PZC Huisjesmelkers in Kasteelstraat Dikke lagen vogelpoep in Westkapelle Aanpak overlast van horeca op Vlasmarkt en Plein 1940 Maandmenu 23,50 September flissingse buurt bezorgd om, soms illegale, kamerverhuur Stratenmaken Uit modern living easy living Foto Licfe»'"-315649 1 S^itSÏctie pzo. n I ;:jtbus31.4460 AA Goes jgJSKSmSand: 0113-315520; Ci-Vlaanderen: 0114-372770; ^ionaal: 020-4502500- 14 september 2006 s/u,,yp.UQS. >terano s Vooraf gemengde salade met gebakken geitenkaas omwikkeld met spek gegarneerd Als hoofdgerecht gegrilde doradefilet met een limoen-ansjovis saus editie Walcheren VUSSINGEN - Huisjesmelkers slaan hun slag in de Vlissingse Kasteelstraat en omstreken. Ho ge huizen, met nog meer ruimte, zijn favoriet: ze worden volge stopt met studenten en Oost-Eu ropeanen. Dat beweren bezorg de buurtbewoners. #n van de bewoners, M. Slagt, pakt er een complete studie na. Huizen die te koop staan, houdt hij in de gaten. Wie erop afkomt, of kamers vervolgens worden verhuurd en of daar wel ren vergunning voor is afgege ven. Zo nee, dan dient Slagt be- zivaar in bij de gemeente. Het is «enoeggeweest, vindt hij. ,0nze buurt verandert. Het was ten jonge gezinsbuurt met men sen die in hun huis investeren, i verdwijnen veel huizen in de oden van huisjesmelkers, die ioveel mogelijk geld willen ver lenen. Zij zorgen heus niet alle maal voor een mooie gevel. Ze ilaatsen overal betonnen muren het huis, noem het cellencom plexen, en ze vertellen bewoners iet wanneer het huisvuil wordt pgehaald. Dat staat buiten, net als al die fietsen, die bij het huis boren. Het straatbeeld wordt er niet aantrekkelijker op." Zinkput in huis Samen met buren is Slagt gaan lellen. „Ongeveer dertig procent skamerverhuur. Dat worden er steeds meer. Soms blijkt dat de gemeente daar niet eens een ver gunning voor heeft afgegeven. Een oude bakkerij hier is volge stopt met oost-Europeanen. In dat huis staat een zinkput waar het water uit stroomt, hun was goed drogen ze op straat. Achteraan in de Kasteelstraat is een blok van zes huizen, die bij elkaar horen. In één van die hui zen woont E. Michielsen. Er zit nog een alleenstaande man, maar de rest is allemaal kamer verhuur. „Het zou zo leuk als er eens een gezin kwam wonen. Ik herken de buurt niet meer. Mijn overbuurman, die op leeftijd is, is gevraagd of hij zijn huis niet wil verkopen. Een hoog huis." Slagt zegt geneigd te zijn zélf die huizen te kopen, om wantoe standen te voorkomen. „Of sa men met andere buren, of in elk geval handtekeningen te verza melen en actie te voeren." Geen beleid Vaak schrijft hij de gemeente, of hij belt de betrokken ambte naar. „Die doen er niks aan. Let terlijk zegt hij: wij hebben geen beleid, dus wij verstrekken die vergunning maar. Terwijl an dere steden zoals Dordrecht en Leeuwarden duidelijke criteria kennen. Maximaal tien procent van de huizen mag kamerver huur als bestemming hebben. En die mogen niet naast elkaar gelegen zijn. Die gemeenten erkennen de invloed op de huiswaarde en de woonomge ving." Wethouder T. Verhage van volkshuisvesting doet dat niet. Wel erkent zij een hoge con centratie van kamerverhuur in de Kasteelstraat. „Dat is ons opgevallen. Zorgwekkend wil ik dat niet noemen, maar burgers zijn kennelijk bezorgd. Zij er varen overlast. Dat hebben we eerder gezien in de Schelde- straat." Toen heeft de gemeente actie on dernomen. Dat gaat ze nu ook doen, belooft Verhage. „In elk geval één pand blijkt geen ver gunning voor kamerverhuur te hebben. Daar gaan we achter aan. Verder hoop ik nog voor het eind van dit jaar een beleid over kamerverhuur te hebben ontwikkeld. Dat bestaat nu in derdaad nog niet. Daar is sim pelweg nooit reden toe geweest. Nu hebben we die wel." Celstraf voor beroepsoplichter MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een beroepsoplichter uit Hoedekenskerke vijftien maanden cel opgelegd. De man heeft in 2004 en 2005 on dernemers uit Dirksland en Middelharnis voor 340.000 eu ro gedupeerd. Aan andere slachtoffers moet de 49-jarige man 2000 euro schadevergoeding betalen. De Bevelander deed zich voor als een bonafide zakenman, die keramische vazen, tuinmeubelen en huishoudelijke ar tikelen aan een ondernemer te koop aanbood. Met een vlotte babbel wist hij bij het slachtoffer 285.000 euro af te troggelen, want de goederen werden nooit gele verd. Het tweede slachtoffer werd opgelicht voor 55.000 euro: het geld dat de ondernemer leende aan de oplichter voor de inkoop van een partij mobieltjes. In de strafmaat werd ook nog stalking van een (ex-) partner meegenomen. De man geniet met name in Zuid-Nederland een kwalijke reputatie op het gebied van oplichting en flessentrekke rij. Klaverblad regelt gratis film GOES - Mensen met een handicap kunnen gratis naar de film tijdens het festival Film by the Sea. Patiëntenplat form Het Klaverblad en de festivalorganisatie hebben dat geregeld met financiële steun van de Provincie Zeeland. De actie hoort bij de manifestatie 'UIT goed voor ieder een!' waarmee Het Klaverblad uitgaan toegankelijker wil maken voor mensen met lichamelijke of verstandelijke be perkingen. Zij kunnen ook een begeleider gratis meenemen. Het festi val zondert premières en speciale voorstellingen uit van de actie. Wie geen begeleider heeft kan er één vinden via de website van het festival via het forum 'MovieMates! www.filmbythesea.nl Goes verrijkt met Da Vinciplein GOES - Goes heeft zichzelf verrijkt met een Da Vinci plein. En dat komt tussen de nieuwe derde Zeelandhal, het nieuwe vrijetijdscentrum met onder meer een bios coop én de bestaande Zeelandhallen. Wethouder S. van 't Westeinde (WD, economische za ken) heeft dit deze week bekend gemaakt bij het bereiken van het hoogste punt van de derde Zeelandhal. Zij sprak daarbij de woorden: „Ik hoop dat iets van dat geniale - van Leonardo da Vinei - op de bedrijfsvoering van de Zeelandhallen gaat afstralen en daarmee indirect op Goes." De nieuwe weg naar de Zeelandhallen vanaf de rotonde vlakbij de Deltaweg (Goes-Zierikzee) is ook vernoemd naar Da Vinei. Het Da Vinciplein moet eind 2006 klaar zijn, met de derde Zeelandhal. De oplevering van het vrijetijdscentrum is voorjaar 2007 gepland. (Advertentie) Orvkkery vanmiddag 16.00 uur overhandiging ie exemplaren vanher boek door de auteur Marrijn Adelmundaan Bert van Leerdam (Omroep Zeeland) en Wim Scholten (SCEZ) vanavond 19.00 uur Kees Slager interviewt de auteurs Mauk Mulder, Frank Robroek en Henk Sti over hun boek De machteloze werknemer vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met kleine lekkernijen, lasagne en stracciatelle €12,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 Markt 511 Middelburg T0118 886 886 IMJJJ.iJJiJJJi.il VLISSINGEN - Na weken van trillen begint eindelijk het resultaat in zicht te komen: een fraaie Branderijstraat in Vlissingen. Met vlakke stenen, natuursteen welteverstaan, net als op het Vierwindenplein. Binnenkort volgen de Oude Markt en de Lepelstraat. Alleen zijn niet alle mensen uit de Lepelstraat even trots. Want ze krijgen weliswaar een stoep om trots op te zijn, maar de parkeerplaatsen voor hun deur, die verdwijnen. De gemeente verwijst naar de parkeerkelder in de Fonteyne. Daar is plek zat. foto Lex de Meester door Edith Ramakers WESTKAPELLE - In de Zuid- straat van Westkapelle weten ze niet meer wat ze moeten doen om de gemeente op de overlast van vogelpoep te wijzen. Ruim tien jaar strijken spreeuwen, kauwen en duiven bij bosjes neer in de toppen van de hoge ie pen, waar ze slapen en poepen. Het stinkt er, het is er vies en het is 'er haast onleefbaar'. „Hier wapperen geen blauwe vlaggen, zoals op de stranden, maar zwarte", zegt Sien Roelse, initiatiefneemster van de vlag- genactie. De vogels trekken er 's ochtends (Advertentie) 1 de Jonge Hoek van Dijke wersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl op uit en keren 's avonds, volge geten, terug naar de hoge bo men in de Zuidstraat. „Dan hoor je de vogelpoep vallen. De ene na de andere, daar zit vaak geen seconde tussen", weet Roel se inmiddels. Deze zomer is het erger dan alle andere jaren. De stoep en straat zijn wit uitgeslagen van de vo gelpoep. Het is in het Westkap- pels bebouwd gebied de groot ste verzamelplek van vogels. „Als je 's ochtends de deur open doet, word je onpasselijk van de stank en moet ik haast overge ven. Dat overkomt me dag in dag uit. Bij droog weer is het erg, bij regenachtig weer is de mestgeur nog erger", zegt Frans de Hoop, ook uit de Zuidstraat. Zijn kinderen mogen niet voor het huis spelen. „Niet alleen om dat het vies is, maar ik denk dat het niet gezond is om te vaak met uitwerpselen in contact te komen. En ook de veertjes prik kelen de luchtwegen, waardoor weer infecties kunnen ontstaan. Dat heb ik ook van de GGD ge hoord." De GGD Zeeland bevestigt dat er uit frequent contact met de uitwerpselen en veertjes gezond heidsklachten kunnen ontstaan. Ze wijzen op een goede hygiëne en bewoners moeten vaak hun handen wassen. Meer kan de GGD niet doen, zegt een mede werkster. Voor het bomenbeleid is de gemeente Veere verant woordelijk. Bij de gemeente kon gisteren niemand een reactie ge ven. Fietsers en wandelaars mijden bij het vallen van de avond de Zuidstraat of trekken een sprint je om geen vogelpoep op hun hoofd te krijgen. „We hebben de door Emile Calon MIDDELBURG - Eind dit jaar moet het wat rustiger zijn voor de bewoners van de Vlasmarkt en Plein 1940, zo verwacht de Middelburgse beleidsambtenaar H. Huige. Hij heeft samen met collega's van verschillende gemeentelijke diensten de horecabedrijven al daar bezocht en gekeken of ze voldoen aan alle milieu-eisen. Ook is onderzocht of ze de brandveiligheidseisen en bouw voorschriften naleven en hoe veel bezoekers er maximaal bin nen mogen. Aan de hand van die inventarisa tie is bepaald welke maatrege len de bedrijven moeten nemen (Advertentie) om te voldoen aan alle eisen. Een aantal bedrijven heeft te ho ren gekregen dat ze wat aan de geluidsoverlast moeten doen, bij voorbeeld een geluidssluis of ge luidsbegrenzer plaatsen. Zo'n begrenzer wordt door de gemeente afgesteld en verze geld. In theorie is het volgens Huige mogelijk zo'n begrenzer te omzeilen. Als bij een nacon- trole blijkt dat dat is gebeurd, riskeert zo'n ondernemer een fik se boete. De ambtenaren van de gemeen te gaan de komende tijd ook langs bij horecabedrijven in an dere delen van de gemeenten Middelburg. (Advertentie) Lange Delft 48, Middelburg De stoep onder de iepen in de Zuidstraat in Westkapelle is bedekt met een dikke li spreeuwenpoep. foto Ruben Oreel gemeente al zo vaak gevraagd om een goede oplossing te beden ken, maar maatregelen tot nu toe zijn allemaal lachertjes ge bleken", zeggen de buren. Vorig jaar werden geluidskasten ge plaatst. De vogels zouden door angstkreten en roofvogelgelui den verjaagd worden. Maar na twee dagen gingen de vogels bo venop de kasten zitten. De vogels laten zich niet eenvou- (Advertentie) Uw dealers in Zeeland: MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie) Industrieterrein Arnestein Grenadierweg 17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 www.bouwcenterdehoop.nl dig verjagen. Kauwen en kraaien zijn bovendien be schermd en kunnen niet worden afgeschoten. „Maar ik ben nu wel zover dat ik de vlammenwer per erop zou willen richten. Ik word er wanhopig van", zegt De Hoop. De buurt stelt nu voor om de bomen te toppen, want daar door zouden de iepen niet meer de hoogste bomen van de omge ving zijn en zouden de vogels op zoek gaan naar een andere ver blijfsplaats. Als de gemeente de stoep heeft schoongespoten, ligt er een dag later weer een dikke laag stront. „Er moet nu echt goed worden ingegrepen. Niet al leen de stranden zijn belangrijk, ook de hoofdstraat van Westka pelle", zegt Roelse. zeeuwse almanak Dezer dagen brengen de kinT deren hun nieuwe schoolfo to's mee naar huis. De kiekjes worden veelal vroeg in het schooljaar gemaakt, als ieder een nog met een frisse blik in het schoolleven staat. Zo moeten schoolleidingen al thans redeneren. Bepalender lijkt hoe de fotograaf de klas jes tegemoet treedt. „Wat een strakke gezichten!" merkte de buurvrouw op, toen ze het plaatje zag van de groep 1 waar haar buurjon gen nu bij hoort. „Er kan geen lachje van af bij die kin deren!" „Welnee", riep diens vader te rug. „Da's de nieuwe pas poortgeneratie. Daar worden ze nu vast voor opgeleid." Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9