Opzet Cultuurhuis kan breder Een brommer was een leefwijze Ondernemer Ondernemer Voorstel voor dependances in Bruinisse en Burgh-Haamstede Laatste plaats Top 100 deert ziekenhuis niet v Ad"e«erenï Bramen ^««0113-315649 jw,pzc.nl Bredactie@pzc.nl Is 31,4460 AA Goes tentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; lW5.VIaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. 18 september 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland 'Nieuwerkerk-Nieuwerkerk' succes NIEUWERKERK - De fietstocht van de stichting 'Nieu- werkerkers Helpen' uit Nieuwerkerk aan de IJssel heeft zaterdag 11.000 euro opgebracht. De negentig deelnemers maakten verdeeld in twee ploegen een sponsortocht van Nieuwerkerk aan de IJssel naar Nieuwerkerk in Duive- land en vice versa. Zij fietsen voor een goed doel: een bij drage voor inwoners van Nieuwerkei-k aan de IJssel die sociaal en/of financieel in de knel zitten en geen beroep kunnen doen op andere voorzieningen. Coördinator C. Ne- belstein is zeer tevreden met de opbrengst. Wethouder A. Verseput van de gemeente Schouwen-Dui veland fietste de groep tot halverwege de Grevelin- gendam tegemoet. De wethouder reed vervolgens met de groep mee naar het dorpshuis in Nieuwerkerk, waar kof fie met Zeeuwse bolussen gereed stonden. Verseput moe digde de bezoekers aan tijdens het fietsen toch vooral ook te letten op de schoonheid van Schouwen-Duiveland. De geoefende toerrijders reden daarna in een extra lus door Brabant terug naar Nieuwerkerk aan de IJssel, de overige deelnemers namen rechtstreeks de terugweg. Waterschade na nachtelijke ongein GOES - Een woning aan de Anjelierstraat in Goes heeft flinke waterschade opgelopen, nadat onbekenden in de nacht van vrijdag op zaterdag een tuinslang op de buiten kraan hadden aangesloten en vervolgens die door de brie venbus hadden geduwd. De gang kwam blank te staan, evenals een deel van de woonkamer. Ook drupte er water de kelder in. De politie heeft een buurtonderzoekje gehou den om na te gaan of iemand iets had gezien. Dat leverde echter niets op. Een schadebedrag is nog niet bekend. Frituurwagen omgegooid YERSEKE - Op het parkeerterrein aan de Breedsendijk in Yerseke is in de nacht van zaterdag op zondag een fri tuurwagen omver geduwd. Dit moet gebeurd zijn tussen middernacht en half tien 's ochtends. De totale schade aan de frituurwagen is nog niet bekend. Omdat de frituur- wagen erg zwaar is, moeten er meerdere mensen bij be trokken zijn geweest. De politie Zeeland is op zoek naar getuigen van dit voorval. (Advertentie) uw financiën accountancy goed geregeld WeGeNeR dagbladen (Advertentie) yanonze regioredactie Fusie ün de vooravond van de fusie lal Bibliotheken Oosterschel- èregio met ingang van 2007 Kt hij de toekomst voor de bi- Botheekvoorziening op Schou- wn-Duiveland met vertrouwen tegemoet. Naast de stichting in tee gemeente, nemen de bibliotheken in Borsele, Goes, Kapelle, Tholen en Reimerswaal s aan deel, Tevens treedt het SCWOB (samenwerkingsver- tand werkgevers bibliotheken) lot deze club toe. „Door dit samengaan wordt onze positie alleen maar sterker en worden GOES - H. Simons, voorzitter ran de raad van bestuur van de Ooslerscheldcziekenhuizen, is er niet van onder de indruk dat zijn instelling dit jaar onderaan Je Ziekenhuis Top 100 is geëin digd. Simons hecht meer waar- deaan het oordeel van de inspec- tiedan aan 'zo'n lijstje'. .Deinspectie is tevreden", zegt [Simons. „Ik ben niet bang dat iwehierdoor patiënten verliezen. Tong jaar stonden we nog op plaats 49. Dat we nu laatste «aan, zegt wel iets over de be trekkelijkheid van het onder- Dek" [HetMedisch Centrum Leeuwar den is volgens het onderzoek, mtgevoerd door het AD, het bes- Ie ziekenhuis van Nederland. HetVanWeel-Bethesda Zieken- hisinDirksland en het Sint An- 'ffiiusinNieuwegein belandden nummer twee en drie. Zieken- te Walcheren staat op de 93e plaats en ziekenhuis Zeeuws- 1 Vlaanderen op de 49e. De Top 100 is gebaseerd op der- I? punten die zijn opgesteld for de Inspectie voor de Ge- 'wadheidszorg, de brancheorga nisaties van de ziekenhuizen en demedischspecialisten. Er is ge- aesen naar medische aspecten ili het percentage doorligwon- pijnbestrijding, het tijdig Tieren van gebroken heupen asnelle diagnose van mogelij- ia borstkanker. Daarnaast telt oordeel van de patiënt over censtverlening mee. Het AD publiceert de lijst nu •Mr de derde keer en telkens is <4 omstreden door de gekozen ^t'aodiek. Zo is het opmerke- 4 dat de nummer één van vo- dg jaar, het St. Franciscus Zie- ifflhuis in Roosendaal, nu op aanmer vijftig staat. Volgens AD houdt dit niet in dat dit iexenhuis slechter presteert ®n vong jaar, maar dat de an- -eren beter zijn geworden. kritiek op het onderzoek «emt volgens Simons niet weg bd bestuur van de Ooster- «jeldeziekenhuizen bekijkt op *elke inhoudelijke punten het ka verbeteren. Hij grijpt het on- •trzoek zelfs aan om nogmaals pleiten voor een inniger sa- ®&werking tussen de Ooster- weldeziekenhuizen en Zieken bus Walcheren, nu de fusie tus- beide instellingen van de Kan is. AERIKZEE - Als het aan voor- AerA. Hijgenaar van de Stich- fe Openbare Bibliotheek «chomven-Duiveland ligt, komt sliet alleen een Cultuurhuis in knkzee, maar wordt er ook ge- jühl aan dependances in de ^nn van 'Cultuurhutjes' in smisse en Burgh-Haamstede. jk vind zo'n Cultuurhuis een yja plan, waarin we als bi- ïfliheekook zeker willen parti jen, maar wat mij betreft het uitgebreid worden", Hijgenaar. Hij ziet ook in Ijnunisse en Burgh-Haamstede Lgelijkheden om enkele wel- Rföórzieningen en culturele Bmeiten in één gebouw on- tetebrengen .Laat ik me met een voorbeeld beperken tot mijn woonplaats jniinisse. Daar zouden biblio- feek, het CJV en het wijkge- jvj'v bijeen gevoegd kunnen raden in één pand, een soort altuurhutje zou ik het willen Kmen", aldus de bibliotheek- moizitter. meer bronnen toegankelijk gemaakt. Het moet mogelijk worden straks ieder stukje in formatie voor de gebruikers bo ven tafel te krijgen", zegt Hij- genaar. Volgens hem brengt de fusie geen verandering in de huidige dekking aan bibliotheekvoorzie ning op Schouwen-Duiveland. „De centrale vestiging in Zierik- zee, de twee dependances in Bruinisse en Burgh-Haamstede en de zeventien opstapplaatsen voor de bibliobus blijven ge handhaafd", laat de voorzitter weten. De Stolpe Volgens hem zijn er ten aanzien van bibliotheek De Stolpe in Zierikzee de komende tijd overi gens nog wel wat noten te kra ken. Hijgenaar staat, zoals ge steld, positief tegenover opgaan in het toekomstige Cultuurhuis, maar hij vindt de termijn die het gemeentebestuur daarbij voor ogen heeft wel wat optimis tisch. In zijn optiek gaat het lan ger duren dan drie jaar voordat met de bouw van dat Cultuur huis wordt begonnen. Verbete ringen aan De Stolpe kunnen niet zo lang worden uitgesteld. Hijgenaar heeft het dan niet over grote investeringen ter ver betering, maai- over regulier on derhoud en aanpassingen ten be hoeve van een modernere be drijfsvoering. Wethouder W. Renden heeft eer der al te kennen gegeven moeite te hebben met het feit dat de ge meente geen eigenaar is van het pand, maar wel volledig op draait voor de huisvestingskos ten. Volgens Hijgenaar ligt de si tuatie iets genuanceerder. In elk geval zou overname van het pand door de gemeente niet op grote bezwaren stuiten bij het bibliotheekbestuur. „Voorwaar de bij zo'n overname zou wel zijn dat de overwaarde na ver koop van het pand ten goede komt aan het Cultuurhuis. Dat bedrag zouden we dan heel dui delijk terug willen zien", bena drukt de voorzitter. Onder leiding van veilingmeester H. van Felius brengen kopers hun bod uit op de Burghse peertjes. door Ali Pankow BURGH - In de rijke historie van de Burghse peertjes zijn er jaren geweest dat er heel wat la ger werd geboden voor de oogst dan deze keer. Met de koop van twee boompjes Saint Remy voor twintig euro zette wethouder A. Verseput zaterdagochtend meteen al de toon. Aan hem de eer dit keer de reeds meer dan honderd jaar oude verkoopvoorwaarden voor te lezen als startsein voor de jaarlijkse perenverkoop. Burgh en peren zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Traditiege trouw wordt de oogst elke derde zaterdag in september in het openbaar bij opbod verkocht. El ke koper moet zelf de peren plukken. „Het is een mooie oogst dit jaar", zegt groenten- en fruit- kenner én WD-raadslid D. Meulblok. Volgens hem zijn er echter ook wat zorgen over de Burghse peertjes en ter illustra tie wijst hij enkele totaal verdor de boompjes aan. „We weten niet hoe het komt. Ze schijnen ook tijdens die droge julimaand steeds voldoende water te heb ben gekregen", zegt Meulblok. „Brotlief, dat moeten ze gebrui ken. Dat zijn korrels die je on der bij de wortels moet strooien. Die kunnen twintig tot dertig keer hun eigen volume aanne men en houden het vocht vast", weet J. Berrevoets uit Zierikzee. Hij heeft als medewerker bij de buitendienst in de gemeente Spijkenisse goede ervaringen met die brotlief korrels. Berre voets is net eigenaar geworden van drie boompjes Saint Remy voor slechts vijftien euro. „Een mooi koopje", vindt hij zelf. En terwijl hij samen met zijn doch ter Nathalie aan de pluk begint, verheugt hij zich al op die lekke re stoof peertjes die hij met veel suiker, kaneel én geduld zal be reiden. Colbertje Veilingmeester H. van Felius, herkenbaar aan zijn imponeren de grijze knevel en zijn flitsend rode colbertje, houdt de wind er flink onder bij de verkoop. Wie even met de ogen knippert, blijkt alweer een bod te hebben uitgebracht. „Twee euro", roept Meulblok als voor twee boom pjes aan 't Lage Burgh ineens geen startbod wordt uitge bracht. De veilingmeester vindt dat wel erg weinig en besluit foto Marijke Folkertsma dat de bieder zich voor vijf euro eigenaar mag noemen. Naast de Saint Remy zijn de Gie- ser Wildemans, oftewel de rood- kokertjes populair bij de peren- kopers. Een relatief nieuwe soort betreft de Winterrietpeer. De boompjes groeien als een soort leilinde en doen het derhal ve goed langs de bebouwing zo als bij het begin aan de Hoge Weg. De Stichting Burghse Dag tekent voor het in stand houden van deze dorpstraditie. Het be stuur maakt later dit jaar be kend aan welk doel de op brengst van de veiling wordt be steed. door Ali Pankow SCHARENDIJKE - De keuze tussen een Kreidler, een Zündapp of een Puch maakte je niet zomaar, weet voorzitter Christiaan Matthee uit Goes van Vereniging Boluz (Brom fiets Oldtimer Liefhebbers Uit Zeeland). Een brommer immers stond voor een leefwijze. De aanblik van die talrijke 'old- timer-beauties' zaterdag tijdens een rondrit over Schouwen-Dui veland zorgt bij veel toeschou wers voor wat 'blues'. Jeugd herinneringen herleven bij het zien van nozembrommers, buikschuivers en Mobilettes voor de jonge meiden van toen. Wat heeft een voorzitter van am per 23 jaar met dit soort nostal gie? „Het is begonnen met een Puch van mijn vader. Zelf had ik eerst een Batavus-brommer- tje, maar die Puch vond ik zo mooi. Nu hebben we ieder drie Puchs", vertelt Christiaan Mat thee voorafgaand aan de start bij de jachthaven in Scharendij- ke. Samen met zijn vader Ad is hij oprichter van Boluz. De vere niging bestaat nu ruim een jaar en telt bijna zestig leden. De Zündapp blijkt breed verte genwoordigd in de rij van oldti- Leden van Boluz houden een koffiestop in Burgh tijdens hun rondrit mers die gereed staat voor de rondrit. Volgens Ad Matthee, penningmeester van Boluz, schuilen er veel ongeschreven wetten achter de brommers. Zo zou Zündapp meer passen bij de kerels zonder kapsones, terwijl Kreidler vaak de voorkeur had bij de showbinken. En de Puch werd vooral bereden door de jon- over Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma gens met een wat filosofischer en poëtischer inslag. Maar dan wel met een hoog stuur. „Maar dan weer niet in Rotterdam. Als je uit Rotterdam kwam, reed je op een Puch met een laag stuur, terwijl in Den Haag hoge sturen mode waren", vertelt Matthee se nior. Er waren meer verschillen. Zo was het ondenkbaar dat Puchrij- ders met een 'kikkerbek'-kop- lamp zich mengden met berij ders van een Puch met ronde koplamp. En dan was er ook nog het onderscheid tussen een grote of een kleine bel, die in be paalde steden wel en in andere plaatsen weer niet konden, „Maar de benzinetank moest in alle gevallen mooi glimmen, want dan kon je net iets beter onder de rok van het meisje ach terop kijken", memoreert de penningmeester. Plotseling pruttelt het echtpaar Nel en Ab Herben uit Middel burg binnen. Beiden berijden een Avaros-brommer uit 1958. „De Nederlandse versie van de Solex", weet een van de omstan ders. „Nou, in feite zijn deze van de Belgische producent Claes en zijn ze destijds door Avaros in Papenclrecht geïmpor teerd", corrigeert Herben. Het echtpaar trekt veel bekijks. Niet alleen met hun voertuigen maar ook met hun oude helmen en rieten valiesje presenteren ze een fraai brokje bromfiets-histo rie. OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RIDATERNEUZEN www.rida.nl - Productiestraat 8 - Tel. 0115 - 613690 Volkswagen Golf V 1.4 16V 66KWTrendline, zwart, bj. 2004, 79 107 km, elektr. ramenstuurbekr, airco, airbags voor, zij-airbags, ESP, cruisecontrol enz. enz. INSTAPPRIJSC 16.950,- netwerk voor zakelijke adverteerders haven special e™ail: 1e°nderne M«wa<0 toon ONMBMM r< MiUflHa WeGeNeR dagbladen zeeuwse almanak Die man uit Middelburg, fer vent bramenplukker, trok er onlangs op uit om, gewapend met een huishoudtrapje en en kele grote plastic emmers, een middagje te plukken op een dijk in de omgeving van Veere. Al snel was de eerste emmer vol. Die zette hij bij de bra menbosjes. En naar gelang de middag vorderde, groeide het aantal volle emmers gestaag. Tegen het eind van de middag liet hij de voorraad even in de steek om nog één emmertje te plukken. Die ijver kwam hem duur te staan: bij terugkomst waren al zijn emmers leeg, en zag hij nog net hoe een grote koeientong het laatste restje bramen ontvreemdde. Dus mocht er in de omgeving van Veere een boer zijn die vreest dat zijn koe aan de ziekte blauwtong lijdt: geen paniek, dat gaat binnen een paar dagen vanzelf weer over. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29