latuur inzetten bij kustbeheer Successen helpen aquacultuur verder KRAS.NL 1ZC Natuur gaat niet op slot door EU-regels Proef met Japanse oesters als kustverdediging Commissaris van de koningin: niet alsmaar doorgaan met verhogen dijken anC. Blok ribute IJzeren Michiel staat er slecht bij SAUERLAND MECKLENBURG BERLIJN EIFEL MOEZEL TEUTOBURGERWALD SPREtWALD Hilton DORTMUND Uj^pifin van der Werf - Het hoeft niet al- Dongunstigte zijn dat er heel verwilderde Japanse ocs- sindeOosterschelde liggen. fevorm kunnen doen al: van aangesloten rif- de oesters mogelijk als extra buffer in iraeuigmg. een praktijkonderzoek in Verschelde willen vier we- L.,Mannelijke instellingen dit Roeken. Het NIOO in Yer- seke is één van deze instituten. Het is cle bedoeling vlakbij Sta- venisse, op de Slikken van den Dortsman, een kunstrif van Ja panse oesters te maken van een halve hectare. Als het kunstrif is aangelegd, zal worden nage gaan of het sterk genoeg is om de kracht van golven te vermin deren. Metingen zullen onder wisselende omstandigheden plaatsvinden. Bij een stevige wind, als er geen wind is. Bij ver schillende tij hoogten. Het kunst rif komt vrij hoog op de slikken te liggen, ongeveer op Normaal Amsterdams Peil. De verwach ting is dat het effect op de golf beweging daar het grootst is. NIOO-onderzoeker T. Bouma realiseert zich dat het wellicht vreemd overkomt dat verwilder de Japanse oesters aan de éne kant worden weggevist uit de Oosterschelde en dat er aan de andere kant een kunstrif van wordt gemaakt. „Het lijkt tegen strijdig, maar dat is het niet. Plet is onmogelijk alle wilcle Ja panse oesters uit de Oosterschel de te halen. Het is daarom zaak er het beste van te maken en een goede balans te vinden tussen op de éne locatie weghalen en op de andere juist laten liggen." Verwilderde Japanse oesters eten uit dezelfde ruif als mosse len en kokkels. Ze zijn voedsel- concurrenten. Ook de recreatie heeft er last van, maar de uit heemse schelpdieren - in 1964 binnengehaald door oesterkwe kers - kunnen ook helpen Zee land droog te houden. Het idee is ook dat met oesterriffen het afkalven van platen en schorren in de Oosterschelde kan worden afgeremd of gestopt. Het onder zoek op de Slikken van de Dorts man moet daar duidelijkheid over verschaffen. Het afkal vingsproces is de grootste be dreiging voor het natuurlijke ka rakter van de Oosterschelde. Wanneer cle praktijkproef be gint, is nog onbekend. Het wach ten is op de laatste vergunning. Naast het NIOO in Yerseke wer ken het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ), de Radboud Uni versiteit Nijmegen en het Water loopkundig Laboratorium in Delft mee aan de proef. iuBinus Antonisse DDELBURG - „We kunnen (alsmaar doorgaan met het van de dijken. Laat de natuur meewerken eigen veiligheid." Com- van de koningin W. van lier zei dit gisteren tijdens ibijeenkomst van de nationa- jeslerpartij in Middelburg. tr een volle Nieuwe Kerk Idhij een hartstochtelijk plei- ji voor een andere aanpak het kustbeheer. „Daar is verzet tegen en er zal verandering in denken no- 2ijn. Steeds meer Zeeuwen zich gelukkig om, naar se toe." Van Gelder merkte dat langzaam, met tegensla- l en emotionele weerstand, age is van een herwaarde- «P de verhouding tussen lli commissaris stelde dat Zuicl- door de deï veiliger is dan ooit. we kunnen niet tevreden leunen, we moeten an andere wijze naar het lerende kustverdediging kij- i.'Als redenen noemde hij de «Igen van de klimaatveran- ing (zeespiegelrijzing) en de adowkanten van de delta- (zoals een drastische tussen de waterbek- aterkerend Gelder pleitte niet alleen irandere aanpak van de kust- dediging, ook voor een ande- re benadering van zout en zoet. „Eén hectare oesters brengt, ze ker in de toekomst, meer op dan één hectare suikerbieten." Hij toonde zich voorstander van vor ming van brede waterkerende zones. De commissaris voegde eraan toe dat de kust méér is dan een verdedigingslinie. Zij is ook eco nomisch, ecologisch en sociaal zeer belangrijk. „Je kunt zeg gen: die zeespiegelrijzing duurt nog zó lang, waar maken we ons druk over. Maar als je wacht, ben je straks te laat. Oplossin gen kosten tijd, we moeten nü beginnen", aldus Van Gelder. Zijn pleidooi kreeg een warm onthaal van K. Peeters, Vlaams minister van openbare werken, energie, leefmilieu en natuur. Hij maakte duidelijk dat Vlaan deren de veiligheid tegen over stromingen al op een andere wij ze benadert. Het zogenaamde Sigmaplan, dat over een veiliger Zeeschelde gaat, is daartoe vo rig jaar flink aangepast. Peeters vertelde dat meer ruim te aan de rivier gegeven wordt door de natuurlijke overstro mingsgebieden in ere te herstel len. Daarnaast zijn honderden hectare kunstmatige overstro mingsgebieden voorzien. Voor een deel wordt het getij in deze gebieden toegelaten. Peeters: „We willen Vlamingen op een andere, betere manier bescher men tegen het water." Niet alleen langs de Schelde, ook langs de Noordzeekust, meldde hij. De huidige norm van 1 overstromingskans in 1000 jaar wordt daar losgelaten, in die zin dat dichtbevolkte ge bieden een zwaardere bescher ming krijgen dan dunbevolkte. Dat wordt in een kunstveilig heidsplan uitgewerkt. Peeters ging kort in op de plannen voor uitbreiding van het Zwin. Als het meezit kan midden 2008 de uitbreiding beginnen. De twee bestuurders spraken tij dens de vierde bijeenkomst van de Nationale Zeeuwse Oester partij, een jaarlijke happening ter promotie van Zeeland. '£S - De Jan C. Blok Tribute, vrijdag 22 september wordt louden in café Baarends in t$,is een voorzichtige poging «en traditie te vestigen. concert ter nagedachtenis de onlangs overleden pio- 'n roll met mu- met wie hij samenspeel- lanmakkelijk elk jaar wor- i herhaald. Jan Blok speelde t heel veel muzikanten sa il. Voor de tribute zijn al mu iten benaderd, maar er kun- ier nog meer bij. Zij moeten h melden via jfelius@zee- Zanger Sjef Her- uit Middelburg verzorgt presentatie. De aanvang is uur en de entree gratis. wordt wordt gevraagd me- «abilia als foto's, cassettes en ipselsmee te nemen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De gietijzeren versie van Michiel de Ruyter is er nog slechter aan toe dan werd veronder steld. Het beeld van de Vlissingse zeeheld krijgt over an derhalf jaar een restauratie. Sinds een paar dagen kijkt Michiel de Ruyter aan tegen witte zeilen. Niet van schepen, maar van een steiger. En in dat geheimzinnige hokje kreeg hij gistermiddag be zoek van een ambtenaar, een restaurateur en iemand van Monumentenzorg. Het drietal bestudeerde de staat waarin het beeld verkeert. Hun conclusie? Die is duide lijk: slecht. „Nog slechter dan we dachten", overstemt G. de Looff van de gemeente het oordeel. „Nu konden we eindelijk dichtbij staan. Die sokkel houdt het geen vijftien jaar meer, had de restaurateur voorspeld. Het brokkelt nog net niet af, maar is wel aan alle kanten behoorlijk ge scheurd. En het beeld van De Ruyter zit vol roest. Voor al onder zijn armen kun je bobbels zien: daar is vocht onder het schilderwerk gekomen. Dat kon gebeuren, doordat het beeld van boven open is. Misschien moet dat dicht." Maar 'Michieltje' staat meer te wachten. Een nieuw lik je verf, om te beginnen. Volgende week komt iemand het beeld schuren, in de primer zetten en het beeld in de originele kleur schilderen. Vandaar de steigers. Boven dien komt volgende week ook de restaurateur terug voor een kostenraming. Die loopt in de tonnen, verklapt De Looff alvast. Gelukkig heeft de gemeente de tijd om dat bij elkaar te zoeken. Het beeld wordt pas in 2008 of 2009 gerestaureerd. Sowieso na het De Ruyter-jaar maar ook na het verkrijgen van alle vergunningen. Dat zijn er nogal wat. Van Monumentenzorg is er een nodig, van de gemeente, maar ook van het waterschap omdat wordt gewerkt op de zeewering. De Looff: „Bovendien weten we nog niet hoe we het beeld uit elkaar moeten halen. Het is een zwaargewicht van tien ton. Dat doe je niet even. Nu zijn we ertoe ge dwongen." foto Lex de Meester cjoorErnst Jan Rozendaal DEN HAAG - De door Europe- stMtuurregels beschermde ge- Wen gaan niet op slot. Minis- [er Veerman (CDA, Land bouw, Natuur en Voedselkwa- b'eit) gaat de Natuurbescher- odugswet zo aanpassen dat be slaande activiteiten in gebie den die vallen onder de Euro pese Vogel- en Habitatrichtlij- "en zonder veel belemmerin- jjl® kunnen doorgaan, heeft bij de Tweede Kamer toege- De Kamer debatteerde giste- over de aanwijzing van •Naiura 2000-gebieclen. Dat gebieden waarin be- •wermde plant- en diersoor- jenin stand moeten worden ge- ouden, of waarvan de popula- «e moet worden hersteld. Boe- vissers en recreatie-onder nemers in die gebieden zijn toigdat ze straks niets meer mogen. Mosselseetor •We laten die gebieden in eco- "omische zin doodbloeden", de LPF-Kamerlid Van den nnk. VVD-Kamerlid Snij- der-Hazelhoff uitte haar zor gen over de Zeeuwse mossel- sector die 'met de handen in het haar zit', over de recrean ten op de stranden van de Voordelta en over de surfers in het toekomstige zeereservaat bij Schouwen. Veerman deed zijn best 'india nenverhalen' uit de wereld te helpen. Hij betoogde dat de Nederland se interpretatie van de Europe se richtlijnen 'zo krap moge lijk' is. De bedoeling is econo mische activiteiten in de na tuurgebieden zoveel mogelijk ruimte te geven. Daarvoor komt hij met een ver soepeling van de Natuurbe schermingswet. In 2009 moet in beheerplannen zijn vastge legd wat wel en niet mag in Natura 2000-gebieden. Alle be trokkenen praten daarover mee. Tot het zo ver is, geldt voor de meeste activiteiten in de be treffende gebieden geen ver gunningsplicht. Nu staat nog in de wet dat ie mand die in een natuurgebied iets wil, moet aantonen dat hij geen schade aanricht. De zoge noemde 'passende beoorde ling' die daarvoor moet wor den gemaakt, kost veel geld. Veerman wil de bewijslast om keren. Het wordt nu de over heid die moet aantonen dat een bepaalde activiteit schade lijk is. Een uitzondering geldt voor activiteiten waarvoor op basis van andere wetten - bijvoor beeld de Visserijwet - een vergunning is vereist. Daarvoor moet wel een passen de beoordeling worden ge maakt. Toch schiet minister Veerman ook de mosselsector te hulp, zoals gisteren in de PZC al werd aangekondigd. Zandbanken De huidige bepalingen bij Na tura 2000 leken de permanent overstroomde zandbanken in de Waddenzee bij voorbaat tot verboden gebied voor mossel vissers te verklaren. De minister verandert de tekst zodanig, dat eerst een onder zoek naar de natuurwaarden van deze banken wordt ver richt. Pas daarna wordt beslo ten in hoeverre planten en die ren daar moeten worden be schermd. Opheffing innovatieplatform vormt geen belemmering door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het twee jaar ge leden opgerichte Innovatieplat form Aquacultuur (IPA) heeft goed gewerkt. Toch wordt het opgeheven, omdat het bedrijfsle ven er niet aan mee wil betalen. Commissaris van de koningin W. van Gelder, voorzitter van het platform, is niet bang voor een impasse. „Niets is beter voor innovatie dan successen. En die zijn er." Minister Veerman heeft een eva luatie van het IPA naar de Twee de Kamer gestuurd. De rol van het platform wordt 'alom ge waardeerd' en heeft geleid tot 'een meer innovatief klimaat'. Missie geslaagd. Maar er zijn ook bedenkingen. Veerman blijft wel streven naar vernieu wing, maar het IPA heft hij op. Wat vindt Van Gelder ei-van? Hoe kijkt u terug op het IPA? „We hebben goed gewerkt. Het eerste half jaar ontmoetten we nogal wat weerstand. We heb ben laten zien dat Nederland in de wereld niet voorop loopt op het gebied van aquacultuur, Het besef dat vernieuwing urgent is, is daardoor toegenomen. Ieder een realiseert zich dat er geen re den is voor zelfvoldaanheid. En partijen zijn bereid om het pro bleem gezamenlijk op te lossen, wat een compliment is voor een vrij traditionele sector waar men niet gewend was elkaar een voordeeltje te gunnen." Toch concludeert het ministerie dat het IPA tekortgeschoten is in het opheffen van bureacrati- schebelemmeringen. „Het is naïef als je verwacht dat de bestaande regelgeving, die de afgelopen 25 jaar is ontstaan, binnen anderhalf jaar buiten spel kan worden gezet. Dat heb ben we ook niet geprobeerd. Wij hebben bevorderd dat er binnen de bestaande regelingen meer ruimte is voor experimenten. Ik distantieer me dan ook van die conclusie. En de vaststelling dat uw be stuurlijke invloed in dit opzicht te beperkt was om het IPA effec tief te laten zijn? „Ik heb mijn bestuurlijke in vloed daar überhaupt niet voor aangewend, omdat ik van begin af aan heb aangegeven dat het naïef is te denken dat je de regel geving buitenspel kunt zetten. Verder heb ik namens het plat form juist een heel plezierig en regelmatig contact gehad met minister Veerman en de top van het ministerie." Bloedt de innovatie dood nu het bedrijfsleven geen geld in het IPA wil steken? „Ik denk het niet. Ik hoop dat wat is opgestart tempo houdt en dat het besef blijft dat verande ring een kans is en niet altijd een bedreiging. Bedrijven ste ken wel geld in innovatieve pro jecten. We hebben het hier over een sector die voor een groot deel in Zeeland zetelt. Recente voorbeelden bewijzen dat het goed gaat: met het uitzaaien van kokkels op land, de commissaris- mossel, de Zeeuwse tong, land bouwers die zagers kweken. Niets is beter voor innovatie dan zulke successen. Je hoeft niet altijd een instituut op te tui gen om een ontwikkeling door te laten gaan. Belangrijk is wel dat er nog steeds veel energie in vernieuwing moet worden ge stopt, Dat besef ontmoet ik wel. degelijk in de sector." Vrijwel iedere vr., za., ma. van 2/10 t/m 27/10 verblijf in Van der Valk Resort Linstow**** inclusief ontbijt ligt aan de rand van Linstow en op ca 2,5 km van de Krakower See o.a. restaurants, subtropisch zwemparadijs en speelparadijs de bruisende stad Berlijn met o.a. de bekende Brandenburger Tor Schwerin,de stad van de zeven meren in een natuurgebied de Markt met de Marienkirche en het Rathaus in de plaats Rostock de historische stad Güstrow met o.a. de middeleeuwse basiliek het oude vissersplaatsje Warnemünde,aan de Oostzee Reisnummer AUTO 17.736, zie www.kras.nl/17736 Informatie, voorwaarden en boekingen: kbabSm^ www.kras.nl www.kras.nl www.kras.nl www.kras.nl f. vrijdag 15 september 2006 (Advertentie) Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 25/9 t/m 30/10 verblijf in Hotel Mercure Schwaghof**** in Bad Salzuflen in mooie bosrijke omgeving, net over de grens in Duitsland gratis parkeergelegenheid, gebruik zwembad,fitness en sauna vele prachtige wandel- en fietsmogelijkheden in de fraaie natuur de oude stad Lemgo met het prachtige Rathaus en vakwerkhuizen de stad Osnabrück waar u heerlijk kunt winkelen Hameien, bekend van het sprookje de Rattenvanger van Hameien de gezellige Altstad van Bielefeld met o.a. vele interessante musea Reisnummer AUTO 17.626, zie www.kras.nl/17626 3-/4-/5-/8-daagse auto reis Duitsland Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 18/9 t/m 30/3/2007 verblijf in het luxe 4-sterren hotel Mercure Hagen aan de rand van Sauerland, vlakbij het centrum van Hagen o.a. bar, restaurant, lounge, overdekt zwembad en gratis parkeren prachtige omgeving met heuvellandschap en vakwerkhuizen het bergstadje Altena met de burcht met interessante musea het Sealife Centre en het bekende Westfalenpark in Dortmund het vestingstadje Attendorn, gelegen in het dal van de Bigge Winterberg, Warstein, het kuuroord Willingen en Lüdenscheid Reisnummer AUTO 17.589, zie www.kras.nl/17589 Vrijwel iedere vrijdag en maandag van 29/9 t/m 27/10 verblijf in het luxe 4-sterren Sorat Hotel Cottbus het hotel ligt in het oude stadscentrum van de stad Cottbus ontbijt, lunchpakket, diner en drankjes tussen 18.00 en 21.00 o.a. sfeervol restaurant, bar, terras, sauna en fitnessruimte uitgestrekte Spreewald waar u heerlijk kunt fietsen en wandelen het leuke stadje Spremberg, gelegen aan de oevers van de Spree Dresden met o.a. de bekende Semper Opera en de Hofkirche het nabij gelegen Polen met prachtige dorpjes en mooie natuur Reisnummer AUTO 17.506, zie www.kras.nl/autol 7506 4-/5-/8-daagse autoreis Noord-Duitsland 073-5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.; 10.00-15.00 uur Of boek bij één van onze 18 reisbureaus! 4-/S-/8-d»»gte autoreis Duitsland Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 25/9 t/m 30/3/2007 verblijf in hotel NH Trier, inclusief ontbijtbuffet aan de Moezel en vlakbij het centrum van de oude stad Trier o.a. restaurant, bar, overdekt zwembad en parkeergelegenheid de stad Trier met o.a. stadspoort de Porta Nigra en de Basilika gezellig winkelen of wandelen door vele pittoreske straatjes sprookjesachtige middeleeuwse kastelen de Eifel, prachtig gebied met liefelijke stadjes, glooiende heu vels en uitgestrekte bossen Reisnummer AUTO 17.629, zie www.kras.nl/17629 4-/5-daagse autoreis Duitsland 4-/5-/8-daagse autoreis Duitsland 3-/4-/5-daags© autoreis Duitland Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 3/11 t/m 29/12 verblijf in het Hilton Dortmund**** inclusief ontbijtbuffet ligt zeer centraal, bij het Westfalenpark en de Westfalenhallen o.a. bar, restaurant, binnenzwembad, sauna, solarium en fitness het grootste overdekte winkelcentrum in Oberhausen;CentrO het 700 jaar oude Lüdenscheid met de ringmuur en het stadhuis v.a.23 november kunt u fantastisch kerstshoppen op de grootste en mooiste kerstmarkt van Europa, met meer dan 300 kraampjes en sfeervolle verlichting en de hoogste kerstboom van Europa Reisnummer AUTO 73.637, zie www.kras.nl/73637

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17