pzc Goes stemt in met verhuizing AH PZC Noord-Beveland tevreden over zichzelf jfootgmtter moet bezwaren tegen parkeergarage laten varen ,15 Muren en skeletten gevonden in Sluis (Mill* ■min vrijdag 15 september 2006 0 Supermarkt Albert fijn in Goes mag zich tijdelijk pjoaal tien jaar) vestigen in 1 pand van Autoteam op Frankrijk, mits de «tgrutter zijn bezwaar tegen to'utv van een parkeergarage |,tt Bleekveld intrekt. Ook iekenhuisbaas loet boekje open DES-Hans Simons, directeur a het Oosterscheldezieken- ii in Goes, komt maandag bij Goese ouderenbonden praten [(r de toekomst van zijn zie- nhuis. .bijeenkomst in het Gasthuis - :"be Kievitlaan 64 begint om W uur met een inleiding door cons. de pauze kan iedereen hem volgens bevragen. Het Bon- ui [beraad Groot Goes heeft de jenkomst belegd, omdat de kenhuiswereld enorm in be fing is, ook in Zeeland waar senteen samenwerking zoe- he Hollow Men iresenteert cd in ackstagecafé DES-The Hollow Men presen- vanavond vanaf negen uur in Goes een agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 ^maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- iien,zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 ^goes let 0113-315670 fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) Comelleke Blok Willem van Dam Weke van der Jagt RobPaardekam Koen de Vries (sport) Rarmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 ^60 AA goes Tel: (0113)315500 f®e (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet *ww.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl moet hij afzien van een plan schadeclaim. Het college stelt onder meer de ze voorwaarden aan de super marktketen. Albert Heijn wil in het pand van Autoteam (dealer van Opel en Chrevolet) een gro te vestiging beginnen. De super markt zit nu aan de Kolverniers- hof, waar straks een 530 tellen de parkeergarage wordt ge bouwd. Als de parkeergarage over twee klaar is - de bouw be gint eind dit jaar - maakt de ge meente de pleinen Kolveniers- hof en Bleekveld bijna geheel au tovrij. AH denkt dat klanten het te veel moeite vinden met een win kelwagen van en naar de par keergarage te lopen en vreest omzetverlies. Daarom wil de su permarkt elders in de stad een een hoofdvestiging inrichten, bij voorkeur in het pand van Au toteam. De autodealer zelf over weegt een nieuwe showroom te bouwen, bijvoorbeeld op bedrij venterrein Poel II. Het bedrijf heeft daar een optie op een ka vel. J. Gelok van Autoteam is er echter nog geen overeen komst met AH. „Er is interesse, maar definitief is de komst van de supermarkt nog lang niet. Wij moeten eerst zekerheid heb ben over de invulling van deze locatie voor we zelf verder gaan met onze plannen." Mandjes Het college van burgemeester en wethouders stemt in met de mo gelijke verhuizing van AH, zij het onder voorwaarden. Het praat daar binnenkort over met de supermarkt. In dat gesprek komt ook aan de orde wat er ge beurt met de huidige winkel aan de Kolveniershof. AH over weegt er een mandjeswinkel van te maken, gericht op klanten die te voet of met de fiets komen. Wethouder M. Dieleman (CDA, ruimtelijke ordening) is er veel aangelegen dat er op die stek een winkel blijft. „We zullen ons verzoek neerleggen bij Al- bert Heijn." Verder moet de grootgrutter zijn bezwaarschrift tegen de bouw van de parkeergarage in trekken en afzien van een plan schadeclaim. Het college wil de duur van de tijdelijke vestiging beperken: maximaal tien jaar. Een kortere periode, zoals het college eigenlijk wenste, is vol gens wethouder Dieleman in fi nancieel opzicht niet mogelijk. „Dat heeft te maken met btw-af- schrijvingstermijnen In die tien jaar moet AH nieuw bouw in Goes voorbereiden. Het college is het een lief ding waard als de supermarkt straks in de nieuwe wijk Waterstad ver rijst. sterke songs zijn gejaagd, r, intens, poepmelodieus en èben een licht psychedelisch isdje', schreef muziekblad Oor ree jaar geleden in onnavolg- I arpopproza over de eerste de- j\an The Hollow Men. Of de Kde demo Music For Every isaon and For Every Mood tzosterk is, kan iedereen van- ond zelf beoordelen tijdens eden van The Hollow m uit Goes en Zierikzee in ickslagecafé aan de Magdale- straat 9. mEKACTIVITEITEN ERGEN OP ZOOM - COC-café De e, 2200 uur: Cheers-café; OES- Leger des Heils, Leliestraat 24. 0-1200 uur: Verkoop kleding en meu- b; Het Snooker Centrum, X-16.30 uur Biljart voor ouderen, '.Wierk Goese Polder; E2EUNGE - Basisschool De Linge, luur Nationale Unicef-loop; ANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: fj'orensoos; UMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 'nffluur Geopend voor de jeugd van BI en met 20 jaar; APELLE - Sportgebouw Molenvate, •W11.30 uur Jeu de boules; Fruit- toseum, 13.00-17.00 uur: Éxposi- op zijn Kant; WB8ENDIJKE - Veld achter de West- lur: Alternatieve sportspelen wgroepen 5.6,7,8 en brugklassers; RUININGEN - Ons Dorpshuis, 10-17.00 uur: Biljartclub senioren; ftlAND - Voormalige brandweerka- '"10 uur: Knutselavond Groep ■EMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: IW uur Soos; biljarten en kaarten; 1ERSEKE - Dreef en Kerkplein, 30-13.00 uur: Weekmarkt; i'refpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Van links naar rechts: Mina Hoogerheide, Lien Hollestelle, Kees de Wild, Maatje Clement, Rie van 't Leven, Nel de Wild. door Willem van Dam COLIJNSPLAAT - Veiligheidsriemen vast; zit iedereen lekker; is het niet te koud, niet te warm?, informeert Nel de Wild op zorgzame toon. Soepeitjes stuurt echtgenoot Kees het paprikarode VW-minibusje de Oosterscheldekering op. Naar Schouwen gaat het vanmid dag - naar Haamstede, Zierikzee, Ou- werkerk en dan weer terug naar Noord-Beveland. „Heb je je bikini bij je, Mina?" Lien Hollestelle slaat zich op de broze knieën van de pret. Zij is met haar 79 jaren de junior van het gezelschapje, Rie van 't Leven ("87 jaar, 'maar dat zou je niet zeggen, hé?') is de oudste. Vijf maanden rijdt de Eurobus nu. Het eerste deukje (rechtsachter) zit er al in - akkefietje op een parkeerterrein-. De kilometerteller staat inmiddels op meer dan 10.000 en tot dusver hebben onge veer zeshonderd passagiers van het bus je gebruik gemaakt. Een succes dus, die Eurobus, glunderen Nel en Kees de Wild. Het was Kees, een vuttende sluiswach ter, die op het idee kwam. Hij mocht zijn ouders destijds graag met enige re gelmaat op een autotochtje door de streek trakteren. En toen hij eenmaal met de vut was, dacht hij: 'Waarom zou den we niet proberen om zoiets ook voor andere ouderen te doen?' En daarmee was het initiatief geboren. Aanvankelijk stuitten Nel en Kees de Wild op enige scepsis Ongeveer twee jaar duurde het voordat ze genoeg geld bronnen hadden aangeboord en over voldoende vrijwilligers (vijfentwintig begeleiders en eenzelfde aantal chauf feurs) beschikten. Begin april stond de Eurobus zo ge noemd omdat er ook Europese gelden aan te pas kwamen, eindelijk voor het zorgcentrum Cleijenborch in Colijns- plaat te glimmen. Zeventigduizend euro kostte de bus, die maximaal acht passa giers kan vervoeren en van alle gemak ken is voorzien: een lift, comfortabele stoelen, beugels in de vloer waal-mee rol- lators en rolstoelen kunnen worden vastgezet. De Eurobus (Wie een betere naam weet mag het zeggen, de suggestie oudeknarrenkar zal echter niet worden overgenomen) is vooral bestemd voor ouderen en gehandicapten. Die kunnen, mits tijdig gereserveerd, voor een prikje (twee euro) mee. Waar de rit heen gaat? Dat maken ze zelf uit; een tochtje naar Zeeuws-Vlaanderen of Schouwen-Dui- veland, een middagje winkelen in Goes of Middelburg - alles kan. Als het maar geen familie- of ziekenhuisbezoekjes be treft. Daar zijn de reguliere taxibedrij ven voor. Die stonden in het begin enigs zins argwanend tegenover het initiatief. „Ze dachten dat we aan hun broodwin ning kwamen. Maar dat is de bedoeling helemaal niet." Spruiten 'Kijk eens naar links, een veld met teu nisbloemen, die gebruiken ze voor medi cijnen.' 'Kijk eens naar rechts, we kun nen veel spruiten eten van de winter. Lust jij ze Rie, spruiten?' De stemming 'aan boord' is uitgelaten. De cd's met Duitse deunen (Van den Bergen rauscht ein Wasser van Heino, Drei weisse Birken van Das Heberg Trio) blijven in de hoes. Mina Hooger heide en Lien Hollestelle ('Mien en Lien') hebben het overduidelijk naar foto Ronald den Dekker hun zin. Ze zijn overburen en trekken veel met elkaar op. Ze zijn trouwe be zoeksters van de spelletjesmiddagen in Cleijenborch. Daar doen ze trouwens veel voor de ouderen. Af en toe treedt er een koortje op, er wordt gesjoeld, soms is er een boerenmaaltijd, met pasen eten ze er krukels en krentenbrood en een heel enkele keer - als ze in een beet je balorige bui verkeren - gaan ze rolla- tordansen. Een uitkomst, die Eurobus, vinden Mien en Lien. Ze zijn al een paar keer mee geweest: een tochtje over het ei land, een uitstapje naar Sluis. „Gewoon even lekker de hort op, anders zit je toch maar thuis." Op de twee achterste stoelen van het busje, kijken meneer en mevrouw Cle ment tevreden om zich heen en laten zich zwijgend langs de de vuurtoren van Haamstede, de haven van Zierik zee, het scheepvaartmuseum in Viane rijden. „Ach, het is overal mooi." Over vieren is het inmiddels. Kees kart weer op huis aan. Gezellig geweest? Re ken maar! Vijf grijze koppies knikken. „Maar weet je wat zo jammer is?", zegt Mina Hoogerheide, „straks, als ik thuis kom, valt de stilte weer bovenop je - is er niemand tegen wie je kunt vertellen hóe gezellig het was." door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Boze Haagse tongen beweren dat kleine ge meenten het slecht doen. 'Flau wekul', vinden ze op Noord-Be veland. 'Dan moeten ze maar eens bij óns komen kijken'. Het gaat goed in Noord-Beveland. Achterstanden zijn ingelopen, de gemeenteraad werkt con structief samen en vorig jaar kon de belasting zelfs met twee procent omlaag. Hoe is dat alle maal mogelijk? Burgemeester C. van Liere, de nestor, A. Oudshoorn en de grif fier, J. van de Velde zijn het er roerend over eens: Noord-Beve land heeft het dualisme geest driftig omarmd en in vergelij king met andere gemeenten, is de raad heel ver met de bestuur lijke vernieuwing. Gisteravond kwam er zelfs een delegatie uit de Goese gemeente raad naar een informatieve raadsvergadering in Wissenker- ke. Al in de vorige zittingsperiode maakte de raad een eigen raads- programma, waarin de beleids matige accenten werden ver schoven van het college naar de raad. Iedereen moest nog wel even wennen, maar de raad zet te de lijnen uit en het college voerde die uit. Daarbij kregen de wethouders en de burgemeester opdracht om zeer frequent rapport uit te brengen over wat ze allemaal ge daan hadden. De raad kon hen daarbij aansporen, afremmen en solistengedrag, wat in het mo nistische systeem onder wethou ders niet ongebruikelijk was, af straffen. De raad heeft voor de komende zittingsperiode een nieuw raads- puntenprogramma gemaakt, maar die rapportage blijft erin. Volgens Oudshoorn is het uniek dat een gemeenteraad, zonder ambtelijke ondersteuning of tus senkomst van het college, de be leidslijnen voor de komende ja ren uitzet en vaststelt. „We heb ben daar maar vier vergaderin gen voor nodig gehad. Alle par tijen brachten punten in uit de verkiezingsprogramma's en het is verwonderlijk om te zien hoe ééns je het dan blijkt te zijn. Als je even doordenkt is het ook weer niet zo verwonderlijk, want we willen allemaal dat de Noord-Bevelanders het goed hebben, dat bedrijven elkaar niet in de weg zitten en dat ie dereen prettig woont of ver blijft." Voor een raad die de regie wil hebben over wat er in de ge meente gebeurt, is het belang rijk een brede beleidsvisie te ma ken, vooral ook op het gebied van planologie vindt Van de Vel de. „Vroeger liepen gemeenten nog weieens achter de feiten aan. Als er dan een initiatief kwam, werd gekeken of het een beetje paste, of er niet teveel mensen bezwaar tegen hadden en dan was het een kwestie van: waar om niet? Het kon best eens ge beuren dat het vervolgens een andere, zeer gewenste ontwikke ling, onmogelijk maakte. We moeten in het vervolg ook een antwoord vinden op de vraag: waarom wel?" In beweging Zeker nu er de komende jaren een heleboel staat te veranderen op Noord-Beveland is een brede visie belangrijk. Van de Velde: „De landbouw is genoodzaakt te veranderen en ook in de recra- tie zit een heleboel beweging." Volgens Van Liere zijn dat de kurken waarop Noord-Beve land drijft, maar volgens Ouds hoorn zijn het ook de sectoren die onderling kunnen botsen of waarin het goed fout kan gaan, als een overheid het ruimtelijk niet in de hand kan houden. De raad wil dus, binnen gegeven ka ders als het Omgevingsplan van de provincie, een schets maken van de ruimtelijke ontwikke ling. „Iedere burger moet daar op kunnen inspreken", vindt Oudshoorn. Voor die inspraak zullen thema tische informatieavonden wor den gehouden, maar Noord-Be veland hanteert ook het systeem van informatieve raadsvergade ringen. Daarin wordt niets be slist, maar wel van alle kanten bekeken. Burgers hebben er recht van spreken, wat trou wens ook voorafgaand aan de ge wone raadvergaderingen het ge val is. Keurmerk voor bieb Vlissingen VLISSINGEN - Directeur Cees Hamann is zeer verguld met de toekenning van een Nationaal Keurmerk aan de Vlissingse bibliotheek. Tegelijkertijd geeft hij aan dat die toekenning ook een signaal is naar andere gemeenten, an dere bibliotheken, dat het nodig is nieuwe wegen in te slaan. Zijn bibliotheek heeft daar wel de medewerkers voor en krijgt daar ook de ruimte en het budget voor van de gemeente, boft hij. Veel andere instellingen niet en kunnen zich daarom niet ontwikkelen tot een plaats waar op een toegankelijke manier begrijpelijke informatie is te halen. De Vlissingse bibliotheek is al lang niet meer een instel ling waar mensen in hoofdzaak komen om boeken en an dere informatiedragers te lenen. In 1998 kwam nog 98 pro cent van de bezoekers naar 't Spui om iets te lenen. Nu is dat 56 procent, aldus Hamann. „De anderen komen infor matie opzoeken." Die komen voor bijvoorbeeld het op- voedbureau, voor de sociale raadslieden, om een vaktijcl- schift te lezen of komen gewoon met een vraag aan de ba- - lie. Per jaar geeft de Vlissingse bibliotheek op tienduizenden vragen antwoord, weet de directeur. Daarnaast probeert zijn instelling ook steeds meer daar te zijn waar om infor matie wordt gevraagd, zoals op scholen en in het zieken huis. In de laatste instelling gaat het niet alleen om lec tuur en literatuur voor de patiënten, maar ook om vakin formatie voor het personeel. Opnieuw diefstal bliksemafleider GOES - In Goes is opnieuw een bliksemafleider gestolen. Was eerder deze week een pand aan de Livingstoneweg het doelwit, in de nacht van woensdag op donderdag is van het dak van een bedrijfsgebouw aan het Stations plein een bliksemafleider ontvreemd. Het is de dieven te doen om het koperdraad van de bliksemafleider. Bedrijfsinbraak 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - In een bedrijfspand aan de Raad huisstraat in de bebouwde kom van 's-Gravenpolder is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken. Een deur was vernield. Uit het pand zijn enkele honderden eu ro's meegenomen. Dief loopt bij toeval tegen de lamp TERNEUZEN - De politie heeft bij toeval een 38-jarige Terneuzenaar aangehouden die twee inbraken op zijn kerfstok had. De man werd afgelopen zondagavond even na tien uur in de Nieuwstraat in Terneuzen aangehouden. Hij werd door surveillerende agenten aangesproken om dat zijn fietsverlichting niet in orde was. Hierop rende de man een horecagelegenheid binnen waar hij zich insloot in een douche op de eerste verdieping. Nadat de politie de deur forceerde kon de man worden aangehouden. Bij na der onderzoek bleek dat de man nog enkele boetes open had staan. De Terneuzenaar is overgebracht naar het huis van be waring in Middelburg. Hij heeft inmiddels bekend dat hij in de periode van 15 tot 30 augustus dit jaar twee keer heeft ingebroken in een woning aan de Scheldekade in Terneuzen. Uit de schuur van de woning heeft hij twee fietsen gestolen en uit het huis zelf een gsm en enkele fles sen wijn. door Raymond de Frel SLUIS - Op een bouwterrein in de Brugstraat in Sluis zijn ar cheologen gestuit op fundamen ten van een woonwijk uit de vijf tiende eeuw. Ook hebben zij twee goed bewaard gebleven skeletten van mensen aangetrof fen, die waarschijnlijk rond 1830 zijn gestorven. Op de plek tussen de Brug straat, Vleeshouwerijstraat en Burgemeester van Hootegem- straat stonden tot voor kort de openbare bibliotheek, sporthal De Vliete en de rooms-katholie- ke Sint Janschool. Het gebied krijgt een nieuwe invulling met de bouw van De Smeedtoren, een complex met 44 appartemen ten. Het terrein wordt op verzoek van opdrachtgever Bouwbedrijf De Delta uit Middelburg onder zocht door archeologen van Ar- cheo Media uit Nieuwerkerk aan de IJssel. „We hebben twee skeletten ge- Marcel en Lydia op praise-avond GOES - Marcel en Lydia Zim- mer uit Ermelo treden zaterdag op tijdens een praise-avond in Goes. De organisatie is in handen van de evangelische gemeenschap Rafael Goes. De praise-avond is in het Goese Lyceum, ingang achterzijde Vogelzangsweg, en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. vonden, die onderdeel uitmaak ten van een kerkhof van de rooms-katholieke kerk. De ske letten zijn vanuit archeologisch - oogpunt niet zo interessant, maar we hebben ook een aantal muurresten en een oud straatje kunnen blootleggen. Die vond sten zijn een stuk belangrijker", zegt projectleider M. de Koning van Archeo Media. „In de veertiende en vijftiende eeuw was op deze plek een woonwijk gesitueerd. Met een proefsleuvenonderzoek zullen we bekijken of de muren nog he lemaal gaaf en intact zijn. We zijn nog twee weken op het ter rein bezig. Vervolgens gaan we in overleg met de gemeente en provincie, waarna we kunnen bepalen of en zo ja hoe ei- reke ning met de vondsten moet wor den gehouden in het bouwplan van De Delta", aldus De Ko- ning. (Advertentie) UITNODIGING! Zaterdag 16 september (van 11.00 tot 16.00 uur) GRATIS PROEFRIJDEN voorlichting op de SPARTA ION en de BATAVUS PADOVA ELEKTRISCHE FIETSEN en ontdek zelf alle voordelen! www.profile-vandendriest.nl A I r -I'I P v I j c li PABABISC Westkapelle loossesweg Duinovergang Aardappeldal B T 01 18 562101 0118 594872 F 0 118 594872 pa rad i§ów@xs4a ll.nl Ook bij ons JAZZ BY THE SEA Vrij. 15/9 21.30 uur A TASTE OF HONEY oude jazz op vinyl Za. 16/9 20.00 uur DE BAND 'NOT JAMES DEAN' Zo. 17/9 16.00 - 20.00 uur MUZZ Zie ook www.jazzbythesea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33