sterrenstelsels groeien door de botsing van kleine stelsels." ANP Rechts-extremisten voorlopig vast ROTTERDAM - De 22-jarige man en de 19-jarige vrouw die maandag in Rotterdam werden opgepakt, blijven nog veertien dagen in voorarrest. Dat heeft de rechter-com- missaris gisteren .bepaald. De twee skinheads worden ver dacht van bedreiging, poging tot zware mishandeling en het bezit van vuurwapens. De politie deed deze week uitgebreid onderzoek in de wo ning van de man in Rotterdam-Zuid. ANP Meisje lanceert puppies DEN HAAG - Voor het zevenjarige meisje was het waar schijnlijk een spelletje. De Landelijke Inspectiedienst Die renbescherming (LID) en de politie namen het echter se rieus toen zij er achter kwamen dat het meisje haar drie puppies lanceerde, terwijl zij hen mee nam als zij op haar trampoline ging springen. De LID liet gisteren weten de pups en de moeder van de beestjes in beslag te hebben genomen en in een asiel te hebben ondergebracht. Tegen de moeder van het meisje, uit Drunen, is proces-verbaal opgemaakt. ANP Schiermonnikoog over de geza menlijke aanpak en trends van internationale drugshandel. Xtc en heroïne zijn uit in Euro pa. Amfetamine en cocaïne zijn hip, vertelt Jtirgen Sievers van het Landeskriminalamt in Schleswig-Holstein. „De xtc— party's zijn er niet meer. Mis schien zijn de gebruikers het ontgroeid." In landen als Tur kije en Japan neemt het gebruik van xtc sinds vorig jaar juist flink toe. Daardoor verschuift ook de pro ductie van deze synthetische drugs. Dat gebeurt minder in Nederland en veel meer in Au stralië, Indonesië en Canada. „Het verspreidt zich over de we reld. Maar de kennis is nog al tijd in handen van Nederlan ders", zegt Van Spierenburg van het OM. Hij maakt zich zorgen over de forse toename van het cocaïnege bruik. „Dat is met tientallen pro centen toegenomen, blijkt uit on ze inbeslagnames. Criminelen pompen geen coke in een gebied waar het niet wordt gebruikt." Cocaïne wordt voor het grootste deel via Spanje en Portugal Eu ropa binnen gesmokkeld. „Nederland komt op afstand op de derde plaats." Heroïne komt uit het oosten, over het land. Ook de grondstoffen voor syn thetische drugs komen vanuit Wit-Rusland of China via Oost-Europa over de weg ons land binnen. Rechtssystemen Speciale teams met experts uit verschillende landen proberen de internationale netwerken aan te pakken. Zo hield een team met politie- en douanemen sen uit Nederland, Frankrijk, België en Luxemburg vorig jaar bijna driehonderd mensen aan en nam het kilo's harddrugs en pillen in beslag. Een lastig punt is dat de rechtssystemen in alle deelnemende landen niet gelijk zijn. Europol maakt een handlei ding om de samenwerking te be vorderen. GPD door Willem Meyboom DEN HAAG - Het aantal tbs'ers dat na behandeling opnieuw een misdrijf pleegt, is de afgelopen jaren flink toegenomen. In de jaren tachtig en negentig van de vorige eeuw was er juist sprake van een daling van het aantal tbs'ers dat in herhaling verviel. Dat blijkt uit een giste ren gepubliceerd onderzoek van het Wetenschappelijk Onder- zoeks- en Documentatiecen trum (WODC) van het ministe rie van Justitie. Van de ex-terbe- schikkinggestelden van wie de maatregel tussen 1999 en 2003 eindigde, kwam 19 procent bin nen twee jaar opnieuw in aanra king met justitie na het plegen van een ernstig misdrijf. Vermoedelijk werden de laatste jaren naar verhouding meer 'zwaardere' gevallen met rela tief ongunstige vooruitzichten ontslagen, staat in het rapport. Het WODC zegt niet te kunnen oordelen of de behandeling ach ter de tralies van invloed is ge weest op het al dan niet in her haling vallen. De absolute stij ging van de recidive komt waar schijnlijk onder meer doordat het aantal uitgestroomde tbs'ers sterk is gestegen. Sinds 1997 groeit ook in het al- gemeen het aantal veroordeel den dat in herhaling vervalt. Van alle veroordeelden die in 1997 vrijkwamen, kwam ruim 27 procent binnen twee jaar op nieuw in aanraking met justitie. Voor de daders uit 2003 ligt dit op 30,6 procent. De stijging van de recidive is het grootst onder jeugdige daders. ANP Zondagochtend 24 september a.s. vanaf 10:00 uur tot 12:30 uur bezoekt de Volvo V44 Club De Groene-Goes voor de start van de IT Zeelandrit! Circa tachtig prachtige Volvo Oldtimers uit de 60-er en 70-er jaren zullen stralend aan de start verschijnen! Denk hierbij aan o.a. de Pi 800, de Kattenrug, de Amazone, de 140-series en de 164-modellen. Daarnaast kunt u natuurlijk ook de allernieuwste Volvo modellen en een assortiment Selected Used Cars bewonderen. U bent van harte welkom om dit bijzondere evenement bij te wonen. VOLVO WWW.OEGROENE-GOES.NL 0113-275000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3