Van der Straaten blijft zitten Ondernemer Scoutingduo onderscheiden Laatste plaats in Top 100 deert ziekenhuis niet Ruwbouw appartementen op dijk Hansweert op losse schroeven 18 september 2006 editie Bevelanden-Tholen Goes' duo slaat De sloepenrace doet ook een aanslag op biceps, ruggen en schouders. foto Mechteld Jansen tn trapt agenten lijdens arrestatie Zeeuwen zegevieren in sloepenrace op Veerse Meer •Agenten hebben vrijdag- in Goes de nodige klap- Itn en trappen geïncasseerd lom ze een 23-jarige Goesenaar lilden inrekenen. had gezien dat de man kwart over tien op de Bees- tarkt een auto vernielde. De g achter de dader en wist hem over te dragen inde politie. De agenten had- in echter de grootste moeite de verdachte in de surveil- mceauto te krijgen. Hij verzet- zich met hand en tand en trap an agent hard tegen zijn be st Ondertussen bemoeide zijn aat, een 24-jarige Goesenaar, di met de aanhouding. Hij 1de enkele vuistslagen uit een agent, waarop ook hij houden en, in een an- auto, werd afgevoerd naar politiecel in Torentijd in delburg. e-'3-jarige verdachte liep vrij- sgayond een gebroken neus op. is is met duidelijk of hij die |de schermutseling heeft opge- ty® Volgens de politie bonkte t na zijn arrestatie hard met hoofd tegen de ramen van f surveillanceauto. Hij wilde dl ook niet op het bureau ta londerzoeken door een arts. ■plaats daarvan sloeg hij zichr 1 herhaaldelijk tegen zijn aldus de politie. door Frank Balkenende KORTGENE - Gepuft en ge zweet wordt er zaterdag op het Veerse Meer. Niet alleen dat. De sloepenrace doet ook een aan slag op biceps, ruggen en schou ders. Zeventien equipes uit alle hoe ken van het tand verschijnen za terdag aan de start in het haven kanaal in Kortgene. Alsof ze de bus moeten halen, schieten er om de paar minuten twee weg. Wie namelijk het eerst het ha venkanaal verlaat, heeft het voordeel van de binnenbocht. Zeventien kilometer telt het par cours over het Veerse Meer. „Ze roeien richting de Sebastiaan de Lange-plaat en de Zandkreek- plaat. Daar moeten ze tussen door en dat is best lastig. De geul is er zo smal dat er maar één sloep tegelijk doorkan. Dus wie daar het eerst aankomt, is flink in het voordeel", legt Moni que van der Eijk van de Zeeuw se Federatie Sloeproeien uit. Het lijkt lekker roeiweer. Een zonnetje, niet te veel wind. Vol gens Monique is de temperatuur toch wat aan de hoge kant. „Op het water staat natuurlijk altijd een windje, maar het is een zwa re, inspannende sport en dan heb je liever toch liever een iets koelere dag." (Advertentie) Sloeproeien is geen wielrennen. Daar is de winnaar altijd duide lijk. Wie het eerst het wiel over de streep zet, pakt de plak. Bij het sloeproeien spelen de handi caps een rol: de weerstandswaar- de van de boot en het aantal roeiers, zes, acht of tien. De weerstand die een sloep op het water heeft, wordt nauwkeurig gemeten en vastgelegd. Dat ge beurt door de sloep achter een sleper te hangen. Monique: „Zelfs het vermogen per roeier wordt bepaald. We houden ook de tijd per sloep tot op de secon de bij. Later op de dag rekenen we dat allemaal uit op de compu ter. Ja, ja, er komt heel veel re kenwerk aan te pas." De snelste boot met de strafste mannen is dus niet zeker van de overwinning. Gunstige handicap De bemanning moet gewoon een stuk harder roeien dan een sloep met een gunstiger handi cap. En Monique, wie tip jij als winnaar? „Poehh, dat is niet zo gemakkelijk. Misschien de Ber- genvaarder uit Deventer, die heeft een gunstige handicap." Monique, zelf stuurvrouw van De Schone Waardin (een sloep van chemiebedrijf Thermphos) maar vandaag jurylid, signa leert een groeiende belangstel ling voor deze bijzondere tak van sport. „Er zijn nu zeventien Zeeuwse sloepen in de federatie. Tien meer dan vijf jaar terug. Het is een bijzondere, maar ook gezelli ge sport. Achteraf bouwen we meestal nog een feestje. Maar ja, het is als bij zoveel sporten. Je vindt het leuk of je vindt het niks." Als de sloepen het havenkanaal binnenlopen, is het vanwege het minutieuze rekenwerk nog uren wachten op de uitstag. Uiteinde lijk blijken twee gedoodverfde (Zeeuwse) winnaars inderdaad de beker te pakken: Den Gou den Phoenix van de ploeg VOC Middelburg bij de heren en De Paardekreek 2 van ploeg De Wil de Mossels bij de dames, 's Avonds kan het publiek genie ten van een vlootschouw met verlichte sloepen op het Veerse Meer. Gedeputeerde Harry van Waveren - de provincie sponsort de race - reikt de prijs uit voor de mooist versierde sloep, de Tante Agaath uit Muiden. WGGGNGR dagbladen door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Totaal verbou wereerd arriveerden André en Marijke Franssen zaterdag bij het scoutingterrein aan de Zuiderparklaan in Terneuzen. Na een middag vol activiteiten ter ere van het 60-jarig bestaan van Scouting Doormangroep Terneuzen stonden daar een paar honderd (oud-)leden, be langstellenden en familie het verbaasde echtpaar op te wach ten. Dat was de bevestiging van mijn vermoeden, dat er iets niet in de haak was de afgelopen da gen", zei Marijke Franssen, die even daarvoor uit handen van de Goese burgemeester D.. van der Zaag een koninklijke onder scheiding opgespeld kreeg. Ook haar man André werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Van der Zaag reikte de onderscheiding uit omdat het echtpaar in 's-Heer Arendsker- ke woont. Schipper Zichtbaar geëmotioneerd had 'schipper' André geluisterd naar de loftuitingen van de Goese burgemeester Van der Zaag, lo co-burgemeester J. van Schaik van Terneuzen, kapitein Van Der Decken, enkele van 'zijn' zeeverkenners en een gedicht van zijn eigen moeder. Ik ben niet iemand die graag in de be langstelling staat. Voor mij is dit een totale verrassing." Daarnaast ontving het tweetal uit handen van 'hun' zeeverken ners een symbolische geluks boom vol wensen en een nagel bank met felicitaties als sym bool voor hun inzet en bevlogen heid die ze al ruim dertig jaar to nen voor de Terneuzense scou tinggroep. „Het is uniek, dat twee mensen koninklijk onderscheiden puur voor hun inzet voor de scouting. Daar zijn we erg trots op", zei Rinus van Stee van RegioScou- ting Zeeland. De Doormangroep wilde zater dag speciaal voor oud-leden het scoutinggevoel bovenhalen. Zo stonden er een wandeling, een boottocht, een barbecue en de koninklijke onderscheidingsce remonie op het programma. Voor de oorlog Momenteel telt de Doorman groep vijf verschillende takken en in totaal 94 leden. Die leden en voormalige scouts genoten za terdag zichtbaar van de verschil lende activiteiten. Zo ook oud-lid Ko Stoffels, die vol lof was over de dag en het feit, dat een oude schippersvaar- digheid als het wrikken nog steeds door de jongeren wordt beheerst. „Het is prachtig om te zien, dat die gasten de stalen vletten al wrikkend op de juiste plek weten te krijgen. Zoiets geeft me een goed gevoel, net als het feit dat ik vandaag heb kun nen bijkletsen en herinneringen heb opgehaald met 27 andere oud-leden. Het was een geweldi ge ervaring om nog een keertje weer 'jong' zijn." André en Marijke Franssen waren verrast door de koninklijke on derscheiding. foto Wim Kooyman 0113-315649 BÏÏU®Pzc.nl •;4460MGoeS ^5 Midden-Zee land: 0113-315520; s-Vlaanderen: 0114-372770; 3al:020-4562500. ^Harmen van der Werf UXSWEERT - De kans is het [Ddlst dat aannemingsbedrijf ader Straaten op de huidige tatieop de dijk bij Hansweert Hijft zitten, volgens directeur Hemps. Een door de gemeente feaswaal vurig gewenste ver- riringvan het bedrijf naar een «kre locatie loopt naar zijn Kdttl nog te veel in de papie- J. jaren wordt er gesproken j het verplaatsen van Van Straaten. Kemps kent de he- ■twrgeschiedenis die, vertelt tv in 1997 is begonnen. „Het iaatief lag vanal' het begin bij gemeente en de provincie, it bij ons", stelt Kemps aller- !5t vast. Van der Straaten ai steeds een afwachtende (tijding aan. En telkens keerde söj.Het veerplein bij Krui en kwam in beeld als nieu- evestigingslocatie en viel af. li overheden wilden op die p; bij nader inzien toch liever saoonwijk. tiet kader van de natuurcom- satie voor de verdieping van Westerschelde zou Van der baten vervolgens weg moe- ai. Het gebied waar het bedrijf a grenst, zou natuur worden, isr Rijkswaterstaat vond dit broject uiteindelijk te duur wor men liet het in 2003 schieten, lit was toen nog niet gebeurd, g plan kwam bovendrijven a op de dijk waar Van der toten zit, een appartementen- implex te realiseren. PvdA- ethouder C. Knuit uit Hans- eert, is de drijvende kracht thter dit voorstel. Nieuwbouw inde Westerschelde kan Hans- wrt een impuls geven en het dorp dichterbij het water bren gen. Volgens Knuit zijn zowel de ge meente als de provincie bereid een bijdrage te leveren aan het project. Meerdere projectontwik kelaars zijn ook geïnteresseerd, maar alles staat of valt met de medewerking van hoofdrolspe ler Van der Straaten. Directeur Kemps wil wel. Hij zegt dat hij hoopte dat bij het honderdjarig bestaan van het bedrijf, precies een jaar geleden, bekend zou kunnen worden gemaakt dat de onderneming naai* nieuwbouw zou gaan. „Dat is helaas niet ge lukt." Kemps richt zich nu op een an- dere datum, 15 december, als hij afscheid neemt als directeur. Een nieuwbouwlocatie is in beeld, ten zuiden van scheeps werf Reimerswaal bij Hans weert, tussen het dorp en het sluizencomplex. Alleen, het ver schil tussen wat het Van der Straaten kost om op de huidige locatie te moderniseren en wat nieuwbouw kost, is nog te groot, aldus Kemps. „Om eerlijk te zijn", verklaart hij, „is de kans het grootst dat wij op onze oude plek blijven." Wethouder Knuit laat in een reactie weten dat hij dit zou be treuren. Hij heeft de moed niet opgegeven. „We kunnen nog pro beren een duwtje in de goede richting te geven." Knuit richt zijn hoop onder meer op de provincie. Deze week staat een overleg op het programma tussen Van der Straaten en de provincie. OCCASIONCENTER AUTOBEDRIJF RIDA TERNEUZEN www.rida.nl - Productiestraat 8 - Tel. 0115 - 613690 Volkswagen Golf V 1.4 16V 66KWTrendline, zwart, bj. 2004, 79.107 km, elektr ramen stuurbekr, airco, airbags voor, zij-airbags, ESP, cruisecontrol enz. enz. INSTAPPRIJSC 16.950,- Beeld uil van graf gestolen BAARLAND - Ziedend is ze. Zaterdag verfraaide Marie ke Antonisse uit Goes de rustplaats van haar vader op de begraafplaats in Baarland met een beeld van een uil, zon dag was de oehoe verdwenen. „Het is een ontzettende bru taliteit dat iemand iets steelt van een graf. Dan heb je geen greintje respect voor de overledene en de nabestaan den." Haar vader hield van uilen. Antonisse was dan ook blij dat ze eindelijk een mooie oehoe van weerbestendig kunst stof had gevonden. „Ik had hem zo'n beeld namelijk be loofd. Zaterdag heb ik aan het eind van de middag het graf netjes gemaakt en het beeld geplaatst. Mijn moeder bezocht gisteren het graf en toen was het al weg. Het is overigens niet de eerste keer dat zoiets gebeurt op de be graafplaats in Baarland. Ik hoorde van iemand dat er ook wel eens bloemen zijn weggenomen." Antonisse gaat aangifte cloen bij de politie. Ook wil ze bij de begraafplaats briefjes ophangen, waarin ze eventuele getuigen oproept contact te zoeken. Door er publiciteit aan te geven, hoopt ze dat de dader de oehoe netjes terug zet. Alsnog gesprek met minister ZIERIKZEE - De eerder geplande bijeenkomst tussen mi nister Peijs en de gemeente Schouwen-Duiveland en ande re belanghebbenden over de aanleg van het zeereservaat voor de Schouwse en Zuid-Hollandse kust gaat vandaag alsnog door. Wethouder A. Verseput legt samen met gede puteerde H. van Waveren en burgemeester G. van de Vel- de-de Wilde van de gemeente Goedereede de bezwaren vanuit deze regio aan de minister voor. Ook voorzitter A. Schouw van de Ondernemersstichting voor belangenbe hartiging zeereservaat krijgt gelegenheid in te gaan op de problemen voor toekomstige ontwikkelingen op het ge bied van recreatie en visserij. Goesenaar slaat en dreigt GOES - De politie heeft vrijdagavond om kwart over tien een 52-jarige Goesenaar aangehouden voor bedreiging van een groepje jongeren. Die waren vuurtje aan het sto ken op een grasveldje aan de Oostwal. De man sommeer de de jongeren het vuur te doven, zo niet, dan zouden er klappen vallen. Daarop doofden de jongeren het vuur en maakten aanstalten te vertrekken. De Goesenaar gaf op dat moment een zestienjarige jongen een klap tegen zijn oor. Hij bedreigde de groep ook met een mes. De man moest een nacht zitten in een poltiecel in Torentijd en is zaterdag verhoord. Diezelfde nacht is rond vijf uur een elektriciteitskastje op de parkeerplaats aan de Oostwal in brand gestoken. De brandweer doofde het vuur. De poli tie weet niet of de groep jongeren iets te maken heeft met de brandstichting. van onze regioredactie GOES - Hans Simons, voorzit ter van de raad van bestuur van de Oosterscheldeziekenhuizen, is er niet van onder de indruk dat zijn instelling dit jaar onder aan de Ziekenhuis Top 100 is geëindigd. Simons zegt meer waarde te hechten aan het oor deel van de inspectie dan aan 'zo'n lijstje'. „De inspectie is tevreden", zegt Simons. „Ik ben niet bang dat we hierdoor patiënten verliezen. Vorig jaar stonden we nog op plaats 49. Dat we nu laatste staan, zegt wel iets over de be trekkelijkheid van het onder zoek." Het Medisch Centrum Leeuwarden is volgens het on derzoek, uitgevoerd door het AD, het beste ziekenhuis van Ne derland. Het Van Weel-Bethes- da Ziekenhuis in Dirkstand en het Sint Antonius in Nieuwe- gein zijn tweede en derde. Zie kenhuis Walcheren staat op de 93e plaats en ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen op de 49e. De Top 100 is gebaseerd op der tig punten, opgesteld door de In spectie voor de Gezondheids zorg, de brancheorganisaties van de ziekenhuizen en de me disch specialisten. Er is gekeken naar medische aspecten als het percentage doorligwonden, pijn bestrijding, het tijdig opereren van gebroken heupen en snelle diagnose van mogelijke borst kanker. Daarnaast telt het oor deel van de patiënt mee. Het AD publiceert de lijst nu voor de derde keer en telkens is zij omstreden door de gekozen methodiek. Zo is het opmerke lijk dat de nummer één van vo rig jaar, het St. Franciscus Zie kenhuis in Roosendaal, nu op nummer vijftig staat. Volgens het AD houdt dit niet in dat dit ziekenhuis slechter presteert dan vorig jaar, maar dat de an dere ziekenhuizen beter zijn ge worden. De kritiek op het onder zoek neemt volgens Simons niet weg dat het bestuur van de Oos terscheldeziekenhuizen bekijkt op welke inhoudelijke punten het kan verbeteren. Hij grijpt het onderzoek zelfs aan om nog maals te pleiten voor een inni ger samenwerking tussen de Oosterscheldeziekenhuizen en Ziekenhuis Walcheren, nu de fu sie van de baan is. In een geza menlijke reactie stellen de twee dat het onderzoek aantoont 'dat een bundeling van krachten noodzakelijk is. Paul Rademacher, voorzitter van de raad van bestuur van he ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, neemt de Top 100 serieus. „Het is geen beeld van de medische kwaliteit, maar geeft wel aan dat je als ziekenhuis op de goe de weg bent." zeeuwse almanak Bramen Die man uit Middelburg, fer vent bramenplukker, trok er onlangs op uit om, gewapend met een huishoudtrapje en en kele grote plastic emmers, een middagje te plukken op een dijk in de omgeving van Veere. Al S7iel was de eerste emmer vol. Die zette hij bij de bra menbosjes. En naar gelang de middag vorderde, groeide het aantal volle emmers gestaag. Tegen het eind van de middag liet hij de voorraad even in de steek om nog één emmertje te plukken. Die ijver kwam hem duur te slaan: bij terugkomst waren al zijn emmers leeg, en zag hij nog net hoe een grote koeientong het laatste restje bramen ontvreemdde. Dus mocht er in de omgeving van Veere een boer zijn die vreest dat zijn koe aan de ziekte blauwtong lijdt: geen paniek, dat gaat binnen een paar dagen vanzelf weer over. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25