kc JU staat onder druk m CIA-gevangenissen tloord op bankier in Rusland "inkTooun wiltodpo°' loet denken aan wildwest Sterven in een regen van kogels Oud-stafchef Israël uit zware kritiek over oorlog Libanon Llementariërs willen afwijzing van martelen Eerste Duitse rabbijnen ingewijd sinds oorlog Bionische groet vrijdag 15 september 2006 jl'SSEt De Europese minis- i van Buitenlandse Zaken onder grote druk om het Jon van geheime Ameri- mte CIA-gevangenissen col- Üfl te veroordelen. Minister jbeloofde de Tweede Kamer sasdag dat hij het probleem iiiaart bij zijn collega's die udaagin Brussel vergaderen. g soeialisten en de libera- |U liet Europees Parlement langen nu een gemeenschap- Ijk Europees standpunt te lde gevangenissen, waar ter- iverdachten zouden zijn vast- 'iiuden en verhoord. Finse EU-voorzitterschap rei de kwestie in zijn maag. ergeheime CIA-gevangenis- iiaEuropa bestaan, wat door Amerikaanse president Bush ige week is toegegeven, dan beenzaak tussen de betrok ken landen en de Verenigde Sta ten. De regeringen van Roeme nië en Polen ontkennen iets af te weten van geheime kampen op hun grondgebied, hoewel in een onderzoek van de Raad van Europa met de beschuldigende vinger in hun richting wordt ge wezen. De verdragen van de EU ver plichten de lidstaten om de men senrechten te respecteren. Als blijkt dat een of meer EU-rege- ringen hebben toegestaan dat binnen de grenzen van hun land 'streng wordt verhoord', zoals Bush dat noemde, dan is dat wel degelijk een kwestie die de EU aangaat. De Amerikanen ont kennen overigens dat in de CIA-gevangenissen verdachten zijn gemarteld. Bekocht Bot vertelde de Kamer deze week dat hij zich 'bekocht' voelt, omdat zijn Amerikaanse collega Rice eerder ondanks vra gen van zijn kant de indruk had gewekt dat er niets aan de hand was. Onder meer de Nederland se Europarlementariërs Wiers- ma (PvdA) en In 't Veld (D66) vroegen gisteren tijdens een zit ting van de speciale CIA-com- missie van het parlement om een gemeenschappelijk Euro pees standpunt. In een brief aan de Finse minister van Buiten landse Zaken Tuomioja vragen de parlementsleden aan de EU-ministers 'om krachtig af stand te nemen van methoden die in strijd zijn met het interna tionaal recht'. GPD door Achille Prick BERLIJN - Voor het eerst sinds de Holocaust zijn in Duitsland weer rabbijnen in gewijd. Duitse politici en reli gieuze vertegenwoordigers uit de hele wereld spraken in de nieuwe synagoge van Dres den gisteren van een 'nieuwe start voor het jodendom in Duitsland'. De drie rabbijnen zijn de eer ste afgestudeerden van het Abraham Geiger College, dat is gelieerd aan de universiteit van Potsdam. In 2001 begon het college met het oplei den van liberale rabbijnen. C. Knobloch, voorzitter van de Centrale Raad voor de Jo den in Duitsland, sprak van 'een hoopvol begin'. Volgens bondspresident Kohier is dit 'een geschenk waar Duits land zeer dankbaar voor moet zijn'. Na cle Tweede Wereld oorlog was er niet veel over van de joodse gemeenschap in Duitsland. Pas sinds de val van de Muur zit er weer een duidelijke groei in het aantal joden in Duitsland. Vooral omdat veel Russische joden naar het Westen trokken. Op dit moment telt de joodse ge meenschap in Duitsland ruim honderdduizend leden, ver deeld over zo'n 120 geloofsge meenschappen. In veel synagogen zijn de rab bijnen ouder dan 70 jaar en vaak komen deze geestelijk leiders van over de hele we reld. GPD lewonden op lenorca door istorten dak 1DRID - Op het vliegveld van Spaanse eiland Menorca j gisteren enkele mensen ge gil geraakt toen een deel van [dak van een gebouw in aan- mvmstortte. Volgens de loka- uiloriteiten gaat het om drie wnden. lanse media meldden eerder zeker twintig bouwvakkers baten onder het stuk dak naar beneden was gekomen, volgens een woordvoerder de lokale brandweer is me ad onder het puin bekneld ge kt Op de plek waar het inci- nl zich voordeed, bevonden 3iop het moment dat het dak- peelte naar beneden kwam preizigersANP/RTR «vende dode iframp Abidjan - Het gifschandaal in torkust heeft tot dusver zeven geëist. het Ivoriaanse ministe- van Gezondheid gisteren egedeeld. Circa 26.000 men- met vergiftigingsverschijnse llebben om medische hulp ge- agd .ANP/AFP WASHINGTON - Claudia Mitchell (r), de eerste vrouw die een bionische arm heeft gekregen, groet Jesse Sulli van (1) in Washington die als eerste zo'n prothese ont ving. Mitchell en Sullivan verloren hun armen bij onge lukken. Het Rehabilitatie Instituut van Chicago heeft deze technologie ontwikkeld, waar met gedachten de bioni sche armen kunnen worden gestuurd. foto Jason Reed/RTR WASHINGTON - De ijskap in tien jaar slonk hij met ongeveer het Noordpoolgebied is vorig 1,5 tot 2 procent, zei Comiso gis- jaar met 14 procent geslonken teren. Reidinq - In Rusland is ge- )kl gereageerd op de moord voorstaande bankier die 'Irijd aanbond met de finan- e misdaad. Gewapende man- schoten Andrej Kozlov nsdagavond laat neer, toen een voetbalwedstrijd be lt Hij overleed in het zieken- zijn verwondingen. waarop de daders Ko- koelen bloede neerknal de! velen terugdenken aan jaren negentig, waar- in Rusland vast met wapengekletter beslecht. „Ik dacht dat moorden tot het verle- bohoorden"zei V. Reznik, sitter van de financiële par- mtscommissie in de Doema. ens de regeerperiode van inkwam nooit eerder zo'n dent figuur om door een rdaanslag. Kozlov (41) was tsvervangend directeur van nssische Centrale Bank. A. Tsjoebais laatste bekende slachtof- een aanslag. Maar hij leefde die vorig jaar. Vol- Tsjoebais, de voormalig van oud-president Jelt- de moordenaars van w'alle Russische autoritei- Uitgedaagd'. „Dit is een waarop de reactie van de njeiten hard, direct en mee- nloosmoet zijn." et aandringen van premier 0v ddeld het kabinet een g stilte voor aanvang van 'tuig, De moord" op Kozlov een smet op het blazoen Poetin. Hij wordt geroemd, omdat hij zorgde politieke en economische Op onrust zit Poetin niet te wachten. Volgend jaar wórden parlementsverkiezingen gehouden en een jaar later kie zen de Russen een president. Kozlov toonde zich voorstander van transparant, eerlijk en effec tief bankieren. Minister Koe- drin van Financiën noemde hem 'een vechter in de frontlinie van de strijd tegen dé financiële mis daad'. Rusland kent twaalfhonderd, veelal kleine banken. Verschil lende werden onder het bewind van Kozlov opgedoekt, nadat hij hun licenties had ingetrokken. Dat gebeurde met een regelmaat van twee a drie per week. Daar mee maakte hij vijanden bij du bieuze bankiers en criminelen die hun geld wilden witwassen. „Hij was een erg dappere en eer lijke man en door zijn activitei ten maakte hij herhaaldelijk in breuk op de belangen van gewe tenloze financiers", zei Koedrin. De chauffeur van Kozlov kwam bij de aanslag om. De daders, volgens de politie huurmoorde naars, zijn voortvluchtig. Oud-collega's van Kozlov heb ben geen twijfel over de op drachtgevers voor de moord. „Ik geloof dat hij is vermoord van wege zijn werk tegen organisa ties die zich inhielden met crimi nele praktijken", zei A. Aksov van de Russische Nationaal Ban- kenraad. GPD in vergelijking met begin 2004. In tegenstelling tot andere jaren blijkt de ijslaag niet alleen in de zomer, maar ook in de winter kleiner te zijn geworden. Deskundigen van de Amerikaan se ruimtevaartorganisatie Nasa hebben dat vastgesteld. Een van hen, J. Comiso, zegt dat het broeikaseffect nu ook in het Noordpoolgebied zichtbaar wordt. De ijskap was daar tot dusver tamelijk stabiel. Elke Volgens de Amerikaanse weer kundige M. Serreze is de ijskap in de zomer de laatste jaren sterk geslonken, maar is het niet te verwachten dat het record van 2005 dit jaar zal worden overtroffen. Dat is het gevolg van de vele stormen in augustus die een verkoelend effect op de temperaturen hebben gehad. Het slinken van de ijskap heeft gevolgen voor de fauna in het ge bied, vooral voor de ijsberen. ANP/RTR door Gijs van Wetten MONTREAL - De man die woensdag op de campus van een middelbare school in de Canade se stad Montreal een bloedbad aanrichtte, noemde zichzelf op internet de 'Engel des Doods'. Volgens de politie blijkt uit zijn profiel op de binnen de gothic- scene populaire website vampire- freaks.com dat hij geobsedeerd was door geweld en de dood. De politie heeft de schutter, die zelf door politiekogels om het le ven kwam, geïdentificeerd als de 25-jarige Kimveer Gill, af komstig uit de omgeving van Montreal. Hij schoot in de kanti ne van Dawson College de 18-ja- rige studente Anastasia DeSou- za dood en verwondde negen tien anderen. Zes van hen zijn er slecht aan toe, twee verkeren zelfs in zeer kritieke toestand. Gills internetprofiel verraadt een hartgrondige afkeer van an dere mensen. De meesten vindt hij naar eigen zeggen 'waarde loos'. Hij vergelijkt het leven met een computerspel; „Je moet een keer doodgaan." Gills favo riete game; Super Columbine Massacre, een internetspel dat gebaseerd is op het bloedbad op een middelbare school in de Amerikaanse plaats Columbine in 1999. Over de manier waarop hij zelf wilde sterven zegt hij: „Als Romeo en Juliet, of in een regen van kogels." Ooggetuigen vertelden dat zij woensdag rond lunchtijd een lange dunne man met een hanen kam en gekleed in een zwarte re genjas en soldatenkistjes de kan tine zagen binnenkomen. Hij be gon direct in het wilde weg te schieten. De schutter schoot ver moedelijk met een kalasjnikov, maar had nog twee wapens bij zich. Honderden studenten ont vluchtten daarop het gebouw. Anderen sloten zichzelf in klas lokalen op. In een half uur tijd vielen er twintig schoten. „Hij had een steenkoude blik in zijn gezicht. Hij begon zomaar te schieten", zei student Soher Marous. Andere studenten ver telden dat de schutter doodsban ge leerlingen achtervolgde door de gangen. De politie was al na drie minuten ter plaatse. Hon derden agenten zetten het ge bied af en doorzochten de school en omgeving. ANP Een foto van de Canadese schutter Kimveer Gill op de website vampirefreaks.com. Expositie Holocaust-cartoons flop TEHERAN - Een expositie met spotprenten over de Holo caust, waarvan sommige suggereren dat er niet miljoenen joden zijn omgebracht in de Tweede Wereldoorlog, is ge flopt in Iran. Teheran reageerde met de tentoonstelling op de ophef in de moslimwereld over Deense spotprenten waarin de isla mitische profeet Mohammed een rol speelde. De omstreden expositie trok in de eerste week na de ope ning niet meer dan driehonderd bezoekers per dag. Drie weken later waren dat er niet meer dan vijftig. ANP Instorting delen Moskou dreigt MOSKOU - Geologen vrezen dat delen van de Russische hoofdstad Moskou 'als een kaartenhuis' kunnen instor ten, omdat de grond is verzwakt door de bouw van onder grondse parkeergarages en winkelcentra. In de afgelopen week zakte de grond in Moskou op drie verschillende plaatsen in, waardoor onder meer een enor me krater ontstond in een belangrijke verkeersweg in de stad. Omdat de weg 's avonds laat inzakte, raakte nie mand gewond. Volgens de geologen zou hetzelfde kunnen gebeuren met 15 procent van de grond in de stad. ANP Potter-auteur dupe terreurangst NEW YORK - Harry Potter-schrijfster J.K. Rowling mocht vorige maand bijna niet aan boord van een Ameri kaanse vlucht, omdat zij weigerde haar manuscript voor het zevende en laatste Harry Potter-deel als bagage in te checken. De schrijfster van de wereldberoemde serie wilde haar pa pieren, waaronder originele handgeschreven delen van het boek, niet in haar koffer stoppen. Uiteindelijk mocht Rowling haar manuscript meenemen als handbagage, ste vig ingepakt in elastieken. Op Amerikaanse luchthavens is de beveiliging sterk aan gescherpt door dreigende terreuraanslagen. ANP Neanderthaler later uitgestorven LONDEN - De Neanderthaler is mogelijk later uitgestor ven dan altijd is aangenomen. Uit een nieuwe studie, die deze week in het Britse blad Nature werd gepubliceerd, blijkt dat er mogelijk 24.000 jaar geleden nog Neandertha lers woonden in Gibraltar. Tot op heden werd er altijd van uitgegaan dat de laatste oermens ongeveer 30.000 jaar geleden overleed. De vinding zou ook betekenen dat de oermensen mogelijk duizenden jaren hebben samenge leefd met de moderne mens, die 32.000 jaar geleden in Eu ropa verscheen. Het is altijd onduidelijk geweest waardoor de Neander thaler is uitgestorven. ANP Journalist dood in Turkmeense cel PRAAG - Een Turkmeense correspondente voor Radio Free Europe/Radio Liberty is eerder deze week in gevan genschap om het leven gekomen. Dat heeft de door de Verenigde Staten gefinancierde ra diozender gisteren laten weten. De 58-jarige Ogoelsapar Moeradova werd in juni samen met twee mensenrechten activisten opgepakt en in augustus veroordeeld wegens 'bezit van munitie'. ANP/AFP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De druk op Israëli sche politieke en militaire lei ders om af te treden is opnieuw toegenomen. Gisteren sloot de voormalige stafchef, M. Ya'alon, zich aan bij het koor van critici van de aanpak van de oorlog te gen Hezbollah. In een vraaggesprek met het dag blad Ha'aretz lanceerde hij een ongehoord felle aanval op zijn onmiddellijke opvolger, stafchef D. Halutz, en op premier 01- mert. Hij raadt hen aan de uit komsten van commissies van on derzoek niet af te wachten en on middellijk hun functies ter be schikking te stellen. „Ten oorlog trekken was schan dalig en hij is ervoor verant woordelijk", zegt luitenant-ge neraal Ya'alon over Olmert. „Vooral de laatste operatie was problematisch en de premier was daarbij direct betrokken. Hij was gewaarschuwd, maar hij legde de adviezen naast zich neer." De operatie waar Ya'alon op doelt was de massale invasie door landstrijdkrachten in de laatste week van de oorlog, toen de VN-Veiligheidsraad het al in grote lijnen eens was over een staakt-het-vuren resolutie. In de loop ervan probeerde het Is raëlische leger zoveel mogelijk terrein in Libanon te veroveren. Volgens Ya'alon zijn de 33 mili tairen die in die laatste dagen sneuvelden het slachtoffer ge worden van pogingen van Is- raëls politieke en militaire lei ders het gezicht te redden. „Zo iets doe je niet. Je stuurt geen militairen op een onnodige mis sie als de politieke uitkomst al vaststaat. Ik beschouw dat als corrupt." Geen excuus Ya'alon meent dat ook minister Peretz van Defensie moet wor den vervangen. Diens onervaren heid mag geen excuus zijn voor het ontwijken van verantwoor delijkheid, zegt hij. De felste kritiek van Ya'alon geldt luitenant-generaal Halutz, zijn directe opvolger als chef van de generale staf. Halutz had volgens hem geen idee hoe hij de zaak moest aanpakken. In het begin zou hij niet eens hebben begrepen dat Israël in een echte oorlog was gewikkeld. Hij be greep de gevolgen van zijn ei gen maatregelen niet, mobili seerde de reservisten niet op tijd, zorgde niet voor voldoende uitrusting, probeerde de oorlog vanuit zijn kantoor te leiden in plaats van uit de comman do-bunker, gaf opdracht tot ge vaarlijke missies zonder vol doende overleg of voorbei'eiding en schiep onduidelijkheid in het veld. GPD Nederland weg uit noorden Afghanistan POL E KHOMRI - Na een perio de van twee jaar sluit Neder land zijn militaire aanwezig heid in het noorden van Afgha nistan af. Het Nederlandse kamp bij het stadje Pol e Khom- ri in de provincie Baghlan, werd gisteren in aanwezigheid van mi nister Kamp van Defensie over gedragen aan een Hongaarse eenheid. Het Hongaarse provinciale re constructieteam (prt) zal de ko mende twee weken nog warm kunnen draaien onder de huidi ge Nederlandse commandant. Vanaf 1 oktober zijn de Honga ren volledig verantwoordelijk voor de ondersteuning van de opbouw van de provincie en komt er een einde aan de Neder landse aanwezigheid in het noor den. Tijdens de afgelopen twee jaar zijn alle krijgsmachtonderdelen aan bod geweest in Pol e Khom- ri. Hoewel Nederlandse patrouil les meerdere aanslagen te verdu ren kregen, is slechts één mili tair gewond geraakt. Opdracht was het handhaven van veilig heid en stabiliteit in de regio en het ondersteunen van de op bouw van de provincie. Naast het opleiden en trainen van de lokale politie, een van de belang rijkste opdrachten, voerden de Nederlanders honderden projec ten uit. Die projecten varieer den van het opzetten van scho len tot het installeren van een voudige waterkrachtcentrales en het bevorderen van land bouwmethoden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5