Theater Hulst 'dit jaar gered pzc PZC Den Haag is nog niet klaar met Zeeuwen Krotwoningen Doel onverwacht gesloopt Bestuur Den Dullaert biedt hulp Spreekuur politiek ter discussie Goes verriJ'kt met Da vindpiem Parkeerbeleidsvisie gemeente Sluis gaat uit van verschillen donderdag 14 september 2006 ,11 ^mlddePuysseleijr hulst - Het bestuur van ge meenschapscentrum Den Dul- lactl in Hulst wil er alles aan doenoui ervoor te zorgen dat de theatervoorstellingen dit sei nen vlotjes doorgang kunnen Die toezegging hebben directie en bestuur van Den Dullaert gis te® aan wethouder F. van Driessche (cultuur) gedaan. Dit «ebeurde tijdens overleg over de impasse die ontstaan is rond de organisatie van culturele evene menten in de gemeente door de Stichting Hulst Cultureel. Deze stichting leunde zwaar op de organisatie voor de theater- vooistellingen en is in de proble- gekomen door de bezuini gen bij Den Dullaert. Als ge- volg van de bezuinigingen heeft het Dullaertbestuur het mes in de personele organisatie gezet. De medewerkster die voor Hulst Cultureel onder meer de contac tenen de boekingen met arties ten en impressariaten onder hield, is ontslagen. Gedwongen ,,Wij zijn er nooit op uit geweest 'omHulst Cultureel de nek om te draaien", zegt voorzitter T. Bae- irl van het bestuur van het ge- nhapscentrum. „Maar wij ajn gedwongen om te bezuini gingen. Als wij echter de helpen de hand kunnen reiken om de cultuur in Hulst te redden, zul len wij dat niet nalaten. Zolang 'net ons maar geen geld meer tost." Geld is ook bij de gemeente een probleem, aldus wethouder Van Driessche. De meest voor de fad liggende oplossing; Hulst "Cultureel meer geld geven zodat de stichting een vervanger aan kan trekken voor de organisatie van de theatervoorstellingen en (Advertentie) (Advertentie) UITNODIGING! Zaterdag 16 september (van 11.00 tot 16.00 uur) M GRATIS PROEFRIJDEN voorlichting op de SPARTA ION en de BATAVUS PADOVA ELEKTRISCHE FIETSEN en ontdek zelf alle voordelen! PROFILZ nslBsIrjat 24, middelburg tel. (0118) 61 2410 www.prollle-vandendriest.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ac terneuzem TelrOl 15-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 pax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: i internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl concerten, behoort volgens de wethouder niet tot de mogelijk heden. „Voor het nieuwe theater seizoen moeten we snel op zoek naar andere oplossingen. Uit gangspunt daarbij is wel om de gerezen problemen op te lossen binnen het huidige subsidiebe drag", aldus Van Diiessche. In het overleg met de gemeente zijn daarvoor gisteren door de Dullaertdelegatïe al enkele voor zetten gegeven. „Je zou kunnen onderzoeken of het mogelijk is op het gebied van de program mering samenwerking te zoeken met theaters over de grens die in de buurt liggen", oppert Baert, „Ik heb begrepen dat ook het theater in Terneuzen zo'n samen werking heeft en daar zelfs Eu ropese subsidie voor krijgt." door Harold de Puysseleijr HULST - Het pas ingevoerde po litiek spreekuur van de gemeen teraadsfracties in Hulst stond gisteravond alweer ter discussie tijdens de vergadering van de fractievoorzitters. Vorig jaar mei draaide de ge meenteraad al een keertje proef met het spreekuur en de op komst was toen zo goed, dat na de gemeenteraadsverkiezingen van dit voorjaar besloten werd het spreekuur vast in te voeren. Er werd gekozen voor een mo del waarbij de raadsfracties in de zittingsperiode tot begin 2010 de dorpen langs gaan om de inwoners nog beter van dienst te kunnen zijn. Elk jaar zouden er minimaal vier spreek uren plaatsvinden, zodat na vier jaar alle plaatsen in de gemeen te zouden zijn bezocht. De be zoeken staan los van de jaarver gaderingen van de dorps- en wijkraden, waar altijd een dele gatie van het college vertegen woordigd is. In de fractievoorzittersvergade ring (presidium) werd gister avond echter al de waag gesteld of de raad wel door moet gaan met de spreekuren. Dit naar aan leiding van het matig bezochte spreekuur in Kloosterzande in juni dit jaar. Met slechts vijftien bezoekers hep het daar bepaald niet storm. „Hoewel er in Kloosterzande in derdaad niet zo heel veel aan loop was, vinden wij dat we het in ieder geval nog een paar keer moeten proberen", vond A. Heg- ger (Progressief Hulst). D. van Damme (PvdA) sloot zich daar bij aan. „We moeten in ieder ge val nog wel een paar keer probe ren om te zien of het kans van slagen heeft." Die gedachte leef de ook bij de andere fractievoor zitters, hoewel plaatsvervan gend fractievoorzitter R. van den Kieboom van Groot Honte- nisse toch ook twijfelde over de voortzetting van het spreekuur. „Als het zo matig bezocht blijft, kun je je de vraag stellen of het wel zin heeft. Burgemeester J.F. Mulder trok uit de meningen van de fracties de conclusie, dat het reeds ge plande spreekuur op dinsdag 3 oktober dus nog doorgang kan vinden. Het spreekuur vindt die avond plaats in gemeenschaps centrum Den Dullaert in Hulst. Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Magda de Feijter: „Ik ben geen actievoerster uit gewoonte. Dit is me echt wel een beetje overkómen. door Ronald Verstraten ZAAMSLAG - „Ik ben Zeeuw en die zijn taai, hè?" Magda de Feijters stem verraadt geen behoefte om te overtui gen. Ze stelt gewoon een historische ka raktertrek vast. „Daar kunnen ze zich in Den Haag maar beter niet op verkij ken." Want het idee om juist te ontpol- deren bij een volk dat eeuwen heeft ge streden tegen het water, doet op zijn minst paradoxaal aan. De laatste hand wordt gelegd aan een petitie die gepaard gaat met de inmid dels bijna 28.000 handtekeningen tegen ontpoldering. Gaat ze die zelf voorle zen? „Ja," zegt ze beslist. Een rol die haar ligt? „Ja", klinkt strijdvaardig. Tachtig procent van het boerenbedrijf van haar en haar man (Aar)Nout dreigt volgens de plannen onder water te ver dwijnen. „We zijn er natuurlijk in de eerste plaats zelf de dupe van. Maar ze hadden moeten weten hoezeer ze er de Zeeuwse bevolking mee treffen. Het raakt de mensen heel erg, vooral dege nen die de watersnoodramp hebben meegemaakt. Daar hadden ze rekening mee moeten houden. Dan snap je ook waarom mensen met zoveel bevlogen heid reageren op onze acties." Het actiecomité tegen ontpoldering langs de Westerschelde gaat de handte keningen naar de Tweede Kamer bren gen. Dat gebeurt volgende week op de dag dat minister Veerman met de Vaste Komercommissie voor Landbouw praat over natuurontwikkeling langs de Wes terschelde. De aangekondigde komst van het actie comité is niet onopgemerkt gebleven, want tijdens het interview belt de Poli tie Haaglandent. Met hoevelen ze ko men en langs welke route, willen ze weten. „Maximaal 75 in een dubbel dekker. En ik heb op de plattegrond van Den Haag gekeken en we kunnen tot op honderd meter van het Binnen hof komen." Het protestmateriaal wordt op afstand gekeurd. Borden met dikke stokken mogen niet. De Feijter legt uit dat ze plastic markerings bordjes meenemen, die ze in de akker bouw gebruiken. „Die vliegenmeppers mogen wel", zegt ze later cynisch. Aan het begin van de oprit vanaf de Eend- ragweg, staat een groot houten protest bord op een kar. 'Geen water in onze polders' is de boodschap. „We hadden afgelopen winter net afgesproken, dat we nog tien jaar met het bedrijf zouden doorgaan. Eind februari is toen de 'over val' gekomen, die brief van de provincie dat we in aanmerking kwamen voor ont poldering," vertelt De Feijter (61). „Een ramp. Tachtig procent van ons eigen dom zou verloren gaan." Aan De Feij ters' kant is haar bedrijf lang het enige niet. „Dertig belanghebbenden", ver deeld over beide polders, rekent ze voor. A-status De Feijter had net nog nieuwe fruit- boompjes geplant, tussen oude appel soorten. En de boerderij heeft nog niet zo lang geleden de A-status gekregen van de Stichting Historisch Boerderij on derzoek. „Dat wil zeggen, een typisch foto Wirri Kooyman Zeeuwse boerderij. Ja, dat gegeven gaan we wel gebruiken. De Feijter is geen actievoerster uit ge woonte. „Ik zit wel in een paar bestu ren, maar niet om acties te voeren. Dit is me echt wel een beetje overkomen." En nadat het comité in het leven was ge roepen - na de eerste voorlichtings avond over ontpoldering in maart - heeft het veel bijval gekregen. Ze laat de duizend e-mails zien en de vijfhon derd kaarten die sindsdien zijn binnen gekomen. „Vaak hele verhalen, soms erg emotioneel." Ze verwacht dat de handtekeningen in druk zullen maken op de politiek. „Daarna is er nog een debat. En de staatssecretaris heeft geschreven, dat de derde verdieping geen nadelige gevol gen voor de natuur zal hebben. Dus dan vraag je je af, waar is die ontpoldering nog voor nodig?" Het idee van eilandjes in de voor-delta vindt ze een goed idee. „Qua veiligheid, dat 't de golfslag breekt. En ook, iemand heeft dat eens gezegd, 'laat ons er een groot eiland van maken', zodat recreatie, vogels, alles tot zijn recht komt. Dan zeggen wij: dat bouwt iets op. Als dit allemaal ontpol- derd wordt, dat breekt iets af." Roma-kinderen mogen toch naar school in Kieldrecht door Wout Bareman DOEL - In het bedreigde polder dorp Doel op de linker Schelde- oever is gisteren onverwacht be gonnen met de sloop van een aantal krotwoningen. Dat ge beurde in opdracht van bur gemeester M. Van de Vijver. Die nam eind augustus al het besluit om een kleine veertig krotten uit veiligheidsoverwegingen te slopen, maar de datum waarop dat zou gebeuren werd geheim gehouden uit vrees voor acties. Gisteren werd begonnen met de sloop van negen woningen, in een tweede fase volgen er nog dertig. Een aantal woningen bood nog onderdak aan enkele asielzoekers. Voor hen heeft de Dienst Vreemdelingenzaken vervangende woonruimte ge zocht. Volgens Van de Vijver moeten de 39 verpauperde wo ningen tegen de vlakte uit vrees dat ze opnieuw zullen worden gekraakt, Andere leegstaande woningen in het dorp, die nog wel in rede lijke staat verkeren, worden de komende tijd door eigenaar Roma-kinderen Akalo en Antonio komen uit school. De burgemeester van Doel adviseert scholen in Kieldrecht niet langer deze kinderen te weigeren. foto Wim Kooyman Maatschappij Linkeroever ver huurd. Voor 28 gezinnen in een gekraakte woning is een rege ling in de maak, die het hen mo gelijk maakt in Doel te blijven wonen. Op aandringen van het actieco mité Doel 2020 wordt een histo rische hoeve, die ook op de lijst GOES - Goes heeft zichzelf verrijkt met een Da Vinei-; plein. Dat komt tussen de nieuwe derde Zeelandhal, het nieuwe vrijetijdscentrum met onder meer een bioscoop én de bestaande Zeelandhallen. Wethouder S. van 't Westein- de (WD, economische zaken) heeft dit deze week bekend gemaakt bij het bereiken van het hoogste punt van de der- de Zeelandhal, Zij sprak daarbij de woorden: „Ik hoop dat iets van dat geniale - van Leonardo da Vinei - op de bedrijfsvoering van de Zeelandhallen gaat afstralen en i daarmee indirect op Goes." De nieuwe weg naar de Zee- landhallen vanaf de rotonde vlakbij de Deltaweg is ook vernoemd naar Da Vinei. Het Da Vinciplein moet eind 2006 klaar zijn, met de derde Zeelandhal. De oplevering' van het vrijetijdscentrum is voorjaar 2007 gepland. Beroepsoplichter moet zitten MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste= ren een beroepsoplichter uit Hoedekenskerke vijftien maanden cel opgelegd. De man heeft in 2004 en 2005 on dernemers uit Dirksland en Middelhamis voor 340.000 eu ro gedupeerd. Aan andere slachtoffers moet de 49-jarige man 2000 euro schadevergoeding betalen. De Bevelander- deed zich voor als een bonafide zakenman, die keramieke- vazen, tuinmeubelen en huishoudelijke artikelen aan een ondernemer te koop aanbood. Met een vlotte babbel wist hij bij het slachtoffer 285.000 euro af te troggelen, want de goederen werden nooit geleverd. Het tweede slachtof fer werd opgelicht voor 55.000 euro: het geld dat de onder nemer leende aan de oplichter voor de inkoop van een pai*- tij mobieltjes. In de strafmaat werd ook nog stalking van een (ex-)partner meegenomen. Afrikareis niet uit gemeentekas GOES - Een zevenkoppige Goese delegatie mag niet op kosten van de gemeente een studiereis maken naar Mo zambique. Een ruime raadsmeerderheid steunde gisteren in een extra raadsvergadering een motie van GroenLinks en PvdA. Het college van burgemeester en wethouders wil zich begin oktober in Mozambique oriënteren op een bestaand cultureel uitwisselingsproject dat de basis kan vormen voor een Goes' Afrika-jaar in 2009. Na de ferme uitspraak van de gemeenteraad bekijkt het college zijn voornemen opnieuw. Wethouder S. van 't Westeinde (WD, cultuur) gaf na afloop van de 'teleurstellende uit komst' de moed nog niet op. „Een raadsmeerderheid is op zich niet tegen een cultureel project rond het thema Afri ka." Er zijn enkele alternatieven: de delegatieleden beta len de reis uit eigen zak, de gemeente zoekt sponsors in het Goese bedrijfsleven, de gemeente stuurt één verken- 1 ner of het college laat het idee varen en zoekt een ander- thema voor 2009. Bromfietsers gewond bij botsing MIDDELBURG - Twee jongens zijn gisteren rond het middaguur op de Middelburgse Spinhuisweg' gewond gé- raakt toen zij op hun bi'ommer in botsing kwamen mét een auto met cararvan. De 81-jarige automobilist uit Ede verleende op het kruispunt met de Amnestylaan geen voorrang aan de 17-jarige bromfietser uit Middelburg. De jongen en zijn passagier, een 16-jarige jongen uit Arné'- muiden, zijn beiden met lichte verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. van de slopers stond, voorlopig ongemoeid gelaten. De ruim dertig kinderen van de tientallen Roma-zigeunerge- zinnen, die zich onlangs in Doel vestigden, mogen naar school in het grensdorp Kieldrecht. Burgemeester Van de Vijver had de schooldirecteuren aanvan kelijk geadviseerd de kinderen te weigeren, maar na overleg met de Belgische minister F. Vandenbroucke van Onder wijs, heeft hij dat advies inge trokken. Extra leerkrachten De minister heeft geld uitgetrok ken voor extra leerkrachten, die de Roma-kinderen op de drie scholen het komende half jaar kunnen begeleiden. Twee van de drie schooldirec teuren sloegen het advies van Van de Vijver overigens al di rect in de wind. Alleen de direc teur van de gemeenteschool volg de de orders van zijn 'baas'. Hij was daarmee in overtreding om dat volgens de Belgische wetge ving geen enkel kind de toegang tot een school kan worden ge weigerd. door Frank van Cooten OOSTBURG - De nieuwe par keerbeleidsvisie van de gemeen te Sluis is niet geschreven van uit de gedachte de gemeentelij ke schatkist te spekken. „Be taald parkeren is slechts een on derdeel van de nieuwe visie", zegt beleidsambtenaar W. van der Houwen. Een goede bereikbaarheid, een gezonde economische ontwikke ling van de stads-'en dorpscen tra en het kustgebied en het ver beteren van de leefbaarheid zijn de fudamenten van het nieuwe parkeerbeleid. „Bezoekers en toeristen komen niet meer terug als ze anderhalf uur hebben moeten zoeken naar een parkeer plaats", zegt Van der Houwen. „We moeten dus zorgen voor vol doende parkeergelegenheid." Met name Sluis en het kustge bied hebben te weinig parkeer plaatsen op drukke dagen. De kust beschikt over 3500 parkeer plekken. Op een zonnige dag zoeken echter tussen de acht- en tienduizend automobilisten naar een vrije plaats. Als de par keerterreinen vol staan, staat het blik in de berm. Om de extra parkeerdruk op te vangen, luidt onder meer het advies om wei landen open te stellen. Het is voor de gemeente momen teel ook niet te doen tijdens drukke zomerse dagen verbalise rend op te treden tegen automo bilisten die hun auto in de berm zetten. De gemeente wil ook j vooral vriendelijk zijn voor de toerist. Wie een bon krijgt, keert niet meer zo snel terug. Sluis gedoogt momenteel dus j het bermparkeren. „Maar de openbare veiligheid mag niet in het geding zijn", zegt Van der Houwen, „Hulpdiensten mogen geen last hebben van de in de berm geparkeerde auto's." Als de gemeente extra parkeer plaatsen aan de kust aanlegt, neemt het aantal bermparkeer- ders af, is de verwachting. De stad Sluis heeft behoefte aan vijfhonderd extra parkeerplaat sen. Ook Sluis doet er goed aan tijdens piekdagen overloopteF- reinen aan te wijzen waar de au'- to's kunnen staan. Of voor deze overloopterreinen betaald moet worden, laat wethouder J. Boog aard (onder meer verkeer en vee voer en financiën) in het mid den. Waar de extra parkeerplaatsen moeten komen is nog niet be kend. „Dat is ook niet de opzet van deze visie. Die geeft de ka- ders van het parkeren in de toe komst aan", zegt Boogaard. I „Als de gemeenteraad de par- keervisie in december vaststel):, worden de onderdelen per dorp 1 uitgewerkt. Daar gaat het om. Het leveren van maatwerk. We gaan geen uniform parkeerbe leid voor de gemeente Sluis han- teren. Ieder dorp is immers aiy ders." (Advertentie) CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN B.V. MR. F.J.H AARMAN WEG 49 TERNÉUZEN «TEL: 0115-697455

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35