Twee helften wereld van verschil PZC Liverpool haakt voorlopig af in titelrace Kluivert wordt gedreven door rancune Haperend AZ pakt met tien man een punt tegen FC Twente: 2-2 16 Eerste zege voor Juve in Serie B Van Bommel scoort, maar Bayern verliest maandag 18 september 2006 door Theo Brinkman ALKMAAR - Schutterende ver dedigers, een haperende op bouw, vroege wissels: 45 minu ten lang leek het nergens op wat AZ deed tegen FC Twente. Na rust toonde de thuisploeg letter lijk en figuurlijk een ander ge zicht. Nieuwe spelers, andere in stelling en een iets andere speel wijze. Resultaat: toch nog een punt (2-2). 'Een heel groot compliment' gaf AZ-trainer Louis van Gaal zijn spelers voor de getoonde wils kracht in de tweede helft, toen ze twee keer een achterstand wegwerkten. Aan de eerste helft maakte Van Gaal weinig woor den vuil. Aangenomen mag wor den dat hij die teksten bewaart voor intern gebruik. Vermoeidheid, na de Uefa-Cup- wedstrijd van donderdag tegen Kayserispor, speelde mogelijk een rol bij AZ. Een andere oor- Luirink breekt zijn jukbeen ALKMAAR - Gijs Luirink is voor lange tijd uit de roulatie. De centrale verdediger van AZ brak gisteren tegen FC Twente zijn jukbeen op twee plaatsen. In het ziekenhuis van Alkmaar bleek de ernst van de blessure. Van een hersenschudding is geen sprake, aldus een woord voerder van AZ. „Hij is gewoon bij en weet alles nog, maar hij heeft wel knallende koppijn." Luirink liep de blessure op in een luchtduel met Otman Bak- kal, een kwartier voor het einde van de wedstrijd. Omdat AZ al door de wissels heen was, moes ten de Alkmaarders het laatste kwartier met tien man verder. Figuurlijke hoofdpijn had Lui rink zichzelf in de eerste helft al bezorgd, toen hij de bal zomaar met de hand wegtikte voor het hoofd van Orlando Engelaar. Het leverde FC Twente een straf schop op en een 0-1 voorsprong. GPD NAC pakt dure punten dankzij knal Zonneveld ARNHEM - Bij NAC Breda was Mike Zonneveld za terdagavond de gevierde man. Met een fantastische knal vanaf de linkerkant liet hij Vitesse-doelman Wapenaar vlak voor tijd kansloos en bezorgde hij zijn ploeg een onverwachte zege: 0-1. Voor NAC was het de twee de zege van het seizoen en daarmee bezet de ploeg de negende plaats. Opmerke lijk genoeg staan Excelsior en Heracles nog boven NAC. De Rotterdammers versloe gen op eigen veld Willem II met 3-2. Steur scoorde twee keer voor de promo vendus, El Hamdaoui bei de keren voor de Tilbur- gers. Heracles was in Alme lo te sterk voor FC Utrecht: 3-0. Quansah en de Brazili aan Everton (2x) waren de doelpuntenmakers. FC Groningen deelt de kop positie met AZ en Roda JC. Groningen behaalde giste ren een uitzege bij Sparta: 0-1. Seedorf was matchwin- ner. Heerenveen won met 3-0 van NEC en staat met PSV en Ajax gedeeld vierde. Al- ves, Nilsson en Pranjic scoorden. Onderin blijven Sparta en NEC op één punt staan. Alleen ADO Den Haag doet het slechter, de Hagenaren behaalden nog geen punt. ANP zaak zocht Van Gaal in de neder laag die Ajax eerder op de mid dag had geleden bij Roda JC. Die leverde AZ de wetenschap op dat het bij winst alleen aan kop zou staan. „Dat geeft druk", aldus de trainer. Het waren twee mogelijke ver klaringen voor de slechte eerste helft. Maar daar stond tegen over dat het niet voor het eerst dit seizoen was dat AZ in de pro blemen kwam. De fraaie koppo sitie na vier wedstrijden verhult in dat opzicht wel het een en an der. Overvol Twente bestreed AZ door het middenveld heel dicht op de ver dediging te laten spelen. AZ wist er geen raad mee, verloor veel te veel duels en kon de ruim te niet vinden. Omdat Stijn Schaars en David Mendes da Sil- va (vervanger van de met blaren kampende Martijn Meerdink) ver naar binnen trokken, werd de middenlinie overvol. Het miserabele spel van AZ kost te twee middenvelders al snel de kop. Demy de Zeeuw, machte loos tegen Orlando Engelaar, ging al na een half uur naar de kant. Simon Cziommer mocht een kwartiertje langer blijven. „Volledig terecht", vond Cziom mer van zijn eigen wissel. „Als je de bal niet één keer bij een me despeler krijgt, doe je het niet goed." AZ stond op dat moment 0-1 achter (strafschop N'Kufo na on begrijpelijk hands van Gijs Lui rink) en mocht daar in feite nog blij mee zijn. N'Kufo en Ramon Zomer lieten goede kansen onbe nut. Namens AZ kreeg alleen Danny Koevermans een kans. Met de invallers Julian Jenner en Moussa Dembele draaide AZ beter, al had het de 1-1 van Sho- ta Arveladze nodig om echt los te komen. Gedurende een kwar tier bracht het FC Twente in ver legenheid. Dat veranderde pas een kwartier voor tijd, toen Lui rink uitviel met een gebroken jukbeen. AZ was door de wis sels heen en moest derhalve met tien man verder. Twente profiteerde via Tourna (1-2, maar moest in de slotminu ten toezien hoe AZ toch weer langszij kwam. Dembele, die in de tweede helft indruk maakte met diverse acties, schudde Jeroen Heubach af en bezorgde AZ alsnog een punt. GPD De fans van Chelsea gaan uit hun dak nadat Didier Drogba hun ploeg op voorsprong heeft gezet tegen Liverpool. De Grote Vier in Engeland speel den gisteren tegen elkaar. Ar senal won bij Manchester Uni ted (0-1), Chelsea versloeg Liver pool (1-0) en dus is er een verras sende koploper in de Premier League: Portsmouth. door Roy Hammink DEN HAAG - De Engelse taal leent zich veel meer dan de Ne derlandse voor mooie one-li- ners. En sommige moet je ge woon niet vertalen. De huidige situatie in de Premier League bijvoorbeeld: dat is echt 'a two horse race'. Na de vijfde speeldag zijn ex- van de vier ploegen die bij de start nog titelkandidaat waren nog twee over: Manchester Uni ted en Chelsea. De andere twee van de Grote Vier, Arsenal en Li verpool, staan na gisteren, de dag dat het kwartet topploegen elkaar trof, al op een behoorlij ke achterstand. In verliespun- ten: Manchester United en Chel sea ieder dx*ie, Arsenal zeven en Liverpool acht. Arsenal boekte gisteren de eer ste zege van het seizoen, na twee gelijke spelen en één nederlaag. Emmanuel Adebayor zox-gde voor een lach op het gezicht van trainer Arsène Wenger. Hij scoorde vlak voor tijd na een pass van Cesc Fabregas. Eerder in het duel op Old Trafford mocht de Braziliaan Gilberto Silva een strafschop nemen, maar die werd gekeerd door Uni ted-keeper Tomasz Kuszczak. Wie? Inderdaad, de Poolse reser ve-doelman in de formatie van manager Alex Ferguson. Hij nam de honneurs waar voor de zieke Edwin van der Sar. Daax-door was er op Old Traf ford, dat 75.595 toeschouwers verwelkomde en daarmee een nieuwe record in de Premier League neerzette, geen Neder- landse inbreng. Bij Arsenal ont brak de aan zijn heup gebles- seex-de Robin van Persie. Ook Thierry Henry speelde niet: de beste aanvaller in de Engelse competitie heeft nog last van een voetkwetsuur. Kuijt Twee uur eerder haakte Liver pool op Stamford Bridge voorlo pig af in de strijd om de titel. De ploeg kreeg tegen Chelsea veel meer kansen dan de regerend kampioen, maar faalde in de af werking. Steven Gerrard en Craig Bel lamy vonden doelman Petr Cech op hun weg en Dirk Kuijt hielp di'ie kansen om zeep. In de eer ste helft knalde de oud-Feye- noorder keihard op de lat, na de pauze kopte hij naast en ver prutste hij van dichtbij een hal ve omhaal. Chelsea, waar Khalid Boulah- rouz in de basis startte en Arjen Robben na zijn blessure inviel, had aan één kans voldoende voor de zege. Dat kwam in een fletse wedstrijd door een schaars moment van franje van Didier Drogba. De Ivoriaan draaide na 42 minuten prima weg van zijn directe tegenstan der Jamie Carragher en schoot uit de draai snoeihard x-aak: 1-0. Chelsea-Liverpool was typisch zo'n topper waarvan het affiche er veel mooier uitzag dan de werkelijkheid. De thuisploeg bouwt op de degelijkheid en TURIJN - Juventus heeft de eerste zege in de Serie B binnen. Zaterdag werd in Turijn met 2-1 gewonnen vanVicenza. De van een blessu re teruggekeerde Trezeguet scoorde pal voor rust de openingstreffer, Del Piero zorgde voor 2-0. Juventus, dat dit seizoen overigens niet alleen in Serie B speelt maar wegens verbouwingen ook de thuisduels afwerkt in Stadio Olimpico van Tox-ino, staat nu op min dertien punten. Ko mende dinsdag speelt Juve alweer, ditmaal het competitieduel uit bij Crotone. GPD Het moet een heerlijk gevoel zijn om bij je debuut voor je nieuwe club uitbundig verwelkomd te worden. Patrick Kluivert werd gisteren door de supporters van PSV met een staande ovatie ontvangen tijdens de topper te gen Feyenoord en speelde daarna voor het eerst twintig minuten mee. Hoe hij ervoor staat kun je nu nog niet zeggen, maar Kluivert straalt wel uit dat hij heel graag wil. Ik hoop ook dat hij de komende tijd laat zien dat hij wel degelijk nog kan voetballen. Kluivert is tocli één van de beste spitsen die Nederland heeft ge kend en ook nog altijd topscorer aller tijden van het Nederlands elftal. Het probleem is natuurlijk geweest dat zijn carrière hard omhoog ging en na enkele jaren weer net zo snel naar beneden. Dat heeft de laatste jaren vooral met verkeerde keuzes en veel blessures te maken gehad. Daarnaast heeft Klui vert ook privé de nodige problemen ge kend. Daar zal hij zelf ook schuld aan hebben gehad, alleexx worden zulke za ken wel eens vergeten wanneer een spe ler wordt beoordeeld. Het is nu aan Kluivert om te bewijzen dat hij door veel mensen veel te vroeg is afgeschreven. Hij wordt gedreven door rancxine en dat kan bij topspor ters vaak nieuwe krachten oproepen. Het scoren zal voor hem waarschijnlijk ook makkelijker zijn dan tijdens zijn jaren in Italië, Spanje en Engeland. De keuze van PSV om Kluivert binnen te halen vind ik wel een verstandige. Ik denk dat iedere Nederlandse club blij zou moeten zijn met een spits van zijn kaliber. Behalve bij Feyenoord dan, want het is wel gebleken dat een voor malig Ajacied niet welkom is in Rotter dam. Maar in Eindhoven geven ze daar niets om, bleek wel uit het applaus toen hij er gisteren in kwam. Kluivert blijft toch een persoonlijkheid met veel uitstraling, die ook in Europa nog al tijd een grote naam heeft. Het is slim van PSV om hem langzaam te brengen. Iedereen rekende erop dat hij afgelopen dinsdag tegen Liverpool speeltijd zou krijgen, maar Ronald Koe man hield hem nog aan de kant. Nu heeft hij twintig minuten in de benen en deze week zullen er daar voor de be ker nog wat meer bijkomen. Daardoor kan hij langzaam in het juiste ritme ko men. Kluivert heeft een zwakke voorbe reiding achter de rug en zal zich in zijn hoofd fitter voelen dan hij in werkelijk heid is. Je wilt als voetballer dan te graag en met dat aspect houdt PSV pri ma rekening. Met Kluivert, Tardelli, Koné en Farfan hebben ze in Eindhoven nu in ieder ge val voorin wel genoeg keus. Alleen moet nu nog wel blijken hoe fit Klui- AZ-spits Shota Arveladze schermt de bal af in een duel met verdedi ger Peter Niemeyer van FC Twente, foto Maartje Blijdenstein/ANP Bar^a gaat onverstoorbaar verder MADRID - Barcelona gaat voorlopig ongenaakbaar don met winnen. Gisteren boekte de ploeg van Frank Rijt aard en Johan Neeskens weer een overwinning in delft mera Division. Uit bij Santander werd het 0-3 door tref fers van Eto'o, Giuly en Ronaldinho. Barcelona voert d" ranglijst nu aan, samen Valencia en Sevilla. Sevilla smaakte zaterdag het genoegen koploper te we den dankzij een zege in de stadsderby met Betis Het werd 3-2, de beslissende treffer kwam van de voet vand- middenvelder Renato. Dankzij een betere doelsaldo das Valencia en Barcelona is Sevilla nu de hoogstgeklasseer- de ploeg in Spanje. Valencia smaakte het genoegen te winnen van Getafe Bo vendien was Valencia ook de eerste ploeg die scoorde t^ gen dat team. Getafe voerde tot dit weekeinde mee d* ranglijst aan, maar haakte even af na de 2-0-nedei Morientes scoorde 1-0, Vicente zorgde voor de 2-0. Gisteravond laat won Real Madrid met 2-0 van Real So- ciadad. In de Spaanse hoofdstad scoorde Reyes na 64 nuten. In de blessuretijd maakte Beckham er 2-0 van Madrilenen staan nu op de viex-de plaats. GPD/RTR Anderlecht loopt verder uit ANTWERPEN - Racing Genk heeft een veer moeten laten in de nek-aan-nekrace met Anderlecht om de heerschap pij in de Belgische eerste klasse. Anderlecht won zate met 2-0 van Lokeren en nam daarmee weer een n._6l van drie punten op Genk. Die ploeg kwam gisteravond pas in actie tegen Roeselare. Het uitduel eindigde in 3-3 Genk heeft daardoor nu twee punten achterstand op An derlecht. Standard Luik boekte dit weekeinde de eerste thuiszege van het seizoen. FC Brussels werd met 2-1 ver slagen, de treffers kwamen van Rapajic en Sergio Concei- cao. Petö scoorde tussendoor nog tegen. Club Brugge maakt ook al een zoi'gelijk seizoen door. Uit bij St. Truiden slaagde Clement er pas in de 81e minuu; in om een gelijkspel (2-2) veilig te stellen. Daarmee leek de wedstrijd voorbij, maar in blessuretijd bracht Balaban Club zowaar nog de volle winst. GPD Arsenal jaagt op linksback Abidal DEN HAAG/LONDEN - Voetbalclub Arsenal heeft de jacht geopend op de jonge Franse linkerverdediger Ene Abidal van Olympique Lyon. De Franse manager Arsène Wenger van de Londense club ziet in Abidal de ideale op volger van de naar Chelsea vertrokken Ashley Cole. Ar senal zou overigens al een bod hebben klaarliggen, het zou gaan om zo'n 10 miljoen euro. Eerder werd al bekend gemaakt dat Barcelona ook geïnteresseerd is in de links back van de Franse landskampioen. GPD Kuitbeenbreuk velt Hargreaves DEN HAAG - Voetballer Owen Hargreaves is de komen de maanden niet inzetbaar bij Bayern München. De Engel se middenvelder brak zaterdag in het Bundesligaduel bij Arminia Bielefeld (2-1-verlies) zijn kuitbeen. Hargreaves moet zeker drie weken met zijn linker onderbeen in hei gips en hoopt daarna met revalideren te beginnen. De 25-jairige Engelse international mist in ieder geval Bayerns komende drie Champions Leaguewedstrijdenen de EK-kwalificatiewedstrijden van Engeland tegen Mace donië en Kroatië. GPD foto Geoff Caddick/EPA loert op een individuele ople ving of een fout van de tegen stander. Na 51 minuten deed Chelsea aanvallend helemaal niets meer, omdat Michael Ballack rood kreeg. De Duitser plantte zijn noppen in het been van Mohammed Sissoko. De Afrikaan van Liveipool bofte trouwens dat hij nog op het veld stond: hij had vlak voor rust zijn tweede gele kaart moeten hebben, maar arbiter Mike Ri ley toonde zich clement. Vlak voor tijd miste Peter Crouch nog een uitgelezen kopkans voor Liveipool, dat Boudewijn Zenden nog zag invallen. Outsider Overigens: de koppositie is in handen van Portsmouth, dat vo- rlg jaar net aan degradatie ont snapte. De ploeg van aanvoer der Dejan Stefanovic (ex-Vites- se) en aanvaller Nwanko Kanu (ex-Ajax) verzamelde na vijf duels al dertien punten en de halfbejaarde doelman David Ja mes is nog niet gepasseerd. Prachtig resultaat voor een for matie waar ze in Engeland ook al een prachtige naam voor heb ben: outsider. GPD vert is. Hoe wordt zijn rol binnen het team? En misschien nog wel belangrij ker: wordt hij weer helemaal topfit? Bt denk dat we over twee maanden ant woord kunnen geven op die vragen. De drive om er de komende jaren nog iets van te maken lijkt wel aanwezig bij hem. En als Kluivert weer gaat scoren, wie weet wat er dan nog gebeurt. Misschien wordt hij dan toch weer eens geselec teerd voor het Nederlands elftal. Dat zal na de twintig minuten van gisteren nog niet gebeuren. Al weet je het nooit bij deze bondscoach. Gérard de Nooijer van onze sportredactie BERLIJN - In de Bundesliga was Mark van Bommel afgelo pen zaterdag bij zijn competi tiedebuut voor Bayern Mün chen al na zes minuten succes vol. De vroege 0-1, een intik- ker in de uitwedstrijd bij Ar- minia Bielefeld, was echter niet genoeg. Degradatiekandi daat Bielefeld knokte zich knap naar een 2-1-zege. Aan de van Barcelona overge komen Van Bommel lag het niet, maar een handvol me despelers liep minder gemoti- veex'd over het veld. Trainer Felix Magath zocht een ex cuus in de afgelopen week ge speelde wedstrijd tegen Spar- tak Moskou (4-0- winst) in de Champions League. „Biele feld kan zich de hele week concentreren op deze wed strijd, wij maar een paar da gen." Het was twaalf jaar ge leden dat Bayern voor het laatst verloor in het openings weekeinde van het Oktober- fest dat zaterdag van start ging- Ook twee andere Duitse Champions Leaguedeelne mers gingen onderuit. Werder Bremen, dat sowieso al een slechte seizoensstart kent, ver loor na een 2-0- voorsprong in eigen huis van VfB Stutt- gai-t met 2-3. Hamburger SV, met Nigel de Jong en Joiïs Mathijsen in de basis, ging met 1-0 onderuit bij het Bor- ussia Dortmund van Bert van Marwijk. HSV kampt met een waslijst aan geblesseerden, onder wie Rafael van der Vaart. De noord-Duitse club staat momenteel vijftiende op de ranglijst en wacht na vier wedstrijden nog op de eerste zege. Net als Werder Bremen ligt HSV ook al uit het Duitse bekertoernooi. Promovendus Alemannia Aachen boekte een 4-2-zege in de derby met Boi-ussia Mön- chengladbach, Het was het de buut van de nieuwe Aleman nia- trainer Michael Front- zeek, die als speler jarenlang in Mönchengladbach speelde. Alemannia behaalde met de overwinning de eerste thuisze ge in de Bundesliga sinds 36 jaar. Met twee overwinningen en twee nederlagen kent de club van voormalig NEC-spe- ler Jeffrey Leiwakabessy (ge- le kaart), een pxima start van j het seizoen. Hertha BSC raag j zich voorlopig koploper noe men, samen met Nürnberg. Hertha speelde gisteren thuis in Berlijn het topduel tegen Schalke en won met 2-0. Gro te man was Gimenez, die in de 39e en 52e minuut scoorde. Dick van Burik, libero bij Hertha, speelde de hele wed strijd. Italië In cle Serie A zijn alleen AS Roma en Palermo nog zonder puntverlies. Roma won met 3-1 van Siena, waarbij de tref fers wei'den gemaakt door Taddei, Okaka Chuka en Pi- zarro. David Di Michele maakte beide doelpunten voor Palermo tijdens het duel bij Lazio Roma (1-2). Voor Lazio was het de tweede nederlaag na evenzoveel speeldagen in Italië. Daar door komt de ploeg maar niet van de degradatieplaatsen af. Lazio begon het seizoen im mers met elf punten in minde ring vanwege het omkoop schandaal. Ook Fiorentina verloor dit weekeinde (1-0 bij Livorno) en blijft daardoor een groot zorgenkind. De club uit Florence staat nog steeds laatste met een nega tief saldo van min negentien, Reginna, dat zaterdag won van Galgliari, staat voor laatste met min twaalf. Internazionale speelde zater dag al en kwam niet verder dan 1-1 bij Sampdoria. Schotland Glasgow Rangers zag de ach terstand op aartsrivaal Celtic oplopen naar vier punten. Rangers verloor met 2-1 bi] Hibernian, terwijl Celtic met een benauwde 1-0 wegkwam bij Dunfermline. Het was de eerste wedstrijd van Jan Vennegoor of Hesse- link voor Celtic waarin hij niet tot scoren kwam. De tref fer werd gemaakt door McMa- nus. Bij Hibernian was Chris Kil len de meest spraakmakende speler. Niet alleen scoorde hij beide treffers tegen Glasgow Rangers (achtste en 81e mi nuut), in de slotfase werd de Nieuw-Zeelander ook nog het veld uitgestuurd. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16