enoord ontsnapt in Yeendam Nederland verwaarloost tijdrijden Cancellara beleeft een superjaar Roda toont ook in bekertoernooi vorm Brokkenpiloten vertragen het WK driebanden [rappen grijpt met partner naast finale Boussaboun schiet Rotterdammers pas in voorlaatste minuut ronde verder trumspits Marnix Kolder en de al net zo rappe Schaken. De ver dediging van Feyenoord had de handen vol aan het handige trio en daardoor kwam de rest van de ploeg ook maar moeizaam aan voetballen toe. Op het mo ment dat de ploeg eindelijk tot een vloeiende aanval kwam, was het na 26 minuten ook met een raak. Via Kolkka, Hofs en Van Hooij donk werd Lucius in stelling gebracht. De aanvoer der knalde de bal in de verre hoek (1-1). Ook na rust, met Boussaboun bij Feyenoord in de ploeg voor De Guzman, bleef het duel le vendig. De Marokkaan dacht de 1-2 te maken toen doelman Dite- wig de bal tegen hem aanschoot, maar scheidsrechter Nijhuis con stateerde een overtreding van Boussaboun. Veendam voelde de krachten in de tweede helft wegvloeien, maar bleef desondanks knokken voor een plaats in de derde ron de van de KNVB beker. Fataal Een moment van onoplettend heid leek de formatie van de hartstochtelijk coachende Joop Gall na 66 minuten fataal te worden. Buijs werd met een snel genomen vrije trap in stelling ge bracht, Bahia gaf net voor de doellijn het laatste tikje (1-2). Wie dacht dat de buit daarmee binnen was voor Feyenoord, kwam bedrogen uit. Buunneijer bracht de stand vijf minuten la ter met een prachtige volley weer in evenwicht: 2-2. Een stunt bleef daardoor in de lucht hangen, maar de droom van Veendam spatte één minuut voor tijd alsnog uit elkaar. Bous saboun (die drie weken geleden nog mocht vertrekken) zocht en vond de ruimte, werd op maat bediend en voorkwam met zijn treffer een blamage voor Feye noord. GPD BV Veendam - Feyenoord 2-3 (1-1). 14. Bizimana1-0, 26. Lucius 1-1, 66. Bahia 1-2, 71. Buurmeijer 2-2, 89, Boussaboun 2-3. Scheids rechter: Nijhuis. Gele kaartKol der, Schaken, Loohuis, (BV Veen dam), Boussaboun Feyenoord Aantal toeschouioers: 5.800. Rob Friend (links) van Heerenveen vecht een duel uit met Davy de Fauw van Roda JC. foto Catrinus van der Veen/GPD van onze sportredactie BENNEKOM - Roda JC is in de eredivisie koploper en bevestigde die status gister avond in het het toernooi om de KNVB-be- ker. De Limburgers wonnen in Friesland met 2-0 van Heerenveen en bereikten daar mee de derde ronde. De ploegen waren in Heerenveen lange tijd aan elkaar gewaagd. Pas in de tweede helft kon de ploeg van trainer Huub Stevens het verschil maken. In de 69e minuut maakte Adil Ramzi, die ook in de competitie al twee keer trefzeker was, de 1-0. In de blessure tijd bracht Jamaique Vandamme de eind stand op 2-0. Ook AZ bekert verder. De Alk- maarse club vernederde in de tweede ronde de amateurs van Bennekom op indrukwek kende wijze. De ploeg van Louis van Gaal won met liefst 10-0. Na 45 minuten stond het elftal al op 6-0. De Duitse middenvelder Simon Cziommer maakte drie doelpunten. De andere goals kwamen op naam van Dem- bélë (2), Martens (2), Mendes da Silva, Schaars en De Zeeuw. RKC Waalwijk ver7 sloeg op eigen veld eerstedivisieclub FC Dor drecht, maar had daar wel de nodige moeite mee. Pas in de slotfase maakte Pius Ikedia het beslissende doelpunt: 3-2. SC Heerenveen-Koda JC 0-2 (0-0). 69. Ramzi 0-1, 90. Vandamme 0-2. Scheidsrechter: Wege- reef. Gele kaart: Bodor (Roda JC). Aantal toe schouwers: 10.300. Bennekom-AZ 0-10 (0-fi). 18. De Zeeuw 0-1, 30. Martens 0-2, 33. Cziommer 0-3, 37. Dembéle 0-4, 41. Dembele 0-5, 45. Mendes da Silva 0-6, 49. Cziommer 0-7, 55. Cziommer 0-8, 62. Schaars 0-9, 65. Martens 0-10. Scheidsrechter: Vink. Gele kaart: Schaars (AZ). Aantal toe schouwers3000. Schijndel-Excelsior 0-1 (0-0). 107. Slory 0-1. Scheidsrechter: Van Sichem. Gele kaart: Van Dieren (Excelsior). Aantal toeschouwers: 1.000. RKC Waalwijk-FC Dordrecht 3-2 (0-0). 68. Heuser 1-0, 70. Dagher 1-1, 72: Janssen 2-1, 85. Auassar 2-2, 86. Ikedia 3-2. Scheidsrechter van Huiten. Gele kaart: Ikedia, Janssen, Rema de (RKC Waalwijk), Sequeira, Kras, Longuet (FC Dordrecht). Aantal toeschouioers1000. ANP 0DAM - De beweging be slot de categorie trucs die i normaal alleen op voetbal- jjjjljes ziet. Ruben Schaken, Kktsbuilen van Veendam, mm op volle snelheid Danny legen en zette de Feyenoor- !(r vlak voor rust zonder aarze- io IC kijk. De actie typeerde de „r|,ondingen tussen de twee èilis, want de eerstedivisionist y gisteravond geen mededo en niet de Rotterdammers. Het mlale Veendam moest pas in feslolfase buigen: 2-3. vraag dringt zich op wat er éi seizoen van Feyenoord te- gdl moet- komen als zelfs een ^heiden eerstedivisionist het Rotterdammers verschrikke- imoeilijk kan maken. De on- nei onder de supporters is on- nranderd groot en die sfeer zal §e slappe vertoning in Veen- !5izeker niet verbeteren. Zon nacht de stadsderby tegen «cisior, waarin verder ge ldverlies voorkomen moet Rrden Daarna moet thuis ten tele van Lokomotiv Sofia de ssde rónde van de Uefa Cup eden bereikt, maar in de Inli ne vorm lijkt dat een heidens jiwë'i le worden. irgaat de laatste weken ontstel- i veel mis bij Feyenoord, praJ omdat de ploeg veel te In begint. In Sofia lag de eer- tegentreffer er al na vijf mi lt in, tegen PSV duurde het [(dopen zondag amper acht Éulen voor de ploeg op achter hui stond. hVeendam kon Feyenoord niet ifeken met'die traditie. Nadat a zuivere treffer van Pierre inHooijdonk (de bal stuitte I de lat achter- de lijn en jsam terug het veld in) over het was gezien, kwam de loisploeg verrassend op voor rang- ral Bizimana zette na een borp Karim Saidi eenvoudig [djeh scoorde beheerst: 1-0. lamana, een snelle linksbui- Mie via Heei-enveen en Gro ten in Veendam belandde, trmde een voorhoede met een- vrijdag 22 september 2006 1 9 Bulgarije mist Berbatov DEN HAAG - Bulgarije mist sterspeler Dimitar Berbatov in 'het EK-kwalificatieduel|met Nederland. De 25-jarige spits van Tottenham Hotspur was al enige tijd uit de rou latie met een liesblessure en kreeg deze week een terug slag. Berbatov moet waarschijnlijk onder het mes. Volgens zijn trainer Martin Jol is hij enkele weken niet inzetbaar. De nummers 1 en 2 van Groep G treffen elkaar op 7 oktober in Sofia. Berbatov is de laatste jaren van grote waarde voor zijn land. In 49 interlands maakte hij maar liefst 31 doelpun ten. Door zijn blessure mist hij ook de kwalificatiewed strijd van Bulgarije tegen Luxemburg. GPD/ISS Trainer daagt BBC voor rechter LONDEN - Trainer Sam Allardyce van Bolton Wande rers daagt de BBC voor de rechter wegens onterechte be schuldigingen over omkoping. In een documentaire we zen spelersadviseurs onder anderen naar hem en zijn col lega Harry Redknapp van Portsmouth. Allardyce is niet de enige die zijn recht wil halen. Ook voormalig assistent-manager Kevin Bond van Portsmouth onderneemt gerechtelijke stappen. Ander zijds kondigde voetbalclub Middlesbrough aan de gang naar de rechter te maken juist mét informatie uit het pro gramma Football's Dirty Secrets. Middlesbrough heeft de makelaar Peter Harrison op het oog. Die zou Frank Arnesen (directeur jeugdvoetbal bij Chelsea) en Liverpool met onacceptabele voorstellen heb ben benaderd over het Middlesbrough-talent Nathan Por- ritt. ANP/RTR/AFP Biljartbond biedt talenten stage SANKT WENDEL - De Nederlandse biljartbond gaat een trainingsstage verzorgen voor twee Zuid-Amerikaan se talenten. Ze krijgen training van Christ van der Smis sen in Nieuwegein. Het initiatief komt van Santos Chocron, voorzitter van de sectie driebanden in Nederland en bestuurslid van de we reldbond. De stage gaat in na afloop van het WK drieban den, dat deze week in Sankt Wendel wordt gespeeld. De biljarters zijn Merlin Romero uit Venezuela en Erick Tellez uit Costa Rica. Beide spelers hebben op WK's laten zien dat ze tot de grote talenten behoren. GPD Hoogerland vierde in Stekene GOES - Johnny Hoogerland heeft aan de vooravond van de Delta Profronde zijn goede vorm getoond. De wielren ner uit Yerseke eindigde gisteren in een profwedstrijd in het Belgische Stekene op de vierde plaats. De wedstrijd werd gewonnen door Raborenner Roy Sentj ens, die morgen net als Hoogerland in Middelburg aan de start staat van de 46e Delta Profronde. Hooger land maakte deel uit van een kopgroep van acht man, die al na veertig kilometer wegreed uit het peloton. Naast Hoogerland en Sentjens hoorde ook veteraan Maarten den Bakker (Milram) bij de vluchters. De voorsprong werd nooit groter dan twee minuten, maar bleef wel tot de finish in stand. Roy Sentjens was de verwachte winnaar. Hij versloeg on der manderen de Belg Aron Pluysmans (tweede), de Duit ser Paul Martens (derde) en Hoogerland. door Frits Bakker SANKT WENDEL - De vroe gere koning van het kader- spel is al geveld. En de Mexi caan in het toernooi mag mor gen terug naar zijn zeventien kinderen. Het WK drieban den in het Duitse Sankt Wen- del heeft drie dagen nodig om de betere biljarters te schei den van de kanslozen. Het wordt hoog tijd ook dat het toernooi verlost is van die brokkenpiloten. John Tijssens speelde zijn eer ste partij gisteren tegen een bruggendraaier die al een paar jaar met pensioen is. „Ik begon scherp aan de partij, maar tegen zo'n man valt je concentratie snel weg", be kende hij na de winstpartij. Toch gaf de Tilburgse snel trein in een onbewaakt mo ment een setje Weg (3-1). „Maar op een WK telt alleen winnen, geen moyennes of set jes." Jean Paul de Bruijn had een stroeve start tegen de Italiaan se veteraan Oddo, klaagde la ter over springende ballen, maar mocht met de 3-1 in eindcijfers de handen dicht knijpen. „Mijn moyenne is niet zo slecht", keek hij naar zijn score van 1.404. En zo was er gisteravond op de late re uren eindelijk eens biljart van een hogere ldasse te zien. Francis Connesson kon vroe ger briljant op de kaderlijnen spelen, maar heeft niets te zoeken in het driebanden. Cayo Bandales uit Peru weet na een partijtje toekijken op zijn stoel dat er nog een ande re Eddy Mercltx is in de sport. En de droevig kijkende Mexicaan Aurelio Perez, wiens buik trillend onder zijn vestje vandaan komt, scoorde beter aan de bar dan op het biljart. Voor elk van zijn ze ventien kinderen slaat hij voor het slapen gaan een Duit se pot bier achterover. Plet heeft ook wel zijn char me, de komst van een ander slag biljarters dan de Europe anen gewend zijn. Zo kwam de Mexicaan, die zijn kost ver dient met gokken, voor het ge mak maar met een taxi van uit München naar het WK (kosten 655 euro). De Kore- aan Kyung Roul Kim arriveer de per trein zelfs zo laat in Sankt Wendel, dat hij de nacht op een bankje in het sta tion moest doorbrengen. Voordat de echte top gister avond het WK opende, ging er nogal wat mis in de zaal. De scores, geprojecteerd op de muur, vielen tijdens de ses sie van John Tijssens voortdu rend weg. De noodgreep van de organisatie was nogal om te lachen. Uit een volkscafé naast de zaal werden score borden gehaald die met een draai aan de knoppen werden bediend. Zo chique als het in de zaal was, in een theater van Sankt Wendel, zo armoe dig was het gedoe met de tel- rarnen. Voor John Tijssens maakte het niet zo veel uit in zijn op warmronde tegen het plaatse lijke idool Müller. „Die man was alleen bezig het tempo uit de partij te halen", vond hij. Zelf vertrok hij met twee razendsnelle sets en degra deerde hij de thuisspeler al vlug tot een figurant. Degelijk Jean Paul de Bruijn speelde vooral degelijk in het slot van zijn partij tegen Oddo. „Toen kreeg ik het gevoel op de bal", zei hij. De slotserie van zes was indrukwekkend, met twee technisch volmaakte bal len. De partij bleef in het be gin in balans, omdat de Itali aan op 14-14 in de tweede set uitspeelde. De Bruijn her vond zichzelf en zocht na af loop snel de koelte op. „Het was broeierig in de zaal, mis schien dat de ballen daardoor soms wat springerig waren, Voor één van de kanshebbers kwam de uitschakeling al ake lig dichtbij. Semih Sayginer zat in zijn eerste sets tegen de supertrage Fransman Bury muurvast. De Turk smeekte in de pauze bijkans om een tijdklok. „Want zo wil ik nooit meer biljarten." Uitein delijk won de ldasse het van de tactiek. Sayginer won de partij met 3-1. bonze sportredactie pIS - Het Nederlands vrou- imtcam is in de halve finale lm het EK Darts door Schot je uitgeschakeld. Francis Ixuselaar en de Vlissingse lain Krappen verloren giste- 4-2. kwartfinale was het duo j#5 te sterk voor gastland Ier- y. Nederlands mannenteam, uit Co Stornpé, Vin- ïntvan der Voort, Niels de Rui- eenïël'e Klaasen,.heeft zich Hhzij een 9-6-zege op «ord-Ierland geplaatst voor de aalevan de titelstrijd, skeside-winnaar Jelle Klaasen feptehet beslissende punt bin- Trainer laat falend elftal aftuigen hIPEZK - Geen donder preek in de rust, geen boe- les, De trainer van Metal ig Lipezk, uitkomend in de derde Russische voetbal- divisie bedacht een indrin gender methode om zijn elf lei hel sportief falen omlei den te brengen. Hij huur de een professionele knok ploeg en liet de spelers af- Inigen. De knokploeg kweet zich professioneel van zijn taak. De doelman, een aanvaller en dé aanvoerder van het team moesten naar het zie kenhuis, waar artsen onder meer een hersenschudding eonslateerden. De coach is "Middels door de clublei- Mg ontslagen. •ia twee nederlagen ont stond een conlict tussen «ach en spelers. Er vielen oze woorden, onder meer omkoping. De coach is dus die ontbood in woede voor goed geld Jkele gespierde mannen. e Mökploeg ging op het !®ungsveld de selectie te Een van de 'gorilla's' •r°K zelfs een pistool en Mede een rubber kogel af e een speler aan een arm W-ANP/dpa door Harm Vonk SALZBURG - Nederland weigert zich nog steeds te specialiseren op de tijdrit. Die tol werd de afgelopen twee dagen be taald op het WK wielrennen in Salzburg. Na de vrouwen en beloften, waren ook de profs gisteren ver te zoeken op de ranglijst: Stef Clement werd 24ste, Joost Posthuma 42ste. Bondscoach Egon van Kessel zegt het niet met zoveel woorden, maar door de hegemonie- van Rabobank in Nederland wielerland is hij met handen en voeten gebonden aan de wens van die sponsor. Rabobank is niet alleen de grootste geld schieter van de wielerploeg, maar ook van cle KNWU. Zelfs bij de beloften (Van Kessel: „Die categorie noem ik nog altijd amateurs") is Rabo's wil wet, wat de bondscoach - in dienst van de KNWU - ook wil. „De tijdritcultuur moet terug" en „spe cialisatie is noodzakelijk om te preste ren", zei Van Kessel. Dezelfde woorden gebruikte hij vorig jaar in Madrid, na de teleurstelling van toen. En zijn voorgan ger, wijlen Gerrie Knetemann, was ook slechts afhankelijk van individuele kwa liteiten als die van Erik Breukink en Erik Dekker. De medailles die Neder land de afgelopen jaren won (Thomas Dekker en Niels Scheuneman) schaart Van Kessel onder de noemer individuele klasse. „En voor de rest betalen we nu de tol voor de verwaarlozing van het tijdrij den." En volgend jaar na het WK in Stuttgart wordt hetzelfde verhaal verteld? Van Kes sel: „Volgend jaar moet er iets veranderd zijn. Als dat niet gebeurt, dan mogen ze een nieuwe bondscoach zoeken." Harde taal van Van Kessel. Alleen door dat Posthuma en (in mindere mate) Cle ment tekortschoten in het mondiale ge weld? Nee. Maar de bondscoach heeft nauwelijks tot geen grip meer op de cate gorieën waarin Rabobank ook ploegen sponsort. „Ik ben bij die categoiïeën vol ledig afhankelijk van de commerciële ploeg", zegt Van Kessel. Hij heeft zelfs geen invloed op de WK-voorbereiding van de Rabo-belof- ten, laat staan op de profs van de ban kier. „Ik kan nu geen verantwoordelijk heid nemen voor de beloften", aldus Van Kessel, die slechts renners uit die catego rie selecteert, maar niet begeleidt in het traject naar het WK toe. Dat moet anders, in overleg met de Rabo bank, benadrukt Van Kessel. „De bond heeft het recht beloften op te eisen voor een WK, dat moeten ze nu ook afdwin gen. Samen met de Rabo zoek ik het dan verder uit." „Renners moeten zélf ook "keuzes maken, zélf de afweging maken: wil ik toptien op een WK tijdrit rijden met de kans dat ik géén medaille win. Durven ze die afweging te maken? Heb ben ze daar de ballen voor? Ik weet zeker dat Lars Boom, Jos van Emden, Stef Cle ment, Joost Posthuma én Thomas Dek ker over een aantal jaren wereldtijdrij ders zijn, maar dan moet het roer wel om." GPD nen. In de eindstrijd speelt Oran je zaterdag tegen Schotland. Aanvankelijk zag het er somber uit. Nederland leed in de poule een verrassende nederlaag tegen Duitsland. Via een 9-4-zege op de Denen werd Nederland alsnog groeps winnaar, waardoor in de kwart finale de grote favoriet Schot land kon worden ontlopen. Bij de beste acht versloegen de Ne derlandse darters Noorwegen met 9-6. GPD Oostenrijkse renner op epo betrapt SALZBURG - De Oostenrijkse wielerploeg is op het WK in ei gen land in mineur. Marco Oreg- gia is betrapt op het gebruik van epo. Gistermorgen werd bekend dat de renner positief bevonden is, juist een dag na het nieuws dat twee Oostenrijkse beloften vori ge week tijdens een trainings kamp een dopingcontrole van de eigen bond ontvluchtten. De A-staal van Marco Oreggia (20) bevatte sporen van epo. De renner, die is vervangen voor de wegwedstrijd van morgen, heeft het recht om contra-expertise aan te vragen. Testen bij de profs Bernhard Kohl, René Ha- selbacher en drie andere belof ten waren wel negatief. GPD Fabian Cancellara haalde in de tijdrit een gemiddelde snelheid van boven de 50 kilometer per uur. foto Robert Parigger/EPA door Harm Vonk SALZBURG - „Ik wist dat hij sterk was, maar had nooit ge dacht dat hij Superman zou zijn." David Zabriskie zei het, Aleksander Vinokoerov moet het gedacht hebben. Beiden kregen gisteren in Salz burg medailles omgehangen na de tijdrit van het WK wielren nen, maar de mooiste kleur was voor Fabian Cancellara. Plij gaf zijn jaar na de zege in Pa- rij s-Roubaix met de regen boogtrui nog meer kleur. „Wat wil je nog meer?", vroeg de 25-jarige Zwitser zich af- „Ik ben dit jaar getrouwd, ons eer ste kind is op komst en ik ben wereldkampioen. Wat een super jaar." Als enige raffelde Cancel lara (in 1998 en 1999 wereld kampioen tijdrijden bij de junio ren) het traject in Oostenrijk af met een gemiddelde van boven 50 kilometer per uur. Zijn CSC-ploegmaat Zabriskie gaf anderhalve minuut toe en Vino koerov had slechts vier tellen voorsprong op de derde CSC-renner, Brian Vandborg. „Bjarne Riis (manager van CSC) heeft ons de tijd gegeven om ons voor te bereiden", zei Zabriskie. Voor Cancellara - die in Oosten rijk geen Engels, maar Duits wenste te praten - verliep de dag van gisteren perfect. Dat stond niet symbool voor zijn sei zoen: na zijn imposante zege in Parijs-Roubaix richtte Cancella ra zich op de Tourproloog, maai de Zwitser werd op het laatste moment niet opgenomen in de ploeg van Riis. „Ik heb het daar moeilijk mee gehad", bekende Cancellara, „Maar toen ik daar overheen was, heb ik tegen me zelf gezegd: dan word ik wereld kampioen tijdrijden." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19