PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Donner en Dekker stappen op Ontpoldering in de wachtkamer Schipholdoden schuld van de overheid PZC PZC fan Vollenhoven handhaaft harde kritiek in rapport over Schipholbrand Ambacht BI 17 fairErwin Buter middag 24) Z\4 fast zonnig, later wat bewolking en en3vond een enkele bui. Maxima tus sen 24 en28graden1 148e jaargang no. 224 Jnjdag 22 september 2006 os nummer 1,25 Vandaag 22 september Spectaculaire najaars modeshow! 19:30 1' live opueden van Ex-pose 20:00-20:45 1' ronde modeshow 21:00 2' live optreden van Ex-pose 21:30 - 22:15 2' ronde modeshow 22:15 3' optreden Finale met Ex-pose Kijk voor meer informatie op vvww.amadore.nl c*?ion J., In het vernieuwde Grand Hotel Brasserie Arion. internet: www.pzc.nl DEN' HAAG - De ministers Piet Hein Donner van justi ce en Sybilla Dekker van Vrom zijn gisteren opge stapt. Zij deden dit na de Sarde verwijten aan het adres van hun ministeries over de brand in het cellen complex op Schiphol op 27 cktober vorig jaar. leOnderzoeksraad voor Veilig heid onder leiding van Pieter en Vollenhoven concludeerde it de brand, die elf mensen het ven kostte, te voorkomen was •veest als de betrokken over- Bent u de ontwerper/ calculator/ werkvoorbereider die lareco Nederland bv in Rotterdam zoekt? lijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. heidsinstanties zich aan de wet telijke regels hadden gehouden. Premier Balkenende noemde de conclusies 'hard en niet mis te verstaan', maar volgens hem is er geen druk op de ministers uit geoefend om af te treden. Ook de burgemeester van Haar lemmermeer, Fons Hertog, kon digde gisteren zijn aftreden aan vanwege de verwijten aan het adres van zijn gemeente in het rapport. Volgens de Onderzoeksraad had Haarlemmermeer nooit een bouwvergunning voor het cellen complex mogen afgeven. De por tefeuille van Donner wordt voor lopig verdeeld. Minister Eita Verdonk (Integra tie en Vreemdelingenbeleid) neemt justitie onder zich en ter rorisme wordt ondergebracht bij minister van Binnenlandse Zaken Johan Remkes. Minister Karla Peijs van Ver keer krijgt de leiding over het ministerie van Vrom. Het is nog niet zeker of dit tot de verkiezin gen van 22 november zo blijft. De coalitiepartijen CDA en WD moeten hier nog een beslis sing over nemen. Bij de brand in het cellencomplex op Schiphol vielen elf doden onder gedeti neerden en vijftien gewonden onder gevangenen en bewakers. Grote fouten Zowel het gevangeniswezen, de Rijksgebouwendienst (RGD) als de gemeente Haarlemmermeer hebben grote fouten gemaakt en regels overtreden, aldus het rap port. Luttele uren nadat Pieter van Vollenhoven zijn bevindingen tijdens een persconferentie had toegelicht, hielden de twee mi nisters de eer aan zichzelf. Zij wachtten een debat met de Tweede Kamer niet af. „Ik voel met de familie en slacht offers mee. Vooral voor hen neem ik mijn politieke verant woordelijkheid", zei minister Dekker tegen de Tweede Ka mer. Niet mee eens Donner wilde niet langer de ver antwoordelijkheid als minister dragen, ook al is hij het niet eens met de conclusies in het laase (19) debuteert in Davis Cup LEIDEN - Robin Haase debu- Uert vandaag in het Nederland- iDavis Cup-team. ie 19-jarige tennisser van Jong ranje speelt in het promotie/- igradatieduel met Tsjechië in «iden het tweede enkelspel, ijn tegenstander is de nummer raalf van de wereld, Tomas ardych. Raemon Sluiter speelt teleerste enkelspel tegen Jiri Novak. Peter Wessels en Rogier Wassen nemen morgen het dub- Klspel voor hun rekening tegen Eerdych en Martin Da mm. Igor lijsling blijft als reserve bij de roep. GPD/ISS Brand in het rertrekcentrum van Ter Apel IER APEL - In het vertrekcen- voor uitgeprocedeerde eielzoekers in Ter Apel (Gronin gen) heeft gisteren enige tijd brand gewoed. Bat meldde de brandweer. Alle immers en personeelsleden ajn in veiligheid gebracht en vorden ter plekke opgevangen. Het ging om een middelbrand te uitbrak in een deelgebouw «ar plaats is voor dertig asiel- Kekers. Rond acht uur was de hnd bedwongen. Het gebouw »et volgens een woordvoerder ran net Centraal Orgaan Op ving Asielzoekers (COA) als ver ten worden beschouwd. Be bewoners zijn elders op het tffrein ondergebracht. Omlig- pde gebouwen werden tijdens at bluswerk natgehouden om verspreiding van het vuur tegen fe gaan. Volgens de zegsman ün het COA verliep de hulpver lening volgens de afspraken en ttcedures. te de oorzaak viel volgens ten nog mets te zeggen. ANP (Advertentie) Uw parketspecialist Eiken finish H 22mm 19," ^."t.V'RUSTSTRAAT 20 MIDDELBURG (Advertentie) Zeeuwse demonstranten overhandigen in Den l over ontpoldering praattte. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De aankoop van landbouwgrond voor de ontpol dering is voorlopig stopgezet. Minister Veerman (CDA, Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit) wil eerst weten of een alter natieve oplossing mogelijk is. Dat was de verrassende uit komst van een fel debat dat de Tweede Kamer gisteren voerde over de ontpoldering van zeshon derd hectare landbouwgrond rondom de Westerschelde. Veerman waarschuwde wel dat zijn beslissing vooral symbo lisch is. „De grondverwerving heeft nu nog het karakter van keukentafelgesprekken. Die lei den nog lang niet tot transac ties. Als de Kamer graag wil den ken dat ze een daad heeft gesteld, voila. Maar laat mensen dit vooral niet opvatten als een teken van hoop. Ik waarschuw u ernstig, want de teleurstelling zal extra groot zijn als ontpol dering toch niet te vermijden is." SGP, WD, LPF, ChristenUnie en CDA stelden zich hard op. De drie kleine partijen zijn al tijd tegen ontpoldering geweest, maar nu spraken ook de Kamer leden Snijder-Hazelhoff (WD) en Buijs (CDA) uit dat ontpolde ring een 'heilloze weg' is, omdat ze' verwachten dat de benodigde gronden niet vrijwillig worden afgestaan. Buijs: „Zeeland wil dit niet, punt." Veerman suggereerde in zijn be antwoording dat de Kamerle den met hun 'flinke praat' een verkeerde voorstelling van za ken gaven. „Ik wil klare wijn" schenken. Ik ga de mensen in Zeeland niet iets voorspiegelen wat ik niet kan waarmaken." De aanleg van zeshonderd hecta re getijdennatuur is vastgelegd in een verdrag met Vlaanderen. Daar komt Nederland niet on deruit. Wel hebben Rijk en Pro vincie een commissie van des kundigen ingesteld, voorgezeten door F. Maljers, die gaat kijken of die getijdennatuur kan wor den aangelegd zonder landbouw grond te ontpolderen. „Het zou een mirakel zijn", aldus Veer man, „maar laten we een mira kel niet uitsluiten." De commissie Maljers komt naar verwachting in november met haar bevindingen. Tot die tijd ligt de grondverwerving voor de ontpoldering stil. Veer man herhaalde ook zijn eerder gedane toezegging dat hij, als door Sander Kuypers DEN HAAG - Bij de Schiphol brand waren „minder of geen" doden gevallen als de overheid zich beter aan de regels van brandveiligheid had gehouden. Dat concludeert de Onderzoeks raad voor Veiligheid in het eind rapport over de brand in het cel lencomplex, die eind oktober vo rig jaar aan elf mensen het leven kostte. Vooral het ministerie van Justitie krijgt er van langs. Maar ook de Rijksgebouwen dienst (Vrom) en de gemeente Haarlemmermeer zijn ernstig te kort geschoten. De drie instanties hebben te wei nig aan veiligheid en met name aan brandveiligheid gedaan en verzuimd inhoud te geven aan de regels die daarvoor gelden. De fatale afloop van de brand is het gevolg van het tekortschie ten van de drie instanties, oor deelt de onderzoeksraad onder leiding van prof. mr. Pieter van Vollenhoven. „De raad vindt de veronderstel ling gerechtvaardigd dat er min der of geen slachtoffers te be treuren waren geweest als de brandveiligheid de aandacht van de betrokken instanties zou hebben gekregen", luidt de hoofdconclusie. De elf slachtof fers, die in afwachting van hun uitzetting in vreemdelingenbe waring zaten, zijn in hun cel om het leven gekomen door koolmo noxidevergiftiging. Volgens de onderzoekers boden de cellen onvoldoende bescher ming aan de gedetineerden. De binnendringende rook speelde een fatale rol. Sigarettenpeuk De brand heeft kunnen ontstaan door een weggeworpen sigaret tenpeuk, zo bleek na uitgebrei de brandproeven. Een technische oorzaak is vol gens de raad vrijwel uitgesloten. Het Openbaar Ministerie ver denkt een van de gedetineerden eiwan opzettelijk brand te heb ben gesticht in zijn cel. Onvoldoende De onderzoeksraad beschouwt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI), die onder de gisteren afge treden minister Piet Hein Don ner (Justitie) valt, primair ver antwoordelijk voor de brandvei ligheid. De organisatie van het cellencomplex was „onvoldoen de" voorbereid, ingericht en ge traind op een calamiteit van de ze omvang. Daardoor stonden de personeelsleden voor een vrij wel onmogelijke taak, aldus het rapport. ANP Voorzitter mr. Pieter van Vollen hoven van de Onderzoeksraad voor Veiligheid tijdens de pre sentatie van het eindrapport over de Schipholbrand. foto Evert-Jan Daniëls/ANP i:Ü 11 rapport. PvdA en GroenLinks waren verbaasd dat de minis ters het debat met de Kamer niet afwachtten en direct hun biezen pakten. „Je laat het parle ment achter met een raadsel", zei GroenLinks-fractieleider Femke Halsema. Regeringspartijen CDA en WD uitten 'respect' voor het besluit van hun twee partijgenoten. GPD pagina 4 commentaar Donner bleef ARP'er politiek lag Dekker niet Kleine Jeep wil «lUlAJ geen softie zijn Toekomstplan voor ziekenhuizen Een fusie mag het niet zijn, maar de Zeeuwse ziekenhui zen boven de Westerschelde gaan wel nauw samenwer ken. Ze verdelen de zorg: spoedeisende zorg, kinderafdeling en gecompliceerde bevallingen in Goes, kankerbehandelingen in Vlissingen. Prijs voor Demme De Amerikaanse regisseur Jonathan Demme ontving gisteren in Vlissingen de oeuvreprijs van Film by the Sea. Demme doopte de ze Life Time Achievement Award zelf om tot Mid-Ca- reer Achievement Award, omdat hij nog veel meer films hoopt te maken. „De prijs betekent dat ik kenne lijk iets goed doe. Dat is een grote eer." g 27.647 protesthandtekeningen aan CDA-Kamerlid Schreijer-Pierik (midden), de voorzitter van de commissie die gisteren foto Jos van Leeuwen Feyenoord ontsnapt in Veendam Feyenoord is met de grootst mogelijke moeite doorgedron gen tot de derde ronde van de KNVB-beker. De Rotter dammers wonnen het duel tegen eerstedivisio- nist Veendam met 2-3. Boussaboun maakte in rfj de voorlaatste minuut het winnende doelpunt. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio 8e Televisie: 9; Zeeland: 111, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 21; Redactie 8e Reac tie: 22; Auto: 23 en 25 (Advertentie) ontpoldering onvermijdelijk is, niet tot onteigening overgaat zonder daar met de Kamer over te hebben gesproken. SGP-Kamerlid Van der Staaij vond dat onvoldoende. Hij gaat volgende week een motie indie nen waarin wordt uitgesproken dat gedwongen ontpoldering hoe dan ook onmogelijk is. Be halve WD, LPF en CU heeft hij ook het CDA, de partij van Veer man, nodig om daar een meer derheid voor te krijgen. pagina 15 emotioneel debat voor de bühne I Media Marictl jaar bMrifatagft Wqsrêerafl feest soa viert »e«i (Advertentie) Iposi [bankrekeningnummer. Kijk op imwpjc.nl/oboonewn. bel gratis 0800 0231231 ol stuur tleje bon naar. P2C. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,4460 WB Goes On.»..,).., een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 21.501* per kwartaal met automatische incasso (€61.501*. per iaar met automatische incasso 236.00)*. •met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1