Wachttijd eetkliniek hoog PZC Haagse drukte om een theoretisch verhaal Kenniseconomie blijft steken Platteland verstedelijkt Levens van kinderen met ernstige stoornissen in gevaar Nigerianen maken valse website bank vrijdag 15 september 2006 Lagere straf jnontuchtzaak lerarentweeling Eindhoven BOSCH - De 56-jarige ngbroers en oud-onderwij st Eindhoven die verdacht Sn van ontucht met vijf jon- i, hebben gisteren een fors la- I(,/celstraf gekregen dan was L-fei. De rechtbank in Den Bosch acht de mannen slechts fels schuldig. |d het geval van de ene broer aht de rechter de ontucht met twee jongens bewezen. Voor de ^tucht met de twee jongens Inge het vonnis een celstraf BB een jaar, waarvan een half '0 voorwaardelijk. De recht bank veroordeelde de andere broer tot 365 dagen cel, waar- |Bn 235 voorwaardelijk. liet OM had tegen de tweeling drie waarvan één voorwaar- ANP HAAG - Nigerianse op- ijditers, gevestigd in Amster dam, hebben een valse For- lis-website geopend om klan- |tn tc lokken die een nieuwe misrekening willen openen. Iet gaat om www.fsfweb.org 1 gebruikmaakt van de jaainFortis Securities Finan- Potentiële klanten worden al- als aangeboden, waar voor zij geld moeten storten. Dal meldt recherchebureau Ülrasean. Volgens rechercheur ilsraan kunnen slacht- olfers op de site zelfs hun sal do zien, nadat zij geld heb- m gestort. De oplichters stu ren ook vervalste anti-terreur- die grote inter nationale financiële transacties zouden moeten vergemakkelij ken. Fortis-woordvoerder ver klaarde dat het bankconcern rade- valse site op de hoogte is Jen aan de provider heeft ge vraagd deze uit de lucht te ha len. GPD Leerling draagt weieens wapen DEN HAAG - Bijna 5 procent de leerlingen op middelbare neemt wel eens een mes ander wapen mee naar Vier procent heeft op school af en toe drugs bij zich. lijna een op de vijf leerlingen spijbelt soms. lat blijkt uit de eerste Veilig- sidsmonitor die minister Van Ier Hoeven van Onderwijs naar ie Tweede Kamer heeft ge samen met een notitie ver veiligheid op scholen. GPD door Carine Neefjes DEN HAAG - Kinderen met ern stige eetstoornissen moeten ruim twee jaar wachten op een behandeling in een eetkliniek. Zij dreigen te overlijden als ge volg van uitdroging en worden thuis in leven gehouden met son devoeding. Het gaat om kinderen tussen nul en vijf jaar met chronische voedselweigering, die vaak al bij de geboorte is ontstaan. Jaar lijks worden enkele honderden kinderen met deze aandoening geboren. Dat zegt D. Seys, hoofd behande ling en onderzoek van eetkliniek 'De Winckelsteegh' in Nijmegen. Op dit moment staan hier vijf tien kinderen op cle wachtlijst. „Helaas moet ik tegen ouders zeggen: Kom over tweeënhalf jaar maar terug." Thuis worden de kinderen in leven gehouden met sondevoeding. Geterroriseerd „Dat kan traumatisch zijn. Voor al als ze het eten voortdurend uitspugen en ouders iedere keer die sonde opnieuw moeten in brengen. Het gezin wordt geter roriseerd", aldus Seys. Volgens1 hem komen er steeds meer kin deren met ernstige eetstoornis sen. Het gaat vaak om te vroeg geboren kinderen met lichame lijke afwijkingen. Door de tech nische ontwikkelingen in zieken huizen worden deze kinderen steeds eerder in leven gehouden. De Vereniging Nee-eten, een lot- genotenclub van ouders, erkent dat het heel moeilijk is om kin deren te laten behandelen. Er is geen plaats of ziekenhuizen ne men alleen kinderen uit de eigen regio op. Woordvoerster K. de Groot: „Bovendien zeggen de meeste kinderartsen: Uw kind krijgt toch sondevoeding? Het gaat niet dood." Kinderen met eetstoornissen kunnen op meerdere locaties in Nederland terecht. Ernstige ge vallen worden echter lang niet overal behandeld. Bij Helioma- re in Wijk aan Zee is er een wachttijd van een maand. Het zelfde geldt voor de Nijmeegse Sint Maartenskliniek. De kli niek breidt binnenkort uit om dat de vraag toeneemt. Het eet- team van het Amphia Zieken huis in Breda zegt geen wacht lijst te hebben. GPD Een kind wordt in eetkliniek 'De Winckelsteegh' in pen. foto Erik van Nijmegen gehol- 't Hullenaar/GPD ROTTERDAM - De Russische Evginya hangt aan het begin van de les ontspannen op een been tegen de deur van de collegezaal, terwijl haar andere been loodrecht boven haar hoofd uitsteekt. Net voor docente Juan Liu wil beginnen, draait ze het bekken van een student recht en veert de Venezolaanse Uxue nog even in een spa gaat. Een deel van de vloer in de sportzaal veert. „Zodat een salto net wél lukt", zegt een docent. Dit is niet de collegezaal van de hbo-opleiding boekhouden. De vijftien eerstejaars in de zaal laten zich ook niet typeren als corpsbal of nerd. Hier zitten slangenmen sen, acrobaten, jongleurs. Hun opleiding Circus Arts aan hogeschool Codarts is de eerste erkende hbo-opleiding in Nederland voor circusartiesten. Er worden geen clowns of leeuwentemmers opgeleid, maar allround artiesten die zich specialiseren in handstand, trapeze en trampoline. De studenten leren tegelijk hoe ze zich als act moeten verkopen en hoe ze zonder blessures en met een gezond lijf een carrière kunnen opbouwen. Initiatiefnemers van de opleiding zijn Michel Lindner en Guido Severien. Acht van de vijftien studenten komen uit het buitenland. foto Phil Nijhuis/GPD ®N HAAG - Hij kon zich wel oor het hoofd slaan' bekende linister Donner gisteren in de 'woede Kamer. Hij had moeten uien dat men aan de haal zou aan met zijn omstreden uitspra- on over de mogelijke invoering in Nederland. Vooral de mensen buiten de kaasstolp van Den Haag, zei Donner, waren door alle commo tie op het verkeerde been gezet. Het was tamelijk absurdistisch theater dat op het Binnenhof werd opgevoerd. Opnieuw was CDA-minister Donner de gebeten hond. Donner had de indruk gewekt dat hij lijdzaam zou toestaan dat Nederland zou vervallen tot 'middeleeuwse barbarij', klaag den partijen van links tot rechts. Een spoeddebat was wel het minste dat noodzakelijk was. Kamerlid Wilders kreeg er geen genoeg van om te benadrukken hoe 'walgelijk' het er aan toe gaat in landen als Saoedi-Ara- bië en Jemen, waar de sharia geldt. „Daar worden voeten, handen en hoofden afgehakt. Homo's worden er aan hijskra nen opgehangen, Overspelige vrouwen worden gestenigd." Donners eigen CDA ruimde puin en bepleitte via woordvoer der Van Haersma Buma een ver bod op partijen die de sharia wil len invoeren. Dans Het leek allemaal op een ritue le dans voor de kiezer. Politici scoren nu eenmaal met waar schuwingen voor de radicale is lam. Hoe explosief het onder werp is, bleek ook uit de vele verontwaardigde reacties in het land op Donners suggestie. Bij sommige kiezers was zowaar de indruk ontstaan dat niet alleen de minister, maar ook de au teurs van het boek Land van Haat en Nijd waarin Donner de gewraakte uitspraken doet - pleiten voor de invoering van de sharia. In die opgehitste sfeer hield Donner het hoofd koel. „Ik zal mij tot mijn laatste snik verzetten tegen invoering van de sharia, met alle demo cratische en juridische midde len die er zijn", benadrukte hij weliswaar, maar hij nam géén afstand van de zinsnede die alle ophef had veroor zaakt. „Als er een voldoende meerderheid ontstaat om de sha ria in te voeren, dan houdt de Grondwet in dat onze handen gebonden zijn", sprak hij. „Maar voor het zo ver is, zijn er talloze middelen om het tegen te houden. Daarvoor heb ik genoeg vertrouwen in het gezond ver stand van de meeste Nederlan ders." De Kamer accepteerde Donners belofte dat hij zich in het ver volg zorgvuldiger zal uitdruk ken. GPD t-AAY DIE. MAK/ TOtlH M£T ROiT De innovatieve kracht van de Nederlandse economie schiet te kort. Te veel regels voor het be drijfsleven, te weinig prikkels voor jongeren om door te leren en hopeloze versnippering van de inzet van beschikbaar geld. door Jasper van de Kerkhof Dat is de conclusie van de gis tellen gepresenteerde Ken nismonitor 2006, opgesteld door de Stichting Nederland Kennis land. Een forse tegenvaller voor het kabinet, want bevordering van de kenniseconomie is juist een speerpunt van het beleid. Niet voor niets is premier Bal kenende voorzitter van het in 2003 gelanceerde Innovatieplat form. Volgens Nederland Kennisland heeft het kabinet zich blind ge staard op toponderzoek en te weinig oog gehad voor scholing, vooral op het niveau van het middelbaar onderwijs. Zonder stevige basis kan een hoogwaar dige economie niet gedijen, is de gedachte. Oppositieleider Bos (PvdA) was er als de kippen bij om zout in de wonde te strooien. „De ken niseconomie-agenda van het ka binet is te beperkt en niet succes vol. Het Innovatieplatform is mislukt." analyse Bos kwam met zijn eigen inno vatie-agenda, waarin de na druk ligt op minder regels en meer vrijheid voor scholen, be drijven en onderzoekers. Staat Nederland er echt zo slecht voor? Enige nuancering is op zijn plaats, zo blijkt uit even eens gisteren gepresenteerde cij fers van de OECD, de organisa tie van welvarende landen. Ne derland behoort nog altijd tot cle top als het om gemiddeld op leidingsniveau gaat en Neder landse scholieren scoren uitste kend in internationale tests. Maar er is ook reden tot zorg, vooral op het gebied van het middelbaar onderwijs, stelt Ne derland Kennisland. Een kwart van de scholieren gaat zonder diploma van school af. Zestig procent van de jongeren zit op het vmbo, dat gebukt gaat on der problemen, en maar een zeer klein deel daarvan leert daarna verder. Nederland biedt te veel middel matigheid voor toppers en te ge ringe kansen aan te haken voor de achterblijvers. Universiteiten gaan inmiddels de verfoeide 'zes jescultuur' te lijf met 'selectie aan de poort' en andere midde len. Maar ook de lagere onder- wijsniveau's moeten een impuls krijgen, aldus de OECD, wil de economie de mondiale concur rentie aankunnen. De bekende oplossingen werden ook giste ren weer geopperd, zoals hogere salarissen voor het leraren corps, meer vrijheid voor scho len, minder bureaucratische rompslomp en betere door stroommogelijkheden naar hoge re opleidingsniveau's (stapelen). Ze Staan genoemd in de verkie zingsprogramma's van bijna al le partijen. De praktijk is weer barstiger, tonen de onderzoeken aan. Het onder-wijs heeft de afge lopen decennia de ene na de an dere hervorming moeten verwer ken (basisvorming, studiehuis, vmbo) die vaak slecht uitpak ten. 'Rust aan het front', is nu het devies in Den Haag. Grote ingrepen in het onderwijs - zo als herinvoering van de mavo - zijn de komende tijd dan ook niet te verwachten. pagina 9 banentekort lage mbo'ers Schoolboeken duurder dan gedacht BILTHOVEN - Gratis schoolboeken zou de overheid 350 miljoen euro kosten. Dat heeft de Nederlandse Boekverko persbond gisteren laten weten. Consumentenbond en Ouders Co, die deze week daarvoor actie voerden, kwa men op een bedrag van 150 a 200 miljoen euro. De boekverkopers stellen dat ouders gemiddeld 300 euro aan schoolboeken uitgeven. Zij wijzen erop dat ouders met een modaal inkomen (30.000 euro of minder) dat be drag geheel of gedeeltelijk vergoed kunnen krijgen. ANP Paard afgemaakt na mishandeling HEERHUGOWAARD - Een paard is dinsdagmiddag op de faculteit Diergeneeskunde in Utrecht afgemaakt, na dat het eerder die middag in Heerhugowaard ernstig was mishandeld. Dat heeft een woordvoerster van de die renambulance van Heerhugowaard gisteren gezegd. Volgens de woordvoerster zouden drie jongens het paard uit de wei aan de Rustenburgerweg hebben gehaald en zo danig hebben opgejaagd dat het verschillende malen on deruit ging. Daardoor liep het paard ernstige verwondin gen op. Bij de politie is nog geen aangifte gedaan van de mishandeling. De daders zijn nog onbekend. ANP Fries drie keer dronken in auto ROTTEVALLE - Een bejaarde man uit Rottevalle is na drie keer autorijden met te veel alcohol op van de weg ge haald. Drie keer binnen twee weken hield de politie de 76-jarige aan voor rijden onder invloed. Straften de dienders de Fries de eerste twee keer nog met een boete en een tijdelijk rijverbod, de derde keer is zowel de auto als het rijbewijs van de man in beslag genomen. De politie stelde gisteren dat het nog onduidelijk is hoe de man verder wordt gestraft. ANP Shell pleegt onderhoud aan fabriek MOERDIJK - Tot eind oktober is de etheenfabiïek van Shell Nederland Chemie in Moerdijk buiten bedrijf als ge volg van een uitgebreide onderhoudsbeurt. Die moet ver plicht een keer in de zes jaar gehouden worden. Bij het uit bedrijf nemen van cle installatie deze week en bij het opstarten eind oktober kan daarbij worden g'efak- keld. Gasvormige stoffen uit de installatie worden dan verbrand en onder druk uit een hoge fakkeltoren gespo ten. In de omgeving zijn verkeersmaatregelen genomen om filevorming op de Al 7 te voorkomen. ANP Saskia Noort schrijft geschenkboek DEN HAAG - Misdaadauteur Saskia Noort schrijft het ge schenk voor de komende Maand van het Spannende Boek. Het boekje wordt in juni 2007 door de boekwinkel cadeau gedaan bij aankoop van ten minste 12,50 euro aan Nederlandstalige boeken, zo is gisteren bekendgemaakt door de Stichting CPNB. ITet motto van de negentiende editie is 'Crime passionnel - Misdaad uit liefde'. Saskia Noort (1967) debuteerde in 2003 met de literaire thriller Terug naar de kust. Met de campagne 'Juni - Maand van het Spannende Boek' wil de Stichting CPNB het brede aanbod aan kwali tatief hoogstaande misdaadboeken onder de aandacht brengen. GPD door Susan de Lipt DEN HAAG - Het typisch Ne derlandse platteland verdwijnt en krijgt steeds meer een stede lijke uitstraling. De aanblik van een kwart van het landschap is verstoord doordat er veel is ge bouwd langs snelwegen. Tot die conclusie komt het Mi lieu- en Natuurplanbureau (MNP) in de Natuurbalans 2006, die gisteren is aangeboden aan minister Veerman van Land bouw. Volgens het MNP is het tij al leen te keren als plannenmakers meer dan de afgelopen vijftien jaar rekening houden 'met de on omkeerbare effecten op lange termijn op natuur en land schap'. Het bebouwde gebied nam de afgelopen vijftien jaar met ruim 20 procent toe, een op pervlakte die even groot is als de Noordoostpolder. De helft van de nieuwe gebouwen be stond uit bedrijventerreinen die 'vaak ongecoördineerd zijn aan gelegd, met weinig aandacht voor de natuur'. Verder kwamen er veel meer recreatiewoningen bij en werden boerderijen ver bouwd tot woning. Het groene beeld werd bovendien aangetast doordat het aantal boerenbedrij ven daalde. De vrijkomende grond ging doorgaans naar ande re landbouwbedrijven, die grote schuren of loodsen bouwden of zich ook gingen bezighouden met bijvoorbeeld de verkoop van streekproducten of het on derdak bieden aan toeristen. Ondanks alle bouwactiviteiten kwam er sinds 1990 ook onge veer 50.000 hectare nieuwe na tuur bij en verbeterde de kwali teit van het water, wat de vis stand in de rivieren ten goede kwam. Toch moet het roer om om de afname van soorten plan ten en dieren te stoppen. Zo daalt het aantal weidevogels steeds sterker, terwijl ook de dagvlinders onder druk staan. Minister Veerman ziet de Na tuurbalans als een aansporing om het beter te doen. „De essen tie is dat we ons zorgen moeten maken over de inrichting van het landschap. Het is een taak van het Rijk om te reguleren." Volgens Natuur en Milieu toont de rapportage het failliet van het ruimtelijk beleid aan. De stichting wil dat de rijksover heid 'serieuze drempels op werpt' tegen bouwen in het open land. „Nederland wordt rommeliger, voller en lelijker", aldus directeur M. de Rijk. Staatsbosbeheer maakt zich zor gen over de 'liefdeloosheid waar mee nieuwe woonwijken, be drijfsgebouwen en infrastruc tuur' worden ingepast. „Veel van ons mooie landschap is nog niet definitief verdwenen en ge ruïneerd. Maar haast is gebo den, veranderingen gaan snel, zo vertelt de Natuurbalans ons." ANP Trucks over verkeerde weg DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten wil met het Rijk praten over de problemen die navigatiesyste men veroorzaken. Die sturen vrachtwagens over lo kale wegen die niet zijn bere kend op zwaar verkeer. ANP Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3