pze Scholen kraken lesurennorm Eerste deel brede school klaar PZC Torenspits maakt silhouet van VGravenpolder weer compleet Serviceflats Goes en Terneuzen gaan moderniseren bezoek -ons 11)40 klokuren-eis onhaalbaar PRIJZEN CIRCUS Duifje L*»1"-315649 S,ïti0@pzc.nl 0abus31,446O/yi.Goes KTMWdinSeland: 0113-315520; Scanderen: 0114-372770; £.al: 020-4562500. vrijdag 22 september 2006 Provinciale Staten editie Bevelanden-Tholen jnnrEmile Ca Ion MIDDELBURG - De Zeeuwse ((holen voor voortgezet onder lijs zien niet in hoe ze per jaar [040 klokuren onderwijs kun- :n aanbieden aan hun scholie- d, Volgens de leiding van die scholen is 1000 uur echt het maximaal haalbare. Rector L. de Kraker (Nehalennia, Middel burg) vindt zelfs dat er sprake is rin een puur populistisch be- iluil. ,.o is hem eist de overheid nu gis wat met de beste wil van de wereld niet uitvoerbaar is. „De menskracht, het geld en - in som- vallen zelfs - de ruimte ontbreken om al die uren aan te jbieden." Onder druk van de Tweede Ka- jaalde minister Van der Hoeven (onderwijs) dat in de eer- van het voortgezet on- de scholieren 1040 uur fe moeten krijgen. Uit onder lak blijkt namelijk dat er veel lesuitval is. De Onderwij sinspec- extra opletten of de scholen aan die norm voldoen, een die niet halen, dan kan de minister geld inhouden. In het uiterste geval wordt zelfs de licentie ingetrokken en volgt sluiting. De Kraker, B. Hamann (CSW, Middelburg) en C. Geertzen (Pontes Pieter Zeeman, Zierik- zee) weten geen van allen hoe ze de lessen zo moeten organiseren zodat voldaan kan worden aan de eisen van de minister. Ha mann: „Het is gewoon niet moge lijk." De Kraker stelt dat het geld een voudig ontbreekt om al die extra uren te betalen. Volgens hem moeten de leerkrachten mi nimaal twee weken langer les ge ven om de nieuwe norm te kun nen halen. Langere lesdagen zijn volgens hem in een platte landsregio echt niet acceptabel. „Dat zou betekenen dat leerlin gen 's winters in het donker thuis vertrekken en aankomen." Alleen al uit oogpunt van socia le veiligheid is het niet wense lijk, vervolgt Geertzen. De drie schoolleiders geven aan dat ze nu al van alles doen om lesuitval te voorkomen. Zo zijn vergadeiingen veelal de dinsdag namiddag gepland en wordt ge- Advertentie Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van 'da abonnementsprijzen helaas noodzakelijk; In verband hiermee zijn de abonnementstarieven per 1 oktober 2006 als volgt vastgesteld 1 Betaling abonnem ent automatisch acceptgiro per maand 21,50 24,50 J per kwartaal 61,50 64,50 1 per halfjaar 119,60 122,60 1 per jaar 236,00 239,00 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande ■fspreidingsgebied van de PZC. Indien u de PZC per post ontvangt, worden de IW| vertrouwen erop dat abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving lebben verstrekt; ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. het alfabet van Zeeland (Advertentie) V&D PRIJZENCIRCUS START ZATERDAG 23 SEPTEMBER VANAF 08.00 UUR ZONDAG 24 SEPTEMBER KOOPZONDAG VAN 10.00 TOT 18.00 UUR DINSDAG 26 SEPTEMBER EXTRA KOOPAVOND VAN 17.00 TOT 21.00 UUR Kijk voor rneer info op www.vd.nl V&D GOES (Advertentie) probeerd zieken snel te vervan gen. Er zijn ook klassenassisten- ten en het aantal studiedagen is beperkt, aldus De Kraker. Het vervangen van langdurig zieken is volgens de schoolleiders ech ter zeer moeilijk. De rector van het Nehalennia wijst daarbij naar de geringe aanwas van nieuwe docenten. „Heel wat af gestudeerden kiezen voor een baan in het bedrijfsleven." De Kraker en Geertzen vinden dat de minister nu te veel kijkt naar kwantiteit. Het aantal lesu ren zegt volgens hen nog niets over de kwaliteit. Beiden zijn voorstander van controleren op kwaliteit. „Kijk naar de exa mens, naar de jaarlijkse resulta ten." De directeuren van de Zeeuwse VO-scholen hebben onlangs een brief gestuurd naar de minister. Ze vinden nu dat de politiek op nieuw bewerkt moet worden om aan te tonen dat het echt niet mogelijk is die norm te halen. De Kraker zou graag zien dat een politicus een tijd meeloopt op zijn school. Hij voorspelt dat zo'n stagiaire nimmer zo'n idi oot voorstel nog eens zal onder steunen. Hij vindt het jammer dat het oor spronkelijke plan van de minis ter door de Kamer is getorpe deerd. „Aanvankelijk zat ze veel meer op de kwaliteitsnorm." On der druk van de Kamer koos ze voor de urennorm. De Kraker vindt dat de scholen nu een mas saal nee moeten laten horen. „Nu, vlak voor de verkiezingen, kan dat nog." (Advertentie) Business Club CoiwnuincatienNet Tijdens een Netwerk Dinned® adviseren 10 deskundigen u aan tafel de' integratie van ICT, hardware en software, internet, e-commei-ce, 1 communicatie, telefonie, fotografie, videopresentaties etc. ONDERNEMEN MET DIGITALE MEDIA Met adviezen van: Sony muziekuitgeverij, Syntens, KPN-telecom, W AAt^Cosmos, Promostiot, i Paree Életóra-Tèleeóm, Remaco videoproducties promotie, Zuid-West Automatisering. Shop Around the Clock BV en Florad Marketing Group, Wordt snel lid via: www.businessclubzeeland.nlI of: www.communicatienetzeeland.nl Hier kunt u zich ook aanmelden. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Het sil houet van 's-Gravenpolder is sinds gistermorgen weer com pleet. Alsof het niks was, zette een kraan precies om negen uur de vier a vijf ton zware toren spits terug op de Elimkerk van de gereformeerde gemeente aan de Langeweg. Het werk trok veel bekijks van dorpsbewoners en vooral van leerlingen van de vlakbij gele gen reformatorische Koningin Julianaschool. De kinderen rea geerden enthousiast. Het einde van de forse uitbreiding van de Elimkerk is met het terugplaat sen van de torenspits in zicht en daarmee ook het houden van de kerkdiensten in een tijdelijk on derkomen op het bedrijventer- rein van 's-Gravenpolder, Het 'was.daar deze zomer soms niet te harden. De verbouwing van de Elimkerk a 3,5 miljoen euro begon okto ber vorig jaar. De gereformeer de gemeente in 's-Gravenpolder had dringend behoefte aan meer ruimte. Die komt er. Het aantal zitplaatsen wordt met vierhon derd uitgebreid tot ruim 1400. Het aantal zalen gaat van vier naar zes. Technisch is de kerk ook gemoderniseerd. Zo is een luchtbehandelingssysteem in de vloer aangebracht, één van de in grijpendste onderdelen van de' verbouwing. Ingewikkeld „Een ingewikkelde klus", noem de projectleider P. van Moort van aannemingsbedrijf Bijkerk uit Burgh-Haamstede het werk, „omdat je te maken hebt met twee gebouwen. De kerk zoals die nieuw is gebouwd in 1977 en de daarna nog gepleegde uitbrei ding in 1990-'91." Om de ruimte opnieuw te kunnen indelen was het onder meer nodig cle toren constructie te verplaatsen. De to renspits moest om die reden tij delijk weg. Bij de werkzaamheden heeft uit eindelijk niet al te veel tegenge zeten, aldus Van Moort en pro jectleider M. Weihuis van archi tectenbureau Fierloos uit Goes. Het weer werkte goed mee. De met de gereformeerde gemeente afgesproken strakke bouwplan- ning wordt gehaald. De officiële ingebruikname van de vernieuw de Elimkerk is, meldt secretaris A. van der Ree van de bouwcom missie, vrijdagavond 24 novem ber voorzien, foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - In de Goese Polder is gisteren het eerste deel van de brede school voor die wijk offici eel geopend. Basisschool De Tweemaster, de peuterspeel zaal, de buitenschoolse opvang en het kinderdagverblijf zitten nu samen onder één dak. Volgens directeur E. Brand van Kinderopvang De Bevelanden is de brede school vooral een uit komst voor kinderdagverblijf Pippeloentje, dat tot begin dit jaar in een paar woonhuizen in de Montgomerystraat zat. „Dat was een uitvloeisel van het verleden", legt ze uit. „Het was 27 jaar geleden ons allereerste kinderdagverblijf, maar in die tijd was zo'n voorziening nog he lemaal niet geaccepteerd. Al leen als het in een wqonhuis werd gehuisvest, kon het net door de beugel, omdat dan iets van een huiselijk sfeer ontstond. Nu vinden we dat kinderopvang in een normale woning eigenlijk niet meer kan." Behalve die van Pippeloentje verhuisden ook de kinderen van buitenschoolse opvang De Stam pertjes naar de brede school. Peuterspeelzaal De Polderrak kertjes was al bij De Tweemas ter gehuisvest. De brede school in de Goese Polder bestaat straks uit twee locaties. Bij De Spinne komen de basisscholen Holtkamp en 't Noorderlicht op termijn weer bij elkaar te zitten. Daar gaat Kinderopvang De Be velanden waarschijnlijk zorgen voor tussen- en naschoolse op vang. Een peuterspeelzaal en kinderdagverblijf komen daar niet. Ter Weel wil beste werkgever zijn GOES - Ter Weel is sinds gisteren in het bezit van het fel begeerde internationale keurmerk 'Investor in People'. „Wij willen de beste werkgever van Zeeland zijn", zei di recteur W. Hurkens. Het keurmerk wordt uitgereikt aan bedrijven en zorginstellingen die goed met hun personeel omgaan. Dat wordt door TNO getoetst op twaalf punten. Zo moeten werknemers de kans krijgen zichzelf verder te ontwikkelen, dienen ze naar behoren beloond te worden en moeten ze goed wordt begeleid. Burgemeester D. van der Zaag van Goes was naar Ter Weel gekomen om een bordje met het logo van het keurmerk op de muur te schroeven. Volgens hem kan de gemeente een voorbeeld nemen aan Ter Weel. „Bij ons stapt het personeel naar de rechter", zei hij, doelend op de zaak die de ondernemings raad heeft aangespannen tegen het werken op zaterdag door ambtenaren. „Dat zal hier niet snel gebeuren." Di recteur Hurkens liet weten dat zijn instelling ook nog voor het gouden kwaliteitskeurmerk voor de zorg gaat. „Brons hebben we al, maar zilver slaan we gewoon over", zei hij in een wellicht wat overmoedige bui. Het keur merk 'Investor in People' geld voor heel Ter Weel. Stroomkabels gestolen in Bruinisse BRUINISSE - Vanaf een bouwterrein in Bruinisse zijn in de nacht van woensdag op donderdag vier verlengsnoeren van ieder 25 meter gestolen. De snoeren zaten tussen de aggregaten en de stroomverdeelkasten op het bouwter rein. De schade is enkele honderden euro's. Oplossing wateroverlast Rondeel SLUIS - De bewoners van de aanleunwoningen in Het Rondeel II in Sluis zijn voor het einde van het jaar verlost van hun voortdurende vrees voor wateroverlast. De ge meente Sluis en woningcorporatie Woonzorg Nederland pakken binnenkort het afvoersysteem bij het complex aan. Acht appartementen van Het Rondeel kwamen begin augustus voor de derde keer in zes jaar blank te staan tij dens een stortbui. Het afvoersysteem kon de hevige regen val niet aan, waardoor rioolwater via de doucheputjes de kamers instroomde. De bewoners stelden daarop een daad: zij betalen geen huur meer aan Woonzorg, totdat de situatie is verbeterd. Eind vorige maand borrelde het rioolwater in Het Rondeel overigens nog een keer op tij dens een regenbui. Toen konden de bewoners de ellende met dweilen en handdoeken beperken tot de badkamers. Woonzorg zal de regenafvoer van het dak van Het Ron deel loskoppelen van de afvoeren van het vuile water uit de badkamers en keukens. De afvoeren van het afvalwa ter worden voorzien van een pompgemaal, dat het water rechtstreeks in het gemeentelijk hoofdriool perst. De af voer van het regenwater wordt zo aangepast, dat het wa ter via een goot naar de Sint Jacobstraat stroomt. serviceflat duurder, overigens in de wetenschap dat daar ook iets tegenover staat: veiligheid en service. Eén van de veranderingen zal zijn, laat C. Bosman van stich ting Dienstverlening Service flats in Bosch en Duin weten, dat diensten worden geïndivi dualiseerd. Mensen kunnen dan deels zelf kiezen welke diensten zij afnemen. „Er zal sprake zijn van maximale flexibiliteit", al dus Bosman. Het is nog niet be kend hoe het pakket er precies uit komt te zien. Plannen zijn in de maak. Ondernemingsraad en bewonersverenigingen worden er direct bij betrokken. Bosman: „Personeel en bewoners hebben vaak de beste ideeën." De kans bestaat dat veranderingen tot banenverlies leiden. „Het stre ven is", geeft Bosman daarover aan, „iedereen onder dak te brengen." Bosman wil over serviceflats één hardnekkig misverstand wegnemen: het zijn geen zorg centra. De bewoners huren er een appartement en de meesten (75 procent volgens Bosman) wo nen nog volledig zelfstandig. „Wie gebruik wil maken van de maaltijd voorziening of behoefte heeft aan zorg, kan die diensten afnemen, maar niets is verplicht en dat wordt verder uitge bouwd." door Harmen van der Werf GOES - Stichting Serviceflats Zeeland, met twee serviceflats in Goes (De Schakel en De Horst) en één in Terneuzen (De Residentie), gaat moderniseren. Het doel is de concurrentieposi tie van de serviceflats te verster ken door het wonen betaalbaar der te maken voor de huurders zonder de dienstverlening aan te tasten. De Zeeuwse stichting heeft om dit alles te bereiken een samen werkingsverband gesloten met de landelijk actieve stichting Dienstverlening Serviceflats in Bosch en Duin, bij Zeist. Deze gespecialiseerde organisatie ver leent ondersteuning aan ruim vijftig serviceflats door heel Ne derland. Concurrentie De twee serviceflats in Goes en die in Terneuzen zijn onder se nioren nog altijd populair, maar de concurrentie neemt toe met het groeiende aanbod van appar tementen voor ouderen. Wil de stichting Serviceflats Zeeland haar speciale functie behouden, dan moet er iets veranderen. Zo wordt een aantal diensten nog collectief aangeboden, waaraan alle huurders moeten meebeta len. Dat maakt het wonen in een zeeuwse almanak Ze bedoelt het allemaal niet zo kwaad. En gezien de recen te berichtgeving over de ver standelijke beperkingen van puberbreinen zoals de weten schap die aantoont, kunnen die Vlissingse ouders zich enigszins verzoenen met de onverhoedse uitlatingen van hun twaalfjarige dochterlief. Toegegeven, haar oefeningen in sociale vaardigheden gaan vaak een tikkeltje ver. Zeker als de schat haar beide ouders ten eigen bate tegen elkaar probeert uit te spelen. „Ik hoop dat jullie gaan scheiden en dan ga ik bij papa wonen. Hoef ik met jou niks meer te maken te hebben", deelde het opgroeiende meisje haar moe der kortelings mee. Die werd gelukkig op staande voet en met veel vertoon getroost door papa. Ze zag het met grote verba zing aan. En leerde weer een lesje. Zo speel je voor havik, en zo word je onbedoeld vre desduif. De opening van het eerste deel van de brede school in de Goese Polder gebeurde gisteren op feestelijke wijze. foto Willem Mieras Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29