1 OVINCIAI 1 ZEE UWSE II!1 man krijgt te weinig En toen was er nog maar één PROFRONDE PZC Hoofdpunten Miljoenennota Leger grijpt de macht in Thailand Dood onderwijzeres komt hard aan in IJzendijke ]ppositiekabinet klopt zich onterecht op de borst met Miljoenennota 21 Afdrukken aaneengesloten op 1 CD Kodak Express °mverschoqre.nl OOSTBUhG GOES K URG VLISSINGEN SOUBURG ETTEtf LEUR TERNEUZEN HULST ZIERIKZEE i geldig lol 30-10- 06. mlo voorwaarden in de winkel ■B pRenévanStee jflUIJKE - De verslagen- in Uzendijke is dinsdag als bekend wordt dat een [.iirige onderwijzeres van de basisschool Het Mo- Wvrerk die ochtend bij een fcersongeval om het leven is innen. Twee meisjes van 10 ill jaar, die bij juf in de auto vechten in het ziekenhuis voor hun leven. Wat een feestelijk schooluitje had moeten worden naar Film by the Sea in Vlissingen, loopt uit op een drama. Op het schoolplein vallen enkele mensen elkaar huilend in de ar men. Er wordt gepraat, andere mensen kijken stilletjes voor zich uit. De gordijnen van de klaslokalen aan het schoolplein zijn dicht; veel informatie komt er niet los. Niemand wil eigen lijk iets kwijt, maar toch is er ie mand die iets vertelt. „De im pact van zo'n ongeluk op een kleine gemeenschap als de onze is enorm. Maar tegelijkertijd zie je dat we altijd voor elkaar klaarstaan. Ook nu weer. Voor zover mogelijk probeert ieder een elkaar te helpen", roemt een zichtbaar aangedane ouder de saamhorigheid in IJzendijke. De lessen gaan 's middags niet door, maar de school is wel open voor de leerlingen en hun ouders. Andere mensen die be hoefte hebben om langs te ko men, kunnen ook op Het Molen- bolwerk terecht. Medewerkers van het Bureau Slachtofferhulp verlenen bijstand. De ouders van de leerlingen krij gen nog dezelfde dag een brief in de bus. Daar staat onder meer in wat er vandaag op school gebeurt. De dag begint met een gezamenlijk moment, waarna de kinderen naar hun ei gen klas gaan. „Dan zal er onge twijfeld weer veel worden ge praat. We proberen iedereen zo goed en zo kwaad mogelijk op te vangen. En dat gebeurt ook mor gen met deskundige hulp van Bureau Slachtofferhulp", aldus directeur Henk Verweg van Sco- ba, de stichting voor confessio neel onderwijs waaronder het Molenbolwerk valt. pagina 15 zwarte dag in Zeeuws verkeer terWierd Puk HAAG - De gemiddel- Nederlander profiteert te weinig van de aan economie. Dit (oduderen oppositiepar- jffl in hun reacties op de gjoenennota, die gisteren gepresenteerd. Door kabinetsplannen gaat huishouden er gemid- Hd 1 procent op vooruit. MA-leider Bos ziet in het opti sche verhaal van het cen- kabinet een 'promo- Bos erkende blij te de economische groei (3 beent) in Nederland. Maar, hij, 'we zijn daarmee de laatste in Europa'. Vol le Bos heeft het kabinet geen idenzich te hard op de borst te Nederland kent nog nijpende problemen. „Kijk naar de scholen, de ver pleeghuizen en de oude wijken. De PvdA vindt dat iedereen moet proeven van het zoet dat nu door het kabinet wordt uitge deeld.' SP-voorman Marijnissen ver wijt premier Balkenende een 'verkiezingspraatje' te hebben geschreven. De positieve toon van de troonrede doet denken aan een 'goed nieuwsshow', al dus de SP'er. „Iemand met een 'laag inkomen krijgt er per maand 7 euro bij. Dat zet geen zoden aan de dijk." Volgens minister Zalm (WD) van Financiën vertoont zijn be groting zelfs een overschot van 0,2 procent. Deze persoonlijke triomf zou Zalm ook voor zijn collegaministers geheim hebb.en gehouden om uitlekken te voor komen. Toch geeft de Nederland se bevolking het kabinet niet meer dan een magere vijf, wijst onderzoek uit. De oppositie mist ruimte voor in vesteringen in zorg, innovatie en onderwijs. Vooral het be drijfsleven profiteert van Balk- enendes goedgeefsheid, kriti seert GroenLinks. „Plet grote gekl gaat naar de grote bedrij ven, niet naar goedkoper en be ter geschoold personeel. Terwijl dat is waar bedrijven echt wat aan hebben. De Miljoenennota is een beslo ten feestje, waar de meeste men sen geen toegang toe hebben", - Na drie jaar som- boodschappen presenteer- kabinet-Balkenende III in begroting voor 2007 leuk jams. Hieronder de belangrijk- te puuten op een rij: stijgt met gemid- procent; en de ANW-toeslag euro per maand omhoog; jlconomie groeit met 3 procent Staatsschuld daalt tot onder bprocent van bbp; Kinderbijslag gaat gemiddeld peuro per jaar omhoog; lastenverlichting; itegrotingsoverschot komt uit procent; p-piemie daalt met 1,35 pro- pipunt voor werknemers; (Advertentie) zei fractievoorzitter Halsema. CDA-fractievoorzitter Verha gen en WD-leider Rutte wijzen de kritiek op het kabinetsbeleid van de hand. Volgens Rutte heeft het kabinet gezorgd voor een 'historische omslag' in de bijstand. „Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog zijn honderdduizenden mensen uit de bijstand geraakt en aan het werk gekomen." Verhagen noemt de begroting 'de kroon op vier jaar hard werken'. „We doen het zelfs beter dan andere landen", aldus Verhagen. GPD - Winstbelasting daalt van 29,6 naar 25 procent; - Kabinet vangt hogere premie ziektenkosten (ruim 100 euro) slechts deels op; - 125 miljoen extra uit voor kin deropvang; - Honderden extra politieagen ten; - Wachtlijsten jeugdzorg wor den aangepakt; - Wachttijden douane op Schip hol moeten korter; - Belastingtarieven dalen; - Arbeidskorting stijgt met 42 euro; - Extra camerabewaking op luchthavens en stations; - 350 tbs-plaatsen erbij; - 420 miljoen euro voor dijkver- betering. GPD Hoedenparade in de Ridderzaal. Linksboven SP-Kamerlid Van Velzen zit met haar zelfgemaakte hoed voor prinsjesdag in de Ridderzaal. Vorig jaar baarde zij al opzien met een autobanden-hoed dit jaar draagt zij een hoed met vliegtuig-thema, onder het motto: dit kabinet ziet ze vliegen, aldus de linkse politica. Middenhoven: Verburg (CDA). Rechtsboven: Van der Laan (D66) met boerenkool-hoofddeksel. Midden: De bewindsvrouwen Dekker en Peijs. Onder (vlnr) Timmer (PvdA), minister Verhoeven en De Vries (WD). foto's Marcel Antonisse en Robert Vos/ANP MORGEN BIJ DE PZ< 46e internationale delta Kikker wil het liefst een kus Vooroordelen rijgedrag kloppen De vele vooroordelen over het rijgedrag van automobilis ten worden door harde cijfers bevestigd. Een kwart van de vrouwen geeft grif toe dat hun sek segenoten inderdaad niet kan kaartlezen. Zeeland telt veel laaggeletterden Uit onderzoek van Scoop blijkt dat ruim 37.000 Zeeuwen moeite hebben met lezen of schrijven. Het probleem komt voor in alle lagen van de bevolking. Een 'Zeeuws Aanvals plan Laaggeletterdheid' moet het aantal (func tioneel) analfabeten in de provincie terugdrin- gen. Human dirigeert club naar stunt Met drie doelpunten had Arjan Human gisteravond een groot aandeel in de be kerstunt van zijn voetbal club ASWH tegen profclub Cambuur Leeuwarden. De Middelburger maakte twee goals in de verlenging, waardoor AS WH met 4-2 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Miljoenennota: 7, 8, 9 en 11; Ra dio Televisie: 13; Zeeland: 15, 17, 18 en 19; Sport 21, 22 en 23; Kunst: 25, 26 en 27; Uit: 29, 30 en 31 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het moeten professionele dieven zijn ge weest. Want bij welke amateur gapper ligt er nou een dure, lood zware slijptol op accu in de gara ge? 'Het vrouwtje' van de hoge stoelen aan de Van Woelderen- laan in Vlissingen is weg. In de nacht van zaterdag op zondag van haar bronzen stoelpoten weggeslepen. Een overbuurman uit de Bachlaan zag haar zon dagochtend verloren in het gras liggen. Drie stoelpoten waren verdwenen, eentje lag nog een eindje verderop. De gemeente heeft het afgeslepen beeld zon dagochtend maar snel meegeno men. Sindsdien kijkt het manne tje voor het eerst in 24 jaar tijd helemaal alleen uit over West duin. „Brons", herhaalt Leon Riekwel van de Stichting voor Kunst en Cultuur in Vlissingen nog maar eens. „Sinds de prijs voor brons en koper, sowieso voor metaal, is gestegen, worden overal in het land beelden van dat materi aal ontvreemd. Dieven laten ze omsmelten. Kennelijk zijn ze in Vlissingen tijdens hun werk ge stoord, anders hadden ze het beeld vast ook meegenomen." De beelden symboliseerden het wankele evenwicht van de tech nologische samenleving. Ze wa ren waardevol voor Vlissingen, vindt Riekwel. „Onze stad heeft veertig beelden en dit duo was daar een onderdeel van. Ik vond het een innemend beeld. Voorbij gangers zijn ook altijd verbaasd dat ze juist daar staan. Het man netje moet maar beschermd wor den met een hekwerk. Totdat het vrouwtje is gerepareerd. Dat gaat wel even tijd kosten." En geld. „Tussen de 20.000 en de 25.000 euro", schat kunste naar Jan Haas. „En dat voor die paar honderd euro die ze voor de stoelpoten zullen vangen. Dwaas is het. En niet leuk. Ik heb er toch een maand of negen aan gewerkt. Het is wel te her stellen. Maar dan moet ik eerst zorgen voor nieuwe wasmodel- len en het beeld moet naar de gieterij. Geen leuke klus." Emmaüsgangers Van Haas staan nog meer beel den in Vlissingen. De man die zit voor de Zeevaartschool is er een van. Dan heb je nog het hui selijke tafereel van de twee wou wen tegenover het ziekenhuis en de Emmaüsgangers onderaan de boulevard. Haas hoopt dat die ongeschonden blijven. „Maar ja, hoe doe je dat? Ik kan er moei lijk naast gaan liggen." De politie stort zich intussen op het onderzoek. Maar dat is niet zo makkelijk, laat een voorlich ter merken. „Er zijn geen getui gen en de dieven hebben weinig sporen achtergelaten. Ja, er lag een leeg pakje sigaretten, maar dat kan van iedereen geweest zijn. Het is waar dat koper ge liefd is onder dieven. De diefstal len zijn een landelijke trend." van onze redactie buitenland BANGKOK - In Thailand heeft gisteren een vreedzame staats greep plaatsgevonden. Opstandi ge militairen hebben de rege ring ontslagen, het parlement ontbonden en de grondwet bui ten werking gesteld. Voor het he le land heeft de legertop de staat van beleg afgekondigd. Generaal Sonthi Boonyaratglin, recentelijk door premier Thak sin ontslagen als bevelhebber van het leger, had gisteravond een ontmoeting met koning Bhu- mibol in diens paleis in Bang kok. Sonthi werd vergezeld door de bevelhebbers van de Thaise marine en de lucht macht, zei een woordvoerder van de koning. Eenheden van het Thaise leger, gesteund dooi de politie, hadden gisteren de controle over de hoofdstad Bang kok overgenomen ondanks een bevel van Thaksin, op dit mo ment in de VS, om geen troepen verplaatsingen te laten plaats vinden. Tanks blokkeerden eni ge uren de toegangswegen naar het regeringscentrum. Crisis „We hebben de macht tijdelijk overgenomen en zullen deze spoedig teruggeven aan het volk", verklaarde de woordvoer der van de coupplegers, luite nant-generaal Prapart Sakunta- nak, op de tv. Thailand verkeert in een politie ke crisis sinds de verkiezingen van 2 april. Toen behaalde de partij van multimiljonair Thak sin een overweldigende overwin ning. De oppositie beschuldigt de premier van machtsmisbruik en corruptie. GPD/ANP 'Het vrouwtje' van de hoge stoelen aan de Van Woelderenlaan in Vlissingen is weg. foto Ruben Oreel Kijk op mvw.ptc.nl/dbonneien. bel gratis 0300 - 0231231 ol sloot deie bon naar P/C. a/deling lezersservice Antwoordnummer 713,4460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 li geel daarbij éénmalig toestemming voor n bedrog van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen piuüljbonnement gehad C_) Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (€21,501*. per kwartaal met automatische incasso 61,501* LI per |aar met automatische incasso 236.001*. met gratis P/C-pamplu het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1