Als ze thuiskomt, is alles aan kant Scherm tegen blauwalg in Tholen Eerste paal voor nieuw onderkomen VV Yerseke Hans is de perfecte huisman agenda donderdag 14 September 2006 bil ep. Huisman Hans van de Kreeke hangt de v door Frank Balkenende YERSEKE - Je kunt er van de vloer eten en op de gelapte ramen vindt zelfs Sherlock Holmes geen vingerafdruk. Op het fornuis wacht een pannetje aard appelen geduldig op een vlam. Buiten hangt de bonte was te geuren aan de lijn. Allemaal het werk van een paar mannenhanden. Geen gewone handen, gouden handen. Hans van de Kreeke uit Yerseke pakte er dinsdag in Utrecht het brons mee in de verkiezing 'huisman van het jaar'. De 44-jarige Hans is de motor van wat een modelhuishouden lijkt, 's Ochtends smeert hij boterhammen voor vrouw en dochter, daarna komt de stofzuiger uit de kast of haalt hij de dweil over het la minaat. Na een pauze draait hij de was. „Als je het eenmaal weet, is er geen kunst aan. Je moet alleen opletten dat er geen rode kleren tussen de witte was terechtkomen. Dan is alles dus roze. Ja, het is me wel 'es overkomen." Het verde re programma: was ophangen, vervol gens een boterhammetje, krant erbij, dan op de fiets naar de supermarkt, ko ken, de was binnenhalen, eten, afwas sen.... „Het is elke dag hetzelfde ver haal." Hij legt er eer in, maar een bewuste keu ze was de baan van huisman allerminst. „Ik ben 23 jaar instellingskok geweest bij verschillende zorgcentra. Een jaar of achttien tenig heb ik een auto-onge luk gehad. Ik was van achteren aangere den. Sindsdien heb ik chronische pijn in mijn rug en mijn nek. Ik ben bij zo wat alle artsen in Nederland en België geweest en niemand heeft me er vanaf kunnen helpen, 's Nachts in bed komt de pijn. Ik weet niet hoe ik moet liggen. Dan probeer ik het maar op het kleed in de woonkamer. Van de week heb ik er al drie nachten gelegen, met mijn voe ten omhoog op de rand van de bank." Het kokswerk, dat ging niet meer. „Als ik thuis kwam, at ik en ging daarna naar bed. Zo veel pijn. Vijf jaar terug ben ik volledig afgekeurd. Mijn vrouw is toen meer uren gaan werken en ik doe sindsdien het huishouden. Dat de den we voorheen met z'n tweeën, maar ik vind dat ik daar nu voor moet zor gen. Ik werk wel in etappes, neem tus sendoor rust, anders gaat het niet, maal ais ze thuiskomt, is alles aan kant." De waardering in het gezin Van de Kreeke is groot. Spie en span is het er in huis en Hans zet - mag ook wel voor een kok - smakelijke gerechten op tafel. Geen liflafjes, gewoon degelijke Hol landse pot: een zuurkoolschotel of een balletje gehakt. Omelet Zijn vrouw en dochter wezen hem op een advertentie in een huis-aan-huis- blad, waarin een fabrikant van schoon maakmiddelen heren opriep voor de ver kiezing 'huisman van het jaar'. Ze dach ten dat Hans wel hoge ogen zou gooien. Een inschatting die juist bleek. Op zijn sloffen kwam hij door de selectie, zodat de familie dinsdag afreisde naar een Utrechts etablissement, waar zes man nen een huishoudslag zouden strijden. „We kregen verschillende opdrachten. Maak een met vaseline, tandpasta en lip penstift besmem-de spiegel zo snel moge lijk schoon. Doe een heel erg vieze vaat. Schmink je dochter, ja, dat hoorde er ook bij. Verder moesten we een omelet bakken. Dat ging me natuurlijk goed af. foto Ronald den Dekker Sommige concurrenten flikkerden die eieren zo de pan in, ik deed er ham, kaas en tomaat in. Ja, van mijn kook kunsten stonden ze wel te kijken." De jury kende Hans de derde plaats toe. Volgens zijn vrouw en dochter had hij net zo goed het goud kunnen pakken. „De winnaar was echt niet veel beter en mijn omelet stak er met kop en schou ders bovenuit. Nou ja, de wedstrijd was nogal amateuristisch van opzet, het was ook de eerste keer. Misschien was de ju rering een beetje een loterij. Enfin, ik heb er een geldprijsje aan overgehou den en een gezellig dagje in Utrecht." Helaas staat Hans' baan als fulltime huisman op de tocht. Onlangs is hij her keurd en - volgens de nieuwe normen - volledig arbeidsgeschikt bevonden. Nu hij van de WAO in de WW is beland, moet hij weer solliciteren. „M'n oude vak als kok mag ik echter niet oppakken, omdat ik daarop ben af gekeurd. Ik moet zoeken naar een baan waar ik geen diploma's voor en geen er varing mee heb. Hoewel ik gemotiveerd ben om een deeltijdbaan op te pakken - financieel moet dat ook wel - draag je als WAO'er natuurlijk een stempeltje. Conciërge lijkt me wel iets, beetje rege len, beetje kopiëren. De vraag is alleen: wie wil deze man?" Oplossing duw vaart Terneuzen TERNEUZEN - Er is een oplossing in de maak voor de ligr plaatsproblematiek van de duwvaart in de haven van Ter- neuzen. Volgende week presenteert Rijkswaterstaat een aantal alternatieven. Als de schippersvereniging Konink lijke Schuttevaer daarmee akkoord gaat, worden de maat regelen zo snel mogelijk van kracht. Er zijn twee opties: duwvaartcombinaties zouden een tij4 delijke ligplaats kunnen innemen aan de zogenoemde ke- gelpalen (voor schepen met gevaarlijke stoffen) achter de zeesluis of de hele kade voor de Oostsluis zou kunnen wor den vrijgegeven. Th. Blommaert van Rijkswaterstaat: „We laten het van Schuttevaer afhangen welke optie uiteindelijk uit de bus komt, want het kan best zijn dat schippers van tankers be zwaar maken tegen de aanwezigheid van de duwvaart op die kegelpalen en hetzelfde zou kunnen gelden voor de lo catie aan de Oostsluis. Die afweging is aan de schippers. Handtekeningen voor winkels BRESKENS - Wethouder A. Rosendaal van de gemeentg Sluis heeft gisteren 1406 handtekeningen in ontvangst ge nomen van mensen die voorstander zijn van de bouw van een nieuw winkelcomplex aan het Spuiplein in Breskens. Dinsdag kreeg hij al zevenhonderd zienswijzes (één per huishouden, omgerekend zo'n 1680 mensen) aangereikt van inwoners die de nieuwbouw niet zien zitten. Tien werknemers van de Edah, Blokker en Bruna startten dé actie, nadat een comité van tegenstanders medestanders in het dorp zocht door huis aan huis pamfletten te bezor gen. Rosendaal verwacht dat de gemeenteraad zich vol gende maand uitspreekt over een vergunning voor de bouw van het complex. Bromfietsers gewond bij botsing MIDDELBURG - Twee jongens zijn gisteren rond het middaguur op de Middelburgse Spinhuisweg gewond ge- raakt toen zijn op hun brommer in botsing kwamen met een auto met caravan. De 81-jarige uit Ede bestuurder van de auto verleende op het kruispunt met de Amnes- tylaan geen voorrang aan de 17-jarige bromfietser uit Middelburg. De bromfietser en zijn passagier, een 16-jari- ge jongen uit Amemuiden, zijn beiden met lichte verwon dingen naar het ziekenhuis gebracht. Bouwen op platteland eenvoudiger ZIERIKZEE - Het plan voor de aanleg van woonparken op Schouwen-Duiveland valt binnen de ruimte die het provinciaal Omgevingsplan biedt. In een brief aan de ge meente Schouwen-Duiveland bevestigen Gedeputeerde Staten dat in beperkte mate mag worden afgeweken van de zogeheten bundelingsdoelstelling in het vastgestelde woningbouwprogramma. Voor Schouwen-Duiveland geldt dat zestig procent van de nieuwbouw in de dragen de kern Zierikzee moet komen. Het andere deel mag wor den verspreid over de dorpen. Ook wonen en bouwen in landelijk gebied is makkelijker geworden. Aan dat laatste aspect is wel de voorwaarde gekoppeld dat er iets moet worden teruggedaan om het landschap te verfraaien, dan- wel de toegankelijkheid van een gebied te verbeteren. Initiatieven tot tien woningen worden niet meegerekend binnen dat bundelingsprincipe. Grotere initiatieven zoals woonparken wel. STREEKACTIVITEITEN OES Wijkgebouw De Spinne, 14.00 ir Bingo voor senioren; 4NSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: ■niorensoos; iPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel "I-plussers; 9.15-10.00 uur en LOO-13.45 uur Zwemmen; iVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KAPELLE Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Expositie Fruit op zijn Kam; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; DINGE -Dorpshuis De Wemel, Jr. Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 (Advertentie) Den Dekker Muziek KAPELLE J oTl 3-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandenytholen Slationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rob Paardekam YERSEKE - In Yerseke is giste ren de eerste paal voor het nieu we onderkomen van de voetbal vereniging in de grond geslagen. Daarmee is tevens een begin ge maakt met het omvangrijke pro ject Yerseke-West. Het complex van de W Yerseke is nu nog gelegen aan de oostzij de van de Hogeweg. Daar wil de gemeente echter een multifunc tioneel centrum voor onder meer twee basisscholen, de peu terspeelzaal en de kinderopvang bouwen. Ook zorgcentrum Vre- delust zet er een nieuw onderko men neer. De voetballers moeten noodge dwongen verkassen naar de an dere kant van-de weg. „In princi pe hebben we daar nooit moei lijk over gedaan", zegt voorzit ter Edmond Verstraete. „We we ten hoe hard de scholen hun nieuwe onderkomen nodig heb ben. Zelf zat ik 35 jaar geleden op de Beatrixschool en die had toen al een oud gebouw." De voetbalvereniging heeft wel geprobeerd er zoveel mogelijk uit te slepen, want ze wilde er niet op achteruit gaan. In het huidige plan verliest ze wel een aantal vierkante meters aan trai ningsveld, maar daar staat te genover dat er twee zogeheten wetra-velden komen, terwijl er daar nu nog maar één van is. Het zijn extra sterke velden waar per jaar niet tweehonderd, maar wel zeshonderd uur op ge speeld kan worden. Dat bete kent dat ook een flink deel van Jeugdbrassband in Manhuistuin GOES - De jeugdbrassband van het Leger des Heils geeft zater dagmiddag een concert in de Goese Manhuistuin. Het optreden dat wordt afgewis seld met zang en drama, begint om 14.00 uur. De jeugdbrass band bestaat uit muzikanten af komstig uit Zuid-Holland, Zee land, Brabant en Limburg. Zij reizen maandelijks vele uren om samen te oefenen. Hun repertoi re varieert van klassieke tot mo derne brassmuziek. de trainingen er kan worden af gewerkt. Bij beide velden komt ook verlichting. „Al met al hebT ben we een goede deal geslo ten", vindt Verstraete, die ook blij is dat de club straks over een fonkelnieuwe kantine en kleedaccommodatie beschikt. „De huidige kleedkamers had den in 2000 al aangepakt moe ten worden", zegt hij. „Maar met het oog op dit plan is alleen het hoogst noodzakelijke onder houd uitgevoerd." Dat de voorbereidingen voor het plan Yerseke-West al jaren lo pen. heeft in elk geval één voor deel. De club heeft kunnen spa ren voor een nieuwe inrichting van de kantine. Verstraete: „Dat hebben wé meteen gezegd: als we straks een fraaie nieuw ge bouw hebben, willen we daar niet de oude spullen uit deze kantine in zetten." Ingezaaid Twee van de drie velden op het nieuwe complex zijn inmiddels ingezaaid. Het is de bedoeling dat de club er aan het begin van het volgende seizoen op terecht kan. Als alle wedstrijden van dit seizoen er op zitten - ergens in april - worden de huidige vel den al aan de gemeente overge dragen, zodat die kan beginnen met de voorbereidingen voor het multifunctionele centrum. „Nor maal gesproken organiseren we in de zomermaanden wel eens een toernooitje", aldus Verstrae te. „Daar zien we deze keer maar van af. Het is niet anders." (Advertentie) jfl fRUlNINGEN - In Kruinmgen is gisteren het startschot gege- Kn voor een twee jaar durend weet dat jongeren uit Reimers- jal bewust moet maken van gevaren van alcohol. Actiedag muziek COLIJNSPLAAT - Brassband Wilhelmina uit Colijnsplaat houdt zaterdag in dorpshuis De Enig een actiedag. fckele ingrediënten van de dag 2]n: diverse beurzen, een rad ra avontuur, een knutselwork- siiop voor de jeugd, een blaas je! een ballonnenclown voor de kleintjes en de trekking van 'je grote loterij'. Het festijn is m 10.00 tot 16.00 uur. Palazzoli Goes houdt open huis GOES - Palazzoli Goes, steun punt voor mensen met kanker ïi hun naasten, houdt zaterdag open huis. De vestiging van Pa- 'i in Goes, in het ROC-ge- aan de Zusterstraat 11, is ndvan 14.00 tot 17.00 uur. School De Linge gaat voor Unicef iZELINGE - Christelijke ba- thool De Linge in Biezelinge it morgenavond mee aan de BlionaleUnicef-loop. Het evenement vindt plaats op Ie grote speelweide naast het Marktplein in Biezelinge van pü tot 20.00 uur. De looprou- le is gemarkeerd met afzetlint p dranghekken. Muziekkorps Jonge Kracht speelt tijdens de loop en geeft van 20.00 tot 20.15 jnreen optreden. Kinderen mo- en zoveel gesponsorde rondjes open als ze willen én kunnen. Ie opbrengst gaat naar een on- lenvijsproject van Unicef, het inderfonds van de Verenigde in Afghanistan. Dat gebeurde met een bijeen komst in het dorpshuis, waar al lerlei betrokkenen voor waren uitgenodigd. De gemeente wil op korte ter mijn een werkgroep vormen met daarin onder meer scholen, kerken, horeca-ondernemers, kantine-uitbaters, winkeliers en ouders. Samen moeten ze meetbare doelen opstellen en preventieprojecten en -activitei ten gaan bedenken die het al coholgebruik onder jongeren moeten verminderen. Uit on derzoek van Scoop is gebleken dat van de dertienjarigen uit Reimerswaal al meer dan de helft alcohol drinkt. Bij de veer tien- en vijftienjarigen is dat meer dan driekwart. In die cate gorie drinkt dertig procent soms meer dan zes glazen per keer. Opvallend is dat in Reimers waal het thuisgebruik veel ho ger ligt dan elders in Zeeland. „Dat is iets waar de project groep op in kan haken", stelde E. Brookman, die het project na mens de gemeente begeleidt. „Ouders zijn het kennelijk nor maal gaan vinden dat hun kinde ren al drinken als ze dertien zijn." Brookman zei dat geen wonde ren van het project verwacht mo gen worden. Over twee jaar zul len de jongeren in Reimerswaal nog steeds drinken. „Daarmee zeg ik niet dat wat we gaan doen vrijblijvend is. We gaan evalueren en dan moeten verbe teringen zichtbaar zijn." J. Gottmers nam gisteren alvast een schot voor de boeg voor wat betreft de manier waarop jonge ren benaderd kunnen worden. Hij bezoekt scholen namens de Stichting Voorkom en is erva ringsdeskundige. Hij was ook verslaafd, al was het aan drugs en niet aan alcohol. „Als je het standaardpraatje houdt over hoe slecht drinken is, wordt je gewoon uitgelachen", vertelde hij. „Je moet de kinderen zien te raken. Ik vertel wat de verdoven de middelen voor mij allemaal kapot hebben gemaakt en dat al cohol een vernietigend effect heeft op de vorming van hun ka rakter. Want het deel van de her senen waar je karakter wordt ontwikkeld, is nog flink aan het groeien tot je achttiende." Gott mers prees het project dat de ge meente gaat beginnen. „Mij heb ben ze als kind nooit verteld wat de gevaren van drugs en al cohol zijn." De gemeente is gisteren begon nen met het werven van mensen voor de werkgroep. Die moet in oktober voor het eerst bijeen ko men. door Maartje Huijben THOLEN - In een poging de blauwalg te bestrijden heeft Rijkswaterstaat bij de wonin gen in de wijk Waterfront in Tholen een scherm geplaatst. Omwonenden vinden het oranje geval afzichtelijk. De Thoolse haven wordt weer eens geteisterd door blauwalg. Met vlagen is de stank van de rottende algen te ruiken. „Het is soms niet te harden", vertelt ha venmeester Wessel van Hunnik. „Het is de laatste dagen weer goed raak." Vooral de bewoners van de nieuwe woonwijk heb ben last van de stank. In het ver leden werden daarom al maatre gelen genomen om de blauwalg buiten de deur te houden. Zo werd er een duiker geplaatst die in verbinding staat met het Schelde-Rijnkanaal. Deze moet voor meer doorstroming in het water zorgen. „Dat sluisje is te klein", weet Jan van Gorp, woordvoerder van Rijkswaterstaat. Afgelopen maandag was ook de brandweer in de weer om blauwalg te ver wijderen. Om tot een oplossing te komen, heeft Rijkswaterstaat een oran je scherm van 200 meter lengte op een steenworp afstand van de woningen geplaatst. „Ze wor den ook weieens gebruikt wan neer olie op het water drijft", meldt Van Gorp. „Het scherm voldoet momenteel prima. Het ligt in lijn met het sluisje, waar door de blauwalg die kant op stroomt. Het blijft daardoor vrij wel niet in de kom hangen." Volgens bewoonster Corry Provi- ly lijkt het enigszins te helpen. „Het is nu een stuk minder groen dan vorige week. Toen was het vooral in de hoek gecon centreerd. Misschien helpt het. Al heb ik wel al een aantal bewo ners horen klagen dat het scherm zo lelijk is." Mooi is inderdaad anders. De felle kleur valt vanuit de Schel- de-Rijnweg gelijk op. „Bij ons zijn daarover ook klachten bin nen gekomen", meldt Van Gorp. „Dat is vervelend, want wij heb ben van te voren uitgebreid over leg gevoerd. We hebben diverse maatregelen met de voor- en na delen voorgelegd. De bewoners hebben zelf voor deze oplossing gekozen. Dit heeft veel geld ge kost. Het scherm op zich valt wel mee, maar de kosten gaan vooral in de manuren zitten. Vijf mensen zijn met boten een paar uur in de weer geweest." Wat er nu gaat gebeuren is niet duidelijk. „We hebben de bewo ners gevraagd om rond de tafel te gaan zitten en er samen uit te komen", meldt Van Gorp. foto Thom van Amsterdam UITNODIGING! Zaterdag 16 september (van 11.00 tot 16.00 uur) GRATIS PROEFRIJDEN voorlichting op de SPARTA ION en de BATAVUS PADOVA ELEKTRISCHE FIETSEN en ontdek zelf alle voordelen! www.profile-vandendriest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25