Tij gekeerd voor De Golfbreker Sydney Ellis maakte haar droom waar Negen bands strijden om titel Zeeuwse Belofte vol jazz op Walcheren Weekeinde i doorjteneSchrjer V' oor het schoolbestuur en het team van basisschool De Golfbreker uit I Breskens was het niets nieuws. Toch i kwam de publicatie, eind april, van iet feit dat de school in de ogen van j de onderwijsinspectie een zeer zwak- i ke school was, als een donderslag bij heldere hemel. Onder druk van de Tweede Kamer had de inspectie een onderzoek naar de kwaliteit van basis scholen via het internet openbaar ge maakt. En daar kwam uit naar voren dat de Vrije Scholen in Middelburg en Goes en De Golfbreker het niet zo best deden. De gevolgen waren behoorlijk ingrij pend, zegt directrice Ria Langeraert. Zo haalden ouders in totaal tien kinde ren van school. Kinderen werden in Breskens nageroepen dat ze op een slechte school zaten. En achtjarige scholieren speculeerden in de school over de vraag of hun schoolreisje of de toneeluitvoering nog wel door zou gaan. terwijl er geen reden was om daaraan te twijfelen. Met dat Langeraert de constateringen van de onderwijsinspectie, over de re- Inspectierapport De publicatie van het rapport van de onderwijsinspectie op het internet heeft bij leerlingen, ouders en leerkrachten van De Golfbreker in Breskens heel wat losge maakt. foto Ronald den Dekker zelf een traject uitgestippeld voor ver betering en communicatie met de ouders, maar door de publicatie van het onderzoek kwam alles in een stroomversnelling", vertelt directrice Langeraert. Ze verheelt niet dat de klap heel hard aankwam bij de mede werkers van de school: „Er zijn wel traantjes gevloeid hier in kantoor. We hebben uit een diep gat moeten ko men." Ze vertelt dat de school veel steun kreeg van de ouders die wel vertrou wen bleven houden in de school en het team. Ook het schoolbestuur verleen de alle medewerking. Zo is er bijvoor beeld voor dit jaar uit eigen middelen van de school, geld vrijgemaakt voor een extra leerkracht. Ook het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland heeft een handje toegestoken om De Golfbreker te helpen alles weer op or de te krijgen.. - Nieuwe ronde Het is voor de school alleen jammer dat de onderwijsinspectie een nieuwe ronde van onderzoeken pas volgend voorjaar op de internetsite zet. Lange raert ziet de nieuwe Cito-toetsen in ie der geval met vertrouwen tegemoet. „Bij ons doen ook alle kinderen de Ci- to-toets. Ik hoor daar ook wel eens an dere verhalen over. We sluiten nie mand om wat voor reden dan ook, uit. Nu moet de beeldvorming in Breskens nog veranderen. De ouders van de in totaal 63 kinderen op school weten al hoe de vork in de steel zit. Maar bij mensen die niet of nauwelijks bij de school betrokken zijn leven nog aller lei veronderstellingen, zo is haar erva ring. Zo leeft bij mensen het idee dat de school gesloten wordt. Daar is geen sprake van, beklemtoont ze. De school staat er nu beter voor dan ooit in het nog vrij korte bestaan. De rimpels van de fusie zijn gladgestre ken en de bevindingen in het rapport van de onderwijsinspectie hebben er toe geleid dat het team volledig heeft ingezet op kwaliteitsverbetering. Lan geraert: „We hadden ervoor kunnen kiezen om onze energie in te zetten in het verweer op de opmerkingen van de onderwijsinspectie. We hebben er echter voor gekozen om die energie te gebruiken in de verbetering van het onderwijs en de school. Dat onderzoek van de inspectie, die publicatie op in ternet en de mindere resultaten bij de Cito-toetsen waren achteraf bezien ge woon een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Het is jammer dat het zo gelopen is, want het heeft erg veel overhoop gehaald. Maar we zijn er uitgekomen en sterker van gewor den." sultaten die de leerlingen behaalden, in twijfel trekt. Die waren ook bij het schoolteam al bekend. De directrice heeft ook een oorzaak voor het zwakkere optreden van de school. Dat had alles te maken met het fusieproces waaruit De Golfbreker in 2004 was ontstaan. Twee ciilturen en twee demoninaties van de twee fusiescholen moesten aan eengesmeed worden. En dat beteken de dat er even wat minder aandacht was voor de papierwinkel die de on derwijsinspectie tegenwoordig van de scholen verlangt. ,,üe onderwijsinspectie had ontdekt dat de resultaten van de Cito-toetsen wat achterbleven. En als ze daar ach terkomen gaan ze graven. We hadden vrijdag 15 september 2006 Boekje over Zeeuwse mysteries MIDDELBURG - Waargebeurde misdaden, opmerkelijke gebeurtenissen en onverklaai'bare verschijnselen in Zee land: ze zijn er altijd geweest en zullen ook blijven ont staan. Uitgeverij A. W. Bruna in Utrecht wijdt er een lan delijke serie aan en geeft daarin nu het boek Mysteries in Zeeland uit, samengesteld door Marlijn Adelmund. Hij heeft een duik genomen in archieven en vooral geput uit eerder verschenen publicaties, onder meer over heksen processen in Veere, de eskimo van Zierikzee, cle onder gang van Westenschouwen, het weerkonijn van Marieker- ke en ridders en piraten in Sluis. Soms heel korte stukjes (meestal uit de krant), soms wat langere. Totaal 32 hoofd stukjes, 160 pagina's. Prijs 12,50 euro. Hond gestikt in afgesloten auto ZOUTELANDE - De politie heeft woensdagavond om half acht op het Willibrordusplein in Zoutelande een hond uit een oververhitte auto gehaald. Omstanders had den de dierenambulance al gebeld. Een dierenarts was on derweg. Intussen gooiden de omstanders een ruit in en een van hen koelde de hond, een chow chow, met een bak water en een handdoek. De politie haalde de hond uit de auto, omstanders probeerden hem te reanimeren, maar het was te laat. Na een kwartier overleed de hond. De ei genaar van de hond, een 66-jarige man uit het Duitse Mönchengladbach, verklaarde tegenover de politie dat hij eerder op de avond nog was wezen kijken, maar dat er toen niets aan de hand was. Hij is gehoord. Om zijn ver haal te staven, zoekt de politie getuigen. Zij kunnen zich melden op het politiebureau in Middelburg, of via tele foonnummer 0900-8844. Middelburgse drankrijder betrapt MIDDELBURG - Een 33-jarige Middelburger werd woensdagavond om 23.20 uur in de Westerscheldestraat in zijn woonplaats beti-apt op rijden onder invloed. Ter wijl de politie bij zijn woning was vanwege een melding van geluidsoverlast, kwam de man aanrijden. Hij bleek meer dan tweeënhalf keer de toegestane hoeveelheid alco hol te hebben gedronken. Zijn rijbewijs werd ingenomen en hij kreeg een dagvaarding uitgereikt. De man had de muziek aan laten staan terwijl hij zelf niet thuis was. Er zijn vijf geluidsboxen in beslag genomen. Tholenaar gewond na val van trap THOLEN - Een 34-jarige Tholenaar is gisterochtend rond half elf in de Meanderlaan in Tholen van de trap gevallen bij het schoonmaken van de ramen. Hij belandde op zijn rug op de gx-ond. Ambulance en traumahelikopter wei-den gewaarschuwd. De Tholenaar werd met rugletsel per am bulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Mishandeling en brandstichting BRUINISSE - Een 41-jai'ige man uit de gemeente Schou- wen-Duiveland heeft woensdagnacht een 43-jarige vrouw mishandeld in haar woning aan de Roggestraat in Bruinisse. Ook stak hij een auto in brand, die door de brandweer moest worden geblust. De man is rond twee uur 's nachts aangehouden en in vei-zekering gesteld. De ooi-zaak van zijn daden ligt in de relationele sfeer. kunst 11ISSINGEN - Negen pop- i strijden dit jaar om de ti- 1 Zeeuwse Belofte. De finale j ls vrijdag 29 september. -d zijn er twee voor- I rondes, De eerste is vanavond I jn De Piek in Vlissingen. Daar eden vier bands aan: Outs- ?ar*ed, Incarnate, Accoi-ding foYou en Ocean's Edge. Volgende week vrijdag wordt in Porgy en Bess in Terneuzen de tweede voorronde gehou den, met als kandidaten Fla vour, It Takes Two, Bluem, Deo Volente en The Stx-aits. Een jui-y kiest bij beide voor rondes twee bands die door gaan naar de finale, op vrijdag 29 september in de Timmerfa- briek op het Scheldeterrein in Vlissingen. De uiteindelijke winnaar krijgt een coachingstraject en verte genwoordigt Zeeland bij de PopNL Breakthrough Awards tijdens het Noorderslag-festi val in Groningen. Daarnaast is er een publieksprijs te winnen. Tijdens de finale zijn. ook scouts van de Grote Prijs van Nederland aanwezig, die moge lijk kandidaten selecteren voor die wedstrijd. Zowel de voorrondes als de fi nale beginnen om 20.00 uur. Als afteiparty geeft oud-deelne mer Trippin', in 2000 winnaar van de Zeeuwse Poppx-ijs als beste live act, vanavond een reünieconcert. Volgende week is er een optreden van Moss, de band van Marien Dorleijn, die in 1999 de Grote Prijs van Ne- dei-land won in de categorie sin- ger-songwriters. De finale wordt afgesloten door de Bel gische skaband Pickle Juice. Het optreden van The Handsome Harry Company vormt een van de hoogtepunten van het Walcherse festival Jazz by the Sea. foto Bram Saeys DOMBURG - Diverse concerten in Zoutelande vormden de afge lopen dagen de opmaat van de zestiende editie van het Walcher se festival Jazz by the Sea. Van avond komt het jaarlijkse mu ziekfestijn pas echt op gang. Hoogtepunten in het program ma zijn, naast zangeres Sydney Ellis: The Handsome Harry Com pany, de Max-tijn Schok Boogie en Blues Band (allebei morgen in Domburg) en de Dutch Swing College Band met Lils Mackin tosh, morgenavond bij Water land Neeltje Jans. De Bonduelle Swing Commer cial Band verzorgt vanavond het openingsconcert. Vaste on- derdelen zijn de kroegentocht (vanavond) en de streetparade (morgenmiddag) in Domburg en de vele concerten die zondag middag verspreid langs de Wal cherse kust worden gegeven. Het verdere programma: Vrijdag 15 september Domburg 14.00-20.00 uur: Diverse middagcon certen. 19.30-22 uur: De Koninckplein (voor Badhotel) - Openingsconcert Bon duelle Swing Commercial Band. 21.00-01.00 uux-: Centrum - Kroegen tocht, met optredens in vele cafés en restaurants, met The Oriental Jazz band, Jazz Team, Recycled, La Vida New Orleans Jazzband, Jazz-it, Mr. Boogie Woogie, Bandox en Char- lestown Jazzband. Westkapelle 21.30-2.00 uur: Strandpaviljoen Pa- radiso - A Taste Of Honey. Zoutelande 16.00-19.00 uur: Grandcafé De Fiets - Jazz Trio Day Off. Zaterdag 16 september Domburg 11.00-13.00 uur: Marie Tak van Poortvliet Museum - The A-Team. 12.30-14.15 uur: De Koninckplein - The Oriental Jazzband. 14.00-18.00 uur: Centrum - Streetpa rade, met Silverleaf Brassband, Ori ginal Zealand Streetparade Jazz band, Lamarotte, Big Tom's Lazy Jazzband, New Orleans Longfield Jazzcrackers en De Koninck Street parade Jazzband. 14.45-16.30 uur: De Koninckplein - Martijn Schok Boogie en Blues Band. 17.00-19.00 uur: De Koninckplein - Handsome Harry Company, 18.00-1.00 uur: Centrum - Concerten in diverse cafés, restaurants en ho tels. 19.30-22.00 uur: De Koninckplein - Sydney Ellis and her Midnight Preachers. Meliskerke 13.30-16.00 uur: World of Silk - Blue Jeans Big Band. Neeltje Jans 19.30-23.00 uur: Delta Plaza - Dutch Swing College Band Lils Mackin tosh. Oostkapelle 20.00-24.00 uur: Hotel Bos en Duin - Friends of New Orleans. Westkapelle 20.00-1.00 uur: Strandpaviljoen Pa- radiso - Not James Dean. 20.30-23.30 uur: Recreatiecentrum De Viking - Champagne Charlie. 22.00-1.00 uur: Kasteel van Batavia - Mr. Boogie Woogie. Zondag 17 september Vlissingen 12.00-13.30 uur: St. Jacobskerk - Jazzkerkdienst met Sydney Ellis and her Midnight Preachers. 14.00-18.00 uur: De Leugenaar - Trio Kar. 14.30-18.00 uur: Soif - Cleanhead Barefoot 15.00-13.00 uur: De Bourgondiër - Jazzebel. 17.00-21.00 uur: Solskin - Nuages. Dishoek 15.00-18.00 uur: Duinlust - Recy cled. Domburg 12.30-14.30 uur: De Koninckplein - Reimion Jazzband. 14 00-17.00 uur: Zonneduin - Cham pagne Charlie 14.00-18.00 uur: HCR Centrum - The Happy Jazz Hounds. 14.00-18.00 uur: Aparthotel Bommel- jé - Firma Rood en de Groot. 14.00-18.00 uur: Walcherschen Dolp- hijn - Hot and Sweet. 15.00-18.00 uur: De Koninckplein - Josef Lam Jazzband. 15.00-18.00 uur: Duingalerie - Misty. Oostkapelle 13.30-16.30 uur: Kasteel Westhove - Naquine. 14.00-17.00 uur: Strandpaviljoen De Lage Duintjes - Lazy River Jazz band. 14.00-17.00 uur: Strandpaviljoen Berkenbosch - Bluesbox. 14.00-18,00 uur: Het Rijswijksche Huis - Trio Grande. Serooskerke 16.00-20.00 uur: Gasterij Ströskerke - Quintet Special New Orleans. Vrouwenpolder 14.00-18.00 uur: Breezand - Dee Dee Hot Five. Westkapelle 14.00-17.00 uur: Recrealiecenlx-um De Viking - Evergreen Swingtet. 14.00-17.00 uur: Polderhuis - Paradi se Jazzband 16.00-20.00 uur: Strandpaviljoen Pa- radiso - Muzz. Zie ook www.jazzbythesea.nl. i Amerikaanse zangeres na zeven jaar weer hoofdact jazzfestival door Rolf Bosboom DOMBURG - Ze was de ster s Jan Jazz by the Sea in 1999, met optredens in De Parel in Dom- 'burg en de Grote Kerk in Veere. .Nu, zeven jaar later, is de Ameri kaanse zangeres Sydney Ellis te- mg op het Walcherse jazz- feslival Opnieuw is ze, samen met haar nieuwe band Midnight t Preachers, de grote act van de zaterdagavond en staat ze cen taal bij de traditionele jazz- kerkdienst op zondagochtend. 'Zegroeide op met gospel. „Toen klein was, sleepte mijn moe- feme naar de kerk om te zin- p. Zo is het ooit begonnen. He! zingen zat blijkbaar in mijn Woed, want mijn moeder was «eek zangeres." 1 'Haai' grootste wens was profes sioneel zangeres te worden, Mar die ambitie stond jaren- •ta! op een laag pitje. „Ik was getrouwd, had vijf kinderen." Die situatie liet geen ruimte om [aaneenzangcarrière te werken. N'adat het huwelijk was ge stand, ontmoette ze haar huidi- - ge echtgenoot. „Hij zei: je moet e droom proberen waar te ma- -ken." Podiumdebuut Hij zette haar ook op het spoor 'ta jazz en blues. In 1991, in middels 44 jaar oud, maakte El- lis haar podiumdebuut tijdens P jamsessie in een jazzclub, taarze het publiek maar vooral zichzelf verbaasde, ook omdat «voor het eerst mellow zong in p.aats van met de vaak luide s^em dxe bij gospel hoort. -ioenhad ik nog maar één num- manNfean and evil van Ex-nesti- «Allen. Nu heb ik een repertoi- te van meer dan tweehondei-d «ngs, van onder anderen Nata- r w L°k' ®*na Simone en Dinah F Washington, mijn favoriete zan- De Amerikaanse zangeres Sydney Ellis treedt twee keer op tijdens het Walcherse jazzfestival. foto Ruben Oreel geres aller tijden." Twaalf jaar geleden verhuisde ze naai' Duits land. „In Europa krijgt de kunst veel meer steun van publiek en overheid dan in Amerika. Ex- zijn hier ook meer gelegenheden om op te treden met blues- en jazzmuziek dan in Ameiïka, waar men toch vooral gericht is op rock en rap." Ellis richt zich op, zoals ze het zelf noemt, uptown blues en downtown jazz. „Het is de klas siekere, verfijndere voi-m van blues en jazz. Vandaag de dag is er heel veel moderne jazz die ik niet goed begrijp. Het is alleen nog maar instrumentaal. Ik hou van de melodie in de oudestijl- jazz." Ze maakte tot nu toe vier al bums, waarbij ze blues, jazz en gospels afwisselt, evenals eigen nummers en covers. „In novem ber ga ik in Nederland een nieu we cd opnemen, met eigen com posities en één cover, van Nina Simone. Het album komt in ja nuari 2007 uit." Vorig jaar vorm de ze een nieuwe begeleidings band: de Midnight Preachers, met Alvin Nicholson (piano), Rick Cotton (orgel), Felix Dixon (tenorsax), Wendell Carroll (drums) en Lester Lands (bas). De meesten van hen wonen, net als Ellis, in Duitsland. Lands komt speciaal voor Jazz by the Sea overvliegen uit Los Angeles. Dixon, die ook in Amerika woont, moet verstek laten gaan en wordt dit weekeinde vervan gen door de vermaarde Neder landse jazzsaxofonist Robert Veen. Voordeel De begeleidingsband bestaat uit allemaal Afro-Amerikaanse mu sici. „Plet grote voordeel is dat zij dezelfde achtergrond hebben als ik. Ze voelen echt de beteke nis van de nummers die ik zing. Soms werk ik ook met Duitse musici, maar dan merk je met een het verschil. Ze voelen de nummers minder goed aan, ze begrijpen ze niet echt en spelen alleen wat er staat." Muziek is nu eenmaal meer dan noten reproduceren, vindt ze. Muziek moet je zelf ten volle be leven. „Mensen zeggen ook vaak dat ik zing alsof ik helemaal in het nummer zit. Ik moet er ook zelf helemaal achter kunnen staan, volledig zeker van mijn zaak zijn. Om die reden doe ik geen verzoeknummers." Volgend jaar wordt Ellis zestig, maar ze heeft het gevoel dat ze in de bloei van haar zangcar rière vei-keert. „Ik zal daarom nooit met pensioen gaan." Morgenavond combineert ze jazz en blues, maar tijdens de kerkdienst op zondagochtend zingt ze gospel, een genre dat ze altijd is blijven beoefenen. „Mijn hart ligt toch vooral bij de blues en jazz. Laat mijn moe der het maar niet horen, want die denkt nog steeds dat ik al leen maar gospel zing." Sydney Ellis and her Midnight Preachers, morgenavond op het plein voor het Badhotel in Dom burg (19.30-22.00 uur) en zondag in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen (jazzkerkdienst, 12.00-13.30 u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19