PZC Overlast damherten onverminderd J i Hans is bijna perfecte huisman PZC Zilveren jubileum met noodlokalen Hogelijk verruiming afschotregeling om populatie Kop van Schouwen te halveren Goes verrijkt met Da Vincipiein agenda Eigen kantoor Stichting Obase officieel geopend Je hoort de vogelpoep vallen in Westkapelle donderdag 14 september 2006 ;lf jjjffrmarcel modde BUBGH-HAAMSTEDE - De overlast van damherten in de Hop van Schouwen is nog nau welijks afgenomen. Boomkwe- t,rdu de omgeving van Burgh- Haamstede hebben opnieuw gro- lesthade aan jonge aanplant. Ommoedeloos van te worden", .^ucht F. Fonteijne bij de ge knakte takken van zijn kersen- boompjes. „De provincie en de gemeente willen dat wij helpen het landschap in stand te hou- ien. Maai- op deze manier gaat (Advertentie) STREEKACTIVITEITEN Advertentie UITNODIGING! Zaterdag 16 september (van 11.00 tot 16.00 uur) GRATIS PROEFRIJDEN voorlichting op de SPARTA ION en de BATAVUS PADOVA ELEKTRISCHE FIETSEN en ontdek zelf alle voordelen! PROFILZ ïtt; ial 24. middelburg tel. (0118) 61 2410 mvw.profile-vandendriest.nl I Bezorgklachten: I 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie i schouwen-duiveland Grachtweg23a 4300 ab zierikzee l Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Riet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl internet Wwpzc.nl F-mail: web@pzc.nl pulatie damherten terug te drin gen naar zo'n 150. Volgens de laatste telling afgelopen zomer, lopen er in de Kop van Schou wen zo'n 370 rond. Dat is meer dan het dubbele van wat het ge bied op basis van hun territo- riumdrang en voedselbehoefte kan hebben. Damherten die zich buiten de natuurgebieden wa gen, overlast veroorzaken of een gevaar vormen voor de verkeers veiligheid, mogen zonder par don door een jager worden neer geschoten. Alleen de vrouwtjes genieten tussen 1 maart en 1 sep tember bescherming, omdat an ders de jongen de dupe worden. Dat zou ethisch onverantwoord zijn, zegt Steijn. „Dus wanneer iemand schade heeft, moet hij contact opnemen met een jager bij hem in de buurt." De herten worden vervolgens gebruikt voor consumptie. In de natuurge bieden zelf mag niet worden ge jaagd. Welk effect de beheersmaatre gel tot dusver heeft gehad, durft de provinciemedewerker voor uitlopend op de evaluatie nog niet te zeggen. Ook districts hoofd C. de Lange van Staats bosbeheer waagt zich niet aan een voorspelling. Wel geeft hij op voorhand aan dat valt te pra ten over een verruiming van de afschotregeling, mocht blijken dat de huidige aanpak tekort schiet. „Wij zullen in dat geval niet op de barricaden klimmen en dan ook de jacht binnen onze natuurgebieden toestaan," Faunabescherming Nederland protesteerde vorige jaar tever geefs tegen de vergunning van de provincie. Behalve voor de Kop van Schouwen geldt de re geling ook voor het randgebied van de Walcherse Manteling. Vsn de driehonderd stuks nieu- is zeker een derde kapot, schat hij ruwweg. „En betekent met dat de rest niet is aangetast, maar daar valt mogelijk nog iets mee te begin nen." Fonteijne houdt het scha debedrag in eerste instantie op !50(l tot 2000 euro. „Het hek werk niet meegerekend." Vorig aar hadden de damherten het vooral gemunt op de malse top jes van zijn kerstbomen. Alleen een zwaar raster helpt de sterke dieren te weren. „Door draad en gaas lopen ze zo heen. Maar ik heb ook nog een mi ni-camping. De gasten kan je wk niet als in een soort Guanta- namo Bay achter een groot hek sroppen. Dan is gelijk hun hele natuurbeleving weg." Volgens Fonteijne. tevens raadslid voor de PvdA, hebben meerdere colle ga's van hem de zelfde ervaring. Jachtvergunning Provinciemedewerker R. Steijn erkent de problematiek, maar net niet in hoe het euvel op kor te termijn kan worden voorko men. De provincie heeft eind vo- ng jaar voor het eerste sinds de eeuwwisseling weer een jacht vergunning afgegeven om de po- Den Dekker K Muziek KAPÊilF 0ÏÏ3-330330 www.dendekkermuziek.com OREISCHOR - Wijnhoeve de Kleine Schorre, 14,00 uur: rondleiding inclu sief proeven. Noodlokalen lopen als een rode draad door het bestaan van openbare basisschool Binnen de Veste. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor de zoveelste keer in de geschiedenis van openbare basis school Binnen de Veste in de Raam straat in Zierikzee zijn er gisteren nood lokalen op het schoolplein geplaatst om soelaas te bieden voor het ruimtegebrek binnen het hoofdgebouw. „Onze school bestaat straks dertig jaar en we moeten al vijfentwintig jaar gebruik maken van noodlokalen", zegt directeur J. van Koe- veringe van deze Daltonschool. Zijn verbittering over het worstelen met ruimteproblemen is overigens wel eens groter geweest. Hij herinnert zich tijden waarin de situatie uitzichtlozer was dan nu. Van Koeveringe vertrouwt erop dat de zogenoemde ver-nieuw- bouw van Binnen de Veste nu echt bin nen afzienbare tijd wordt uitgevoerd. Directeur E. de Keijzer van de Stich ting Obase voor het openbaar primair onderwijs op Schouwen-Duiveland steunt hem daarin. „We zijn nog nooit zo ver geweest. Het definitieve ontwerp ligt gereed. Daar is met alle betrokken partijen overeenstemming over, ook met de wethouder van Onderwijs en met de beleidsambtenaar", zegt De Keij zer. Volgens hem is er bij het ontwerp vanuit gegaan dat Binnen de Veste de komende veertig beschikt over een goe de huisvesting, zonder noodlokalen, die voorziet in de behoeften binnen het Dal tononderwijs. Dat wil onder meer zeg gen: met voldoende ruimten voor onder wijs in kleinere groepjes en met indivi duele begeleiding. „De gemeenteraad moet er nog mee ak koord gaan", benoemt Van Koeveringe een belangrijke hobbel die eind novem ber genomen moet worden. De raad stel de eerder al zes ton beschikbaar voor uitbreiding van de Daltonschool met twee permanente lokalen. Daarmee is Binnen de Veste echter niet uit de pro blemen. Wethouder W. Renden erkent dat de school op basis van de leerlingen prognoses al bijna recht zou hebben op drie extra permanente lokalen. „Het is ook geen kwestie van zomaar een paar lokalen er naast zetten. We zit ten eveneens met noodzakelijke aanpas sing van het hoofdgebouw, een gangen- school daterend uit de tweede helft van de jaren zestig", legt Van Koeveringe uit. Wat hem betreft kan overigens een groot deel van het hoofdgebouw intact blijven. „Daarmee kunnen we ook de verbeteringen van de eerdere verbou wing in 1999 grotendeels behouden." Met dik 220 leerlingen en een vooruit zicht op groei naar ruim 240 wordt het volgens de directeur wel hoog tijd dat Binnen de Veste nu eindelijk eens vol doende ruimte krijgt. Begin 2005 moes ten na een periode van krap vier jaar weer twee noodlokalen in de groen strook langs het schoolplein worden ge plaatst. Inmiddels blijkt dat de school daar niet mee toekomt. Wederom moet er les worden gegeven op de krappe zol der van het schoolgebouw en in de ge meenschapsruimte. „Enerzijds ben ik dus blij dat er nu nog foto Dirk-Jan Gjeltema twee noodlokalen worden bijgeplaatst. Dat lost in elk geval een acuut ruimte probleem op. Anderzijds wordt het toch wat schrijnend dat we een zilveren jubi leum met semi-permanente barakken kunnen vieren. We zijn daar destijds op de Mosselboomgaard bij de oprichting van de school al mee begonnen en toen we naar de Raamstraat verhuisden moesten we direct al enkele noodloka len meebrengen", memoreert de direc teur. Gymzaal Het definitieve ontwerp voor verbou wing en uitbreiding is gebaseerd op ge bruik van de huidige locatie van Binnen de Veste. De betrokkenen zijn het er over eens dat het schoolplein ruim ge noeg blijft ook als een deel daarvan voor de uitbreiding wordt gebruikt. Concrete plannen voor sloop van de naastgelegen gymzaal, waar in het re cente verleden over werd gerept, zijn er voorlopig nog niet. Maar Binnen de Ves te groeit door en kan niet langer wach ten. Van Koeveringe en De Keijzer ho pen dat de vernieuwde Daltonschool be gin januari 2008 wordt opgeleverd. door Frank Balkenende YERSEKE - Je kunt er van de vloer eten en op de gelapte ra men vindt zelfs Sherlock Hol mes geen vingerafdruk. Op het fornuis wacht een pannetje aard appelen geduldig op een vlam. Buiten hangt de bonte was te geuren aan de lijn. Allemaal het werk van een paar mannenhan den. Geen gewone handen, gou den handen. Hans van de Kreeke uit Yerseke pakte er dinsdag in Utrecht het brons mee in de verkiezing 'huisman van het jaar'. De 44-jarige Hans is de motor van wat een modelhuishouden lijkt, 's Ochtends smeert hij bo terhammen voor vrouw en doch ter, daarna komt de stofzuiger uit de kast of haalt hij de dweil over het laminaat. Na een pauze draait hij de was. „Als je het een maal weet, is er geen kunst aan. Je moet alleen opletten dat er geen rode kleren tussen de witte was terechtkomen. Dan is alles dus roze. Ja, het is me wel 'es overkomen." Het verdere pro gramma: was ophangen, vervol gens een boterhammetje, krant erbij, dan op de fiets naar de su permarkt, koken, de was binnen halen, eten, afwassen.... „Het is elke dag hetzelfde verhaal." Hij legt er eer in, maar een be wuste keuze was de baan van huisman allerminst. „Ik ben 23 jaar instellingskok geweest bij verschillende zorgcentra. Een jaar of achttien terug heb ik een auto-ongeluk gehad. Ik was van achteren aangereden. Sindsdien heb ik chronische pijn in mijn rug en mijn nek. Ik ben bij zowat alle artsen in Nederland en België geweest en niemand heeft me er vanaf kunnen hel pen. 's Nachts in bed komt de pijn. Ik weet niet hoe ik moet liggen. Dan probeer ik het maar op het kleed in de woonkamer. Van de week heb ik er al drie nachten gelegen, met mijn voe ten omhoog op de rand van de bank." Het kokswerk, dat ging niet meer. „Als ik thuis kwam, at ik en ging daarna naar bed. Zo veel pijn. Vijf jaar terug ben ik volledig afgekeurd. Mijn vrouw is toen meer uren gaan werken en ik doe sindsdien het huishou den. Dat deden we voorheen met z'n tweeën, maar ik vind dat ik daar nu voor moet zor gen. Ik werk wel in etappes, neem tussendoor rust, anders gaat het niet, maar als ze thuis komt, is alles aan kant." De waardering in het gezin Van de Kreeke is groot. Spie en span is het er in huis en Hans zet - Huisman Hans van de Kreeke hangt de was op. foto Ronald den Dekker mag ook wel voor een kok - sma kelijke gerechten op tafel. Geen liflafjes, gewoon degelijke Hol landse pot: een zuurkoolschotel of een balletje gehakt. Omelet Zijn vrouw en dochter wezen hem op een advertentie in een huis-aan-huis- blad, waarin een fabrikant van schoonmaakmid delen heren opriep voor de ver kiezing 'huisman van het jaar'. Ze dachten dat Hans wel hoge ogen zou gooien. Een inschat ting die juist bleek. Op zijn slof fen kwam hij door de selectie, zodat de familie dinsdag afreis de naar een Utrechts etablisse ment, waar zes mannen een huis- houdslag zouden strijden. „We kregen verschillende op drachten. Maak een met vaseli ne, tandpasta en lippenstift be smeurde spiegel zo snel moge lijk schoon. Doe een heel erg vie ze vaat. Schmink je dochter, ja, dat hoorde er ook bij. Verder GOES - Goes heeft zichzelf verrijkt met een Da Vinei- plein. En dat komt tussen de nieuwe derde Zeelandhal, het nieuwe vrijetijdscentrum met onder meer een bios coop én de bestaande Zeelandhallen. Wethouder S. van 't Westeinde (WD, economische zaken) heeft dit deze week bekend gemaakt bij het bereiken van het hoogste punt van de derde Zeelandhal. Zij sprak daarbij de woorden: „Ik hoop dat iets van dat geniale - van Leonardo da Vinei - op de bedrijfsvoering van de Zeelandhallen gaat afstra len en daarmee indirect op Goes." De nieuwe weg naar de Zeelandhallen vanaf de rotonde vlakbij de Deltaweg (Goes-Zierikzee) is ook vernoemd naar Da Vinei. Het Da Vincipiein moet eind 2006 klaar zijn, met de derde Zee landhal. De oplevering van het vrijetijdscentrum is voor jaar 2007 gepland. Oplossing duw vaart Terneuzen TERNEUZEN - Er is een oplossing in de maak voor de lig- plaatsproblematiek van de duwvaart in de haven van Ter- neuzen. Volgende week presenteert Rijkswaterstaat een aantal alternatieven. Als de schippersvereniging Konink lijke Schuttevaer daarmee akkoord gaat, worden de maat regelen zo snel mogelijk van kracht. Er zijn twee opties: duwvaartcombinaties zouden een tij delijke ligplaats kunnen innemen aan de zogenoemde ke- gelpalen (voor schepen met gevaarlijke stoffen) achter de zeesluis of de hele kade voor de Oostsluis zou kunnen wor den vrijgegeven. Th. Blommaert van Rijkswaterstaat: „We laten het van Schuttevaer afhangen welke optie uiteindelijk uit de bus komt, want het kan best zijn dat schippers van tankers be zwaar maken tegen de aanwezigheid van de duwvaart op die kegelpalen en hetzelfde zou kunnen gelden voor de lo catie aan de Oostsluis. Die afweging is aan de schippers." Afrika-reis niet uit gemeentekas GOES - Een zevenkoppige Goese delegatie mag niet op kosten van de gemeente een studiereis maken naar Mo zambique. Een ruime raadsmeerderheid steunde gisteren in een extra raadsvergadering een motie van GroenLinks en PvdA. Het college van burgemeester en wethouders wil zich be gin oktober in Mozambique oriënteren op een bestaand cultureel uitwisselingsproject dat de basis kan vormen voor een Goes' Afrika-jaar in 2009. Na de ferme uit spraak van de gemeenteraad bekijkt het college zijn voor nemen opnieuw. 1406 handtekeningen nieuwbouw BRESKENS - Wethouder A. Rosendaal van de gemeente Sluis heeft gisteren 1406 handtekeningen in ontvangst gé- nomen van mensen die voorstander zijn van de bouw van een nieuw winkelcomplex aan het Spuiplein in Breskens,. Dinsdag kreeg hij al zevenhonderd zienswijzes (één per huishouden, omgerekend zo'n 1680 mensen) aangereikt van inwoners die de nieuwbouw niet zien zitten. Tien werknemers van de Edah, Blokker en Bruna startten de actie, nadat een comité van tegenstanders medestanders in het dorp zocht door huis aan huis pamfletten te bezor gen. Rosendaal verwacht dat de gemeenteraad zich voir gende maand uitspreekt over een vergunning voor de bouw van het complex. door Ali Pankow moesten we een omelet bakken. Dat ging me natuurlijk goed af. Sommige concurrenten flikker den die eieren zo de pan in, ik deed er ham, kaas en tomaat in. Ja, van mijn kookkunsten ston den ze wel te kijken." De jury kende Hans de derde plaats toe. Volgens zijn vrouw en dochter had hij net zo goed het goud kunnen pakken. „De winnaar was echt niet veel beter en mijn omelet stak er met kop en schouders bovenuit. Nou ja, de wedstrijd was nogal amateu ristisch van opzet, het was ook de eerste keer. Misschien was de jurering een beetje een loterij. Enfin, ik heb er een geldprijsje aan overgehouden en een gezel lig dagje uit in Utrecht." Helaas staat Hans' baan als full time huisman op de tocht. On langs is hij herkeurd en - vol gens de nieuwe normen - volle dig arbeidsgeschikt bevonden. Nu hij van de WAO in de WW is beland, moet hij weer sollicite ren. „M'n oude vak als kok mag ik echter niet oppakken, omdat ik daarop ben afgekeurd. Ik moet zoeken naar een baan waar ik geen diploma's voor en geen er varing mee heb. Conciërge lijkt me wel iets, beetje regelen, beet je kopiëren. De vraag is alleen: wie wil deze man?" ZIERIKZEE - Stichting Obase, het zelfstandig bestuur voor het primair basisonderwijs op Schouwen-Duiveland dat begin dit jaar werd gevormd, beschikt nu ook over eigen huisvesting. Met het oplaten van ballonnen werd het kantoor aan de Wevers- hoek in Zierikzee gistermiddag officieel geopend. Obase vormt het overkoepelend bestuur voor veertien openbare basisscholen en één openbare school voor speciaal onderwijs. Daar zijn in totaal 1700 leerlin gen en tweehonderd personeels leden bij betrokken. Volgens algemeen directeur E. de Keijzer is er bewust geko zen voor het in drie fasen profile ren van Obase. Zo werd het openbaar onderwijs begin fe bruari dit jaar al symbolisch op eigen benen gezet met het ont hullen van het Obase-logo bij el ke deelnemende school en met een feestelijke bijeenkomst voor alle personeelsleden. Gisteren was het moment daar om het eigen kantoor officieel in gebruik te nemen. Die korte plechtigheid werd gecombi neerd met de prijsuitreiking van de teken- en kleurwedstrijd, waarin de leerlingen hun idee van Obase op papier zetten. De twee beste tekenaars van elke betrokken school werden geho noreerd met een tekendoos. Hun inzendingen zijn in collagevorm verwerkt tot schilderijen die nu de wanden van het Obase-kan- toor sieren. Alle prijswinnaars lieten vervol gens witte en blauwe ballonnen op en stuurden daarmee op sym bolische wijze een groet van dit openbaar onderwijsbestuur de lucht in. De Keijzer laat weten dat Obasè zich begin volgend jaar voor een derde keer naar buiten toe zal presenteren in de vorm van een symposium gewijd aan de toe komst van het openbaar basison derwijs. Met de vorming van een zelfstandig bestuur voor de openbare scholen is een situatie van 'dubbele petten' doorbro ken. Voorheen trad het gemeen tebestuur op als bevoegd gezag; terwijl het ook de verantwoorde lijkheid heeft voor het totale lo kaal onderwijsbeleid. Die dub belheid is eruit gehaald. door Edith Ramakers WESTKAPELLE - In de Zuid straat van Westkapelle weten ze niet meer wat ze moeten doen om de gemeente op de overlast van vogelpoep te wijzen. Ruim tien jaar strijken spreeuwen, kauwen en duiven bij bosjes neer in de toppen van de hoge ie pen, waar ze slapen en poepen. Het stinkt er, het is er vies en het is 'er haast onleefbaar'. „Hier wapperen geen blauwe vlaggen, zoals op de stranden, maar zwarte", zegt Sien Roelse, initiatiefneemster van de vlag- genactie. De vogels trekken er 's ochtends op uit en keren 's avonds, volge geten, terug naar de hoge bo men in de Zuidstraat. „Dan hoor je de vogelpoep vallen. De ene na de andere, daar zit vaak geen seconde tussen", weet Roel se inmiddels. Deze zomer is het erger dan alle andere jaren. De stoep en straat zijn wit uitgeslagen van de vo gelpoep. „Als je 's ochtends de deur opendoet, word je onpasse lijk van de stank en moet ik haast overgeven. Dat overkonrt me dag in dag uit. Bij droog weer is het erg, bij regenachtig weer is de mestgeur nog erger", zegt Frans de Hoop, ook uit de Zuidstraat. „We hebben de gemeente al zo vaak gevraagd om een goeie oplossing te bedenken, maar maatregelen tot nu toe zijn alle_- maal lachertjes gebleken", zeg gen de buren. Vorig jaar werden geluidskasten geplaatst. De vo gels zouden door angstkreten en roofvogelgeluiden verjaagd wor den. Maar na twee dagen gingen de vogels bovenop de kasten zit ten. De buurt stelt nu voor om de bo men te toppen, want daardoor zouden de iepen niet meer de hoogste bomen van de omgeving zijn en zouden de vogels op zoek gaan naar een andere verblijfs plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29