Hik 23 september 12.30 uur start DELTA Profronde op de Markt in Middelburg Het boek over wedstrijdleider Rini Wagtmans voor meer informatie: www.deltaprofronde.nl Jelle Gernler, facilitair manager III LA QT f|D9 Op zaterdag 23 september zal de Zeeland brug rond 14.30 uur een korte periode afgesloten zijn I FT flDS LEI UI in verband met de doorkomst van de wielerwedstrijd DELTAprofronde.www.deltaprofronde.nl LEI Ui 1 Rini Wagtmans komt uit een echt wieler- nest. Hij is zoon van de bekende soig- neur Kees Wagtmans en neef van Wout Wagtmans. Hij is geboren en getogen in Sint-Willebrord, het dorp waar Wim van Est eveneens woonde. Bij zijn debuut in 1969 in de Tour de France haalde Rini Wagtmans meteen de zesde plaats in het eindklassement. Een jaar later finishte hij in de Franse hoofdstad zelfs als vijfde. Hij droeg één keer de gele trui en de man met de grij ze lok won drie etappes. Rini was de beste daler van zijn generatie, niemand kon harder van een berg naar beneden rijden. Hij liet zich als een kei vallen door steeds de ideale lijn van de weg te kiezen. Wagtmans was voor de duvel niet bang. In 1973 trof het noodlot hem, hij moest abrupt zijn carrière beëindi gen wegens hartklachten. Dit valt allemaal te lezen in het onlangs ver schenen boek van journalist Peter Ouwerkerk. Een boek waarin de hindernis sen van Rini's jeugd beschreven staan. Leest u mee: "Op zekere avond komt er ineens een kleine vrachtauto, een Bedford, achteruit het erf oprijden. Rini helpt met het inladen van de huisraad: tafel, stoelen, bed, kachel - zelfs zijn koffertje gaat mee. Zijn moeder zit rechts voorin met zijn broertje Tiny en zijn twee zusjes. Maar op het moment dat Rini wil instappen, gooit zijn moeder het bruine koffertje naar buiten. Inhoud: een trui en een das. Ze trekt het por tier dicht en de auto verdwijnt richting België. Het is september 1962, halftien 's avonds, Rini Wagtmans is vijftien jaar, voor hem is er geen plaats meer. Moeder vertrokken, vader in het gevang, café gesloten, geen bed, geen huiskamer, geen tafel om aan te eten, niks meer. Waar moet hij heen?" Peter Ouwerkerk beschrijft in hel boek "Ongekend: Rini Wagtmans van straatjon gen tot ridder" op meesterlijke en boeiende wijze het kleurrijke leven van onze wieier- held. Van zijn vroege jeugd tot zijn benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. En uiteraard komt zijn wielerca- rière uitvoerig ter sprake. Dit boek is on& andere te koop bij De Drukkerij op Markt in Middelburg. Rini Wagtmans schrijft desgevraagd eer persoonlijk woordje in uw boek. Dat kan want hij is zaterdag 23 septemtej als wedstrijdleider aanwezig bij de DEffi Profronde. Hij is dan aanwezig in Drukkerij van 11.15 tot 11.45 uur. Ongekend Rini Wagtmans van stal jongen tot ridder, uitgeverij De Geus ISBN 90-445-0774. Prijs 19,90 Qua lengte lijkt hij op Bettini. Nog meer gelijkenis tonen zijn priemende donkere ogen met die van de Olympisch kampioen wielrennen. Ogen die op school leerlingen gezag inboezemen en als dat nodig is tot actie aansporen. Als wielrenner verraden zijn ogen dat hij zit te loeren op zijn kans. Als zijn ogen een extra glans krijgen, dan is het voor zijn tegenstrevers oppassen. Jelle Gernler (49) wacht geen sprint af, hij demarreert liever op het juiste moment. Dan spuwen zijn donkere ogen vuur. Wegspurten op de mountainbike en de anderen kansloos achterlaten, lijkt op het lijf geschreven van de facilitair manager. Wat zegt u facilitair manager van de DELTA-Prolronde? Wat is dat? Wat houdt de taak van facilitair manager in? "Mijn hoofdtaak als facilitair manager is om bij het evenement zelf, maar ook bijvoor beeld bij de voorafgaande persconferentie, ervoor te zorgen dat iedereen zijn taak naar behoren kan uitvoeren onder de juiste omstandigheden. Als je naar de wedstrijd kijkt dan praten we over bijvoorbeeld lunchpakketten, ongeveer 400 stuks, op verschillende locaties aan te leveren voor medewerkers maar ook voor de vips. Ik sta in direct contact met de afdeling sponso ring van het comité. Alle sponsorpakketten die zij verkopen probeer ik te realiseren in de zin van hospitality. Kort gezegd: van toiletwagens, tribunes, de gehele catering, juiste locaties, overleg met sponsoren tot aan afwachtingprogramma's en bitter ballen toe." Hoe lang doe je dit al? "Ik ga nu aan mijn vierde ronde beginnen." Is zo'n taak afgebakend of heb je eigenlijk met alles te maken? "Binnen het bestuur worden de zaken steeds professioneler aangepakt met verschillende portefeuillehouders, dus heb ik in principe mijn eigen takenpakket. Mijn functie heeft heel veel raakvlakken met bijvoorbeeld onze technische dienst en daardoor heb je al gauw met ongeveer alles te maken. Dat vraagt veel energie. Aan de andere kant geeft het je ook een goed totaaloverzicht. Verbeterpunten zijn dan makkelijker te signaleren." Ben je veel tijd aan die taak kwijt? Met wie zijn er contacten? "Ik steek, net zoals mijn medebestuurders, aardig wat tijd in deze job en dan piek je vooral behoorlijk in de laatste maanden voorafgaande aan de koers. En dat is niet alleen veel vergaderen, maar ook letterlijk de handjes uit de mouwen steken. Verder zijn er dan ook veel kontakten met de diverse toeleveringsbedrijven, maar ook met de hoofdsponsoren die ik eigenlijk als partners zie. Gezamenlijk proberen we een zo mooi mogelijk Zeeuws evenement neer te zetten met internationale allure. Daarnaast heb ik ook zitting in het dage lijks bestuur en dat vraagt vooral op beleidsmatig gebied veel tijd. Ook netwer ken is mij niet vreemd." Hoe kijk je naar de DELTA-profronde, wat vind je van dit wielerevenement? "Als wielerliefhebber en woonachtig in Zeeland zie ik de DELTA-profronde als een groots evenement met een zeer rijke historie en heel mooie winnaars. En ondanks de komst van de Pro-tour slaagt men er nog steeds in om een zeer acceptabel startveld vast te leggen. Ik vind wel dat de koers meer mag gaan leven bij het publiek endal daar ook een schone taak is weggelegd voor de organisatie. Als bestuurder liggen er toekomstkanset in de richting van de Pro-tour en dat beteken een verdere professionalisering van eigen organisatie en krachtenbundeling in de regio. Denk verder aan rechtstreekse televisiebeelden en bijvoorbeeld een toer tocht. Vanuit de facilitaire kant bezien iser nog genoeg te ontwikkelen op het gebied van relatiebeheer, waarbij ook absoluut te publiek niet vergeten mag worden. Een goed afwachtingprogramma en randacöv- teiten zijn hierbij heel belangrijk." Zijn er nog wensen voor de toekomst? j "De Pro-tour status, rechtstreekse televise- beelden, eventueel een meerdaags evenement verspreid in het Zeeuwse, wielermuseum en natuurlijk een publieks- trekkende omlijsting." Heb je affiniteit met de wielersport? RÏ0 zelf? "Zelf zit ik zowel op de racefiets als op de mountainbike en volg natuurlijk alles inde media. Verder ben ik voorzitter van Stichting Zeeland Cycling. Support en: manager van het Beebikes ATBteam en I dat lijkt me wel affiniteit genoeg." Wat doe je voor de dagelijkse kost? I "In het dagelijks leven ben ik directeur®' een onderwijsinstelling met een hoog "fietsgehalte" Keetie van Oosten Hage e Baukje Doedee zijn al jaren aan de scnoo verbonden." De 46e DELTA Profronde De tips van voorzitter Lieuwe Rienstra Sportliefhebbers: noteer in uw agenda en onderstreep de datum eens lekker dik. Zaterdag 23 september. Wat is er dan? Dan wordt de DELTA Profronde voor de 46e keer gereden. Om 12uur 30 wordt het rennersveld weggeschoten op de sfeervolle Middelburgse Markt. Vier uur later weten wie de opvolger is van Bram de Groot, de renner die in 2005 als eerste in de Goese Anthony Fokkerstraat over de meet kwam. Verschillende Pro- Tourploegen hebben dit jaar ingeschre ven. Dat zijn: Milram, Davitamon-Lotto, Quick Step-lnnergetic en Rabobank. Ook Unibet.com, die volgend jaar de Pro-tour status krijgt, is van de partij. Verder is Agritubel met Hans Dekkers gecontrac teerd. Dat is meer kwaliteit dan in andere vergelijkbare najaarskoersen in Nederland en Vlaanderen. De DELTA Profronde die in 1998 de naam van de Ronde van Midden-Zeeland over nam, kreeg daarmee een winnaar die niet misstond. Laten we het lijstje eens doorlo pen: in 1998 Erik Zabel, een jaar later Servais Knaven. In 2000 Leon van Bon, die volgend jaar weer in de Rabokleuren koerst. Na Van Bon was het de Belgische "Rambo" Nico Eeckhout die tweemaal zegevierde in 2001 en 2004. Robbie McEwen in 2002 werd één jaar later opgevolgd door Stefan van Dijk. Mooie plekjes "Allemaal mooie namen", mijmert voorzitter Lieuwe Rienstra die aan zijn laatste wedstijd bezig is. Hij draagt na deze editie het stokje over aan niemand minder dan David Luteijn, de voormalige directeur van DELTA N.V. Lieuwe ziet het als vanzelfsprekendheid dat alles goed overgedragen wordt. Hij is trots op het wielercomité dat op haar taak bere kend is en altijd alert is. Een voorbeeld: dit jaar was het probleem het finishparcours in Goes. Op het stukje weg tussen de Elvis Presleylaan en de Pykjesweg lag over 80 meter geen asfalt. Alternatieve routes waren niet goed te beveiligen. Het comité moest de kosten van aanleg en verwijdering dragen. Aannemer H4A treedt nu als sponsor op, zij doen dit voor ons. "Je wilt niet weten hoe blij wij zijn met dit aanbod", zegt Rienstra. ledereen blij: ook de mannen van de kara vaanleiding en routebeveiliging Adri Remijnse en Willem van Eenenaam die op het allerlaatste moment van zo'n 250 hesjes werd voorzien. De goede gever: Initial Varel Security vestiging Breda/Goes. Vermel denswaard is verder dat Scarlett Kwekkeboom, manager van het jaar 2001 de koers van zeer dichtbij gaat bekijken. Ze stapt achterop de motor van Adri Remijnse, de man die verantwoordelijk is voor de route. Lieuwe Rienstra geeft nog graag wat tips aan de toeschouwers die deze editie willen bijwonen. Rienstra: "Kom reeds om 11.00 uur naar de Middelburgse Markt. De ploe DELTA DELTA N.V. De profronde en haar hoofdsponsor Waarom sponsort DELTA eigenlijk? Voor naamsbekendheid hoeft de energieleve rancier dit niet te doen. Jean Paul de Bruijn, die zich met de spon soring voor het energiebedrijf bezighoudt: "DELTA staat midden in de Zeeuwse samenleving en wil door sponsoring bijdra gen aan de leefbaarheid van diezelfde samenleving. Evenementen als Film by the Sea, het Zeeuws Nazomerfestival, de DELTA Profronde, de Zeeuwse Kustmarathon, Indoor Zeeland en de World Cup Driebanden draagt DELTA een warm hart toe. Het zijn ook evenementen die breed gedragen worden en het plaatselijk niveau overstijgen. De profronde kent ook zo'n dertigtal sub sponsors die ervoor zorgen dat de wed strijd op deze schaal gerealiseerd kan wor den. Aan alle te sponsoren evenementen stelt DELTA wel kwaliteitseisen. Jan Hofman is namens DELTA als adviseur bij het comité betrokken. Jean Paul de Bruijn onderhoudt ook veel contacten met het dagelijks bestuur van de DELTA Profronde. De Bruijn is dan ook optimistisch gestemd over het welslagen van de editie 2006. "Ik weet dat er keihard gewerkt is en dat zal zich op de wedstrijd dag zeker in positieve en sportieve zin uit betalen", zegt de man die via het biljarten weet wat er bij een megasportevenement komt kijken. DELTA directeur Peter Boerma lost om 12.30 uur op de Markt het startschot. Iets na vijven zal hij in de Anthony Fokkerstraat de huldiging verzorgen. Het wedstrijdver loop ligt echter in handen van de renners en met een sterk internationaal renners veld lijkt succes verzekerd. Middelburg en de profronde Otto Recourt (45) is beleidsmedewefe van de afdeling Stedelijk Sociaal Beleid Het accent van zijn functie ligt op sport» leid. Tot voor een paar jaar terug ging a over sportaccommodaties als velden e sporthallen. Daar is nu, mede door di financiële injectie van het Rijk, de impuij voor de breedtesport bijgekomen. Sportals middel voor integratie en voor de gezond heid. Niet alleen voor de jongeren maai ook voor de ouderen. Het gemeentelijke streven daarbij is zoveel mogelijk Middelburgers betaalbaar te laten sporten Otto Recourt:"Hoewel binnen het huidige sportbeleid geen prioritieit is gelegd bijt» sport, wordt het belang ervan wel onder kend. Van topsport gaat een enthousias merende en stimulerende werking naartë jeugd. Topsport ondersteunt de breedte sport." De gemeente draagt de DELTA Profroré een warm hart toe. Otto heeft het sponsor contract opgesteld. De gemeente, zo telt hij, sponsort niet alleen financieel m faciliteert ook door de Markt en hetooS stadhuis beschikbaar te stellen. Marktmeester Ad Jobse zorgt dat de (fed autovrij is en afgezet wordt door dranghe ken. Ook de aankleding met vlaggenmas ten is dan belangrijk. Els Verhage speelt een actieve rol als gas:- vrouw. Ze regelt het gehele gebeuren h het oude stadhuis, waar op de wedstrijd dag zo'n 200 gasten worden ontvangen. Het is geen nieuwe bezigheid voor dit drie tal. Het gaat al jaren zo. Otto Recourt: "De wielersport heeft erbaal bij en wij op onze beurt zien de DELTA- Profronde ook als een ideaal middel voor stadspromotie." Servais Knaven rijdt in Zeeland voor het laatst een wedstrijd in het shirt van Quickstep, volgend jaar staat hij onder contract bij T-Mobile. Leon van Bon, de winnaar van de DELTA Profronde in 2000, is deze wedstrijd nog gehuld in de kleuren van Davitamon-Lotto. Volgend jaar trekt hij het shirt van de Rabobank weer aan. Van Bon is met zijn koerservaring en -inzicht altijd een renner die een koers kan beslissen. Roy Sentjes gaat in Middelburg nog in het Raboshirt van start. Het volgend seizoen zal de Nederlandse Belg gehuld zijn in het Davitamon-Lottoshirt. Een oude bekende van ons is de oud-Rabobank renner Maarten den Bakker. In het shirt van Team Milram zal hij zijn Italiaanse ploeggenoten veilig door Midden-Zeeland loodsen. Foto Henk Theuns Zeeland en de DELTA Profronde: 1+1=3 gen stellen zich dan op. De presentielijst wordt dan op een verhoogd podium gete kend. En wat amusant is: speaker Cees Maas interviewt op de hem bekende enthousiaste wijze de renners. Cees Maas, de wandelende wielerencyclopedie. Ook presenteert het Klaverbad zich door op ludieke wijze te laten zien hoe moeilijk het is voor gehandicapten een manifestatie van dichtbij bij te wonen. Of zoals burgemeester Koos Schouwenaar vaststelt: "De start van de DELTA Profronde op de Middelburgse Markt is altijd weer een spektakel dat veel toeschouwers trekt." Rienstra, uitnodigend: "Zoek de mooie plekjes op het parcours op. De Ooster- scheldekering levert altijd een mooi plaatje op. Evenals de bevoorrading op de Stekeldijk bij Kamperland. Ik adviseer ieder een de route te bekijken op www.deltaprof- ronde.nl Dit is een uitstekende website die in de lucht wordt gehouden door vader Frans en zoon Reinier Meijer. Reinier doet dit jaar op de website weer live verslag van de wedstrijd. Vader Frans zit tijdens de wed strijd achterop de motor met zijn camera in de aanslag. Een paar uur na de wedstrijd verschijnt op de website van de profronde al een beeldverslag. Afwachting koers Op het finishparcours in Goes begint om 13.30 uur een afwachtingkoers van Trimbelangen Midden-Zeeland (T.M.Z). voor de A- en B-categorie en enkele veteranen. Deze duurt tot circa 15.00 uur. Rond 15.30 uur is er de eerste doorkomst op het finishparcours. Vier keer komen de renners aan de toeschouwers voorbij. Dick van der Zaag, burgemeester van Goes: "De finish in Goes is altijd weer een levendig en spannend gebeuren." Lieuwe Rienstra weet één ding zeker: wie- lermiss Andrea de Groene zal ongetwijfeld een wielertopper de bloemen overhandigen. Het is altijd zo dat na zo'n 200 kilometer door het doorgaans winderige Zeeland, de echte toppers boven komen. Dat zal dit jaar niet anders zijn,"aldus de scheidende voor zitter. Arnold Parre

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20