PZC De Memorywalk is voor iedereen Als het steeds mis is in je hoofd KRAS.Nl Loop vraagt aandacht voor aankomende volksziekte nummer één: dementie Symposium over hulp bij dementie BRUGGE GENT Stedenspecial BERLIJN SPREEWALD BERG en DAL Genieten in TWENTE EGMOND AAN ZEE j maandag 18 september 2006 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een lange stoet mensen uit alle windstre ken met de muziek voorop, zo stellen de leden van de Zeeuwse Alzheimerverening Rond de Schelde het zich voor. Kwiek en kien of kwakkelend en de weg een beetje kwijt. Iedereen kan mee met de eerste Zeeuwse Me morywalk. Zaterdag 23 septem ber trekt de wandeltocht door Middelburg om aandacht te vra gen voor de aankomende volks ziekte nummer één, dementie. De opening verrichten Bruce (11) en Melissa (15) uit Middel burg, zoon en dochter van Jenny Mott die al dik twintig jaar in de verpleeghuiszorg zit. Ze is één van de drijvende krachten achter de Memorywalk Zeeland. De start en finish van de loop zijn bij haar werkterrein, 't Gasthuis in Middelburg. De op brengst van de wandeltocht is voor onderzoek naar behande ling van dementie. Het initiatief komt van Alzhei mer Nederland. Dit jaar is het een eeuw geleden dat Alois Al zheimer het ziektebeeld op pa pier zette dat in onze tijd 250.000 mensen plaagt. Zij ver liezen stukje bij beetje de grip op hun gedachten en op zich zelf. Er zijn vele medische vor men, maar Alzheimer is met zes tig procent de voornaamste vorm van dementie. Omdat we met z'n allen steeds ouder wor den en de kans op dementie met de jaren groter wordt, is demen tie binnenkort volksziekte num mer één. Er is medicatie die de achteruitgang kan vertragen, maar genezen of voorkomen van dementie is nog niet mogelijk. Twijfels Mott heeft twijfels over het nut van de medicijnen. „Mensen vra gen er altijd om. Er is dan ook geen gesprek mogelijk. Ik weet niet of patiënten gebaat zijn bij een leven van jaren in dezelfde staat van verwardheid. Het lijkt wel of familie soms wacht op een wonder. Het kan nut heb- TERNEUZEN - Het Schel- detheater in Terneuzen is op Wereld Alzheimer Dag, donderdag 21 september, gewijd aan het thema de mentie. Om 13.00 uur opent er een symposium van ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen dat heet Help! Ik ben de weg kwijt... over dementie in Zeeuws-Vlaan- deren. Het gratis symposium is voor iedereen die wil weten wat dementie is, hoe je kunt omgaan met demente renden en waar je steun en hulp kunt krijgen. De ope ning is in handen van voor zitter J. de Looff van Al zheimer vereniging Zee land. Uitleg over dementie geeft R. Moonen van zorgcen trum De Plantage in Rotter dam. A Terryn, directeur van de stichting Welzijn voor Ouderen Assenede/ Sas van Gent gaat in op het streven naar welzijn bij de mentie. Verpleeghuisarts R. de Bak ker van de Blaauwe Hoeve in Hulst en C. Groote van het Regionaal Geestelijk ge zondheids Centrum Terneu zen vertellen over het net werk dementie, de geheu genpoli en de begeleiding van dementerenden. Wat er in dagbehandeling kan vertelt het hoofd van de psychogeriatrie van De Blaauwe Hoeve, F. Neve. Zijn collega bij De Stelle in Oostburg, M. Villerius, legt uit hoe een verblijf in het verpleeghuis werkt. Het dagprogramma duurt tot 17.30 uur. ZorgSaam di visie ziekenhuis verzorgt een buffet bij inschrijving (16,50 euro). Het is het enige betaalde onderdeel van het sympo sium, inclusief het avond programma. Dat wordt gevuld door au teur Stella Braam van het boek Ik heb Alzheimer. Zij geeft vanaf 19.00 uur een le zing in het Scheldetheater. De onderzoeksjournaliste publiceerde vorig jaar het boek, dat verhaalt over de Alzheimer van haar vader, psycholoog René van Neer. Tijdens de Memorywalk kunnen er routes van tien, twintig of dertig kilometer worden gelopen. Er zijn twee afstanden (2, 5 en 5 kilometer) met een rolstoelvriendelijk parcours. foto Ruben Oreel ben als een kleinkind op stapel staat. Of mensen nog onafge maakte zaken willen aanpak ken. Maar of ze dat dan ook doen? Vroeger kwamen mensen hier lopend binnen. Dan konden we dingen met ze doen, de af was of zo. Nu komen ze binnen als ze volledig zorgbehoeftig zijn en blijven ze dat nog jaren. En zodra je de medicatie stopt, gaan patiënten hard achteruit." De zorg voor dementerenden is de laatste jaren menselijker ge worden. „Toen mijn oma demen teerde besloten haar kinderen dat ze haar bij toerbeurt een half jaar in huis namen", vertelt Connie Herlé van Rond de Schel de. „Het laatste half jaar was ze bij ons op een bovenwoning in de stad. Ik zie nog dat beeld van oma vastgebonden op een stoel. Ze gilde alles bij elkaar. Nie mand stond erbij stil hoe dat voor haar moest zijn. Ze deden enkel hun plicht." Jenny Mott: „Niemand dacht vroeger dat er bij dementeren den nog iets van beleving zou kunnen zijn. Zaten ze in huizen als Der Boede met z'n vijftienen op een rij op de postoel in de gang, dan werd in hun behoef ten voorzien, redeneerde men." Nu richten verpleeghuizen 're gressiekamers' in, met spulletjes van vroeger om de herinnering te prikkelen, worden mode shows gehouden, spelletjes met natuurverschijnselen uit de sei zoenen, worden kinderboerderij en bezocht en stappen gezel schappen geregeld in de paar dentram. Al blijft er geen herin nering aan hangen, het gevoel van welbevinden is er wel. Zorglast Ook is er aandacht voor de schok, de rouw en de zorglast die dementie op de schouders van partners en kinderen legt. In alle windstreken van Zeeland worden Alzheimer Cafés gehou den, waar ook patiënten en naas ten met andere dementieoorza ken welkom zijn. De bijeenkomsten zijn maande lijks en vinden plaats in 't Gast huis in Middelburg op Walche ren, bij Poortershof te Brouwers haven voor Schouwen-Duive- land, bij brasserie Xieje in Ter- neuzen voor Zeeuws-Vlaande- ren en in Ter Valcke in Goes voor de Bevelanden. De agenda staat op www.alzhei- mer-nederland.nl. Op Schou- wen-Duiveland en de Bevelan den werken zorginstellingen aan een zorgnetwerk rond de menterenden en hun naasten, de zogenaamde zorgketen demen tie. Vanuit die streken moet de ke ten langzamerhand heel Zee land gaan omvatten. Informatie en tips zijn te vinden op www.zdoosterschelde.nl. De Memorywalk begint zater dag 23 september om 8.30 uur met routes van tientwintig en dertig kilometer met de wan delsportorganisaties KNBLO en 't Zand. Om 13.30 uur vertrekt de stoet met Koninklijke Harmo nie Ons Genoegen op kop voor een rolstoelvriendelijk parcours van tioeeënhalf of vijf kilometer. Inschrijfgeld is drie euro, waar van een euro naar de Stichting Alzheimer Nederland gaat. door Claudia Sondervan VEERE - Na de heupoperatie van haar man Bert kreeg Riek Looy een heel andere echtge noot terug uit het ziekenhuis dan ze daar gebracht had. Riek: „Hij reageerde anders. Je denkt niet meteen aan dementie. Hij vertelde dingen door elkaar, an ders dan het gebeurd was. Ik was benauwd dat daardoor ru zie in de familie zou komen. Ik heb toen onze vier kinderen ge zegd dat ik dementie vermoed de. Ze keken me aan; wat zeg je nu?" Riek (79) is dokters vrouw. Een vrouw met een zachte uitstra ling en een krachtig optreden. Ze vertelt haar verhaal zelfver zekerd. Maar achter de woorden is de verbijstering over de ziekte van haar man en haar verdriet voelbaar. Toen haar man Bert (84) na 34 jaar stopte met zijn Rotterdam se huisartspraktijk waren de ge voelens gemengd. Het drukke huisartsenbesta an werd te zwaar na zijn tweede rugopera tie, maar de band met de patiën ten was sterk bij hen beiden. „Ik had de eeuwige achterwacht. De laatste zestien jaar was ik zijn praktijkassistente." Bert was 63 jaar, maar nog niet uitgewerkt. Hij pakte voor twee jaar een project op aan de Er- asmusuniversiteit, het opzetten van het prakticum klinische vaardigheden. Het was mooi dat Bert zijn loopbaan kon afsluiten door aan artsen in opleiding zijn ervaring en kennis door te geven, vindt Riek. „Het liep met een en het loopt nog", vertelt ze trots. Veere werd van zomerverblijf hun vaste adres. „We hebben al tijd gezegd dat we na de prak tijk niet tussen onze patiënten wilden blijven wonen. Je blijft teveel betrokken." In het Zeeuwse stadje raakte het paar meer dan thuis. Maar veel thuis is Riek niet. Elke mid dag is ze bij haar man, in 't Gast huis in Middelburg. Hij heeft vasculaire dementie, na Alzhei mer de voornaamste oorzaak van dementie. Gevolg van een aantal kleine hersenbloedingen. De patiënt verliest zijn intellec tuele vermogen, maar zijn per soonlijkheid blijft nog lang in tact. Bert is een vriendelijke man, met verzorgde spraak, tanig van Het echtpaar Looy. Bert lijdt aan vasculaire dementie. De kleine momenten van erkenning doen Riek goed. met onderzoekende ogen en op z'n tijd rake opmer kingen. Hij wijdt zich nauwge zet aan zijn oefeningen op de loopband in de sportzaal. Echt wandelen gaat niet meer. Riek neemt hem regelmatig mee naai de stad, in de rolstoel. Bert beseft niet dat hij een rol stoel nodig heeft. „Dan zegt hij: laat mij nou 'ns duwen, dat wordt voor jou te zwaar." Bij de Memorywalk willen ze er ook zijn, voor de 2,5 kilometer. „Dat kan ik wel aan." De arts in Bert leeft nog steeds. Soms komt die ook kraakhelder boven. „In het ziekenhuis zag hij bij de röntgen een zwangere assistente. 'Moet jij hier nog wel werken?', zei hij." Kinderen en geboorten vond Bert het mooiste van zijn prak tijk, weet Riek. Dat staat ook in zijn levensboek, een naslagwerk dat Riek maakte opdat de men sen in 't Gasthuis Berts achter grond kennen. Met jeugdfoto's, gezinsfoto's, beschrijvingen. Fotografie was zijn grote hobby. Altijd had hij een eigen donkere kamer. „Na onze pensionering maakten we elk jaar een grote reis. Dan maakte hij vooral fo to's. De laatste reis was naar Amerika, in 1997, een maand voor zijn heupoperatie. Hij wil de de Indian Summer zien, on danks de pijn in zijn heup. Ik wilde het uitstellen tot na zijn operatie, maar hij wilde beslist. Ik ben zo blij dat we dat toen ge daan hebben." Daarna was reizen geen aardig heid meer. Thuis stapelden de misverstanden zich op. „Niks ge loven, alles was mijn schuld, dat was ik niet gewend. We hadden een heel harmonieus huwelijk." „De eerste keer dat hij naar de dagbehandeling was, was ik ner gens meer. Ik heb gehuild, ver schrikkelijk. Maar hij had het erg gezellig gehad. Voor hem was het een nieuw project. Hij ging naar zijn werk, hij onder wees. Dat was een goede tijd." In maart dit jaar werd Riek ziek. Ze was op. „Al twee jaar kwam de thuiszorg aan huis om hem te wassen. Dat vond hij be lachelijk. 'Dat kan jij toch doen', zei hij dan. Maar zijn kunstheup ging steeds uit het ge wricht. Hij nam zijn bewegin gen niet in acht. Ik kreeg hem niet meer overeind. Onze huis arts zei dat het moment van op name al ver achter ons lag." Bert ging in 't Gasthuis wonen. Riek buigt haar hoofd met groot verdriet. „Ik ontzegde hem zijn thuisbasis. Ik denk nog steeds, die man van mij, wat doet hij hier? Hij neemt heel moeilijk af- foto Ruben Oreel scheid. Jij gaat steeds weg, zegt hij dan. 'Dit is toch geen huwe lijk?' Hij was altijd degene die wegging. Nu ben ik dat." Bij vasculaire dementie is er vaak ziektebesef. Bert laat dat af en toe blijken. „Ik vertelde laatst iets en toen merkte hij op 'Goh, dat moet je aan Riek vertellen'. 'Maar ik ben Riek, ik ben je vrouw', zei ik. Hij keek me aan en zei 'Nou ik dacht dat je mijn moeder was. Dat moet ook vreselijk zijn voor jou. Dan moet het toch goed mis zijn met dat hoofd van mij'." Kleine momenten van zul ke erkenning doen Riek goed. Ze is zijn anker in het bestaan. Riek: „Als ik aan hem probeer uit te leggen waarom dit of dat gebeuren moet, zegt hij 'als jij dat vindt, dan moet dat maar. Ik ben met jou nog nooit slecht ge varen'." (Advertentie) A hotel, vlakbij Brugge enGentjl 3-/4-/5-daagse autoreis België Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 22/9 t/m 29/12 Hotel Capitole Aalter ligt middenin het hart van Meetjesland perfect gelegen, op amper 20 minuten van Brugge en Gent inclusief ontbijtbuffet, bar, filmzaal en parkeergelegenheid de gezellige bloemenstad Gent met zijn eigen Belgische charme één van de fraaiste steden van Europa; Brugge de deelgemeente Poeke met zijn indrukwekkende kasteel de zeldzame planten en dieren van de vijver de Kraenepoel heerlijk wandelen door het wandelparadijs 'De oude Vaart' Reisnummer AUTO 73.628, zie www.kras.nl/73628 Spotgoedkope 3-/4-/5-daagse autoreis Duitsland Vrijwel iedere ma., wo., do. en vrij. van 25/9 t/m 29/12 Hotel Tryp Michendorf, rustig gelegen vlakbij het metrostation binnen een half uurtje middenin hartje centrum van Berl lift, bar, restaurant, terras, fitness met sauna en solarium de 18-eeuwse neoklassieke poort de Brandenburger Tor de bekendste winkelstraat Unter den Linden, de hart van de slid o.a. het Zeughaus en de Staatsbibliotheek Alexanderplatz met de televisietoren van wel 365 m hoog de talloze museums op het Museuminsel, het museumeiland Reisnummer AUTO 17.723, zie www.kras.nl/17723 4-/5-/8=daagse autoreis Duitsland Vrijwel iedere vrijdag en maandag van 29/9 t/m 30/10 verblijf in het Iuxe4-sterren Sorat Hotel Cottbus het hotel ligt in het oude stadscentrum van de stad Cottbus ontbijt, lunchpakket, diner en drankjes tussen 18.00 en 21.00u o.a. sfeervol restaurant, bar, terras, sauna en fitnessruimte uitgestrekte Spreewald waar u heerlijk kunt fietsen en wandelen het leuke stadje Spremberg, gelegen aan de oevers van de Spree Dresden met o.a. de bekende Semper Opera en de Hofkirche het nabij gelegen Polen met prachtige dorpjes en mooie natuur Reisnummer AUTO 17.506, zie www.kras.nl/17506 4-/5-daagse autoreis naar uniek stukje Gelderland Vrijwel iedere ma. en vrij. van 29/9 t/m 29/12 prachtig op heuvel gelegen met mooi uitzicht in Berg en Dal sfeervol restaurant, gezellige bar en verwarmd zwembad fietsverhuur, heerlijke grote tuin, biljart en tafeltennis gelegen in een prachtig bosrijk gebied vlakbij Nijmegen wandelingen en fietstochten via diverse schitterende routes Nijmegen met o.a. de Waalbrug en het gezellige centrum de'7 Heuvelenweg'en het Nationaal Park de HogeVeluwe de winkelstad bij uitstek Arnhem met o.a. de Eusebiuskerk Reisnummer AUTO 17.643, zie www.kras.nl/17643 3-/4-/5=daagse autoreis Enschede Vrijwel iedere ma. en vrij. van 22/9 t/m 29/12 een uit 1831 daterende herberg gebouwd in de Saksische stijl luxe hotel, gelegen tussen de steden Hengelo en Enschede brasserie, restaurant, terras, schoonheidssalon en een lift wandelen of fietsen door het typisch Twentse coulisselandschap Enschede met vele winkelmogelijkheden, terrassen en restaurants talloze sfeervolle dorpen met prachtige historische plekjes het oudste stadje van Twente; Ootmarsum met o.a. de basiliek het prachtige landschap van het natuurgebied de Borkeld Reisnummer AUTO 17.573, zie www.kras.nl/17573 4-/5-daagse autoreis naar de Noordhollandse kust Vrijwel iedere ma. en vr. van 22/9 t/m 29/12 luxe appartementen complex in een mooie bosrijke omgeving modern ingerichte 2-/4 pers. appartement voorzien van een slaapkamer, woonkamer, badkamer en een moderne keuken rustig gelegen, op slechts 10 minuten afstand van het centrum Egmond; gezellige kustplaats met winkeltjes en vele terrasjes kunstenaarsdorp Bergen, Schoorl en de kaasstad Alkmaar heerlijk uitwaaien op het lange strand en genieten van de zee wandelen door de uitgestrekte duinen (duinkaart inbegrepen! Reisnummer AUTO 17.708, zie www.kras.nl/17708 Informatie, voorwaarden en boekingen; www.kras.nl 073-5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.; 10.00-15.00 i Of boek bij één van onze 18 reisbureaus! WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.Nk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 6