PROVINCIALE ZEEUWSE C01IR& Behoud thuishulp onzeker Coalitie valt Taliban aan ui 111 r§& PZC www.mooierhuis.nl Duitse christendemocraten krijgen flinke klappen Nipte overwinning voor rechts bij verkiezingen Zweden Gemeenten beperken de keuze in zorgorganisaties Drieënzeventig planken op één golf St me. stijlvol thuiskomen... Minder warm ochtend middag IWolkenvelden en droog. Matige wes- L-iotzuidwestenwind. Maxima rond jprafjen- 248e jaargang no. 220 „aandag 18 september 2006 lis nummer €1,25 internet: www.pzc.nl Tern. Boys sjoemelt met rode kaart mB)AM - Voetbalvereniging pözense Boys heeft een ge- lundicapte supporter laten op draaien voor een rode kaart bij k( duel met LRC in Leerdam. De fan, Daan van Drongelen, ns niet eens bij de wedstrijd nnvvezig. fade slotfase van het duel in de easte klasse C van het zaterdag- wtbal tussen LRC en Terneu- jaise Boys (6-2) kreeg Robert Rijnberg de rode kaart van hddsrechter Stange uit Zeven en wegens commentaar op diens leiding. De speler, die van- ««e een blessure niet inzetbaar ras, zat op dat moment in 'bur gerkleding' op de reservebank, a afloop vulde elftalleider fok de Pooter op het wedstrijd- innulier niet de naam in van fort Rijnberg als ontvanger an de rode kaart, maar die van laan van Drongelen, die niet aanwezig was op het sportpark in Leerdam. Scheidsrechter Stange uitte tij- enshet invullen van het formu la in de bestuurskamer al zijn ïjfels over de juistheid van de am richting De Pooter en an- ereaanwezigen van Terneuzen- se Boys, onder wie voorzitter Willaert. Het gezelschap hield echter vol dat Van Drongelen de- was die de rode kaart had ontvangen. Willaert was zich van geen kwaad bewust: „Ik ben afgegaan op onze leider." Die was gister avond niet bereikbaar voor com mentaar. Trainer Danny van de Velde was niet in de bestuurska- maar hoorde nadien wel de verkeerde naam. „Dit san echt niet", zei hij gisteren. ,Dit moeten we reehtbreien." Zeven aanslagen treffen Kirkuk KIRKUK-Door zeven gelijktij dige zelfmoordaanslagen zijn ;n in Kirkuk, in het Koer dische noorden van Irak, zeker 21 mensen om het leven geko- Ruim zeventig anderen raakten gewond. De zwaarste aanslag vond bij een onderzoekscen trum van de politie. Toen de da der al schietend zijn bomauto opblies, vielen er negentien do den. Onder de slachtoffers zijn veel agenten. Bij zes andere aanslagen vielen acht doden. Een van die aansla- as bij een kantoor van de Patriottische Unie van Koerdis- tan, de partij van de Iraakse pre sident Talabani. In Kirkuk le ven zowel Koerden als Arabie ren en Turkmenen. De stad ligt ineen gebied met grote oliereser ves. De laatste maanden is het aantal aanslagen er sterk toege nomen. ANP/AFP/RTR Transdnjestrië stemt massaal voor Rusland IIRASPOL - Een overweldigen de meerderheid van 95 procent van de inwoners van Transdnjes trië heeft gisteren bij een volks stemming gekozen voor aanslui ting bij Rusland. Dit blijkt uit «n peiling onder kiezers die net Bun stem hebben uitgebracht. Transdnjestrië beslaat ongeveer sn achtste van het totale land oppervlak van Moldavië, maar vgt 40 procent van de in dustrie in de vroegere sovjetre publiek. De voornamelijk Rus- cschtalige inwoners van de verklaarden zich in 1990 onafhankelijk uit vrees dat de Roemeens sprekende meerder heid in het land aansluiting zou toeken bij Roemenië. de afscheiding, die door enkel land officieel werd ld, volgde een korte perio de van burgeroorlog, waaraan Russische troepen een einde taakten. Het zelf niet aan Moldavië gren sde Rusland heeft, zeer tegen de zin van de Moldavische rege- nog altijd twaalfhonderd """^happen in de streek gele- Westerse landen hadden al laten dat zij de uitslag van de raadpleging van gisteren an ook niet zullen erken- nen ANP/AFP/RTR door Wilma de Cort NIJMEGEN - Ouderen en zieken die al jaren dezelfde hulp in de huishouding heb ben, worden mogelijk ge dwongen na 1 januari een ander te nemen. Dit is het geval als hun gemeen te geen contract heeft gesloten met de thuiszorgorganisatie waar hun vertrouwde hulp in dienst is. Gemeenten zijn vanaf 1 januari verantwoordelijk voor de huishoudelijke hulp aan ouderen en zieken. Zij sluiten daartoe contracten met thuis zorgorganisaties. Een aantal ge meenten laat slechts drie tot vijf thuiszorgorganisaties de hulp le veren. Daardoor hebben de cliënten een beperkte keuze. Andere gemeenten laten de deur verder open staan. Daar krijgen alle thuiszorgorganisaties die aan de criteria en prijs van de gemeente voldoen, een overeen komst. Dramatisch Directeur R. Axt van de Stich ting Thuiszorg en Maatschappe lijk werk Rivierenland noemt het 'dramatisch' als ouderen van de ene op de andere dag ge dwongen afscheid moeten ne men van hun vertrouwde hulp. „Wij hebben het over mensen van tussen de 75 en 85 jaar die dikwijls een vriendschappelijke band met hun hulp hebben opge bouwd." Hij schat dat tweederde van de gemeenten aanstuurt op een be perkt aantal contracten met thuiszorginstellingen. Achter de schermen woedt op dit moment in de thuiszorg een ongekende concurrentiestrijd om bij gemeenten een voet tus sen de deur te krijgen. Regiogrenzen zijn daarbij niet langer heilig. Zo poogt een thuis zorginstelling uit Den Haag ter rein te veroveren in de Overbetu- we. Ook in Zeeland zijn in diver se gemeenten meerdere thuis- zorgorganistaies actief. GPD KAAPSTAD - Honderden surffanaten kozen aan het Muizenbergstrand nabij Kaap stad, Zuid-Afrika, het ruime sop om mee te doen aan de wereldrecordpoging met zo veel mogelijk surfers op een golf te 'rijden'. Uiteindelijk slaagden gisteren 73 water sporters erin om zich minstens vijf seconden staande te houden op een en dezelfde golf. Dat aantal was goed voor een vermelding in het Guinness Book of Records. Het vorige record stond op 53 surfers op een golf. foto Mike Hutchings/RTR door Achille Prick BERLIJN - Na verkiezingen in de Duitse deelstaat Mecklen- burg-Voor-Pommeren en in Ber lijn leek de socialistische SPD gisteravond in beide regionale parlementen de grootste partij te blijven. Het CDU van bonds kanselier Merkel en vooral de Linkspartei.PDS kregen flinke klappen. In Mecklenburg-Voor-Pomme- ren is de rechtsextreme NPD er in geslaagd de kiesdrempel van 5 procent te halen. Samen met Saksen is de NPD nu in twee Duitse deelstaatparlementen vertegenwoordigd Nadat de stemlokalen om zes uur dichtgingen, werd duidelijk dat de opkomst van de kiezers op een historisch dieptepunt lag. Krap 60 procent van de stemgerechtigden nam de moei te naar de stembus te gaan. In absolute aantallen is alleen de combinatie van Groenen/ Bundnis '90 in Berlijn er giste ren in geslaagd meer stemmen te vergaren dan vier jaar gele den. In Mecklenburg-Voor-Pomme- ren was de liberale FDP relatief de grote winnaar. De partij kreeg ruim 10 procent van de stemmen, een verdubbeling van de uitslag van vier jaar geleden. De rechtsextreme NPD slaagde er voor het eerst in zetels te ha len in de deelstaat aan de Oost zee. Met 7,2 procent van de stem men werd de kiesdrempel van 5 procent ruim gehaald. De belangrijkste vraag is wie de grootste partij wordt in Meck- lenburg-Voor-Pommeren. Het was de hele avond een nek-aan-nekrace tussen CDU en SPD. Uiteindelijk lijkt de SPD met iets meer dan 30 procent van de stemmen de grootste te worden, het CDU kwam bij prognoses van tien uur tot iets meer dan 28 procent. Hoewel de SPD de grootste lijkt te blijven, verloor de partij wel flink ten opzichte van verkiezingen vier jaar gele den. Daardoor is een voortzet ting van de 'rood-rode' coalitie van SPD en Linkspartei.PDS zeer onzeker geworden. Beide partijen lijken maar net een meerderheid van één zetel te ha len. GPD door Aad Luymes BAGRAM - Het Afghaanse le ger en de door de Verenigde Sta ten geleide coalitiemacht zijn in het weekeinde een offensief be gonnen tegen de Taliban in het oosten van Afghanistan. Aan de operatie nemen ruim zevendui zend militairen deel. Naast vierduizend Afghaanse militairen doen er ook driedui zend manschappen van de coali tiemacht mee. Deze Operatie Mountain Fury is gericht tegen opstandelingen in de provincies Paktika, Khost, Ghazni, Paktya en Logar. Daarnaast gaat de Operatie Me dusa van de Isaf-vredesmacht in de zuidelijke provincie Kanda har, die begin deze maand be gon, ook nog steeds door. Hier- door Windy Kester STOCKHOLM - De parlements verkiezingen in Zweden zijn nipt gewonnen door de rechtse alliantie van oppositiepartijen. Nadat vrijwel alle stemmen geteld waren, bleek het 'recht se blok' anderhalf procent voor te liggen op het 'linkse blok' onder leiding van de so ciaal-democraten van premier G. Persson. In de loop van de avond gaf Pers son zijn nederlaag toe, nadat de leider van de conservatieve alli antie, F. Reinfeldt, de overwin ning had opgeëist. Dit gebeurde na een uiterst spannende verkie zingsavond, die bepaald werd door soms minieme verschillen tussen links en rechts. Rein feldt, lijsttrekker van de cen trum-rechtse partij Moderater- na, wordt hoogstwaarschijnlijk de nieuwe premier van Zweden. De uitslag betekent een gevoeli ge nederlaag voor de sociaal-de mocraten, die van de afgelopen 74 jaar er 65 aan de macht wa ren, waaronder de laatste 12 jaar. Dat betekent ook het einde van het premierschap van Pers son, die al tien jaar aan het roer staat in Zweden. Naar verwachting wordt Rein feldt (41) de nieuwe premier van een coalitieregering, waaraan naast zijn eigen partij, Modera- terna, waarschijnlijk alle ande re partijen van het rechtse blok deelnemen, te weten de Libera le, de Christen-democratische en de Centrumpartij. De alliantie heeft er steeds op ge hamerd het Zweedse model van de welvaartstaat niet te willen afbreken, maar wel te zullen ver beteren. GPD Nederlandse militairen maken hun wapens schoon op hun basis Tarin Kowt in Afghanistan. foto Rick Nederstigt/ANP aan nemen tienduizend Af ghaanse militairen en Navo-een- heden deel. Het doel van Operatie Mountain Fury is niet alleen de Taliban uit de regio te verdrijven, maar ook de economie op de been te helpen. De coalitiemacht heeft al ruim 43 miljoen dollar gere serveerd voor de bouw van be stuurscentra, scholen, elektrici teitscentrales en wegen in de re gio. Volgens de Isaf-vredesmacht zijn bij Operatie Medusa zeker vijfhonderd Taliban-strijders omgekomen. Volgens lokale functionarissen zijn hierbij ook dertien tot veertig burgers omge komen. Isaf maakte zaterdag bekend dat bij gevechten tussen de vre desmacht en de Taliban in het zuiden van Afghanistan zeker zeventien rebellen zijn gedood. Isaf-militairen openden het vuur op Taliban toen zij zagen dat ze langs de weg mijnen leg den. De nationaliteit van de be trokken Isaf-militairen is niet bekend. In de zuidelijike provin cie Uruzgan verblijven ongeveer duizend Nederlandse militairen. In de provincie Khost kwam za terdag een Amerikaanse mili tair om toen Taliban een militai re basis aanvielen. Een andere Amerikaan en zeker drie Af ghaanse militairen raakten ge wond. ANP -ts Sta «1 £2 wygBW» CSÉUI HB Wk m m ft»» a lezen we zeeuws telefoon: (postlbankrekeningnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daaitxj éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 21.501". CD per kwartaal met automatische incasso 61.50)*. per jaar met automatische incasso l€ 238.00)*. mei gratis PZC-paraplu Kijk op www.pic.nl/abormeren, bel gratis 0800 - 0/31 ?31 of stuur deze bon naar P/C, atdelmg lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes si'Tmssi'ssssso11 het alfabet van Zeeland No-claim in zorg wankelt In politiek Den Haag bestaat onduidelijkheid over de kos ten van een eventuele afschaffing van de no-claimrege- ling in de nieuwe zorgverzekeringswet. Het CDA, dat net als PvdA, SP en GroenLinks ongelukkig is met de no-claimregeling, wil opheldering van Financiën en Volksgezondheid. CDA-fractieleider Verhagen hoopt wel dat afschaffing van het no-claimsys- O teem niet leidt tot forse premieverhogingen. Duizenden naar Jazz by the Sea De zestiende editie van Jazz by the Sea lokte dit weekein de duizenden liefhebbers naar Walcheren. Het geheim van het succes zit volgens organisator D. Mulder in de combinatie van ou- de stijl jazz en de mooie locaties. Er waren zeventig optredens te be luisteren, waaron der dat van de Mar tij n Schok Boogie en Blues Band (fo- 13 PSV verslaat Feyenoord JtL'l Tn een zwakke topper won PSV gisteren met 2-1 van Feyenoord. Door dat resul- I -igftrt iT'r i j taat begint de seizoensstart T* J11 van Feyenoord desastreuze j^KtMlï^^HÉÉ vormen aan te nemen. Na v*er duels heeft de Rotter- li damse ploeg pas vier pun- Driebanders lijden verlies De biljarters van Delta/Frans Bevers zijn de competitie driebanden in de eredivisie slecht begonnen. De Goese for matie ging gisteren in Sprundel onderuit tegen Aarts- bouw: 6-2. Alleen nieuwkomer Peter de Backer kwam tot een overwinning. Jean Paul de Bruijn uit Hulst moest zijn meerdere erkennen in Berry van Q Beers. dL, O* Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Gezondheid: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1