Café Old Dutch weer uitgebrand College heft burgerpanel op Provincie biedt ruimte voor woonparken in landelijk gebied Hardlopen en wandelen met loslopende honden Gemeente heeft te weinig ambtelijke capaciteit voor zinnige voortzetting hjranScojéMaandmenu 23,50 itefano s September Twee jongens gewond r1 bin non uit Foto Redactie: 0113-315649 .■vAV.pzc.nl 11 KitiedactieSpzc.nl uj postbus314460 AA Goes irivertentïe-exploi ta tie; en Midden-Zeeland: 0113-315520; «-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 14 september 2006 n opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland VAN DER SLOOT lange Delfl 48, Middelburg foto Eric Noordermeer Advertentie óéÜRVKKERY vanmiddag 16.00 uur overhandiging ie exemplaren van het boek Mysteries in Zeeland door de auteur Martij n Adelmund aan Bert van Leerdam (Omroep Zeeland) en Wim Scholten (SCEZ) vanavond 19.00 uur Kees Slager interviewt de auteurs Mauk Mulder, Frank Robroek en Henk Sti over vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met kleine lekkernijen, lasagne en stracciatelle ^•'2,50 of €10,00 (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 Markt si Middelburg T0118 886 886 Bij aankomst van de brandweer sloegen de vlammen bij café Old Dutch al uit het pand. Zierikzeese kroeg voor tweede keer ten prooi aan vlammen door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor de tweede keer bin nen twee jaar is café Old Dutch op de hoek Lange Nobelstraat/Watermolen in Zierikzee door brand getroffen. Ver woestte een uitslaande brand op 27 okto ber 2004 de bovenverdieping van het mo numentale pand, gisterochtend vroeg werd de benedenverdieping zwaar getrof fen door wederom een uitslaande brand. De eigenaar is met koolmonoxidevergifti ging naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. Volgens de Technische Recherche, die in de loop van de dag nader onderzoek uit voerde, is de brand toe te schrijven aan een technische oorzaak, vermoedelijk we derom kortsluiting, en is er geen reden om aan te nemen dat er sprake is van brandstichting. De eigenaar heeft zelf om 5.20 uur de brandweer gealarmeerd. „Toen hij door rookmelders werd gewekt, moet het vuur al zeker twee uur hebben gewoed. Dank zij het brandwerend materiaal dat bij de renovatie na de vorige brand is gebruikt, is de bovenverdieping behouden geble ven", zegt officier van dienst L. Vermeer van de brandweer. De blusgroep Zierikzee was met twee wa gens snel ter plaatse en heeft het vuur, dat toen al uit de ramen sloeg, met vier hogedrukstralen bedwongen. De gealar meerde ladderwagen uit Goes hoefde niet te worden ingezet. De uitbater had bij aankomst van de brandweer zware ademhalingsmoeilijkheden door de grote hoeveelheid rook die hij had binnenge kregen en is direct naar het ziekenhuis overgebracht. Hij ondergaat daar een zuurstofbehandeling ter bestrijding van de koolmonoxidevergiftiging die hij heeft opgelopen. De brand blijkt voorin het pand vrij dicht achter de voorgevel te zijn begon nen. De brand op de bovenverdieping krap twee jaar geleden ontstond eveneens ver moedelijk door kortsluiting in een com puter in het kantoortje. De vlammen gre pen toen snel om zich heen door het vele houtwerk op de etage en door isolatiema teriaal van geperst stro tegen het dak. Het onderliggend café liep toen forse wa terschade op, was maandenlang geslo ten, maar kon na de gedeeltelijke her bouw eind februari 2005 worden hero pend. De tweede brand nu binnen relatief kor te tijd bracht gisterochtend bij sommige omwonenden enige onrust teweeg. „Ik kreeg direct vragen of het nog wel veilig is in deze hoek te wonen", zegt Vermeer. Hij benadrukt in dit verband het gebruik van brandwerend materiaal. „Zo zitten er ook brandwerende scheidingsmuren tussen de panden. Dat is heel wat anders dan vroeger, toen huizen tegen elkaar werden gebouwd met een éénsteensmuur- tje ertussen", zegt de brandweerofficier. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het plan voor de aanleg van woonparken op Schouwen-Duiveland valt bin nen de ruimte die het provin ciaal Omgevingsplan biedt. In een brief aan de gemeente Schouwen-Duiveland bevesti gen Gedeputeerde Staten dat in beperkte mate mag worden afge weken van de zogeheten bunde lingsdoelstelling in het vastge stelde woningbouwprogramma. Voor Schouwen-Duiveland geldt dat zestig procent van de nieuwbouw in de dragende kern Zierikzee moet komen. Het ande re deel mag worden verspreid over de dorpen. Ook wonen en bouwen in landelijk gebied is makkelijker geworden. Aan dat laatste aspect is wel de voor waarde gekoppeld dat er iets moet worden teruggedaan om het landschap te verfraaien, dan- wel de toegankelijkheid van een gebied te verbeteren. Initiatieven tot tien woningen worden niet meegerekend bin nen dat bundelingsprincipe. Grotere initiatieven zoals woon parken wel. Maar een afwijking van maximaal 5 procent is toege staan, schrijven GS, verwijzend naar de plannen uit het project Innovation Island. Gemeentelijk projectleider E. Caspers: „De winst van deze brief is dat de provincie duidelij ke kaders geeft waaronder wat haar betreft fase twee van Inno vation Island kan starten. De provincie bevestigt dat de af spraken binnen het Omgevings plan vallen en dus niet in con flict zijn met het bestaande be leid. Anders was er weer een be sluit van Provinciale Staten no dig geweest en dan zijn we een heel stuk verder van huis." De toegestane afwijking van 5 pro cent (125 woningen) komt vol gens Caspers overeen met de ideeën die er zijn voor de bouw van woonparken. In de tweede fase van Innova tion Island wordt dat concept nader uitgewerkt. Uitgangspunt is dat de parken 'op basis van een bepaald thema worden ge realiseerd en bijzondere kwali teit uitstralen', zegt Caspers. „Als je daar binnenrijdt, moet er iets met je gebeuren, moet je het gevoel krijgen op een bijzon dere plek te zijn aangeland." Hij benadrukt dat niet wordt ge streefd naar seniorendorpen en een Californië-achtige straat beeld. Zowel oud als jong moet in de parken kunnen wonen. Het bijzondere kan dan worden gezocht in de architectonische vormgeving, de inpassing in het landschap of door de aanwezig heid van een aantal speciale voorzieningen. Locaties In eerste instantie wordt ge zocht naar locaties grenzend aan Scharendijke en Brouwers haven en hebben meerdere klei ne parkjes de voorkeur boven één of twee grotere. door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Dierenac tivist R. Degenaar uit Brou wershaven blijft zich sterk maken voor meer mogelijkhe den voor loslopende honden op het strand van Schou wen-Duiveland. Zo speelt hij meteen in op de gelegenheid na het zomersei zoen vanaf zaterdag 16 sep tember honden weer ook over dag los over het strand te kun nen laten rennen..In de perio de van 15 mei tot en met 15 september moeten deze die ren tussen 10.00 en 19.00 uur op het strand zijn aangelijnd. De honden mogen in die perio de ook niet overdag in de zee zwemmen. Degenaar heeft voor zaterdag een hardloopwedstrijd en een wandeltocht op touw gezet voor een specifieke doelgroep die hij omschrijft als 'dier vriendelijke mensen met loslo pende honden'. De dierenacti vist heeft na protesten bij het gemeentebestuur tegen het verplicht aanlijnen van hon den tijdens de zomerperiode, brieven geschreven aan konin gin Beatrix en aan minister Veerman. Daarin doet hij het verzoek ervoor te zorgen dat het aanlijngebod op de Schouwse stranden van tafel gaat. Degenaar verwerpt de argu menten dat loslopende hon den andere dieren verstoren en gevaar opleveren voor spe lende kinderen. Hij voert al enkele jaren een eenmansac tie tegen de maatregel van de gemeente Schouwen-Duive land. Deelnemers aan cle tochten za terdag vanaf restaurant 'De wijde wereld' aan de Ramp- weg in Scharendijke hebben de keus uit vijf of tien kilome ter. Vanaf 13.30 uur kunnen zich bij dit restaurant in schrijven. Hnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland stopt na één jaar met het burgerpanel. Burgemeester en wethouders bobben daartoe besloten, omdat 'een zinnige voortzetting een meer beleidsgericht type vragen vereist'. Maar daar heeft de ge meente de ambtelijke capaciteit niet voor. Het panel bestond uit 81 inwo ners uit diva-se geledingen van de maatschappij en diende als 'peilstok' van de gemeentelijke dienstverlening. De deelnemers gaven op basis van opgestuurde vragenlijsten hun mening. Volgens burgemeester J. Assel- bergs heeft ook een meerderheid van de panelleden zelf aangege ven op de huidige voet niet ver der te willen gaan. Een stuk of twintig deelnemers lieten weten te zullen stoppen indien er geen bredere invulling zou komen. Daarmee zou het panel geen re presentatieve afspiegeling meer zijn, aldus Asselbergs. Dat zat toch al op het randje, omdat de beoogde inzet van honderd deel nemers nooit is gehaald. „Een meerderheid wil betrok ken worden bij meer beleidsge richte zaken. Daar zit het pro bleem, want dat vergt een totaal andere ambtelijke capaciteit. Nu ging het nog om puur feitelij ke vragen over de ervaring met een bepaald product van de ge meente. Ga je beleidsvragen toetsen, dan krijg je een enorme vloed aan suggesties en moge lijkheden. Wil je daar serieus mee omgaan, en dat is toch het uitgangspunt voor een burgerpa nel, dan vergt met name de uit werking van die inbreng veel tijd." Andere gemeenten (zoals Ter- neuzen) kiezen daar wel voor, al dus Asselbergs, maar hebben de opzet en uitwerking van de vra gensets uit handen gegeven aan een extern bureau. „Dat is niet de lijn die Schouwen-Duiveland volgt, omdat dat dan ook weer duurder is." Onderwerpen Het panel ging april vorig jaar aan de slag en heeft sindsdien over zeven afzonderlijke onder werpen zijn mening gegeven. Dat leidde veelal tot een kriti sche beoordeling. In de laatst vei-schenen enquête (half augus tus) sprak het panel zich uit voor een daadkrachtiger optre den van de burgemeester ten op zichte van de traag malende ambtelijke molens. Ook de werk wijze van en het contact met de dox-psraden moet beter, oordeel de het panel eerder. In weer een andere peiling spraken de deel nemers zich uit over het taken pakket van de gemeente, waar uit een gedegen veiligheidsbe leid de hoogste prioriteit kreeg toebedeeld. De opmerkingen zijn volgens As selbergs niet voor niets geweest. „Er zaten hele waardevolle sug gesties tussen, waarvan een aan tal punten op verschillende ter reinen binnen de organisatie zijn overgenomen. Het panel heeft absoluut processen op gang gebracht." Podium De burgemeester is niet bang dat er nu een gat ontstaat voor wat betreft het peilen van me ningen bij de inwoners. Hij ver wijst naar tal van andere moge lijkheden voor burgers om him zegje te doen, waaronder het raadsledenspreekuur, werkbe zoeken van gemeentebestuur ders en in dorpsraden. „Er blijft genoeg podium over. Dat geldt ook voor onze eigen onderzoek- jes naar de gemeentelijke dienst verlening. Dus om het panel nou nog een jaar met bijna dezelfde vragen te bestoken, dat heeft geen enkele meerwaarde. We moeten ook realistisch zijn." De raadsfracties van WD, CDA, Alert en Leefbaar Schou wen-Duiveland hebben van meet af aan hun vraagtekens ge zet bij nut, noodzaak en werk wijze van het burgerpanel. De instelling van het orgaan vereis te echter geen raadsbesluit - evenals de opheffing - maar is een bevoegdheid van het colle- (Advertentie) (Advertentie) Vooraf gemengde salade met gebakken geitenkaas omwikkeld met spek gegarneerd met rodeport siroop Als hoofdgerecht gegrilde doradefilet met een limoen-ansjovis saus En als dessert appelcake met caramelsaus en vanille-ljs Klaverblad regelt gratis film GOES - Mensen met een beperking kunnen gratis naar d film tijdens het festival Film by the Sea in Vlissingen. Pa tiëntenplatform Het Klaverblad en de festivalorganisati hebben dat geregeld met financiële steun van de Provin cie Zeeland. De actie hoort bij de manifestatie 'UIT goed voor ieder een!' waarmee Het Klaverblad uitgaan toegankelijker wi maken voor mensen met lichamelijke of verstandelijke be perkingen. Zij kunnen ook een begeleider gratis meene men. Het festival zondert premières en speciale voorstel- lingen uit van de actie. Wie geen begeleider heeft kan e: één vinden via de website van het festival via het forun 'MovieMates!'. Autovrije Stationsbrug geen optie MIDDELBURG - De Stationsbrug in Middelburg afslui ten voor autoverkeer is geen optie. Vrachtverkeer werer wel. Dat vinden de meeste fracties in de Middelbui'gse ge meenteraad. GroenLinks wil dat de brug helemaal autowij wordt maar dat gaat de anderen veel te ver. „Paniekvoetbal" vindt P. de Doelder (PvdA) van het voorstel. „Twee jaai geleden is uitgebreid onderzoek gedaan naar de verkeers situatie op de brug. Op basis van dat i-appoi't moeten we opnieuw een afweging maken. Vrachtwagens van de brug halen zou prima zijn, denk ik. En verder denk ik dat we ons op dit moment een beetje op de vlakte moeten hou den." De meeste Middelburgse fracties zijn van mening dal vrachtverkeer niet op de brug thuishoort. Het (gedeelte lijk) autovrij maken van de Stationsbrug zou echter ver keersopstoppingen of onveilige situaties elders in Middel burg tot gevolg kunnen hebben. De fracties willen zich daarom eerst beraden of de analyse van het dodelijk onge val van maandag afwachten voordat ze om specifieke maatregelen vragen. Celstraf voor beroepsoplichter MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een beroepsoplichter uit Hoedekenskerke vijftien maanden cel opgelegd. De man heeft in 2004 en 2005 on dernemers uit Dirksland en Middelhamis voor 340.000 eu ro gedupeerd. Aan andere slachtoffers moet de 49-jarige man 2000 euro schadevergoeding betalen. De Bevelander deed zich voor als een zakenman die kera- mieke vazen, tuinmeubelen en huishoudelijke artikelen aan een ondernemer te koop aanbood. Met een vlotte bab bel wist hij bij het slachtoffer 285.000 euro af te trogge len, want de goederen werden nooit geleverd. Het tweede slachtoffer werd opgelicht voor 55.000 euro: het geld dat, de ondernemer leende aan de oplichter voor de inkoop van een partij mobieltjes. MIDDELBURG - Op de Spin- huisweg in Middelburg zijn gis termiddag rond kwart voor twaalf twee jongens gewond ge raakt. Een 81-jarige bestuurder van een auto met caravan uit Ede verleende op de kruising met de Amnestylaan geen voor- ï'ang aan een 17-jarige bromfiet- ser uit Middelburg. Hij en zijn passagier, een 16-jarige jongen uit Arnemuiden, zijn beiden met lichte verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. (Advertentie) VV jt> Uw dealers in Zeeland; middelburg \Jltj|fl|llll; SieMaticMiddelburg WWW wr (naast de Badene) Industrieterrein Arnestein Grenadierweg 17a 0118-629522 terneuzen BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 www.bouwcenterdehoop.nl i' in «sa de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl zeeuwse almanak Dezer dagen brengen de kin deren hun nieuwe schoolfo to's mee naar huis. De kiekjes worden veelal vroeg in het schooljaar gemaakt, als ieder een nog met een frisse blik in het schoolleven staat. Zo moeten schoolleidingen al thans redeneren. Bepalender lijkt hoe de fotograaf de klas jes tegemoet treedt. Wat een strakke gezichten!" merkte de buurvrouw op, toen ze het plaatje zag van de groep 1 waar haar buurjon- gen nu bij hoort. „Er kan geen lachje van af bij die kin- j deren!" Welnee", riep diens vader te- rug. „Da's de nieuwe pas- poortgeneratie. Daar worden ze nu vast voor opgeleid. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27