PZC Overname Advanta vrijwel rond Lekker loungen met een boek Meldpunt V'VNtwintig klachten over Stationsbrug Ondernemer Deense graszadenspecialist neemt vestiging in Kapelle over (i&Open Huis L 1 <x.cd° bin H9H uit Palladio Ziekenhuis Goes stuk brandveiliger Stoel 0113-315649 SfïdactieSpzc.nl S.s31,«6°AA?oes "fwMÏÏen'Seland:0113-3l5520; Svtonderen: 0114-372770; ga"204562500 16 september 2006 ■^rmen van der Werf yPELLE - De Kapelse vesti- p, van Advanta, onderdeel m de Franse Groupe Lima- jan, komt zo goed als zeker in tense handen. Limagrain en PLF-Trifolium in Denemarken vtben een principe-akkoord ge- ;.3(«nover de verkoop. n»overname hing al enige tijd '■delucht. Groupe Limagrain M de graszadendivisie in Ka- i Je inde etalage gezet, omdat pszaden met tot de specialitei- ■kvanhet bedrijf behoren. Het tense DLF-Trifolium is juist van de toonaangevende gras- cdenbedrijven in de wereld en èrmee dé kandidaat om de Ad- nsia-vestiging in Kapelle over fccemen. illwisseling Hit principe-akkoord tussen Li- rigrain en DLF-Trifolium gaat vet alleen over de onderneming «■Kapelle. De bedrijven wisse len onderdelen uit. Limagrain stoot het onderzoek en de ver ging van graszaden af, maar teemt activiteiten van de Denen ever waar de Franse firma sterk eis,onder meer granen. 'eerdat de definitieve contrac- ■a worden getekend, moeten :og wat puntjes op de 'i' wor- drngezet. Zo wil Limagrain wel in graszaden blijven handelen, zeker in de Benelux (België, Ne derland en Luxemburg) waar let bedrijf marktleider is in graszaden, onder meer als het sat om de levering van grasza- ai voor voetbalvelden. Het kan toor van Limagrain Benelux is van Kapelle naar Ril land verkast. In Kapelle is alleen de grasza- Hulst blij met lomst bedrijf Jan Snel HULST - Jan Snel Modulair Bouwen vestigt zich per 1 janua ri 2(108 op het bedrijventerrein llogeweg in Hulst. De honderd utrknemers van de huidige ves- tiging in Sas van Gent verhui- zenallemaal mee. De komst van het nieuwe be drijf heeft de gemeente Hulst gisteren bekendgemaakt. „Het is belangrijk dat de gemeente Hulst nieuwe economische dra- ■fls krijgt", aldus wethouder Weemaes. Hulst heeft met drie eigenaren van grond gren zend aan het bestaande bedrij venterrein in Sint-Jansteen over- iming over de aankoop ran in totaal dertien hectare De Jan Snel Groep daar zeven hectare van d. Na de aanleg van de wegen dijft er volgens de gemeente •"-'g 3,5 hectare uitgeefbaar be drijventerrein over. denpoot gebleven, nadat de maïsafdeling vorig jaar naar Frankrijk is verhuisd. Tegen de honderd mensen werken nog in Kapelle bij wat vroeger Van der Have heette. Advanta-woord- voerder R. de Munnik gaf eind vorig jaar aan dat het ondui delijk is wat er met de gras- zadenafdeling in Kapelle ge beurt. als DLF-Trifolium de ves tiging overneemt. Het Deense concern heeft in Nederland sinds 2003 al een graszadenbe- drijf in eigendom, de Cebeco Seeds Group in Vlijmen bij Den Bosch; inmiddels Innoseeds ge heten. Bij een keuze tussen Vlijmen en Kapelle hoeft Kapelle zeker niet het onderspit te delven, meldde De Munnik. Zeeland is één van de belangrijkste productiegebie den van graszaden in Neder land. De vestiging in Kapelle is modern en heeft prima wegver bindingen. „De transactie zit eraan te ko men", wilde woordvoerder De Munnik gisteren alleen kwijt over de op handen zijnde deal met DLF-Trifolium. Hij ver wacht eind september, begin ok tober dat alles rond is. DLF-Trifolium in Denemarken doet er nog helemaal het zwij- gen toe over het principe-ak koord met Limagrain en over de eventuele plannen van het con cern met de graszadenvestigin- gen in Kapelle en Vlijmen. Alge meen directeur T. Damsgaard hield het gisteren zeer kort. „Geen commentaar", was zijn enige reactie. door René Schrier GOES - Lekker onderuitgezakt op zachte rode kussens in een boek snuffe len. Je kunt het slechter treffen op school. De leerlingen van de eerste drie klassen van het Goese Lyceum konden deze week met dat fenomeen kennisma ken. In de hal van de school was een zoge naamde Moods en Books Lounge neerge zet, tot groot enthousiasme van de leer lingen. De lounge reist langs scholen in Neder land in het kader van de Jonge Jury. Dat is de uitverkiezing van het mooiste jeugdboek van 2005. De scholieren in de basisvorming van het voortgezet onderwijs die aan het project meedoen, vormen de jonge jury. Om het de lezers wat makkelijker te ma ken, heeft de organisatie alvast vijftien kernboeken uitgezocht, maar de deelne mers mogen ook op een ander boek van hun voorkeur stemmen. De boeken uit die kernlijst vallen op hun beurt weer onder vijf thema's die uitgebeeld wor den in cabines die samen met de lounge in de hal van het Goese Lyceum ston den opgesteld. In die cabines zijn op ver schillende, creatieve manieren tekst fragmenten van boeken uit de kernlijst aangebracht. Achterliggende gedachte van het ini tiatief is dat de lounge een middel kan zijn om jongeren interesse voor boeken bij te brengen. Volgens een van de ini tiatiefneemsters bij het Goese Lyceum, K. Solé, is er positief op de lounge ge reageerd. Er waren zelfs kinderen die buiten de lessen om in de pauzes op de rode kussens te vinden waren. Gistermiddag is de lounge weer afgebro ken om een plaatsje te krijgen in een an dere school. De finale van het project is in april 2007. foto Ronald den Dekker Advertentie I Zaterdag 16 september 10:00-17:00 3 Kijk op www .vanoeveren-vervaet.nl [75,Van Oeveren-Vervaet Sterm mobiliteit A. Plesmanweg 2, Goes Tel. 0113 -21 27 30 IMOWteiyvDVOCKOmfWar^W2«CMt5HJtDtSl*ND WeGeNeR dagbladen door Emile Calon MIDDELBURG - Twintig men sen hebben bij het meldpunt van Veilig Verkeer Nederland de Stationsbrug in Middelburg aangemerkt als een gevaarlijk verkeerspunt. Volgens L. Slab- bekoom van het meldpunt pleit ten deze mensen voor meer con trole door de politie of het auto- luw maken van de brug. De twintig vinden de brug voor al gevaarlijk voor fietsers of lie ten weten dat fietsers zich over het algemeen weinig aantrek ken van de de regels die daar gel den. Zo negeren volgens hen heel wat wielrijders de verkeers lichten. WN riep deze week, na het do delijk ongeval van maandag, op Inbreker SAS VAN GENT - Naar aanlei ding van een inbraak in een wo ning in Sas van Gent heeft de po litie gisteren een 44-jarige Ter- neuzenaar aangehouden. De in braak werd gepleegd tussen 21 juli en 16 augustus tijdens afwe zigheid van de bewoner. met voorbeelden van gevaarlij ke situaties te komen'om zo de gemeente onder druk te zetten iets te doen aan de verkeerssi tuatie. De politie heeft van getuigen geen duidelijke verklaring ge kregen over het dodelijk onge val. Volgens woordvoerder J. van Mourïck staat vast dat de vrachtwagenchauffeur gewacht heeft voor het rode verkeers licht. Toen het groen was, is hij gaan rijden. Bij het optrekken zag hij fietsers die stilstonden voor de brug. Afgesteld De verkeerslichten zijn zo afge steld dat fietsers niet de brug op mogen rijden als het autover keer dat doet. Wat er daarna ge beurde, is volgens de politie niet duidelijk. Het onderzoek is ech ter nog niet afgerond. De Stationsbrug wordt veel ge bruikt door bouwverkeer dat in de nog in aanbouw zijnde wijk Veersche Poort moet zijn. Drie jaar geleden heeft de gemeente besloten de speciale bouwweg van de Boassonlaan naar de Veersepoort op te heffen. Toen reden vrachtwagens over de Pre sident Roosevpltlaan. Nu loopt de belangrijkste aan- en afvoer- route van bouwmateriaal over de kaaien. Voor een vrachtwagenchauffeur die bij de Veersche Poort moet zijn, is de Stationsbrug dan de meest logische route. Alternatie ven lopen over de Blauwe Dijk of door de Koestraat en de Hoogstraat, maar ook op die rou tes komen chauffeurs gevaarlij ke kruisingen tegen. (Advertentie) Geniet van voordelig geprijsde showmodellen. buitenmeubelen buitenverlichting U vindt ons aan de Schouwersweg 7: (Ind. terr. Noordzak) Heinkenszand, 0113 215838. Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag t/m vrijdag 9.30 -17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur, zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl 1 Stalker hoort werkstraf eisen MIDDELBURG - Officier van Justitie E. Bethlehem eiste gisteren in Middelburg tegen een 24-jarige inwoner van Sint Maartensdijk wegens stalking 120 uur werkstraf, waarvan 40 uur voorwaardelijk. In haar eis liet ze meewe gen dat het slachtoffer nog maar zestien jaar was en dat verdachte ondanks waarschuwingen van de politie nog in tensiever was doorgegaan het meisje te bestoken met tele foontjes. Politierechter M. Klarenbeek was veel milder ge stemd en veroordeelde de man tot 60 uur werkstraf, waar van 40 uur voorwaardelijk. „Dit is niet de ernstigste vorm van stalking", meende de politierechter. De man kon vorig jaar 30 april niet accepteren dat zijn vriendin de relatie beëindigde. Het meisje wilde in haar woonplaats Rilland samen met vrienden Koninginnedag vieren. Dat was tegen de zin van verdachte. Hij zocht haar op en maakte stennis. Daarna bleef hij haar lastig vallen. Uit een registratie van KPN bleek dat de Tholenaar tussen 30 april en 31 mei 170 telefoontjes had gepleegd. Omdat hij ook 's nachts belde had ze de stekker eruitgetrokken. Het slachtoffer had ver klaard zich in haar bewegingsvrijheid zeer beperkt te voe len. Hennepteler moet werken en leren MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla renbeek veroordeelde gisteren een 26-jarige inwoner van Vlissingen voor hennepteelt tot veertig uur werkstraf en een 36 uur leerstraf budgetteringscursus. De man huurde vorig jaar 1 februari in Vlissingen een ka mer in een pand om een hennepkwekerij te beginnen. In de woning werden 8 maart tachtig hennepplanten aange troffen. De Vlissinger had informatie bij een growshop in gewonnen en gegevens van internet gehaald. De politierechter complimenteerde verdachte met de goed opgezette kwekerij. „Maar u kunt beter uw energie in een legaal bedrijf steken", merkte hij op. De Vlissinger verklaarde de wiet voor eigen gebruik te hebben. „Dan hoef ik een jaar lang niet naar een koffieshop te gaan", zei hij. Wegpiraterij A58 bij Kruiningen KRUININGEN - Een 38-jarige Vlissinger is donderdaga vond tegen elf uur goed weggekomen op Rijksweg A58 bij Kruiningen. Een onbekend gebleven automobilist haalde hem ter hoogte van wegwerkzaamheden in over de vlucht strook. De Vlissinger passeerde even later de automobilist zonder naam en toenaam, waarbij de onbekende zo'n manoeuvre uithaalde dat hij de auto van de Vlissinger raakte. De Vlis singer kon zijn auto nog onder controle houden. De wegpi- raat reed door en nam de afslag Kapelle. De politie stelt een onderzoek in. door Frank Balkenende GOES - Dankzij een nieuwe brandmeldingsinstallatie is het Goese Oosterscheldeziekenhuis een stuk veiliger geworden. De oude installatie gaf vaak valse meldingen, wat tot overlast en onrust leidde. De rookmelders van de uit 1987 daterende installatie begonnen soms te loeien terwijl er niets aan de hand was. De bedrijfs hulpverleners die uitrukten, zochten zich dan suf naar een brandhaard. Na verloop van tijd kwamen ze erachter dat het loos alarm was. Niet alleen voor het personeel vervelend, ook voor de patiënten. Volgens huis vestingscoördinator S. Lampert van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen is het echter nooit voorgekomen dat een vals alarm leidde tot evacuatie van patiën ten en personeel. Met de nieuwe installatie, waar het ziekenhuis 7,5 ton in heeft gestoken, en de plaatsing van vierhonderd extra rookmelders voldoet het ziekenhuis aan de jongste brandveiligheidseisen. De brandweer heeft de gebruiks vergunning opnieuw bekeken en verleend. Lampert: „We heb ben nadrukkelijk de wensen van de brandweer meegenomen, zo als een droge blusleiding. Dat is een metalen pijp waar de brand weer de waterslang aan kan kop pelen. Als er brand is, hoeft de brandweer niet meer met slan gen door het trappenhuis en klapdeuren. Dat levert een aan zienlijke tijdwinst op bij calami teiten. Bij de bouw van het zie kenhuis was het destijds echter geen harde eis. Toen is ook afge zien van zo'n voorziening." Het ziekenhuis in Zierikzee be schikt al langer over zo'n droge blusleiding. Die is in 1996 aange bracht tijdens een grote renova tie. In de toekomst wil de stichting de brandveiligheid in beide zie kenhuizen verder verbéteren. Volgens Lampert is het noodza kelijk alle brandscheidingswan- den na te lopen en aan te pas sen. Dat kost 80.000 euro. „Overal in de ziekenhuizen zijn kabels via plafonds en wanden getrokken. Dat heeft gevolgen voor de veiligheid. Vuur slaat zo sneller over van de ene naar de andere ruimte", legt Lampert uit. De beide ziekenhuizen zijn nu ook gecertificeerd. Tegelijk met de aanschaf van een nieuwe brandmeldingsinstallatie is de interne bedrijfshulpverlening aangescherpt. Verder zijn alle vluchtroutes, inclusief evacua tiescenario's, tegen het licht ge houden. Volgens Lampert zijn bij brand nu zes hulpverleners binnen een minuut op de on heilsplaats. Herfstmarkt in Schore SCHORE - Het kleinste dorp van de gemeente Kapelle, Scho re, beleeft zaterdag het hoogte punt van het jaar: de Schoorse herfstmarkt. De herfstmarkt met activiteiten voor jong en oud is van 10.00 tot 17.00 uur in de dorpskern. Onder meer de biblioservicebus is paraat, de nieuwste service van de bibliotheken in Zeeland, met een geldautomaat, oplaad- punt voor de chipknip, trein kaartjes, postzegels en natuur lijk ook boeken, tijdschriften en cd-roms. zeeuwse almanak Nee, met de hoogbejaarde Zeeuws-Vlaamse valt niet te spotten. „Nee, daar mag je niet zitten! Dat is mijn plek!", riep ze tegen de ver slaggever. „En daar ook niet! Dat is de stoel van mijn man!" Om er met een knipoog aan toe te voegen. „Nou vooruit, doe maar, hij is toch al twin tigjaar dood." Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 53