PZC Dorpsraad houdt strijd kerk aan MODE SHOW PZC Gimbrère Flinke schade bij brand landbouwschuur Hulst Spaanse Brabander trapt beeldenroute af L,üb:0113-315649 l/ijftig Hoofdplatenaren maken bezwaar tegen bouw appartementen in godshuis (T^Open Huis Muren en skeletten gevonden in Sluis Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Pak Si 4 ;S"c,ieepZc.nl - Pc:ibü5 31 4460 AA Goes CTSddS-zèeiand: 0113-315520; ?il-Viaanderen: 0114-372770; 020-4562500. vrijdag 15 september 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen ijnnrRaymond de Frel "J HOOFDPLAAT - De dorpsraad in vijftig inwoners van Hoofd plaat hebben bezwaar aangete kend tegen de verbouwing van Je monumentale hervormde |.crIi tot een appartementencom plex, jïïj wezen veel nadelige gevol gen van de verbouwing. Daarbij !r1i bijvoorbeeld te denken aan aantasting van de privacy van Éreet omwonenden, maar vol- 2cns dorpsraadvoorzitter I. Ja- jobse steekt het veel inwoners vooral dat de kerk aan de open baarheid wordt onttrokken. De inspraaktijd op het plan is vori- ;e week gesloten. „Wij hebben find vorige maand een bij een- belegd voor alle inwo ners, waarin we onze standpun ten nog eens hebben uiteenge zet. Daarop hebben de dorps raad en vijftig bewoners een be zwaarschrift tegen de monumen tenvergunning ingediend bij de rechtbank in Middelburg en een zelfde aantal bedenkingen over de bestemmingsplanwijziging bij de gemeente Sluis. Nu is de gemeente dus aan zet", aldus Ja- cobse. Navraag bij de gemeente Sluis leert dat er 51 reacties op het be stemmingsplan zijn binnengeko men: drie individuele zienswij- zes, één van de dorpsraad en 47 handtekeningen van bewoners op een intekenlijst. De dorpsraadvoorzitter beseft dat zowel de gemeente als bewo ners niet veel meer over de toe komst van het godshuis hebben te zeggen. Plet tussen 1783 en 1785 gebouwde rijksmonument is door de Stichting Oude Zeeuwse Kerken verkocht aan restauratiearchitect P. van Traa uit Zierikzee. Hij wil in de kerk drie appartementen bouwen. Het dagelijks bestuur van de ge meente Sluis ziet daar geen kwaad in, maar de dorpsraad be houdt het gebouw het liefst voor culturele doeleinden. Bovendien hadden de bezwaarmakers lan ge tijd het gevoel dat de gemeen te te lichtzinnig met de kwestie was omgegaan. Zo liet Jacobse weten het gevoel te hebben dat er een spelletje werd gespeeld, omdat er al een voorlopige mo numentenvergunning was ver leend. Het Sluise college gaf vervol gens toe de draagwijdte van de kwestie niet goed te hebben in geschat, maar tot een oplossing kwamen beide partijen niet. „Wij denken na over alternatie ven, maar laten we nu eerst de reactie van de gemeente eens af- ïulstenaar )e Maat nieuwe voorzitter EHBO KOEWACHT - De nieuwe voor- nttervan de EHBO district Zee- lindisL. de Maat uit Hulst. Hij de opvolger van S. Him- schoot, ie het district Zeeland van de bond veertien jaar leid de. De Maat (41) haalde zijn eer ste EHBO-diploma in 1983 en is .sinds 1989 voorzitter van de eh- bo-vereniging in zijn geboorte plaats Lamswaarde. Daarbij is liij ai tien jaar gediplomeerd lid van Lotus, de Landelijke Oplei ding tot Uitbeelding van Slacht - die assisteert bij oefenin gen van hulpverleningsdiensten Himschoot blijft bestuurslid bij liet district en raadslid van de Nationale Bond voor EHBO. Diefstal op hoogte GOES - In Goes is opnieuw een bliksemafleider gestolen. Was eerder deze week een pand aan de Livingstoneweg het doelwit, in de nacht van woensdag op donderdag is van een bedrijfsge bouw aan het Stationsplein een bliksemafleider ontvreemd. Het is de dieven te doen om het ko perdraadvan de afleider. (Advertentie) 21 september 10.00- 13.30 - 16.00 19.00 uur reserveren gewenst IANGE DELFT 16 MIDDELBURG BL.NO. 01 18 - 61 2036 door Harold de Puysseleijr HULST - Een grote brand in een schuur op het landbouwbe drijf van R. van Eerdenburgh aan de Zoutestraat in Hulst heeft gisterochtend voor aan zienlijke schade gezorgd. Nie mand raakte gewond. De melding kwam bij de brand weer binnen om 9.30 uur. De Hulster brandweer rukte uit met drie tankautospuiten en zet te een hoogwerker in. Drie kwar tier na de melding van de brand kon het sein 'brand meester' worden gegeven. „Ze waren aardappelen aan het rooien geweest en hadden de tractor en een kar in de schuur gezet. Toen ze daar een half uur later terugkwamen, was de trac tor spontaan in brand gevlo gen", zegt brandweercomman dant J. Rijk. In de schuur stonden nogal wat landbouwmachines en ander materieel. Het grootste gedeelte daarvan kon naar buiten worden gereden. „De vuurbe- lasting in de schuur viel wel mee", aldus Rijk. De schade was niettemin groot. De halve dakconstructie is door de brand verwoest, de tractor die de brand veroorzaakte en de kar kunnen als verloren worden be schouwd. Verder lagen er zo'n twintig tot vijfentwintig ton rode aardappe len in de loods. „Die hebben na tuurlijk in de rook gestaan en zijn ook waardeloos geworden." Een hoeveelheid stro ging in vlammen op. Een ambulance was ter plaatse, maar het ambulancepersoneel hoefde niet in actie te komen. foto Wim Kooyman (Advertentie) aZaterdag 16 september 10:00-17:00 op www.vanoeveren-vervaet.nl /75 Van Oeveren-Vervaet A. Plcsmanweg 2, Goes SlPI',N' MOBILITEIT Xel. 0113-21 27 30 (Advertentie) •iUULUASiUüitöpTipAA ••sJsals gevolg van gestegen productie- en dislributiekosten is een aanpassing van 3iKnnementspri]zen helaas noodzakelijk In verband hiermee zijn de Mr.rementstarieven per 1 oktober 2006 als volgt vastgesteld. Betaling abonnement automatisch per maand 21,50 per kwartaal 61,50 119,60 236,00 acceptgiro 24,50 64,50 122,60 239,00 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande verspreidingsgebied van de PZC Indien u de PZC per post ontvangt, worden de Portokosten doorberekend Mj vertrouwen erop dat abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. O'miePZC het alfabet van Zeeland door Raymond de Frel SLUIS - Op een bouwterrein in de Brugstraat in Sluis zijn archeologen gestuit op funda menten van een woonwijk uit de vijftiende eeuw. Ook heb ben zij twee goed bewaard ge bleven skeletten van mensen aangetroffen, die waarschijn lijk rond 1830 zijn gestorven. Op de plek tussen de Brug straat, Vleeshouwerijstraat en Burgemeester van Hootegem- straat stonden tot voor kort de openbare bibliotheek, sporthal De Vliete en cle rooms-katholie- ke Sint Janschool. Het gebied krijgt een nieuwe invulling met de bouw van De Smeed- toren, een complex met 44 ap partementen. Het terrein wordt op verzoek van op drachtgever Bouwbedrijf De Delta uit Middelburg onder zocht door archeologen van Ar- cheo Media uit Nieuwerkerk aan de IJssel. „We hebben twee skeletten ge vonden, die onderdeel uitmaak ten van een kerkhof van de rooms-katholieke kerk. De ske letten zijn vanuit archeolo gisch oogpunt niet zo interes sant, maar we hebben ook een aantal muurresten en een oud straatje kunnen blootleggen. Die vondsten zijn een stuk be langrijker", zegt projectleider M. de Koning van Archeo Me dia. „In cle veertiende en vijf tiende eeuw was op deze plek een woonwijk gesitueerd. Met een proefsleuvenonderzoek zul len we bekijken of de muren nog nelemaal gaaf en intact zijn. We zijn nog twee weken op het terrein bezig. Vervol gens gaan we in overleg met de gemeente en provincie, waarna we kunnen bepalen of en zo ja hoe er rekening met de vond sten moet worden gehouden in het bouwplan van De Delta", aldus De Koning. De raadscommissie ruimte van de gemeente Sluis buigt zich volgende week dinsdag over een vrijstellingsprocedure voor de bouw van het appartemen tencomplex. Veldtechnicus B. Nieland maakt de skeletten die zijn ge vonden in de Brugstraat schoon. foto Wim Kooyman Thuis in. RISICOBEHEER wachten. Je moet ook niet te snel al je kruit verschieten, toch? Wij gaan in elk geval ge woon door, we blijven strijd vaardig tot het laatste moment. Want stel dat cle gemeenteraad de bestemmingsplanwijziging niet doorvoert, dan komt alles opeens in een heel ander' dag licht te staan, Pas op dat mo ment zullen we onze andere op ties openbaar maken", aldus Ja- Stalionsslraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 - 615151 Contouren slachtoffer weggeteerd MIDDELBURG - De contouren van het slachtoffer van het verkeersongeval op de Stationsbrug in Middelburg zijn, zo goed als zeker, vandaag niet meer te zien. Mits het weer niet te extreem was, heeft een aannemer vannacht het bewuste deel van de brug opnieuw geteerd. Na een on geval schildert de politie altijd de contouren op het weg dek om de plaats te markeren voor technisch ondei^zoek. Dat gebeurt in de regel met een spuitbus met verf op kalk- basis, zodat na afloop van een onderzoek die sporen een voudig zijn te verwijderen. Maandagavond, na het dode lijk ongeval van de zeventigjarige Middelburgse vi'ouw, werd echter door de politie echte verf gebruikt zodat die contouren gisterochtend nog nog steeds zichtbaar waren. Zelfs na het overschilderen met zwarte verf door mede werkers van de provincie wai'en ze nog herkenbaar. Vol gens de politie had de leverancier van de spuitbussen het verkeerde materiaal geleverd. Daarvoor heeft de politie bij de provincie, de beheerder van de brug, inmiddels haar excuses aangeboden. De provincie besloot gisteren, toen duidelijk was dat ook na overschilderen de contou ren nog zichtbaar waren, het bewuste deel van de brug op nieuw te laten teren, aldus gedeputeerde T. Poppelaars. Strijd om Vlaamse garnaal ZEEBRUGGE - De Vlaamse vissers, die sinds half augus tus de grijze Vlaamse kwaliteitsgarnaal Purus op de markt brengen, hebben de vismijn van Zeebmgge de mg toegekeerd. Ze voelen zich door cle directie van de particu liere veiling tegengewerkt. Die probeerde de vissers, met een politiereglement uit 1890 in cle hand, te dwingen de vangst gewoon te mijnen. Een woordvoerder van cle garna- lenvissers: „Het betekende dat cle vissers hun eigen garna len via de ïxxijn moeten terugkopen om ze daarna te kun nen verpakken als Purus-garnaal. Dat zou een enorme fi nanciële aderlating betekenen." Gisteren werdexx alle Vlaamse garnalen op de wal gezet in Oostende. Daar wer den de vissers met open armen ontvangen. De gemeentelij ke vismijn van Oostende en de particuliere veiling van Zeebrugge zijn al geruime tijd met elkaar in oorlog. Zee bmgge meent dat er sprake is van oneeilijke concurren tie, omdat Oostende wordt gesubsidieerd. Van Gelder voorzitter bij Arduin GOES - Commissaris van de Koningin, W. van Gelder, wordt de nieuwe voorzitter van de raad van toezicht van Stichting Arduin, instelling voor verstandelijk gehandi capten. Van Gelder volgt in januari huidig voorzitter T. van der Doef op. Die Vlissingse oud-burgemeester heeft twaalf jaar deel uitgemaakt van de Arduinse raad van toezicht, een college dat het functioneren van de raad van bestuur controleert. Langere deelname staan de statu ten van de stichting niet toe. door Harold de Puysseleijr HULST - Onder aanvoering van 'Spaanse Brabander' Jan Rub- bens heeft een gezelschap geno digden gistermiddag de nieuwe beeldenroutc in de binnenstad van Hulst 'ingewandeld'. 'Reynaert in het land van Staat- sen en Spaansen', zo is de route gedoopt. Reynaert verwijst naar het gelijknamige middeleeuwse dierenepos dat zich in het Land van Pluist afspeelt. De Staatsen en Spaansen refereert aan de zestiende eeuw, toen de Neder- landen nog onderdeel waren van het katholieke Spaanse Rijk. Via een opstand tegen de Spanjaarden, tijdens de Tachtig jarige Oorlog, maakten cle Ne- clerlanden zich los van Spanje. Omdat de Nederlanden in die tijd bestuurd werden door cle Staten Generaal, werden de Ne derlandse troepen de 'Staatsen' genoemd. De kunstwerken in de beelden route zijn geïnspireerd door die twee thema's. De twee tot drie kilometer lange wandeling leidt langs dertien kunstwerken in het centrum van Hulst, waaron der Het Beduimelde Boek van Luc Ingels in de tuin van de basi liek en Het Beraad van Renée van Leusclen, dat bij de ingang van het stadskantoor staat. Initiatieven als de Kunstmaand getuigen volgens directeur Nyn- ke van der Ploeg van de VVV Zeeuws-Vlaanderen van de be hoorlijke ambitie die Hulst heeft om een bezoek aan het ves tingstadje aangenaam te maken voor toeristen. Ze zei dat in de korte toespraak die ze hield voor de wandeling van start ging. De beeldenroute is eigenlijk sinds vorig jaar al te wandelen in Hulst, maar omdat het toen al richting einde toeristenseizoen liep, is besloten te wachten met de officiële presentatie. „Er zijn inmiddels al enkele honderden routebeschrijvingen verkocht, dus ik weet bijna zeker dat we er binnenkort weer bij moeten laten drukken", sprak de direc teur van de Zeeuws-Vlaamse VW optimistisch. De wandelroute is verkrijgbaar op het kantoor van de VW in het 's Landshuis in Hulst. Op zaterdag 16 september is de Landelijke Ontmoetingsdag. Vanaf 14.00 uur houden sociale organisaties Open Huis, ook bij u in de buurt. U bent van harte welkom om daar uw buurtgenoten te ontmoeten en te zien hoe zij werken aan een leefbare buurt. Kijk voor een adres en programma bij u in de buurt op www.oranjefonds.nl of bel tijdens kantooruren 030-6598055. Komt u ook? zeeuwse almanak Het gesprek in dat Goese kan toor ging over een fraai pak dat een van de collega's zich aan had laten meten. Lof en een niet geringe mate van af gunst waren zijn deel. „Ja wel", voegde hij er aan toe om de collega's nog wat meer te prikkelen „Dit pak komt uit China." Waarop een van zijn collega's eerst bedenkelijk naar zijn uit dijende buik. keek en vervol gens wilde weten: „Verkopen ze die ook voor dikke Chine zen?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41