hn Dishoeckhuis in herkansing EC Vlissingen zeevestingstad met nieuwe kansen iponegoro en Hasanuddin eremonieel gedoopt Ondernemer Laatste plaats in Top 100 deert ziekenhuis niet ©ndernemer lissings college wil dat patriciërswoning wordt herbouwd S-Duiveland praat met minister over zeereservaat Bramen J, 31,4460 AA Goes SddwSeland: 0113-315520; Saanderen: 0114-372770; !3l: 020-4562500. 1(jag 18 September 2006 ftfiffh Ramakers gSWGEN - Het Van Dis- jömis in Vlissingen wordt ioüird op precies dezelfde naar het van circa 1700 tot beeft gestaan. Dat maakte lander T. Verhage van de ge ile Missingen zaterdag bij Blionale Heemschutdag in sagen bekend. De wederop- ïvan de statige patriciërs- Bjgmaakt onderdeel uit van (etste fase van de invulling ;iieDokkershaven, het ter tian de voormalige Schelde- fet pakket hoort ook nog de jvan honderd nieuwe wo rm en de restauratie van S-Dokjevan Perry. Het is het ledokje van Nederland. De- Ktsie ontwikkelingsfase van .cmdertig hectare grote ter- bestrijkt de omgeving ach- detijdeüjke Hema in de rich- van Het Dok. i eind oktober met dit Ipki de markt op. We verko- idegrond, waarop ontwikke- id kunnen uitbren- lijk om een kopie te maken, om dat details van het Van Dis hoeckhuis vastgelegd zijn en er zelfs onderdelen van het huis be waard zijn gebleven. Verhage: „Het is goed mogelijk om de voorgevel waarheidsgetrouw na te bootsen. We willen dat de bui tengevel herbouwd wordt. Wat er met het gebouw zelf gedaan wordt en hoe de invulling ach ter de gevel zal worden, laten we aan de ontwikkelaar over." Het voormalige patriciërshuis werd rond 1733 betrokken. Tussen 1814 en 1965 werd het gebruikt als stadhuis. Toen het zijn functie verloren had, raakte het snel in verval. Het kwam bovendien in de verdrukking op de Scheldewerf. In 1986 werd, na veel overleg en discussie, besloten om het gebouw, onder protest van een deel van de bevolking, te slopen. Een handtekeningenactie tegen afbraak leverde ruim driedui zend steunbetuigingen op. Het ingenieursbureau VHP, dat in opdracht van de gemeente Vlis singen het masterplan Dokkers- haven maakt, sprak eerder ook al over de mogelijkheid om het Van Dishoeckhuis aan de voor malige Houtkade terug te bou wen. VHP heeft in het plan aan de vroegere Houtkade meer wo ningen van het formaat van het Van Dishoeckhuis bedacht. De Bond Heemschut kaartte aan dat het Van Dishoeckhuis een soort brugfunctie kan ver vullen tussen de oude stad en het nieuwe en industriële gedeel te. gemeente heeft de indruk er veel ontwikkelaars zijn dit project naar zich toe wil- trekken. Verhage zegt dat er ig gewaagd is hoe programma van eisen eruit Bond Heemschut, de organi se cultuurmonumenten be- otI, had vorig jaar al van Vlissingse college de toezeg en dat het moeite doen om het Van Dishoeck- s te herbouwen. Igens het college is het moge- et de bus naar on Ice iday IST-SOUBURG - Belangstel de 50-plussers die aangeslo- zijn bij de algemene ouderen td (Anbo) kunnen zich opge- i voor Holiday on ice in Eind- ten, De voorstelling wordt 18 rember gehouden en begint 16.00 uur. De Anbo heeft Irtig plaatsen voor 34,00 euro sluit. De bus vertrekt om van wijkcentrum De ean in Oost-Souburg. De voormalige timmerfabriek van de Scheldewerf, geroemd om vormgeving en lichtinval, gaat mogelijk onderdak bieden aan een casino. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - In Vlissingen haalden le den van de Bond Heemschut zaterdag hun hart op bij de nationale Heemschut dag, waar zo'n vijftig leden een rondje maakten langs het culturele erfgoed. Vlissingen werd uitverkoren omdat het een belangrijke zeevestingstad is. Boven dien worden door de verhuizing van de Scheldewerf naar Vlissingen-Oost histo rische én industrieel waardevolle gebou wen binnenkort teruggegeven aan de be volking. Een van de bijzondere gebouwen waarin de Bond Heemschut zaterdag werd rond geleid, was de voormalige Timmerfa briek aan de Koningsweg. Het gebouw is onderkomen, maar staat door het vertrek van de Scheldewerf op een mooie zichtlo- catie. De Timmerfabriek kan de trekpleis ter worden voor de ontwikkeling van het voormalige terrein van de Schelde. Lichtinval De bijzondere vormgeving van het ge bouw en de lichtinval worden geroemd. De provincie en de gemeente Vlissingen maken zich samen sterk voor de vesti ging van Holland Casino in de Timmerfa briek. Wethouder T. Verhage van Vlissin gen zei daarover zaterdag dat minister Donner nog toestemming moet geven voor de vestiging van een casino in Zee land. De verwachting is dat hij niet voor eind volgend jaar daarover uitspraken doet. Intussen buigen bouwkundigen zich over de technische mogelijkheden van het pand. orEdith Ramakers JSSINGEN - Met vuurwerk gevoel voor traditie en cul- irwerden zaterdagmiddag de [vetten Diponegoro en Hasa- Min voor de Indonesische ma- tgedoopt. De Schelde pakte aal uit bij de plechtigheid in dingen van de eerste twee ade vier korvetten voor Indo- •rouwSudarsono, de echtge- fvan de Indonesische minis- ran Defensie mocht de Di- *goro een behouden vaart veisen en mevrouw Soebij- b. de echtgenote van de bevel man de zeestrijdkrachten in Indonesië, doopte Hasanud din. Minister H. Kamp was zaterdag een van de ruim 1500 aanwezi gen. Catwalk De doopceremonie week af van alle voorgaande. Niet alleen om dat een Indonesische imam bei de schepen inzegende en omdat er geen champagne, maar een kruik gevuld met water tegen de boeg van de schepen werd terug geslagen. Ook klonk Indonesi sche gamelan-muziek, naast die van de Marinekapel, liepen er bloemenmeisjes en was er een 'catwalk' van Indonesische jon geren gekleed in traditionele hu- welijkskleding en leden van Ons De Schelde kreeg half juli 2004 de opdracht van de Indonesi sche regering voor de bouw van de korvetten. Het is voor het eerst in het bestaan van de Schelde dat het bedrijf een ei gen ontworpen marineschip ver koopt aan het buitenland. De korvetten zijn vooral be doeld voor de bestrijding van smokkel en piraterij in de Straat van Malakka. De schepen zijn ruim negentig meter lang en dertien meter breed. Ze kunnen ruimte bieden aan tachtig personen. De Schel de hoopt dat de opdracht uit zicht biedt op meer exportop drachten. (Advertentie) WeGeNeR dagbladen van onze regioredactie GOES - Hans Simons, voorzit ter van de raad van bestuur van de Oosterscheldeziekenhuizen, is er niet van onder de indruk dat zijn instelling dit jaar onder aan de Ziekenhuis Top 100 is geëindigd. Simons zegt meer waarde te hechten aan het oor deel van de inspectie dan aan 'zo'n lijstje'. „De inspectie is tevreden", zegt Simons. „Ik ben niet bang dat we hierdoor patiënten verliezen. Vorig jaar stonden we nog op plaats 49. Dat we nu laatste staan, zegt iets over de betrekke lijkheid van het onderzoek." Het Medisch Centrum Leeuwar den is volgens het onderzoek, uitgevoerd door het AD, het bes te ziekenhuis van Nederland. Het Van Weel-Bethesda Zieken huis in Dirksland en het Sint An- tonius in Nieuwegein belandden dit jaar op nummer twee en drie. Ziekenhuis Walcheren staat 93e plaats en ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is 49e. De Top 100 is gebaseerd op der tig punten die zijn opgesteld door de Inspectie voor de Ge zondheidszorg, de brancheorga nisaties van de ziekenhuizen en de medisch specialisten. Er is ge keken naar medische aspecten als het percentage doorligwon- den, pijnbestrijding, het tijdig opereren van gebroken heupen en snelle diagnose van mogelij ke borstkanker. Daarnaast telt het oordeel van de patiënt over dienstverlening mee. Het AD publiceert de lijst nu voor de derde keer en telkens is zij omstreden door de gekozen methodiek. Zo is het opmerke lijk dat de nummer één van vo rig jaar, het St. Franciscus Zie kenhuis in Roosendaal, nu op nummer vijftig staat. Volgens het AD houdt dit niet 'in dat dit ziekenhuis slechter presteert dan vorig jaar, maar dat de an dere ziekenhuizen beter zijn ge worden. De kritiek op het onderzoek neemt volgens Hans Simons niet weg dat het bestuur van de Oos terscheldeziekenhuizen bekijkt op welke inhoudelijke punten het kan verbeteren. Simons grijpt het onderzoek zelfs aan om nogmaals te plei ten voor een inniger samenwer- Fietsersbond eist maatregelen brug MIDDELBURG - Naar aanleiding van het dodelijk onge val op de Stationsbrug in Middelburg eist de Fietsers bond dat de gemeente 'per ommegaande' maatregelen neemt om de brug veiliger te maken voor fietsers. Autoverkeer dat vanuit het centrum komt zou bij rood licht zich vóór en niet op de brug moeten opstellen, aan de stationszijde zouden de verkeerslichten anders moeten worden afgesteld en bovendien moet door middel van de verkeerslichten het fiets- en autoverkeer op de brug ge scheiden worden. Voor het einde van dit jaar wil de Fietsersbond voorts dat de brug wordt afgesloten voor doorgaand verkeer, met uit zondering van taxi's en bussen die in één richting de brug zouden mogen passeren. Ook zouden fietsen en het auto verkeer fysiek gescheiden moeten worden, bijvoorbeeld door middel van een hek. Tenslotte roept de Fietsersbond op tot het uitschrijven van een prijsvraag voor het uitbreiden van de brug met dubbele fietsstroken. Het afsluiten van de brug voor vrachtverkeer alleen noemt de Fietsersbond een schijnop lossing. Dronken man slaat door MIDDELBURG - De politie Zeeland heeft zaterdag op de Markt in Middelburg een man aangehouden wegens open bare dronkenschap. Een 30-jarige dronken man uit Middelburg liep over de Markt en begon zich daar uit te kleden en vervolgens weer aan te kleden. De politie deelt mee dat de man door het lint ging en dat hij de politie wilde aanvallen, nadat een agent een taxi voor hem had besteld. Enkele collega's van de agent die eveneens ter plekke wa ren, grepen in waarna de 30-jarige enige tijd in Torentijd heeft gezeten. De man was zwaar onder invloed van alco hol en is na verhoor om half twaalf uur heengezonden met een boete. Vuistslag na aanrijding MIDDELBURG - Gistel-middag rond half één is er in de Baljuwlaan in Middelburg een man mishandeld. Een 58-jarige man uit Middelburg reed op zijn scooter in de Baljuwlaan terwijl een andere man met zijn personen auto op dezelfde weg wilde keren. De bestuurder van de personenauto remde plotseling tijdens keren van zijn au to waarna de 58-jarige zijn bumper raakte. Hierna stapte de bestuurder van de personenauto uit en gaf de 58-jarige een vuistslag tegen het hoofd. De 58-jari- ge heeft zich bij de huisartsenpost onder doktersbehande ling moeten stellen. De bestuurder, een 42-jarige man uit Middelburg, meldde zich vrijwillig op het politiebureau en bekende de 58-jari- ge te hebben geslagen. ZIERIKZEE - De eerder ge plande bijeenkomst tussen mi nister Peijs en de gemeente Schouwen-Duiveland en andere belanghebbenden over de aan leg van het zeereservaat voor de Schouwse en Zuid-Hollandse kust gaat vandaag alsnog door. Wethouder A. Verseput legt sa men met gedeputeerde H. van Waveren en burgemeester G. van de Velde-de Wilde van de gemeente Goedereede de be zwaren vanuit deze regio aan de minister voor. Ook voorzitter A. Schouw van de Ondernemers stichting voor belangenbeharti ging zeereservaat krijgt gelegen heid in te gaan op de problemen voor toekomstige ontwikkelin gen op het gebied van recreatie en visserij. Peijs zou 30 augustus praten over het zeereservaat. Dat be zoek werd afgelast wegens een debat over de NS. Zij zal van avond de Zeeuwse- en Zuid-Hol landse delegatie ontvangen. Indonesische en Zeeuwse folklore gingen hand in hand bij het dopen van de twee Indonesische korvet ten. foto Ruben Oreel king tussen de Oosterscheldezie kenhuizen en Ziekenhuis Wal cheren, nu de fusie tussen beide instellingen van de baan is. In een gezamenlijke reactie stellen de twee dat het onderzoek aan toont 'dat een bundeling van krachten tussen de twee zieken huisorganisaties SOZ en ZW noodzakelijk is. Dit leidt tot be tere zorg en daarmee tot een ho gere notering in de AD Top 100'. Serieus Paul Rademacher, voorzitter van de raad van bestuur van he ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, neemt de Top 100 wel serieus. „Het is geen beeld van de medi sche kwaliteit, maar geeft wel aan dat je als ziekenhuis op de goede weg bent en de zaakjes goed voor elkaar hebt. De eerste keer stonden we op 81, vorig jaar op 34 en nu op 49. Ik denk dat dat komt doordat de weging iets is veranderd. Het geeft ver trouwen dat we in de bovenste helft van de lijst zitten." zeeuwse almanak Die man uit Middelburg, fer vent bramenplukker, trok er onlangs op uit om, gewapend met een huishoudtrapje en en kele grote plastic emmers, een middagje te plukken op een dijk in de omgeving van Veere. Al snel was de eerste emmer vol. Die zette hij bij de bra menbosjes. En naar gelang de middag vorderde, groeide het aantal volle emmers gestaag. Tegen het eind van de middag liet hij de voorraad even in de steek om nog één emmertje te plukken. Die ijver kwam hem duur te staan: bij terugkomst waren al zijn emmers leeg, en zag hij nog net hoe een grote koeientong het laatste restje bramen ontvreemdde. Dus mocht er in de omgeving van Veere een boer zijn die vreest dat zijn koe aan de ziekte blauwtong lijdt: geen paniek, dat gaat binnen een paar dagen vanzelf weer over. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RIDA TERNEUZEN www.rida.nl - Productiestraat 8 - Tel. 0115 - 613690 Volkswagen Golf V 1.4 16V 66KWTrendline, zwart, bj. 2004, 79.107km, elektr. ramensluurbekr. I INSTAPPRIJSC 16.950, netwerk voor zakelijke adverteerders haven special 'eondf (Advertentie) WeGeNeR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9