NCIALE ZEEUWSE COURANT Rotterdam wil langere schooldag Functies Dow naar India AledlaÊiAIcgkt PZC Terneuzense Boys rood van schaamte Extra lesuren met sport en cultuur moeten probleemjeugd weer in gareel krijgen Wilde staking verlamt openbaar vervoer in Rotterdam 20 FNV stelt looneis van 2,5 procent middag '[astenige buiige regen, vanmiddag m met opklaringen. Een westelijke en maxima rond 2Q graden. 248e jaargang no. 221 19 september 2006 los nummer €1,25 Stijl en klasse: Lancia is terug! Anthony Fokkerstraat 77 A 4462 ES Goes -| rt: 0113-275757 AutoTeam Dagevos AutoTeamDagevos.nl internet: www.pzc.nl in onze redactie binnenland BOTTERDAM - Rotterdam se middelbare scholieren soeten de komende jaren week zes uur langer jaar school. De extra lesu- tea worden vooral besteed an sport, ontspanning en (ultuur. In de nabije toe- ionist moeten scholen met vijl achterstandsleerlingen jpen zijn van acht uur 's morgens tot vijf uur 's mid- iags en buiten de lesuren extra programma's aanbie den voor leerlingen én kin deren uit de wijk. Zeeuwse dialecten louden stand COES - Zeeuwen spreken meer ïlandaardnederlancls dan dia led Toch ziet de toekomst voor ideZeeuwse dialecten en streek- jalcn er nog goed uit. Bijna ie dereen begrijpt het en tachtig procent kan het ook zelf spre ien. Zo'n driekwart rekent erop dit dc dialecten in de toekomst Mijven bestaan, al zullen de ver stillen ertussen kleiner wor den. De uit Kapelle afkomstige stu- taalwetenschap Martine Schrier hield via internet een en- quéte om te achterhalen hoe het 'dismet Zeeuwse streekta len, met name verstaan en/of be- n. De reacties noemt ze overweldigend. In vier weken Ttlan 1500 reacties; de jong- ;:edeelnemer 11 jaar, de oudste B; Op basis van het onderzoekt stel- inSchrier en haar docent-bege- ilder Hans van de Velde vast dat de dialecten in Zeeland tSand houden. Ze worden nog al tijd doorgegeven aan volgende generaties. Jongeren spreken evenveel dialect met hun kinde- .rtn als ouderen dat doen. i die het niet spreken, lijn vooral Zeeuwen die dat per se niet willen doen. De meeste Zeeuwen spreken echter nog graag dialect en doen dat naast Kt - dikwijls met een Zeeuws '2'iSje gekruid - Standaardneder lands. Tijdens een dialectsymposium op 29 september in Middelburg lichtten Schrier en Van de Velde eet onderzoek toe. pagina 22 •reeuwse dialecten blijven spraakmakend Dat is één van de maatregelen waarmee het nieuwe Rotterdam se college problemen met hang jongeren, taalachterstand en het lage opleidingsniveau in de stad wil aanpakken. De Rotterdamse wethouder van Onderwijs Leo nard Geluk gaat in het Haagse circuit lobby'en om het maxi mum aantal verplichte uren dat landelijk is vastgelegd, te schrappen. Hij vindt dat de ste den meer lesuren moeten aanbie den, zodat kinderen zich goed kunnen ontwikkelen. De ge meente Amsterdam is iets soort gelijks van plan en biedt scho len 'dagarrangementen' aan. „De interesse bij zowel het ba- sis- als het voorgezet onderwijs voor het invullen van extra uren is groot"aldus een woordvoer der. Het nieuwe Rotterdamse college onder leiding van de Pv dA houdt op veel punten vast aan de 'Rotterdamse aanpak' die Leefbaar Rotterdam in 2002 inzette. De harde maatregelen om de stad veiliger en leefbaar der te maken, blijven de komen de vier jaar gelden, blijkt uit de plannen die het stadsbestuur gis teren presenteerde. Het college van PvdA, CDA, GroenLinks en WD schetst een somber beeld van de stad: de veiligheid is nog niet op peil, teveel mensen zijn werkloos en gaan niet naai school. het opleidingsniveau is te laag. Daarom moeten er over vier jaar 45 scholen zijn waar leerlingen per week zes uur lan ger les krijgen, in te vullen met sport, cultuur en ontspanning. GPD Chauffeurs van de RET maken hun ongenoegen kenbaar. door Jan Trommelen ROTTERDAM - De trams en bussen in Rotterdam hebben gis teren het grootste deel van de dag stilgestaan. Medewerkers van het stadsvervoerbedrijf RET legden 's ochtends om 8.45 uur het werk neer en blokkeer den de Coolsingel met trams en bussen. De metro reed wel. Met hun actie dwongen de chauffeurs af dat het Rotterdam se gemeentebestuur zich zal be moeien met de onderhandelin gen tussen vakbonden en direc tie. De gemeente is nu nog eige naar van de RET en werkgever van de chauffeurs. Per 1 januari wordt het bedrijf verzelfstan digd en verliest het personeel de ambtenarenstatus. De bonden en directie praten al een half jaar over de CAO, waai de RET'ers straks onder gaan vallen. De onderhandelaars zijn daar niet uitgekomen, waarop de directie vorige week een eind bod deed aan het personeel. Dat stemt vandaag over het aanbod. Een deel van de chauffeurs rea geerde gisteren al met de blokka de van de Coolsingel. RET-direc- teur Pedro Peters moest daar om 9 uur op het stadhuis een prijs in ontvangst nemen, waar hij werd geconfronteerd met bo ze medewerkers. Gisteren is af gesproken dat wethouder Jean- nette Bal jeu (Verkeer) morgen (Advertentie) door Rudy Boogert GOES - Voetbalvereniging Ter neuzense Boys heeft gisteren schuld bekend in de affaire rond de rode kaart voor de ge handicapte supporter Daan van Drongelen. De club schoof de 54-jarige fan zaterdag een rode kaart in de schoenen na het verloren duel met LRC (6-2), terwijl hij niet eens bij deze wedstrijd aanwe zig was. Daarmee probeerde Ter neuzense Boys een schorsing voor Robert Rijnberg, een ge blesseerde speler die de kaart in werkelijkheid kreeg, te voorko men. Voorzitter Frans Willaert beken de het bedrog gisteren. Hij heeft inmiddels per e-mail een schuld bekentenis naar de voetbalbond KNVB gestuurd. „Want we zit ten fout. Ik had zaterdag in de bestuurskamer bij LRC moeten ingrijpen en dat heb ik niet ge daan." Daan van Drongelen nam giste ren de excuses van Willaert in ontvangst en neemt de zaak niet al te hoog op, vertelde zijn neef Piet Moes. „Het was niet slim wat de elftalleider heeft gedaan, maar zaterdag is Daan weer ge woon op het veld van Terneuzen se Boys te vinden." De tuchtcommissie van de KNVB zal zich niettemin over de zaak buigen en verwacht over twee weken tot een uit spraak te komen. pagina 17 Tern. Boys door het stof Daan at friet in de kantine Clubs steeds creatiever Frans Willaert het alfabet van Zeeland www.pzcadverteren.nl WGGGNGR dagbladen door René Hoonhorst TERNEUZEN - Dow Chemical in Terneuzen wil ondersteunen de, niet-productiegerichte func ties voor een groot deel verplaat sen naar India. Ook bekijkt het chemieconcern of herschikking van administratieve functies in Europa tot 'optimalisatie van werkplekken' kan leiden. Het bedrijf wil de reorganisaties 'zo snel mogelijk' doorvoeren, maar een woordvoerder van Dow Benelux kon gisteravond niet vertellen of de veranderin gen nog dit jaar plaatsvinden. De ondernemingsraad van de Terneuzense chemiegigant heeft goede hoop het verlies aan ba nen te kunnen beperken. De ongeveer 450 administratie ve krachten en de ondernemings raad van Dow Benelux zijn gis teren op de hoogte gebracht van de beleidsvoornemens van het bedrijf Woordvoerder E. van Oosten be nadrukte dat er geen fabrieken verdwijnen van het terrein in Terneuzen. Het aannamebeleid voor nieuwe operators gaat ge woon door. „Dit jaar moeten er 130 nieuwe mensen worden aan genomen om de fabrieken te la ten draaien. Daar verandert niets aan. De functies die nu te gen het licht worden gehouden, zijn kantoorbanen. Inkoop, ver koop en administratieve func ties waarvoor de vestigings plaats niet direct van belang is." In Terneuzen hebben zo'n 450 mensen een administratieve functie. Hoeveel van hen voor hun baan - of in elk geval hun Terneuzense werkplek - moeten vrezen, wil of kan Van Oosten niet aangeven. Hij bevestigt dat ondernemingsraad en perso neelsleden zijn ingelicht. De woordvoerder kan de ontstane onrust echter niet wegnemen en moet 'uiterst terughoudend' zijn, omdat het onderzoek naar de meest efficiënte reorganisa tiemaatregelen pas in de start blokken staat. „We kijken ook naar een herschikking van ba nen binnen Europa. Daarnaast streven we naar een concentra tie van administratieve functies in India, vooral om kosten te be sparen en efficiënter te werken. Dat het onderzoek ook voor Over bloemetjes, maar vooral ook over bijtjes De FNV eist volgend jaar een loonsverhoging van 2,5 pro cent. In bedrijven die goed draaien kan dat volgens de vakcentrale worden aangevuld met bonussen. De werkgevers richten zich op eenmalige uitke- "A--1 ringen en resultaatafhankelijke beloningen. Ontpolderingsdebat wordt lastig Het Zeeuwse Kamerlid S. Buijs zal minister Veerman don derdag tijdens het debat over ontpoldering een enquête onder de aandacht brengen waaruit blijkt dat bijna de helft van de Zeeuwen tegen is. De Kamer zelf komt voor een dilemma te staan: doorbijten of afwachten? Een meerderheid ziet ontpoldering niet zitten, Aï maar een herhaling van zetten dreigt. Dressuurzege Zweistra Thamar Zweisfra heeft in het Belgische Deurne een dressuurwedstrijd op haar naam geschreven. Dank zij een hoog scorende kür op muziek mocht de amazone met Hexagons Roumanda de Pikeur Tro phy in ont- vangst nemen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22 (Advertentie) foto Arie Kievit/ANP praat met directie, en vakbon den. Morgenavond loopt een ulti matum van de vakbonden af. Als het gesprek niets oplevert, leggen de werknemers maandag het werk voor 24 uur neer. Om 16.15 uur beëindigden de chauf feurs gisteren hun spontane ac tie. GPD Kijk vandaag in uw brievenbus voor spectaculaire verjaardagsaanbiedingen! 'IMH.lll:!,—'BUMMIJ IW Ik ben toch niet gek. (Advertentie) Dow Benelux gevolgen heeft, is duidelijk. Volgens Van Oosten liggen er geen streefcijfers voor verhuizing van tientallen of hon derden banen. „We hopen zo snel mogelijk duidelijkheid te kunnen geven. Maar of zo snel mogelijk nog dit jaar is, daar durf ik op dit moment ook geen uitspraak over te doen." Onderaemïngsraadvoorzitter E de Backere heeft uit de gisteren verstrekte informatie niet kun nen destilleren hoeveel banen er uiteindelijk verdwijnen. „Er zul len een aantal banen in Terneu zen verloren gaan, maar wij doen ons uiterste best het ver lies zo laag mogelijk te laten zijn. In dat streven, worden we gesteund door de top van Dow Benelux, verwacht ik." O Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - per maand met automatische incasso (C 2150)*. - - CD pei kwattaal met automatische incasso l€ 61.501*. CD pet iaat met automatische incasso (€236.001*. ■meigratis PZC-paraplu ot potsoonsgegevens Kijk op wvAv.pzcnl/abonneren, bel gratis 0800 - Om 231 al stuur due bon naar: PIG. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1