Taliban zijn steeds gewelddadiger Duitse militairen naar Libanon Zweden zweren bij tolpoortjes Spanje repatrieert bootvluchtelingen naar Senegal Kamp bezoekt troepen in Uruzgan Veel slachtoffers bij gifschandaal Ivoorkust Tienermeisjes verkrachten en mishandelen leerlinge bondskanselier Merkel spreekt van historisch besluit i BERLDN - De Duitse regering 5 ïil 2100 militairen naar Liba- 'sturen als bijdrage aan de vN-missie UnifiL Dat maakte i kondskanselier Merkel gisteren Wkend. op"merk"elijke collectie berco PARIJS - De extreme zomers die Europa al jaren teisteren, worden steeds onvoorspelbaar der. Volgens Zwitserse weten iers die onderzoek naar klimaatverandering hebben ge daan, worden de zomermaan den steeds vaker gekenmerkt door zware regenval óf door hit tegolven. Vandaag publiceren zij hun be- jen in het Britse weten- sehapsblad Nature, lat er zich klimaatveranderin- en voordoen, was al langer be- Het is nu echter voor het lat er onderzoek is gedaan naar de oorzaken dat de weers omstandigheden van jaar tot jaar zo sterk variëren. Volgens «onderzoekers is dit te wijten tan de complexe relatie tussen prachtigheid en de tempera tuur van de lucht in combinatie het opwarmen van de aar- Pit het onderzoek blijkt dat de kans op regen en overstromin gen de komende jaren vooral toe- Kfmt in vochtige gebieden. Maar bewoners in droge regio's nvooral Midden- en Oost-Euro- kunnen volgens de onderzoe- :ers rekenen op extreme hitte golven en droogte. Naarmate de temperaturen op ue rest van het continent op lopen, kruipt bovendien de hete en droge Zuid-Europese kli maatzone steeds verder naar het noorden. De klimaatveranderin gen zouden pas rond de eeuw wisseling hun hoogtepunt berei ken ANP/AFP Afrikaanse bootvluchtelingen komen bij van de ontberingen van hun reis in de haven van Arguineguin op Gran Canaria. door Henk van den Boom FUERTEVENTURA - Spanje is begon nen met de remigratie van duizend ille gale bootvluchtelingen. Gisteravond vertrok de eerste charter van Air Euro pa met vijftig illegalen aan boord vanaf Fuerteventura naar de Senegalese hoofdstad Dakar. Eerder deze week beloofde de minis ter van Binnenlandse Zaken van Se negal, Ngom, mee te werken om de stroom illegale vluchtelingen in te dam men. In mei kwamen de regeringen van beide landen ook al een remigratieplan overeen, maar toen bleef het bij één vlucht. Senegal staakte de medewerking om dat de Spaanse politie volgens Dakar de illegalen had voorgelogen over de be stemming van de vlucht. Senegal eist nu dat Spanje de vluchtelingen 'waar dig en conform de mensenrechten' be handelt. De repatriëring is het resultaat van di plomatiek overleg op het hoogste ni veau tussen Spanje en Senegal. Vorige maand tekenden beide landen een over eenkomst om gezamenlijk de clandestie ne emigratie naar de Canarische Eilan den terug te dringen. In de eerste acht maanden kwamen 24.000 Afrikaanse economische vluchtelingen aan op de ei landen. Een onderdeel van de overeenkomst zijn de preventieve maatregelen waar door voorkomen wordt dat de emigran ten door mensensmokkelaars een valse toekomst in Europa wordt voorgespie geld. De Spaanse vice-premier De la Ve ga zei in het parlement dat de afgelopen maanden duizend mensenhandelaren zijn opgepakt die achter de enorme stroom illegale zouden zitten. Politie en justitie op de Canarische Ei landen kunnen het probleem niet meer aan. Dagelijks verschijnen klaagverha- foto Borja Suarez/RTR len in de Spaanse media van functiona rissen die zeventien uur per dag niets anders doen dan de verhalen van de ille galen aanhoren. Op basis daarvan moe ten zij beslissen of zij kunnen worden te ruggestuurd of dat zij mogen blijven. In die gevallen worden zij na veertig da gen op straat gezet en verdwijnen zij in het illegale circuit. Naar schatting telt Spanje een miljoen illegalen. De regering heeft bekendgemaakt dat mensen 'zonder papieren' dit keer niet moeten rekenen op een algemeen par don, zoals twee jaar geleden. Toen wer den meer dan een half miljoen illegalen gelegaliseerd. GPD door Scott Peterson KABOEL - Vol vertrouwen ver telt de Talibanstrijder hoe de Af ghaanse moslimrebellen hun strijd tegen de Amerikaanse en Navo-troepen opvoeren. Hij waarschuwt dat de 'nieuwe' Ta liban radicaler en gewelddadi ger zijn en gebruik maken van de nieuwste technieken. En dat de jihad die zij voeren zich nu uitstrekt tot ver buiten het land, net als Al Qaeda. „Het is onderdeel van onze stra tegie om het Iraakse jihadmo- del naar Afghanistan te bren gen", aldus de strijder. „Ik wil wraak en martelaarschap. Dat wil iedere moslim, deze kans om in het paradijs te komen. Het geweld zal hier nog veel er ger worden." Hij doelt op zelf moordaanslagen, aanslagen op ambtenaren, te liberale geeste lijken en gewone burgers. Dit naast de guerrillatactieken die de Taliban inzetten tegen de westerse troepen in de zuidelij ke provincies Helmand en Kan dahar. „Als wij niet effectiever te werk gaan tegen de goddeloze wester se troepen, dan verliezen we de strijd", meent de Talibanstrij der. Als hij erop gewezen wordt dat bij aanslagen op Amerikaan se militairen vaak ook onschul dige burgers omkomen, reageert hij: „Ik ben erg blij met de moord op de Amerikanen, hoe wel ik wat droevig ben over de dood van de Afghanen. Maar het is oorlog." De Pakistaanse president Mus harraf zei onlangs dat de Tali ban nu gevaarlijker zijn dan Al Qaeda. „De Taliban vinden hun oorsprong onder de bevolking, daarvan was bij Al Qaeda geen sprake." Sügnze redactie buitenland ABIDJAN - Het gif dat in ver scheidene woonwijken in de Ivo- haense havenstad Abidjan is ge- "mpt, heeft tot dusverre meer vijftienduizend slachtoffers "emaakt. Zes mensen zijn als ge- t0|g van het gif overleden, 23 lig gen m ziekenhuizen. Meer dan vijftienduizend men- ÏÏÊ^'^Bsverschij nse- h nebben medische hulp ge ëcht. Dit hebben de Ivoriaanse 2jteiten §isteren medege- y™19 augustus in de ha- gelost door het schip Probo r3™ "at in Nederland was ge- rcl' De verwerking zou in Ivoorkust goedkoper zijn. In Ivoorkust zijn echter geen facili teiten voor de verwerking van het giftig afval. Franse deskundigen zeiden gis teren dat dringende haast gebo den is om het giftige afval te iso leren en te verwij deren. Volgens de experts is het gif al in de me ren en rivieren rond Abidjan te rechtgekomen. Te laat Naar verwachting zal premier Banny dit weekeinde drastische maatregelen aankondigen om verdere vervuiling te voorko men. Maar volgens de deskundi gen kan het dan al te laat zijn voor de landbouwgewassen en vissen. ANP/AFP KABOEL - Minister Kamp van Defensie heeft gis teren een bezoek gebracht aan de Nederlandse mi litairen in Tarin Kowt. Het was het tweede bezoek van de bewindsman aan het Nederlandse kamp in de Afghaanse provincie Uruzgan. Eerder bezocht hij Kamp Holland toen het nog werd opgebouwd. De minister wilde weten hoe de zaken verlopen sinds de overdracht begin vorige maand van het commando van de Amerikanen aan de Isaf, de troe pen van de Navo. foto Rick Nederstigt/ANP „Er heeft een verschuiving plaatsgevonden", waarschuwt ook H. Karzai, directeur van het Onderzoekscentrum voor Con flict en Vrede in Kaboel (Caps). „De Taliban hebben lokale be langen, maar omarmen nu de wereldwijde jihad en willen een strijd der beschavingen ontkete nen." Vanaf juli is het aantal aanslagen volgens Caps met 60 procent toegenomen. De politie berichtte dat het aantal slachtof fers met 400 procent toenam waarbij het in driekwart van de gevallen om burgers ging. „Zij hebben de tactieken uit Irak overgenomen", erkent W. Mozhdah, ambtenaar op het ministerie van Buitenlandse Za ken. „In het verleden maakten zij geen gebruik van zelfmoord aanslagen en bommen met af standbediening. Deze methoden blijken uiterst effectief. De Tali ban zijn ook veel gewelddadiger geworden. Zij slachten mensen af, onthoofden hen. Dat gebeur de voorheen niet. .Vroeger von den zij videoboodschappen 'ha- ram' (verboden door de islam), maar zij maken er nu volop ge bruik van. Ook de voortvluchti ge leider van de Taliban, mullah Omar, maakt nu gebruik van vi deoboodschappen." Zelfs in ver gelijking met de wrede video-op namen van onthoofdingen die vanuit Irak of Tsjetsjenië de we reld rondgaan, zijn de video's van de Taliban extreem wreed. „Met deze boodschappen kun nen zij de bevolking angst aanja gen. Haar doen geloven dat de regering en de internationale troepenmacht geen bescherming bieden", meent Karzai. CSM donderdag 14 september 2006 door Windy Kester STOCKHOLM - Rechtszaken, demonstraties, dreigen met sabo tage. Toen de Zweedse hoofd stad Stockholm in januari een proef begon met een verblijfshef- fing voor automobilisten, was 77 procent van de inwoners te gen. Er werd beloofd dat de burgers na een testperiode van zeven maanden, hun zegje mochten doen in een referendum. Zondag is het zo ver en uit onderzoek is al gebleken dat nu minstens 56 procent voor behoud van de tol poortjes zal stemmen. „De resul taten zijn boven verwachting", erkent G. Söderholm van Stock- holms kantoor voor milieuhef fing. Het doel van het 38 mil joen euro kostende project was het verkeer in de spits met 10 tot 15 procent te reduceren. Tij dens de testfase bleek dat er ech ter 22 procent minder auto's het centrum van de stad inreden. „Mensen merken dat er tijdens de proef minder files waren en dat zij sneller op hun werk kwa men. Daarom is de algemene me ning omgeslagen", denkt hij. Daarnaast bleek de technologie goed te werken waardoor er wei nig klachten over verkeerde re keningen of gesloten slagbomen binnenkwamen. „Meer parkeerplaatsen, minder auto's, betere lucht en beter openbaar vervoer", somt een au tomobilist de voordelen op. „Voor die voordelen betaal ik graag iets meer. Zeker nu ik merk dat het sinds de proef voor bij is weer helemaal dichtslibt." De Kamer van Koophandel en sommige politieke partijen zijn echter bang dat de heffing op de lange duur ten koste gaat van de; economische groei. Ook is de op brengst van de heffing, 40 mil-, joen euro na zeven maanden, la ger dan verwacht. Stockholm opereert met drie ta rieven variërend van 1,07 euro tot 2,15 euro afhankelijk van. het tijdstip van de dag. Voor half zeven 's ochtends en na half zeven 's avonds rijdt iedereen- gratis de stad binnen. De op* brengsten worden geïnvesteerd in openbaar vervoer en verbeter- ring van de wegen. Als het referendum zondag uit draait op een 'ja', dan moet dé zaak nog door het parlement be krachtigd worden. Verwacht wordt dat de verblijfsheffing be gin volgend jaar officieel kan worden ingevoerd. GPD Elf doden bij aanslag Turkije DIYARBAKIR - Het dodental door een explosie - vrijwel ze ker een bomaanslag - in de Oost-Turkse stad Diyarbakir is opgelopen tot elf. Er zijn veertien gewonden, lie ten medische functionarissen in de hoofdzakelijk door Koerden bewoonde stad gisteren weten. De explosie deed zich dinsdaga vond voor bij een bushalte in een stadspark waar zich veel theehuizen bevinden. Op het mo ment van de ontploffing was het er erg druk. Uit het eerste onder zoek bleek dat de bom waar schijnlijk per ongeluk is geëxplo deerd in het park. „De explosie gebeurde, terwijl de afstandsbe diening werd vervoerd", aldus een verklaring. ANP/AFP (Advertentie) Chinees vermoordt danseressen PEKING - Een 56-jarige Chinese man heeft de afgelopen" tien maanden zeven danseressen om het leven gebracht. De lichamen van de vrouwen werden na hun dood in stuk ken gehakt, waarna de lichaamsdelen werden achtergela ten in putten en onder bruggen. De man pleegde de moorden in zijn badkamer. Daarna verkocht hij de juwelen van zijn slachtoffers. ANP/RTR Vier maanden voor rozijnendief BERLIJN - Een 63-jarige Duitser brengt de komende vies maanden achter de tralies door, omdat hij niet kon stop pen met het stelen van rozijnen en druiven. „Genoeg is genoeg", oordeelde de Duitse rechter gisteren nadat de senior opnieuw in het beklaagdenbankje had. plaatsgenomen. De man was net voor de tweede keer voor waardelijk vrij toen hij werd opgepakt voor het stelen van twee zakken rozijnen. Hij vertelde dat hij zichzelf niet kan inhouden omdat hij dol is op zoet. ANP/RTR Orale seks kan kanker veroorzaken STOCKHOLM - Hetzelfde virus dat baarmoederhalskan ker kan veroorzaken, blijkt via orale seks ook tot kanker aan de amandelen te kunnen leiden. Die waarschuwing ui ten onderzoekers van het Karolinska Instituut in de Zweedse hoofdstad Stockholm. In de afgelopen dertig jaar is het aantal gevallen van kan ker aan de tonsillen in de regio Stockholm verdrievou digd. terwijl andere vormen van kanker een stuk minder snel toenamen. De onderzoekers stellen dat de toename van amandelkanker wordt veroorzaakt door verandering van de seksuele gewoonten en de daling van de leeftijd waarop mensen voor het eerst seks hebben. ANP Hormonenmaffia België nog actief BRUSSEL - De hormonenmaffia is nog steeds actief in België. Vorig jaar werden twee keer zo veel runderen posi tief getest op groeihormonen als in 2004. De Belgische jus titie schat dat minstens één op de tien koeien met verbo den middelen is vetgemest. In totaal werden 250 veehan delaren betrapt op het gebruik van verboden middelen.- Ook werd een netwerk van handelaren in groeihormonen opgerold met vertakkingen naar Spanje en voormalige Oostbloklanden. GPD Politie raakt onderlings slaags GROZNY - Aan de grens tussen de Russische deelrepu blieken Ingoesjetië en Tsjetsjenië zijn verschillende eenhe den van de politie met elkaar slaags geraakt. Daarbij zijn volgens de Tsjetsjeense politie zeker zeven doden en twin tig gewonden gevallen. Een colonne van een speciale eenheid uit Tsjetsjenië stuit te in het naburige Ingoesjetië op een grenscontrole van de verkeerspolitie. Die wilde weten wie de gemaskerde ge vangene was die de Tsjetsjenen uit Ingoesjetië wilden mee voeren. De weigerachtige houding van de Tsjetsjenen leid de vervolgens tot een vuurgevecht. In deelrepublieken rond het chaotische Tsjetsjenië wordt- vaak geklaagd over het brute geweld van speciale Tsjetsj eense eenheden of milities die ook over de grens invallen, doen en moorden plegen. ANP/AFP Steeds meer extreme zomers jjJwiMSmeenk piRUS - Drie Franse tieners t vijftien tot achttien jaar Utel ten veertienjarige mede- yi#e op een internaat gemar- jjto verkracht. De vier meis ki,pen op dezelfde kamer. De drie sloegen en trapten hun slachtoffer, drukten brandende sigaretten uit op haar handen en benen en verkrachtten haar met een kleerhanger. Dat ge beurde ruim een week geleden. Over de motieven van de ver dachten is nog niets bekend. Zij hebben volgens de krant Le Monde, die zich baseert op bron nen bij de politie, wel toegege ven dat zij hun kamergenote ern stig te grazen hebben genomen. De twee jongsten zitten sinds vrijdag in hechtenis en de oudste is in afwachting van haar voorgeleiding voor de on derzoeksrechter op vrije voeten. Het internaat in Sonchamp bij Versailles waar de vier verble ven, is gespecialiseerd in de op vang van tieners die uit huis ge plaatst zijn omdat zij zijn mis handeld. De krant Le Parisien citeerde een rechter die zei dat hij nog nooit zo iets gruwelijks heeft meegemaakt. ANP a iforAchiHe Prick J Kurkel noemde het een 'histo- 1, |seh' besluit omdat voor het fast sinds het einde van de li fweede Wereldoorlog is dat Duitse militairen in de buurt m Israël gestationeerd wor- e fe. Voor veel Duitsers is het on- l fekbaardat Duitse troepen be- K:<ken zijn bij een conflict e waarin ook Israël partij is. ij Desondanks wil de regering nu •I (och'haar verantwoordelijkheid Men'. „Wij hebben een bijzon- s fee verantwoordelijkheid als gaat om het voortbestaan tan de staat Israël", zei Merkel sieren. „Die moeten we nu ne- aen ij Op voorhand werd in Duitsland door alles en iedereen uitgeslo- I ten dat er Duitse grondtroepen 33ar de grens met Israël ge- jtuurd zouden worden. Nie rand in Duitsland moet er aan fenken dat een Israëliër getrof- fezou worden door een Duitse icgeL De bijdrage bestaat daar- louter uit mariniers en huma nitaire hulp. Wapensmokkel De hoofdtaak van de Duitse zee nacht, onder welks bevel straks mogelijk ook Nederlandse ïN-militairen zullen opereren, is het controleren van de kust roor Libanon. De fundamenta listische Hezbollah-beweging ge bikt het water als route voor wapensmokkel. De Duitsers stu- len twee fregattenvier torpedo- haten, een verkenningsboot en een boot voor verzorging. De troepen kunnen eind deze maand al vertrekken en zullen in eerste instantie voor een jaar blijven. Naar verwachting stemt het Duitse parlement volgende week dinsdag in met de troepen zending. Alleen de liberale FDP en de Linkspartei zijn tegen. Naast cle kosten, noe men beide partijen het voor al uit historisch perspectief niet wenselijk dat Duitse mili tairen naar het Midden-Oosten gaan. De Linkspartei voegt daar nog aan toe dat 'het stu ren van militairen nog nooit iets heeft bijgedragen aan de oplossing van de problemen in die regio." GPD een uitgebreide combinatiemode op kleur en op merk gepresenteerd FRANKENWALDER, GERRY WEBER, VERSE, TAIFUN, OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5