Justitie wil meer openheid Zeeuwse Avond 2006 PZC re (taicrgops Help de slachtoffers van het Midden-Oosten conflict. Who Cares? Geef nu! Giro 7447 Den Haag vrijdag 22 september 2006 Lezersredacteur A, J, Snel is bereikbaar per post op hel adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar uia internet: www.pzc.nl. Krantenbezorgers zijn geliefd. Behalve de krant zorgen ze ook een moment van rust, menen abonnees. Uit een onderzoekj& NIPO in opdracht van de Nederlandse Dagbladpers bleek vof week dat twee derde van de ondervraagden zegt de bezorging! de krant orn die reden niet te willen missen. 5 Abonnees waarderen krantenbezorgers met hoge cijfers Geïnd delcl krijgen ze een 8,2. De ondervraagden vinden de bezorg van belang voor het niveau van de informa tie voorziening in land, zo maakte de Nederlandse Dagbladpers bekend. De gemiddelde leeftijd van bezorgers is op dit momentruir'?' Een derde is nog geen 18 jaar oud, terwijl 15 procent de 50is» seerd. Twee derde van de 'krantenjongens' is man. Er werkend derlancl een slordige 35.000 bezorgers. Die gooien dagelijks^ middeld honderd kranten in de bus, waar ze iets minder dar halfuur* mee kwijt zijn. Vorige week werden ook de Dagbladbezorgers van het Jaarbg' gemaakt. In de categorie junior won de 23-jarige Melissafe' Noord-Brabant. Jan Willems (72) uit Limburg werd uitverkoza de seniorencategorie. PZC-bezorger Co de Vlieger uit Zierikzee werd tweede. Voor de titel Dagbladbezorger van het Jaanronfe jaarlijks 24 bezorgers uit alle provincies genomineerd, ui beifc gorieën één. De abonnees van deze bezorgers konden per post 0' internet een stem uitbrengen. Geen gratis berichten op Google De internetzoekmachine Google mag geen berichten uit de Bel gische Frans- en Duitstalige kranten meer plaatsen op zijnwebv tes. Dat heeft de rechtbank van Brussel besloten in een kort gei dat de Belgische dagbladuitgevers hadden aangespannen. Gooi moet een dwangsom van 1 miljoen euro per dag betalen, alsdea machine toch nog berichten uit kranten als Le Soir of La Librel gique publiceert. Ze waren overigens al verwijderd van desites.1 gens de rechtbank schendt Google het auteursrecht door zonder stemming berichten door te plaatsen. De uitspraak kan op tend gevolgen hebben voor de beschikbaarheid van gratis nieuws vr Google. ANP Krant te koop Een groep notabelen uit Los Angeles is van plan de Los Angels mes, één van cle invloedrijkste kranten in de wereld, te kopen r- de huidige eigenaar Tribune. Zij vrezen voor de journalistiekeii liteit nu de bedrijfsleiding van Tribune verdere bezuinigingens aangekondigd. Vorige week schreef een groep van bezorgde!® een brief aan Tribune-baas Dennis FitzSimons. Belangrijkstecd tekenaar was de voormalige minister van buitenlandse zaken ren Christopher. Hij deed de suggestie de krant te verkopen as aantal plaatselijke investeerders onder leiding vanmuziektros David Geffen (Geffen Records). Net als andere kranten inde tb kampt de LA Times met de gevolgen van ontlezing en terug!® advertentie-inkomsten. De Chandler familie, grootaandeeltó van Tribune, riep onlangs op delen van het bedrijf los te kopp en eventueel te verkopen om de prijs per aandeel op te waard® Analisten schatten in dat de vierde krant van de VS 2 miljardii waard is. GPD Citaat Fatsoen is geen vies ivoorcl meer in Nederland. Jan Peter Balkenende Vaste brievenschrijver Harry Boer richt zich via deze rubriek tot de lezers met een vraag: 'Kan iemand mij uitleggen waai de naam Vennegoor of Iiesse- link vandaan komt? Ik heet toch ook niet Harry Boer of Jansen?' Hij doelt op de voetballer Jan Vennegoor of Plesselink. Een zoektocht op internet leverde niet het antwoord op, maar wel wat aardige aanvullingen. Zo kwam D66 vorig jaar met het idee dat ouders hun kind een dubbele achternaam moeten mo gen geven, van zowel de vader als van de moeder. Een reactie op internet: 'Ik verheug me er al op: als de dochter van mijnheer Klein Vijverberg en mevrouw Oude Molenman trouwt met de zoon van de heer Korthals Altes en mevrouw Vennegoor of Hesse- link. Dat wordt dus Jantje Klein Vijverberg Oude Molenman Korthals Altes Vennegoor of Hesselink.' Een ander geeft wel licht een antwoord op de vraag van Boer: 'In Twente hebben veel families twee namen, een officiële uit de burgerlijke stand en een huisnaam. Een zekere Vennegoor heeft ooit op het huis Hesselink gewoond. Toen de ambtenaar aan een voorvader van Jan bij een geboorteaangif te vroeg: wat zullen we doen?, sprak deze de historische woor den: kies zelf maar: Vennegoor of Hesselink'. Serieuze reacties zijn welkom via lezersreclacteur@pzc.nl Verdachten kunnen rekenen op bescherming van hun privacy, maar hoe lang nog? foto Willem Mieras Bescherming Ook vanaf januari, als de nieuwe Aan wijzing Voorlichting Opsporing en Ver- 1 volging ingaat, kunnen Bekende Neder landers nog rekenen op bescherming van hun privacy. Behalve als naam en j delict al onmiskenbaar op straat liggen. „Maar dan hebben we het over uitzonde ringen", zegt OM-woordvoerder Han 1 Tonnon. BN'ers die een verkeersonge- I val veroorzaken of wegens mishande- ling van hun partner worden opgepakt, worden heus niet opeens vogelvrij ver klaard. Tonnon: „Het is niet zo dat de beer nu los is. Maar we willen wel ge loofwaardig blijven. Dat wij in een situatie als met Marco Bakker blijven zwijgen is toch wel een beetje raar. Hoogleraar strafrecht Ybo Buruma vindt meer openheid van justitie rede lijk, al hoopt hij dat het OM niet door schiet. „Als het OM onderzoek doet naar iemand op basis van een gerucht, moet je uitkijken. Een bevestiging van het onderzoek kan dan heel hard aanko men. Dan kan het beeld van een veroor deling ontstaan, terwijl er alleen nog maar een gerucht is." Meer tegengas bij lekkende advocaten en verdachten die zelf onmiskenbaar de publiciteit zoeken, vindt Buruma een heel andere zaak. „Wanneer een advo caat gaat citeren uit strafdossiers, ont slaat hij het OM eigenlijk van de plicht om nog langer terughoudend te zijn. Als een advocaat gaat straatvechten, hoeft het OM niet met twee handen op de rug te blijven toekijken." Annelies Röttgering, voorzitter van de vereniging van strafrechtadvocaten, is het daar niet mee eens. „Het is een onge lijke strijd. Het OM beschikt over veel meer middelen. Als een advocaat het handelen van justitie aan de kaak wil stellen door naar buiten te treden, wil dat nog niet zeggen dat justitie ook maar allerlei informatie op straat moet gooien. De overheid moet wel zorgvul dig blijven." Röttgering wijst boven dien op een recente gedragsregel die ad vocaten verbiedt stukken aan de media te geven. „Natuurlijk houdt niet elke ad vocaat zich daar aan. Maar feit is dat we zijn gemuilkorfd. En dan moet justi tie niet opeens zelf meer ruimte nemen. Dan worden mensen nog voor de recht zitting in de media veroordeeld." Sneller De politie is blij met meer openheid. Ze juicht toe dat het OM in een geruchtma kende zaak sneller een aanhouding mag melden. Nu mag dat pas na twee we ken, als de i'echter gevangenhouding heeft bevolen. Tonnon: „In de praktijk is de aanhouding vaak al eerder be kend," Politiewoordvoerder Cees den Bakker. „Maar tegen de tijd dat wij met ons vei'haal mogen komen, is iedex-een de zaak alweer vergeten." De politie studeert op mogelijkheden om joux-nalisten net als bij de krijgs macht embedded (ingekapseld) en dus onder contx-ole mee te laten draaien, bij voorbeeld bij opsporingsonderzoeken van de x'echerche naar zwax'e criminali teit of bij de actie van een arrestatie team. Goed voor het imago, zegt Den Bakker: „Natuui'lijk moeten we reage ren als het misgaat, zoals bij de Schie dammer Pax'kmoord. Maar het is fijn als we orxze successen beter kunnen laten zien." Strafrechtgeleerde Buruma is huiverig voor al te veel 'borstklopperij'. „Ik zit niet te wachten op hijgei'ige beelden als in de Verenigde Staten. Agenten en aan klagers willen daar wel erg graag hun spierballen laten zien. Voor je het weet jaag je de boel op en word je onzorgvul- dig. Dan sluit je een onderzoek mis schien wel te vroeg af. En kijk eens hoe veel politiegeweld je in de Vex-enigde Staten hebt." GPD Verdachten die informatie geven aan de media en advocaten die lekken uit straf dossiers, kunnen rekenen op meer tegen gas van justitie. En als de identiteit van Bekende Nederlanders in strafzaken al op straat ligt, gaat het Openbaar Mi nisterie OM) ook geen verstoppertje meer spelen. Klinkt redelijk. Maar er is ook scepsis. „Het is een ongelijke strijd. door Ferdi Schrooten Iedereen wist in 1997 dat bariton Mar co Bakker met een slok op een vrouw had doodgereden op het parkeerdek van de Amsterdam Arena. Maar justitie weigerde almaar zijn naam te noemen. En terwijl heel Nederland vorig jaar al wist dat een stripteasedanseres aangifte had gedaan tegen Robin van Persie, be vestigde het OM pas in een laat stadium dat het om de topvoetballer ging. De media in Nederland, zo ook de PZC, zijn over het algemeen tex'ughoudend als het gaat om het noemen van namen van verdachten. Maar via internet wordt het steeds eenvoudiger om achter de persoonsgegevens te komen. Populai re sites als geenstijl.nl noemen alle na men van verdachten al voluit. Lang zaam maar zeker vex-andert ook de hou ding van de 'serieuzere' media. Politie, justitie en advocatuur kunnen daar niet meer omheen. De H4A-groep is een groep van bedrijven actief op het gebied van advies, bouw, drainage, groen, hekwerk, infra- bouw, leidingen. De H4A-groep bestaat uit: m ABC Hekwerk Schelde-Delta m H4A Advies BV m H4A Bouw BV m H4A Groen BV m H4A Infrabouw BV H4A Leidingen BV m H4A Materieel BV m H4A Vastgoed BV Zeeuws Vlaamse Asfalt Centrale (ZVAC) BV m BV Drainagebedrijf Scaldis Wervenweg 10 4551 MC Sas van Gent Postbus 45 4540 AA Sluiskil Tel.: 0115-471864 Fax: 0115-471992 E-mail: info@h4a.nl www.h4a.nl 8.549 kinderen zoeken dringend een sponsor. Ja, ik wil naar de Zeeuwse Avond 2006 Meld u aan op www.nsgk.nl of bel (020) 679 12 00 WESTKAPPELS KWARTET In november bestaat het kwartet 15 jaar Begonnen als aardigheidje om oude liede ren uit ver vervlogen tijd vast te leggen voor het Zeeuws archief- Het repertoire bestaat uit ballades en liederen (sommigen noemen het smartlappen) uil een ver verleden. Sommige van deze liedjes dateren zelfs uit de middeleeuwen. Niet alleen de ouderen maar ook de jeugd schijnt de "smartlap" weer te waarderen In 1989 werd het kwartet gevraagd een aantal van de oude liederen uit Westkapelle als onderdeel van het zeeuws cultureel erfgoed op de band vast te leggen. De kwaliteit hiervan was dermate verrassend dat zij besloten hiervan een cassetteband^ uit te geven. Aldus geschiede en het Westkappels Kwartet was een feit. ANJA KOPMELS Anja Kopmels is geboren in Kortgene, Noord Beveland, in 1962 Na de middelbare school in Kortgene en Goes ging ze naarTilburg aan de lerarenopleiding studeren. Ze staat nu voor de klas als lerares godsdienst aan de CSW te Middelburg. Het schrij ven en zingen van liedjes is al heel lang haar hobby Als 14-jarige maakte ze reeds liedjes, voornamelijk in het Engels Later tijdens de studietijd in Tilburg is ze Zeeuwse liedjes gaan schrijven. Ze treedt alleen op, met akoestische gitaar Haar liedjes zijn luisterliedjes. De optredens die ze verzorgt zijn meestal muzikale onder brekingen van thema-avonden of bijeenkomsten. In 2006 kwam haar CD "Diek" uit VOLKSMUZIEKGROEP AMBRAS Inmiddels al bijna 20 jaar betreedt de volksmuziekgroep Ambras de (voornamelijk) Zeeuwse podia. Het repertoire van Ambras bestaat enerzijds uit liedies die dikwijls spontaan onder het volk zijn ontstaan, gebaseerd op één of ander voorval in de streek, en die bij pot en pint werden gezongen in dorpscafés of in huiselijke kring achter de platte buis. Ambras maakt al vele jaren bandopnamen bij mensen die deze oude liedjes nog kennen Door de grote herkenbaarheid voor de toehoorder, die nog wordt versterkt met een losse babbel tussen de nummers, ontstaat tijdens de optre dens steevast een ambiance tussen podium en zaal. In september bracht AMBRAS een nieuwe CD uit:'k èn beet..!* Die is, net als de voorgaande CD's "Hé ja. dat ken ik" en "t wier tijd" te verkrijgen. Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail adres: Aantal personen: (max. 5 per;_abonnee( Abonneenummer: (jndienjekendl Lever deze bon in aan de kassa van het theater of de schouwburg jinalie met andere aanbiedingen Geen korting achlerat op reeds fcessft kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen PZC15 verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk norden gesteld voor het gebodene en financiële en administratieve ahvikkoling bg de deelnemende organisaties. V/ipginoecii-: spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijren rijn te allen tijde voorbehoudenPrV® worden uitgegeven zolang de voorraad strekt PZC BV gaat zorgvuldig go persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC vour meer informatie De H4A-groep is een eigentijds en ambitieus bedrijf. Eén van de doelen die de H4A-groep zich heeft gesteld, is het verkrijgen van een toonaangevende positie op het gebied van het ontwerp, de aanleg en het onderhoud van groenvoorzieningsprojecten. H4A Groen BV is in verband hiermee op zoek naar een: Vakbekwaam Hovenier met ruime ervaring in aanleg en onderhoud van groenprojecten. Functie-eisen: U bent in staat zowel zelfstandig als in teamverband te werken; U heeft een flexibele, collegiale instelling en heeft klant vriendelijkheid hoog in het vaandel staan; U bent nauwkeurig en secuur ingesteld; U bent in het bezit van rijbewijs B (BE is een pré). Sollicitatie: Voor informatie met betrekking tot deze functie kunt u contact opnemen met onze bedrijfsdirecteur, dhr. G. Post (tel. 0115-562410). Sollicitaties kunt u richten aan: H4A Groen B.V. T.a.v. Dhr. G. Post Postbus 9 4570 AA Axel U kunt uw sollicitatie ook per e-mail verzenden naar g.post@h4a.nl H4A GROEN IS ONDERDEEL VAN DE H4A-GROEP Wat is üw reden om te collecteren voor de NSGK? J ncdciUndse stichting voor het „rWK gehandicapte kind Word nu sponsor van Plan voor 70 cent per dag. Ga naar www.plannederland.nl Het Nederlandse Rode Kruis Plan Een Zeeuwse Avond in de ruimste zin van het woord. Met o.a. zang, cabaret, toneel en klassiek door Zeeuwse artiesten. Zeeuwse Avond met o.a. Ambras en de Lamakettas. aanvang 20.00 uur Presentatie Miss Zeeland Miranda Slabber. Donderdag 2 november in de Mythe te Goes Zaterdag 4 november Stadsschouwburg te Middelburg Zaterdag 9 december in het Scheldetheater te Terneuzen Kijk voor meer info op www.vdwoestijne.nl/za Exclusieve aanbiedingen en kortingen voor Het beste uit 8 jaar Zeeuwse Avond met Anja Kopmels bekend van de CD "Diek". Het Westkappels Kwartet met liedjes van vroeger en het Shantykoor het Veers Scheepstuig met zeemansliedjes. Vrijdag 3 november Stadsschouwburg te Middelburg Zaterdag 11 november Arsenaaltheater te Vlissingen, aanvang 14.00 uur Normale toegangsprijs bedraagt 14,50 p.p. abonnees van de PZC ontvangen een korting van 3,50 en betalen 11,00 per toegangskaart. Dat is inclusief garderobe, consumptie en bolus in de pauze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38