Delta wil Belgische afvalverwerker MET ALLES OM eist celstraf en 1,5 ton voor wietteelt in loods Bruinisse Kerken in actie tegen afschaffing subsidie godsdienstonderwij s Raad Goes houdt vast aan Afrika-project weekenddiensten Zeeuwse energieconsument profiteert mee van eventuele overname Veel belangstelling voor plek in adviesraad WMO Knokken op straat is over Koor speelt met dweilband vrijdag 22 september 2006 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 53-jarige Rotterdammer heeft volgens of ficier van justitie R. Rammeloo een leidinggevende rol gespeeld bij een professionele hennep kwekerij op Schouwen-Duive- land. De officier eiste gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen de Rotterdammer vijftien maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk. Daarnaast vond de officier dat verdachte 159.252 euro aan de Nederlandse Staat moet beta len. Dat bedrag zou hij aan de hennepteel zijn verdiend. In een loods in Bruinisse werden vorig jaar 20 april 25.338 hennepplanten aangetrof fen. „Ik heb in mijn werk nog nooit zo'n grote hennepkwekerij meegemaakt'', merkte de offi cier op. Toen de politie binnen viel, was ook de Rotterdammer aanwezig, maar hij zei niets van doen te hebben met de wietplan- tage. Dekmantel De Rotterdammer vertelde dat een Marokkaan, van wie hij de naam niet wist, in 2004 de loods in Bruinisse wilde huren. Zelf deed hij in tweedehands goede ren. Toen de Rotterdamse hande laar een grote partij keukens en koelkasten werd aang(bal mocht hij van de Marokkiajt, spullen in het voorste (Wl, de (gescheiden) loods aandeüt verheidsweg opslaan Damj' zou hij huur aan de Mandie betalen. De officier verwees naar k huurcontract van de loods, fc ondertekend zou zijn dooi verdachte. De man hield «L vol zijn handtekening nieM hebben gezet. Volgens c officier waren de tweedehaid spullen een goede dekmaiï voor de hennepkwekenj. i stuurde op afstand de hennen kwekerij. De Marokkaan is licht een nepfiguur. Schoonheidsprijs Raadsman J. Verweel vond daar entegen dat zijn cliënt erwasin geluisd. „Hij heeft zich als dik mantel voor de hennepteelt la ten misbruiken." Venveelkraal: te het onderzoek van de politic clat in zijn visie langs alle kan ten rammelde. De officier bekennen dat het onderad niet de schoonheidsprijs verdik cle, maar achtte de feiten felle wezen. De raadsman bepleit vrijspraak. De rechtbank doet oktober uitspraak. In deze drugszaak moeten tien verdachten uit de Kantte zich voor hun rol bij de henna kwekerij voor de politierechte verantwoorden. zaterdag 23 en zondag 24 september 2006 ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00 - 12.30 uur en Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Scfiomven-Oic land voor spoedgevallen bereikbaati telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschip dieren zaterdag 13.00-13.30 uur,Grew lingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111)406111. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De belangstelling om zitting te nemen in de nieuw te vormen Adviesraad in het ka der van de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (WMO) blijkt op Schouwen-Duiveland behoor lijk groot. Het gemeentebestuur kiest ervoor binnen deze raad veel plaats in te ruimen voor mensen die op persoonlijke titel willen deel nemen aan dit ad viesorgaan. „We hebben 25 sollicitaties gekregen van mensen die vanuit hun maatschappelijke be trokkenheid een plaats in de adviesraad ambiëren. Daar naast zijn er zes sollicitaties bin nen gekomen voor het onafhan kelijk voorzitterschap'', laat be leidsambtenaar F. Babijn we ten. De gemeente gaat uit vgri een Adviesraad WMO met minimaal negen en maximaal dertien ze tels. De leden dienen affiniteit te hebben met tenminste één van de negen zogeheten maat schappelijke beleidsvelden. Daarnaast zijn er drie vaste plaatsen ingeruimd voor de ver tegenwoordigers van de Senio renraad, het cliëntenplatform Werk Inkomen en Zorg (WIZ) en het cliëntenplatform voor mensen met een functiebeper king. De werkgroep voor de samen stelling van de WMO gaat de ko mende week de sollicitaties be oordelen en selecteren. Vervol gens worden in de periode van 23 oktober tot 3 november ge sprekken gevoerd met de reflec tanten die in aanmerking ko men. Volgens Babijn hebben voor een maatschappelijke vertegenwoor diging vijftien vrouwen en tien manneg gesolliciteerd. In de reacties voor het voorzitter schap zijn de mannen in de meerderheid: vijf mannen en slechts één vrouwen ambiëren die bestuursfunctie. Met de WMO, die een deel van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), de Wel zijnswet en de. Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG) moet vervangen, legt het Rijk een be langrijke regierol bij de gemeen ten. MIDDELBURG - Eindelijk is zijn droom verwezenlijkt: een eigen boksschool. Of ja, eigenlijk is De Stadsring van Hedwig Samson al een half jaar in bedrijf. Maar nu is ook de verbouwing aan de Middelburgse Kruitmolenlaan voorbij. Vol weemoed stond de sportwethouder gistermiddag in de ring. Dit was de plek waar hij altijd stond te tafeltennissen, vertelde hij trots tijdens de opening. Toch van een heel ander kaliber, bleek later bij de boksdemonstratie. En dan meppen de jongens nog niet eens op hun fa natiekst, grinnikte Samson. De boksschool moet jongeren hun agressiviteit in de ring doen uiten, in plaats van op straat. De ge meente geeft er geld voor. De lessen zijn gra tis voor jongeren die het niet kunnen beta len. foto Ruben Oreel door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Energiebe drijf Delta wil definitief de Bel gische afvalverwerker Indaver kopen. Als het lukt het achthon derd medewerkers tellende con cern over te nemen, verstevigt Delta zijn positie niet alleen in hel buitenland, maar ook in Zee land. Dat is gunstig voor de hoogte van de Zeeuwse energie- uota's. Het energiebedrijf heeft de aan deelhouders (provincie en ge meenten) gevraagd om de helft tot driekwart van de aandelen van Indaver te mogen kopen. Delta moet in de week van 9 tot en met 13 oktober een bindend bod indienen bij de Belgische bank DeGroof. Hoeveel geld de Zeeuwse energieleverancier wil betalen, is niet duidelijk. Delta doet daarover uit concurren- tie-overwegmgen geen medede lingen. De belangrijkste activiteit van Indaver is afvalverbranding. Het concern heeft daarvoor di verse installaties in België en verbrandt er gemeentelijk en in dustrieel afval. Het is behalve in België ook ac tief in zes andere Europese lan den. waaronder Ierland, Italië, Polen en Portugal. Indaver is er sterk op het gebied van inzame ling en behandeling van gevaar lijk industrieel afval. De overname van Indaver is be langrijk voor Delta, betoogt het bedrijf in een vertrouwelijke no titie aan de aandeelhouders (on der meer de provincie Zeeland en de dertien Zeeuwse gemeen ten). Het energiebedrijf somt twee 'plussen' op. Door bunde ling van activiteiten in de mi lieutak kan Delta meer winst maken. En de nieuwe klanten kopen ook weer energie en wa ter in bij Delta, zodat uitbrei ding van het concern ook goed is voor de rest van het bedrijf. Delta Milieu bezit nu geen ver brandingsovens en stelt dat uit breiding op dat vlak haar een stuk sterker maakt. Compenseren Groei van Delta en het behalen van meer winst is in het belang van de inwoners van Zeeland en de aandeelhouders. Hoe meer geld Delta verdient, hoe beter ze in staat is om het verlies dat ze maakt op de verkoop van gas, water en elektriciteit aan Zeeuwse huishoudens te com penseren en de prijzen 'aan vaardbaar' te houden, schrijft Delta aan de aandeelhouders. Voor de provincie en gemeenten is de economische betekenis van Delta eveneens belangrijk, zo wel voor de werkgelegenheid, als het jaarlijkse dividend. De versterking van de milieutak is volgens Delta noodzakelijk om de werkgelegenheid in Zee land op peil te houden en om te zorgen dat het hoofdkantoor ook in Middelburg blijft. De provincie en gemeenten bepa len tijdens de aandeelhouders vergadering op 9 oktober of Del ta een definitief bod op Indaver mag doen. P §m BLIJ Vluchtelingen zijn blij met alles. Een tentzeil 5,40). Een jerrycan om water mee te halen 1,25). Een deken (€3,60). Het geluk van vluchtelingen is gemakkelijk te geven: giro 999, Stichting Vluchteling, Den Haag. VtÊËS. STICHTING VLUCHTELING www.vluchteling.org 1070 3468946 Stadhouderslaan 28 2517 HZ Den Haag door Melita Lanting ZIERIKZEE - Subsidie op godsdienstonderwijs voor de openbare basisscholen moet be houden blijven. Dat stelt de classis van de Hervormde ge meente op Schouwen-Duive land. De kerken doen nog een uiterste poging om beëindiging van de subsidie te voorkomen. Formeel is het besluit om de subsidie stop te zetten al in de cember genomen. Dat besluit moet nog bekrachtigd worden door een datum vast te stellen waarop de subsidie wordt stop gezet. Het college stelt voor dit per 1 januari 2007 in te laten gaan. „Daarom proberen we de zaak nu opnieuw aan de or de te stellen", zegt predikant M. Leydens. De classis is van mening dat godsdienstonderwijs op open bare scholen essentieel is. „Het draagt bij aan de algemene ont wikkeling van het kind", stelt Leydens. „Godsdienstles op de basisschool is geen geloofsover- dracht. We proberen de kinde ren wel innerlijke beschaving bij te brengen. Aan de hand van verhalen uit de Bijbel le ren we ze hoe ze om kunnen gaan met zaken als jaloezie of woede. De eeuwenoude verha len uit de bijbel bieden daar stof voor." Leydens benadrukt dat de lessen volgen een vrijwil lige keuze is. Kinderen zijn niet verplicht naar godsdienst les te gaan. Naast innerlijke vorming biedt godsdienstonderwijs volgens de kerken ook houvast bij het interpreteren van geschiede nis. Christendom speelt in de geschiedenis een belangrijke rol. Daarnaast is het volgens Leydens juist in deze tijd van belang dat de kinderen weten waar geloof over gaat. „Religie speelt weer een rol. Het gaat over christendom, moslims en niet-geloven. Juist nu is het be langrijk om daar iets van af te weten. Als de subsidie (van een kleine 18.000 euro) wordt afgeschaft, vreest Leydens dat het Gods dienstonderwijs in de huidige vorm zal verdwijnen. „Je kan van een leerkracht van een openbare basisschool niet ver wachten dat hij of zij deze ver halen gaat behandelen." Steun De classis wordt in het protest gesteund door Obase, het cen trale management van de open bare basisscholen op hei ei-[ land. Deze organisatie is ook te gen afschaffing van de subsi die en waarschuwt de raadsle den dat de kern van het opa- baar onderwijs wordt aange tast als oudere en kindera niet weer vrijwillig de keuze kunnen maken voor levensbe schouwelijk onderwijs. Nieuwe gezichten Leydens hoopt dat de raadsle den hun eerder ingenomen standpunt nog eens willen her overwegen en heeft aan alle fracties een brief gestuurd In december, toen het besluit om de subsidie te stoppen wei, was de raad erg vprdeelden dat liep dwars door alle frac ties. Uiteindelijk stemden ne gen raadsleden tegen én waren twaalf raadsleden voor afschaf fing van het subsidie. Die stem verhouding zou nu wel eens an ders kunnen liggen omdat er in middels verkiezingen zijn ge- weest en in de raad verschillen-i de nieuwe gezichten zijn geko men. door Rob Paardekam GOES - De meeste fracties in de gemeenteraad van Goes willen het Umoja-project nog helemaal niet als verloren beschouwen, ook al ziet het college af van een studiereis naar Afrika. Omdat het feestjaar dat vorig jaar werd gehouden in verband met het zeshonderd jarig be staan van de stad zo'n succes was, had het college het plan op gevat om in 2009 opnieuw een jaar vol activiteiten op touw te zetten. Het thema moest Afrika worden. De gemeente Goes zou aan kunnen haken bij het be staande culturele uitwisselings project Umoja Cultural Flying Partners, waar Koen Schyvens bij betrokken is. Hij was vorig jaar de grote de man achter de musical Rogier en cle zeven pin gendie in Goes werd opge voerd. Het college was van plan om in oktober naar Mozambi que af te reizen om kennis te ma ken met het project. Daar stak de raad echter een stokje voor. GroenLinks, PvdA, D66 en SGP/ChristenUnie zijn tegen de reis. Die laatste partij om princi piële redenen. Ze ziet niets in een jaar vol Afrikaanse dans en muziek. De andere partijen vin den de kosten te hoog of zien de noodzaak van de reis niet in. Schyvens - die momenteel in Mo zambique is - heeft alle raadsle den en het college gisteren een brief gestuurd waarin hij zijn ontgoocheling uit over het afzeg gen van de reis. De gemeente laat in zijn ogen een prachtkans liggen. Schyvens suggereert in zijn brief dat de tegenstemmen de partijen niet zozeer een in houdelijke als wel een partijpoli tieke afweging hebben gemaakt. Een suggestie die VVD-wethou- der S. van 't Westeinde ook al deed. Wellicht nam de oppositie wraak voor het feit dat SGP/CU, CDA en WD een coa litie zonder PvdA en Groenlinks hebben gesmeed. WD-fractie- voorzitter S. Heijning denkt dat Schyvens de spijker op de kop slaat. „Ik kan geen andere reden be denken waarom ze tegen zouden stemmen. Juist PvdA en Groen Links zouden zo'n project over cultuur en ontwikkelingssamen werking moeten steunen." H. Hoogerland (PvdA) ontkent de beschuldigingen. „Op geen enkel moment zijn we door het college fatsoenlijk ingelicht over wat het project nou eigen lijk inhoudt", stelt hij. „En dan afzonderlijk optreden. De avond wordt verder opgevro lijkt met een optreden van De Jo chies, een duo cat liedjes brengt uit de jaren '50 en '60, maar ook oude bekenden uit Ja zuster, nee zuster. Het optreden in Burgh-Haamstede begint om 20.00 uur in De Schutse Op zaterdag 25 povember wordt nogmaals opgetreden in dezelf de samenstelling. Dan zijn de bands te zien in het Tonnenma- gazijn in Brouwershaven. BURGH-HAAMSTEDE - Hel Bruinisser Visserskoor en de dweilband Liever Ier As Tuus treden zaterdag 30 september ge zamenlijk op in Burgh-Haamste- de. De dweilband en het koor dra gen beide het volkslied een warm hart toe. Daarom is beslo ten de handen ineen te slaan en samen op te treden. Het repertoi re van het visserskoor vormt de basis. Beide orkesten zullen ook moeten we zomaar even instac- men met een dure studiën» Daar zien we de noodzaak van in. Laat meneer Schyvaü maar eens een presentatie ofê het project aan de raad kon® geven. Dan kunnen we erafeg instappen." Dit idee gehoor bij CDA, D66 en Gros- Links, al vinden de chriïtS" democraten dat de gemee® eerst maar eens goed nu* nadenken over wat ze nu ecffl wil. GroenLinks-fractievoorai- ter C. Bruring zegt dat ten on rechte de indruk is gewekt zijn partij tegen het project* „Dat, is helemaal niet waarna enige waar we tegen zijn is studiereis. De conclusie dat net project nu helemaal niet m moet gaan, komt van het co fc ge, Dat hebben wij niet gezeg Overigens is voor D66 het tre ma Afrika niet heilig.We tor nen het ook dichterbij huisza ken", aldus raadslid B. de Kos ter. „Waarom doen we met if- met Duitsland?" - Schyvens staat niet onwel*-; lend tegenover een presem* aan de raad, maar blij!! 4 dat een bezoek aan Afgg|| meest gedegen voorbei» m zou zijn geweest. „Om te we-- en te voelen hoe Afrika is, je er geweest zijn.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36