Uitrol umts-netwerk is toch vol risico's Donner ligt onder vuur over sharia gratisminuten Woningen ontruimd na vondst verdachte koffer vodafone Onderzoeker Nibe bekritiseert Zwitsers onderzoek Handenschudden is Hoogleraar Loiie Nauta overleden ANVR bepleit betere spreiding van vakanties Nederland tegen CIA-gevangenissen geen dagelijks gebruik lies moeten nog beter worden ge spreid in de strijd tegen zwarte zaterdagen, piekdagen op Schip- bi en milieuvervuiling. Daar naast moeten leerplichtambtena ren en de onderwijsinspectie zieli soepeler opstellen zodat Ne derlanders met kinderen hun va- kantie flexibeler kunnen plan- Dat bepleit het Algemeen Neder lands Verbond van Reisonderne mingen (ANVR) in een brief aan de voorzitters van een aantal po litieke partijen. De belangenor ganisatie hoopt dat de partijen tan adviezen overnemen in de aanloop naar de verkiezingen cp 22 november. De schoolva kanties worden al gespreid, maar volgens het ANVR voldoet bt huidige schema niet. Het ANVR vindt ook dat er een i eind moet komen aan de veilig- hidstoeslagen die worden opge hoest door de klanten van lucht vaartmaatschappijen. Die kos ten moeten worden betaald uit de algemene middelen. ANP ROERMOND - De politie Roermond heeft gistermiddag tegen zes uur 71 woningen in de binnenstad van Roermond ontruimd vanwege de vondst van een verdachte koffer. De koffer was eerder die middag ontdekt. Enige tijd na de ontdekking be sloot de politie over te gaan tot de ontruiming. Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) heeft de koffer aan het begin van de avond onderzocht, maar geen gevaarlijke stoffen gevonden. De koffer stond op een binnenplaats van het appartementencomplex aan de Kloosterwandstraat, ach ter een filiaal van V&D. Aan het begin van de avond werd elders in de stad nog een verdachte koffer ontdekt. Deze lag bij een filiaal van Aldi aan de rand van de stad. Na onderzoek van het EOC bleek ook deze koffer onschadelijk. In de loop van de avond werden de afzettingen opgeruimd en konden de bewoners terug naar hun woningen. foto Marcel van Hoorn/ANP door Jeroen Hoorn en Wierd Puk DEN HAAG - De 'omarming' van de islamitische sharia door minister Donner van Justitie heeft heftige reacties losge maakt. Tweede Kamerlid Wil- ders wil dat Donner aftreedt en PvdA'er Dijsselbloem beschul digt Donner ervan 'een onzinni ge discussie' te hebben losge maakt. +4(£_r WE/vvtJL-r van pts De Tweede Kamer roept Donner vanochtend ter verantwoording tijdens een spoeddebat. Maar uitgerekend Verdonk, voor de WD minister van Integratie, deed gisteren niet mee aan het afgeven op Donner. Bij het in ontvangst nemen van het boek, waarin Donner zijn gewraakte uitspraken doet, relativeerde Verdonk de zaak. „Een theoreti sche discussie. Ik kan me niet voorstellen dat hij dat echt wil", zei ze bij de presentatie van Het land. van haat en nijd van twee redacteuren van Vrij Neder land. Donner stelt in het boek, dat hij invoering van het islamitisch recht geen probleem zou vinden, wanneer tweederde van de Ne derlandse bevolking daar voor stander van zou zijn. „De meer derheid telt. Dat is nou juist de essentie van democratie", aldus Donner. Spoeddebat Die uitspraken veroorzaakten commotie. Op initiatief van Wil- ders houdt de Kamer vandaag een spoeddebat met Donner. Wilders vindt dat Donner moet aftreden als hij zijn standpunt over de 'barbaarse sharia' hand haaft. Donner benadrukte gisteren zelf dat hij zijn uitlating strikt theoretisch heeft bedoeld. De CDA'er zei 'er alles aan te zul len doen' om te voorkomen dat in Nederland de sharia wordt in gevoerd. Wilders neemt geen ge noegen met die uitleg. „Invoe ring van de barbaarse sharia zou het einde van onze democra tie betekenen. Het behoort tot de taak van de minister van Jus titie om de democratie tot het ui terste te verdedigen." Ook de oppositiepartijen PvdA, D66 en LPF willen tekst en uitleg van Donner. Volgens PvdA-Kamerlid Dijsselbloem heeft Donner een 'onzinnige dis cussie' aangezwengeld. Ongelukkig Ook binnen het CDA heerst on vrede over Donners uitspraken. „De partij is ongelukkig met het beeld dat geschetst wordt dat de sharia hier kan worden inge voerd", zegt een CDA'er die niet bij zijn naam genoemd wil wor den. Met zijn uitspraken wilde Don ner duidelijk maken dat de strijd tegen moslimextremisten langs democratische weg gestre den moet worden. Maar daar mee neemt hij afstand van het standpunt van de fractievoorzit ter van zijn eigen CDA, Verha gen, die een verbod wil op par tijen die voor invoering van de sharia zijn omdat een 'sharia de mocratie' zou dreigen. Volgens Donner is dat standpunt onde mocratisch. GPD pagina 4 sharia wet van God door Merle Tip DEN HAAG - Het is onduide lijk of de geheime Amerikaanse detentiecentra in Europa nog steeds in gebruik zijn. Dat zei minister Bot van Buitenlandse Zaken gisteren tijdens een spoeddebat in de Kamer. De Amerikaanse president Bush gaf vorige weekt het bestaan van de detentiecentra toe, maar hij liet in het midden of ze nog 'in bedrijf' zijn. „Mijn collega Ri ce zei dat zij daarover geen me dedelingen doet", aldus Bot. „Ik heb haar duidelijk gemaakt dat Nederland het niet accepteert dat in de toekomst zulke deten tiecentra blijven bestaan." Bot kreeg veel kritiek uit de Ka mer op de wijze waarop hij rea geerde op Bush' verklaring over het bestaan van geheime CIA-ge- vangenissen in Europa. Koen- ders (PvdA) vond dat Bot zich 'als een top-Calimero' had laten afserveren door Rice. Volgens GroenLinks-Kamerlid Duijven- dak heeft Bot, 'de kop in het zand gestoken en Amerika daar mee geen strobreed in de weg ge legd hij het uitvoeren van deze praktijken'. De minister verdedigde echter zijn optreden en zei veelvuldig contact te hebben gehad met de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken over de deten tiecentra. „We moeten wel inter nationale druk blijven uitoefe nen op Amerika om dit soort de tentiecentra te sluiten." Wel moest Bot toegeven 'teleurge steld' te zijn in de antwoorden van Rice. In de Amerikaanse CIA-gevan- genissen in Europa zaten veer tien mensen vast die 'een essen tiële rol speelden in het Al Qae- da-netwerk als leider, organisa tor of deskundige met techni sche kennis', aldus Bot. GPD Advertentie Nu bij een 2-jarig Vodafone abonnement 9 maanden lang 1000 minuten per maand gratis bellen in het weekend o Naar alle vaste lijnen en Vodafone nummers binnen Nederland o Vraag naar de voorwaarden Ga naar Vodafone City Point. Geen Vodafone City Point in de buurt? Bestel via 0800-0560 ofwww.vodafone.nl make the most of now donderdag 14 september 2006 GRONINGEN - Op 77-jarige leeftijd is maandag de eme ritus hoogleraar Lolle Nauta in zijn woonplaats Gronin^ gen overleden. De Rijksuniversiteit Groningen (RuG) heeft dat gisteren bekendgemaakt. Nauta was van 1971 tot 1994 hoogleraar wetenschapsfilo sofie en sociale filosofie aan de RuG. In de jaren zeventig stond hij te boek als een marxistische filosoof. „Het is verbluffend om te constateren hoe snel Marx aan het eind van dit millennium uit het intellectue.- le debat verdwenen is", zei hij later. „Zijn economische ideeën zijn verouderd." ANP Stadsdeel vergadert fietsend AMSTERDAM - Het dagelijks bestuur van het Amster damse stadsdeel Geuzenveld-Slotermeer gaat dinsdag op de fiets vergaderen. De drie bestuurders, de notulist, de stadsdeel secretaris en een paar andere betrokkenen zul len de onderwerpen op de agenda drie uur lang al trap pend bespreken en bezoeken. Die onderwerpen kunnen bijvoorbeeld over stedelijke ver nieuwing of de lokale markt gaan, aldus een woordvoer der van het stadsdeel gisteren. „Het is geen 'funtour' (ple ziertochtje), maar echt een officiële vergadering." Voor de vergadering heeft het stadsdeel een fietskar gehuurd voor zestien personen, een overdekt vervoermiddel dat ook vaak wordt gebruikt bij vrijgezellenfeestjes. ANP Dieven stelen bliksemafleiders VEENDAM - Van een kerk in Veendam is een deel van een koperen bliksemafleider gestolen. Dat heeft een woordvoerster van cle politie in Groningen gisteren ge zegd. Het is de tweede keer in korte tijd dat er bliksemafleiders van kerken en gebouwen in de provincie Groningen wor den ontvreemd. Vorige week moesten de Martinitoren en Martinikerk het nog ontgelden. ANP Jongen (7) misbruikt klasgenotes ZWOLLE - Een 7-jarig jongetje heeft zeker een half jaar lang twee klasgenotes seksueel misbruikt. Het misbruik vond binnen en buiten zijn school in Zwolle plaats, meld de Openbaar Onderwijs Zwolle en Regio gisteren. Het misbruik op basisschool De Werkschuit werd in juni ontdekt. De school heeft de ouders van de slachtoffers aangeraden aangifte doen, maar die zagen daar vanaf. Meer dan dat het om seksueel overschrijdend gedrag ging, wil de school niet zeggen. ANP Rolstoelen ziekenhuis gestolen NIJMEGEN - De rolstoelen voor patiënten en bezoekers van het Universitair Medisch Centrum St. Radboud in Nij megen worden veelvuldig gestolen. Afgelopen zomer verdwenen 35 van de 70 rolstoelen. Eén dief werd betrapt toen hij een karretje in zijn auto laad de, een ander nam er een mee voor een familie-uitje. De directie heeft geconcludeerd dat het statiegeld van één euro niet voldoet. Door de rolstoelen te merken en makkelijk herkenbaar te maken hoopt het ziekenhuis diefstal minder aantrekke lijk te maken. GPD DE MEERN - De schoolvakan- door Ron Meershoek UTRECHT - Het schudden van handen als begroeting is geen dagelijks gebruik in het onder wijs en vormt derhalve zeker geen belemmering om het lera renberoep naar behoren uit te oefenen. Dat staat in een verkla ring van de docente economie van het Vader Rijn College in Utrecht. De directie stuurde haar vorige week naar huis, omdat zij na de zomervakantie mannen geen hand meer wilde geven. Voor heen had zij daar geen proble men mee. Zij werkt sinds een jaar op de school. De directie legt de kwestie voor aan de Com missie Gelijke Behandeling (CGB). In haar verklaring zegt de docen te dat haar besluit is gebaseerd op haar godsdienst, de islam. „Het feit dat ik mannen niet de hand schud, getuigt zeker niet van minder respect, integen deel, vanuit het perspectief van mijn godsdienst getuigt dit van een verheven vorm van weder zijds respect." Zij eindigt haar verklaring met de opmerking dat het belangrijk is dat integratie van beide kan ten komt en dat geen assimilatie wordt geëist. De docente heeft de verklaring opgesteld in over leg met haar advocaat J. Jalan- doni. Hij wilde gisteren geen na dere informatie verstrekken. Ook niet over eventuele juridi sche stappen van zijn cliënte. „Alles ligt nog open", zei hij. De school heeft de zaak overigens nog niet formeel voorgelegd aan de commissie. GPD joorEricdeBie DEN HAAG - Er kleven te veel „sico's aan een verdere uitrol het umts-netwerk in Neder land. Het is nog steeds onduide lijk of umts-netwerken, die mo- Md internetten mogelijk ma- tin. ongevaarlijk zijn voor de „gezondheid. Dat meldt on- dfrzoeker Michiel Haas van het Nederlands Instituut voor Bouw- biologie en Ecologie (Nibe). Haas komt tot die conclusie op bas van de op dit moment be ende onderzoeksresultaten. Hij vindt dat staatssecretaris fen Geel van Milieu dit voor aar te voorbarig was met zijn vaststelling dat straling van smis-masten geen schade toe brengt aan de volksgezondheid. Haas schrijft dat vandaag in de nieuwsbrief van het Nibe, dat onderzoekt en adviseert op het rebied van milieubewust en ge- jrnd bouwen. Volgens Haas srordt het tijd dat de overheid inziet dat de risico's van smts-straling voor de volksge zondheid dermate groot zijn dat ir maatregelen moeten worden genomen. Hij denkt onder meer m een drastische verlaging van de toegestane hoeveelheid &aling bij woongebieden. De rhaïsingvan veel nieuwe zend- nasten zou daarmee in gevaar somen. Zwitsers Van Geel trok zijn conclusie naar aanleiding van een Zwitser se onderzoek. De Nederlandse overheid gaf twee jaar geleden de technische universiteit in Zii- nch opdracht een deel van een eerder TNO-onderzoek te herha len. De Zwitsers meldden in juni dat umts-straling ongevaarlijk is. Voor de telecombedrijven was dat een welkome uitkomst. Veel Nederlandse gemeenten hadden de afgifte van vergunning voor het plaatsen van zendmasten ge schorst in afwachting van het Zwitserse onderzoek. Na de con clusie van Van Geel stond niets meer de verdere uitrol van het netwerk in de weg. Haas plaatst kanttekeningen bij het Zwitserse onderzoek. Zo heeft hij ontdekt dat van de 117 proefpersonen slechts 44 men sen werden geanalyseerd en meegenomen in de eindresulta ten. Bij de 73 afvallers zaten vol gens Haas diverse mensen die klaagden over migraine-aanval- len en verkrampte spieren en zelfs een bloederige tong. Een woordvoerster van Van Geel bestempelt de kritiek van Haas als onzin. „Het onderzoek was gericht op kortstondige blootstelling. Daar was op dat moment behoefte aan. De con clusies worden nu aan langduri ge blootstelling gekoppeld en dat is niet juist." Over de mogelijke gevaren van umts-straling is al enkele jaren een welles/nietes-spelletje aan de gang. Volgens de critici is het voor de telecombedrijven, die bij de veiling van de umts-fre- quenties ruim zes miljard euro neerlegden, maar ook voor de overheid van groot belang dat het netwerk wordt uitgerold. In de techniek zijn immers al gigan tische bedragen geïnvesteerd. De Wereldgezondheidsorganisa tie liet in mei weten dat 'het eni ge wetenschappelijke vastgestel de effect van radiofrequente sig nalen (zoals umts) op de gezond heid een lichte verhoging van de lichaamstemperatuur is'. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3