Welzijnshuis zet voelsprieten uit De meeste mensen hebben geen smaak Je wordt maar één keer honderd Wijnproeverij feestje rond eigen huisvesting met teleurstelling over gemis van één groot pand Hardrijder raakt rijbewijs kwijt GOES - De Volvo V-44-vereni- K houdt zondag een Zeeland- lilwaaraan zo'n tachtig klassie- i( Volvo's zullen deelnemen. Deslart is tussen 11.00 en 12.15 ir bij Volvodealer De Groene Goes en eindigt rond 16.30 uur bij Orangerie Mattemburgh Ij Hoogerheide. De puzzelrit wer negentig kilometer is uit- voor Volvo's van 25 Jaren ouder. agenda Wreekactiviteiten 81IRGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste- K, 19.30 uur, excursie vleermuizen; ilERIKZEE - Onderdak, 18.00 uur: IjSpliWemtOernooi. Bezorgklachten: 0800-0231231 epmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; alerdagstot 12.00 uur Niet alleen proeven, maar ook ruiken aan een glas wijn helpt om een wijn echt te waarderen. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Ruiken aan de inhoud, een slokje wijn in de mond, even laten ronddraaien zodat alle smaakpapillen de wijn te proeven krijgen, en dan uit spugen. Vervolgens proberen alle ver schillende nuances te benoemen om tot een afgewogen oordeel te komen. Zo kun je de wijn beoordelen op zijn meri tes. Gisteren kwamen Zeeuwse liefheb bers bij Krijnse Locker de World of Drinks in Zierikzee bijeen voor een mid dag die geheel in het kader van-de wijn stond. Mondiaal gezien wordt er minder wijn gedronken, maar daar is in Nederland nog weinig van te merken. De wijnproe verijen, wijncursussen, wijn- en spijs- avonden en wijnreizen staan volop in de belangstelling. En terwijl de biercon sumptie de afgelopen tien jaar met 9 procent daalde (nog steeds goed voor 78 liter per inwoner per jaar), steeg die van wijn met 28 procent tot ruim twin tig liter per persoon per jaar. Dat getal zegt echter niets oVer de smaakontwikkeling. „De meeste Neder landers hebben helemaal geen smaak", meent wijnproducent en -importeur Marco Meeuwes. „De consument drinkt wel wijn, maar weet niets over de her komst en hoe je de wijn echt kunt proe ven. De gemiddelde wijndrinker zoekt een wijn met een gelijkmatige smaak die vooral niet te duur is." Dat verklaart volgens Meeuwes de po pulariteit van de nieuwe wijngebieden in Zuid-Afrika, Australië en Amerika. Moderne technieken, waaronder het naar behoefte toevoegen van mineralen en andere voedingsstoffen (deze landen kennen veel minder wetgeving en beper kingen dan in Europa), zorgen ervoor dat elke jaargang dezelfde smaak heeft. Een enorme productie en een uitge kiend marketingproces zorgen voor de lage prijzen en goede verkoop. Meeuwes: „Maar voor drie euro kun je geen karaktervolle wijn maken." Zo'n wijn bestaat uit een samenstelling van aroma's, smaken, tannines en zuren die tot de complexe smaak leiden. „Een ech te wijnliefhebber kiest voor terroir", weet wijninkoper Johan Landsbergen, „Onder terroir verstaan we de bodem structuur van de wijngaard met de mi neralen en andere voedingsstoffen, de ligging ten opzichte van de zon, de na tuurlijke irrigatie. In combinatie met de druivensoort, het moment van de pluk en gistingsproces, krijg je de smaak die het karakter van de wijn bepaalt. Puur natuur dus." In een aantal klassieke, Europese wijn gebieden wordt een kwaliteitsslag ge maakt. Frankrijk bijvoorbeeld, produ ceert meer wijn dan er gedronken wordt, en te veel daarvan is van middel matige kwaliteit. Door wijngaarden te saneren en per hectare minder te oog sten, verbetert de kwaliteit. Landsber gen: „In de Beaujolais brengt een hecta- foto Marijke Folkertsma re tegenwoordig nog maar veertig hecto liter op, tegen 53 hectoliter een aantal jaren terug. Van de tienduizend hectare grond is 1500 gerooid en dat proces is nog niet afgerond." Ook in de Languedoc, die bijna berucht was om zijn 'chateau migraine'-wijnen, is een kwaliteitsslag gemaakt. Arnaud Fabre vertegenwoordigt Chateau d'Ang- lès, het wijndomein van zijn vader met wijnen voor Coteaux du Languedoc en voor Terroir de La Clape. Gisteren hield hij voor Zeeuwse wijnliefhebbers een verhaal over de mogelijkheden en beperkingen van terroir en waarom zijn vader hecht aan kwaliteit en duurzaam heid. Volgens Fabre zijn er voldoende liefhebbers in Nederland die de wijnen van zijn vader kunnen waarderen. „Wij verkopen via de traditionele kanalen als restaurants en wijnwinkels en zijn afhankelijk van de detaillist en somme- lier om kennis over onze wijnen over te dragen", zegt Fabre. „We zullen in Ne derland geen twintigduizend flessen af zetten. Maar het gaat er ook om dat mensen de wijn waarderen en ervan kunnen genieten." Uitspraak Goes' stadhuisconflict vrijdag 22 september 2006 s!3 POORTVLIET - Een 37-jarige automobilist uit de gemeen^ te Tholen moest gistermiddag rond half vijf zijn rijbewijs inleveren. Op de Paasdijkweg in Poortvliet reed hij met een gecorrigeerde snelheid van 101 kilometer per uur, ter wijl vijftig kilometer per uur de maximumsnelheid is. joorWiPankow ZIERIKZEE - Met de vorming 0 het Welzijnshuis Schou- „cn-Duiveland zijn de schotten lllSsen vijf afzonderlijke organi ses verdwenen. Voor de bur- «rs is het nog even wennen dat je voormalige stichtingen Kin- deropvang, Jeugd, Welzijn Oude ren Wcrksaam onder één koe- pikijn gebracht. Sociaal Cultu- lel Werk (SCW) De Lichtboei joel ook mee, maar neemt als nerksoort van het Leger des Hcils daarbinnen een aparte I plaats in. Hel centrale kantoor van het Welzijnshuis aan de Calandweg s oisteravond met enig ceremo- I tied in gebruik genomen. Een Hein feestje, waar echter ook te- leuretelling aan kleeft, volgens directeur J. Coumou van het i Welzijnshuis. Aan de belangrijk- J stf voorwaarde om optimaal te ,-ijnnen functioneren, wordt im- Eerste brede school in Goes officieel open GOES - In de Goese Polder is jslcren het eerste deel van de hrede school voor die wijk offici eel geopend. Basisschool De - tweemaster, de peuterspeel- aal, de buitenschoolse opvang ea hel kinderdagverblijf zitten lasamen onder één dak. Volgens directeur E. Brand van Kinderopvang De Bevelanden is ie brede school vooral een uit- voor kinderdagverblijf Rppeloentje, dat tot begin dit par in een paar woonhuizen in ÈMontgomerystraat zat. iletwas 27 jaar geleden ons al- iaeerste kinderdagverblijf. Toen was zo'n voorziening nog Memaal niet geaccepteerd. Al ken als het in een woonhuis team, kon het door de beugel, dat er dan iets van een huise- 1 sfeer ontstond. Nu vinden re dat kinderopvang in een nor- de woning niet meer kan." Zeelandrit voor ïolvo-klassieken mers niet voldaan. Dat betreft een werkelijk centrale vestiging waarin alle onderdelen een plaats hebben. Nog minstens drie jaar echter zal het Welzijns huis verspreid zijn over twee panden. Het pand aan de Ca landweg is te klein om alle mede werkers te huisvesten. Een deel van het betreffende pand is voor lopig nog in gebruik voor kinder opvang. Een direct gevolg daar van is dat de drie coördinatoren voor kinderopvang en de mede werker voor Sociale Activering schuin aan de overzijde in het MFC zijn ondergebracht. Het ziet ernaar uit dat dit de ko mende tijd zo zal blijven. Uitein delijk is het de bedoeling de kin- deropvanggroep te huisvesten in de Brede School in Noorder polder. Efficiënter Naast huisvesting draait het, volgens Coumou, vooral om de inhoud van het Welzijnshuis. Het functioneren van de vroege re welzij nsstichtingen wordt te gen het licht gehouden om te be palen hoe het toekomstig wel- zijnsaanbod eruit moet zien en hoe er binnen één organisatie ef ficiënter gewerkt kan worden. Zo zal bijvoorbeeld het onder scheid in specialismen tussen de voormalige jeugdwerkleider en de functionaris Welzijn Oude ren verdwijnen binnen dit pro ces. „Die sociaal-culturele mede werkers kunnen immers beiden activiteiten en projecten voor zo wel jongeren als ouderen opzet ten en ondersteunen", licht Cou mou toe. Om daadwerkelijk de voelspriet binnen de maatschappij te kun nen zijn, moeten de burgers het Welzijnshuis wel kunnen vin den, erkent de directeur. Naast grote 'klanten' als de gemeente zijn er immers veel kleinere indi viduele afnemers. Wie voorheen spelmateriaal, pylonen of een megafoon nodig had, klopte aan bij de Stichting Jeugd aan het Kerkhof en wie iets van de Vrij- willigerscentrale wilde weten, moest bij M. van der Graaf 'aan de andere kant' van het MFC zijn. Burgers met dit soort en an dere vragen kunnen nu terecht bij de hoofdvestiging van het Welzijnshuis aan de Calandweg. Het is van maandag tot en met vrijdag in elk geval elke och tend geopend en de hele dag tele fonisch bereikbaar; 0111- 453444. Met een 'bevroren' welzijnsbud get bij de gemeente reiken de bo men niet tot de hemel. Nieuwe initiatieven krijgen geen subsi die, tenzij ze in de plaats komen voor activiteiten die al gesubsi dieerd werden. Geen rooskleuri ge situatie, erkent Coumou. Hij ziet voor het Welzijnshuis dan ook een belangrijke taak om be trokken ambtenaren, bestuur ders en de lokale politiek goed te adviseren over de welzijnsbe hoeften binnen de bevolking op Schouwen-Duiveland. Ter Weel wil beste werkgever zijn GOES - Ter Weel is sinds gisteren in het bezit van het feit begeerde internationale keurmerk 'Investor in People'. „Wij willen de beste werkgever van Zeeland zijn", zei di-j recteur W. Hurkens. Het keurmerk wordt uitgereikt aarï bedrijven en zorginstellingen die goed met hun personeel omgaan. Dat wordt door TNO getoetst op twaalf punten. Zo moeten werknemers de kans krijgen zichzelf verder të ontwikkelen, dienen ze naai' behoren beloond te worden en moeten ze goed wordt begeleid. Burgemeester D. van der Zaag van Goes was naar Teil Weel gekomen om een bordje met het logo van het keur- merk op de muur te schroeven. Volgens hem kan de ge meente een voorbeeld nemen aan Ter Weel. „Bij ons stapt; het personeel naar de rechter", zei hij, doelend op de zaakj die de ondernemingsraad heeft aangespannen tegen helj werken op zaterdag door ambtenaren. „Dat zal hier niet snel gebeuren." Directeur Hurkens liet weten dat zijn in-< stelling ook nog voor het gouden kwaliteitskeurmerk! voor de zorg gaat. Obstakels Goes' plein moeten weg j GOES - De obstakels voor het autoverkeer op het Tien-* denplein in Goes - de rotonde in de Micldelburgestraati richting de Deltaweg (Goes-Zierikzee) - moeten 'zo spoe-) dig mogelijk' verdwijnen. Het Goese raadslid S. HeijninjJ heeft dit het college van B en W gevraagd. De vorig jaaij zomer geplaatste obstakels, sluiting van één van de twecj rijbanen richting de Deltaweg, zijn bedoeld om automobi-J listen te ontmoedigen rechtdoor langs 's-Heer Hendriks-j kinderen te rijden en aan te moedigen de A58 te nemenj Volgens Heijning werkt de maatregel op het Tiendenplein niet en kunnen de obstakels weg. Gehandicapte moet de boer op MIDDELBURG - Mensen met een beperking, lichamelijk of verstandelijk, moeten hun eigen ambassadeurs wor den. Als bedrijven, scholen en sportclubs persoonlijk ken nismaken met gehandicapten worden zij toeschietelijker om deze mensen op te nemen. Als gehandicapten geen uit nodiging krijgen, clan nodigen zij zichzelf uit door op be zoek te komen. Dat voornemen werd gisteren omarmd door de deelnemers aan het minisymposium Toegankelijk Walcheren, dat de Landelijke Federatie Belangenvereni gingen Onderling'Sterk samen met gedeputeerde G. van Heukelom belegde in Middelburg. „Persoonlijke benadering werkt het beste", onderstreepte Vlissings ondernemer J. Klein uit ervaring. Persoonlijke bemiddeling door ondersteuningsdienst MEE Zeeland heeft hem overtuigd om mensen met handicaps in zijn winkel te zetten. „Dat helpt beter dan de zoveelste bro chure." REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 Email: re Marcel Modde (chef) ïPiet Kleemans AB Pankow Fame Soesman Melita Lanting centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 Email;, f> 'NTERIMET www.p2c.nl Email: web@pzc.nl door Melita Lanting ZIERIKZEE - Champagne, bloe men en veel bezoek. De verjaar dag van W. Kuipers-Scheurko gel uit Zierikzee is gisteren uit bundig gevierd. „Je wordt ten slotte maar één keer honderd", stelt de jarige Jet vast. Mevrouw Kuipers oogt nog rede lijk vief en geniet met volle teu gen. Vrolijk proost ze met haar familielèden die van heinde en verre zijn gekomen „Ik ken ze niet allemaal meer, hoor." Kuipers woont nog maar tien jaar in Zeeland. Op haar negen tigste heeft ze haar boeltje in Rotterdam opgepakt en heeft ze haar intrek genomen in De Vrij burg in Zierikzee. Haar man was toen al negen jaar overle den. De reden om naar Zierik zee te gaan was vooral prak tisch van aard. Daar woont een van de drie zoons en in De Vrij burg (een wooncomplex voor ouderen) was een plaats vrij. In Rotterdam was het op dat mo ment erg moeilijk was om een plekje te vinden. Inmiddels woont Kuipers in Borrendam- me. Drie jaar geleden verhuisde ze daar naartoe om gezondheids redenen. Mevrouw Kuipers vierde haar honderdste verjaardag met haar familie. Toen ze tien jaar geleden de ovei'stap maakte, was Schou wen-Duiveland al geen onbe kend terrein meer voor haar. Sa men met haar man en de drie kinderen heeft ze heel wat va kanties doorgebracht in Renes- se. Dat begon in 1948 in de Riet- put in Renesse, in een RTM spoorwagon. Later ging de fami lie naar Duinoord aan de Oude Moolweg. Vanaf 1955 werden de foto Marijke Folkertsma vakanties doorgebracht in een Oostenrijkse woning aan de Duinweg. Mevrouw Kuipers is honderd jaar geleden geboren in Delfshaven, als een na jongste in een gezin met acht kinderen. het alfabet van Zeeland WeGGNGR dagbladen over twee weken Advertentie MIDDELBURG - Over twee we ken is bekend of het Goese stads kantoor op zaterdagochtend open gaat of niet. Dan doet de Middelburgse kantonrechter M. Klarenbeek een uitspraak in een kort geding dat de gemeente Goes aanspande tegen de onder nemingsraad. Die laatste wil de opening van de publieksbalie niet, en het ge meentebestuur vindt eigenlijk dat de ondernemingsraad daar in niets te vertellen heeft. Om dat de partijen niet tot een ver gelijk kunnen komen, mag de kantonrechter het zeggen. Het conflict sleept al een tijdje. Het gemeentebestuur stelde na onderzoek vast dat veel Goese- naren openstelling van de pu blieksbalie op zaterdagochtend uiterst wenselijk vond. Uit ver kennende gesprekken kreeg de gemeente de indruk dat ook het 32-koppige personeel van de af deling het wel zag zitten. Vervol gens bleek dat het personeel er grote problemen mee had. Het verzet bracht het bestuur ertoe een proef van énkele maanden voor te stellen, maar het perso neel ging niet akkoord. Géipnd en Mooi het najaar in Advertentie Dé regionale veilingsite van BN/DeStem en de PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35