aus betuigt spijt over uitspraak 2C- Nietgebonden landen keren zich tegen VS Ontvoerd meisje gered dankzij sms Vergadering IMF gespeend van succes Geen wandelende skeletten op modeshow in Madrid loslims blijven zich beledigd voelen over citaten van kerkvorst lebellenleider Kony komt het terwoud uit 'fins Charles «il boerderij in kanssylvanië Canarische Eilanden ook migratiebestemming voor Aziaten 1 Ruimen gif in Abidjan begonnen maandag 18 september 2006 j^lgbandenBoom irun). Op de modeshow Ci- teinMadrid die vandaag be- j, vijf modellen gewei- j onidat zij te mager zijn. g lillen de mode met door ileede skeletten laten prc- zei de directrice van jnilijkse modeshow, C. Sola- igsleren. De regionale regering van Ma drid stelde vorige week een mini mumgewicht vast waaraan de meisjes moeten voldoen. De ver ordening zorgde voor grote op schudding in de modewereld. Een aantal agenten die de mo dellen leveren, probeerden de Madrileense show te boycotten, maar zonder succes. Uiteinde lijk zijn 68 modellen toegelaten, onder wie 24 buitenlandse, die het vereiste minimumgewicht hebben. Vijf kandidaten werden te licht bevonden. Het is niet de eerste keer dat de 'anorexia look' in Spanje ter discussie staat. Vorig jaar in Barcelona werd ook al een selectie toege past. En in Milaan is een paar jaar geleden eveneens een be scheiden poging gedaan om iets te doen aan het ongezonde ima go van de mannequins. Solana hoopt dat het voorbeeld van Ma drid 'besmettelijk' zal zijn voor shows in andere landen. De kan didaat modellen voor Cibeles moesten zich zaterdag laten we gen. Het gewicht in combinatie met de lengte bepaalt of iemand voldoet aan de Madrileense norm. Vijf van hen haalde die norm niet. Minstens twee beken de Spaanse modellen, Eugenia Silva en Marta Espaiïol, weiger den om op de weegschaal te gaan staan. Volgens Solana is het de eerste keer dat de organi satie van een internationale mo deshow van haar mannequins eist dat 'zij er gewoon gezond uit zien'. gpd penTOfpriactie buitenland Paus Benedictus XVI ézijn'diepe spijt' uitgespro- jover de grote woede die zijn Kfkingcn over de islam te- heeft gebracht in de mos- rnreld.Hij benadrukte giste- I slechts uit een middeleeuw- Itkst te hebben geciteerd en de passage over geweld en islam op geen enkele wijze persoonlijke mening weer- ;vrees voor ongeregeldheden ren extra veiligheidsmaatre- 2genomen rondom het Vati- jen het pauselijk zomerver- Castel Gandolfo, nabij Ro- j De paus bood echter geen di ne excuses aan voor de in- jvan zijn omstreden uitspra ken trok deze ook niet in, zo- sdoor moslims in de hele we- was geëist. (Egyptische Moslim Broeder na de belangrijkste opposi- \irtij van het land, toonde desondanks tevreden en nk over 'een aanvaardbare sjtbetuiging'. Later werd die ddanng afgezwakt en werden aidelijke excuses' geëist die neind maken aan alle verwar- Andere moslimleiders wil- 2 van de paus graag weten «hijzelf eigenlijk denkt over pin. istussiëren aus Benedictus stond sinds vo- jt week dinsdag onder grote Évan vrijwel de hele moslim- treld om excuses aan te bie- voor zijn uitspraken tijdens g voor de Universiteit in Regensburg in Duitsland, haalde toen een tekst aan llBANGA - Joseph Kony, de Ürvan het Oegandese Verzet- (ger van de Heer (LRA), heeft tja schuilplaats in het oerwoud dalen en zich vervoegd bij ed neutrale verzamelplaats in kt zuiden van Soedan, zoals in was afgesproken met iOegandese regering. it heeft M. Ojul, het hoofd van 'ilRA-onderhandelingsdelega- gisteren gezegd. Het LRA dt in het noorden van Oegan- bijna twintig jaar lang een bedige oorlog gevoerd tegen li regeringsleger en daarbij tal a burgerslachtoffers ge- -tki In augustus werd een ïkt-het-vuren overeengeko- i tt Internationaal Strafhof PC) in Den Haag zoekt Kony éndere LRA-kopstukken op rdenking van oorlogsmisda- b De LR A-leiders willen am- Kie als voorwaarde voor vre- k Het ICC staat onder druk a een deel van de Oegandese araleving om het vredespro- saet in gevaar te brengen. plaatsvervanger, V. Otti, al in het kamp. Het is de be- Öng dat alle LR A-strijders =t oenvoud verlaten en op wverzamelplaatsen in het -ien van Soedan bij elkaar ko- Schattingen over hun aan- •ranèren van vijfhonderd tot Pluizend. Kr en zijn LRA streden sinds «8 naar eigen zeggen voor een inleving gebaseerd op de Geboden, maar zij lapten «zelf aan hun laars. Kinderen «den ontvoerd, burgers ver- ®:d of gruwelijk verminkt lippen of oren af te snij- a De LRA-rebellie heeft aan duizenden burgers het leven *w anp/rtr/afp PDEN-De Britse troonop- ^er prins Charles zal een ««rij kopen in Transsyl- de Roemeense regio waar f vijftiende eeuw de geweld- Vlad IH heerste, die mo- s|stond voor graaf Dracula. ^'•boerderij staat in Viscri, een «honderd inwoners tellend e prins wil het plaatsje if leven in blazen. anp van de veertiende-eeuwse kei zer Manuel II Paleologos van het orthodoxe Byzantijnse Rijk, waarin gesteld wordt dat de is lam weinig meer dan geweld en onmenselijke dingen heeft voort gebracht. Gisteren zei de paus deze tekst te hebben aangehaald in een poging om 'frank en vrij, met respect voor elkaar, te dis cussiëren'. De paus wees overi gens eerder op het verband tus sen de islam en geweld, toen hij vorig jaar tijdens de wereldjon gerendagen in Keulen moslimlei ders op het hart drukte 'iets te doen tegen het terrorisme uit jul lie rijen'. Zaterdag liet het Vaticaan in een verklaring weten dat de paus het ernstig betreurde dat moslims zich beledigd voelden door zijn opmerkingen en dat zijn toespraak verkeerd was geïnterpreteerd. Voorafgaand aan de pauselijke verklaring van gisteren, waren er overal in de moslimwereld op nieuw protesten. In de Somali sche hoofdstad Mogadishu werd een non doodgeschoten, wat in verband werd gebracht met de kritiek op de paus. Theologie- scholen in Iran bleven demon stratief gesloten en 's lands be langrijkste moslimgeestelijken eisten opnieuw excuses van de paus. De krant Teheran Times schreef dat de woorden van de paus 'een code waren voor de start van een nieuwe kruis tocht'. Op het matje Marokko riep zaterdag zijn ambassadeur bij het Vaticaan te rug, terwijl Egypte, Irak en Koeweit de vertegenwoordigers van het Vaticaan in hun land op het matje riepen. Op de Westelijke Jordaanoever, in Ga za en Irak werden kerken, waar onder enkele katholieke, aange vallen. De schade bleef echter beperkt. Steun voor de paus kwam van de Duitse bondskan selier Merkel en andere Duitse politici die erop wezen dat 'zijn woorden verkeerd begrepen zijn'. En de Turkse minister van Bui tenlandse Zaken Gül verzeker de de paus dat hij nog steeds welkom is, in tegenstelling tot eerdere berichten. gpd PUERTO DE LOS CHRISTIANOS - Een hulpverlener helpt een Afrikaanse immi grant aan wal in de haven van Santa Cruz de Tenerife. In het afgelopen weekeinde kwamen weer verschillende boten met vluchtelingen aan op de Canarische Eilan den. De Spaanse politie signaleerde zaterdag ook nog een boot met tweehonderd illegale immigranten uit Azië. Volgens de Spaanse politie is de boot vermoedelijk vertrokken uit het Afrikaanse Guinee-Bissau. Spaanse marineschepen zijn onder weg om de boot te onderscheppen. Een eerste boot met 165 illegale immigranten uit Azië, voornamelijk Pakistanen en Srilankanen, arriveerde donderdag bij de Spaanse eilanden. Zij zaten al vijf dagen zonder eten en drinken. Dit jaar zijn al meer dan 24.000 illegale immigranten op de Canarische Eilanden aangekomen. Daarbij ging het echter vrijwel alleen om mensen uit Afrika. foto Santiago Ferrero/RTR door Peter Hattink SAN JOSÉ - De top van nietge bonden landen heeft de Verenig de Staten opgeroepen het econo misch embargo tegen Cuba op te heffen en Guantanamo Bay, de Amerikaanse basis op Cuba, aan het land terug te geven. Ook dienen de VS de terroristen uit te leveren die in 1976 een aan slag pleegden op een Cubaans vliegtuig, waarbij 73 mensen om kwamen. In de slotverklaring van de top, die zaterdag eindigde in de Cu baanse hoofdstad Havanna, werd ook terrorisme veroor deeld, met de aantekening dat dit niet verward moet worden met de strijd voor zelfbeschik king van volkeren. Of met de strijd om zich van een koloniaal juk te bevrijden. Ook wordt de agressie van Israël tegen Liba non gehekeld, terwijl de vreedza me toepassing van kernenergie wordt aangemoedigd. Grote afwezige op de top, die werd bijgewoond door delega ties uit 118 landen, was de Cu baanse leider Fidel Castro. De politieke show werd gestolen door de president van Venezue la, Hugo Chavez. Magere stier Hij ging er prat op dat hij de van een operatie herstellende Castro had gesproken en zei hem te beschouwen als 'een ma gere stier die van alles at'. Met glimmende oogjes vertelde hij dat Castro over enige tijd zijn uniform weer zal aantrekken en zijn oude functies zal opnemen. In een interview met de Spaan stalige afdeling van CNN toon de Chavez zich zaterdagavond optimistisch over de steun van voor zijn land om een een zetel in de VN-Veiligheidsraad te be machtigen. „Deze zetel zal niet alleen van Venezuela zijn, maar van alle derdewereldlanden", al dus Chavez. Anti-Amerikaans De organisatoren van de top lie ten niets na om een anti-Ameri kaanse stemming te kweken. Op de weg van het vliegveld naar Havanna stonden grote borden met anti-Amerikaanse leuzen. Op een bord stonden vier por tretten afgebeeld: Hilter, Bush, Posada Carriles en Orlando Bosch, met daaronder de tekst: 'zij vertegenwoordigen één lijn!' Carriles en Bosch zijn twee door de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA gecontracteerde Cu banen, die op 6 oktober 1976 een Cubaans vliegtuig opblie zen. Die aanslag kostte aan 73 mensen het leven. Beiden wor den door Havanna gezien als ter roristen. Carriles verblijft in een Amerikaanse cel wegens ille gaal verblijf in de VS. De vader van George Bush verleende in 1990 amnestie aan Bosch. Cuba heeft de VS om uitleve ring van beide oud-CIA-agen- ten verzocht, maar Washington is hier nooit op ingegaan. Zoals gezegd was het Chavez die in Havanna vrijwel alle aan dacht voor zich opeiste, alsof hij de gastheer was en niet Fidels broer, Raul Castro. Herhaalde lijk zei Chavez het op prijs te stellen als zijn land door de Amerikaanse president Bush in het rijtje 'Iran, Irak en Noord-Korea', de 'as van het kwaad', zou worden opgeno men. gpd Doden bij aanslagen Thailand HAT YAI - Door bomaanslagen zijn in de bij toeristen po pulaire Thaise plaats Hat Yai dit weekeinde vier doden en 62 gewonden gevallen. Onder de doden zijn volgens de politie een Canadese en een Chinese toerist. Hat Yai ligt in het islamitische zuiden van Thailand. Vijf bommen ontploften in een hotel en in een drukke winkel en uitgaansstraat. De explosieven waren aangebracht op motorfietsen en werden op afstand met mobiele telefoons tot ontploffing gebracht. anp/rtr/afp Indiërs bewijzen onschuld in olie NEW DELHI - Stamoudsten in het westen van India heb ben mannen in hun dorp verplicht een ring te pakken uit een pot met kokende olie, om op die manier hun onschuld te bewijzen. Daarmee wilden de stamoudsten ontdekken wie 1500 kilogram rijst had gestolen die was bedoeld voor een plaatselijke school. De stamoudsten ontdekten de diefstal een week geleden en slaagden er niet in de verantwoordelijken te vinden. Daarom moesten alle 150 mannen in het dorp de middel eeuwse proef ondergaan. De Indiase politie heeft volgens de krant vijf leden van de dorpsraad gearresteerd. Het is onduidelijk of ook verdachten van de rijstdiefstal zijn op gepakt. anp/afp Botsing in Zwitserse tunnel GENEVE - Zeker zes mensen zijn zaterdag omgekomen tijdens een botsing in een tunnel in het zuiden van Zwit serland. Dat heeft de politie bekendgemaakt. Volgens het Zwitserse persbureau ATS raakten zeker zes andere men sen gewond. Een bus waarin een ijshockeyteam zat, botste tegen een auto, die was uitgeweken voor een wiel dat een andere au to had verloren. Na de botsing ontstond brand in de 750 meter lange Viamala-tunnel. Ook andere voertuigen vlo gen in brand. anp/afp/rtr Vogelgriep kan 2 biljoen kosten SINGAPORE - Een wereldwijde uitbraak van de vogel griep onder mensen zou de wereldeconomie tot 2 biljoen dollar kunnen kosten. Dat zei een hoge functionaris van de Wereldbank gisteren in Singapore, waarmee hij eerdere schattingen sterk om hoog bracht. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) is het risico op een pandemie van een menselijke variant van het H5N1-virus nog net zo groot als een half jaar geleden. anp/afp/rtr Britten willen zelfdovende sigaret LONDEN - De Britse regering wil dat tabaksfabrikanten gedwongen worden om zelfdovende sigaretten te gaan produceren. Dat zou de dood van meer dan honderd men- sen per jaar als gevolg van brand kunnen voorkomen. De regering bepleit bij de Europese Unie dat er regels ko men die 'veilige' sigaretten verplicht stellen in navolging van maatregelen die al in twee Amerikaanse staten van kracht zijn. Zelfdovende sigaretten gaan na een paar se conden vanzelf uit als er niet aan getrokken wordt. In Groot-Brittannië ontstaan elk jaar vierduizend branden als gevolg van roken. anp Op een of andere manier slaag de Elizabeth erin de mobiele te lefoon van haar ontvoerder te pakken te krijgen en haar moe der een berichtje te sturen. Daar in meldde zij in een hol in de grond te zitten en vrachtwagens voorbij te horen rijden. De poli tie maakte gebruik van de gege vens van sms-zendmasten om de plaats te vinden waar het sms'je was verzonden. De verdachte is volgens de poli tie een werkloze bouwvakker, die al maanden gezocht werd wegens een seksueel misdrijf waarvan een twaalfjarig meisje het slachtoffer was geworden. Hij ontvoerde Elizabeth op 6 september van een bushalte bij het huis van haar ouders. Vol gens de politie heeft hij haar kunnen meenemen omdat hij zich had uitgegeven voor politie man. Hij is waarschijnlijk op de vlucht geslagen toen de politie een grote zoekactie begon. Eliza beth leek bij haar vrijlating niets te mankeren. anp door Jessica Smeenk LUGOFF - Een veertienjarig meisje uit de Amerikaanse staat South Carolina heeft met een sms'je aan haar moeder een eind kunnen maken aan haar ontvoe ring. De politie vond haar zater dag, tien dagen na haar ontvoe ring, in een ondergronds hol dat met explosieven beveiligd was. Het sms'je van Elizabeth Shoaf droeg ook bij aan de aanhou ding van de 37-jarige man die haar ontvoerd had. Hij werd gis teren opgepakt. Elizabeth was door haar ontvoerder opgeslo ten in een soort bunker van 4,5 meter diep, op ongeveer een kilo meter van haar huis. Die was voorzien van een kuil die als wc moest dienen en een kampeer- kooktoestel. Op planken ston den voorraden voedsel. De in gang was afgesloten met houten platen. Boobytraps moesten voorkomen dat het meisje vluchtte. ABIDJAN - Franse afvalstoffenexperts zijn gisteren in Ivoorkust begonnen met het opruimen van de giftige stoffen die daar vorige maand zijn gedumpt door het schip Probo Koala, dat was gehuurd door het internationale olie- en metaalhandelsbedrijf Trafigura Beheer BV, dat in Nederland zijn admini stratief hoofdkantoor houdt. De 25 afvaldeskundigen moeten hun werk doen in beschermende pakken en maskers wegens de giftigheid van het afval dat op meer dan tien plaatsen in de Ivoriaanse hoofdstad Abidjan ligt. Naar schatting zullen zij zeker twee weken bezig zijn. Door contact met het afval of de dampen ervan zijn in Ivoorkust zeker zeven mensen om het leven gekomen. Vele duizenden anderen zijn ziek geworden. In verband met het gifschandaal zijn in het land zeven Ivorianen en een Nigeriaan aangehouden. De president verving de ministers van Transport en Milieu, foto Thierry Gouegnon/RTR door Dylan de Gruijl SINGAPORE - Het slagen van de jaarvergadering van het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank in Singapore wordt een dubbeltje op zijn kant. Er blijft verdeeldheid over het voorstel om opkomende eco nomieën China, Turkije, Mexico en Zuid-Korea direct meer stem recht te geven. Toch toonde de Britse minister Brown (Financiën) zich gisteren optimistisch. Volgens hem zijn de ministers van Financiën vast besloten een akkoord te sluiten. Het opkomende protectionisme wordt over het algemeen als een steeds grotere bedreiging gezien voor de wereldhandel. De 184 lidstaten van het IMF hebben tot vandaag de tijd om te stemmen over de nieuwe ver houdingen in het fonds. Om het voorstel erdoor te krijgen moet 85 procent ermee instemmen. Als dat lukt, dan krijgen China, Mexico, Turkije en Zuid-Korea direct meer te zeggen. Daarna wordt gewerkt aan een nieuwe stemformule die meer rekening houdt met opkomende economie ën. Ook moeten arme landen meer te zeggen krijgen. Hun po sitie in het IMF is de door de ja ren heen flink achteruit gegaan. De vernieuwing is hard nodig, omdat de huidige machtsverhou dingen zijn verouderd. De wes terse landen domineren van oudsher het IMF. Zo is China uitgegroeid tot de vierde econo mie ter wereld, maar heeft het land minder stemmen dan bij voorbeeld Nederland of België. Nederland steunt het voorstel om China, Mexico, Turkije en Zuid-Korea direct meer macht te geven. Over plannen voor de nieuwe stemformule, die in de toekomst moet worden vastge steld, toonde minister Zalm zich echter nog kritisch. India, Argentinië, Brazilië en Egypte waren gisteren weinig te spreken over het voorstel. Zij zien hun aandeel in de wereld economie niet direct weerspie gelt in de nieuwe stemverhou dingen. gpd/rtr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5