PZC Antwerpse haven duldt geen uitstel Bijzondere kijk op stad Sluis Zeeuwse ambities van papier Treinenloop in de war door slordig aangedraaide dop Hof spreekt man vrij van bijten moeder Ondernemers houdei eigen Prinsjesdag Verdieping Schelde in 2009 Zeeland moet parels in het nekvel grijpen weekenddiensten vrijdag 15 september 2006 door Wout Bareman ANTWERPEN - De havenwerk gevers in Antwerpen, verenigd in de federatie Alfaport, dulden geen enkele vertraging van de verdere verdieping van de Wes- terschelde. Uitstel tast de con- currentiepositie van de haven di rect aan. Daarom is het van groot belang dat in 2007 daad werkelijk met de uitdieping wordt begonnen, zodat het kar wei in 2009 geklaard is. In de beleidsnota 2006 consta teert Alfaport dat in de Schelde- .verdragen van 2005 al belangrij ke elementen zijn opgenomen •van het gezamenlijk streven van Nederland en Vlaanderen naar .een goede harmonie tussen vei- "ligheid, natuurlijkheid en toe gankelijkheid- Die drie begrippen vormen ook het hoofdbestanddeel van de ge zamenlijke Ontwikkelings- schets 2010. De havenwerkgevers willen daar graag aan meewerken, maar waarschuwen dat, als één van de deelprojecten wordt ver traagd, dat geen gevolgen mag hebben voor andere onderdelen van de verdragen. Met andere Zwoorden: als de natuurcompen satie langer op zich laat wach ten dan was gepland, mag dat geen reden zijn voor uitstel van de verdieping. Alfaport pleit ook voor een goed gemeenschap pelijk nautisch beheer van de Speelgoedbeurs HULST - De speel-o-theek (SOT) Aap Noot Mies in Hulst houdt op 23 september een beurs van speelgoed en kinder kleding in Den Dullaert. Wie een tafel willen huren om spul len te verkopen, kan een kaart kopen bij de SOT. Het pubhek is op 23 september van 13.00 tot 16.00 uur welkom. J. Robesin lijsttrekker Partij voor Zeeland door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - De Partij voor Zeeland (PvZ) gaat met J. Robesin uit Hoek als lijsttrekker de Sta tenverkiezingen van 7 maart in. Hij verzorgt tot nu toe de public relations van de partij en is de man achter de brandbrieven en vragen, waarmee het dage lijks provinciebestuur be stookt wordt. Robesin, is oud-journalist en eigenaar van communicatie-advies bureau Trendkom. Op de tweede plaats staat het zittende Statenlid J. Ha- geman uit Vogelwaarde- Hij wordt gevolgd door L. Waterman, Oost-Sou burg, E.Mekkaoui-de Neef, Terneuzen en L. Hanse, Zie- rikzee. Mede-oprichter van de partij en vorige lijsttrek ker, M. Stoffels, liet eerder weten niet meer beschik baar te zijn voor een nieu we periode. Hij droeg het voorzitterschap van de tweemans-fractie inmid dels over aan Hageman. Het verkiezingsprogramma wordt nader uitgewerkt. Speerpunten zijn: afwij zing van en verzet tegen ontpoldering langs de Wes- terschelde; invoering gratis openbaar vervoer tijdens een deel van de ochtend en van de namiddag voor jon geren en ouderen; het ont wikkelen van maatregelen ter opwaardering van de kleine(re) kernen; lager tol tarief voor de Zeeuwse veel- gebruikers van de Wester- scheldetunnel; intrekken van de provinciale subsidie voor de Zeeuwse Milieu Fe deratie; geen centralisering van de ziekenhuiszorg. De Statenfractie houdt tot aan de verkiezingen de maandelijkse vergaderin gen op verschillende plaat sen in de provincie. De PvZ wil dan tegelijk overleggen met lokale partijen en orga nisaties waarmee banden bestaan. De aftrap voor de verkiezingscampagne, is 20 september in De Optimist, Sluisplateau te Wemeldin- ge, aanvang 19.30 uur. Westerschei de. Dat waarborgt een goede planning van het scheepvaartverkeer, dat op die manier vlot en veilig kan wor den afgewikkeld. Alle betrok ken diensten (Vlaams-Neder landse nautische bestuurders, loodswezen, scheepvaartbegelei ding) moeten daartoe uiterlijk vanaf 2007 intensief samenwer ken. Zeesluis De havenwerkgevers breken op nieuw een lans voor een tweede sluis voor de Waaslandhaven. Die haven is alleen bereikbaar via de Kallosluis, die bijna z'n topcapaciteit heeft bereikt. Door de enorme toename van het scheepvaartverkeer kunnen grote problemen ontstaan op het moment dat die sluis uitvalt. De tweede sluis zou aan de zuid zijde van het Deurganckdok, de nieuwe containerhaven op de linker Scheldeoever, moeten worden gebouwd. Alfaport probeert de Vlaamse re gering binnenkort te overtuigen van de noodzaak vaaxd te zetten achter de sluisbouw. van onze redactie binnenland DORDRECHT - De treinenloop in Zuidwest-Nederland heeft gistermiddag drie uur lang vrij wel stil gelegen na de ontspo ring van een trein met gevaarlij ke stoffen op station Dordrecht. Bij het incident raakte niemand gewond. Het NS-station werd rond half twee ontruimd nadat reizigers op een perron een chemische lucht roken. Die bleek afkom stig van een ontspoorde goede renwagon. Het treinverkeer van en naar Dordrecht werd op last van de brandweer stilgelegd. Dat zorgde ervoor dat vele dui zenden passagiers met grote ver tragingen of omwegen te maken kregen. Het station van Dord recht is een knooppunt in het treinverkeer van noord naar zuid en omgekeerd. De strem ming van het treinverkeer in Dordrecht betekende onder meer dat de intercity tussen Vlis- singen en Amsterdam niet ver der kon. Een wagon van de trein, die Bel gië als bestemming had, ont spoorde even na het middaguur. Het voertuig sprong vrijwel di rect weer in de rails. Toen rond half twee een vreemde geur werd waargenomen, werd het treinverkeer van en naar Dord recht stilgelegd en het station ontruimd. Een woordvoerder van de In spectie Verkeer en Waterstaat meldde dat een stof gelekt is doordat een dop bovenop een van de wagons niet goed aange draaid was. Volgens de politie vervoerde de goederentrein sty- reenmonomeer, een basisstof voor plastic. „Wellicht dat er iets door de af sluitklep is weggesijpeld, maar er is absoluut geen sprake van lekkage door een scheur of gat. Omstanders hebben de stof gero ken omdat de trein stilstaat, an ders had niemand iets ge merkt", aldus de politiewoord voerder. Rond kwart voor vier meldde ProRail dat een deel van de trei nen weer mocht rijden van de brandweer. Ook het station werd groten deels vrijgegeven. Rond zes uur gaf ook de politie alles vrij en kwam het treinverkeer weer vol ledig op gang. De goederentrein wordt naar rangeerterrein Kijfhoek ge bracht en zal later de reis voort zetten. Panoramisch zicht op de stad Sluis, vermoedelijk geschilderd rond 1700 door een van de twee zonen van Hendrik Minderhout. door Frank van Cooten SLUIS - Op de veiling van woensdag 20 en donderdag 21 september van het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg wordt een bijzonder schilderij van rond 1700 ge veild. Het schilderij geeft een panora misch zicht op de stad Sluis. Weergegeven wordt onder meer het Kas teel van Sluis, gebouwd in 1386. Het was gebouwd om de handel tussen Brugge en Engeland te controleren. Het kasteel is verwoest in 1794 in de oorlog. Op het schilderij is tevens de kerk van Sint Jan afgebeeld. Ook dit gebouw be staat niet meer. De kerk brandde af in 1811. Een ander belangrijk afgebeeld gebouw is het oude stadhuis met het enige Bel fort van Nederland. In het stadhuis bevindt zich een bijna identiek werk. Dit is echter kleiner, onge veer eenderde van het schilderij dat nu wordt geveild. Vermoedelijk zijn beide werken van de hand van dezelfde mees ter. Jan de Maere, president van de Vlaamse Vereniging voor Kunst en Antiquiteiten en auteur van het naslagwerk 'The Illus trated Dictionary of XVII Century Flemish Paintings' vermoedt dat dit werk is gemaakt door een van de twee zonen van Hendrik Mindex'hout, geboren in Rotterdam in 1632 en overleden in Antwerpen in 1696. Minderhout was onder andere een schilder van stads gezichten en marines. Hij woonde van 1652 tot 1672 in Brugge, daarna in Ant werpen en was lid van het gilde St. Lu cas. De twee zonen wai-en Antoon (1675-1705) en Willem Augustijn (1680-1752). Het werk is afkomstig van een particu lier en is begin jaren negentig geveild bij Christies in Londen. De x'ichtprijs is 20.000 tot 25.000 eux-o. De gemeente Sluis biedt overigens niet mee op het schildexij. „We hebben al een schilderij in dezelfde sfeer. Daarnaast laat de financiële positie van onze ge meente de aanschaf van een dergelijke schilderij niet toe", aldus een woordvoer ster van de gemeente Sluis. Munten Op de veiling wordt tevens een collectie munten aangeboden. Het is zogenaamd 'Smokkelgeld' uit het VOC schip het 'Vliegend Hart. Cornelius van der Hoi'st uit Hulst had het commando over het schip. Op 3 februari 1735 vertrok het 'Vliegend Hart' richting Batavia maar liep op een zandplaat in de 'Deurloo', in die tijd de belangrijkste vaargeul van Vlissingen. Het schip verdween 's avonds Muziekfestijn in Hulst HULST -Wethouder F. van Driessche van de gemeente Hulst opent zondag 24 septem ber het muziekfestijn dat ter ge legenheid van de herdenking van het vijfhonderdjarig be staan van de Dobbele Poort of Keldermanspoort. Tien korpsen spelen deze dag muziek die geschreven is door Hulstenaren of dirigenten die een korps in het Land van Hulst hebben geleid. Na de opening op de Bollewerk- poort zijn er vanaf 13.45 uur concerten van de fanfare Weldoen door Vermaak uit Clinge, jeugdorkest The Young Ones uit Hulst, de Koninklijke Stedelijke Harmonie uit Hulst, de Koninklijke Hai-rnonie St. Ce cilia uit Kloosterzande en de fanfare Nooit Gedacht uit Graan w. Ook op het Molenbolwerk wordt geconcerteerd en wel vanaf 14.00 uur door de fanfare Vrijheid Eendracht uit Lamswaarde, de fanfare Een dracht uit Vrasene, accordeon club Semper Gaudete uit Clinge en de fanfare Excelsior uit Ter hole. door René Schrier VLISSINGEN - Zeeland staat bol van de papieren ambities. Maar daar blijft het bij. Het ont breekt aan een echte focus, een visie op datgene wat de provin cie moet realiseren. Dat consta teerde D. Terpstra, voorzitter van de HBO Raad op een mi ni-symposium van het Regio naal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ). Het symposium was de laat ste in een serie activiteiten rond de opening van het nieuwe kan toor van het RPCZ in Vlissin gen. Terpstra voegde er aan toe dat er in Zeeland mensen zijn die vinden dat ze moeten stxijden te gen de zogenaamde plattelands- problematiek. Die gedachte moet onmiddellijk vaarwel wor den gezegd. Iedere regio, ook in de Randstad, vindt dat ze zich in een achterstandssituatie be vindt. Volgens M. Vermeulen van de Universiteit van Tilburg is er wel een verschil tussen de Rand stad en de perifeiie. Volgens hem heb je voor innovaties ty pes nodig die risicozoekend zijn en die vind je nu eenmaal eerder in de Randstad dan op het plat teland. Een tip van Vermeulen: zorg voor onrust en tegenstand, dat zijn de beste innovatiebron nen. Vermeulen had ook een recept voor het in gang zetten van nieu we economische ontwikkelingen in een regio: sluit aan op regio nale tradities; zorg voor vertrou wen en zorg voor risicokapitaal. Dat zijn ovexigens ook de drie in grediënten waarmee de maffia groot is geworden, voegde hij er aan toe. Economisch adviseur A. van der Zwan uitte in zijn inleiding zijn bezorgdheid over het Nederland- VLISSINGEN - Zeeland moet zijn pareltjes in het nek vel grijpen. De provincie moet gebruikmaken van de kennis en expertise van Zeeuwen op vooraanstaande posten en sleutelposities. Die raad kreeg Zeeland gister morgen van M. Vermeulen van de Universiteit van Tilburg op een minisym posium van het Regionaal Pe dagogisch Opvoedingcentrum Zeeland (RPCZ). A. van der Zwan, economisch adviseur, vulde dat aan met de opmerking dat bijvoor beeld de Hogeschool Zeeland haar afgestudeerden, de zo genaamde alumni, in ere moet houden door ze meer bij de school en bij de gang van zaken in Zeeland te betrek ken. Ook D. Terpstraj voorzitter van de HBO Raad was het daar mee eens. Zeeland moet trots zijn op de mensen die we afleveren. Pak die mensen in hun nekvel. Dat zijn de pa rels van Zeeland. se beroepsonderwijs. Hij vond dat het beroepsonderwijs men sen met te weinig intellectuele bagage oplevert. Volgens hem is het veel beter op een beperkt specialistisch ge bied de diepte in te gaan dan voor de breedte te kiezen of zelfs aan het oppervlak te blij ven. Wat dat betreft maakte hij een vergelijking met de voormalige bedrijfsscholen van de grote Nederlandse bedrijven. Die leverden mensen af die overal in het land aan de slag konden. Van der Zwan had het idee dat bij veel onderwijsinstellingen modieusheid, trendgevoeligheid en het idee dat geld wel een heel belangrijke rol speelt, te veel het beleid bepalen. Keuzes Bij de discussie met het forum bleek dat J. Mandos van de Ho geschool Zeeland het niet eens was met Terpstra, toen die be weerde dat Zeeland geen keuzes maakt. Uit de stukken die bij de kenniseconomie horen blijkt dat juist gekozen is voor één thema: water, van kusttoerisme tot aquacultuur. door Petra Roozendaal DEN HAAG- Een 53-jarige Goe- senaar die in Middelburg was veroordeeld omdat hij tijdens een ruzie zijn bejaarde moeder in haar neus zou hebben gebe ten, is gisteren door het Haagse gerechtshof alsnog vrijgespro ken. Van bijten was volgens de man geen sprake geweest. „Ik vind dat onhygiënisch", be zwoer hij het hof gisteren; „Mijn moeder is tachtig jaar oud." De man was in hoger be- roep gegaan nadat de politie- rechter in Middelburg hem eer- der veroordeeld had tot een ge vangenisstraf van zeventien da gen, een maand voorwaardelijk en verplicht reclasseringstoe- zicht. De ruzie tussen de samenwonen de moeder en zoon ontstond toen op 17 februari tijdens het koken een oude pan lek bleek te zijn. De twee wax-en daarop drif tig in de keukenkastjes gaan rommelen, op zoek naar een ver vangend exemplaar. De verdach te had daarbij 'per ongeluk' zijn moeder met een deurtje tegen haar gezicht geslagen, verklaar- de hij gisteren. Moeder claimde echter dat zoon lief haar ook nog in haar neus had gebeten. De vrouw liep tij dens de ruzie letsel aan haar neus op. Zij deed op aanraden van een buurvrouw aangifte te gen haar zoon, maar die ontken de het bijten. Weerwolven Naar het antwoord op de vraag waax-om zijn moeder dan toch aangifte had gedaan, leek de man zelf alleen maar te kunnen gissen. De vrouw zou hem - in een wel hel ver verleden - ook weieens met tuchtscholen heb ben gedreigd. „En we hadden een paar dagen eerder ook naar een film met weerwolven geke ken", zo voegde hij daar nog aan toe. De advocaat van de verdachte mr. E. Smit vond het 'flauw' dat er aangifte tegen zijn cliënt was gedaan. De neus van de bejaar de vrouw zou volgens hem zijn verwond door het keukenkastje en niet door een beet. Hij was zelf polshoogte gaan na® het huis van moeder en zo« hij had daar een jaren-60fe zeelkeuken aangetroffen. scherpe randjes langs de fe tjes. Volgens de raadsman, de verklaring van M. daas zeer geloofwaardig. Hij w om vrijspraak voor zijn cbèni Hofaanklager mr. F. van Es, gisteren uiteindelijk niet overtuigd van dt van de verdachte. Naar demo lijkheid of het letsel bij de jaarde vrouw mogelijk al door een keukenkastje was tg oorzaakt, was door de pol geen onderzoek gedaan. Hiji zich hierdoor en door de ver! ring van de verdachte dan« genoodzaakt om vrijspraaktei sen. „Dat voorkomt in ieder gj dat we nog een BruynzeehJ kundige moeten inschakel grapte de president van kai rechtshof mr. P. Wurzeropz beurt. Het hof had de gebna lijke bedenktijd van tweeift niet nodig maar sprak de - conform de eis van c onmiddellijk vrij. Man ontkent betrokkenheid bij xtc-smokkel DEN HAAG - Het verine») 28-jarige hulpje van een dn; bendeleider uit Reimend wil worden vrijgesproken n de handel in xtc en deelna aan een criminele organisatie. Zo bleek gisteren tijdens deh handeling van zijn hoger b©j bij het gerechtshof in Den Het Openbaar Ministerie (0 vond echter dat de manuitfh land in eerste instantie teel was veroordeeld tot een gevsa nisstraf van anderhalf jsd raadsman van de verdachte i dat zijn cliënt slechts hebbenj werkt in het witgoedbedrijhi de man uit ReimerswaalenhJ maal niet op de hoogte zijng weest van diens illegale prakt ken. De verdachte was er i niet bij. Hij is teruggekee naar zijn vaderland. Het! doet uitspraak over twee web in de golven op de vlakte van Schone- veld, twaalf mijl uit de kust van Vlissin gen. Vanaf 1981 zijn divex-se vondsten uit het wrak gehaald, waax'bij veel munten. Een deel was 'smokkelgeld'. Dat was een lu cratieve handel. In Holland hadden de zilveren rijders een waarde van 65 stuivers, maar in In- dië brachten ze 78 stuivers op. Naast de collectie munten bevat de vei ling tevens een manuscxïptkaart uit de achttiende eeuw waax-op de locatie van het wrak wordt weergegeven. Kijkdagen zijn zatei'dag 16 september van 10.00 tot 16.00 uur, maandag 18 sep tember van 10.00 tot 18.00 uur, dinsdag 19 september van 10.00 tot 20.00 uur en woensdag 20- en dondex-dag 21 septem ber van 10.00 tot 12.00 uur. Het Zeeuws Veilinghuis is gevestigd aan de Herengracht 74 in Middelburg. zaterdag 16 en zondag 17 september 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen. Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon- te, bezoekadres Vlietstraat 12, Terneu zen (aan ziekenhuis De Honte) tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). WestZeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen West Zeeuws-Vlaanderen: C. Hans/J. Buize, Nieuwstraat 55, Oost burg, tel. (0117)453580. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Oost Zeeuws-Vlaanderen: ABC Praktijk, A. Bijnsstraat 25, Terneu zen, tel. (0115) 612320 Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voorspoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. 0114-311156, zat. 10.00-17,00, zon. 13.00-17.00 uur. Voor spoedrecep- ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00-12.30 en 13.00-16.30 uur, zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek. Breskens: Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. zon- en feestdagen ge sloten, dienst via deurtelefoon Apo theek Oostburg. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hukt en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraa;.' Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur.E 11.00-12.00 uur. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117I 301388 bgg. 0117-348424. Spreekw zat. 13.00 en zon. 12.00 uur indsói- renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenklinë 'De Ottenhorst', Van DiemenstrastSX tel. 0115-619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren'De Steenberghe', Van Steenbergenlssai Terneuzen. Dierenarts P. de Vos.Za: zon. uitsluitend behandeling van spz patiënten na telefonische afspraak,!! 0115-696425. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, GAM.6 Bruijckere en E.G. van Bruinessen!' senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117-454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg. tel. 0117-452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel.0115 453800, spreekuur zat. 11.00-12.00ua St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat92,fe pellebrug, tel. 0114-312701 Spreek 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaander- alarmnummer 0115- 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlas deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telelw nummer 0117-456500, Kanaalzone: TelefoonnummerOlls 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Tele.oo nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vla: deren, dag en nacht bereikbaar via la 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeu ws-Vlaanderen: zon. 12 ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnun mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Beral baar via mobielnummer 06 204036» Midden-Zeeuws-VlaanderemBsre baar via mobiel nummer 06 53997SC TERNEUZEN - De onderne mersvereniging Terneuzen- Zuid-West houdt dinsdag haar eigen variant op Prinsjesdag. Zonder koningin, maar wel met het milj oenenkoffertje van mi nister Zalm. Alleen zit daar in dit geval geen rijksbegroting in, maar een pakket wensen van de ondernemersvereniging aan het adres van de gemeente Terneu zen. Het koffertje wordt aange boden aan wethouder A. van Waes, die door de ondernemers vereniging is uitgenodigd voor het pand van Meerradijs-Band lier Van Leveren-Vervat. Den eenkomst is volgens voorzit' P. Kool op touw gezet ora i 'een andere dan gebruiken) manier' de contacten tusse,J bedrijfsleven in het gebied Wa. delsport en Waarneming het gemeentebestuur aan te n< len. Gastspreker bij de bijeei komst is professor J- van UK onder meer oud-directielid v de Robecogroep, die zijn vis zal geven op de Nederlandse» nomie en de troonrede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44