zc Politiek buigt zich over WVG A PZC Afscheid van een Hulster praatleraar Vierjarige bakkers naar de bakker dïket bezuinigingsmaatregelen wordt besproken in werkvergadering A5 ■min SkodaOctavia Cappendijk Auto's Terneuzen b.v. introduceert de nieuwe Volvo S80 Scandinavische luxe als troef vrijdag 15 september 2006 yfjarnlride Puysseleijr 01De Hulster politiek «4 zich maandag over het eorstel van het college van bur- ^jter en wethouders om f.000 euro te bezuinigen op uitvoeringskosten van de Ka Voorzieningen Gehandicap- ijWVG). ©werkgroep die bestaat uit le- jai van de adviescommissies joelen en samenleving komt ■avond bijeen om over de be- jéigingsmaatregel te praten, e werkvergadering is niet (gibaar. omdat het geen be- titvormende bijeenkomst is. [voorzitters van de fracties in gemeenteraad hebben dat be- liit genomen naar aanleiding ui de laatstgehouden commis- ivergaderingen. Daarin kwam -w*:rapport 'Hulst Herstelt' aan iorde^dat een reeks maatrege- rsangeeft om de Hulster ge- getefinanciën weer gezond te gen. «.in ieder geval de begroting I d?alsluitend te krijgen, scho- jgde het college de raad een ikket bezuinigingsmaatrege- voor een totaalbedrag f.000 euro voor. voorgestelde bezuiniging drie ton op voorzieningen „r ouderen en gehandicapten itet kader van de WVG is het „.gijzer in de politieke Stcussie. Dat is gebleken tij- is de vergadering van de com- isies middelen en samenle- fefracties van SP, CDA, Groot idst en Groot Hontenisse wil- sniet zonder meer positief ad- over het maatregelen- (Advertentie) West ka pel I e loosses weg Duinovergang Aardappeldal B T 01 18 562IOI •0118 594872 F 01 18 594872 patadisow@xs4all.nl Ook bij ons IAZZ BY THE SEA Vrij. 15/9 21.30 uur ATASTE OF HONEY oude jazz op vinyl Za. 16/9 20.00 uur DE BAND 'NOT JAMES DEAN' Zo. 17/9 16.00 - 20.00 uur MUZZ Zie ook mvw.jazzbythesea.nl Bezorgklachten: 9800-0231231 Cfmaandag t/m vrijdag ge- arende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen iel: 0115-645769 fax:0115-645742 P-mail: redtern@pzc.nl Bené Hoonhorst (chef) WoutBareman Bsymond de Frel Bené van Stee Bnis Bakker (sport) kudeloo16 Postbus 62 «560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 B-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^50 AA goes (0113)315500 toe (0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl lfITERNET "W-pzc-nl B-mail: web@pzc.nl pakket. De eerste drie fracties verklaarden zich zonder meer te gen, Groot Hontenisse maakte een voorbehoud voor de raads vergadering van donderdag 21 september. Toch vaardigen alle partijen ver tegenwoordigers af in de brede werkgroep die zich gaat buigen over mogelijkheden om de bezui nigingsdoelstelling op de WVG te halen. Burgemeester J.F. Mulder maak te duidelijk, dat de inzet van de werkvergadering niet is om di rect spijkers met koppen te slaan. „Natuurlijk kom je daar niet meteen uit. De bijeenkomst is alleen bedoeld om een beeld te krijgen welke kant we op moe ten." De fracties van Progressief Hulst en de PvdA hebben al een oplossingsrichting aangedra gen. Progressief Hulst wil 'onbe doeld gebruik' van de voorzie ningen voor ouderen en gehandi capten onderzoeken en daarin snoeien. De PvdA wil dat het vervoer voor de doelgroep be houden blijft, en stelt voor een persoonsgebonden budget in te voeren, zodat mensen zelf kun nen kiezen hoe ze hun vervoer inkopen. Ron d'Hondt neemt afscheid van leerkrachten en zijn collegas bij de GGD, waarvoor hij bijna twintig jaar heeft gewerkt. door Ronald Verstraten HULST - Als de Antwerpse schrijver Hendrik Conscience zijn volk in de ne gentiende eeuw leerde lezen, zou je kun nen zeggen dat Zeeuws-Vlaming Ron d'Hondt zijn volk leerde spreken. Naar schatting twintigduizend schoolkinde ren hebben met hem te maken gehad. Gisteren nam de Hulster logopedist af scheid van scholen en collega's van de GGD. Vaak wordt bij logopedie alleen aan de technische kant ervan gedacht, het cor rigeren van spraakproblemen. „In eerste instantie denken mensen in derdaad dat het gaat om de klanken. De uitspraak van de 'r', lispelen, een klank niet goed kunnen uitspreken. Maar ook het stuk 'taal' is erg belangrijk: de op bouw van de taal, de woordenschat en de zinsbouw. Die zijn heel belangrijk voor communicatie. Mensen die goed kunnen formuleren, hebben een voor sprong op anderen," zegt d'Hondt. Waar dat niet goed lukt, kunnen achter liggende problemen een rol spelen. „Bij voorbeeld verwaarlozing. Maar het kan ook in het kind zelf zitten, zoals bij au tisme. Die kinderen hebben moeite om zich te uiten. Als er meer aan de hand is, ga je naar de ouders toe, naar het ge zin. En zie je later dat het netwerk er omheen begint te werken." Bij bepaalde problemen verwijst de log opedist door, volgt onderzoek naar het in zijn ontwikkeling bedreigde kind, komt het onder de aandacht van een zorgplatform of wordt een psycholoog ingeschakeld. D'Hondt (61) heeft van meet af aan lou ter met kinderen gewerkt. Zoals vroe ger bij katholieke gezinnen meer voor kwam, ging hij op kostschool in Ouden bosch. Hij deed er de kweekschool. En omdat hij iets met taal wilde doen en het leuk vond om met kinderen te wer ken, ging hij logopedie studeren in Rot terdam. Via een docent aan die oplei ding, ging hij er tegelijkertijd werken aan een lagei'e school voor slechthoren de en gebrekkig sprekende kinderen. „Dus dat zat eigenlijk meteen in de lijn der verwachting." Hij stond er vijf jaar, toen hem werd gevraagd of hij in Zeeuws-Vlaanderen wilde werken. „We woonden in het centrum van Rotter dam, hadden net een kind, dus dan wil je er wel uit." Een commissie van burgemeesters en wethouders nam hem in 1972 aan. En zijn opdracht voor de schoolartsen- dienst was simpel: „Ga maar logopedie doen." De dienst ontdekte regelmatig kinderen met spraakproblemen en voor dat d'Hondt kwam, was er geen logope dist in Zeeuws-Vlaanderen. „Ik ben toen op allerlei scholen kinderen gaan behandelen, ook in het speciaal onder wijs zoals de toenmalige LOM-scholen. Dat was een hele klus. Ik reed rond tot in Aardenburg of Sluis." In 1988 ging hij voor de GGD werken. De aanpak was anders geworden. Daar er inmiddels voldoende vrij gevestigde logopedisten in de streek waren, richtte de dienst zich uitsluitend op preventief onderzoek. Via een speciaal ontwikkel de test, werden alle vijfjarigen onder zocht. D'Hondt deed dat in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en gedeelte lijk op Zuid-Beveland. Bij eventuele mmm I foto Wim Kooyman problemen werden kinderen via de huis arts doorverwezen voor behandeling. Met zijn afscheid in zicht, vroeg een col lega hem onlangs hoeveel kinderen hij in al die jaren had gezien. „Ik had daar nooit naar gekeken. Maar zij had een re kensommetje gemaakt en kwam uit op twintigduizend. Dat kun je natuurlijk benaderen op basis van jaarverslagen en contacten. Ik denk dat ik wel op der tig scholen ben geweest." Mannen Logopedie is als vak nog niet zo oud. Het is in de jaren twintig van de vorige eeuw voortgekomen uit het dovenonder- wijs. D'Hondt is een van de weinige mannen in dat beroep. „Ik weet niet hoe dat komt. Maar ook in het onder wijs zie je veel meer vrouwen." Wie hem opvolgt is nog onbekend. De sollicitatieprocedure loopt nog. Ge bruikmakend van de vut-regeling heeft hij onder andere rondleidingen in Saef- tinghe en hockeytrainingen op zijn pro gramma staan. Samen met zijn vrouw Jacqueline, die onlangs ook is gestopt met werken, liggen ook reizen met de caravan naar Spanje in het verschiet. Of naar Engeland waar een van hun twee zoons woont. door Wilma Valk NIEUWVLIET - „Je moet wel zeggen wat je wilt!" Juffrouw Nauska aan de kassa van de bak kerswinkel in de kleuterklas van de Johan Friso-school in Nieuwvliet is vrij streng tegen de klanten, haar klasgenootjes. De winkel maakt deel uit van de bakkerij en lunchroom, alle maal ingericht in de kleuter klas. Samen met De Meerstromen- UITNODIGING! Zaterdag 16 september (van 11.00 tot 16.00 uur) GRATIS PROEFRIJDEN voorlichting op de SPARTA ION en de BATAVUS PADOVA ELEKTRISCHE FIETSEN en ontdek zelf alle voordelen! C7 -» profil i _/\/l_PE BEISSPEC'AUST zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 24 10 www.profile-vandendriestnl school Groede eii peuterspeel zaal De Schavuitjes werkt de school in het kader van voor- vroegschoolse educatie aan het project bakker. Alledrie geven ze op geheel eigen wijze invul ling aan het project. In de bakkerij van de kleuters in Nieuwvliet wordt de laatste we ken bijna dagelijks iets gebak ken: „Onze Job (4) kan al lezen en hij leest de anderen de, voor de kleuters aangepaste, recep ten voor. We hebben al rozijnen brood, appelflappen en worsten broodjes gebakken," vertelt Els Mabelis van de school. „Ik zie er op toe dat alle ingrediënten op de schappen staan. De kinderen wegen alles zelf af en gaan aan de slag. Tijdens het spelen erna vergeten ze hun bakwerk niet. Regelmatig gaat iemand naar de oven om te kijken of alles goed verloopt." Verkocht In de bakkerswinkel worden prachtige, lekker uitziende rxep- gebakjes 'verkocht'. Ook in de lunchroom kunnen ze worden besteld, samen met een beker échte limonade. Het zelfgemaak te bakwerk is niet voor de han del. Dat eten de bakkers zelf op. Het project is een groot succes, de winkel loopt goed, de bak kers hebben het druk en ook de tafel in de lunchroom is steeds goed bezet. Gisteren mochten de zeven bak kers uit de klas een bezoek bren gen aan de echte bakker van Nieuwvliet. Op donderdag 28 september wordt het project afgesloten met een gemeenschappelijke pre sentatie op de peuterspeelzaal Dief loopt bij toeval tegen de lamp TERNEUZEN - De politie heeft bij toeval een 38-jarige Terneuzenaar aangehouden die twee inbraken op zijn kerfstok had. De man werd afgelopen zondagavond even na tien uur in de Nieuwstraat in Terneuzen aangehouden. Hij werd door surveillerende agenten aangesproken om dat zijn fietsverlichting niet in orde was. Hierop rende de man een horecagelegenheid binnen waar hij zich insloot in een douche op de eerste veixlieping. Nadat de politie de deur forceerde kon de man worden aangehouden. Bij na- der onderzoek bleek dat de man nog enkele boetes open had staan. De Terneuzenaar is overgebracht naar het huis van be waring in Middelburg. Hij heeft inmiddels bekend dat hij in de periode van 15 tot 30 augustus dit jaar twee keer heeft ingebroken in een woning aan de Scheldekade in Temeuzen. Uit de schuur van de woning heeft hij twee fietsen gestolen en uit het huis zelf een gsm en enkele fles sen wijn. Aftrap opknapbeurt Scheldeterrein VLISSINGEN - De bouw van het appartementencomplex voor senioren aan de Vlissingse Van Dishoeckstraat kan beginnen. De bouwgrond is er klaar voor; de eerste paal is gistermiddag geslagen. Het complex met 33 huurapparte- menten, verdeeld over vijf bouwlagen, komt op het voor malige brandweerterrein. Projectontwikkelaar Marsaki verwacht het gebouw in december 2007 te kunnen opleve ren. Het project is in feite de aftrap voor de omvangrijke herontwikkeling van het Scheldeterrein. Keurmerk voor bieb Vlissingen VLISSINGEN - Directeur Cees Hamann is zeer verguld met de toekenning van een Nationaal Keurmerk aan de Vlissingse bibliotheek. Tegelijkertijd geeft hij aan dat die toekenning ook een signaal is naar andere gemeenten, an dere bibliotheken, dat het nodig is nieuwe wegen in te slaan. Zijn bibliotheek heeft daar wel de medewerkers voor en kxijgt daar ook de ruimte en het budget voor van de gemeente, boft hij. Veel andere instellingen niet en kunnen zich daarom niet ontwikkelen tot een plaats waar op een toegankelijke manier begrijpelijke informatie is te halen. De Vlissingse bibliotheek is al lang niet meer een instel- 1 ling waar mensen in hoofdzaak komen om boeken en an- dere informatiedragers te lenen. In 1998 kwam nog 98 pro- cent van de bezoekers naar 't Spui om iets te lenen. Nu is dat 56 procent, aldus Hamann. „De anderen komen infor- I matie opzoeken." Die komen voor bijvoorbeeld het op- voedbureau, voor de sociale raadslieden, om een vaktijd- schift te lezen of komen gewoon met een vraag aan de ba- lie. Per jaar geeft de Vlissingse bibliotheek op tienduizen den vragen antwoord, weet de directeur. Daarnaast pro- beert zijn instelling ook steeds meer daar te zijn waar om informatie wordt gevraagd, zoals op scholen en in het zie- kenhuis. Bedrijfsinbraak 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - In een bedrijfspand aan de Raad huisstraat in de bebouwde kom van 's-Gravenpolder is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. Een deur was verrxield. Uit het pand zijn enkele honderden eu- ro's meegenomen. agenda STREEKACTIVITEITEN axel - GTrefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; Café Bene lux, 20.00 uur: Kaarten; clinge - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten; graauw - Gemeenschapshuis, 13.45 uur: Koersbal; hoek - De Lovenhoek, 13.30 uur: Volks dansen en solo dansen; 19.30 uur: Ge zelschapsdansen; hulst - De Lieve, 9.00 uur: Fysio gym, biljarten; 10.00 uur: Fysio gym; 14.00 uur: Internetcafé; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Dansen; kloosterzande - Feestzaal hotel de Linde, 20.30 uur: Bamisfeesten met bamisquiz; oostburg - Hervormd kerkcentrum, 20.00 uur: Guirlande 'Vanuit je kosmi- sche levensopdracht'; Tent bij meubel centrum Verdegem, 14.00 - 22.00 uur: Eenhoornfeesten met beurs 'herfstge- voel'; sluis - Multifunctioneel centrum De Keure, 19.30 uur: Ruilavond; stekene - Centrum, 19.00 uur: Ver-* licht avond feestmarkt; terneuzen - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; Cen- trum, Kermis tot en met 24 september; (Advertentie) Volg de Skodarijder en test de SkodaOctavia bij Aiifohtiis Tpmpuzpn Er is al een SkodaOctavia vanaf €18.790,- Autohuis Temeuzen Mr. F.J. Haarmanweg 6 - Terneuzen. Tel. 0115-622600 Zeven kleuters van de basisschool Johan Friso in Nieuwvliet leren bij de plaatselijke bakkerij een ech te taart bakken en versieren. foto Ronald den Dekker in Groede. Voor de grotere kin deren van de Johan Friso bak ken de kleuters als afsluiting nog een echte slagroomtaart. Maar ze mogen er zelf ook van proeven. Advertentie Perfecte combinatie van strak design en functionele technologie Dynamiek is het sleutelwoord, zowel voor ontwerp als rijeigenschappen Krachtige motoren Prijzen vanaf 44.000 euro Temeuzen. 15 september 2006 - Cappendijk Auto's Temeuzen b.v. introduceert de geheel nieuwe Volvo S80! De auto spreekt onmiskenbaar Volvo's krachtige designtaai. Comfort staat hoog in het vaandel, evenals zéér dynamische rijei genschappen en, vanzelfsprekend een buitengewoon hoog veiligheidsniveau. Een nieuwe V8-motor gecombineerd met vierwielaandrijving en een geheel nieuwe zescilinder-in-lijn zijn de andere troeven waarmee Volvo de gevestigde orde in het grotere zakensegment te lijf gaat. cappendijk auto's terneuzen b.v. MR. F.J. HAARMANWEG 49 TERNEUZEN TEL: 0115-697455 www.cappendijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43