Nieuwste lichtbron prikkelt vormgevers Abelia bloeit tot aan de winter PZC Ledverlichting Hoog(s)te punt Winnie the Pooh-behang Designklassieker is jarig Een Hastens voor iedereen ONDER DE PANNEN; zaterdag 16 september 2006 W3i Solar led van Quasar. Ontwerpers dwepen ermee. De nieuwste lichtbron 'led' inspireert ze tot ver nieuwende armaturen. Helemaal hip, maar de consument wil er nog niet aan. Suga Cube. Zo heette het led- lampje dat ontwerpers Ja cob de Baan en Frank de Ruwe in 2003 introduceerden. „Power- leds waren net nieuw en werden vooral toegepast als noodverlich ting", vertelt De Ruwe. „We heb ben er een element van gemaakt dat eenvoudig kan worden toege past in lampen voor de woning, geprobeerd er een soort sieraad van te maken." Het lampje kreeg veel aandacht in de pers en werd aangekocht door het Stedelijk Museum in Amsterdam. „Maar de consu ment wilde er niet aan. Uiteinde lijk zijn er nauwelijks exempla ren verkocht", zegt De Ruwe. Hij heeft wel een verklaring. „We waren er te vroeg bij, want op dat moment hadden leds nog allerlei nadelen. De vormgeving was nog te lomp en het licht te wit. Met de nieuwste leds heb je als ontwerper al veel meer moge lijkheden. Je ziet dan ook dat de ze nieuwe lichtbron steeds meer vormgevers prikkelt. De ontwik keling biedt nieuwe kansen." Dat de ontwikkeling niet stil heeft gestaan, blijkt op alle gro te lichtbeurzen. Ledverlichting is er de blikvanger ten koste van gloeilampen en halogeen. Hele maal nieuw is de cöllectie arma turen die producent Nimbus dit najaar in Frankfurt introdu ceert. Daarbij is gebruik ge maakt van de nieuwe generatie SMD-leds. „Deze lichtbronnen zijn ultra- plat en daardoor verschillen ze van de eerste generatie leds uit 1962", aldus ontwerper Dietrich Brennenstuhl. „De grootte van de lichtbron bepaalt nu niet lan ger de vormgeving. Dus zijn er minder grenzen aan de creativi- Leds zijn geen lampen in de klassieke beteke nis van het woord. Led is een afkorting van lichtgevende diodes. Dit zijn elektronische 'com ponenten' die rechtstreeks licht uitzenden. Een led is opgebouwd uit een chip van lichtgevend ma teriaal, een bedradingframe en een behuizing. Voordelen: -Leds zijn energiezuinig: 80 procent goedkoper dan andere verlichting. -Leds hebben een lange levensduur van zo'n tien jaar. Ledverlichting is dus onderhoudsvrij. -Leds zijn praktisch onbreekbaar en shockproof. -Leds geven geen warmte af en zijn dus veiliger. -Leds zijn bruikbaar als sfeerverlichting en ge schikt voor allerlei verlichtingseffecten. Nadelen: -De lichtval is beperkt. -De prijs van leds is relatief hoog. -De kleur van het licht is vrij koud. -Een kapotte led is niet te vervangen. teit." Ontwerpers zijn dus om, maar de consument is nog altijd niet over zijn koudwatervrees heen. „Die is er nog niet aan toe om ledverlichting in zijn woon kamer of keuken te plaatsen", denkt Sybille van Gammeren van lichtfabrikant Quasar. „Vooral de lichtkleur en -capaci teit van ledverlichting voldoen nog lang niet aan de wensen van de consument. Bovendien heeft die er moeite mee dat leds niet te vervangen zijn als ze stuk zijn, ook al kunnen ze jaren Led van Quasar. mee. Daarnaast is de relatief ho ge prijs een drempel." Opvallend is dat leds ook gemak kelijk kunnen worden toegepast in andere producten dan verlich ting. „De eigenschappen geven de ontwerpers nieuwe mogelijk heden met betrekking tot vorm en toepassing'', zegt Van Gam meren. „Op dit moment passen ontwerpers leds toe in onder meer vloeren, tapijten en kle- ding." Gemoedstoestand Op deze trend speelt Chris Hei ne in met zijn webwinkel Led- land. Daarop biedt hij innovatie ve producten aan van diverse ontwerpers en fabrikanten. The sky lijkt the limit. Luxe gadgets als een ledverlicht bad, wasta fel, kraan, bloempot, champag- nekoeler en ledhuisnummers zit ten al in de collectie. Maar dat is nog maar een-begin. „Met leds kun je je gemoedstoestand beïn vloeden. Daardoor komen er steeds meer fun-en functionpro- ducten op de markt, allemaal ledverlicht, om de zintuigen te stimuleren." In 2007 lanceert Heine de Mood- room; een ledverlichte ruimte. „Een heel spannend project dat voor aardig wat opschudding zal zorgen." Heine is positief over de toe komst van led. „Ledverlichting wordt nu meer als accent en als sfeerverlichting ingezet, maar op termijn zullen leds alle con ventionele lampen gaan vervan gen. Verlichting zoals we die nu kennen verdwijnt." Quasar is te rughoudender. „Led moet nog een paar jaar doorontwikkelen voordat het door iedereen van zelfsprekend is en geaccepteerd zal worden." Anja Sparidaans Meer informatie: www.qua- sar.nl, www.ledland.nl, www.natwerk.nl, www.nim- bus-design.com. Ik schrijf dit stukje op één van de laatste dagen van augus tus en buiten is het geen zomer maar herfst. De eerste walnoten zijn door de stormvlagen voortij dig uit de boom gewaaid en lig gen in het natte gras. Misschien komt het door het slechte weer dat nu al vier weken aanhoudt dat ik met mijn gedachten in no vember ben in plaats van in de nazomer. November is geen vrolijke maand in de tuin, want er zijn niet veel planten die dan nog mooi zijn. De eerste nachtvorst hebben we meestal al gehad en veel vaste planten zijn veran derd in bruine of zwarte kada vers. Herfstkleur is niet het ster ke punt van de vaste plant. Bo men zijn hun blad voor het grootste deel kwijt en de rozen- bottels zijn vaak al door de groenlingen opgegeten. Novem ber is de tijd waarin je kunt ge nieten van bessen en bottels, staat er in de boeken, maai- de genen die daar in die maand het meest van genieten, zijn de trek vogels. De meeste tuinliefhebbers zul len streven naar een tuin waar in in iedere maand van het jaar iets te beleven valt. In de lente en in de zomer hoef je niet eens te streven, dan gaat alles van zelf. Maar om de tuin in het win terhalfjaar ook fleurig te hou den, valt niet mee. In het nieu we jaar, als de dagen lengen, kun je genieten van de belofte. In januari komen de sneeuw klokjes alweer boven de grond en tegen het einde van die maand bloeien de eerste tover- hazelaars. Maar in november en december valt het niet mee om de tuin aantrekkelijk te hou den. Een enkele roos bloeit wat na en perkamentkleurige sier- grassen geven nog enig cachet aan de tuin, maar verder is de novembertuin niet bepaald op windend. Misschien is het daarom dat ik zo gesteld ben op Abelia schu- mannii, een struikje met klein, spits, glimmend blad en trossen van trompetvormige lichtroze bloempjes tot in november. Niet alleen in de herfst, want Abelia schumannii begint eind juli al te bloeien. Maar terwijl veel struiken maar een paar weken bloeien, houden Abelia's het maandenlang vol. Zelfs na de bloei zijn ze nog aan trekkelijk omdat de rode kelk blaadjes ook een grote sierwaar- de hebben. Het struikje ziet er kwetsbaar uit, en dat klopt want het is maar matig winter hard. Na een strenge winter kan het tot aan de grond toe te- ruggevroren zijn, maar bijna al tijd loopt het daarna toch wel weer uit en bloeit het ook nog alsof er niets aan de hand is. In een normale winter bevriest Abelia schumannii niet, maar verliest het struikje wel een ge deelte van het blad. 'Halfwinter- groen' wordt die hoedanigheid in de naslagwerken genoemd. En in een kwakkelwinter blijft de Abelia groen. De meest gekweekte Abelia is niet Abelia schumannii, maar Abelia x grandiflora. Deze krui sing tussen twee soorten, die in 1886 in Italië tot stand is ge bracht, is beter tegen een stren ge winter bestand. Abelia x grandiflora heeft hetzelfde glim mende blad én dezelfde lichtro Abelia schumannii ze bloemen als Abelia schuman nii, maar wordt groter. Een vol wassen exemplaar is ongeveer anderhalve meter hoog en even breed. Wie dit te groot vindt, zou de struik in het vroege voor jaar kunnen terugsnoeien. Uit een poging om de gratie van Abelia schumanii te combine ren met de winterhardheid van Abelia x grandiflora is Abelia 'Edward Goucher' ontstaan, een kruising die inderdaad het beste uit beide ouders naar bo ven heeft gehaald. Alle Abelia's houden van een plaatsje in de zon. Romke van de Kaa Alsof het is afgesproken: op de dag dat de bouwers van de Zeelandhallen deze week het hoogste punt bereiken, gebeurt hetzelfde hemelsbreed nog geen kilometer verderop aan de Elvis Presleylaan. Anders dan bij het evenementen complex, gaat het moment in Ouverture geruisloos voorbij. Geen vlaggen, toespraken en champagne op de bouwplaats. Laat staan media. Want bijna dagelijks bereiken bouwvakkers wel ergens een hoogste punt; waardoor het nauwelijks nieuwswaarde heeft. Dat mag dan voor krant, radio en televisie zo zijn, maar voor toekomstige bewoners ligt dat wel even anders. Voor hen is het wel degelijk een bijzonder mo ment. Sterker: voor ons was de ze week een klein huiselijk feest je waard. Want eindelijk beginnen de twaalf karkassen nu echt op wo ningen te lijken. Het metselen en voegen zit er op, in sommige kozijnen zit al glas en op de eer ste woningen liggen dakplaten. Doordat ze schuin oversteken is met het leggen ervan tegelijk het hoogste punt bereikt: bijna tien meter. Dat moet als het even kan op de foto en liefst ook op film. Want het is net zo be langrijk als de eerste steen en straks de overhandiging van de sleutels. Toch zijn er jammerlijk maar weinig toekomstige bewoners getuige geweest van het hoogte punt op de bouwplaats. Door aanvoerproblemen van hout met het FSC-keurmerk zijn de daken tien weken later dan ge pland geleverd. Vervelend, maar dit soort 'vertraging' is in herent aan woningbouw. Het koopcontract biedt niet voor niets veel 'ruimte' voor opont houd. Niet alleen voor de aannemer was de late levering van de da- ken een tegenvaller. De bouw- vakkers konden niet verder met het werk dat ze wilden doen. Niet dat ze in de piepzak zaten. Integendeel. Door slim allerlei j klussen naar voren te schuiven, blijft, zo lijkt het, de schade bin-' nen de perken. Toeval of niet: op dezelfde dag dat de eerste daken worden neer-:! gelegd, valt ook een envelop van de aannemer op de mat. De brief is reden voor een vreugde- 1 kreet: voor het eerst sinds de j. bouw, is er een officiële medede- j ling over de oplevering. Het stre ven is vlak voor Kerstmis de sleutels te overhandigen. Geen j kerst in het nieuwe huis dus, he laas. Maar eindelijk wel de lang gewenste duidelijkheid. Voor ons valt nog veel te doen; uitkiezen van de partij leisteen, de juiste linoleum, wandafwer king en gordijnen. Zo langza merhand kunnen we ook eens een voorzichtige planning gaan maken. Ondanks de vertraging ligt de bouw niet ver achter op schema. De aannemer houdt woord; ople vering medio november of de cember heeft hij steeds gezegd. Natuurlijk met een slag om de arm, maar dat kan ook niet an ders in een project waarbij zo veel bedrijven en mensen betrok- j ken zijn. Als alle daken liggen i en het glas er in zit, kan het bin-1' nenwerk beginnen. Een nieuw j hoogtepunt. Winnie the Pooh, Mickey Mouse, Superman of Bob de Bouwer op de muur van de kinderkamer? Dat kan. De Bel gische producent Funinvest brengt onder de naam Decofun behang op de markt waarop de ze figuren zijn afgebeeld. De col lectie heet kids@home en be staat in totaal uit veertig des sins. Het behangpapier is ver krijgbaar vanaf 18,95 euro per rol. Meer informatie: www.deco- fun.be. De bekende Lounge Chair van Ray en Charles Eames viert dit jaar zijn vijftigste ver jaardag. In 1956 boden de ont werpers het eerste exemplaar aan filmregisseur en meubelver zamelaar Billy Wilder aan. De Lounge Chair, die deel uitmaakt van de collectie van Vitra, geldt als een van de belangrijkste en bekendste ontwerpen van Ray en Charles Eames. De fauteuil won in de jaren negentig nog eens aan populariteit dankzij de serie Frasier. Daarin had de de signklassieker een prominente plaats in het decor. Volgens Charles Eames is de Lounge Chair 'een moderne versie van de ouderwetse Engelse clubfau teuil'. Een nieuw exemplaar is verkrijgbaar vanaf zo'n 4000 eu ro. Inclusief de voetensteun die de naam Ottoman draagt. De bedden van Hastens mo gen dan comfortabel zijn, ze zijn niet goedkoop. Met een afbetalingsregeling kunnen vol gens de Zweedse fabrikant zo veel mogelijk mensen er toch van gemeten. Het bedrijf doet daar nu nog eens een schepje bo venop. Hastens garandeert na tien jaar een restwaarde van twintig procent van de aankoop som. Wie dus een bed heeft ge kocht van 8000 euro krijgt daar i na tien jaar 1600 euro voor te- I rug. Voorwaarde is wel dat dit be- j drag opnieuw wordt geïnves- j teerd in een bed. En dat moet vanzelfsprekend van Hastens j zijn. Verlicht bad uit de collectie van Ledland. Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese ivijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; twaalf vrij staande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewo ner Jeffrey Kutterink schrijft ivekelijks over zijn ervaringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31