m Afrika-jaar Goes is van de baan 50% Uitbater frituurwagen is vernielingen zat Voorkeursrecht gemeente op bedrijfsterrein Yerseke MODE SHOW KORTING Gimbrère Fashion J.vent iollege blaast onder politieke druk reis naar Mozambique af TILROE OPTIEK Tuurlijk met Foto Verschoore naar de grootste fotobeurs van Europa!!! De Kraaijert krijgt kapel en mortuarium terug 50 jaar Yvonne de Wolf Proficiat info@zppc.com Moslims n*. r> ?ro6 va'.i- R3a Dé avond uit in m<l Glamour, fashion ti kjw 0113-315649 aw.pzc.nl Stredactie@pzc.nl ^31,4460 AA Goes 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; Jal 020-4562500. isdag 19 september 2006 jvvFrank Balkenende jQES - Het Goese college van Esmeester en wethouders U af van de studiereis naar franibique. Daarmee is de definitief uit het Umo- i-project getrokken. college gooide gisteroch- rj het bijltje erbij neer omdat raadsmeerderheid van ijjAt GroenLinks, D66 en ji/ChristenUnie niets voelt K een verkennend bezoek Mozambique, waarvoor de zou dra- was begin oktober e Goese delegatie te sturen, in het Afrikaanse land et nagaan of Goes kan aan sis aan het bestaande cultu re uitwisselingsproject Umoja liituralFlying Carpet. Dat pro- zou de basis kunnen vor- voor een Goes' Afrikajaar college wilde eerst polsen de gemeenteraad daar over Vorige week woensdag pdtijdens een ingelaste raads- pgadering al duidelijk hoe de bg erbij hing. Alleen de WD leunde zonder enige bedenkin- de reis. Het CDA ging later week om toen het college delegatie in te krim- De andere fracties bleven omdat nut en noodzaak idereis in hun ogen niet kon- worden aangetoond. Ook len ze de koppeling van het inject aan een Goes' feestjaar [gezocht. burgemeester D. van Zaag, die het jubileumjaar 600 heeft getrokken en de schouders onder het nieu- wilde zetten, had het tea..' Brug over Zandkreek 20 weken dicht HITS - De oude brug over jde Zandkreeksluis, in de i weg tussen Goes, i Noord-Beveland en Zierik- zee, gaat er twintig weken uit voor onderhoudswerk. Hel karwei begint maan- j dag 10 oktober en duurt tot imnaart volgend jaar. Het brugdek moet com pleet worden vervangen en dal kost veel tijd. De eerste 1 Zandkreekbrug is van I960. Het autoverkeer zal zeker hinder ondervinden fan hel werk, al ligt er snds 2002 een tweede brug over de Zandkreeksluis. j Die zal wel eens opengaan wor het scheepvaartver- Keren dan is er geen alter natief voorhanden. Om al te veel opstoppingen te 1 voorkomen, worden voor Kt scheepvaartverkeer vas tdraai tij den voor de brug ingevoerd. Eén troost: Zo nmk is het niet met plezier- *art van oktober tot naart. Niet alleen de Zand- jieekbrug wordt op de rou te Goes-Rotterdam aange pakt. De eerste brug over de Grevelingensluis bij Biuinisse wacht over een '<wk ook een grote opknap- Kurt die twintig weken gaat duren. college gisteren geen andere keus dan het Umoja-project af te blazen. „Het standpunt van de raadsmeerderheid is onwrik baar." De zeperd is mede te danken aan het college zelf. Dat hapte gretig toe toen Koen Schyvens, vorig jaar de regisseur van het jubileumspektakel in Goes, deel name aan het Umoja-project op een presenteerblaadje aanbood. Schyvens is regisseur van het in ternationale project. Het college vergat vervolgens politiek hand werk te verrichten. Raadsfrac ties werden niet (op tijd) ge polst, wat als je draagvlak zoekt, aan te bevelen is bij reis jes die met gemeenschapsgeld worden bekostigd. Te laat Pas vorige week tijdens een door GroenLinks aangevraagde extra raadsvergadering, gaf het college tekst en uitleg. Toen was het echter al te laat. Fracties morden dat er over het voorne men niet met hen was gecommu niceerd. Het college had formeel de instemming van de raad niet nodig, maar vond een uitspraak van de raad als ruggensteun wel prettig. Daarmee manoeuvreer de het zichzelf in een lastige po sitie, want vooraf was al duide lijk dat coalitiepartij SGP/CU een project met Afrikaanse dans en zang nooit zou steunen. Die fractie volgde haar wethouder J. Adriaanse, die in het college een minderheidsstandpunt in nam. Zo ontstond een raads meerderheid tegen de reis naar Mozambique. Aangezien het col lege de uitspraak van de raad bijna als bindend beschouwde, kon het gisteren niet anders doen dan het hoofd in de schoot Van der Zaag erkende gisteren dat het college in zijn enthousi asme niet zo handig te werk is gegaan. „Dan was de uitslag wellicht heel anders geweest, want we bespeurden bij de oppo sitiepartijen op zich wel sympa thie voor een Afrika-jaar." Partijpolitiek Wethouder S. van 't Westeinde (WD, cultuur), die vorige week nog excuses aanbood voor het gebrek aan overleg met de raad, vermoedt dat de oppositie voor al om 'partijpolitieke redenen' haai- steun aan de Afrika-missie heeft onthouden. Bedoelt ze daarmee dat het college is afge straft voor het biddagakkoord dat CDA. VVD en SGP/CU in maart daags na de gemeente raadsverkiezingen sloten, zon der verkiezingswinnaar PvdA de kans te geven de collegeon derhandelingen te openen? „Meer zeg ik er niet over", aldus Van 't Westeinde, die spreekt van een 'gemiste kans voor Goes'. „Het had een breed, inte ressant project kunnen worden, zelfs met een stuk ontwikke lingssamenwerking." Het college last nu een periode van bezinning in. Volgens wet houder Van 't Westeinde is de raad aan zet: „Laat die zich maar eens uitspreken over een thema voor 2009." Willem Hoekman bij zijn omver geduwde frietkar. door Rob Paardekam YERSEKE - De maat is vol voor Willem Hoekman. Hij stopt met het exploiteren van zijn frituur wagen aan de Breedsendijk in Yerseke. In het verleden zijn al regelmatig vernielingen aange richt aan de wagen, maar in de nacht van zaterdag op zondag is hij helemaal omgegooid. „Op de ze manier is het niet leuk meer." Hoekman is eigenaar van café 't Veerhuis aan de Dam in Yerse ke. Pak 'm beet honderd meter daar vandaan heeft hij sinds een jaar of tien een frituurwagen staan. „Ik verdien daar niet heel veel geld mee", zegt hij. „Het is meer een service. In het verle den moesten kinderen die op het strandje waren de straat overste ken als ze in het café een ijsje of iets anders kwamen halen. Nu hoeven ze alleen maar de dijk over te klimmen." De frituurwagen staat op de kleine parkeerplaats aan het be gin van de Breedsendijk en is daar enigszins aan het zicht ont trokken. Kortom: een mooi plek je voor raddraaiers om ongezien vernielingen aan te richten. Dat gebeurt dan ook regelmatig. Ooit heeft er volgens Hoekman nog eens een andere wagen op het parkeerplaatsje gestaan, van een man die er broodjes met warm vlees verkocht. Zijn kraam werd compleet gesloopt. Hoekman zelf zag zijn wagen vijf jaar geleden helemaal in vlammen opgaan door brand stichting. Deze keer is hij op zijn kant gelegd. „M'n vader en ik hebben nog geprobeerd om hem recht te zetten", vertelt Hoekman. „Maar er is geen be weging in te krijgen, zo zwaar is hij. Ik denk dat ze zeker met vijf of zes man moeten hebben ge handeld." De café-uitbater denkt niet dat iemand hem per soonlijk heeft willen treffen. „Ik heb geen vijanden en bovendien zijn hier in de buurt meer vernie lingen aangericht. Een afvalbak is van een paaltje gesloopt en een ander paaltje is uit de grond getrokken." Slot Hoekman vermoedt dat de da ders eerst geprobeerd hebben om in te breken in de wagen, om dat er met het slot is geknoeid. Toen dat niet lukte, hebben ze hem kennelijk maar op zijn (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (montuur en glazen) alle merken en soorten glazen brilcollectie 2006-2007 ONNEBRILLEN RAY BAN - I 30% Korting OP= OP INFORMEER NAAR DE VOORWAARDEN WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 wwv.tilroe.nl door Rob Paardekam YERSEKE - Grondeigenaren in het gebied van de vierde fase voor bedrijventerrein Olzende- polder in Yerseke moeten hun ei gendom eerst aan de gemeente Reimerswaal te koop aanbieden als ze van plan zijn tot verkoop over te gaan. De gemeente heeft dat geregeld Trap tegen politieauto kost veel geld MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Yerseke moet op draaien voor de schade van 1043 euro aan een politieauto. Daarnaast veroordeelde de Mid delburgse politierechter L. van Dijke gisteren de Yersekenaar voor vernieling tot 160 euro boe te. De verdachte had dit jaar 4 februari in Goes in een dronken bui een deuk in een surveillan ce-auto van de politie geschopt. door een voorkeursrecht op het gebied te vestigen. De gemeente raad moet daar in de komende vergadering nog mee akkoord gaan, maar in afwachting daar van is het voorkeursrecht eind vorige maand al ingegaan. Het college heeft daartoe besloten om te voorkomen dat grondeige naren hun grond alsnog snel aan een projectontwikkelaar zouden verkopen. Als de raad akkoord gaat, zijn grondeigenaren straks verplicht hun percelen eerst aan de ge meente aan te bieden op het mo ment dat ze tot verkoop willen overgaan. Pas als die niet toe hapt, krijgen andere gegadigden een kans. Als eigenaren toch zonder de gemeente te benade ren grond aan andere partijen verkopen, kan de rechter zo'n overeenkomst op grond van het voorkeursrecht weer ongedaan maken. De vierde fase van Olzendepol- der is hard nodig voor de vesti ging van lokale bedrijven. Daar staan er een kleine twintig van op de wachtlijst. In de derde fa se van het bedrijventerrein is nog voldoende plaats, maar die gronden wil de gemeente graag reserveren voor bedrijven die ge bruik willen maken van de vers waterleiding. Tot nu toe blijft massale belangstelling daarvoor uit, maar de gemeente verwacht in de toekomst meer animo. foto Dirk-Jan Gjeltema kant gelegd. De Yersekenaar baalt enorm dat dat juist op dit moment is gebeurd. Na de slech te maand augustus, wilde hij nu nog even profiteren van het mooie weer. Dat gaat niet luk ken, want de schade aan de wa gen is groot en dan is de binnen kant nog niet eens bekeken, om dat hij eerst met een kraan moet worden rechtgezet. Hoekman verwacht dat de frituurpannen, de koelkast en de vriezer er slecht aan toe zijn. En dat is het nog een geluk dat hij vast vet ge bruikt, anders zat alles nog on der ook. Het ziet ernaar uit dat Hoek man zijn laatste frieten heeft ge bakken in de wagen, want hij wil er de brui aan geven. „Op een gegeven moment is de maat vol en dat moment is nu aange broken", zegt hij. „Het zou een oplossing zijn als ik de wagen op het parkeerterrein tegenover mijn café kon zetten, want dan kon ik er toezicht op houden. De gemeente gaat daar echter niet mee akkoord. Dan houdt het op. Voor mij is de lol eraf." Advertentie Op zondag 1 oktober gaat Foto Verschoore Vlissingen naar de Photokina in Keulen. Op deze beurs kunt u alle nieuwe ontwikkelingen op het gebied van fotogra fie bewonderen. Verder bestaat er de mogelijkheid om de nieuwste artikelen zelf uit te proberen! Er-zijn vier plaatsen waar u kunt opstappen: Vlissingen, Middel-burg, Goes en Bergen op Zoom. Voor het reserveren van een plaats in de bus of voor meer informatie kunt u contact opnemen via: info@fotoverschoore.nl (o.v.v. Photokina) of tel. 0118-414081. De prijs voor de busreis en het entreebewijs bedraagt 50,-. Waslijst ideeën voor feestjaar GOES - De lachende derde? „Nee, ik ben niet bijster ver heugd", zegt de Goese wethouder J. Adriaanse (SGP/ ChristenUnie), die in het college de enige tegenstander van het Umoja-project was. In zijn hart moet er toch eni ge vreugde zijn dat het idee voor een Afrika-jaar in de kiem is gesmoord. Adriaanse had niet alleen inhoudelijke bezwaren - te ver gezocht, geen Goese connectie - tegen het Umoja-project, maar ook principiële. Afrikaanse zang en dans, dat strookt niet met de reformatische ge loofsovertuiging. Een rondedansje zou echter niet getui gen van collegialiteit. „Je moet nuchter zijn. De meerder heid van de raad ziet het Umoja-project niet zitten. Dan moet je stoppen." Goes zit nu even zonder thema voor het geplande feest jaar 2009. Het lijkt de wethouder zinvol in een brede groep na te denken over ideeën. Als het moet, kan hij er zo tien opnoemen, thema's die direct aansluiten bij de ge meente Goes en haar historie. „In 2009 bestaat de Wilhel- minapolder tweehonderd jaar. In 1809 is het kanaal Goes-Goese Sas gegraven. Toen zijn ook de havenwerken begonnen. Over drie jaar is ook het Masterplan Binnen stad zo goed als klaar. Dat is wellicht een mooi moment om bij de ontwikkeling van het centrum stil te staan. Ver der: in de Europese Unie wordt 2009 het jaar van het cul turele erfgoed. Genoeg aanknopingspunten, zou ik zeg gen." Aanvraag jongerenplek Biezelinge BIEZELINGE - Jongeren uit Biezelinge willen al een tijd je een eigen plek en die kunnen ze krijgen, als het aan het dagelijks bestuur van de gemeente Kapelle ligt. Het colle ge van burgemeester en wethouders is bereid vrijstelling te verlenen voor een jongerenontmoetingsplaats (jop), in de vorm van een keet zoals in Wemeldinge. De jop is in Biezelinge gedacht op de hoek van De Klinker/Oude Dijk. De groep jongeren die om de jop heeft gevraagd, is nu vooral te vinden aan het Markt plein, ook in hartje Biezelinge. Komen er geen op- en aan merkingen van omwonenden bij de gemeente Kapelle over de komst van de jop, dan kan de jop er voor de win ter zijn. Lintje voor Yersekse dominee YERSEKE - Dominee J. Verweij van de gereformeerde ge meente in Yerseke is zaterdag benoemd tot Lid in de orde van Oranje Nassau. Die eer komt hem toe, omdat hij zich al tientallen jaren inzet voor kerk en maatschappij. Verweij diende in zes kerkgemeenten, zat in diverse schoolbesturen en was nauw betrokken met de opleiding en vorming van toekomstige predikanten. De onderscheiding werd uitgereikt tijdens de viering vari zijn 35-jarige jubileum als predikant. door Harmen van der Werf LEWEDORP - De kapel en het mortuarium in zorgcentrum De Kraaijert in Lewedorp worden in ere hersteld. Het bestuur van De Kraaijert - dat ook over Poelwijck in 's-Heer Arendskerke gaat - heeft dit besluit over de kapel en het mortuarium genomen. Een eerdere beslissing van de in augustus tot vertrek gedwongen directeur van De Kraaijert en Poelwijck is daarmee van tafel. De kapel zou onvoldoende ge bruikt worden; één uur in de week. Vieringen zouden ook in de grote zaal kunnen gebeuren. Aan het mortuarium zou ook minder behoefte zijn, omdat steeds meer mensen ervoor kie zen de overleden dierbare in de kamer op te baren. Mede naar aanleiding van een handtekeningenactie onder ver ontruste bewoners en een brief van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO), afdeling Mid den-Zeeland, heeft het bestuur van de Kraaijert en Poelwijck gisteren besloten de kapel en (Advertentie) het mortuarium in ere te herstel len. „Voor gezamenlijke vierin gen moet een sacrale ruimte be schikbaar blijven", licht voorzit ter H. Zwartelé de beslissing toe, „en de kapel kan buiten de vieringen goed dienst doen als stiltecentrum, voor een moment van stille overpeinzing. Mensen op leeftijd hebben veel om over na te denken." De kapel wordt momenteel nog gebruikt als recreatiezaal in af wachting van de oplevering van de opgeknapte grote zaal. Zwar telé verwacht dat de grote zaal op zeer korte termijn weer be schikbaar komt. „Eind vorige week zou die opgeleverd wor den, maar een ruit paste niet. Dit hoeft niet meer zo lang te du ren." De kapel wordt vervolgens weer gewoon kapel. Het mortuarium, kort geleden ingericht als ar chiefruimte, krijgt ook weer die functie. Zwartelé: „Niet alleen voor De Kraaijert-bewoners, maar ook voor inwoners van Le wedorp." (Advertentie) 21 september 10.00 - 13.30 - 16.00 19.00 uur reserveren gewenst LANGE DELFT 16 MIDDELBURG TEL.NO. 01 1 8 - 61 2036 zeeuwse almanak Ze mag dan pas vier zijn, Fem ke, maar ze weet al best wat van de wereld om zich heen. Dat bleek maar weer eens toen ze op de Markt in Goes twee vrouwen met hoofddoe ken zag lopen. „'Dat zijn boe rinnen, he mam?" „Nee", legde haar moeder uit, „dat zijn moslimvrouwen. „Die geloven niet in God, maar in Allah. Die uitleg was op zich in orde, ware het niet dat er één duidelijke misser in zat. Zuchtend verbeterde Femke haar moeder: „Mam, het is 'Alladin'—" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23