pzc Fikse uitbreiding fietsplaatsen A Bruville bereikt hoogste punt PZC Wonderbaarlijke spijziging voor allen 4ierikzee en Renesse krijgen er ieder honderd stallingen bij 15 Protest tegen verdeling quotum mosselzaad Barokensemble Rocaille speelt in Noordgouwe vrijdag 15 september 2006 mm - °m een p™|fleer Wil, ten vrije doorgang ón «tbruik in z'n aigenieen- „dlesliinulorcn, breidt de ge- r' Hflle Schoutven-Duiveland jantal fietsenstallingen in inbee en Renesse met gulle tod uit- ibeide plaatsen komen er rond honderd parkeerplaatsen Br fietsen bij. Vooral in het fc-csfizoen is sprake van een te- ïTaan fietsenstallingen, waar- ar stalen rossen her en der achtergelaten. Dit zorgt oor een rommelig zicht en kan jang belemmeren, con- 'het dagelijks bestuur (Advertentie) Fit A BIS® <111111 Westkapelle loossesweg Duinoverga ng Aardappeldal B T 01 18 562101 •01 18 594872 F 01 18 594872 paradisow@xs4a ll.nl Ook bij ons AZZ BY THE SEA Vrij. 15/9 21.30 uur ATASTE OF HONEY oude jazz op vinyl Za. 16/9 20.00 uur Df BAND'NOT JAMES DEAN' Zo. 17/9 16.00 - 20.00 uur MUZZ www.jazzbythesea.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 'BOOAB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax. 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Riet Kleemans A'iPankow Esme Soesman 'Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 F3*: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^'/.pzc.nl E-mail: web@p2c.nl van de gemeente Schouwen-Dui- veland. Daarnaast wil de ge meente het fietsgebruik stimule ren, maar dan moeten er wel vol doende goede parkeervoorzie ningen zijn. Onlangs besloten burgemeester en wethouders het aantal fiets plaatsen in Renesse met hon derd stuks uit te breiden. De beugels daarvoor zijn besteld en worden binnenkort geïnstal leerd. Nu is ook over de aan schaf - en vooral de plaatsing - van 97 beugels in Zierikzee een knoop doorgehakt. In de histori sche stad wordt al langer geroe pen om extra plek waar fietsen neergezet kunnen worden. Voor al rond het Havenplein wordt een tekort ervaren. De stan daards die daar staan, gelden bo vendien als lelijk en weinig klantvriendelijk. Aan de nieuwe generatie beugel kan bijvoor beeld, in tegenstelling tot de oude exemplaren, een fiets wor den vastgezet om diefstal te voorkomen. Locaties Met een wensenlijst van onder nemersvereniging ZZ Neptunus in de hand is een aantal locaties voor nieuwe fietsenstallingen uit de bus gekomen. Zo worden onder meer de voorzieningen op het Havenplein uitgebreid, on danks de op stapel zijnde herin richting. Wachten op die her structurering duurt echter te lang, vindt het gemeentebe stuur. Dus wordt het aantal fiet senrekken bij Concordia aan de kant van de Appelmarkt met dertien stuks (voor 26 fietsen) uitgebreid. Voor het zicht moe ten dan ook de achttien beugels die aan de andere kant van het terras van Concordia staan, wor den vervangen. De tien beugels bij de muziektent worden aange vuld met nog eens 26 beugels (52 fietsen). Deze klemmen zijn demontabel, waardoor ze voor kermisattracties en andere ruim- tevergende zaken kunnen wor den weggehaald. Blijken de beu gels na de herinrichting niet meer bruikbaar, dan kunnen ze elders ingezet worden. Ook op andere toonaangevende plaatsen in Zierikzee kunnen fietsers in de toekomst hun ver voermiddel goed stallen. Bij de Nieuwe Kerk worden 24 beugels (48 fietsen) weggezet. Bij de on langs heringerichte Nieuwe Ha ven zijn de fietsenstallingen al in het ontwerp betrokken. Bij de ingang van het parkeerter rein aan de Hoofdpoortstraat worden 26 beugels weggezet. Rond de Oude Haven daarente gen wordt van plaatsing van fietsbeugels volledig afgezien. Elke plek daar zou een ontsie rend beeld opleveren voor de omgeving, aldus de gemeente. Voor circa honderd beugels moet 9000 euro worden neerge teld. En het kost nog eens 2000 euro om de fietsbeugels bij de Hoofdpoortstraat af te scher men tegen auto's. Die kosten wil de gemeente Schouwen-Duive- land dekken uit het potje toeris me. In het kader van het project Actieplan Fiets is bij de provin cie subsidie aangevraagd. 'erenverkoop (IIRGH - In Burgh wordt mor- - (di de traditionele perenver- i:op gehouden. De Stichting Barghs Dag tekent wederom oor het instandhouden van dit uide gebruik. Hel het voorlezen van de meer jahonderd jaar oude verkoop- toinvaarden wordt morgenoch- cö om half tien het startsein gsvenvoorde verkoop. Dat ge- jl suitaaixhet einde van de Kerk- it voor slagerij Polderma n ïgmeester H. van Felius jt vervolgens met potentiële teers van boom tot boom door lorp voor de vei'koop bij op- De peren hangen daar te iten op de pluk. De traditie ijft voor dat de kopers zelf loeren van de boom plukken. De groep handwerksters maakt de laatste steekjes aan het wandkleed vol symboliek rond Jacobus. door Ali Pankow RENESSE - De 'wonderlijke spijziging' uit het evangelie naar Mattheüs geldt als inspiratiebron voor de grote dorps maaltijd die zaterdag 23 september wordt gehouden x-ond de Jacobuskerk van Renesse. Het is de bedoeling dat zo veel mogelijk dorpsbewoners hier aan schuiven, ongeacht of ze nou wel of niet kerkgebonden zijn. Andei's dan in het bijbelvei'haal, waar in Jezus spontaan een overvloedige maaltijd voor vijfduizend mensen be reidt, moet voor de dorpsmaaltijd wel vooraf een formulier worden ingevuld. De Stichting Horeca Renesse heeft voor het bereiden van een grote barbecue im mers wat meer ingrediënten nodig dan twee vissen en vijf broden, zoals in het oorspronkelijke verhaal. De symboliek zit vooral in het begrip de len. De dorpsmaaltijd geldt als onder deel van de viering van het vijfhonderd jarig bestaan van de Renesser dorps kerk en de jubileumcommissie van de kerkenraad wil daar zoveel mogelijk dorpsbewoners bij betrekken. „Dat blijkt in dit geval nog niet zo eenvou dig", ex-kent commissielid Letty Sim ons. „We hebben nu circa honderd for- muliex-en binnen van hoofdzakelijk ker kelijke leden, terwijl het juist onze be doeling is hier veel meer dorpsbewoners bij te betrekken." Simons hoopt dan ook dat veel late beslissers nog net voor aanstaande maandag het formulier inle veren of zich telefonisch bij haar aan melden: 06-12237432. Geste „Het wonderbaarlijke in dit geval is ook dat we veel medewerking krijgen van de Stichting Horeca Renesse en de plaatselijke Ondernemersvereniging. Zij bieden ons deze maaltijd helemaal gratis aan", vertelt Simons. Ze vindt dat een geweldige geste, die juist veel respons zou moeten krijgen van de be- wonex-s. Volgens haar kan het een mooi festijn wox-den als jong en oud volgende week massaal aanschuiven aan de dis. De vieiing van het Jacobus-jubileum na dert de slotfase. Na de dorpsmaaltijd prijken er nog twee punten op het pro gramma. De eerste dient zich direct de volgende dag, zondag 24 september, al aan met de onthulling van een wand kleed waar een vaste ploeg van circa tien vrouwen maandenlang aan heeft gewerkt. Het kleed met de afmetingen 2,50 bij 1,50 meter krijgt een plekje aan de nu nog kale muur in de kerk, tegen over de zogeheten predikantenborden. „De maaksters zullen het zelf onthul len", zegt Elma van den Bos. Zij heeft als fervent quiltster de coördinatie voor het wandkleed op zich genomen. „Op roepen om eraan mee te werken, had den niet zo veel effect. Meestal wex-kt het toch beter de mensen zelf te benade ren. Uiteindelijk hebben we een enthou siaste groep bijeen gekregen, die vanaf foto Dirk-Jan Gjeltema januari in wisselende samenstelling el ke woensdagavond in het koor van de kerk aan het wandkleed heeft ge werkt", vertelt Van den Bos. Het eindre sultaat wil ze graag nog even verborgen houden tot de officiële onthulling. Maar ze wil wel kwijt dat het ontwex'p uiter- aard gebaseerd is op de visserman Jaco bus, broer van Johannes en zoon van Ze- bedeus. Hij nxilde zijn beroep als visser in voor het avontuur van zijn roeping als volgeling van Jezus. „Met veel creati viteit zijn symbolen van zee, strand, vis serij en kerk in het kleed verwerkt", zegt Van den Bos. Zij constateert dat het maken van zo'n wandkleed leidt tot een samenwex-kingsvex-band dat norma liter niet zo snel gevonnd zou worden. Met alle plezier van dien. De viering van het vijfhonderdjarig kerkbestaan wordt later in het seizoen - op zondag 12 november - besloten met de presentatie van een jubileumbundel. Dit boekwerkje komt tot stand dankzij intensief zoek- en schrijfwerk van drie dorpsbewoners: Herxk Blom, Ger van de Bosch en Pim Meerhof. door Marcel Modde BRUINISSE - Bru wordt lang zaam 'stad'. Aan de dr. De Kockstraat werd gisteren het hoogste punt bereikt van het ap partementencomplex Bruville. In het gebouw worden 36 'zorg- vriendelijke' huuiwoningen on dergebracht, evenals een kindex- dagverblijf en een centrale ont moetingsruimte voor de bewo ners. Het complex wordt in twee fasen gebouwd. De eerste achttien appartementen worden naar verwachting voor komende zomer opgeleverd. Ze zijn be stemd voor de huidige bewoners van de verouderde zorgwonin- gen in de zelfde straat. Dat blok wordt afgebi'oken zodra de nieuwbouw gereed is. De opleve- x-ing van het tweede gedeelte staat een jaar later gepland. Vol gens Zeeuwland-directeur A. de Ceuster is ook voor die achttien appartementen de belangstel ling groot. „Die krijgen we be slist verhuurd. Geen enkel pro bleem." De bouw van het complex en de naastliggende koopappartemen ten (Hex-tenhof) van Bouw- fonds/MAB had in de aanloop heel wat voeten in de aarde. Om wonenden tekenden - tevergeefs - protest aan tegen de hoogte en massiviteit van de gebouwen. Toen de bouw van het Herten hof eenmaal begon, ontstond er in de omgeving schade aan be staande woningen. De precieze oorzaak van de scheurvox-ming is tot dusver nog niet bekend ge maakt. De realisatie van Bruvil le heeft van die laatstgenoemde problematiek geen hinder onder vonden, aldus De Ceuster. „Wij hebben van die commotie bij de buren in de praktijk niets ge merkt; niet in de zin, tenminste, dat het voor ons tot schade of vertraging heeft geleid." Ook het protest uit de buurt te gen de bouw van beide com plexen is volgens de directeur van Zeeuwland verstomd. „Ik- hoor er niets meer over. Nu staat er nog een betonnen ske let, maar het gebouw wordt er straks alleen maar mooier op." Afgelopen voorjaar ging de eex- ste paal van Bruville in de grond. Het werk loopt op sche ma, aldus De Ceuster. Monumentenstichting krijgt prijs ZIERIKZEE - De Stichting Monumenten Schouwen-Dui- velaxxd heeft de Monumentenprijs Schouwen-Duiveland 2006 gewonnen. De bijbehorende cheque van 2269 euro werd gisteravond door wethouder R. van der Wekken uit gereikt. De monumentenstichting, een dochter van de Stichting Renesse, heeft de prijs gekregen vanwege de in zet voor het behoud en beheer van monumenten. Zo heeft de club zich hard gemaakt - en doet dat nog" steeds - voor - behoud van het Brouwse stadhuis en de houtloodsen in Zierikzee. De stichting wil nog een aantal monumenten onder haar hoede nemen. De ondei'handelingen daarover worden naar verwachting in november afgerond. Het bestuur van de Stichting Grote of Sint Nicolaaskei'k in Brouwershaven en R. Ramakers van 't Oude Anker in Burgh-Haamstede waren eveneens voor de prijs genomi neerd. Zij kregen geen cheque maar werden wel uitvoerig om hun inzet geprezen. Auto met aanhanger kantelt RENESSE - Op de Stoofweg in Renesse is donderdag x-ond het middaguur een auto met aanhanger op zijn kant beland. De aanhanger was gaan slingeren, waax-door de auto op zijn zijkant rolde. De aanhanger belandde daardoor in een sloot. De bestuux-der, een 52-jarige man uit de gemeen te Schouwen-Duiveland, kwam met de schrik vrij. De au to en aanhangwagen moesten recht wox-den getakeld. Opnieuw diefstal bliksemafleider GOES - In Goes is opnieuw een bliksemafleider gestolen. Was eex-der deze week een pand aan de Livingstoneweg het doelwit, in de nacht van woensdag op donderdag is van het dak van een bedrijfsgebouw aan het Stations plein een bliksemafleider ontvreemd. Het is de dieven te doen om het kopex-dx-aad van de bliksemafleider. Dodelijk ongeval voor rechter MIDDELBURG - Officier van Justitie G. Oosterveld heeft gisteren bij de x-echtbank in Middelbux-g tegen een 45-jax-ige man uit Taggia (I) voor het veroorzaken van een" dodelijk ongeval 1500 euro boete en achttien maanden rij- ontzegging geëist. De Italiaanse vi-achtwagenchauffeur gaf 1 febnaari in Goes op de rotonde op het kruispunt van j de Anthony Fokkex-straat en de Nansenbaan geen voox-- rang aan een fietsster. De vijftienjarige Maartje Vennue uit Heinkenszand, kwam met haar fiets onder de vx-acht- wagen tex-echt en ovexieed ter plaatse aan haar verwondin- gen. De officier vond dat de chauffeur aanmerkelijk onvoor- zichtig en onoplettend had gereden. „Hij is een ervai-en vrachtwagenchauffeur. Het is een overzichtelijke roton- de. Hij had de fietsster moeten zien", motiveex-de ze haar eis. De Italiaan, die gistex-en niet op de zitting verscheen, had verklaax-d de fietsster over het hoofd te hebben gezien. Raadsvi'ouw J. Cabboort: „Het is een zeer gevaarlijke ro- tonde. De rotonde is nog nieuw, maar er hebben zich al zes ongelukken voorgedaan. Er staat een waarschuwings- - bord met een fietser, maar dat is onvoldoende", meende de strafpleitster. De advocate pleitte voor ontslag van alle j rechtsvervolging. De ï-echtbank doet 27 september uitspraak. De vlaggen wapperen om aan te geven dat het hoogste punt van wat 'zorgvriendelijke' appartementen moeten worden, is bereikt. foto Marijke Folkertsma door Adri Klinkenberg ZIERIKZEE - Mosselvisser N. Praet uit Zierikzee verzet zich bij Raad van State tegen de manier waarop het mosselzaad quotum in de Waddenzee ver deeld wordt onder de vissers. Mi nister Veerman (visserij) legt die taak al jaren bij de Producenten organisatie. Praet vindt dat hij een te klein quotum krijgt. Hij heeft de Raad van State voorgesteld dat minister Veerman van LNV de verdeling op zich neemt. Daar bij zou de minister dan kunnen NOORDGOUWE - Het baroken semble Rocaille geeft moi-gena- vond een concert in de Drieko- ningenkerk in Noordgouwe. De uitvoering begint om acht uur en omvat sonates en serenades van de grote componisten. Rocaille werd in 2003 opgericht door vier docenten van het mu ziekcentrum OpMaat in Waar dingen. Dwarsfluitiste Caroline Groene- veld studeerde af aan het conser vatorium in Rotterdam, speelde onder meer met het Dordts Ka merorkest en heeft haar naam ook staan achter de Johannes Passion in de Notre Dame in Pa- rijs. Hobospeler Hans Jalink volgde het conserva torium in Maastricht en soleer de onder meer in het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland en het Randstedelijk Begelei- dings Orkest. Viola da gamba Harmen Pothof studeerde gitaar aan het consei-vatorium in Den Haag, vervolgens viola da gam ba aan het Twents conservato rium en volgde masterclasses in Marseille. Pothof speelt bij di verse barokensembles en Ixeeft concerten in diverse landen op zijn naam. Leo-Hans Koornneef is de toet senist van het kwartet. Hij is als organist verbonden aan de pro- testantse kerk in Maasland, waar hij ook een cd opnam met orkesttx-ansscripties. In Rocaille speelt hij het klavecimbel. kijken naar het ax-eaal aaiv kweekpercelen dat de mosselvis sers in de Zeeuwse wateren heb- ben. Nu zijn de vangstquota' voor de Waddenzee toebedeeld op basis van historische vangst- gegevens. Praet claimt jaarlijks schade te lijden. De Middelburgse x-echtbank vindt de wijze van verdeling door de Producentenorganisatie in stxijd met de Mededin gingswet omdat het lijkt op on geoorloofde kax-telvorming. Over de uitspraak van de Mid delburgse rechtbank loopt mo menteel in Europa een procedu re. Natuurmonument Minister Veerman, die de verde- lingsbevoegdheid met opzet bij de Producentenorganisatie leg de, bleef dit systeem gisteren in Den Haag verdedigen. „Deze aanpak is niet alleen in het be- lang van het mosselzaad, maar ook in het belang van het be- schermde natuurmonument - Waddenzee", zei de landsadvo- cate gisteren tijdens een rechts- zitting bij de Raad van State in Den Haag. Uitspraak volgt. agenda STREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN - Grote of St. Ni- colaaskerk, 20.00 uur: seizoensafsluk, ting met oncert muziekvereniging Luc- tor et Emergo o.l.v Ronald Slager en slagwerkgroep o.l.v. Ronald de Roo; OUWERKERK - Boerderij De Stelle,; 20.00 - 22.00 uur: Griezeltocht door het' maïsdoolhof. Advertentie UITNODIGING! Zaterdag 16 september (van 11.00 tot 16.00 uur) GRATIS PROEFRIJDEN voorlichting op de SPARTA ION en de BATAVUS PADOVA ELEKTRISCHE FIETSEN en ontdek zelf alle voordelen! zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 2410 www.profile-vandendriest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37