PZC Twist rond aanpak Koekoeksweg Informatie toegankelijk maken MODE SHOW PZC Gimbrère Provincie teert contouren van verkeersongeval Oude Koena wordt gesloopt fymende twee jaar geen budget voor veiliger maken van Aagtekerkse polderweg Hypotheken Verzekeringen Pensioenen tord e„ Midden-Zeeland: 0113-315520; Brasanderen: 0114-372770; 5U 020-4562500. „jjdag 15 september 2006 editie Walcheren 21 september 10.00- 13.30- 16.00 19.00 uur reserveren gewenst LANGE DELFT 16 MIDDELBURG TEL.NO. 01 1 8 - 61 2036 Tekort maatschappelijke zorg VLISSINGEN - Dat het niet goed gaat met Maatschappe lijke Zorg Walcheren (MZW), is bekend. De Walcherse welzijnswethouders hebben de instantie onlangs opgehe ven. Nu blijkt MZW dit jaar ook nog eens te kampen met een tekort van een miljoen euro. Dat heeft de Vlissingse wet houder E. Walrave gisteravond aan de gemeenteraad ver teld. Ze zei er ook bij dat Vlissingen veertig procent moet ophoesten, dus vier ton. Raadsleden reageerden ontsteld op de mededeling. ,,Ik vind dat de begroting gewijzigd moet worden", sprak Wal rave. „Daarna gaan we analyseren hoe dit heeft kunnen gebeuren." Van Gelder voorzitter bij Arduin GOES - Commissaris der Koningin voor de provincie Zee land, W. van Gelder wordt de nieuwe voorzitter van de raad van toezicht van Stichting Arduin; een instelling voor verstandelijk gehandicapten. Van Gelder volgt in januari huidig voorzitter J. van der Doef op. Die Vlissingse oud-burgemeester heeft twaalf jaar deel uitgemaakt van de raad van toezicht van Ar duin, een college dat het functioneren van de raad van be stuur controleert. Langere deelname staan de statuten van de stichting niet toe. Commissaris Van Gelder neemt de taak op zich in de maand dat hij door het bereiken van het 65e levensjaar het ambt van Commissaris der Koningin moet neerleg gen. Eerste paal seniorenwoningen VLISSINGEN - De bouw van het appartementencomplex voor senioren aan de Vlissingse Van Dishoeckstraat kan beginnen. De bouwgrond is er klaar voor; de eerste paal is gistermiddag geslagen. ITet complex met 33 huurappartementen, verdeeld over vijf bouwlagen, komt op het voormalige brandweerter rein. Projectontwikkelaar Marsaki verwacht het gebouw in december 2007 te kunnen opleveren. Plet project is in feite de aftrap voor de omvangrijke herontwikkeling van het Scheldeterrein. Opnieuw diefstal bliksemafleider GOES - In Goes is opnieuw een bliksemafleider gestolen. Was eerder deze week een pand aan de Livingstonéweg het doelwit, in de nacht van woensdag op donderdag is van het dak van een bedrijfsgebouw aan het Stations plein een bliksemafleider ontvreemd. Het is de dieven te doen om het koperdraad van de blik semafleider. door Emile Calon MIDDELBURG - De contouren van het slachtoffer van het ver keersongeval op de Stations- brug in Middelburg zijn niet meer te zien. Een aannemer heeft vannacht het bewuste deel van de brug opnieuw geteerd. Na een ongeval schildert de poli tie altijd de contouren op het wegdek om de plaats te marke ren voor technisch onderzoek. Dat gebeurt in de regel met een spuitbus met verf op kalkbasis, zodat na afloop van een onder zoek die markeringen eenvou dig zijn te verwijderen. Maandagavond, na het dodelijk ongeval van de zeventigjarige Middelburgse vrouw, werd ech ter door de politie echte verf ge bruikt, zodat die contouren gis terochtend nog nog steeds zicht baar waren. Na het overschilde ren met zwarte verf door mede werkers van de provincie waren ze nog steeds herkenbaar. Volgens de politie had de leve rancier van de spuitbussen het verkeerde materiaal geleverd. De politie heeft de provincie, de beheerder van de brug, inmid dels haar excuses aangeboden. De provincie besloot gisteroch tend, toen duidelijk was dat ook na overschilderen de contouren nog zichtbaar waren, het bewus te deel van de brug opnieuw te laten teren, aldus gedeputeerde T. Poppelaars. Hij stelde dat hoe dan ook zo snel als mogelijk de verfsporen verwijderd moesten worden. Aanvankelijk ging de gedepu teerde er nog vanuit dat het werk mogelijk pas maandag zou worden uitgevoerd. Het lukte echter om al voor gisteravond een aannemer te vinden die het werk kon doen. I. Lamse, hoofd regio vaarwegen van de provin cie, stelde gisteren dat vandaag het bewuste deel van de brug op nieuw is geteerd. Kosten Provincie en politie hebben geen afspraken gemaakt over een verdeling van de kosten zo dat de rekening van het teren door de provincie betaald wordt. De hoogte van het be drag was gisteren nog niet be kend. Advertentie zeeuwse almanak Het gesprek in dat Goese kan toor ging over een fraai pak dat een van de collega's zich aan had laten meten. Lof en een niet geringe mate van af gunst waren zijn deel. „Ja wel", voegde hij er aan toe om de collega's nog ivat meer te prikkelen „Dit pak komt uit China. Waarop een van zijn collega's eerst bedenkelijk naar zijn uit dijende buik keek en vervol gens wilde weten: „Verkopen ze die ook voor dikke Chine- Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie Oranje Fonds Op zaterdag 16 september is de Landelijke Ontmoetingsdag. Vanaf 14.00 uur houden sociale organisaties Open Huis, ook bij u fndebuurt. U bent van harte welkom om daar uw buurtgenoten i te ontmoeten en te zien hoe zij werken aan een leefbare buurt. Kijk voor een adres en programma bij u in de buurt l opwww.oranjefonds.nl of bel tijdens kantooruren 030-6598055. Komt u ook? J (Advertentie) als jevoig van-gestegen productief eh lüsiraütiekosten is een aanpassing van 3biiramentsori)zen nolaas noodzakelijk, iii verpand hisrmep,"71 jrr.de' jpjnnerrientstarieven per 1 oktober 2006 als volgt vastgesteld. Betaling abonnen ent automatisch acceptgiro per maand 21,50 24,50 per kwartaal 61,50 64,50 per halfjaar 119,60 122,60 per jaar 236,00 239,00 Genoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen het bestaande van de PZC. Indien u de PZC per post ontvangt/worden de Bferouwen erop dat abonnees, die een machtiging tot automatische afschrijving rwbben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe het alfabet van Zeeland Pgilh Ramakers DOMBURG - De gemeente Veere hoeft voorlopig niet op financiële bijdrage van het Waterschap Zeeuwse Eilanden (IfZE) voor een veiliger Koe koeksweg bij Aagtekerke te re- lenen. Waterschapbestuurder B.van de Hoef meldt dat het wa terschap een budget heeft van jaarlijks vier ton voor dit soort ingrepen. Het geld is de komen de twee jaar al gereserveerd VOor veiligheidsmaatregelen op andere wegen. Wethouder J. Melse van de ge meente Veere reageert gepi keerd. Hij vindt het zondermeer i een verkeerde keuze van het wa- terechap. De Koekoeksweg is ge- 'vaarlijk voor fietsers. „De weg lis gevaarlijker geworden nadat pwaterschap de weg heeft ver breed en aangepast", zegt hij. Schijnveiligheid (De door het waterschap dit voor- naar aangelegde fietssuggestie- fslroken hebben voor een schijn heiligheid voor fietsers gezorgd, zegt hij. De Koekoeksweg is niet alleen breder gemaakt, op de rechte stukken heeft de weg geen middenstreep meer. De maximumsnelheid voor automo bilisten is teruggebracht van tachtig naar zestig kilometer. „Ik heb van veel mensen ge boord dat zich voor hun ogen le vensgevaarlijke situaties heb ben voorgedaan. Automobilis- h, die zich aan de zestig kilo meter houden, worden door on rustige automobilisten inge haald, die uitwijken naar de fietsstroken. De tegemoetkomen de fietsers moeten de berm in." Het college van B en W en de Ziekenhuisbaas Simons spreekt GOES - Hans Simons, oud- staatssecretaris voor volksge zondheid en de huidige direc teur van het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes, komt maandag bij de Goesc ouderenbonden pra len over de toekomst van zijn De bijeenkomst in het Gasthuis aan de Kievitlaan 64 begint om 14,00 uur met een inleiding door Na de pauze kan iedereen hem vervolgens bevragen. Het Bon- Groot-Goes heeft de :t belegd. vormt het feit dat de 'ereld enorm in be weging is, ook in Zeeland waar de verschillenden ziekenhuizen haar samenwerkingsvormen zoe ken. dorpsraad Aagtekerke hadden van meet af aan weinig vertrou wen in de jongste ingreep van het waterschap. „Dat geld (circa anderhalve ton) had ingebracht moeten worden in de aanleg van een vrijliggend fietspad. Dat is de enige manier om de rechte, lange polderweg, veilig voor fiet sers te maken", zegt Melse. Van de Hoef zegt dat die opmer king hem bevreemdt. „Waarom wint de gemeente Veere dan bin nenkort advies in van Veilig Ver keer Nederland om een oordeel te vellen over de veiligheid van de weg? Veere is zelf nog niet overtuigd over de (on)veiligheid van de weg." Van de Hoef zegt dat uit tellin gen blijkt dat het aantal fietsers dat gebruikmaakt van de Koe koeksweg gering is. Daardoor staat de Koekoeksweg op plaats 33 van gevaarlijke wegen. Melse meent dat fietsers de weg nu mijden, omdat ze bang zijn daar te rijden. „Daardoor wordt die telling beïnvloed." Volgens Van de Hoef zijn er veel wegen in Noord-Zeeland die druk en gevaarlijk zijn. „Maar als de gemeente veel geld over heeft voor de aanpak van een weg, dan wordt daardoor de prioriteitsstelling op de rang lijst beïnvloed." Subsidieert Veere met een roy aal gebaar, dan stijgt de Koe koeksweg met stip. De redene ring van het waterschap is dat hoe onveiliger de weg, hoe meer geld een gemeente overheeft voor de aanpak ervan. Volgens berekeningen van het waterschap kost de aanleg van een vrijliggend fietspad 1,3 mil joen euro. De gemeente zal dat bedrag volledig op moeten hoes ten, als ze wil dat de Koekoeks weg binnen twee jaar wordt aan gepakt. „Ik ben hierover diep te leurgesteld", zegt Melse. „We hebben er veel voor over. Maar dit bedrag is niet redelijk." Ooit reisden de melkblikjes van de Vlissingse melkfabriek Koena de hele wereld over. Nu wordt de laatste, troosteloze herinnering gesloopt. door Selma Osman VLISSINGEN - De Koena ver dwijnt uit het stadsbeeld van Vlissingen. De voormalige melk fabriek wordt binnenkort ge sloopt om plaats te maken voor de plannen voor het Schelde- kwartier. Slopers van Sagro zijn deze week begonnen met het leeghalen van het gebouw. Over twee weken komt een kraan in actie voor het grove werk. Verscholen in een doodlopend zijstraatje van de Van Dis hoeckstraat, vlakbij de hoofd poort van De Schelde, valt het fabriekje nauwelijks meer op. Het meer dan honderd jaar oude gebouw is vervallen en gaat schuil achter een appartemen tencomplex en kantoren van De Schelde. Veel Vlissingers wer den er in hun jonge jaren op uit gestuurd om karnemelk te gaan halen 'bie 't weeshuis'. De Koe na lag namelijk pal naast het rooms-katholieke weeshuis. J. Visser nam het bedrijf in 1915 over van ondernemer Horstman. Hij besteedde zo veel geld aan affiches dat Koena (een verwij zing naar melkproducten die kwamen 'na de koe') een begrip werd. Vlissingse marinemannen vertelden melkblikjes met het woord Koena tot in Soerabaja te hebben gezien. Visser maakte ook reclame met een brief van Albert Schweizer die in 1931 schreef met blikken melk - 'als liefdegave gezonden' - drie ne gertjes op te voeden. In de Scheldebuurt was het ja renlang een komen en gaan van melkboeren. In 1948 kwam de Koena in handen van de grote melkindustrie. Hollandia sloot de fabriek midden jaren vijftig als gevolg van een hevige con currentiestrijd in de zuivelindus trie. De Schelde nam het ge bouw over en bewaarde er alles wat de werf overhad, van oud ge reedschap tot een tandartsstoel van de bedrijfsgeneeskundige dienst. Ook lagen er kanonnen van de Vlissingse schietvereni ging De Fles en mocht de mo- foto Lex de Meester delspoorbaanclub er treinen en huisjes opslaan. De waardevol ste Schelde-attributen zijn in de jaren negentig ondergebracht bij het maritiem Muzeeum. De rest wordt nu ingepakt en elders opgeslagen. Voor schietvereniging De Fles komt het leegruimen van het ge bouw onverwacht. Eén van de le den sloeg alarm toen hij zag dat er spullen uit de oude melkfa briek werden gehaald. De Fles wist haar spullen op tijd te red den. De schietvereniging hoopt met hulp van de gemeente Vlis singen snel een nieuwe opslag plaats te vinden. door Emile Calon VLISSINGEN - Directeur Cees Hamann is zeer verguld met de toekenning van een Nationaal Keurmerk aan de Vlissingse bi bliotheek. Tegelijkertijd geeft hij aan dat die toekenning ook een signaal is naar andere ge meenten, andere bibliotheken, dat het nodig is nieuwe wegen in te slaan. Zijn bibliotheek heeft daar wel de medewerkers voor en krijgt daar ook de ruim te en het budget voor van de ge meente, boft hij. Veel andere in stellingen niet en kunnen zich daarom niet ontwikkelen tot een plaats waar op een toeganke lijke manier begrijpelijke infor matie is te halen. De Vlissingse bibliotheek is al Advertentie lang niet meer een instelling waar mensen in hoofdzaak komen om boeken en andere in formatiedragers te lenen. In 1998 nog wel. Toen kwam 98 procent van de bezoekers naar 't Spui om iets te lenen. Dat per centage bedraagt nu 56 procent, aldus Hamann. „De anderen ko men informatie opzoeken." Die komen voor bijvoorbeeld het opvoedbureau, voor de sociale raadslieden, om een vaktijd- schift te lezen of komen gewoon met een vraag aan de balie. Per jaar geeft de Vlissingse biblio theek op tienduizenden vragen antwoord, weet de directeur. Daarnaast probeert zijn in stelling ook steeds meer daar te zijn waar om informatie wordt gevraagd, zoals op scholen en in het ziekenhuis. In de laatste instelling gaat het niet alleen om lectuur en literatuur voor de patiënten, maar ook om vakinformatie voor het perso neel. Dat beleid om met informatie naar buiten te treden, wordt voortgezet, aldus de directeur. Hij kent nog genoeg instellingen en bedrijven waarmee hij wil sa menwerken zodat die medewer kers op een eenvoudige manier toegang krijgen tot informatie. Want het wordt volgens hem steeds moeilijker om de juiste in formatie te vinden. Er is immers zoveel informatie voorhanden, 'een woud vol', dat het nodig is dat een instelling als een biblio theek het rubriceert. Hij wijst Directeur Cees Hamann ziet in de toekenning van het Nationaal Keurmerk voor 'zijn' bieb een signaal voor andere bibliotheken dat een bibliotheek al lang niet meer een boekuitleenhuis is. foto Ruben Oreel daarbij naar bijvoorbeeld het grote aantal instellingen dat zich bezig houdt met opvoedpro- blemen. De Zeeuwse bibliothe ken brengen in kaart wat die al lemaal doen en laten. Samen met de bibliotheken van Hengelo en Haarlem kreeg 't Spui woensdag het keurmerk. De invoering daarvan moet de kwaliteit van de bibliotheken waarborgen, aldus de Vereni ging van Openbare Bibliothe ken (VOB). Als blijkt dat een bi bliotheek niet in aanmerking komt voor het certificaat, kan deze niet worden opgenomen in het landelijke netwerk van open bare bibliotheken. Hamann be nadrukt dat de bibliotheek een plaats is waar iedereen begrijpe lijke informatie moet kunnen ha len. Dus ook mensen die niet of nauwelijks kunnen lezen of die de middelen niet hebben om op een andere manier aan informa tie te komen. Zo kunnen cliën ten van de sociale dienst gratis in 't Spui internetten. Dat is een service waaraan niet veel rucht baarheid wordt gegeven, aldus de directeur, maar een die wel zeer belangrijk is. „Iedereen moet hier terecht kunnen." Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 Thuis in,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13