Blauwe revolutie in Zeeland Kijker moet opgaan in de muziek M5 fietst Porsche voorbij Provinciebestuur: kweek van organismen biedt veel mogelijkheden Jonathan Demme Genootschap begint met nieuwe reeks colleges programma v vrijdag 22 september 2006 Engel Reijnhoudt wint cultuurprijs 's-HEERENHOEK - Troubadour Engel Reijnhoudt uit 's-Heerenhoek ontvangt dit jaar de Total cultuurprijs Bor- sele. Een commissie bestaande uit W. Scholten van de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland, oud-wethouder van cul tuur in Borsele C. Elenbaas-Murre en M. van de Linde, pr-medewerkster van olieraffinaderij Total, heeft Reijn houdt voorgedragen. Iiij wordt geprezen als 'pur sang vertolker van het Zeeuw se lied en cle Zeeuwse streektaal' én voor zijn activiteiten voor het culturele podium 't Kerkje van Ellescliek. De prijs wordt maandagavond 30 oktober uitgereikt in de raadsboerderij in Heinkenszand. Vrouw gewond bij ongeluk in Goes GOES - Bij een ongeval op de Verrijn Stuartweg in Goes' is gistermorgen rond negen uur een 19-jarige Goese g'e- wond geraakt. Een 40-jarige automobilist uit Goedereede verleende geen voorrang aan haar bij het verlaten van een uitrit. De vrouw die op een bromfiets reed, liep verwondingen aan haar pols en knieën op. Waarschuwing voor modderwegen MIDDELBURG - Het waterschap Zeeuwse Eilanden waarschuwt weggebruikers de komende periode voor gladheid door modder op de weg. Agrariërs gaan binnenkort aardappelen en bieten rooien en bij die werkzaamheden kan er slik op de weg komen. Het waterschap raadt automobilisten aan de snelheid aan te passen. Man 'zomaar' mishandeld VLISSINGEN - Een 44-jarige man uit Vlissingen is woensdagnacht rond 0.15 uur in de Bonedijkstraat in zijn woonplaats mishandeld. Een tot nog toe onbekende jongeman sloeg hem in eikaar- De man hield er gekneusde ribben en schaafwonden aan over. Hij heeft zich laten behandelen bij de huisartsen post. Er leek geen aanleiding te zijn voor de mishandeling, De politie onderzoekt de zaak. Illegale werknemers in restaurant GOES - Bij een controle in een restaurant in Goes zijn door de Arbeidsinspectie deze week twee buitenlandse werknemers aangetroffen zonder tewerkstellingsvergun ning. Tegen de ondernemer bij wie zij werkten, wordt door de inspectie een boeterapport opgemaakt. De controle vond plaats in het kader van een gezamenlijke actie met de ge meente Goes, politie en belastingdienst. Bij een tweede restaurant bleek alles in orde. Ook panden waarin buiten landse werknemers verblijven in Wolphaartsdijk en Goes, zijn geïnspecteerd. Twee panden in Goes bleken niet te voldoen aan cle brand veiligheidsvoorschriften. In twee andere panden in de Goese binnenstad is een aantal bouwkundige gebreken ge constateerd. Meer controles staan op stapel deze maand en in oktober. zich ontwikkeld tot een belang rijk gebied voor de opkweek van consumptiemosselen. Dit succes was aanleiding om het Grevelingenmeer en Volkerak op dezelfde manier van vers zout water te voorzien. De moge lijkheden om ook daar mosselen te kweken zijn veelbelovend. In de blauwe toekomst van het dagelijks provinciebestuur is het gelukt een platte Zeeuwse oester te kweken die ongevoelig is voor de ziekte bonamia. Dank zij de inspanningen van de oes terkwekers is de Zeeuwse creu- se (de gecultiveerde versie van de Japanse oester) een hoogge waardeerde delicatesse gewor den. De proef om wildgroei van de Japanse oester te beteugelen is geslaagd. De Zeeuwse mossel- vloot vaart elk jaar in januari uit om enkele weken lang deze oesters weg te vissen. Door de verwijdering van die woekerende oesters is in de Oos- terschelde meer voedsel beschik baar voor kokkels, waardoor het bestand hiervan is verveel voudigd. De kokkel gedijt ook op het land. Boeren hebben er binnendijkse kweekpercelen voor ingericht. Dat geldt ook voor vijvers waar Zeeuwse tong wordt gekweekt, een vis die fijn proevers in vervoering brengt. Die vijvers blinken fraai in het landschap en vormen een attrac tie op zich. Het bezoekerscen trum Zeeuwse tong trekt hon derdduizenden belangstellen den. Op de menukaarten van vermaarde restaurants hebben de Zeeuwse oester en mossel ge zelschap gekregen van kreeft, kokkels, zeekraal, zeevenkel en tong. Allemaal met respect voor de natuur gekweekt en geteeld. De Zeeuwse sushi is een regel rechte voltreffer. Uit de grote vlucht die de teelt van zilte producten heeft geno men, is een impuls voor de land bouw ontstaan: het gemengd zilt agrarisch bedrijf. De zilte boeren doen het goed. De om standigheden die ze voor hun teelten nodig hebben, zijn zo uniek dat ze van concurrentie in Europa weinig te duchten heb ben. MenJansen JODDELBURG - De komende „en jaar voltrekt zich in Zee luid een blauwe revolutie. Het dagelijks provinciebestuur is er- „n overtuigd dat de kweek van organismen die in het water le aved mogelijkheden biedt. 'In de nota Aquacultuur in Zeeland/de Blauwe Revolutie die volgende week wordt vastge- .lc|d, schetsen Gedeputeerde iSlaten een toekomstbeeld. In |(15 beschikt de mosselsector op tien plaatsen langs de Zeeuw- sluist over installaties om mos- sbaad te vangen. Vijfendertig [«ren kweken dit zaad in bas- jjs op hun land. Ook zijn er l«e kweekbedrijven waarin mosselen tot voortplanting wor den aangezet door de watertem- watuur te manipuleren. Een 'speciale fabriek voorziet deze bekijven van de voor deze 'tweek benodigde algen. Dankzij de spuisluis in de Zand- beekdam heeft het Veerse Meer door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Audi, Porsche, Lotus en Castelli hebben toch echt het nakijken. M5 Ligfietsen uit Middelburg is ervandoor ge gaan met de European Aluminium Award 2006. Een door Bram Moens ontworpen rem "won in de categorie innovatie bij de eindpro ducten. De in Middelburg ontworpen en in Zeeland gefabriceerde rem (het freeswerk is van ma chinefabriek Sturm in Serooskerke) kan zo wel op lig- als racefietsen worden gebruikt. Wat de rem volgens Moens zo bijzonder maakt, is dat deze is gemaakt van een zeer sterk en licht soort aluminium dat ook in de luchtvaartindustrie wordt toegepast (7075-T6). Door het materiaal op een specia le manier te frezen, ontstaat een lichte (71, gram) en tegelijkertijd sterke en stijve rem. „Vaak zie je dat lichte remmen slap wor den", legt Moens uit. „Deze rem is juist heel sterk, waardoor je ondanks het lage gewicht van de remmen als fietser beschikt over een heel goed remvermogen." De jury (vertegenwoordigers uit de indus trie en van technische onderwijsinstituten, zoals de TU Delft), koos unaniem voor M5. De 'Award Ceremony' vond plaats in het Duitse Essen onder belangstelling van zo'n duizend genodigden uit de industrie. De prijs werd uitgereikt door de eerste Duitse astronaut, Ulf Merbold. M5 gaat zich meer concentreren op het ontwerpen en fabrice ren van high-end lichtgewicht fietsonderde len. Op korte termijn zal de lijn dan ook worden uitgebreid met derailleurs, naven en crankstellen. Advertentie i3.0°"2 foto Ruben Oreel De lichte, maar sterke aluminium rem die Bram Moens bedacht, leverde hem een innovatieprijs op. Regisseur Jonathan Demme op de duinen bij Westduin. Geboren: 22 februari 1944 in Baldwin, New York (VS). Filmografie: Regisseerde sinds 1974 meer dan twintig films, waaronder Last embrace (1979), Something wild (1986), Mar ried to the mob (1988), The silence of the lambs (1991), Phila delphia (1993), Beloved (1998) en The Manchurian candidate (2004). Muziekfilms: Stop making sense (1984, over Talking Heads), Storefront Hitchcock (1998, over Robyn Hitchcock), Neil Young: Heart of gold (2006) en diverse korte films en video- clips. Belangrijkste prijs: Oscar beste regie voor Silence of the lambs. doeling." Is dat ook de reden waarom in 'Stop making sense' én in 'Heart of gold' het publiek niet of nau welijks in beeld komt. „Dat is ook volkomen overbodig en leidt alleen maar af. Wie naar een Talking Heads- of Neil Young-film gaat, heeft er echt geen behoefte aan om het pu bliek te zien. Het doet er juist af breuk aan. De enige reden waar om er pubhek bij was, is omdat muzikanten mensen nodig heb ben om voor te spelen. Ze kun nen niet alleen voor de camera optreden. Er gebeurt iets tussen hen en het publiek dat het con cert beter en rijker maakt, maar dat hoeft nog. niet te betekenen dat je de toeschouwers ook moet laten zien." 'Stop making sense' begon met Talking Heads-zanger David Byrne die het podium oploopt en zijn gitaar uitpakt. 'Heart of gold' eindigt met Neil Young die zijn gitaar inpakt en weggaat. Alsof een cirkel wordt gesloten. Is dat bewust gedaan? „Daar heb ik eigenlijk zelf nog nooit bij stilgestaan. Het is in derdaad prachtig, maar het be rust volledig op toeval. In Stop making sense is het zoals David altijd de show begon. Toen ik Neil Young vroeg af te sluiten met Old laughing lady en hij er mee instemde, wist ik echt niet dat hij na afloop zijn gitaar zou inpakken en weglopen, Dat be sloot hij pas op dat moment. Ge lukkig liep de camera nog! Ik hoop echter niet dat dit voor mij het sluiten van een cirkel bete kent, want ik wil graag verder met dit soort films." Werkt u momenteel aan nieuwe projecten? „Jazeker. Ik ben nu halverwege een jaar waarin ik regelmatig naar New Orleans reis. Daar volg ik diverse personen en fami lies die proberen terug te keren naar hun huizen in de wijken die het zwaarst zijn getroffen door de orkaan Katrina. We noe men dat Right to return, want veel mensen worden ontmoe digd om terug te keren. Bush en zijn vastgoedvrienden zouden graag zien dat de zwarte arbei dersklasse haar grond opgeeft zodat ze er appartementencom plexen kunnen neerzetten. In november begin ik aan een do cumentaire over de vroegere pre sident Jimmy Carter en zijn in zet voor de wereldvrede. Dit als foto Lex de Meester contrast met de huidige presi dent en zijn ooriogsinspannin- gen.Verder hoop ik volgend voorjaar een hopelijk erg grappi ge familiekomedie op te nemen met Anne Hathaway." Cd-presentatie Goese punkband GOES - De Goese band UFI pre senteert morgenavond haar de- buut-EP. Dat gebeurt in het Backstagecafe in de Magdale- nastraat in Goes, waar drie groe pen optreden. UFI staat voor Ugly Faced Idiots en is enkele jaren geleden voortgekomen uit de punkbands Disgorge en PissOff. De band speelt punk, surf en ska en bestaat uit Leon van den Akker (zang), Michael Jongkamp (gi taar), Suzanne Hagenaars (saxo foon, zang), Koen Bruijnes (bas) en Leon Passieux (drums). Hun eerste cd heet Let's get wasted. Morgenavond spelen nog twee hardcorebands: Moment of Truth en With Pride. Het eerste optreden begint om 20.00 uur. kunst Gezien tijdens Film by the Sea jSlopmaking sense (Jonathan I Demme, 1984): Concertregistra- tievan een Talking Heads-optre- ifn,die 22 jaar na dato nog Éts van haar kracht heeft inge beten nog opvallend eigentijds pndoet. Daarmee wordt duide- [Ijk dat Demme en de band hun [lijd ver vooruit waren. Prachtig jïoein de eerste nummers bij- iTOorbeeld het podium geleide lijk wordt opgebouwd. Verder is s«d te merken dat over elk de- !ail,elke beweging, elk camera- ptandpunt is nagedacht, terwijl ltd geheel toch geen moment ge- [forceerd overkomt. Een ware Iklassieker onder de concert- Cijfer: 9. pManchurian candidate (Jo nathan Demme, 2004): De meest Kcente speelfilm van Demme, over Amerikaanse veteranen van de Golfoorlog die dusdanig ajn gehersenspoeld dat ze zich sntraumatisch incident tijdens de oorlog anders herinneren dan in werkelijkheid is gebeurd. Ondanks het weinig geloofwaar- scenario een boeiende thril ler, waarmee de regisseur ander- Mal zijn vakmanschap bewees. Met mooie rollen van vooral henzet Washington en Meryl Streep. Cijfer: 8. M Young: Heart of gold (Jona- mDemme, 2006): Geweldig Meert van Neil Young, gedu twee dagen opgenomen in Demme koos voor uiterst sobere weergave, in veel minder overrom- dan Stop making sense. spektakel moet uitsluitend muziek komen. Met de F intense close-ups van m en weloverwogen beeld- pibinaties met de (vele) ande- fmuzikanten brengt hij de Mn zelf en de saamhorigheid podium heel dichtbij. De emotie van het op- onder meer door de me- scne en persoonlijke tegenslag a Young kort voordien heeft wordt geleidelijk De mooie momenten men aanvankelijk in de aan tijgingen, zoals het saluut at de zanger brengt aan Hank "mams. In het tweede deel, als «oudererepertoire aan bod °mt, zorgt ook de muziek «ervoor kippenvel. De film is nrplichte kost voor Neil oung-adepten en een lange zit anderen. Maar dat is nu •nmaal eigen aan concertregis- Cijfer; 7,5. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen begint vandaag aan een nieuw seizoen Genoot schapscolleges. Dat loopt tot en met februari 2007. Er zijn drie series van elk vier lezingen, die worden gegeven door vooraan staande wetenschappers. De colleges zijn voor alle be langstellenden toegankelijk. Ze worden telkens gegeven in de aula van de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg. De eerste reeks lezingen begint om 19.30 uur; de tweede en derde om 16.45 uur. De eerste serie colleges heeft als thema Mens en Aarde en is geor ganiseerd in samenwerking met het Natuurkundig Gezelschap in Middelburg. Vanavond ver telt Peter de Weerd over zintuig lijke informatieverwerking. De andere lezingen worden gege ven door Jelle Reumer (29 sep tember, over 'De ontplofte aap'), Peter Siegmund (6 oktober, over het klimaat in de afgelopen en komende honderd jaar) en Salo mon B. Kroonenberg (13 okto ber, over 'De aarde in rood, groen en wit'). Godsdienst In de tweede reeks staat gods dienstfilosofie centraal, met colleges van Paul Cliteur (17 no vember, over 'De filosofie van het humanisme'), René van Wou denberg (24 november, over 'Atheïsme vanuit religieus per spectief, en religie vanuit atheïstisch perspectief), Her man Philipse (1 december, over 'De verklaring van godsdien sten') en Jan Bor (8 december, over religie na de door Nietz sche afgekondigde dood van God). De Middelburgse pianist en or ganist Leen de Broekert ver zorgt de vier lezingen in de der de collegereeks. Overkoepelend thema is Op vleugels van de mu ziek: geraakt door het lied. Di verse aspecten van het lied ko men aan de orde: de ontstaansge schiedenis (19 januari), Schu bert (26 januari), Schumann, Brahms en Wolf (2 februari) en de Franse liedkunst (9 februari)! De Amerikaanse regisseur Jona than Demme ontving gister avond in Vlissingen de Life Ti me Achievement Award, de oeuvreprijs van Film by the Sea. Dat gebeurde voorafgaand aan de première van zijn concertfilm 'Neil Young: Heart of gold'. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Hij is aange naam verrast door het Zeeuwse kustlandschap, dat hij tijdens zijn korte verblijf te voet en per fiets is gaan verkennen. „Ik heb mijn vrouw al gebeld om te zeg gen dat we hier een keer met de kinderen heen moeten gaan. Het is een geweldige plek." U bent hier om de Life Time Achievement Award in ont vangst te nemen. Wat betekent deze oeuvreprijs voor u? „Ik heb de prijs voor mezelf een andere naam gegeven: de Mid-Career Achievement Award, omdat ik nog veel meer films hoop te maken. De prijs be tekent voor mij dat ik kennelijk iets goed doe. Dat is een grote eer." Bij uw naam denken mensen vooral aan 'The silence of the lambs' en 'Philadelphia'. Be schouwt u deze films zelf ook als de hoogtepunten in uw oeuvre? „Nee. Ik prijs me dat ik ze heb mogen maken en dat ik heb mo gen werken met de allergrootste acteurs, maar andere films zijn me nog dierbaarder, zoals The beloved. Het thema van die film, Op de achtste dag van Film by the Sea zijn er vandaag zestien voorstellingen. Voor alle titels en aanvangstijden: zie www.filmbythesea.nl. Bijzonderheden: Sea it! (16.00 uur): Jongerenprogram ma met uitreiking Gouden MovieSquad Schild (prijs jongerenjury) en het mini- festival Shorts@Sea. Jury (Victoria Ko- blenko, Caro Lenssen en Fïlemon Wes- selink) beoordeelt tien korte films van jonge filmmakers. Légrimas IMegras (21.30 uur): muziek- documentaire uit 1997 - ontstaan op ini tiatief van festivaldirecteur Leo Hanne- wijk- over Cubaanse band La Vieja Tro- va Santiaguera. Regisseur Sonia Her man Dolz is ook aanwezig. Talkshow (22.00 uur): Christine Otten in gesprek met juryleden en gasten. Silent Disco (22.30 uur) met Bert van Leerdam Gabriel Rios (23.00 uur): optreden van in België wonende Puerto Ricaan. racisme in Amerika, betekent voor mij persoonlijk heel veel. Ik ben ook trots op mijn docu mentaires. Die zijn belangrijk om aandacht te vestigen op on derwerpen en gebieden die ten onrechte onderbelicht blijven." Het is bekend dat u een grote fan bent van Neil Young. Wilde u al langere tijd een film over hem maken? „Het maken van een film met hem die zijn muziek laat zien en horen, is voor mij een droom die werkelijkheid is geworden. Er is niets wat ik liever had willen doen. Ik ben ook nog nooit zo trots geweest op het resultaat, ïïll want ik vind het zelf een prachti ge film geworden. Dat zeg ik niet om mijn ego te strelen, want het draait echt helemaal om Neil Young, zijn band en zijn muziek. De film is precies geworden zoals we wilden." De documentaire wijkt, met haar lange shots en rustige ca meravoering, nogal af van de flit sende videoclips en muziekfilms van tegenwoordig. „Dat is een verademing, toch? Bij een film is elke keer dat je van beeld verandert een onder breking. Het doel van deze film was om de kijkers het gevoel te geven dat ze op het podium zit ten en zelf bij het concert aanwe zig zijn: een zeer bevoorrechte positie. Het voortdurend wisse len van camerastandpunt zou al leen maar erg afleiden en contra productief weiken. Ik haat het om muziek op tv te kijken en bij voorbeeld de drummer te zien al leen maar omdat er nu eenmaal een drummer is. Ik wilde juist geen obligate cuts maken. Ik wil de het beste tonen wat er op dat moment is te zien, in lange shots. Ik kan me niet voorstellen dat kijkers denken: wat wisse len ze toch weinig van camera standpunt. Ze gaan juist op in de muziek. En dat is ook de be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17