Waterstaat doet ligplaats voorstel PZC Hans is de perfecte huisman Nieuw licht op oud kasteel Bibliotheken houden speciale actie voor oudere lezers *12 Raadslid wil uitsluitsel over invloed architect op aanpak Markt Oplossing voor duwvaart in haven van Terneuzen in de maak Bond houdt avond over Venezuela Nieuwbouw Blaauwe Hoeve Hulst op schema donderdag 14 september 2006 door Ronald Verstraten ASSENEDE - Voor wie meer wil weten over het kasteel dat vroeger in Assenede stond, is er vanavond een bijeenkomst in het centrum van het dorp. Op de Markt wacht historisch onderzoeker M. de Vleesscha- uwer om 19.00 uur vertegen woordigers van de Nederlandse en Belgische pers op, om vervol- gens met hen in een van de om liggende staminees te duiken. Daar gaat hij vertellen over de oorspronkelijke bouwer/ar chitect van het kasteel en ont hult daarbij diens tot nu toe on bekend gebleven naam. De uit Sas van Gent afkomstige De Vleesschauwer houdt zich al jaren bezig met het kasteel. Het stond vroeger op een plek tus sen de Kasteelstraat en het voor malige station, waar nu het Ad ministratief Centrum is geves tigd. Er zitten alleen nog resten in de grond. „Het bijzondere was toch vooral de omvang. Het was erg groot voor zo'n klein dorpje. Als je kijkt naar het grondplan, dan was het net zo groot als bij voorbeeld het Prinsenhof in Gent," vertelt De Vleesscha uwer. Over het kasteel is recent een boek verschenen. Deels be vat dat informatie naar aanlei ding van vondsten die vijf jaar geleden zijn gedaan bij opgra vingen. In het boek, dat te ruggaat tot begin zestiende eeuw, wordt echter niet de naam van de architect vermeld. De Vleesschauwer ontdekte die, door nog dieper in de geschie denis te graven. „Dan blijkt dat er een gebouw als voorloper is geweest, met bewoning die teruggaat tot in de twaalfde eeuw. De bevolking was vrijwel zeker van adel, want bij nadere opgra vingen zijn bijvoorbeeld botres- ten gevonden van edelherten. Die stonden bij gewone burgers niet op het menu." Een van de bewoners van het kasteel is ook van belang geweest voor Zee land. Van 1513 tot 1517 was Andries Andries rentmeester-ge neraal voor de Westerschelde. door Wout Bareman TERNEUZEN - Er is een oplos sing in de maak voor de lig- plaatsproblematiek van de duw vaart in de haven van Terneu zen. Volgende week presenteert Rijkswaterstaat een aantal alter natieven. Als de schippersvereni ging Koninklijke Schuttevaer daarmee akkoord gaat, worden de maatregelen zo snel mogelijk van kracht. Een vertegenwoordiging van Schuttevaer treft volgende week, tijdens het periodieke Bin- nenvaartoverleg Scheldemond, delegaties van Rijkswaterstaat en het havenschap Zeeland Seaports. Woordvoerder Th. Blommaert van Rijkswater staat: „Het zou niet netjes zijn om daarop nu al vooruit te lo pen, maar we hebben wel een aantal oplossingen op het oog." Daarbij gaat het om twee alter natieven. Duwvaartcombinaties zouden een tijdelijke ligplaats kunnen innemen aan de zoge noemde kegelpalen (voor sche pen met gevaarlijke stoffen) ach- ter de zeesluis of de hele kade oor de Oostsluis zou kunnen worden vrijgegeven. Blommaert: „We laten het van Schuttevaer afhangen welke op tie uiteindelijk uit de bus komt, want het kan best zijn dat schip pers van tankers bezwaar ma ken tegen de aanwezigheid van de duwvaart op die kegelpalen en hetzelfde zou kunnen gelden voor de locatie aan de Oostsluis. Die afweging is aan de schip pers zelf. Aanleiding voor de zoektocht TERNEUZEN - Dat de presi dent van Venezuela, Hugo Cha vez, zich erelid mag noemen van en Belgische vakbond, zal niet erg algemeen bekend zijn. En dat zijn 'Bolivariaanse' revolu tie door Engelse en Italiaanse vakbeweging wordt gesteund evenmin. Maar de Abvakavo maakt duidelijk dat ze achter haar zusterbonden staat. Met een filmvertoning en lezing, van avond in Terneuzen, wil ze grensoverschrijdende solidari teit stimuleren. De wijze waarop Venezuela zich onder leiding van Chavez ont wikkelt, staat lijnrecht tegen over die van de Europese lan en. Terwijl Europa kiest voor :en vrije markt, privatisering en afbouw van medische en sociale oorzieningen, worden in Vene- uela juist bedrijven genationali- eerd en worden de winsten ge n-nikt voor die voorzieningen -n voor gratis onderwijs. Zoiets vraagt om tegenstand. In -002 werd geprobeerd de demo- .-ratisch verkozen regering om ver te werpen en het vroegere re gime weer in het zadel te hel pen, ten gunste van buitenlands kapitaal. De poging mislukte en Chavez kwam terug als presi dent. Van die gebeurtenissen is een film gemaakt, waarin onder andere de rol van de media wordt belicht. Die film wordt v anavond door de Abvakabo ver toond. Daarnaast is er ruime aandacht voor de rol van de vak bonden, zowel die van vóór als tijdens het huidige bewind. Het Venezolaanse experiment - genoemd naar de Zuid-Ameri kaanse vrijheidsstrijder Simón Bólivar- is volgens de bond een oorbeeld van een ander maat schappelijk model, dan dat wat algemeen wordt aangeprezen. Tegelijkertijd wijst ze op het 'in drukwekkende scala van sociale hervormingen.' Die worden be vestigd door de Wereldbank, die heeft vastgesteld dat de armoe de in Venezuela in tien jaar tijd met een kwart is afgenomen. Naast de film is er ook een le zing. Spreker is de Erik Demees- ter van de organisatie Handen Af van Venezuela. Demeester, actief in de Belgische vakbewe ging, was in 2005 in Venezuela. f)e avond Venezuela! is vanaf 19.30 in het bondskantoor aan de Guido Gezellestraat 14 in van waterstaat naar geschikte overnachtingsplaatsen voor de duwvaart was een incident op dinsdag 25 juli. De schipper van de duwboot Why Not uit Rot terdam zocht op weg van Gent naar Terneuzen in verband met de naleving van de Vaartij- denwet een ligplaats en meldde zich daarvoor ruim voor aankomst in Terneuzen aan. Bij aankomst echter sommeerden medewerkers van Rijkswater staat hem elders in de Kanaal zone een ligplaats te zoeken. De schipper weigerde dat en werd verder ongemoeid gelaten. Hij meerde zijn 185 meter lange duwcombinatie af voor de Oostsluis en vervolgde de vol gende ochtend zijn reis. Hij eis te een proces-verbaal omdat hij de handelwijze van waterstaat voor de rechter aan de kaak wil de stellen. Na enig aarzelen krijg hij het verbaal, maar nu er een oplossing in de maak is, moet worden afgewacht of het ook inderdaad tot een zaak komt. Blommaert: „We onderkennen dat de duwcombinaties al jaren een probleem vormen. Je legt niet zomaar ergens een combi natie van 185 meter neer na tuurlijk. Daarom hebben we in het verleden al gekeken naar mo gelijkheden. Dat is nu in een stroomversnelling geko- door Peter Oqpel TERNEUZEN - Het Temeuzen- se onafhankelijk raadslid P. Broekhuysen vindt dat burge meester en wethouders haast moeten maken met de plannen voor de Markt in Terneuzen. Be langrijk aspect daarbij is over leg met architect K. van Velzen over 'mogelijkheden en onmoge lijkheden'. Broekhuijsen reageert hiermee op de beantwoording gisteren van enkele vragen die hij al in fe bruari over de Temeuzense Markt en de toekomstige aankle ding daarvan stelde aan burge meester J. Lonink. Het raadslid refereerde begin dit jaar daarbij aan plannen van de ondernemerskoepel Coördina tie en Management om de Markt met een aantal ingrepen aantrek kelijker voor het publiek te ma ken. Beletsel Maar volgens Broekhuysen vormt de zeggenschap van archi tect Van Velzen, in de jaren ne gentig ontwerper van de huidige Markt, een beletsel om plannen daadwerkelijk tot uitvoering te brengen. Dat is volgens hem me de de reden waarom een ont werp van de inmiddels overle den Axelse architect R. Antheu- nis voor een muziektent nooit is gerealiseerd. Volgens B en W van Terneuzen, zo blijkt uit de beantwoording, is er weliswaar sprake van auteursrechten van de architect, maar is niet exact aan te geven wat bij eventuele veranderingen wel en niet mogelijk is. Citaat uit de beantwoording: 'Dat zal pas blijken op het moment dat we wijzigingen zouden willen doorvoeren. Pas dan kunnen plannen worden getoetst aan de Auteurswet'. Gebonden Broekhuysen is niet écht tevre den met dit antwoord. „Er wordt nu al zoveel jaar over de Markt gepraat; er liggen ver schillende plannen. Er moet nu eindelijk eens iets gebeuren US het antwoord proef ik iets m df sfeer van: 'We mogen niks, dj doen we ook niks'. Het lijkt of we met handen en voeten aas de architect zijn gebonden. Dit kan niet blijven voortduren.!.» moet maar eens construct! met de architect worden over. legd om tot een oplossing le ko men. Van de Markt moet toet iets moois gemaakt kunnen wor den." Verantwoordelijk wethouder. A. van Waes, verwacht dat eaj werkgroep, met daarin onder meer vertegenwoordigers van ge- meente, horeca en ondernemen, op korte termijn met een aigj. rond voorstel voor aanpak var de Markt komt. Van Waes vreest een mogd:; veto van de architect op gro-ï van auteursrechten niet eik „Tja, daar wordt verschillen over gedacht. In mijn beleviu zal dat allemaal wel loslopa De Markt is immers een opetfo- re ruimte, een architect her, daar een ontwerp voor gemaal maar het kan toch niet zo m dat er dan tot in lengte van ij- ren niets mag worden veranderd zonder diens toestemming? Uil- eindelijk zal de soep wel we» niet zo heet worden gegeten ah opgediend." Gezelliger Broekhuysen vindt dat Markt met wat kleine ingrepe al een stuk gezelliger kan wor den gemaakt. Als voorbeei noemt hij verplaatsing van ct beperkte groente- en bloeme- markt vanuit de Brouwerij straat. Anderzijds is het raadslid ocl er voorstander van om de woe* dagse weekmarkt permana van de Markt naar de Ro* gracht te verhuizen om zo mee ruimte te scheppen voor tere sen, speeltoestellen en te muziektent. Nu gebeurt dat al leen incidenteel, bijvoorbeel! gisteren in verband met de ker mis. Broekhuysen: „Hetwasaas de Rosegracht een geweldige markt. Eentje met een mediter rane aanblik..." Huisman Hans van de Kreeke hangt de was op. foto Ronald den Dekker van onze regioredactie door Frank Balkenende YERSEKE - Je kunt er van de vloer eten cn op de gelapte ra men vindt zelfs Sherlock Hol mes geen vingerafdruk. Op het fornuis wacht een pannetje aard appelen geduldig op een vlam. Buiten hangt de bonte was te geuren aan de lijn. Allemaal het werk van een paar mannenhan den. Geen gewone handen, gou den handen. Hans van de Kreeke uit Yerseke pakte er dinsdag in Utrecht het brons mee in de verkiezing 'huisman van het jaar'. De 44-jarige Hans is de motor van wat een modelhuishouden lijkt, 's Ochtends smeert hij bo terhammen voor vrouw en doch ter, daarna komt de stofzuiger uit de kast of haalt hij de dweil over het laminaat. Na een pauze draait hij de was. „Als je het eenmaal weet, is er geen kunst aan. Je moet alleen opletten dat er geen rode kleren tussen de witte was terechtkomen. Dan is alles dus roze. Ja, het is me wel 'es overkomen." Het verdere programma: was ophangen, ver volgens een boterhammetje, krant erbij, dan op de fiets naar de supermarkt, koken, de was binnenhalen, eten, afwassen.... „Het is elke dag hetzelfde ver haal." Hij legt er eer in, maar een be wuste keuze was de baan van huisman allerminst. „Ik ben 23 jaar instellingskok geweest bij verschillende zorgcentra. Een jaar of achttien terug heb ik een auto-ongeluk gehad. Ik was van achteren aangereden. Sindsdien heb ik chronische pijn in mijn rug en mijn nek. Ik ben bij zo wat alle artsen in Nederland en België geweest en niemand heeft me er vanaf kunnen hel pen. 's Nachts in bed komt de pijn. Ik weet niet hoe ik moet lig gen. Dan probeer ik het maar op het kleed in de woonkamer. Van de week heb ik er al drie nach ten gelegen, met mijn voeten om hoog op de rand van de bank." Het kokswerk, dat ging niet meer. „Als ik thuis kwam, at ik en ging daarna naar bed. Zo veel pijn. Vijf jaar terug ben ik volledig afgekeurd. Mijn vrouw is toen meer uren gaan werken en ik doe sindsdien het huishou den. Dat deden we voorheen met z'n tweeën, maar ik vind dat ik daar nu voor moet zor gen. Ik werk wel in etappes, neem tussendoor rust, anders gaat het niet, maar als ze thuis komt, is alles aan kant." De waardering in het gezin Van de Kreeke is groot. Spie en span is het er in huis en Hans zet - mag ook wel voor een kok - sma kelijke gerechten op tafel. Geen liflafjes, gewoon degelijke Hol landse pot: een zuurkoolschotel of een balletje gehakt. Zijn vrouw en dochter wezen hem op een advertentie in een huis-aan-huis- blad, waarin een fabrikant van schoonmaakmid delen heren opriep voor de ver kiezing 'huisman van het jaar'. HULST - De bouw van groepswoningen en een (para)medisch centrum op het terrein van de Blaauwe Hoeve aan de Truffinoweg in Hulst krijgt de komende maanden rap verder gestal te. Gisteren is ook de nieuwe stilteruimte in De Blaauwe Hoeve zelf ingewijd. De bouw van de nieuwe voorzieningen moet volgens directeur Lex Janse van de zorgstichting Curamus voor de zomervakantie in 2007 opgeleverd worden. Het medisch centrum komt op de plaats van het oude verzorgingshuis te staan, waarbij oude kapel blijft bestaan. Het centrum biedt on derdak aan de Huisartsen Onder Eén Dak en een apotheek. Verder is er ruimte voor (pa- ra)medische voorzieningen zoals fysio- en ergo therapie, een kapsalon en een supermarkt. Op de eerste verdieping worden de gecombineerde huisartsenkliniek en een 'low- cure herstelafde ling' van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen geves tigd, waar twintig ziekenhuispatiënten na een operatie kunnen herstellen. De tweede verdie ping wordt ingericht voor revalidatie. Het me disch centrum wordt gebouwd met vooraf gefa briceerde gevelelementen. Die worden vanaf eind deze maand dagelijks aangevoerd. foto Wim Kooyman Ze dachten dat Hans wel hoge ogen zou gooien. Een inschat ting die juist bleek. Op zijn slof fen kwam hij door de selectie, zodat de familie dinsdag afreis de naar een Utrechts etablisse ment, waar zes mannen een huis- houdslag zouden strijden. „We kregen verschillende op drachten. Maak een met vaseli ne, tandpasta en lippenstift be smeurde spiegel zo snel moge lijk schoon. Doe een heel erg vie ze vaat. Schmink je dochter, ja, dat hoorde er ook bij. Verder moesten we een omelet bakken. Dat ging me natuurlijk goed af. Sommige concurrenten flikker den die eieren zo de pan in, ik deed er ham, kaas en tomaat in. Ja, van mijn kookkunsten ston den ze wel te kijken." Loterij De jury kende Hans de derde plaats toe. Volgens zijn vrouw en dochter had hij net zo goed het goud kunnen pakken. „De winnaar was echt niet veel beter en mijn omelet stak er met kop en schouders bovenuit. Nou ja, de wedstrijd was nogal amateu ristisch van opzet, het was ook de eerste keer. Misschien was de jurering een beetje een loterij. Enfin, ik heb er een geldprijsje aan overgehouden en een gezel lig dagje uit in Utrecht." Helaas staat Hans' baan als full time huisman op de tocht. On langs is hij herkeurd en - vol gens de nieuwe normen - volle dig arbeidsgeschikt bevonden. Nu hij van de WAO in de WW is beland, moet hij weer sollicite ren. „M'n oude vak als kok mag ik echter niet oppakken, omdat ik daarop ben afgekeurd. Ik moet zoeken naar een baan waar ik geen diploma's voor en geen er varing mee heb. Hoewel ik gemo tiveerd ben om een deeltijdbaan op te pakken - financieel moet dat ook wel - draag je als WAO 'er natuurlijk een stempel tje. Conciërge lijkt me wel iets, beetje regelen, beetje kopiëren. De vraag is alleen: wie wil deze man?" HULST - Onder het motto 'Lees, Kijk, Luister' houden de Zeeuws-Vlaamse bibliotheken van woensdag 20 tot en met za terdag 30 september een specia le actie met activiteiten voor mensen van vijftig jaar en ouder. Doel van de actie is ouderen op een ontspannen manier kennis te laten maken met de biblio theek. Voor trouwe leden van boven de vijftig heeft de bibliotheek in de ze periode een kleine attentie. De niet-leden kunnen tijdens de ze dagen vrijblijvend kennisma ken met de bibliotheek. Zij krij gen op vertoning van een geldig legitimatiebewijs gratis een mi- nikaart. Met deze kaart is het mogelijk om tien boeken en/of tijdschrif ten te lenen en tegen een kleine vergoeding cd's, cd-roms, dvd's en luisterhoeken te huren in de verschillende vestigingen van de bibliotheken. Ook zijn er spe ciale activiteiten in de verschil lende Zeeuws- Vlaamse vestigin gen. In de bibliotheek van Sas van Gent wordt onder de titel 'Hoe schreef je dat ook alweer?' het Groot Sas Dictee (volgens de spelling die geldig was van 1954 tot 1995) gehouden. Die vindt plaats op dinsdag 26 sep tember 2006 om 19.30 uur. Het dictee is opgesteld door M. a Smit (tweevoudig winnaar ra het Groot Dictee der Nederland- se taal). De vakkundige jury bi- staat uit M. de Smit, leraar Ne derlands I. van der Bilt en sc ver en beeldend kunsten» R. van Bedaf. Het dictee wonii voorgelezen door N. van Watei schoot. Iedereen is welkom,lffi tijd speelt geen rol. Liefhebben moeten zich wel vooraf bij de bi bliotheek opgeven. In de bibliotheek van Axel is o: 29 september tussen 16,00 e 19.30 uur de activiteit: 'Heeft: kunst of kitsch?' Daar k belangstellenden voorwerpen!* ten taxeren, waarvan ze wile weten of ze naast emotion* waarde ook financiële waant hebben. Weetjes Alle weetjes over de bibliotleë worden in de leeszaal van Oon- burg door middel van een po® point-presentatie uitgelegd. In Hulst wordt in de bibliotó- ruimte aandacht besteed aand; Boeken4daagse, die daar plaats vindt van 21 tot en met 24 sep tember. Er is een stand iif richt met het programma en boe ken van schrijvers die op va- schillende locaties in Hulst sa neren en lezingen geven. 0«£ zijn er in de bibliotheek kaarte verkrijgbaar voor het kinds theater: Getsie de Betsiei(tf De Tovertantes. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten; 13.30 uur: Hand vaardigheid, creativiteit, bieden; De Hal le, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Tref punt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur; Biljar ten, gymnastiek; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.30 uur: Kaarten, volksdansen; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten; 10.00 uur: Gymnas tiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.30 uur: Bridge, line dance; De Blaauwe Hoeve, 9.30 uur: Kaartjes maken; 14.00 uur- Zangkoor, bakmiddag; 19.00 uur. Kaar ten; Activiteitencentrum Korenmarkt, 14.00 uur: Sjoelen; KLOOSTERZANDE - Café de Reis» Man, 19.45 uur: Bingo; LAMSWAARDE - Cafe de Lams» 13.30 uur: Schieting vooroudeten, OOSTBURG - Den Hoekzak, 13-3" Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Re! 13.00 uur: Biljarten; SINT-JANSTEEN - De Warande, W uur: Biljarten; 14.30 uur: Ouderens» 15.30 uur: Kreatieve Vorming; TERNEUZEN - De Veste, 10.00 w sia, io.ou uui. nauu..-"'- ir: Sjoelen; 16.30 uur: Repetrtiev» koor; 19.00 uur: Bridge; De VW" Leeuwenlaan 19, 19.30 uun komst computergebuikers HCC, t - Vidio de lux; 't Schelpenhoekie, 18.00 uur; Jeugdcentrum Meetpw* VOGELWAARDE Café OnsVen™- 14.00 uur: Kaarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36