Zorgen over kleine dorpskernen PZC Rijontzegging en boete geëist voor dodelijk ongeluk Goes Buurt doet beroep op fatsoen automobilisten PZC MODE SHOW Gimbrêre Provincie teert contouren van verkeersongeval Eorsele op zoek naar oorzaken 'verkoopgolf' woningen laihte auu i-e Thuis in... Hypotheken Verzekeringen Pensioenen ^9 li («r-l (róOpen Huis /"75 Van Oeveren-Vervaet A. Plesinanweg 2, Goes '-SffiriN' MOBÖJTEII Tel. 0113-21 2730 Vuur laait opnieuw op in Zierikzees café zeeuwse almanak Pak laaclie»'13'315649 SSactisSpzc-nl ;iiIbus31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie. Jen Midden-Zeeland: 0113-315520; £s-Vlaanderen: 0114-372770; 11:0204562500. vrijdag 15 september 2006 editie Bevelanden-Tholen Woningen die in de kleinste kernen van Borsele te koop staan, zijn heel wisselend van sfeer en prijs: een woonboerderij in Oudelande (links) voor 445.000 eun 116,500 euro. doorHarmen van der Werf J1LEW0UTSDIJK - In de kleinste dorpen van Borsele slaan zoveel woningen te koop, ilal dit de gemeente zorgen be gint te baren. Op verzoek van de PvdA in de Borselse gemeente raad worden de omvang en oor- zaken van de 'verkoopgolf' on derzocht. Wie door Ellewoutsdijk, Driewe gen.. Hoedekenskerke of Oude lande rijdt, valt het op. Op vrij veel huizen hangt een te bord. De internetsite huis- iijn.nl geeft aan: negen in Elle- woutsdijk (415 inwoners), elf in Driewegen (562 inwoners), acht in Hoedekenskerke (735 inwo ners) en negen in Oudelande (733 inwoners). Het beeld is daarmee niet compleet. Wethou der M. de Bruijne (WD, wonen) heeft voor Driewegen laten uit zoeken hoeveel huizen er leeg staan: negen. Van de kleinste kernen in Borse le lijkt Driewegen het zwaarst getroffen. Voorzitter M. van Sab- ben van de dorpsraad heeft er geen goede verklaring voor. De redenen waarom mensen ver trekken, zijn zo wisselend. Oude ren gaan weg, omdat zij behoef te hebben aan meer zorg, maar ook jonge gezinnen verlaten het dorp. Toch kan Van Sabben niet zeggen dat Driewegen minder in trek is bij gezinnen met kinde ren. B. Jongsma is het levend bewijs. De Limburger vond werk in Ber gen op Zoom, zocht met zijn ge zin een huis en kwam in Driewe gen uit. „Wij hebben vroeger in kleine dorpjes gewoond." Jongs ma noemt één nadeel van het wo nen in Driewegen: je hebt twee auto's nodig. „Maar je hebt er van alles, een school, voetbal, tennis, een actieve oranjevereni ging." Ook Ellewoutsdijk heeft genoeg te bieden, vindt C. Snoek. Zij is twee jaar geleden met haar ge zin uit Middelburg gekomen. Haar twee jongste kinderen, die op de school in het dorp zitten, genieten. Ze kunnen overal vei lig spelen. „Ze willen voor geen goud terug naar Middelburg." Waarom staan in Ellewoutsdijk dan zoveel woningen te koop Snoek, secretaris van de dorps raad, somt op: een oudere vrouw die de stad (Goes) op zoekt, scheidingen, een emigra tie naar Spanje. En ter gerust stelling: „Veel jongeren van wie de ouders hier wonen, komen te rug, als ze een betaalbaar huis kunnen krijgen." De gemeente Borsele gaat nu op verzoek van de PvdA uitzoeken hoe het komt dat in de kleinste kernen de doorstroming groot lijkt. Het onderzoek richt zich op Borsele en de buurgemeen ten. Voorzichtigheid Mocht het probleem zich ook el ders op Zuid-Beveland voor doen, dan is 'wellicht voorzich tigheid geboden met nieuw bouw', meent wethouder De Bruijne. De PvdA heeft het vraagstuk doorMieke van der Jagt KLOETINGE - Hardrijden is een mentaliteitskwestie, dat we tendebewoners van de Oostmo lenweg in Kloetinge ook wel. Daarom proberen ze het pro bleem bij de bron aan te pak ken. M willen de hardrijders direct aanspreken met een bord dat nog een beetje aardig oogt" Marco Wagenaar, die het aantal kinderen in het buurtje tussen het spoor en het dorp alleen maar heeft zien toene men. Danker Jan Oreel, strip tekenaar en buurman, heeft een met een coureur erop in een Ferrari. In een tekstballon: 'ik rij hier dertig, en u?' Je kunt, daar zijn de bewoners van de huizen aan de oostkant van de Oostmolenweg het over eens, best bij de gemeente gaan zeuren om maatregelen. Dat hebben ze ook wel gedaan, maar de mogelijkheden voor de gemeente blijken beperkt. Drempels kunnen niet, want de huizen zijn geen van allen on derheid. De weg versmallen is moeilijk en de boel verbreden ongewenst. „Bovendien komt hier te weinig verkeer langs om te gaan handhaven", vertelt Wa genaar. „Misschien klopt dat wel, maar het piekt heel erg. (Advertentie) Vooral 's ochtends en 's avonds rijden mensen te hard. Ouders die vanuit het Oostmolenpark nog even snel de kinderen naai de Kloetingseschool brengen, landbouwverkeer dat ook vaak erg veel haast blijkt te hebben. Er staat een bord dat je dertig mag, het zou fijn zijn als men sen ook dertig zouden rijden. Desnoods vijfendertig, maar niet zestig." Noodgang Wagenaar weet dat het overal voorkomt. „In hun eigen dorp of straat willen mensen alle maat regelen die de buurt veilig ma ken, maar andermans kinderen in een andere wijk of straat, stui ven ze met een noodgang voor bij. Als ik automobilisten die hard rijden herken, spreek ik ze Op de Oostmolenweg in Kloetinge wordt te hard gereden. Daarom heeft een buurtbewoner een bord getekend gemaakt om de voorbijrazende bestuurders tot het matigen van hun snelheid te manen. foto Ronald den Dekker er direct op aan, maar we ken nen niet iedereen, vandaar het bord. Het zou prachtig zijn als het hielp, want laten we eerlijk wezen: als iedereen zich aan de maximumsnelheid hield, waren er heel veel problemen op heel veel plaatsen in een keer opge lost." BHpH 116 september is de Landelijke Ontmoetingsdag. I Vanaf 14.00 uur houden sociale organisaties Open Huis, ook bij u I in de buurt. U bent van harte welkom om daar uw buurtgenoten teontmoeten en te zien hoe zij werken aan een leefbare buurt. Kijk voor een adres en programma bij u in de buurt opwww.oranjefonds.nl of bel tijdens kantooruren 030-6598055. Komt u ook? Advertentie Mede als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is een aanpassing van fe abonnementsprijzen helaas noodzakelijk. In verband hiermee zijn de mtstarieven per 1 oktober 2006 als volgt vastgesteld. &tèhng abonnement automatisch Is' maand 21,50 per kwartaal 61,50 per halfjaar 119,60 pet jaar 236,00 acceptgiro 24,50 64,50 122,60 239,00 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande ■etspreidingsgebied van de PZC. indien u de PZC per post ontvangt, worden de ""^-sten doorberekend. Wi] vertrouwen erop dat abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving ™n verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe L ahnnneittentsprijs wordt aangehouden. het alfabet van Zeeland door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie G. Oosterveld heeft gis teren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 45-jarige man uit Taggia (I) voor het veroorza ken van een dodelijk ongeval 1500 euro boete en achttien maanden rijontzegging geëist. De Italiaanse vrachtwa genchauffeur gaf op 1 februari in Goes op de rotonde op het kruispunt van de Anthony Fokkerstraat en de Nansen- (Advertentie) 21 september 10.00 - 13.30 - 16.00 19.00 uur reserveren gewenst LANGE DELFT 16 MIDDELBURG TEL.NO. 01 1 8 - 61 2036 baan geen voorrang aan een fietsster. De vijftienjarige Maartje Ver- mue uit Heinkenszand, kwam met haar fiets onder de vracht wagen terecht en overleed ter plaatse aan haar verwondingen. De officier vond dat de chauf feur aanmerkelijk onvoorzichtig en onoplettend had gereden. „Hij is een ervaren vrachtwa genchauffeur. Het is een over zichtelijke rotonde. Hij had de fietsster moeten zien", motiveer de ze haar eis. De Italiaan, die gisteren niet op de zitting verscheen, had ver klaard de fietsster over het hoofd te hebben gezien. De chauffeur was eerst gestopt en had daarna de rotonde drie kwart genomen. Volgens een ge tuige reed hij rustig. Het uit zicht van de chauffeur was mo gelijk belemmerd cloor de biji'ij- der en spullen op het dash board. Uit de reconstructie bleek dat het zicht voor de be stuurder beperkt was en dat hij in de buitenspiegels niet direct zicht op het fietspad had. Bij het nemen van de rotonde was de beroepschauffeur driekwart rondgereden om daarna zonder te stoppen de rotonde te verla ten. Volgens raadsvrouw J. Cab- boort begreep haar cliënt niet dat hij de fietsster niet heeft ge zien. „Het is een zeer gevaarlij ke rotonde. Hij is nog nieuw, maar er hebben zich al zes onge lukken voorgedaan. Er staat een waarschuwingsbord met een fietser, maar dat is onvoldoen de", meende de strafpleitster. Zij haalde de verkeersanalyse aan. „Volgens het ongevallen rapport is het mogelijk de fiets ster niet geheel te kunnen zien. Ook als hij was gestopt." De ad vocate pleitte voor een ontslag van alle rechtsvervolging. De rijontzegging geldt alleen voor Nederland. Dat zou vol gens Cabboort voor haar cliënt problemen kunnen geven, om dat hij regelmatig op Nederland rijdt. „Hij is een broodrijder zon der strafblad", zei ze. De oudei-s van het slachtoffer waren bij de zitting aanwezig. De rechtbank doet uitspraak op 27 september. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De brand in café Old Dutch in Zierikzee die woensdagochtend vroeg leek ge blust, is gisterochtend weer op gelaaid. Nadat eerst het café be neden grotendeels was uitge brand. is gisteren de bovenver dieping zwaar beschadigd. De brandweer is gisterochtend rond zes gealarmeerd door een RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel 0118 - 615151 :en woning in de kern van Ellewoutsdijk voor foto's Ronald den Dekker vorig jaar al eens aangekaart, toen vooral in Nisse veel wo ningen te koop stonden; ruim tien, en nu nog maar vier. Jonge gezinnen zijn uit Nisse weggegaan, naar het grote re Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke en Oudelande. Die zijn nauwelijks vervangen. „Twaalf, dertien kinderen zijn vei'huisd", weet ondei-wijze- res M. de Kok van basisschool De Linden in Nisse. „Twee zijn ervoor teruggekomen." De Lin den zit nu op ruim veertig kinde ren. 'Betaalbai'e nieuwbouw' is vol gens De Kok de oplossing. Van Gelder voorzitter bij Arduin GOES - Commissaris der Koningin provincie Zeeland, W van Gelder wordt de nieuwe voorzitter van de raad van toezicht van Stichting Arduin, instelling voor verstande lijk gehandicapten. Van Gelder volgt in januari huidig voorzitter T. van der Doef op. Die Vlissingse oud-burge- meester heeft twaalf jaar deel uitgemaakt van de Arduin- se raad van toezicht, een college dat het functioneren van de raad van bestuur controleei't. Langere deelname staan de statuten van de stichting niet toe. Van Gelder neemt de taak op zich in de maand dat hij door het bei-eiken van het 65-ste levensjaar het ambt van Commissaris der Ko ningin moet neerleggen. Strijd om Vlaamse garnaal ZEEBRUGGE - De Vlaamse vissers, die sinds half augus tus de grijze Vlaamse kwaliteitsgarnaal Purus op de mai'kt brengen, hebben de vismijn van Zeebxnxgge de rug toegekeei'd. Ze voelen zich door de directie van de particu liere veiling tegengewerkt. Die probeerde de vissers, met een politiereglement uit 1890 in de hand, te dwingen de vangst gewoon te mijnen. Een woordvoerder van de garna- lenvissers: „Het betekende dat de vissers hun eigen garna len via de mijn moeten terugkopen om ze daaxrna te kun nen vei'pakken als Punxs-garnaal. Dat zou een enonne fi nanciële adexiating betekenen." Gisteren werden alle Vlaamse garnalen op de wal gezet in Oostende. Daar wer den de vissers met open aimen ontvangen. De gemeentelij ke vismijn van Oostende en de pax-ticuliere veiling van Zeebxiigge zijn al geruime tijd met elkaar in oorlog. Zee- brugge meent dat er spx-ake is van oneerlijke concuiren- tie, omdat Oostende wordt gesubsidieerd. De Rieburch viert eind verbouwing SENT-MAARTENSDIJK - De verbouwing van openbare basisschool De Rieburch in Sint-Maaxdensdijk is prak tisch klaar en dat wordt volgende week uitbundig ge vierd. Het hoogtepunt moet een sponsorloop worden in sportcentrum Haestinge, volgende week vrijdag. Plet geld dat de kindei'en bij elkaar lopen van sponsors (familie, bu ren, kennissen), is bestemd voor een toepasselijk project in Bangla Desh: de bouw van een school via de Nederland se ontwikkelingsorganisatie Novib. Aan de sponsorloop, die vrijdagochtend om negen uur be gint, gaan allex-lei activiteiten vooi'af om het stof van de vei'bouwing te vex-geten. De eerste drie dagen van de ko mende schoolweek staan lessen speciaal in het teken van het thema 'bouwen'. En er wordt aandacht besteed aan de onderwijssituatie in Bangla Desh De woensdagmiddag is een schoolvoetbaltoemooi vanaf 12.45 uur en donderdag wacht de verrassing. De hele Rieburch verixekt om 12.00 uxir met bussen naar Vlissingen om op het filmfestival Film by the Sea kinderfilms te bekijken. door Emile Calon MIDDELBURG - De contouren van het slachtoffer van het ver keersongeval op de Stations- brug in Middelburg zijn, zo goed als zeker, vandaag niet meer te zien. Een aannemer heeft vannacht het bewuste deel van de brug opnieuw geteerd. Na een ongeval schildert de poli tie altijd de contouren op het wegdek om de plaats te marke ren voor technisch onderzoek. Dat gebeurt in de regel met een spuitbus met verf op kalkbasis. zodat na afloop van een onder zoek die markeringen eenvou dig zijn te verwijderen. Maandagavond, na het dodelijk ongeval van de zeventigjarige Middelburgse vrouw, werd ech ter door de politie echte verf ge bruikt, zodat die contouren gis terochtend nog nog steeds volop zichtbaar wai-en. Zelfs na het overschilderen met zwarte verf door medewerkers van de pro vincie waren ze nog steeds her kenbaar. Volgens de politie had de leve- rancier van de spuitbussen het verkeerde materiaal geleverd. Daarvoor heeft de politie bij de provincie, de beheerder van de brug, inmiddels haar excuses aangeboden. De provincie besloot gisteroch tend, toen duidelijk was dat ook na overschilderen de contouren nog zichtbaar waren, het bewus te deel van de brug opnieuw te laten teren, aldus gedeputeerde T. Poppelaars. Elij stelde dat hoe dan ook zo snel als mogelijk de verfsporen vex-wijderd moes ten worden. Aanvankelijk ging hij er nog vanuit dat het werk mogelijk pas maandag zou wor den uitgevoerd. Het lukte echter om al voor gisteravond een aan nemer te vinden die het werk kon doen. I. Lamse, hoofd regio vaarwegen van de provincie, stelde gisteren dat, mits het weer niet te extreem wordt, van daag het bewuste deel van de bnxg opnieuw is geteex'd. Provin cie en politie hebben geen af spraken gemaakt over een verde ling van de kosten zodat de reke ning van het teren door de pro vincie betaald wordt. De hoogte van het bedrag was gisteren nog niet bekend. (Advertentie) MERdDiS Zaterdag 16 september 10:00-17:00 Kijk op www.vanóeveren-vervaet.nl passant die een rookkringel uit het dak zag komen. Volgens offi cier van dienst L. Vermeer van de brandweer moet tussen de verdiepingslagen vuur zijn blij ven smeulen. Volgens de Technische Recher che is het zeer waarschijnlijk dat de brand woensdag is ont staan als gevolg van een tech nisch mankement aan de televi sie die vooraan in het café stond. Het gesprek in dat Goese kan toor ging over een fraai pak dat een van de collega's zich aan had laten meten. Lof en een niet geringe mate van af gunst waren zijn deel. „Ja wel", voegde hij er aan toe om de collega's nog wat meer te prikkelen „Dit pak komt uit China. Waarop een van zijn collega's eerst bedenkelijk naar zijn uit dijende buik keek en vervol gens wilde weten: Verkopen ze die ook voor dikke Chine- Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31