In westerns hoort geweld PZC Voor slechts 5,- naar WaterLand Neeltje Jans ctie het alfabet van Zeeland Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch0113 - 315660. E-mail.Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Het fatale verkeersongeval op de beruchte Stations- brug te Middelburg verhit de ge moederen. Dat is onder meer te merken aan het aanbod voor de PZC-rubriek Lezers Schrijven. Tussen de vele zinnige observa ties en argumenten van onze le zers duiken vreemde hartenkre ten op. Zoals een oproep om desnoods de weg te blokkeren, verkeers lichten te negeren en over de stoep te fietsen. Zo'n inzending voldoet niet aan de voorwaar den die deze redactie stelt. In de toelichting bij de rubriek staat dagelijks dat oproepen (maar ook open brieven en gedichten) niet geplaatst worden. Of de inzender herinnert zich een verkeersboete. Kennelijk als uiterst pijnlijk ervaren. Maar het verband met dit ongeluk is onduidelijk. Zo'n brief, waarin de samenhang tussen de aanlei ding en de argumentatie ont breekt, zal de krant niet halen. Ook in de prullenbak belandt een inzending die aansluit bij een eerder standpunt, maar daaraan niets toevoegt en boven dien een heel nieuw onderwerp tracht aan te snijden en daarbij ook niet inspeelt op recente be richtgeving in de PZC. De redac tie meent dat als zij de gedachte sprongen niet kan volgen, de le zers dat zeer waarschijnlijk ook niet kunnen en dat het dus geen zin heeft om zo'n bijdrage te pu bliceren. vrijdag 15 september 2006 Vluchten kan niet meer Nuchter en constructief is de houding van de meeste PZC-lez®i op het internetforum van deze krant reageren op het nieuws c? Zeeuw het bij een overstroming vooral van zijn zelfredzaamheid moeten hebben. Want de overheid kan bij een dijkdoorbraakiJ weinig doen. Zeker geen grootscheepse evacuaties regelen. Da^ voor zal na een onverhoopte dijkdoorbraak domweg de tijd ocUa ken. De reacties op het PZC-forum variëren van het cynische 'Gee!oi heden ons dagelijks brood en morgen weer een watersnood' toij gelaten constatering 'Vluchten kan niet meer' van een rolstoek bruiker. Maar het grootste deel van de reacties is zeer nuchter k der voor zich, is de simpele realiteit' constateert Ton van Vliet Daan van Empel merkt op dat de reactie op een ramp niet indnj boeken is vast te leggen. Dat je in rampzalige omstandigheden\i jezelf moet zorgen en dus initiatief moet nemen, is voor de me® forumdeelnemers vanzelfsprekend. Slechts een enkeling zoekttS heil bij de overheid. Mevrouw H.M Weststrate-Schorer benadert! kwestie uit een andere hoek. Zij betoogt dat de verantwoordelil] heid 'volledig bij de overheid ligt' en dat de beveiliging tegen her water een primaire overheidstaak is. Een ander meent dat de ova heid ons weliswaar niet kan beschermen tegen extreem hoogr^ maar verwacht wel emotionele bijstand. Dan is er nog Sjaakvarv Loo. Hij ziet nog een heel andere dreiging dan de natuur; een te^ raanslag op de dijken. En veel lezers komen met de zelfde praktische tip: laat de provt4 een duidelijke hoogtekaart van Zeeland verspreiden, zodat i«k weet wat de beste vluchtplaatsen zijn. Communicatiestrategie De discussie over ontpoldering bevond zich de afgelopen wekena een luwte. Tot de provincie met de resultaten van een opinieonós zoek kwam. In een poging om de 'communicatiestrategie' teven< teren legde Middelburg honderden Zeeuwen wat vragen voor.I'J is de mening en de houding van de bevolking? Is de kwestie voldaj de helder? Het antwoord was duidelijk; Er zijn veel meer Zeem* tegen dan voor. Op www.pzc.nl leidde het nieuws en het redactioj le commentaar tot enkele stevige conclusies. Geen van de reads duidt op gebrek aan kennis of informatie. De forumdeelnemeis^ ken over habitatrichtlijnen en containertrafieken alsof het dagef] se kost is. Marga de Feijter schrijft: 'Ontpolderen levert de economiemkstf Bij ontpoldering van 600 ha gaan minimaal 100 arbeidsplaatsen.-» loren. De hele streek gaat naar de knoppen met dit heilloze plan Bijna 28.000 handtekeningen tegen ontpolderen legt deprovnxa naast zich neer. Bij de bevolking is er geen draagvlak voorontpdi ring. De provincie laat het nu voorkomen dat er niet meervoer^ natuur, maar voor de economische belangen ontpolderdmoetïï den.' Arjaan Minderhoud heeft een duidelijke aanbeveling:Tots toe heb ik nog geen argument gehoord waaruit blijkt dat ontpai ren echt nodig is en volgens mij is dat er ook niet. De politici dos er goed aan rekening te houden met wat de bevolking wilinpisl van te denken dat men het niet snapt en het dan nog maar een És uitleggen aan dat 'domme' volk.' Citaat: Het wantrouwen is de moeder der veiligheid Jean de la Fontaine door Martijn de Koning Hij bezocht tientallen filmfestivals en schreef honderden recensies, on der meer voor de PZC. Enkele maanden voor het einde van zijn carrière als toon aangevend filmjournalist praat Pieter van Lierop over het belang van oplage cijfers, de ongelukkige datum van Film by the Sea en een toekomst zónder het witte doek. Denk niet dat Van Lierop altijd al fer vent filmliefhebber was. „Toen ik jong was, ging ik af en toe naar de bioscoop. Meer niet." Na zijn studie Nederlands kwam hij bij het Utrechts Nieuwsblad op de kunstredactie terecht. Eerst als een soort hulpje ('ze stuurden me naar spaghettiwesterns en seksfilms'), daar na als belangrijkste filmrecensent. De GPD, de persdienst voor regionale kranten, kon zo'n kenner wel gebruiken en maakte dankbaar gebruik van zijn diensten. Zijn verslagen van filmfesti vals in Cannes, Venetië en Berlijn kwa men in verschillende regio's in de krant, óók in Zeeland. Een jaar of tien terug verliet Van Lierop het Utrechts Nieuws blad en ging voltijds bij de GPD aan de slag. De afgelopen decennia groeide de man uit Groenekan (bij Utrecht) uit tot één van de belangrijkste filmcritici van ons land. Dat lijkt vreemd: hij werkt im mers niet voor een aansprekend dag blad of tijdschrift. Zo ligt het niet, be toogt hij. „De GPD-kranten hebben sa men een grotere oplage dan alle landelij ke dagbladen bij elkaar. Van die cijfers maak ik dankbaar gebruik." Van Lierop kijkt bijna elke week films. Een filmrecensent doet echter meer, be nadrukt hij. „Ik ga regelmatig naar fes tivals, met name om te interviewen. Ik ben net terug uit Venetië. Daar heb ik acht gesprekken gevoerd met regis seurs, acteurs en actrices. Die blijven op de plank tot de betreffende film in Nederland uitkomt." Verder volgt Van Lierop het gangbare nieuws. „Als de po litiek iets over films beslist, gaat ook mij dat aan." Glamour Het lijkt een baan vol afwisseling en gla mour. De journalist nuanceert dat. „Ik ben vaak lang en ver van huis. Dat is niet altijd even leuk. Ik merk het aan collega's. De meesten staan niet te sprin gen om een weekeindje op en neer naar Los Angeles te gaan voor één interview. Filmjournalist Pieter van Lierop. Een keertje misschien, maar niet steeds opnieuw." Toch hoor je hem niet kla gen. „Ik heb pakweg vijftien maanden van mijn leven aan de Rivièra doorge bracht. Terwijl andere journalisten al leen naar het buitenland mogen wan neer het oorlog is." De films die hij zag, verschilden nogal van kwaliteit. Op de voorspelbare vraag wanneer hij een film goed vindt, antwoordt Van Lierop kort. „Als hij aan zijn eigen eisen voldoet. Om con creet te zijn: in een western moet ge noeg geschoten worden, anders is het geen western." Al jarenlang staat bijna wekelijks een recensie van Van Lierop in de PZC. Ook voor de speciale bijlage over Film by the Sea, dat vandaag begint, levert hij jaarlijks bijdragen. Over dat festival uit Van Lierop zich gematigd positief. „Er worden hoogtepunten voor komend sei zoen getoond. Wat dat betreft zijn er best mensen nieuwsgierig naar." Boven dien vindt hij de connectie met litera tuur 'heel aardig bedacht.' Relatie Persoonlijk heeft de recensent niet zo'n beste relatie met de organisatie. Een paar jaar geleden werd hij gevraagd in de jury plaats te nemen. Medewerkers van het Algemeen Dagblad, sponsor van het festival, vonden dat echter geen passende functie voor een journalist van concurrerende dagbladen. De krant dreigde haar steun in te trekken en Van Lierop moest plaatsmaken. „Het was de eerste keer dat ik hoorde dat een spon sor uitmaakt wie er in de jury plaats neemt. Dat kun je toch niet serieus ne men. Buitengewoon onhandig van de or ganisatie." Ook niet zo professioneel noemt hij de keuze voor het tijdstip: half september. „Dan zit je net na Venetië en vlak vóór foto Harmen de Jong/GPD Toronto. Dat zijn toonaangevende festi vals. Bovendien begint over tien dagen het Nederlands Film Festival in Utrecht. Wat ze in Vlissingen laten zien, komt op die grotere festivals ook op het doek. De prikkel voor journalis ten om naar Film by the Sea te gaan, ontbreekt daardoor vaak." Van Lierop pleit voor een andere datum. „Dat doe ik al jaren. Vroeg in april lijkt me ide aal." Liefhebber Over een half jaar stopt de recensent met werken. Op de lijst met dingen die hij dan gaat doen ('bloemen kweken, kleinkinderen aaien en reizen, dit keer mét mijn vrouw') staat niet het kijken naar films „Ik zie het niet zitten om als buitenstaander op de festivals rond te gaan lopen. Ik zal heus nog wel eens een filmpje zien. Maar dan gewoon als lief hebber, in de bioscoop." Algemene voorwaarden abonneevoordeel Niet in combinatie met andere aanbiedingen Geen korting achteraf op reeds betaalde kaarten. Alleen bonnen van krantenpapier worden in behandeling genomen. PZC is met verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en administratieve afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de spelregels, data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen tijde voorbehouden. Prijzen worden uitgegeven zolang de voorraad strekt. PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Zie het colofon van PZC voor meer informatie. Naam Adres: rm Telefoon: E-mail adres: Aantal kaarten: (ma>| Abonneenummer: findien bekrf Alleen volledig ingevulde bonnen op krantenpapier kunnen t/m 5 november 2006 worden ingeleverd aan de kassa van WaterLand Neeltje Jans. De actie is niet geldig in combinatie met andere acties/kortingen. Op reeds gekochte/bestaande kaarten wordt geen restitutie verleend. Zie voorwaarden elders op deze pagina. Exclusieve aanbiedingen en kortingen voor abonnees van PZC Kom naar WaterLand Neeltje Jans, het leukste waterpark van Nederland. Je kunt er alles leren over water en ermee spe len. Je kunt roetsjen van de waterbaan, genieten van zeedie ren, wandelen in de stormvloedkering, alles te weten komen over de Deltawerken en de zeehondenshow bekijken. Misschien waai je liever uit in de orkaanmachine of maak je graag een boottocht op de Oosterschelde. Kortom een hele dag genieten bij Neeltje Jans voor jong en oud. Deze aanbieding geldt t/m 5 november op alle woensdagen, zaterdagen en zondagen. WaterLand Neeltje Jans is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.30 uur. Normale entreeprijzen 16,- met bon 5,-, kinderen tot en met 3 jaar gratis. WaterLand Neeltje Jans Faelweg 5 4354 RB Vrouwenpolder Tel. 0111 655 655 info@neeltjejans.nl www.neeltjejans.nl Alleen volledig ingevulde bonnen worden aan de kassa geaccepteerd. Deze actie is geldig tot en met zondag 5 november 2006.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46