fIfillïlLE ZEEUWSE COURAN Koopkracht stijgt voor iedereen na uitspraken paus Rellen PZC Filmfestival hoopt op veertigduizend bezoekers Dodelijk gif zit ook in schip Moerdijk ra J. 1 In de ochtend een lokale bui, verder af |L toe zón en met 23 tot 26 graden erg Werknemers en gezinnen met kinderen profiteren het meest in begroting 2007 17 VOORDELIGE HERFSTVAKANTIE! lezen we zeeuws AledtóÊAhtkt Van Jole Gezondheidslabels misleiden consument Topkwaliteit Tuurlijk bij: no. 219 16 september 2006 los nummer 1,80 PZC internet: www.pzc.nl De Schelde is weer een gezond bedrijf In Checkpoint kun je ook eten Oriana Fallaci is overleden De Italiaanse journaliste en schrijfster Oriana Fallaci is overleden in haar geboorte stad Florence op 76-jarige leeftijd. Zij leed al lange tijd aan kanker. Zij viel op door haar kritiek op de radicale is lam. Zij kreeg bekendheid door interviews met belangrijke po litici. Provincie zoekt kiezers nu al op De verkiezingen voor Provinciale Staten zijn pas op 7 maart, maar de provincie Zeeland begint nu al met een campagne om de interesse van de kiezer te wekken. On derdeel van die campagne zijn open dagen rond een be paald thema, zoals kust en veiligheid. Al die aandacht moet er toe leiden dat de opkomst straks min stens 53 procent is. De vorige keer, in 2004, ging 51 procent van de Zeeuwen naar de stembus. Driebanders mikken op play-offs Het nieuwe driebandenseizoen gaat morgen van start. De biljarters van eredivisionist Delta/Frans Bevers uit Goes doen in de nieuwe jaargang een gooi naar de play-offs. Er wordt veel verwhcht van de nieuwe Belgische aanwinst Peter de Backer. De Zeeuwse forma- -r tie trapt af in Sprundel. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 1113,15,16 en 17; Sport: 19 en 21Reportage: 23, 24, 25, 26 en 27; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W7 en W9; Jong: W11Reizen: W13, W14 en W17 Advertentie 4 dagen volpension 99 p.p. www.stayokav.com Kijk in het reizenkatem naar onze advertentie Elke week In de zaterdagkrant I Reizen I Daar moetje naar toe. Advertentie plaats: telefoon: Kijk op mim.pic.nl/Bbonnwcn. bel gratis IlSm - 0231231 ol stuur time bon mar: PZC. atdolmg lezersservice Antwoordnummer 713,4AB0 WS Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor aritomaiische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb da lamste drie maanden geen - proelabonnement gehad. kj Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik do krant gratis. Daarna wil ik betalen: - CU permaandmetaulomalischeincasso(€21.50r (Hl perkwart3almetaulomalrscheincasso(€6l.50)". per iaar met automatische incasso 238.00)* met gratis PZC-paraplu "7'\'\688"5555U7" het alfabet van Zeeland www.vanjole.com Mortlcreboulcvard 4 Tel. 0118 - 60 70 00 www.modlamartrt.nl Ik ben toch niet gek. Advies en Management meer moslims erop aan dat de kerkleider zijn excuses aan biedt. Het parlement van Paki stan heeft Benedictus gevraagd zijn uitlatingen in te trekken. In een unaniem aanvaarde oproep verweet het parlement de paus dat zijn 'minachtende opmerkin gen' over de filosofie van de ji had (heilige oorlog) en de pro feet Mohammed 'gevoelens in de gehele moslimwereld hebben ge kwetst'. Het hoofd van de in vloedrijke Moslim Broederschap in Egypte constateerde dat de woorden van de paus kwaad bloed hebben gezet in de hele is lamitische wereld. Een religieus leider in Turkije zei dat de kerk vorst zijn geplande bezoek aan dat land moet heroverwegen. Onbeschoft In Iran zei een hoge geestelijke het te betreuren dat 'de leider van de christenen in de wereld zo slecht geïnformeerd is over de islam en op zo'n onbeschofte manier spreekt.' In Nederland sprak voorzitter A. Tonca van het Contactorgaan Moslims en Overheid gisteren van 'ongelukkige uitspraken' door de paus. „Het is niet leuk als er zo over je profeet gespro ken wordt", zei hij. Maar hij ver- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voedingsmidde len zijn vaak lang niet zo ge zond als de verpakking doet voorkomen. Soms worden er zelfs wettelijke eisen overschre den. Dat blijkt uit onderzoek van de Voedsel en Waren Autori teit (VWA). De instantie is zelfs bang dat misleidende gezondheidsclaims leiden tot meer overgewicht. De VWA onderzocht 175 producten en vond dertien wetsovertredin gen. Op één product stond dat het een medische werking had. Dat is verboden, omdat dergelij ke beweringen alleen op medicij nen mogen staan. Consumenten wacht niet dat de uitspraken van de paus tot problemen tus sen moslims en katholieken in leiden. ANP/AFP/DPA worden op het verkeerde been gezet door toevoegingen als 'be vat 0 procent vet' of 'dit product draagt bij aan een evenwichtige voeding', aldus de VWA. Een pak vruchtenyog'hurt zon der vet hoeft helemaal niet ge zond te zijn, omdat er bijvoor beeld veel suiker in zit die leidt tot een hogere energiewaarde. De vruchtenyoghurt is dan toch een dikmaker, hoewel de verpak king anders doet vermoeden. Ook toevoegingen als 'light', 'ma ger' of 'minder vet' misleiden. De Nederlandse consument blijkt intussen niet erg warm te lopen voor gezondheidslabels op voeding. Een meerderheid geeft aan zelf wel te kunnen be palen wat gezond is. GPD AwfPeet Vogels DEN HAAG - Gezinnen Diet kinderen zijn de grote flinnaars geworden van de liegrotingsondcrhandelin- Sen voor 2007. Ook werken den profiteren. Gemiddeld stijgt de koopkracht met 1 procent. wel wat gesleuteld aan de begro ting, maar op een paar uitzonde ringen na blijft het koopkracht beeld gelijk, zo bevestigen bron nen die goed op de hoogte zijn van de besprekingen. De zorg krijgt er volgend jaar honderden miljoenen bij. Voor verzorgingshuizen trekt het ka binet de komende vijf jaar 435 miljoen euro extra uit. Voor de thuiszorg en de GGZ komt vol gend jaar 95 miljoen euro meer beschikbaar. Staatssecretaris Van Geel van Milieu krijgt 150 miljoen euro voor maatregelen om de lucht kwaliteit te verbeteren. Een deel van het geld is voor roetfil- ters voor auto's. GPD Alleenstaande AOW'ers en ge- men met een jaarinkomen tot aderhalf keer modaal (zo'n 15.000 euro bruto) gaan er zelfs 125 procent op vooruit. Zoals het een WD- en CD A-ka binet betaamt, profiteren vooral re-kenden en gezinnen van de hslenverlichting. Zo is de verla- pgvan de WW-premie voor el- te werknemer goed voor een meevaller van gemiddeld 120 eu ro per jaar. Daarnaast gaat per huishouden ie energierekening met 52 euro daag door de afschaffing van ie heffing voor milieuvriendelij- te elektriciteitsproductie. Man- lelzorgers krijgen een fiscaal iouceurtje van maximaal 250 euro als beloning voor hun inzet voor hulpbehoevenden. Gezinnen profiteren volgend jaar van een gemiddelde stijging iade kinderbijslag met 30 eu ro. In totaal gaat volgend jaar ka miljard euro overheidsgeld aar de kinderopvang. Het Centraal Planbureau bere kende een paar weken geleden al dat de maatregelen van het kabinet tot een gemiddelde koopkrachtstijgi ng van 1 pro cent leiden. Na die tijd is er nog door Thomas Verfuss ROME - In tal van moslimlan den is gisteren boos gereageerd op uitspraken die paus Benedic tus X\T dinsdag deed tijdens een reis naar Duitsland en die beledigend zouden zijn voor de islam. In de Gazastrook leidde zijn uitspraak tot rellen. Palestijnen pleegden een aan slag op de Grieks-Orthodoxe Kerk van Gaza-Stad, de oudste christelijke kerk van de stad. Er raakte niemand gewond. Benedictus suggereerde tijdens zijn rede in Regensburg een ver band tussen islam en geweld, door een negatieve uitspraak van een Byzantijnse keizer aan te halen over het verspreiden van de islam met het zwaard. Het Vaticaan heeft een verkla ring uitgebracht waarin het stel de dat 'het nooit de bedoeling van de paus is geweest de islam te beledigen'. Volgens het Vati caan wilde de paus juist het be lang van de dialoog tussen de re ligies onderstrepen. Toch drongen gisteren steeds (Advertentie) Het Vlissingse filmfestival Film by the Sea werd gisteravond groots geopend. foto Lex de Meester landse première van Scoop, de nieuwe film van Woody Allen. Na afloop van de vertoning wan delden alle genodigden naar de Spuistraat, voor een "groot feest in de nieuwe parkeerkelder. Aan het begin van de avond werd Film by the Sea ingeluid met een reeks toespraken. Van Zuijlen, die al andere verplich tingen voor deze avond had toen door Frank Timmers MOERDIJK - Justitie heeft bij de Afvalstoffen Terminal Moer dijk (ATM) een binnenvaart schip aan de ketting gelegd dat mogelijk hetzelfde chemisch af val aan boord heeft dat in Ivoor kust zeven mensen het leven heeft gekost. Bemanningsleden van het bin nenvaartschip Martens 7 waren al varend onwel geworden. Daarop schakelde de kapitein zij werd gevraagd als voorzitter van het festival, sprak via een vi deoboodschap. Zij is maandag in elk geval wel aanwezig bij de opening van het Film Litera tuur-programma. „Dat onder deel vind ik heel belangrijk, want daarmee onderscheidt dit festival zich van andere festi vals." Van Zuijlen, die Hedy d'Ancona is opgevolgd als voor zitter, dicht het festival een mooie toekomst toe. „Dit soort locaties hebben een grote aan trekkingskracht op het pu bliek." Zij onderstreepte verder het belang van een 'solide' finan ciële basis voor het festival. Wethouder Conny Seijbel wees op de groei die het festival door maakte. „Het is ook van groot be lang geworden voor de Vhssing- de politie in. Nadat het schip was afgemeerd in Moerdijk, be gonnen het Korps Landelijke Po litiediensten en de provincie Noord-Brabant te onderzoeken om welke stof het precies gaat. De Martens 7 en de ramptanker Probo Koala die naar Ivoorkust voer, hebben beide in Amster dam afgemeerd gelegen. Amster dam Port Services nam mon sters van het goedje dat de tan ker aan boord had. Daarbij is vermoedelijk iets misgegaan. Volgens directeur J. Droog van ATM is tien ton van het spul uit se economie. Dat heeft een onge kend effect." Wim van Gelder, door presentator René Mioch aanvankelijk aangekondigd als 'commissaris van de koningin Van Gelderland', zei dat Zee land zich heeft ontwikkeld tot filmprovincie. Het festival duurt tot en met 24 september, pagina 17 muziek bij Film at the Sea de Probo Koala in de Amster damse pompinstallatie blijven zitten. Toen het binnenvaart schip vervolgens via dezelfde pompinstallatie werd geladen met 7000 kuub oliewater, kwam het gevaarlijke gif mee. ATM heeft monsters genomen. Droog verwacht dat hij de la ding gewoon kan verwerken. Hij onderneemt echter niets voor hij groen licht krijgt van justitie. De bemanning van de Martens 7 had gisteravond vol gens Droog geen klachten meer. r Grote finale van maandag 4 september Uitverkoop bij Me- F8 Harl(t Restpartijen, demomodellen en laats- te stuks voor gekke prijzen Alles moet weg zijn helemaal gek (Advertentie) (Advertentie) m Het grootste gekkenhuis aller tijden Van maandag 4 t/m zaterdag 16 september Uitverkoop bij Hedia Markt Restpartijen, demomodellen en laatste stuks voor gekke »--• [Mes moet wón door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Film by the Sea hoopt dit jaar minstens 40.000 bezoekers te trekken. Dat zei Marjet van Zuijlen, de nieuwe voorzitter, gisteravond bij de ga la-opening van de achtste editie van het Vlissingse filmfestival. Vorig jaar trok Film by the Sea al een recordaantal van 37.000 belangstellenden. Het festival begon met de Neder- (Advertentie) Boby-kinder- speciaalzaak Kerkplein 8,Yerseke wwiruundebeernl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1