'lan voor opleidingscentrum rond ZC PZC Brandweer is sneller op de scooter Koppel De Visser Brouwer kampioen sjezenrijden ,0011 wil exploitatie in Kanaalzone op zich nemen -11= Zeeuwse zege Veerse Meer in sloepenrace Paauwenburg heeft weer jeugdhonk maandag 18 september 2006 ^vinu de Gucht (EUZEN - Het plan voor jfjdings- en voorlichtings voor de glastuinbouw- fcffn in de Kanaalzone is Deüionis bereid de exploi- (pzich te nemen. voorzitter C. van jvan het Regionaal Plat- Arbeidsmarktbeleid (RPA) ad is het nu wachten op soment dat de kassen er fcdwerkelijk komen. Vol- e planning zouden die er 'volgend jaar moeten maar het hele project "so flinke vertraging opge- chaik, ook wethouder zaken in Terneuzen, zijn collega's in Hulst en vorige week benaderd met ag of ze bereid zijn mee te a „Hun antwoord was het wel zien zitten. Het dus allemaal gunstig uit. heel belangrijk voor de tegenheid in Zeeuws- rieren dat dit plan van de i komt. Het gaat hier im- «n een centrum dat conti- jfög tot tachtig mensen een ;ïrg biedt." jile vaardigheden idings- en voorlichtings- krijgt een oppervlakte zesduizend vierkante meter ijst aan de ingang van de sehorrepolder. Het een- krijgt een multifunctio- srakter. Er worden oplei- i aangeboden in verschil- teelten, nieuwe technic al sociale vaardigheden, oging om subsidie in Den binnen te halen is mislukt. Schaik: „We zijn naar de verheid geweest om met rojectplan in de hand te ten subsidie te krijgen. Be- een hoop morele steun om met het project aan de egaan, konden we niets enhalen." Schaik is onlangs bij zijn gasociale zaken in Gent op ik geweest om kennis op te bij het aan de slag helpen grote groep mensen. ii|nader inzien wilei over de Kasteelstraat in irpIPZC 16-09-2006) is een aan sis weggevallen in het citaat van ctievoorzitter Trix de Roos. Zij be ls mei Ie zeggen dat mensen met ig inkomen een buurt niet goed meer dat met veel van die men- afspiegeling van de samenle- cntslaat. Dat doet de buurt geen (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS INDAAG KIJKDAG van 10.00 - 18.00 uur. ®JNST ANTIEK .'Oen 21 sept ook kijkdagen Veiling 20 en 21 sept Herengracht 74, 4331 PX, üelburg, iel. 0118 - 650 680 "weeuwsvcilinghuis.nl uotgklachten: DM231231 mandag t/m vrijdag ge rande de openingstijden; ^dagstot 12.00 uur EO ACTIE SCHEREN 'anruststraat 18 Kbus 8070 &E3 MIDDELBURG 10118-493000 CÖ118-493009 redwalch@pzc.nl fonts Sep (chef) Ramakers kfvan den Broek toa Osman "dyvan den Hurk fon de Vries (sport) "^LE REDACTIE Rionspark 28 Mus 31 AA GOES •10113)315500 •10113)315669 nail: re, •hERNET Pzc.nl vveb@pzc.nl „Gent heeft daar bij Volvo veel ervaring mee opgedaan. Daar kunnen wij alleen maar van le ren." Het is de bedoeling dat het oplei dingscentrum vooral bevolkt zal worden door mensen die nu in de bijstand, WW of WSW (Wet Sociale Werkvoorziening) zit ten. Het project is volgens het RPA een gouden kans voor Zeeuws-Vlaanderen. De ver wachting is dat er in de glas tuinbouw in de Kanaalzone werk is voor twaalf- tot vijf tienhonderd mensen. Maar die mensen moeten eerst klaarge stoomd worden voordat ze aan de slag kunnen. Anders is de Brandweermensen die voor preventiewerk naar de binnenstad moeten, zijn met de scooter veel sneller ter plekke. Bovendien kost het parkeren niks. foto Ruben Oreel schien in de toekomst ook wel eens kan gebeuren. Hij wijst als voorbeeld naar de kazerne aan de Olympiaweg in de Vlissingse wijk Rosenburg. Die uitruk- post is volgens hem voor haastige auto mobilisten maar moeilijk te bereiken. Scooterrijders daarentegen zijn er zo omdat in die wijk allemaal goede fiets paden liggen. door Emile Calon MIDDELBURG - De brandweerman nen en -vrouwen van de stadsgewestelij ke brandweer Middelburg/Vlissingen vonden het eerst maar niets. Een scoo ter. Nee. Daar wilden ze echt niet op ge zien worden. Nu is de belangstelling voor die de rode scootér echter zo groot dat die tweewieler opgenomen is in het reserveringssysteem. Wie erop uit wil moet dat dus tijdig melden, lacht com mandant Ruud Maljaars. De stadsgewestelijke brandweer is het eerste Zeeuwse brandweerkorps met een scooter. Maljaars verwacht dat in de toekomst er nog meer komen. Hij zal ook niet beslist vreemd opkijken als an dere korpsen zoals het Goese en het Ter- neuzense, overgaan tot het aanschaffen van scooters. Want hij merkt nu hoe ge makkelijk en handig het is om de be schikking te hebben over zo'n tweewie ler. „Het is gewoon een efficiënt voer tuig." Zeker in een tijd dat de brand weer ipoet betalen om in Vlissingen te parkeren. Hij vertelt dat zijn korps en kele parkeervergunningen heeft omdat er anders bonnen onder de ruitenwis sers zitten van de dienstauto's waarmee bijvoorbeeld de mensen van de afdeling preventie erop uit trekken. Dat de brandweer als gemeentelijke dienst moet betalen om haar werk in Vlissin gen te kunnen doen, vindt hij zelf ook nogal vreemd. Maar het is nu eenmaal zo. Per volgend jaar stopt zijn korps trouwens met de aanschaf van die ver gunningen. Ze zijn te duur, zo vindt hij. Het is volgens hem goedkoper een pot met euro's in de garage te zetten voor de parkeermeters dan nog eens een paar van die vergunningen a vijfhonderd eu ro aan te schaffen. Sinds de verhuizing twee jaar geleden van de brandweerkorpsen vanuit de bin nensteden van Vlissingen en Middel burg naar het de nieuwe kazerne aan de rand van de Stromenwijk blijkt dat het gebruik van de fiets vaak niet erg effi ciënt is om allerlei werkbezoeken af te leggen. Nog een auto aanschaffen, wil de de brandweer niet. Dus viel de keuze op een scooter. Dat is volgens Maljaars een ideaal voertuig in een stedelijk ge bied. Andere korpsen in grotere steden hebben ook scooters als dienstvoertuig. Er zijn zelfs korpsen die scooters uitde len aan de vrijwilligers zodat die, na alarmering, snel bij de kazerne kunnen zijn. Maljaars denkt dat zoiets mis- Koffie Maljaars denkt dat de scooter ook inge zet kan worden als ondersteuning bij een echte brand. Om bijvoorbeeld kof fie te brengen naar de spuitgasten. De Middelburgs-Vlissingse scooter ziet er nu nog niet uit als een echte brand weerscooter. Dat is volgens Maljaars een kwestie van tijd. Eind dit jaar be slist het korps of de scooter blijft. Luidt het antwoord ja. dan worden de scooter ook voorzien van de typische brand- weerstrepen. En dat wordt ook beslist of het korps er meer aanschaft. door Frank Balkenende KORTGENE - Gepuft en ge zweet wordt er zaterdag op het Veerse Meer. Niet alleen dat. De sloepenrace doet ook een aan slag op biceps, ruggen en schou ders. Zeventien equipes uit alle hoe ken van het land verschijnen za terdag aan de start in het haven kanaal in Kortgene. Alsof ze de bus moeten halen, schieten er om de paar minuten twee weg. Wie namelijk het eerst het ha venkanaal verlaat, heeft het voordeel van de binnenbocht. Zeventien kilometer telt het par cours over het Veerse Meer. „Ze roeien richting de Sebastiaan de Langeplaat en de Zandkreek- plaat. Daar moeten ze tussen door en dat is best lastig. De geul is er zo smal dat er maar één sloep tegelijk doorkan. Dus wie daar het eerst aankomt, is flink in het voordeel", legt Moni que van der Eijk van de Zeeuw se Federatie Sloeproeien uit. Het lijkt lekker roeiweer. Een zonnetje, niet te veel wind. Vol gens Monique is de temperatuur toch wat aan de hoge kant. „Op het water staat natuurlijk altijd een windje, maar het is een zwa re, inspannende sport en dan heb je liever toch liever een iets koelere dag." Sloeproeien is geen wielrennen. Daar is de winnaar altijd duide lijk. Wie het eerst het wiel over de streep zet, pakt de plak. Bij het sloeproeien spelen de handi caps een rol; de weerstandswaar- de van de boot en het aantal roeiers, zes, acht of tien. De weerstand die een sloep op het water heeft, wordt nauwkeurig gemeten en vastgelegd. Dat ge beurt door de sloep achter een sleper te hangen. Monique: „We houden ook de tijd per sloep tot op de seconde bij. Later op de dag rekenen we dat allemaal uit op de computer. Ja, ja, er komt heel veel rekenwerk aan te pas." De snelste boot met de strafste mannen is dus niet zeker van de overwinning. De bemanning moet gewoon een stuk harder roeien dan een sloep met een gunstiger handicap. Monique, zelf stuurvrouw van De Schone Waardin maar van daag jurylid, signaleert een groeiende belangstelling voor deze bijzondere tak van sport. „Er zijn nu zeventien Zeeuwse sloepen in de federatie. Tien meer dan vijf jaar terug." Als de sloepen het havenkanaal binnenlopen, is het vanwege het minutieuze rekenwerk nog uren wachten op de uitslag. Uiteinde lijk blijken twee gedoodverfde (Zeeuwse) winnaars inderdaad de beker te pakken: Den Gou den Phoenix van de ploeg VOC Middelburg bij de heren en De Paardekreek 2 van ploeg De Wil de Mossels bij de dames. Kanongebulder in Clinge kans groot dat de banen aan de neus van de Zeeuws-Vlamingen voorbij gaan en ingevuld wor den door mensen van buiten de streek. VLISSINGEN - Op de Landelijke Ontmoetings dag zaterdag van het Oranje Fonds werd het thuis- honk van de Jongeren Activiteiten Soos (JAS) in de Vlissingse wijk Paauwenburg officieel ge opend. Het Oranje Fonds steunt sociale organisa ties in Nederland. De jeugd van Paauwenburg was al lang op zoek naar een eigen honk. JAS heeft het samen met de stichting Droom voor elkaar gekregen dat jonge- CLINGE - Op het terrein van de schietvereniging SV De Schutterij aan de Statenboomweg in Clinge klonk zater dag kanongebulder en waren optrekkende kruitdampen te zien. De hele dag streden 24 deelnemers om de open nationale titel bij het mini-kanon schieten op zowel de 25 meter (kartouw) als de 50 meter-baan (bombarde). Vader en zoon Van Ieperen uit het Limburgse Lottum gingen op res pectievelijk het onderdeel kartouw en bombarde met de ti tel naar huis. De organisatie was in handen van de Nederlandse Kanon niersvereniging. De landelijke club die ruim zeventig le den telt kan de sport behalve in Clinge alleen nog in Rei- merswaal beoefenen. Zeer strenge lawaai- en milieu-ei sen maken het in stand houden van de vereniging steeds moeilijker. Frituurwagen omgegooid YERSEKE - Op het parkeex-terrein aan de Breedsendijk- in Yerseke is in de nacht van zaterdag op zondag een fri tuurwagen omver geduwd. Dit moet gebeurd zijn tussen middernacht en half tien 's ochtends. De totale schade aan de frituurwagen is nog niet bekend. Omdat de frituur wagen erg zwaar is, moeten er meerdere mensen bij be trokken zijn geweest. De politie Zeeland is op zoek naar getuigen van dit voorval. Waterschade na nachtelijke ongein GOES - Een woning aan de Anjelierstraat in Goes heeft flinke waterschade opgelopen, nadat onbekenden in de nacht van vrijdag op zaterdag een tuinslang op de buiten- kraan hadden aangesloten en vervolgens die door de brie venbus hadden geduwd. De gang kwam blank te staan, evenals een deel van de woonkamer. Ook drupte er water de kelder in. De politie heeft een buurtondei-zoekje gehou den om na te gaan of iemand iets had gezien. Dat leverde echter niets op. Een schadebedrag is nog niet bekend. Bromfietser loopt beenletsel op WOLPHAARTSDIJK - Een bromfietser uit de gemeente Goes is zondagmorgen gewond geraakt toen hij op de kruising Veerweg/ Muidenweg in Wolphaartsdijk geen voorrang kreeg van een 58-jarige automobilist uit de ge meente Noord-Beveland. Bij de aanrijding liep de brom fietser beenletsel op. Hij is behandeld bij de huisartsen post in Goes. De bromfiets was zwaar beschadigd, de au to had alleen lichte blikschade. Goesenaar slaat en dreigt GOES - De politie heeft vrijdagavond om kwart over tiert- een 52-jarige Goesenaar aangehouden voor bedreiging van een groepje jongeren. Die waren vuurtje aan het sto ken op een grasveldje aan de Oostwal. De man sommeer de de jongeren het vuur te doven, zo niet, dan zouden er klappen vallen. Daarop doofden de jongeren het vuur en maakten aanstalten te vertrekken. De Goesenaar gaf op dat moment een zestienjarige jongen een klap tegen zijn oor. Hij bedreigde de groep ook met een mes. De man moest een nacht zitten in een poltiecel in Torentijd en is zaterdag verhoord. ren weer terecht kunnen in buurthuis De Paraplu. De ruimte krijgen ze gratis van welzijnsorganisa tie Palladium. Jongeren kunnen er dit jaar sjoelen, darten, scha ken, thaiboksen, breakdancen en films kijken. Er worden ook workshops make-up gegeven. Zater dag kreeg de jeugd al een voorproefje. De Paraplu ligt aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Sandra van de Vreugde GAPINGE - In Gapinge was za terdag de afsluiting van het ring- rijdersseizoen met de grote sje- zenrijderij om het Zeeuws kam pioenschap. Digna de Visser en Martin Brouwer schreven dit jaar niet alleen de wedstrijd in hun eigen woonplaats Ritthem, maar ook beide grote wedstrij den in Middelburg en Vlissingen op hun naam. Dat zij een koppel waren om re kening mee te houden was voor af wel duidelijk. Ook waren zij er enorm op gebrand om de eer ste kampioenstitel in de historie van de Zeeuwse Ringrijders Ver eniging binnen te halen. Er was de laatste weken nog behoorlijk geoefend. Dat bleek effectief, want zij staken als enige van de ruim dertig deelnemende sjezen- paren alle 68 ringen en hoefden daarom niet te kampen voor de titel. Ze waren de beste sjezenrij- ders van de dag en de beste sje- zenrijders van 2006. Het zichtbaar geëmotioneerde koppel nam van wethouder van Tatenhove van de gemeente Veere de mooie wïsselbeker in ontvangst. Er moest vooraf ook zeker reke ning gehouden worden met gro te concurrentie uit Gapingse hoek. Moniek Corbijn en Dennis Willeboordse, die vorig jaar de ze wedstrijd wonnen, waren ook weer van de partij. Lange tijd leek het er op dat zij weer mee zouden doen voor de overwin ning. Maar een missertje in het middagprogramma gooide roet in het eten. Die misser kwam al veel eerder voor nog zo'n getipt koppel, namelijk Angelina Kauf- fman en Bram Francke. Beide koppels lieten het bij die ene misser en eindigden op 67 van de 68 ringen. Niveau Dat niet alleen het niveau bij het ringrijden steeds hoger wordt, maar ook bij de sjezen het geval is bleek in de kamp om de tweede en derde plaats, waar de 14 millimeter ring pas de beslissing bracht. Dit pakte uit in het voordeel van Corbijn en Willeboordse. Angelina Kauf- fman en Bram Francke wonnen de derde beker. De strijd om de vierde en vijfde beker werd gewonnen door Ma- rije Schreijenberg en Remco He- ijboer uit Biggekei'ke, die het Gapingse koppel Jennie en Ab- co Jobse vei-sloegen in de kamp. Beide koppels hadden in de wed strijd 66 ringen gestoken. Natuurlijk waren er ook weer prijzen weg te geven voor de ver siering van de sjezen. Bij de trek paarden was er een winnaar met een straatlengte voorsprong op de rest van het deelnemers veld. De sjees van Cora de Vis ser en Wim Maljaars scoorde 130 punten en won de eerste prijs. Met beiden 119,5 punten eindigden Janny en Wim Geldof en Angelina Kaftan en Bram Franke op de tweede en de der de plaats. Bij de overige rassen is het moeilijk om de top twee van de troon te stoten. Ook dit jaar slaagde er niemand in om Simon Lous en Rianne Francke en ook Rinus Moens met Ella Schoe, van de topposities te ver-, drijven. De derde beker was voor Natas- ja de Buck en Lou Louws. Nu kunnen de sjezen, de kleder dracht, de witte broeken, de sjer pen en de lansen worden opge borgen, om volgend jaar in april weer voor de dag te komen voor een nieuw seizoen ringrijden en sjezenrijden. De deelnemers ver heugen zich er nu al op. Huldigingen WESTKAPELLE - De Abvaka- bo huldigt vrijdag 3 november 131 jubilarissen, die 25, 40, 50 of zestig jaar lid van de vak bond zijn. De avond, die duurt van 18.30 tot 22.30 uur, wordt gehouden in Westkapelle Hei- rijst. agenda STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis Biggekerke, 14.00 - 16.00 uur: Tafeltennis voor 55-plussers; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 10.30-11.30 uur: Bewegen voor ouderen; VLISSINGEN - Open Hof. 9.00 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal. 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11